rijwilligers timmeren met man en maeht werkloosheid regio Breda stijgt vanwege schoolverlaters Terhole Vrouw valt bijna in verborgen beerput DELINGEN OPENBARE WERKEN NAAR WILHELMINAPARK [Koele wachttorens aan het Yan Coothplein Projecten Oosterhout kandidaat voor Conservation Award Lewedorps^ Boys tegen] Roda JC Vrachtwagen ramt auto Onderzoek verkrachting Oosterhout vastgelopen TUN m DORP 01650-68811 DONDERDAG 16 JULI 1987 BIJ OPKNAPPEN VAN TUINTJE antrekkelijker PAVILJOEN HENGELSPORTVERENIGING WORDT UITGEBREID Zeeuwse crossei actief in Heerle11] BREDA - Alle afdelingen van de dienst Open bare Werken zijn vanaf 1 augustus weer te vin den in het pand Wilhelminapark 27. Kantoren J. vtrimirlr. 198 Roouadul DE STEM STADEN STREEK Frans Maas, de organi- 'erhole' voor trimmers, -jehouden. fotowimkooyman rmeulen verder. „Een gro- aantal is niet realiseer- !ar op ons parkoers. We ho- natuurlijk dat die er zijn, or niets moeten ze niet ko- n, want we hebben een ed gevulde prijzenpot or de winnaars is er een gepalm." Deze koers moet t kermisgebeuren van Ter- Ie extra cachet geven. „Dat is ook één van de redenen t we deze vijf uur hielden er is met de kermis, op een arting en een bolling na, ïestal niet zoveel te doen t leek ons een ideale gele heid inwoners en publiek vermaken." Aanvankelijk wilde menl organisatoren het trim-1 ektakel ver buiten Terhole I ten houden, maar daar I ng het tweetal niet meeak-1 iord. „Dat was totaal niet I intrekkelijk. Dan hadden e geen toeschouwers ge- okken. Als ze van huis I oeten, komen de mensen >g niet eens naar een prof- lers, laat staan naar een I imwedstrijd. Nu het hier in I it dorp is verwacht ik wel «1 belangstelling." Inschrijven kunnen de I eelnemers in café De Kroon Terhole waar het een hall I ur na de wedstrijd tevens I rijsuitreiking is. Aan mede-1 erking ontbreekt het de or-1 anisatoren niet. Zo hebben I ch drie juryleden van de eeuws-Vlaamse Trimfede- itie beschikbaar gesteld en I erlenen ook de EHBO van I erhole en de rijkspolitie un medewerking. Ook een elangrijke steun in het reai- seren van dit gebeuren kre- en de organisatoren van Jan I Iveraert. „We zijn er klaar I oor en trots op, dat we dit op I duw kunnen zetten. Het is de i erste maal dat hier een wie-1 ;rwedstrijd gehouden I rordt. Misschien voor del orlog nog eens een volks-1 oers, maar meer dan dat ze-1 er niet. Dit is de eerste,! laar als het aan ons ligt niet I le laatste keer," besluit een I nthousiaste Willy Vermeu-| bn. lan onze verslaggever ■BREDA - De rek is eruit. De da- I ,g van de werkloosheid heeft fcch gedurende de afgelopen drie ■maanden niet voortgezet, zoals lanvankelijk werd aangenomen. |,de maand juni steeg de werkloos- lted in het district Breda van het Ge westelijk Arbeidsbureau -onder in- lloed van de schoolverlaters- met lij Vorig jaar juni was er sprake van tri daling van 75 mensen. De invloed van de schoolverlaters op de werkloosheidscijfers wordt de laatste jaren steeds minder, gezien de daling van de uitstroom. Toch is er in juni nog sprake van invloed (209 erbij gekomen tot een totaal van 779), om dat de meeste schoolverlaters pas na een vakantie, omstreeks 1 augustus, op de arbeidsmarkt terecht komen. In juni 1986 stonden er in totaal nog 1148 schoolverlaters ingeschreven. De daling van de werkloosheid in de bouw, die zich gewoonlijk al in maart begint te manifesteren, geeft dit jaar een minder gunstig beeld. Normaal had deze de afgelopen drie maanden onder seizoensinvloeden be hoorlijk af moeten nemen, maar daarvan is nauwelijks sprake. De da ling bedroeg slechts 33. De werkloosheid onder de mannen is in juni met 113 toegenomen tot een niveau van 5894. Dit is twaalf procent van de afhankelijke beroepsbevol king, Vorig jaar juni was dat nog 13,4 procent. Het aantal vrouwen zonder werk steeg 150 tot 3250. Voor de maand juni is deze