iöö ok levert niks op ÏSËN 149 49 189 149 590 375 Ploeg van Mottet wankelt Weer straffen Verhoeven te Iaat kinnen ESTBRABANDER MOET BETALEN VOOR INSPANNINGEN [an vliet steenkapot over de streep bJUI7 bastille u bestormd op 14 juli Delgado: 'Ik steel niets' laas haalt erhaal Liefde TOUR '87 DE STEM WOENSDAG 15 JULI 1987 >^e rHet duidde op de snode plannen van de West- Wer, die al op de Marie Blanque zeer actief eilig Verdienste LUZ ARDIDEN - Met een gezicht, dat teleurstel ling verraadde, reed Erik Breukink op de ploegleiderswagen af. Conclusie 15eRIT 164 km v-- Didi Thurau geeft op 16eRIT 216,5 km JONGE GEGARANDEERDE OCCASIONS STAAN IN ONZE SHOWROOM TVarkoop en leasing van NIEUWE AUTO'S I' |pK-keuringsstatlon M M LPG-Installateur ImHSTRAAT 46 MADE - TEL 01626-3380/5797/5016 T26 DE FiAH ATm s60 l.j0nze speciale verslaggever Hein Groothuis \a ARDIDEN - Steenkapot kwam Teun L Vliet door de finish in het hoog gelegen ,-reneeën-dorp Luz Ardiden. jiuten lang leunde hij op het stuur van zijn bis,onderwijl slijm spugend en de vinger in de j'stekend. Een zinnetje stamelde hij slechts: ine het zwart voor mijn ogen". [Eenmaal bevrijd van zijn racekarretje had de Lreur uit Baarle-Hertog dringend steun nodig, lartoe ging hij tegen een dranghek aan zitten, (irzorger Ruud Bakker waste zijn gezicht, goot wat water in de nek en vroeg: „Gaat het nu eer wat?" „Ik moet kotsen, maar ik het kan het iet", antwoordde de Panasonic-renner slechts. [Hetduurde nog een tijdje voor de held van de V die zijn beloning niet kreeg, voldoende bij in positieven was om het relaas van zijn avon- |ur te kunnen doen, dat 's morgens vroeg in |te al was begonnen. |Goed en wel uit bed week Teun van Vliet van ■ngebruikelijke ritueel af. Hij besloot zich niet [scheren uit een soort bijgeloof. „Als ik mijn urd laat staan, rijd ik altijd beter", verklaarde n Vliet bij de start de forse stoppels rond zijn was. „Ik kon op die col meeklappen. Het viel op die klim uit elkaar en in de afdaling ben ik naar de koplopers gereden. Op de Aubisque reed ik zo voortreffelijk, dat ik ben gedemarreerd. Voorbij de top ben ik Claveyrolat gepasseerd. Eenmaal alleen op kop, heb ik niet direct aan winnen ge dacht. Ik dacht echter wel hoge ogen te kunnen gooien als ik zo zou blijven rijden". Van Vliet koerste tot de voet van de klim naar Luz Ardiden bewonderenswaardig. „Ik had echt een superdag. Toen ik hoorde dat ik aan de voet van de laatste col nog vier minuten voor lag op de kopstukken, ging ik hoop op de zege koeste ren. Maar die verdween al snel weer. Ik kon goed merken dat het minder ging. Het was blijkbaar allemaal een beetje te veel van het goede ge weest. Acht kilometer voorhet einde stuikte ik volledig in elkaar. Toen was ik echt helemaal naar de kloten. Het werd zwart om me heen en ik was totaal leeg. Ik had ook zoveel gegeven. Het is jammer dat het niks heeft opgeleverd. Maar het was de moeite van het proberen waard. Ik had vandaag echt zin om er eens de beuk in te gooien, net zoals ik dat twee jaar geleden in de etappe naar Roubaix ook eens gedaan heb. Toen heb ik me ook kapot gereden". Maar waarom wachtte Van Vliet, die 7 minu ten en 40 seconden na ritwinnaar Lauritzen het einde haalde, met zijn offensief niet tot van- vakmensen letten en we je goed de dien zijn reukink terug op aarde luz ARDIDEN - Jan Raas ^■feeft de straf aangevochten, Idle Jean-Paul van Poppel Imaandag na afloop van de _fcste Pyreneeën-etappe ■reeg, omdat hij door een ■neschouwer zou zijn ge- pwd. Poppel, die een boete reeg en op zijn totaal voor het Btenklassement tien punten mindering zag worden ge acht, ontkent ten stelligste igeoorloofde hulp van een «schouwer te hebben ontvan- Sl Van Poppel: „Ik ben abso- jat niet geduwd. Ik heb de «schouwers als vliegen van afgeslagen, omdat ik wist it er een commissaris achter «reed". Jan Raas ging daarom gis- ïochtend bij het betrokken irylid (nummer 12) verhaal ilen. Raas: „Die man bleek M enkele overtreding van an Poppel te hebben gecon- iateerd. Dat Van Poppel toch bestraft, was ook voor hem nraadsel". traat 4* Erik Breukink (rechts