raag [d houd ippiqu Extra vluchtweg Linkeroever Vermeer sen koopt Beltof St-Jansteen ÏOORAL GEVOLG VAN TOETREDING SCHOOLVERLATERS Topdrukte op fokveedag in Oostburg Inwoonster Sas overhandigt nienw banier Snelle arrestatie in Terneuzen dankzij een attente burger Stagnatie scheepvaart Krammersluizen door storingen apparatuur SMAAL AUTOGLASSERVICE Zeeuws record Ivan Beck met de kogel 01650-68811 DONDERDAG 16 JULI 1987 NA ZWARE ONTPLOFFING BU BP-CHEMICALS MIDDELBURG - De werkloosheid (mannen en vrouwen) in Zeeland is in de maand juni iets ge- van 9.733 naar 9.812. Vrouwen Bliksem-inslag telefoon centrale NSM Kantonrechter: Ontslag OR-lid Schelde terecht TOCH hoop op oplossing moord Beloning leidt niet tot tips Brabant wil grens De Agger aan Schelde- Rij nverbinding IMPORT VAN SPECIALE BIEREN raag, maar Spartak Zeeuwsch-Vlaande- kg 21 tot en met don- bden. lis beginnen om ïgoo f. Donderdag 23 juli om TO uur begint op het Zui- sportpark in Terneuzen I strijd om de derde en ]rde plaats en de finale. Tstrijd vangt aan om luur. het organisatiecomité het profvoetbaltoer- Bi, zoals wij dat publi- Irden was een naam ggevallen. Het betrof ningmeester Adrie de [tter, een man die bergen Jrk heeft verzet bij de tot- Indkoming van dit eve- nént. cheldestad in Vlissini erdag 18 juli een concou en pony's. Voor de org kitersportvereniging. In combinaties present in (klasse springen, nu hebt* zich slechts zeven aan; bid. Titelverdedigsi rianne Hanse met Liza v Ihouwse Ruiters is echter v In de partij. Zij moet het Imen tegen Jacqueline Kno jet Troubadour van Oran titers Willemstad; Maja Bt et Ronnie-Mayor van Oral zon; Sandy den Exter metSi (li en Angelique de Leeuwin bbien, beiden van Noord-1 ^land; Esther van Westen ra strid van Walcheren en Nil Leeuw met Sharrif v loord-Beveland. 1 Er worden dus twee select! fedstrijden gehouden aarop aansluitend !i euwse kampioenschap. Vo et definitieve klassems omt in aanmerking het be bsultaat van de twee select fuels en uiteraard het Zeeui (ampioenschap. Zaterdag komen de paard) i actie in manege Scheldesta fcr hebben zich hier - ook leen B-klassers - maar lie 21 combinaties aangeme (oor de dressuurwedstrijii! 53 springcombinaties. euwse top is zowel bij dep ly's als de paarden Slechts zes combinaties kom (an het vertrek in de Z-l i weten Luc Cornelissens m l^azal en Harold Cornelisse net Amon van Hulst; Ad Ber net Sandra van De Vosserjei tees de Visser met Thoranvi pouwe Reyers en Lenet Sand net Thyfoon van Noord-f and. Van onze atletiekmedewerker ZEVENBERGEN-Tij' dens atletiekwedstrij' den in het Brabantse Zevenbergen stelde Ivan Beck van RKHAV opnieuw zijn eigen Zeeuwse record met de kogel scherper. De Hulsterse a-junior kwam tot 16.53 meter, wat ruim boven zijn oude re cord is, dat op 16.22 meter stond. Het betekende te vens de beste Nederland# seizoenprestatie bij de A- junioren die met een kr~" van 6 kilogram stoten. Dat het geen uitschieter was bewees zijn serie, ®e bestond uit 15.78, 1' 16.13, 15.89, 16.53 en 1' Volgende week komt W in actie met de national' jeugdploeg tegen Belg'' Naast het kogelstoten w® hij tijdens dezelfde wed strijden ook goed voor d winst bij het discuswen pen. Hier was zijn W®' nende afstand 43.72 meter Ook andere RKHAV' atleten kwamen in Zeven bergen in actie. Bij de^ meisjes werd Bianca Sen gers vierde bij het hoog' springen met 1.20 me® en tweede met de disc met 20.34 meter. Bij de meisjes werd Dame' Seegers zevende bij speerwerpen met 2'; meter, tweede met de d cus met 26.52 meter achtste bij het speerwe pen met 28.28 meter. u°* Scheldesporter Olaf Vos was goed op dreef- r" won het verspringen 5.40 meter en pakte ook winst op de 100 meter 12.1. HEEDS 1U «JAAH I Alto mrtonittan a GU» In rubb«r op mart a Golaagd on g&iiord a Peropax en toxan a Auto-slaim a Aluminium schuiframen a ZtmnwtoStan J. Virmwrln. 