stijging aan de hoge kant. Vo rig jaar juni steeg het aantal werk loze vrouwen slechts met 48. Nu is veertien procent van de vrouwelijke afhankelijke beroepsbevolking werk- l00S' Dat is nog steeds 2,5% minder dan vorig jaar juni, maar zoals ge zegd zit de daling vooral in de laatste helft van het vorig jaar. Bij de schoolverlatende jongens staan de meesten ingeschreven in de beroepsgroep metaal (71), direct ge volgd door personeel algemene dienst (ongeschoolden; 64). Daarna volgt handel (28) en kantoor onderwijs (28). Bij de meisjes scoort handel hoog met 130 ingeschrevenen, gevolgd door kantoor onderwijs (102), sociaal geneeskundig personeel (79) en perso neel algemene dienst (47). 0nder dg schoolverlaters (beneden de 23 jaar) bevinden zich 283 mensen met een af gebroken opleiding. mbtenaren onder één dak BREDA - De eerste bewo ners van de nieuwe huizen op het Van Coothplein in da krijgen vandaag de sleutel overhandigd. Zij n wonen op een histo- rische plaats in de binnen- i. |0p de hoek van het Van Coothplein en de Marken daalseweg heeft immers de molen Het Fortuyn gestaan, de monumentale overblijfse lenzijn tot verdriet van velen door brand en later door de sloper verwoest. De Algemene Woning- bouwvereniging Breda e.o. heeft op de kop van het plein een flatgebouw laten bou wen, dat 28 woningen rijk is in vier etages. Bovendien heeft op de begane grond een win kel een plaats gekregen. Die is verhuurd aan een handel in vloerbedekking. De mensen die vandaag de sleutel krijgen, betrekken de eerste etage. Ook de wonin gen op de tweede en derde verdieping zijn binnenkort klaar voor de verhuur. Pas na de bouwvakvakantie, die eind volgende week begint, al de laatste hand gelegd worden aan de bovenste eta- Koele wachttorens markeren nu het Van Coothplein Het complex bepaalt, sa men met dat aan de overzij de, het beeld van het Van Coothplein aan de kant van de Markendaalseweg. Beide gebouwen hebben ronde hoe ken. tellen winkels op de be gane grond, zijn wit van kleur en hebben serres van glas. De straat lijkt hier haast een poort die gemarkeerd wordt door twee koele wachttorens. Ze nemen de plaats in van de molen Het Fortuyn en in het andere ge val van het torentje van de voormalige technische school. De school werd eveneens in as gelegd. Het Van Coothplein heeft dus in enkele jaren tijd een fikse gedaanteverandering - foto de stem/johan van gurp ondergaan. Niet alleen het oude heeft voor het nieuwe moeten wijken. De Algemene heeft bovendien de zijgevel laten ontmantelen van een ander, betrekkelijk jong flat gebouw op het plein. Vervol gens is een verbinding ge maakt tussen dat complex en de nieuwbouw, zodat nu sprake is van één gebouw. Dat is nodig om de 'nieuwko mers', ruim zestig medewer kers van grondbedrijf, volks huisvesting en stadsvernieu wing, te kunnen huisvesten. De ambtenaren van ge noemde afdelingen keren daar mee in feite terug op het oude nest. In verband met ruimtege brek werden die afdelingen en het gemeentelijk bouwbureau in het begin van de jaren ze ventig ondergebracht in pan den aan de Parkstraat en de Markendaalseweg. Mede in het kader van de re organisatie bij Openbare Wer ken werd enige tijd geleden be sloten alle afdelingen weer centraal te vestigen in en bij het voormalige Diaconessen- huis, waarin de dienst in 1961 zijn intrek nam. Verbetering van de communi catie tussen de diverse afdelin gen is een van de belangrijkste motieven voor het besluit tot centralisatie geweest. „Dat be vordert de bedrijfsvoering en dus ook de serviceverlening aan de burgers, die nu tevens alle afdelingen op één plaats weten te vinden", aldus de di recteur van Openbare Werken, de heer A. Olsthoorn. Van onze sportmedewerker LEWEDORP - Lewedor] Boys, dat uitkomt in vierde klas van de KN' speelt donderdag 23 juli 1 gen de Limburgse eredivl sieclub Roda JC. De