4Yolk is moe van politiek gekibbel' FRANSE TROONPRETENDENT HENRI D'ORLÉANS: Vakantie vissen (1) W VN-RAAD IS Iran booi na 'diefst Westduits r; mogelijk do< neo-nazi's v< JULI-AANBIEDING amsterdamsi Damrak zoi DE STEM EXTRA WOENSDAG 15 JUL11987 Tl 1 PARIJS - Met kerkdiensten, tentoonstellingen en een stapel boeken wordt in Frankrijk dit jaar het 1000-jarig bestaan van de Capet-dynastie her dacht. Allure Vooruitstrevend Glimlach Monarchiesten Concurrentie PAPIER VOOR UW PEN Industriepastors 'boos' Kers en kerk HENGEL- RUBRIEK pK STEM BUITENLAM zien- WENEN. I Romantisch toestel I druktoetsen in kiessc volgorde. Met nummerherhaling en wachttoets* ruggespraak. Wit, bordeaux-rood of perzikkleu Van T249T- voor f 219,- ptt telecommunic< EEN BETROUWBARE TELEFOON KOMT VAN DE De met Hugo Capet begonnen dynastie was lang uniek vanwege zijn stabiliteit. Opvolgers als Philips I, Philips II Augustus en Lodewijk de Heilige regeerden in de Mid deleeuwen respectievelijk 48,43 en 44 jaar. Hendrik IV maakte een eind aan de godsdienstoorlogen, die Frank rijk aan het einde van de zestiende eeuw dreigden te ver scheuren. Parijs was hem wel een mis waard. Vanaf de Zonnekoning Lodewijk XIV gaat het bergafwaarts. Na de revolutie van 1789 eindigen zijn kleinzoon Lodewijk XIV en zijn vrouw Marie Antoinette onder de guillotine. Na verschillende restauraties was Lodewijk Philippe I de laatste koning van Frankrijk. Hij werd in 1848 afgezet. Voor en na hem speelden de Bonapartes nog met de kei zerskroon. Door onze correspondent Bob van Huët Precies tien eeuwen geleden, op 3 juli 987, werd Hugo Ca pet in Noyon tot eerste Franse koning gekroond. Hij re geerde over een strook land rond Parijs, ongeveer zo groot als onze vier noordelijke provincies samen. De rest van het huidige Frank rijk was verdeeld in zelfstan dige graafschappen en hertog dommen. Maar omdat Hugo Capet de lokale regeerders als zijn leenmannen beschouwde, geldt 987 min of meer als het stichtingsjaar van Frankrijk. Hoewel de monarchie meer dan honderd jaar geleden voor het laatst werd afgeschaft, heeft de huidige Franse troonpreten dent, Henri d'Orléans, de hoop op restauratie ervan nog niet opgegeven. „Het volk is moe van het politieke gekibbel", zegt de 79-jarige afstammeling van Hugo Capet. „De Fransen hebben behoefte aan een on partijdige arbiter. De Gaulle heeft de Vijfde Republiek ver anderd in een monarchie. De president is tot koning ge maakt. Waarom zou er na de 'president-arbitre' geen 'roi- arbitre' kunnen zijn? Het her stel van de Spaanse monarchie, die de democratie heeft weten te handhaven na een dictatuur, heeft veel mensen aangespro ken. Ik merk het aan de vele reacties die ik krijg. Vooral de jeugd toont veel interesse." De man die koning van Frank rijk zou moeten zijn heeft in ieder geval de allure van een vorst. Dun strak achterover ge kamd grijs haar boven een wijs gerimpeld voorhoofd. In de blauwe ogen een hautaine en tegelijk wat tragische blik. De Graaf van Parijs is ka tholiek, heeft elf kinderen, maar leeft sinds een jaar ge scheiden van zijn vrouw Isa- belle d'Orléans et Bragance. Omdat zijn oudste zoon Henri- Pierre vrouw en kinderen in de steek liet en zonder toestem ming hertrouwde met een Spaanse, ontsloeg de graaf hem als 'dauphin'. Kleinzoon Jean werd uitgeroepen tot nieuwe kroonprins. De voorbereiding op een eventueel koningschap van deze nu 22-jarige student wijsbegeerte ziet Henri als zijn voornaamste taak. „Wanneer Jean zijn studie heeft afgerond zal ik hem voorstellen aan de vorsten van