198 Rooundail DE STEM VAN ZEELAND T27 Van onze verslaggever BBVEREN - Half volgend wordt een tweede 'vluchtweg aangelegd in het industriegebied op de Lin keroever. Minister Olivier ïan Openbare Werken heeft dat toegezegd na de chaos die twee weken gele ien ontstond bij een zware mtploffing bij BP-Chemi- csfe lij die ontploffing werd giftig as de lucht ingeslingerd. Het oedje was echter lichter dan [acht en steeg snel, waarna het joh verspreide. Een paar minuten na de ont ploffing stond de nabijgelegen expresweg Antwerpen-Hulst volledig geblokkeerd met auto's van vakantiegangers en nieuwsgierigen. Als er een an der soort gevaarlijk gif was vrijgekomen en de wind had anders gestaan, dan had zich te plaatse een enorme ramp kun nen voltrekken. Immers, er waren vrijwel geen mogelijk heden om die grote mensen massa op tijd te evacueren. In de Belgische senaat werd deze week geroepen om extra vluchtwegen in het petroche misch industriegebied, dat ligt op een steenworp afstand van de Nederlandse grens. Momen teel fungeert de Canadastraat als enige ontsnappingsroute. Daarnaast is er nog een provi sorische vluchtweg over het terrein van Dredging Interna tional. Minister Olievier heeft nu beloofd midden volgend jaar te starten met de aanleg van een rechtstreekse verbin ding tussen de Canadastraat en de Scheldedijk te Kallo. Dat project staat al een tijdje op het vuur. Maar tot nu toe is er nog niets van terechtgeko men, omdat er geen zand voor handen was om het tracé op te spuiten. Inmiddels zal de voor lopig vluchtweg op het terrein van Dredging in optimale staat van berijdbaarheid worden ge houden, voor het geval zich nog eens een ongeval voordoet. De knal bij BP zinderde ook nog na in de Hulster gemeente raad. PvdA-raadslid mevrouw A. van Wees voelde burge meester en wethouders aan de tand of de meldingsafspraken bij dit soort calamiteiten wel zijn nagekomen. Dat bleek vol gens burgemeester F. Jacobs wel degelijk het geval. Meteen na de ontploffing werd de meldkamer in Middelburg in geseind. Die waarschuwde de alarmpost in Terneuzen en die belde burgemeester Jacobs weer op. „We hebben in overleg met de regionaal brandweercom mandant gesproken over mo gelijke actie die we moesten ondernemen", aldus Jacobs. „Maar dat bleek niet nodig. Er was geen enkel gevaar dat de ontsnapte gifwolk in de rich ting van Hulst zou drijven". Werkloosheid iets hoger Vart onze verslaggever Deze ontwikkeling is vooral het gevolg van de toetreding van schoolverlaters op de arbeidsmarkt. Het aantal werkzoekende schoolverlaters nam met 227 toe. Daarnaast kon een aantal andere mensen weer aan de slag. Opmerkelijk zijn dit al leen maar mannen geweest, re den waarom het aantal werk loze mannen met 15 daalde en het aantal werkloze vrouwen steeg met 94. Landelijk gezien is de Zeeuwse situatie niet slecht. Het percentage werkloze man nen en vrouwen is in Zeeland 