wedstrijd op het spot in Lewedorp begint om acht en wordt geleid door' Zeeuwse scheidsrechter SJ! Uitterhoeve. Roda JC heeft als "W spelers aangetrokken: SiW Diliberto van Sparta, Mi® Boerenbach van Go AheadJ Manuel Sanches Torres Valancia. De club van Baan telt verder bekende Iers in de gelederen, zoals HJ Smeets, Ernie Brandts en Wildschut. Van onze motorsportmedewet HEERLEN - Een flinke deleg tie motorcross-supporters dit weekeinde af naar Hee J waar op het bekende Hel' 8 circuit de 500 cc-motot Grand Prix wordt verreden In de 125 cc-klas intern^ nalen moet Jacky Westdorn Schoondijke het opnemen j gen onder meer Dave Strw en John van de Berk. M zelfde klas komt ook W Poppe uit Meliskerke a'J start. In de 125 cc-klas na j len geven André van Esp® J Axel, Henk Buys uit M> burg en Eric Polderm3 Vlissingen acte de présent Pan onze verslaggever BREDA - Voor de tweede Jt« in vier jaar tijd staat let paviljoen van de Ko- lijk Erkende Hengel- Iportvereniging voor Inva ren en Bejaarden aan het 'ilhelminapark in Breda iz'nkop. ping het vier jaar geleden nog fooral om renovatie van het gebouw, nu is het doel een aan- pnlijke uitbreiding die nood- jAelijk is vanwege het nog s groeiend aantal leden. ■We timmeren nogal aan de :e8 tegenwoordig", beaamt Van Eogers, de voorzitter van |e begin jaren zeventig opge lichte vereniging. „In het be ttoen de club nog maar zo'n "tig leden telde, kwam men Kar een keer per jaar bijeen '"r de jaarvergadering en r'den er maar twee wedstrij- gevist. Maar tegenwoordig Wen we avondwedstrijden, ^«kampioenschappen, win- 'wedstrijden, gaan we zee- sen' noem maar op. En het is intussen gegroeid I De dub is indertijd opgericht gehandicapten en bejaar- n te helpen aan een makke- bereiken visplaats, na- t de vijvers van het Wil- napark. [Door het groeiend aantal le- rp ls het paviljoen veel te E Dewor(den, de vier jaar leden gerealiseerde beschei- P uitbreiding ten spijt. „Ge- snti nemen zestig tot ze- g! 8 leden aan een wedstrijd 1 en iedereen wil na afloop tiÜk k no8 even napraten. ,5 bet paviljoen bood met J^dertig vierkante meter ruimte aan zo'n dertig ®erh zodat de rest buiten isr! blijven staan of maar buis ging. We hebben toen Vrijwilligers zijn druk bezig met de uitbreiding van het paviljoen. maar de stoute schoenen aan getrokken en zijn naar de ge meente gestapt om steun voor uitbreiding van het paviljoen. We kregen echter nul op het re kest, in die zin dat we wel mochten uitbreiden, maar dat we wel zelf voor de financiële middelen moesten zorgen". Dat de gemeente geen bij drage heeft willen verlenen in de verbouwingskosten, zit het bestuur van de club nog steeds hoog. „Bijna alle sportvereni gingen in Breda krijgen een subsidie van de gemeente. Wij niet,omdat vissen geen sport is, zeggen ze. Ja, voor het pavil joen hoeven we geen huur te betalen aan de gemeente, maar alle overige kosten, zoals ver zekering, onroerendgoed-be- lasting, gas, licht, water en te lefoon moeten we zelf betalen. En dat terwijl de gemeen schapshuizen wél geld daar voor krijgen. Ze vinden dat we de contributie maar moeten verhogen als we geld nodig hebben. Maar dat willen we persé niet. We vragen de leden slechts vijftien gulden contri butie per jaar, maar voor veel van hen is het al moeilijk om dat bedrag op te brengen. Want vergeet niet, dat het hier om de minst financieel draagkrach- - foto de stem/johan van gurp tige groep mensen gaat. We willen niet dat de hoogte van de contributie mensen zal be lemmeren om lid te worden of te blij ven", zegt Bogers. Het financieel rond breien van de verbouwing is dan ook een heel verhaal apart. Om kort te gaan: na een eer ste begroting die uitging van een kostenpost van 150.000 ex clusief btw, is het bestuur van de vereniging erin geslaagd een Mevrouw Verduin bij de verborgen beerput van 2,5 meter diep: 'Ik had er zo in kunnen