UITBLAZEN Koele rekenaars werden het eens Nieuwe fase in betrekkingen Jeruzalem-Moskou Rehabilitatie op komst voor slachtoffers Stalin ie geldkar Koeweitse tankers klaar om Amerikaanse vlag te hijsen RECHTER ►eroerte te let geheim v Met de tijd mee (2) QESTEMCO} DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 15 JUL11987 WIM KOCK -DE STEM- PLOTSELING AKKOORD GEBOREN IN 'DE BIECHTSTOEL' SOVJET-HISTORICI VERWACHTEN DOORBRAAK IN GESCHIEDSCHRIJVING iflSTEM BINNE SCHEREN doe ik me, gezeten op de rand van m'n bed en voor ik naar de badkamer ga. Dat is fout, begrijp ik, maar zo doe ik het nu een maal. Jaar in jaar uit. Met een electrisch scheerappa- raat van Philips met drie verende scheerkoppen. Als ik uit de badkamer terugkom smeer ik wat after shave op m'n gezicht, als ik het niet vergeet tenminste. Yardley, altijd Yardley, al zeker twintig jaar. V6ór het Yardley-tijdperk heb ik een tijdje, net als iedereen die geen Old Spice op z'n ge zicht wilde, Tabac gebruikt en daar weer voor Pitralon. Pitralon nam je niet voor de geur, maar voor de reinigende, desinfecterende werking. Het zat toen ook in een flesje van apothekers-bruin glas en de fa brikant gaf zijn produkt bewust een medicinaal image mee. Maar ik ben al zeer oud en dus heb ik ook nog met aluin ge werkt, net als ik het mijn vader altijd had zien doen. In het scheeretui dat ik cadeau kreeg toen ik bij de marine was, zat een blokje aluin, gevat in een verchroomde greep. Ik weet niet meer precies wanneer ik begonnen ben me te scheren. Maar dat het met een krabber was staat wel vast. Ik zie de varkensharen kwast nog voor me, met zijn roomgele handvat waarvan de lak al na enkele maanden begon te bar sten en vervolgens af te bladde ren. De 'moderne kunststof technieken' die vandaag de dag worden toegepast om, in com binatie met dassenhaar in plaats van varkenshaar, scheer kwasten van over de honderd vijftig gulden te maken, beston den nog niet. Omdat ik van nature een langslaper ben en derhalve 's- morgens altijd haast heb, ben ik een droogscheerder gewor den. Mijn eerste electrische scheerapparaat was zo'n wit, glad in de hand liggend ei met twee scheerkoppen. Het zal 1958 geweest zijn. Bij mijn tweede apparaat bleek er een derde scheerkop bij te zijn ge komen en het apparaat dat ik nu gebruik, het derde dus pas, heeft drie verende koppen, plus een tondeuze waarmee ik op zaterdagmorgens mijn snor probeer te trimmen, een nogal moeilijk karweitje waar uitein delijk toch altijd nog een schaartje aan te pas moet ko men. De scheertechniek staat niet stil, ook niet voor de natscheer- ders die tegenwoordig kunnen kiezen uit een veelheid aan 'natscheersystemen', nakome lingen van de ijzeren krabbers, maar nu met dubbele mesjes, bewegende koppen, een schoonschuif (alleen Schick) en Lubridex-strip. Er zijn zelfs krabbers, versierd met 18 ka raats bladgoud, maar dan pra ten we niet meer van scheer techniek maar van scheercu/- tuur en daar horen 'mannen- geuren bij die vitaliteit en dy namiek uitstralen'. Mijn zonen zijn natscheer- ders en hun kostbare reukwa ters degraderen mijn flesje Yardley tot een vooroorlogs llllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiili anti-puistenwatertje. Maar zelfs hun cosmetische uitrus ting is niets vergeleken bij wat de scheercultuurbewuste, 'ener gieke zakenman van het no- nonsense type, met een uitge sproken eigen smaak' allemaal toepast om viriliteit, vitaliteit en dynamiek uit te kunnen stralen. Zulke benijdenswaar dige mannen kom je wel eens tegen in de Business Class van de KLM, in trendy café's in de hoofdstad en in de hogere re gionen van het zakenleven. Vroeger dacht ik in mijn on schuld dat die mannen, zomer en winter, dagelijks onder de hoogtezon of zoiets zaten, maar nu weet ik dat het wonderdoe ners als Zino Davidoff, Jil San- der en Bogner zijn die derge lijke mannen er zo onweer staanbaar en benijdenswaardig doen uitzien. Het is niet moeilijk om te