9 procent, terwijl dit landelijk 13,5 is. De werkloosheid in de ver schillende Zeeuwse gewesten loopt overigens uiteen. Goes (Noord-Zeeland en de Bevelan- staat al geruime tijd ode- raan met een werkloosheids percentage van 8,2 procent. Koploper is Walcheren waar i) procent werkloosheid werd geregistreerd in juni. Zeeuwseh-Vlaanderen geeft, vergeleken met vorig jaar, een vrij gunstige ontwikkeling te zien: de wrkloosheid is tot be neden het provinciaal gemid- deidegedaald en daarmee neemt dit gebied in de provin- cieeen tussenpositie in. Vergelijking met voorgaande jaren leert echter dat de werk- in het tweede kwar- den) Van onze verslaggever SLUISKIL - Door een blik seminslag in de nacht van dinsdag op woensdag is de telefooncentrale van de nieuwbouw van de Neder landse Stikstof Maatschap- Pij (NSM) tijdelijk buiten werking gesteld. Joor de inslag, die zich voor deed in een magazijn van Sy- -een der bedrijven die be rokken is bij de nieuwbouw- ®ten ook enkele beeldscher men in de controlekamer het wijk afweten. De nieuwe fabriek is overi- 8®s nog niet in bedrijf gesteld. Volgens een woordvoerder 'en NSM was de storing na een half uur verholpen en is er Mn schade opgetreden. taal van 1987 minder is terug gelopen dan in voorgaande ja ren het geval was. Vooral bij de vrouwen is de daling van de werkloosheid vrijwel tot stil stand gekomen. Dat betekent niet dat er geen beweging is: in het tweede kwartaal werden 1.346 nieuwe werkzoekende vrouwen ingeschreven terwijl daarnaast 1.380 vrouwen wer den uitgeschreven. Uit de rapportage van het Districtsbureau voor de Ar beidsvoorziening in Zeeland blijkt dat het aantal beschik bare vacatures dit jaar aan zienlijk lager is dan in 1985 en 1986 het geval was. MIDDELBURG (ANP) - De Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) heeft het ondernemingsraadslid D. Meyer op 19 maart terecht op staande voet ontslagen. Dat was woensdag de uit spraak van de kantonrech ter in Middelburg. Aanleiding tot dit ontslag was de brief die Meyer op 18 fe bruari aan de minister van economische zaken stuurde met het verzoek een regerings waarnemer aan te stellen bij het bedrijf, omdat het niet goed zou gaan met De Schelde. Volgens de directie van de KMS zou Meyer, die 31 jaar bij het bedrijf in dienst was, in die brief gebruik hebben gemaakt van vertrouwelijke gegevens, die hij uit hoofde van zijn be roep en als lid van de onderne mingsraad kende. Met name het feit dat Meyer deze brief ook aan de pers heeft overhan digd, woog voor de KMS zo zwaar, dat hem op staande voet ontslag werd aangezegd. De rechtbank in Middelburg had KMS al eerder via een kort geding in het gelijk gesteld. Het versturen en publiceren van de brief aan de minister van eco nomische zaken gaf de KMS wel degelijk dringende reden om Meyer te ontslaan, aldus oordeelde ook de kantonrechter in Middelburg. Meyer over weegt nog wel in hoger beroep te gaan tegen dit vonnis. Zowel kwantitatief als kwalitatief was het vee van groot gehalte Van onze correspondent OOSTBURG - De vijftigste vokfee- dag, omlijst door het standwerkers concours en de weekmarkt, trok gisteren duizenden mensen naar Oostburg. Een schatting was vol gens ingewijden niet te maken, maar het waren er zeker meer dan vorig jaar, zo deelde men mee. Gedeputeerde Greet de Vries-Hommes opende de fokveedag. Zij verzorgde sa men met