in witte trui) in het peloton. De coureur uit Bergen op Zoom moest gisteren tol betalen voor zijn inspanningen een dag eerder in de door hem gewonnen rit naarPau. fotoanp Van onze speciale verslaggevers LUZ-ARDIDEN - Op de Me juli werd in de Ronde van Frankrijk de Bastille p bestormd en openge broken. be heerschappij van Charly Mottet stond op wankelen. üe gevangenen van het U- lysteem sloegen in de Pyre neeën op de vlucht met alle Kans op een machtsovername ln de Alpen. De soldaten van strateeg tyrille Guimard leken twee ken lang het beeld van de lour in een ijzeren greep te nebben. Charly Mottet stond ™vig aan de leiding en leek vi oud-winnaar Laurent Fig- on een luxe-helper te bezit- Met telde alleen voor het overzichtelijke Frankrijk, piet voor de landstreek waar Wolken verpakte bergen horizon versperden, in twee levendige berg- -•appes in de Pyreneeën J °Pf bet klassement weer elkaar. De Tour zal zon- IJ' met een 36 kilometer f individuele klimtijdrit op de gevreesde Mont Ven- JjJ opnieuw beginnen. Mottet behoort, hoewel hij de L trui behield, niet meer wi de favorieten. Hij kende veel verzwakkingen in de ^Klimmingen. jn ploeg ging kapot aan De Fransman Charly. Mottet behield in de Pyreneeën de gele trui. Of hij daar gelukkig mee moet zijn, is echter de vraag. foto ap het dragen van de wedstrijd. Maandag reeds stak niemand een hand uit naar de kop groep, waaruit Erik Breu kink als etappewinnaar naar voren trad. Mottet liet Fig- non al het werk opknappen. „Die ploeg houdt het niet", voorspelde Peter Post voor de start van de veertiende etappe op de Franse natio nale feestdag voor de bestor ming van de Bastille in 1789. „Die inspanningen zullen zich wreken". Mottet, Fignon en de ploeggenoten stonden op de Aubisque en Luz-Ardiden opnieuw alleen voor de zware opgave. Ieder ander ging zijn eigen gang, van de eerste kilometer werd er ge demarreerd. Zelfs door een anti-klim- geit als Teun van Vliet, die een potje blufpoker speelde. Combines konden nog niet in elkaar gestoken worden, om dat iedere ploeg meent nog kans op de eindzege te heb ben. Zelfs de Columbianen. Pablo Wilches deed de beste zaken. Hij pakte zeven minu ten terug in twee etappes. De winnaar van de laatste Ronde van Columbia nestelde zich op de zesde plaats in de algemene rang schikking met uitzicht op de gele trui. In deze vorm zal hij, gezien de nog voorlig gende Ventoux en Alpen, de kloof van 5.42 gemakkelijk kunnen dichten. Er is echter één 'maar' bij Wilches. Deze tomeloze aanvaller heeft het nog nooit drie weken aan een stuk kunnen uithouden. Het was tekenend voor de gekke ontwikkelingen in deze open Tour dat deze ko- ninginnerit door de Pyre neeën niet een klimmer maar een daler als etappewinnaar kreeg. Dag-Otto Lauritzen bezorgde Noorwegen de eer ste etappezege in de Tour. Voor Mottet was de uit komst van de Pyreneeënslag schlemielig. Hij behield de gele trui. Dat impliceerde dat hij en zijn ploeg de drie ko mende vlakke etappes voor de rustdag van zaterdag in Avignon nog steeds de koers op de schouders voelen druk ken. Tenzij zich een nieuwe verrassende ontwikkeling voordoet. In deze Tour blijkt immers van alles mogelijk. Aan de voet van de klim naar Luz Ardiden kreeg Breukink nog aansluiting met de betere renners, maar dat was in het geheel niet zijn eigen verdien ste. Breukink: „Lubberding en Nulens hebben zich uit de naad gereden. Zij hebben het gat voor mij gedicht. Voor hen vind ik het nog het lulligst dat het niets opleverde. Ik had graag willen laten zien dat zij het 'niets voor niks hadden gedaan. Maar ik kon eenvoudig niet". Breukink was daar tijdens de door zijn twee ploeggenoten geleide jacht al zo van over tuigd, dat hij hen toeriep er mee te stoppen. Breukink: „Ik voelde dat het toch niets zou uithalen". Lubberding: „Ik heb het hem niet horen zeggen, maar ais ik het wel had mee- grekegen, had ik me er toch Van onze speciale verslaggever LUZ ARDIDEN-Da- gelijks worden de vol gers er mee gecon fronteerd dat twee renners in de Tour een romance beleven. Phil Anderson laat zon der schroom blijken dat hij zeer