weten te komen hoe het hoort. Je leert het al bij het aandach tig bekijken van een adverten tie van cosmetica voor mannen en in 'lifestyle'-bladen als Sig nature worden de procedures voor je uitgespeld. Ik hoor eerst onder de douche te gaan en me dan pas te scheren. Tijdens het douchen bewerk ik m'n gezicht met een cleanser. Die is milder dan zeep. Ik spoel m'n gezicht royaal af met warm water. In de praktijk is gebleken dat vlak na het baden mijn huid nog te vochtig is om het scheerappa raat er soepel overheen te laten glijden. Geen nood. Ik pak de pre-shave. De alcohol die daarin zit zet de baardharen recht overeind en de in water oplosbare olie maakt de nog vochtig-stroeve huid weer glad. Na het scheren gebruik ik een milde lotion in plaats van een zwaar-alcoholische after shave, want mijn huid is van nature droog en gevoelig. Vervolgens breng ik een dagcrême op. Die beschermt mijn huid tegen het vuil van de dag en te snelle veroudering door zon- en neonlicht. Is het een warme ochtend dan wrijf ik ook nog een cooler op mijn sla- ifd 1 pen waardoor mijn hoofd tijd 'plezierig koel' blijft. Tegen die tijd zal het wel tien uur zijn en had ik al een uur geleden op mijn werk willen zijn. Ik weet dat ik niet allerlei spullen door elkaar moet ko pen, maar dat ik zoveel moge lijk produkten uit één en de zelfde verzorgingslijn moet aan schaffen omdat die 'qua geur en samenstelling op elkaar zijn afgestemd.' Als ik dat allemaal weet en ik weet het al lang, waarom zit ik dan nog te knoeien met m'n Yardley? Als m'n fris gescho ren zoon meerijdt, ruikt de hele auto naar hem. Als ik alleen rijd, ruik ik niks. (Slot volgt). Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ®01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jan Greyn „JE HEBT RUZIE over de hoogte van de rekening in een restaurant. Maar je hebt geen cent bij je. Je moet tweehonderd gulden betalen, en dan zegt de ober, geef maar 175 gulden. Dat is heel genereus van 'm, maar je hebt gewoon geen geld bij je. Wat moet je dan doen? Aan een lager bod heb je niks, want dat kun je ook niet betalen." Met dit kort verhaaltje illu streerde een ingewijde in de begrotingsbesprekingen maandagavond het dillemma van het kabinet. Dat fiks ex tra bezuinigd moest worden, snapte bijna iedereen. Maar waar het geld vandaag moest komen, snapte bijna niemand. Onder flinke druk van pre mier Lubbers - die zijn 'biechtstoelprocedure' ferm hanteerde; iedereen afzonder lijk bij hem op het mafje - kwam in de vroege uren van dinsdag plotseling een ak koord tot stand. Een voorlopig en grof akkoord, waarbij de truc werd gehanteerd om ambtenaren voorlopig uit de werkloosheidswet te laten. Dat levert een slordige ƒ600 miljoen op in 1988. Nauwkeu rige doorrekeningen ontbre ken nog over de volledige Rijksbegroting. In augustus moeten de puntjes op de i worden gezet. Minister Ruding moest in elk geval zijn aanvankelijke wens van ƒ4 miljard extra bezuinigingen laten varen en genoegen nemen met een ho ger financieringstekort in De Korte weigering - FOTODESTEM/JOHANVANGURP 1988. In het regeerakkoord staat 7 het wordt naar voorlopige schattingen 7,3%. De christelijke werkgevers lieten vorige week al weten zo'n percentage voor lief te nemen. De besprekingen in het ka binet wekken de indruk dat slechts koele rekenaars aan het werk zijn geweest. Niks geen principiële, politieke standpunten. Alleen maar: blijf af van mijn begroting, want ik ben het bezuinigen zat. Deze opvatting leent zich niet voor uitgekiend politiek steekspel. Misschien dat met enige fantasie De Kortes Wei gering om de WIR-premies voor het bedrijfsleven in te krimpen als een politiek standpunt verkocht kan wor den. Maar ook De Korte moest een veer laten. Er zullen 'ver fijningen' worden aange bracht in het systeem van de WIR. Dat betekent dat bedrij ven aan strengere voorwaar den moeten voldoen willen ze voor de investeringspremies in aanmerking komen. Bo vendien zal de