loco-burgemeester H. Thomaes en wethouder J. de Vries de prijsuitrei king in de burgerzaal van het gemeen tehuis. In haar openingswoord stelde zij dat landbouw en milieu goed samen kunnen gaan. Als voorbeeld haalde zij de scha penhouderij in het Land van Saeftinge aan. Ook was zij blij dat er nu eindelijk overeenstemming met de diverse in stanties is bereikt over de meststoffen- problematiek. Voor deze jubileumuitgave was de hoofdinspecteur van het Nederlands Rundveesyndicaat, A. Hamoen, speciaal uit Woudenberg naar Oostburg geko men. Zowel kwantitatief als kwalitatief was het vee van groot gehalte, zo kon uit insiderskringen gehoord worden. Alge meen kampioen bij de stieren werd P. van Driesse uit Zomergem, terwijl A. - foto wim kooyman Casteleyn uit Oostburg algemeen kam pioen werd bij de vaarzen. De zeventien standwerkers gaven al les wat ze in de kast hadden om een van de drie door de winkeliersvereniging beschikbaar gestelde bekers in de wacht te slepen. P. van de Linde uit Lekker- kerk met de planten schoot de hoofdvo gel af. Tweede werd K. Goedkind uit Tilburg met de fruitpers en derde B. de Regt uit Vlissingen met de groente- schaaf. „We hebben vooral gelet op de welbe spraaktheid en overtuigingskracht, maar de doorslag gaf de originaliteit. Niet 's morgens hetzelfde verhaal als 's middags afsteken", aldus de beoorde lingsnormen van de jury. onze verslaggever ?®NEUZEN - De vorige eek uitgeloofde beloning Hi? ,15 0°0 gulden voor tips J ^unnen leiden tot het P'ossen van de moord op n' jarige Helena Mer- fei3',heeft n°8 geen 'gou- tip' opgeleverd. !rnin heeft de Terneu- inspecteur Siersema hoop dat de zaak kan opgelost. „Er zijn een- ik=u^fr ^hon, maar hoop hou u hjd", aldus de inspecteur, ««wel op een heleboel plaatsen onderzoek is gedaan, beperkt het speuren zich mo menteel toch voornamelijk tot Terneuzen, zei Siersema desge vraagd. Vrijdagmiddag wordt in Middelburg de in verband met deze zaak vastzittende Terneu- zenaar D. opnieuw voorgeleid aan de rechter-commissaris. Volgens de politie weet D. meer dan hij tot nu toe heeft verteld. Zijn in bewaring stel ling heeft tot nu toe tweemaal zes dagen geduurd. Beslist de rechter-commissaris tot ver dere in bewaringstelling dan geldt die voor een termijn van dertig dagen. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Een de legatie oud-strijders van de Bond van Wapenbroeders afdeling 's-Hertogenbosch heeft gistermiddag in De Roselaer te Sas van Gent een nieuw banier in ont vangst genomen. Het banier is vervaardigd door me vrouw L. Freijser, lid van de handwerkclub van de Katholieke Bond van Oude ren (KBO) in Sas van Gent. In aanwezigheid van het be stuur van de Sasse Ouderen bond en de dames van de hand werkclub overhandigde me vrouw Freijser het vaandel aan banierdrager J. J. Minderhout, dit met gepast ceremonieel. De Bossche oud-strijders toonden zich bijzonder ver heugd met hun nieuwe visite kaartje: „Gelet op de kwaliteit van dit banier en onze ervaring mogen we stellen dat hier geen tweede van bestaat", aldus een erg ingenomen Minderhout. Het banier is een voorbeeld van een knap staaltje handwerk, uitgevoerd in oranje-blauw en met in het wapen de met goud draad gestikte bondsnaam. De Bossche Bond van Wa penbroeders kwam zo'n twee jaar terug op toevallige wijze in contact met mevrouw Freij- Het banier is een voorbeeld van een knap