verkikkerd is op Sally Versus, de ver zorgster van de Tos- hiba-ploeg, en Urs Zim- mermann onthoudt nie mand dat hij een innige relatie .heeft met Caro line Hoffmann, een journaliste van het Zwitserse sportblad Sport Zürich. De kittige Zwitserse geeft haar landgenoot elke dag een liefdes boodschap mee, die hij pas tijdens de koers tot zich neemt. Zimmer- mann: „Pas als ik een moeilijk moment heb, haal ik het briefje te voorschijn. De lieve woorden beuren me dan helemaal op". Van onze speciale verslaggever LUZ ARDIDEN - Na de veertiende etappe van giste ren in de Tour de France kregen dertig renners tijd- straffen om uiteenlopende redenen. De meesten hadden zich schuldig gemaakt aan de bekende vergrijpen in bergritten: het zich laten duwen door toe schouwers en het uit de wind rijden achter volgwagens. Tot de 'boosdoeners' behoorden de Nederlanders Knete- mann en Nijboer, die respectievelijk tien en twintig strafse- conden kregen. De zwaarste sanctie, een minuut straftijd, ging naar de Amerikaan Pierce, die opvallend lang achter de auto van zijn ploegleider fietste. Teun van Vliet werd onderweg aangemoedigd door Panasonic's tweede ploegleider Walter Planckaert. - fotoanp daag? Dan had het parkoers hem toch beter ge- Ik was nu een keer goed en daarom wilde ik nu legen? Van Vliet reageerde wat kriegelig, wat ondernemen. Het was een grote gok. Maar „Wachten, wachten, je kunt altijd wel wachten, voor hetzelfde geld was ik weg gebleven". Van onze speciale verslaggever LUZ ARDIDEN - „Wat een ellende", riep Nico Ver hoeven uit, toen hij achter de finish vernam dat hij bijna negen minuten na het verstrijken van de tijds limiet was binnengekomen. Nico Verhoeven had gisteren een totale off-day. Bij het eerste serieuze klimwerk moest hij de rest van het veld al laten gaan. „Op de Marie Blanque ging het al niet Op de Aubisque probeerde ik terug te komen in een groepje. Daarmee heb ik me misschien wat geforceerd, want hoe te hoger ik kwam, des te slechter reed ik. Op de Aubisque heb ik enorm veel tijd verloren. Dat blijkt ook wel uit het feit dat ik bij de bevoorrading (na de afdaling van de Aubisque en Soulor - red.) al 35 minuten achter lag. In de resterende vijftig kilometer heb ik dus niet zoveel meer prijs hoeven geven". Verhoeven, die 46 minuten en 22 seconden na ritwinnaar Lauritzen de streep passeerde, had bij de ravitaillering al het idee dat hij het niet zou redden. „Je zit in je eentje te vechten tegen niks, je weet eigen lijk tevoren dat het niet zal lukken. Maar ja, je probeert het toch. Ik heb gedaan wat ik kon, maar ik kwam gewoon te kort. Op het vlakke kun je je nog verstoppen als je een slechte dag hebt. Als het je overkomt in de bergen, moet je er onherroepelijk af", aldus de winnaar van de eerste etappe in West-Berlijn. „Ja jongen", riep Peter Post hem toe, „dat is de Tour de France". Erik Breukink viel gisteren vanuit de zevende hemel met een smak terug op aarde. Niets herinnerde aan zijn klas se-optreden van een dag eer der, toen hij in Pau een fraaie overwinning behaalde in de eerste echte bergetappe. Ren ners, die hij normaal achter zich laat, moest hij nu voor zich dulden. Hij reed tenslotte met bijna dertien minuten achter stand op ritwinnaar Lauritzen door de finish. Post: „Het is een hele normale zaak. Die jongen moet nog wennen, leren de in spanningen te verdragen". In andere rondes herstelde Breukink steeds snel van krachten slopende optredens. „In de Giro recupereerde ik heel goed", vertelde Breukink, zittend in de geopende ploeglei derswagen, terwijl de regen voor even naar beneden gutste. „Ik heb het echter al met meer zaken gemerkt dat de Giro en de Tour niet te vergelijken zijn. In de Giro zijn er dagen bij dat het echt rustig aan wordt ge daan. Hier is dat er niet bij. Elke dag wordt er in gevlogen. Dat vergt veel meer van je". Erik Breukink trok al in de aanvangsfase van de etappe de conclusie dat hij een bijzonder zware dag zou krijgen. Breukink: „Ik had het al moeilijk op de Marie Blanque. Toen zat ik er echter nog bij. In het begin van de klim van de Aubisque moest ik er