schieten'. - foto marcel bekken Van onze verslaggever Dat gebouw wordt momenteel nog uitgebreid met 'con tainers', bijna kant-en-klare kantooreenheden. Om alle afdelingen weer bijeen te kunnen brengen, moest het gebouw aan het Wilhelmina park flink uitgebreid worden. Ten eerste omdat de afdelin gen in de loop der jaren na tuurlijk nog verder zijn ge groeid, maar ook omdat het werk er niet alleen achter bu reau's maar ook achter teken tafels wordt verricht. Omdat Openbare Werken over enkele jaren ondergebracht zal wor den in het nog te bouwen nieuwe stadskantoor, is bij de uitbreiding van het pand aan de Wilhelminastraat gekozen voor geprefabriceerde 'contai ners'. Het zijn er 25, met een totaal vloeroppervlak van 700 m2 en goed voor dertig kleine en gro tere kantoren. Ze zijn in twee dagen gebouwd. De uitbreiding van Open bare Werken geschiedt volgens Olsthoorn financieel neutraal. „De huur van de panden aan de Parkstraat en de Markendaal seweg is net zo hoog als het lea se-contract met Groenendijk. We verdienen er niks aan, maar lijden ook geen verlies". Van onze verslaggever BREDA - Mevrouw Tony Verduin schrok zich gis termiddag het apezuur toen zij onder het zand in haar tuintje een stuk plastic wegtrok en plotse ling met haar been in een gat schoot. Het gat bleek toegang te ge ven tot een flinke beerput, die maar liefst 2,5 meter diep bleek te zijn. Haar tuintje achter de pas gerenoveerde woning aan de Academiesingel was nodig toe aan wat opfleuring. Daarom ging ze daarin orde op zaken stellen, want de grond bleek na de renovatie achtergelaten te zijn met be hoorlijk wat puin erin. Met de schop stootte zij nog geen tien centimeter onder de op pervlakte op iets hards. Wat verder zoekend kwam er een stuk plastic tevoorschijn. Met een ruk probeerde zij dat weg te trekken met als gevolg dat haar been ineens in een gat schoot. Weer bij haar positieven ge komen, ging ze samen met de buurman dat gat, waar overigens een behoorlijke stank uit naar boven kwam, eens verder onderzoeken. Er lag nog een stuk tegel onder de grond. Toen die werd weggehaald, werd een ronde beerput zichtbaar van zo'n 1,5 meter doorsnee. Op de put lag een ronde betonnen plaat met enkele grote gaten erin. Die gaten waren weer afgedekt met wat losse te gels, die zo weggetrokken konden worden. „Ongelooflijk", zegt me vrouw Verduin nog beduusd. Ik had er zo in kunnen schie ten en als er niemand in de buurt was geweest, zou ik in mijn achtertuin zijn ver dronken. Hoe is het mogelijk dat ze die beerput gewoon weg hebben laten zitten. Dat ze me dan in elk geval ver teld hadden dat er zoiets in de tuin ligt. De put is afge dekt met nog geen tien centi meter aarde. Je moet daar wel op stuiten als je je tuin wat wil bewerken", zegt me vrouw Verduin. Van de woningbouwvere niging St. Laurentius was gisteravond niemand meer bereikbaar. Zeer dringende klachten konden nog wel op een bandje worden inge sproken. „Ik heb vanmiddag de woningbouwvereniging nog gebeld", vertelde me vrouw Verduin gistermid dag, „maar ik heb nog nie mand gezien en vanvond zullen ze ook wel niet meer komen". verbouwingsplan te ontwikke len, dat ƒ91.000 inclusief btw gaat kosten. „In overleg met de aannemer zijn we toen werkzaamheden gaan schrappen, die door vrij willigers kunnen worden ge daan, zoals het installeren van de verwarming, timmer- en schilderwerk. In totaal werken zo'n vijftien vrijwilligers, waaronder ook niet-leden pro- deo aan de verbouwing mee. Uiteindelijk bleef er ƒ41.000 over voor het groffe werk dat door de aannemer moet worden gedaan". De verbouwing, het pavil joen wordt 80ma groot, wordt nu bekostigd uit de opbrengst van een spectaculaire loterij. Gedurende tien maanden zijn er verschillende trekkingen, met als hoofdprijs een auto. Maar de club heeft nog steeds financiële zorgen. „De verbouwing is rond, maar