staaltje handwerk, uitgevoerd in oranje-blauw en met in het wapen de met gouddraad gestikte bondsnaam. - foto wim kooyman ser. „We wisten dat zij in op dracht van een andere afdeling een banier aan het maken was. Door omstandigheden echter zagen de opdrachtgevers van het plan af, waardoor me vrouw Freijser met een niet- afgemaakt banier zat". De Bos schenaren 'adopteerden' daarop de opdracht om zelf een nieuw exemplaar in handen te krijgen. Nieuwe problemen ontston den voor mevrouw Freijser toen de oud-strijders -voor heen Veteranenlegioen Neder land- in mei '87 hun vereniging omdoopten in de Bond van Wa penbroeders. Inderhaast was zij gedwongen het inmiddels begonnen handwerk enigszins aan te passen. Al eerder maakte mevrouw Freijser een banier voor de bond, maar dat werd om tech nische redenen afgekeurd. „Ik ben blij dat nu alles is goed ge komen", aldus mevrouw Freij ser. Als blijk van dank ontving zij gisteren van de oud-strij ders een fraai bloemstuk met bijbehorende enveloppe met inhoud. Van onze correspondent TERNEUZEN-De ge meente politie van Terneuzen heeft in de nacht van dinsdag op woensdag drie Belgen aangehouden en inge sloten. Het drietal kon op aanwijzingen van een burger in een ge parkeerd staande per sonenauto in het Pas- tersbos in de Terneu- zense binnenstad wor den gearresteerd. Een nader door de politie ingesteld onderzoek bracht aan het licht dat het voertuig dinsdag in Antwerpen was gestolen. De drie, J. de V.(30), J. van T.(24), en E. M. (23), allen uit Borgerhout blij ven voorlopig in bewa ring. Omstreeks 01.00 uur ontdekte M. W. dat werd ingebroken in zijn perso nenauto aan de Eerste Verbindingsstraat in Terneuzen. Hij belde de politie en ging de daders achterna. Ook de politie verscheen ten tonele met ais resultaat de aanhou ding in het Pastersbos. In het voertuig lagen verschillende gereed schappen die bij inbra ken van dienst kunnen zijn. Ook werd in de kof ferruimte een lederen jack gevonden. Dat jack was een uur eerder ge stolen bij een inbraak in een personenauto van de Duitser J. P. uit Rees. Deze had zijn voertuig geparkeerd aan de Arse naalstraat, het claxon alarm in werking gesteld en de auto afgesloten. Hij had zich nog maar nauwelijks een paar hon derd meter van zijn voer tuig verwijderd toen het alarm in werking trad. Teruggekomen bij de auto bemerkte hij dat deze vakkundig was opengebroken en een le deren jack was verdwe nen. PHILIPSDAM - Kinderziekten aan elektronische appara tuur zijn er de oorzaak van dat het zoet/zoutscheidingssys teem in de spiksplinternieuwe Krammersluizen niet goed functioneert, wat wachttijden in de drie sluizen van het complex tot gevolg heeft. Regelmatig slaan er stoppen door, blijken printplaten niet goed te zijn en vertonen zich andere mankementen aan de apparatuur, die het gigantisch ingewikkelde waterscheidings systeem van deze in februari van dit jaar in gebruik geno men sluizen, bedient. Op 1 juli j.l. begon Rijkswa terstaat met het opstarten van het scheidingssysteem. Dat hoefde niet eerder te gebeuren omdat de Philipsdam, waar de Krammersluizen een onderdeel van vormen, pas dit voorjaar is gesloten. Voordien lag het hele sluizencomplex in zout water, nu echter op de grens van zoet en zout. Een enkele dag zijn er geen troubles, op andere dagen con stant. Voor schippers die met hun boten in de twee duw- vaartsluizen of