Europa. Ik ken ze heel goed, maar hij nog niet." Voor de Japanse cultuur heeft de in Chantilly residerende troonpretendent een warme belangstelling. Henri d'Orléans staat bekend als een wat autoritaire maar ook vooruitstrevende figuur. Hij bewondert De Gaulle en Mitterrand, die volgens hem intellectueel dicht bij elkaar staan. Na terugkeer uit bal lingschap zorgde Henri in zijn jonge jaren voor opschudding onder de koningsgezinden in Frankrijk door te breken met de hem getrouwe beweging Ac tion Franchise. „Ik wilde af van die eeuwige verdeling tussen links en rechts. Alle Fransen zijn mijn vrienden. Maar dat werd niet goed begrepen en men sprak van de ondankbaar heid van de prins van Orléans. Ik was opeens de rode dauphin. Toch hield ik vol en heb zo een nieuw publiek kunnen vinden dat eerder christen-democra tisch dan monarchistisch is. Overigens zijn de contacten met de Action Franchise nu weer beter. Ze weten dat ze mijn sympathie hebben. Ik kan echter niet toestaan dat ze in mijn naam spreken." „In principe zal ik nooit een kandidaat voor het president schap steunen. Één keer, in 1981, heb ik stelling genomen. Rechts smeekte me om een ver klaring. Ik heb toen gezegd dat het land gebaat zou zijn bij een wisseling van de macht. Nieuw schandal. Ik zou Giscard heb ben verraden. Onzin. Ik wilde ermee zeggen dat het in een de mocratie niet goed is als links door rechts meer dan dertig jaar wordt uitgesloten van de macht. Zeker niet als rechts fouten maakt. Juan Carlos van Spanje heeft dat heel goed be grepen." Henri d'Orléans, Graaf van Parijs, afstammeling van Hugo Capet: regeren in de stijl van De Gaulle. - foto archief de stem „Mitterrand is een monarch. Net als De Gaulle wil hij boven de partijen staan. Ook met een andersdenkende regering is hij blijven zitten. Daar is moed voor nodig. Mitterrand heeft gebroken met alle republi keinse tradities, waarmee is aangetoond dat de gekozen mo narch superieur is aan een par lementaire meerderheid." De laatste opmerking ontlokt aan zijn lippen een jolige glimlach. Als Henri op dit moment tot koning zou worden uitgeroepen wil hij regeren in de stijl van De Gaulle. Op de belangrijkste ministeries ziet hij dan 'intieme medewerkers'. Voor „mensen die de electorale beweging vol gen" zou plaats zijn op minder belangrijke posities. Defensie, binnen- en buitenlandse zaken, justitie, onderwijs en financiën moeten „stabiel en veroverd" blijven. Risico's voor een dictatuur zijn er volgens hem daarmee niet. „De koning heeft geen persoonlijke opties. Hij kiest uit wat het volk naar het parle ment stuurt, net als Mitterrand nu. Als ik moest kiezen tussen de Engelse monarchie en de re publiek van Mitterrand, dan koos ik voor de laatste. In mo narchale vorm. Referendums vind ik heel aantrekkelijk. Een nieuwe dialoog met het volk is nodig om de grote problemen het hoofd te bieden. En als de koning zich niet goed van zijn taak kwijt moet het volk de mogelijkheid hebben hem weg te sturen." De aandacht voor het mille- nium van de Franse lelie staat in geen verhouding tot de voor bereidingen van het feest rond de 200e verjaardag van de re volutie. Ontelbare manifesta ties staan voor 1989 op het pro gramma. Er zijn zelfs plannen een 'ring van licht' in een baan om de aarde te brengen als te ken van vrijheid, gelijkheid en broederschap. De stichting van de Capet-dynastie wordt daar bij vergeleken bijna intiem ge vierd, Het is misschien wat bit ter voor een familielid van de onthoofde Lodewijk XVI? „Toch niet", antoordt Henri. „Mijn laatste