het paviljoen moet ook nog inge richt worden. Liefst met goed materiaal, want door het inten sieve gebruik heeft het natuur lijk veel te lijden. We zijn dus op zoek naar sponsors. Eigen lijk doen we ook niets anders dan schooien", zegt secretaris Jan Janssens ietwat zuur grijnzend. Nee, dat is niet prettig", voegt de voorzitter eraan toe, „het zou veel prettiger zijn als je het geld zo in de klep kon steken. Op dat soort momenten voel je je als invalide toch weer onderaan de ladder staan. Maar we gaan gewoon door. Ter gelegenheid van de uitbrei ding willen we op 22 augustus een landelijke viswedstrijd houden, waaraan ook niet-ge- handicapten zullen deelnemen. Het organiseren van zo'n dagje kost al gauw 8.000 en ook dat geld moeten we weer bij elkaar zien te schooien. Maar hoe dan ook, ook dat komt voor elkaar". Van onze verslaggever OOSTERHOUT - Het plein 't Binnenhof] e in Ooster hout en de H. Corneliuskerk in Den Hout zijn kandidaat voor de Conservation Award. Deze prijzen zijn bestemd voor particulieren en kleine organi saties, die verdiensten hebben op het gebied van innovatie, re novatie en restauratie. De Conservation Award wordt toegekend door de Con servation Foundation en Ford Nederland B.V. Dit jaar zullen er vier prijzen in Nederland worden uitgereikt. Ze bestaan uit een geldprijs van 6000. B en W van Oosterhout hebben de stichting 't Binnenhofje en het bestuur van de parochie H. Cornelius geadviseerd zich kandidaat te stellen voor de prijs. De parochie in Den Hout komt in aanmerking omdat die kleine leefgemeenschap een unieke prestatie geleverd heeft door erg veel geld bijeen te brengen voor de restauratie van de toren en het kerkge bouw. De stichting 't Binnenhofje heeft een waardevolle invul ling gegeven aan een belang rijk binnenstadsgebiedje, het terrein achter de torenfa<;ade van de voormalige H. Hart- kerk. Van onze verslaggever HEERLE - De auto van L.T. uit Bergen is gisterochtend zwaar beschadigd toen hij werd ge ramd door een vrachtwagen op de Bergsebaan onder Heerle. Beide bestuurders bleven on gedeerd. T. reed om 10.40 uur op de Bergsebaan vanuit de richting Wouw naar Bergen op Zoom. Van de afrit van de A 58 kwam A.H. uit Sprundel met zijn vrachtwagencombinatie. Tegen de politie verklaarde hij later dat hij de auto niet heeft ge zien. Toen H. de Bergsebaan opdraaide in de richting Ber gen op Zoom, knalde hij er bo venop. De personenwagen raakte zwaar beschadigd. De vracht wagen mankeerde nagenoeg niets. Van onze verslaggeefster OOSTERHOUT - Het politie-onderzoek naar de verkrach ting die maandag 27 april in de Oosterhoutse bossen plaatsvond, is vastgelopen. Op die dag kreeg een acht tienjarige vrouw uit Gorin- chem bij de bushalte aan de Mathildestraat een lift naar haar werk aangeboden. De rit eindigde in het bos, waar de verkrachting tussen 8.15 en 8.45 uur moet hebben plaatsgevon den. De recherche heeft inmiddels vijftienduizend kentekennum mers nagetrokken, waarvan er vijfhonderd aan een nader on derzoek werden onderworpen. Tot nu toe echter zonder resul taat. Wel kon aan de hand van de omschrijving van het slachtoffer een nauwkeurig signalement worden samenge steld. Uit het onderzoek is geble ken dat de verdachte in het be zit was van een bordeaux-rode Volkswagen Golf. Het gaat hier om een oud vierkant model met een zwarte bekleding. De dader is tussen de 35 en 40 jaar, heeft een fors postuur met een 'bier buik' en is ongeveer 1.70 meter groot. De man draagt (licht) blond haar en heeft opvallende 'kikkerogen'. De politie zoekt met name mensen die inlichtingen kun nen verstrekken over personen die aan het signalement vol doen én in het bezit zijn of wa ren van de beschreven perso nenauto. Eventuele informatie wordt vertrouwelijk behandeld en kan worden doorgegeven aan de politie in de eigen woon plaats.

de Stem | 1987 | | pagina 19