in de enige jachtensluis liggen, is het wachten geblazen als de elek tronische apparatuur het laat afweten, want de sluisdeuren gaan alleen open als het water scheidingssysteem perfect functioneert. Volgens voorlichter Jan van Gorp van Rijkswaterstaat zijn er bij het invaren geen wacht tijden, wél in de sluis -bij man kementen- tijdens het schut ten. Per dag wordt er minstens vijftien keer geschut. Van Gorp is vol lof over de beroepsvaarders die begrip voor de situatie tonen. Dit in tegenstelling tot veel schippers van recreatievaartuigen, van wie er velen het bedienend per soneel voor alles wat lelijk is uitmaken als er weer een sto ring is. Meestal slaagt de tech nische dienst, die permanent op de sluizen aanwezig is, er in om het mankement snel te herstel len. Rijkswaterstaat verwacht overigens dat de problemen be gin augustus de wereld uit zijn. Dan begint in de Krammer-r sluizen door de grote toevloed van recreanten de drukte pas goed. Jaarlijks maken 50.000 beroepsvaarders en 48.000 re- creatievaarders gebruik van de Krammer, een van de drukste vaarroutes van ons land. DEN BOSCH - GS van Bra bant gaan minister Smit- Kroes (Verkeer en Water staat) per brief vragen om de Schelde-Rij nverbinding als grens aan te houden van de nieuwe waterschapscon centratie De Agger. Het gaat om een concentratie van waterschappen ten zuid westen van Bergen op Zoom, waarbij maar ook een groot ge bied van Zuid-Beveland is be trokken. De minister wil het water- schapsgebied, zeer tegen de zin van vooral van Noord-Bra bant, over de Schelde-Rijnver- binding heen laten lopen. Bra bant is beducht voor Zeeuwse suprematie in het nieuwe wa terschap. Van onze verslaggever HULST - Drankengroothandel Paul Vermeersen uit Hulst heeft de gebouwen gekocht van snoepfabriek Beltof in Sint-Jansteen. Die gebouwen komen binnenkort leeg te staan, vanwege het vertrek van Beltof naar Etten-Leur. De koop past in het plan van Paul Vermeersen om zijn be drijf in twee takken op te split sen. In de voormalige Beltoffa- briek zal per 1 november de importafdeling van speciale bieren worden gehuisvest. „De speciale bieren zijn enorm in opmars", aldus Ver meersen. „Eigenlijk is er in ons bedrijf aan de Absdaalseweg te Hulst te weinig ruimte om ook die afdeling onder te brengen. „We zijn erg blij dat we Beltof hebben kunnen kopen". De op splitsing van het bedrijf zal ook nog extra arbeidsplaatsen op leveren. Hoeveel precies is nog niet bekend. Ook wethouder G. van de Voorde is blij dat de gebouwen van Beltof zo snel weer in ge bruik zullen worden genomen. „Het is een mooi bedrijf, mi lieuvriendelijk, wij hebben het volste vertrouwen in de plan nen van Paul Vermeersen". In tegenstelling tot Beltof is Vermeersen wel bereid een nieuwe ontsluitingsweg aan te leggen langs de achterzijde van het complex. Dat was het breekpunt in de onderhande lingen tussen gemeente en Bel tof over de afgifte van een bouwvergunning. Evenals bij Beltof zal er ook bij Vermeer sen een druk af en aan gerij van vrachtwagens zijn. Als die over de huidige ontsluiting via de Hemelstraat zouden moeten, dan blijven de omwonenden met een hoop overlast zitten. Daar heeft Vermeersen be grip voor. „Voor ons is die voorwaarde geen enkel punt. Wij leggen gewoon die weg aan langs de achterzijde, zodat we met onze vrachtauto's op de Tragel uitkomen".

de Stem | 1987 | | pagina 9