boek, TAvenir dure longtemps' (De toekomst duurt lang), gaat juist over de revolutie. Ik zou graag willen dat de viering straks een beeld geeft van de Franse eenheid. Welke dramatische gebeurte nissen er twee eeuwen geleden ook zijn geweest. Ik denk dat de revolutie nodig was. Toen Lodewijk XVI het hof naar Versailles verplaatste sneed hij zich af van het volk. Een fun damentele traditie van het Huis Capet is zo geweld aange daan. In Versailles werd een scherm opgetrokken tussen macht en volk, (grinnekend) zoals je nu ambtenaren en poli tieke partijen hebt. Onder Lo dewijk XVI barstte de bom. Belangrijk is dat hij de moed en intelligentie heeft gehad de situatie te willen veranderen. Maar na Varennes was het af gelopen. Een enorme fout van de koning. Hij had Parijs kun nen verlaten en naar Bordeaux of Marseille kunnen gaan. Maar hij had nooit in oostelijke richting moeten reizen, want een oorlog dreigde met de Oos tenrijkers en Pruisen. Men zag hem daardoor als landverra der, wat het drama heeft ver sneld." De kans op restauratie van het Franse koningshuis en een kro ning van de graaf tot Hendrik VI is op zijn minst twijfelach tig. Vanwege het millennium en het fenomeen 'cohabitation' wordt wat meer over de moge lijkheid gesproken. De Fransen debatteren nu eenmaal graag over politiek. Maar uitgespro ken monarchisten zijn er niet veel in het land van Robespier re. De Nieuwe Royalistische Actie, een koningsgezinde groepering, haalde bij de parle mentsverkiezingen van vorig jaar 0,67 procent van de stem men. De meer militante Action Fran?aise heeft waarschijnlijk meer aanhangers. Ze komen echter niet veel verder dan het schilderen van lelies op brug gen en viaducten. De graaf zegt niet te overwe gen zich volgend jaar kandi daat te stellen bij de presi dentsverkiezingen. „Als je een maal afdaalt in de arena van de politiek ben je gelijk aan de anderen. Vijftig jaar werk zou dan voor niets zijn geweest. Toen De Gaulle in 1965 cam pagne moest voeren was hij niet langer monarch. Hij werd een man van rechts. Om dat te voorkomen hou ik vast aan mijn bijzondere positie van ko ninklijk erfgenaam. Het recht vaardigt mijn hoop en hande len." Maar Henri heeft concurrentie. Er zijn andere troonpretenden ten die aanspraak maken op Versailles. De graaf wil ze best de revue laten passeren, maar •zegt bij voorbaat niemand se rieus te nemen. „In Spanje heb je de Hertog van Cadix, die zich Hertog van Anjou laat noemen. Zijn achter-achter-achter grootvader was een kleinzoon van Lodewijk XIV. Als Philips van Anjou heeft hij de Spaanse monarchie hersteld. Maar sinds de Spaanse oorlog is de schei ding tussen Frankrijk en Spapje definitief. De Pyre neeën zijn nooit geslecht, alleen maar hoger geworden. Volgens het door Hugo Capet vastge stelde opvolgingsrecht moet een koning de Franse nationa liteit hebben en niet van natio naliteit zijn veranderd. De Spaanse Bourbons hebben dus geen recht op het Franse Huis. Je hebt er zo nog meer. In Australië bijvoorbeeld iemand, die zegt af te stammen van de prins van Condé. In Canada zou een Charles XII leven, fa milie van Naundorff, die in Ne derland begraven ligt en eigen lijk Lodewijk XVII zou zijn. Ga zo maar door. Er is altijd wel iemand met een romantische geest om de kwestie op te wer pen. Maar dat alles heeft geen historische realiteit, noch poli tiek gewicht." Een reactie op het artikel van 30 juni j.l. in uw krant 'Industriepastors schrijven boze brief aan het kabinet'. Het wordt tijd dat de kerk naar r.