af. Heel mijn lichaam had geen macht. En als je geen versnellingen kunt draaien, verlies je direct meters". Op de top van de Aubisque lag de coureur uit Bergen op Zoom als zes-en-een-halve mi nuut achter op de kop van het veld en enkele minuten minder op de groep met de kopstukken. Van onze speciale verslaggevers LUZ ARDIDEN - In de Pyreneeën kwam Pedro Delgado bij het punt in de Ronde van Frankrijk, waar hij zijn enorme salaris van PDM moet waarmaken. niets van aangetrokken. Je moet altijd courage houden. Hij hoeft ook nergens over in te zitten. Het is heel normaal wat er is gebeurd. Hij is tenslotte jong en had gisteren al een grote inspanning geleverd. Hi- nault verloor zo vorig jaar de Tour. Na de eerste Pyreneeën- etappe vloog hij er weer in. Maar hij blies zichzelf op. Zelfs de grootste kan het dus overko men". Zwaar in de put zat Breu kink, die de witte trui moest in leveren, ook niet. „Er is niks meer aan te veranderen. We moeten verder. Ik kan nog steeds proberen de witte trui definitief in bezit te krijgen. Als ik goed herstel, moet dat kunnen. En als ik goed ben, zal ik ook nog wel eens wat trach ten te ondernemen". Voor hij de eerste aanval had geplaatst, verdedigde de tem peramentvolle Spanjaard zich fel in een interview met het sportblad l'Equipe, de krant, die de Tour de France patron- neert. Delgado werd geconfron teerd met een uitspraak van Manfred Krikke, de manager van Jan Gisbers' wielerploeg. Krikke zou verklaard hebben dat Delado zeker een ton te veel per jaar opstrijkt. Hij staat overigens voor f. 900.000 op de loonlijst. Delgado antwoordde: „Ik ben er van overtuigd niets te stelen van wat ik verdien. Ne gen van de twaalf maanden per jaar trek ik fietsend door de uithoeken van Europa om de naam van PDM uit te dragen. Krikke zou het zelf ook kunnen proberen, maar ik denk dat hij dertig jaar nodig heeft voor hetzelfde resultaat en ik ben er niet zeker van dat hij zal sla gen". Deze openlijke discussie duidt op een aanstaand vertrek van de Spanjaard uit de Neder landse ploeg. Hij heeft voor de Tour de France een miljoenen aanbod ontvangen van de Spaanse ploeg Kelme. Delgado: „Ik heb dat in overweging. Het gaat niet alleen om het geld, al is de aanbieding interessant. Financieel heb ik geen eisen gesteld. Ook niet bij PDM des tijds. Het salaris dat ik nu ge niet, werd mij aangeboden. Door de buitenwereld wordt vaak overdreven. Het is net als met de jager, die een konijn heeft geschoten. In zijn eerste verhaal is het nog een konijn. Als hij het voor de tiende keer vertelt, is het konijn een olifant geworden". TOUR VANDAAG 15.7.87 jmmi Van onze speciale verslaggever LUZ ARDIDEN - Didi Thu rau heeft, op advies van de Nederlandse verzorger Ruud Bakker, opgegeven in de Ronde van Frankrijk. De 32-jarige Westduitser, vol gend jaar in dienst van Peter Post, zei na de 166 kilometer lange veertiende etappe van Pau naar Luz Ardiden, dat hij uit de Tour stapte. Thurau, die de laatste maan den opemrkelijk fit was, on dervond tijdens de etappe te veel last van de linkerknie. Hij kwam als nummer 102 over de eindstreep en had een achter stand van bijna 24 minuten op de Noorse winnaar Dag Otto Lauritzen. Bakker, de vertrouwensman uit de ploeg-Post, kent Thurau nog van tien jaar geleden, toen de twee met elkaar werkten. „Ik wil mijn loopbaan niet in gevaar brengen", vertelde de voor de Belgische ploeg-Swerts uitkomende Thurau gister avond. „Mijn blessure lijkt op die van Hinault van enkele ja ren geleden. Het kostte hem een jaar. Dat wil ik voorkomen. De pijn is gekomen in de zware tijdrit van vrijdag en sindsdien niet meer verdwenen. Voor de rit van dinsdag heb ik twee in jecties tegen de pijn gehad". 16.787 tuvimj* ik dmuflWTI 577-fii TOUR OP RADIO EN TV TELEVISIE NEDERLAND 2: 15.30-16.45 uur: rechtstreeks verslag van de etappe tussen Tarbes en Blagnac. 17.50 uur: samenvatting. BELGIË 1: 15.30-16.45 uur: recht streekse reportage van de rit Tarbes-Blagnac. 18.35 uur: samenvatting. RADIO Radio 1: 14.05-17.00 uur: Ra dio Tour de France. BRT 1: 13.33-18.30: Radio Tour.

de Stem | 1987 | | pagina 7