-k. opvatting zich in het bijzonder rekenschap gaat en moet geven en be moeien met sociale vraag stukken die de minst draag- krachtigen dagelijks treffen door maatregelen van het tweede kabinet Lubbers. In een tijd, waar de schijnde- mocratie overheerst en de economie bepaalt wat goed en/of kwaad is, wordt het de hoogste tijd dat de kerken eens daadwerkelijk hun nek uitsteken. Mensen die van uit de visie zeggen te hande len, zoals Jezus Christus dat deed moeten opstaan en zich scharen achter deze indus triepastors. Handelen zoals Jezus Christus, is niet alleen zondags vroom naar de kerk gaan en 's maandags net doen of Hij niet meer be staat. Handelen zoals Jezus Christus is niet alleen in mooie toga's. Zijn woord verkondigen maar Zijn woorden ook eens in daden uit te dragen door werkelijk iets te doen voor die 700.000 mensen zonder perspectief. Daarom een stil applaus voor de pastores van het in- dustriepastooraat, die wer kelijk hun nek durven uit te steken zoals Jezus Christus dat bedoeld heeft. Maar wanneer macht en kapitaal overheersen, zullen veel mensen in die context ge plaatst, zich christen voelen. Etten-Leur Christ Mentzel Dacht je thuis gevrijwaard te zijn van alle pestilentiën, stortten de media weer het hele grauw van de wereld over je heen en bakken de wonderboys van de recla mewereld je de ene poets na de ander. Buurmans wei is altijd groener en buur- vrouws was is altijd witter, willen ze ons doen geloven. Vergelijk en kies altijd het beste voor jezelf. Alsof zij het beste met je voorhebben. Het is de poen die het moet doen. Daar is het om begon nen! Buurmans wei is altijd groener... ja toch gaat die vergelijking weieens op. Denk maar aan bijv. de meer pragmatisch inge stelde Belg en de tegen draadse Nederlander. Wij zijn onderhand een volkje van slopers en rooiers ge worden! Kerken worden er in Nederland zowel letter lijk als figuurlijk gesloopt en de kersenboomgaarden zijn met verve gerooid. Voor de heerlijke vleeskersen hebben we tegenwoordig onze zuiderburen nodig. Zij zijn wél zo wijs geweest om kerk en kers te laten staan! Na deze ode ook een opmer king: achteraf bekeken ware het voor de Neder landse kerkprovincie beter geweest indien onze zuider buren hun landgenoot, de professorale geleerde Ed ward Schillebeeckx, zelf hadden gehouden. Oosterhout H. Hoegen Door Rien van Nunen Veel vakantiegangers ne men een hengeltje mee. Meestal doen ze dat niet om de vakantie vissend door te brengen, maar om een alternatief achter de hand te hebben voor de plotseling opgetreden zee van vrije tijd. Het is zo gek nog niet om in de uren dat de meeste toeristen nog op één oor liggen de water kant op te zoeken. Aan bevisbaar water is bo vendien in ons land geen ge brek. De komende weken zal in deze rubriek worden ge tracht wat mogelijkheden aan te geven. Wanneer men langs de kust verblijft, zijn de mogelijkhe den om eens te gaan zeevissen legio. Toegegeven, de dijk- en strandvisserij zijn niet zo pro- duktief meer als in het voor jaar, maar daar geeft de zo mer weer nieuwe kansen voor terug. Vissen op harder in de haventjes, vissen op geep vanaf de kribben en paal hoofden, zeebaarsvissen met kunstaas, nachtvissen op pa ling en tong. Niet gering dus, mogelijkheden genoeg. En wat te denken van de moge lijkheden voor het vissen op makreel? Op dit ogenblik gaat de makreelvisserij al meer dan een week zo goed dat de schepen vroeger binnen zijn dan normaal. Maar vis ook eens vanaf een boot. Op de Oosterschelde bijvoorbeeld. Nergens kan men zo intens kennis maken met een leuke zeevisserij als daar. Natuurlijk is het wel wijs tevoren te boeken. De schepen zijn soms dagen tevo ren volgeboekt. Zeker wan neer het zomeren wil komt men, bruinverbrand, met een leuk visje thuis. Voornamelijk schol en bot, soms wat paling, een enkele zeebaars, een geep enz. Vooral voor de kinderen is de vakantietij d een erg goede gelegenheid eens kennis te maken met het vissen vanaf een boot. Goed weer is daarvoor erg belangrijk. Krabben zijn lastig in de zomertijd. In geen tijd is het aas van de haken verdwenen. Men kan zoiets moeilijk om zeilen, maar een drijverije (tempex) enkele centimeters boven de haak wil wel helpen het aas van de bodem te tillen, zodat de krabben er niet bij kunnen. Op plaatsen met overdreven veel krabben kan men het beste met krabben als aas vissen. Liefst zachte krabben (pelkrabben) die men onder de wierbedden en de stenen aan de voet van de dijk vindt. Laat de structuur van de dijk heel bij het keren van de stenen graag.Trouwens men kan ook goed vissen met kleine harde krabbeljes, zee baarzen zijn er gek op Van 'vuil' heeft men vaak last. Zeewier drijft in enorme hoeveelheden rond en komt op de lijnen en haken van de zeevisser terecht. Daar is wei nig aan te doen, al kan men plaatsen opzoeken met min der zeesla. Daar waar het wa ter wat later de plaat opkomt bijvoorbeeld. Achter een zandplaat uit de vole stroom is het ook beter. Wil men wierloos vissen dan wordt het aanpassen ge blazen. Vergeet de driehaak spaternoster nu eens en vis met een enkele haak aan een lange wapperlijn. Drie haken worden nog sneller leeggevre- ten dan 1 dus het is kostenbe sparend en men vangt niet minder. Bovendien heeft het wier minder kans het aas te bedekken, de vis kan het beter vinden, omdat men verder van de hoofdlijn vist. Durf eens een grote brok aas op de lijn te zetten. Een halve zager bijvoorbeeld, zo over de haak op de lijn rijgen. Zeebaars of paling in de buurt? Succes verzekerd! Bot, hele grote, is er ook niet vies van. Probeer eens een paar avonden achter elkaar te vis sen tot een uurtje in de duis ternis, het maakt niet uit waar. Vis met garnaal, verse, zelf geschept of door de kin deren, schol en tong bijten er graag in en ongekookt be waard in de koelkast kan steurkrab (langs havenmuren te scheppen met een kruis- netje) een goed aasvoorraadje zijn in tijden van schaarste T v C-papier is een gênant onder werp. Alleen in moderne advertentiecam pagnes wordt wel eens gewezen op de uiterst zachte maar toch sterke kwali teit van bepaalde merken toiletpa pier. Voor het ove rige zwijgt men in zeven talen over dit nochtans zeer noodza kelijke product voor dagelijks gebruik. De Britten schaffen zich trou wens iedere week zo'n 28 mil joen rollen WC-papier aan, dat is 1.456 miljard rollen per jaar. Dit vrachtje kostte hun in 1986 wel 400 miljoen pond. Da's een hoop geld voor een natie die tot kortgeleden zich op het toilet nog hoofdzakelijk bediende van krantepapier. Ook in Groot-Brittannië dienden oude kanten vroeger niet alleen om de open haard of de kachel aan te maken. Zorg vuldig in reepjes gescheurd be landde het nieuws van gisteren naast het toilet. Op dat terrein was er weinig verschil tussen de bewoners van 'Gods Eigen Land' en het continentale volkje dat nochtans vooral in die tijd door de Britten met een zekere minachting werd bekeken. Op het Engelse platteland was de plee toen vaak uitgerust met een 'two-seater' (twee zit plaatsen naast elkaar). Een van mijn Britse kennissen, die het zeer ver heeft gebracht in de toi letpapier-branche, herinnert het zich nog goed dat hij in zijn jeugd vaak met een vriendje naar kamertje 100 trok. Netjes naast elkaar gezeten las dit tweetal daar dan rustig de 'News of the World' waarin din gen stonden die niet voor jonge ogen waren bestemd. Die krant werd elke zondag door zijn beide ouders verslonden en ver volgens verbannen naar het ge mak. Het is algemeen bekend, dat de Britten pionierswerk hebben verricht op het gebied van sani tair. De WC (afkorting van het Engelse water-closet) of toilet met waterspoeling werd lang ge leden door hen uitgevonden. Al sinds 1848 is iedere Britse huis eigenaar wettelijk verplicht zijn eigendom uit te rusten met een gewone plee of een WC. Beer putten zijn sedert 1847 verbo den; van dat jaar af moest alles het huis uit via de riolen. The Daily Telegraph, gesticht in 1855, werd lange tijd alge meen beschouwd als de ideale krant voor later gebruik als toi letpapier. The Times was uiter aard bestemd voor de toiletten van de koninklijke familie, de adel en andere rijkelui. Maar er waren welgestelde heden die hun huispersoneel geregeld op dracht gaven zuiver wit papier netjes in vakjes te snijden of te scheuren en het aan een touwtje op te hangen in het toilet. De firma Jeyes bracht al in 1896 toiletpapier op de markt dat bestond uit rechthoekige af zonderlijke velletjes, verkocht in doosjes. Deze werden geplaatst in ceramische houders, vastge schroefd aan de wand van de plee. Dergelijke rechhoekige on derdelen van het sanitair, die al bestonden lang vóór Jeyes spe ciaal toiletpapier begon te pro duceren, zijn vandaag de dag in Groot-Brittannië nog steeds in gebruik. Vele Britten vinden dat systeem handiger dan WC-rol- len. Maar het waren natuurlijk de Amerikanen die als eersten ter wereld brood zagen in de pro ductie en verkoop van WC-pa- pier. Zij begonnen ermee in 1857 en exporteerden 95 pro cent van hun productie naar vtotj Groot-Brittannië. De WC-rol werd ook in de enigde Staten uitgevonden, name in 1882. Al in die tijd v den vele huisvrouwen het gênant om in de wikel letpapier te vragen. Winkel hielden dit product vi onder de toonbank. Aai kaanse dames die het zich den aanschaffen naar...papillotten. Niemand weet precies neer de Britten zelf zijn h nen met de productie van' rollen. Wel is bekend, eind vorige eeuw dit soort papier importeerden uit Au ka. Verondersteld wordt dath eerste eigen WC-rollen waren van hard en niet-g reerd papier. De catalogus het beroemde Londense huis Harrods maakte in melding van drie verschilla soorten toiletrollen. Was nu uw hands Door Roger Simons De eerste 'zachte' Britse) rollem kwamen in 1932 markt. Zij waren gemaa zogeheten crêpepapier. Hm brikant was een joodse firm uit Duitsland naar Londen gevlucht. Echt zacht toiletpapier in Engeland net vóór de wereldoorlog heel vooral gelanceerd en onmiddellijk t wezen door de consumeal zelfde firma, Andrex, kwaa in 1945 opnieuw mee vo« dag. Tegenwoordig is aj grootste fabrikant en ad' der van WC-papier dat enkel opzicht meer kan vergeleken met het schuui van weleer. De Britten houden van jes en carricaturen, waan afbeeldingen van Street 10, de ambiswoi premier Thatcher, op de duele velletjes van hun toi pier. In hun land zijn zelfs WC-papier te koop met geperforeerd vel een kruiswoordraadsel. Tijdens de oorlog werditl geland WC-papier verkoel drukt met propagandas) tegen Adolf Hitler. De staat gebruikte destijds eigen, exclusieve toiletpapul erg onaantrekkelijk en lend glanzend was. In van letters stond erop gi „Eigendom van de re Was nu uw handen." Tegenwoordig maken ambtenaren gebruik van dern en uiterst zacht pier. Er staat geen regeriij deüng meer op en de vel zijn neutraal roze gekleurd Rech pgN HAAG (ANP) - De yN-raad voor Namibië spant een proces aan tegen Urenco-Nederland, het Nederlands-Westduits-En „else consortium voor ura niumverrijking en de Staat der Nederlanden. In de dagvaarding, waaraan twee jaar is gewerkt, wordt van Urenco geëist geen ura nium meer te verrijken voor Idanten die de grondstof be trekken uit Namibië. De Werk groep Kairos heeft dit dinsdag op een persconferentie in Den Ha vei dei bet de ur; dot Vei bes In raa bes Du ner stu vai BERN/GENÈVE (AFP/ RTR) - De Iraanse diplo maat die zaterdag op de luchthaven van Genève een nog onopgehelderd geschil had met Franse douaniers, is bestolen van 'zeer gehei me' documenten, die voor Iran van uiterst belang zijn. Dat heeft de Iraanse am bassadeur in Zwitserland gisteren gezegd. Volgens ambassadeur Hossein Malaik hebben de douaniers een «groot aantal documenten van de 28-jarige diplomaat Mohsen Aminzadeh geconfis- ceerd en daarvan slechts een klein deel teruggegeven, 'dat ongetwijfeld is gekopieerd'. Eer sies gre de pap die zijr Tel 1 in Zw zen op lich aut dec zijn r eige naa dim woc DORTMUND (RTR) - De Westduitse politie heeft gisteren het aan een boom vastgebonden lijk gevonden van een ge meenteraadslid uit Dort mund. De politie ver moedt dat de man, die in de gemeenteraad zat voor de sociaal-democra tische partij (SPD), is vermoord door een neo nazibeweging. De 43-jarige Heinz-Dieter Becker, die ook leraar was, heeft vlak voor zijn dood grQ zijn vrienden verteld dat hij een herhaaldelijk werd be- poli dreigd door rechtse extre- dei (ADVERTENTIE Wijziging in uitvoering en specificaties voorb fWSTERDAM (ANP) - Op het Dam- rak was het dinsdag duidelijk zomer. (j relatief lage omzetten gaven veel oersen in de ochtenduren maar wei- 8 afwijking te zien van die van de a°rgaande dag, hoewel de verschillen rMkfwe* naar beneden waren ge- rnt Later op de dag trokken veel Tsen wat aan. De uitgevers hielden icn rustig, hoewel Kluwer en Elsevier Ai^r *n *°p~ terechtkwamen. was de ochtenduren flink wL# *®rugtocht. Op het diepste punt J®" J170 was het verlies ƒ2,80, maar slot kwam op 172,20. Unilever hk }'J° beter °P f 140,40 en Philips sa°°k KLM deed er 1 bij op m-u *^on- Olie moest echter 2,20 'hjsgeven op 283,90. ,„.7 financiële sector was Midden- ^osbank ƒ2 beter op ƒ169, maar maar ;Ï!1tterdam moest 1,70 omlaag If oili?1'50' KIuwer verliet de markt op maar ook de 'be- ««e fusiepartner Wolters Samsom ?n terrein prijsgeven. Heine- f^te 3,30 op naar 185,80. Tus- ol\een 611 twee gulden winst was voor fondsen als Fokker, te rw.nn~Tetterode en Gist-Broca- Iood n der Grinten zakte in de Wat J?n "üddag weg naar ƒ443, Ahnirf6*1 ver*ies betekende van ƒ5. obii~LWon gulden op ƒ106. De tersoh. ?n?arkt Saf slechts zeer geringe GiesslnT^0^31® markt bleef Van der fteniaoo" °°rd favoriet, nu zij mij- toewpi+^TvT °?ag gaan bouwen voor kwam er weer 3.5° bii de 1811 tot f WW VOUter SteVin 41011 f h50 ™Krasnr>i.i i en °°k Schuttersveld en tteralleW^Z werden gevraagd. Op de üelmarkt DocData f7.50 te- Verkrijgbaar in alle ptt telefoonwinkels. Bel Protz.^ 06-0402 voor het dichtstbijzijnde adres. 7* antonius V1' antonius «"tgr.o.l.v. «asthuis v' «asthuis «asthuis «asthuis hooghuys Ui aeneas (oostb.) (oostb.) lourdes (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenberg liduina ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) ('s-h'bosch)

de Stem | 1987 | | pagina 4