uitbetaling van de premies gespreid worden over twee termijnen. Dat geeft de Rijkskas even wat lucht. Minister Ruding van Fi nanciën heeft lange tijd het onderste uit de kan willen ha len. Hij hield het langst vast aan de zeven procent in het regeerakkoord. Maar bij de vergadering van maandag avond had Ruding al water bij de wijn gedaan. Het moest dan maar. Nog even hield hij manmoedig vast aan zijn voorstel om op alle Rijkssub sidies 3% bezuinigen, maar ook dat liep uit op een afge zwakt plan: ieder ministerie moet wel bezuinigen op de susbsidies, maar geen 3 Hoe groot de bedragen exact zijn, is niet bekend. Vol gens Lubbers gaat het in to taal om ongeveer een-tiende Lubbers .ferm. van het totale extra nezuim- gingsbedrag van ƒ3 miljard: 300 miljoen. Dat houdt in dat bezuinigingen op de indivi duele huursubsidie en op de uitkeringen aan gemeenten buiten deze formulering 'rijkssubsidie' zijn gehouden. Voor het ministerie van land bouw betekende het 'plan Ru ding' dat van een jaarlijks be drag van rond ƒ600 miljoen aan subsidies 18 miljoen in geleverd moest worden. Dat is in de nieuwe afspraak meer. Premier Lubbers leek rond drie uur in de dinsdagmorgen zelf wat verbaasd over de - FOTODESTEM/JOHANVANGURP plotselinge overeenstemming in het kabinet. Uren eerder zag het er nog donker uit op het Binnenhof, en niet alleen omdat de zon achter de kom was gezakt. Lubbers had er stevig vaart achter gezet. Ter wijl de meeste ministers al dachten aan een nieuwe ver gadering dinsdag-overdag, speculeerde hij toch driftig op een eindvoorstel. Tegen half twee kwamen de ministers opnieuw in de fraaie Tréveszaal bijeen, naar later zou blijken om een eind bod van Ruud Lubbers te be spreken. De biechtstoel had zijn waarde bewezen. Uren lang hadden wachtende jout. nalisten voor het ministerie van algemene zaken, pe®. zende ministers zien passeren ijsberend voor royaal ver. lichte ramen, wachtend op het gesprek met Lubbers, Rudin» en De Korte. „De sfeer was goed," Lubbers. „Ik ben er nu achter dat een goede sfeer misschien wel het belangrijkste is voor een eoed resultaat." Opge. lucht schetste hij in grove lij. nen het akkoord. Vaag bleej hij in zijn uitleg op welke wijze de (alle) ambtenaren meeboeten voor de over- schrijdingen op het ministerie van onderwijs. Minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) en minister Deetman (Onder- wijs) zullen samenspraak houden hoe voorkomen kan worden dat overschrijdingen in het hele ambtenarenkorps kan optreden, zei Lubbers. „We zullen terughoudend zijn bij de arbeidsvoorwaar den". En toen iemand riep dat de overheid dat altijd is, vulde Lubbers aan dat hem was op. gevallen dat dat „wel mee viel". „Ik vertrouw Deetman dat hij de rechtspositie van onderwijzend personeel ont ziet. Zijn probleem (veel ouder personeel en veelal jong - en goedkoop - personeel dat het eerst op straat komt) staat model voor het hele land." Het is onduidelijk hoe Van Dijk dit probleem zal aanpak ken. Vandaag al spreekt hij met de bonden. Maar of die bereid zijn met de bewinds man te spreken in een - volk- gens Lubbers noodzakelijke goede sfeer - staat te bezier Door Rob Simons MET DE LANG VER BEIDE KOMST zondag avond van een Sovjet-de legatie is een nieuwe fase ingeluid in de betrekkin gen tussen Moskou en Je ruzalem. Het is de eerste keer dat een Sovjet-dele gatie een officiëel bezoek aan de joodse staat brengt sinds de betrekkingen tus sen beide landen twintig jaar geleden ten tijde van de juni-oorlog door het Kremlin werden verbro ken. De Israëlische visa voor de acht leden tellende delegatie werden de vorige maand tij dens het werkbezoek van mi nister van Buitenlandse Za ken, Hans van den Broek aan Israël door de Nederlandse ambassade in Moskou ver strekt die de Israëlische be langen in de Sovjet-Unie be hartigt. In Helsinki werden vorig jaar augustus tijdens een bi lateraal gesprek tussen Israë lische en Russische vertegen woordigers de eerste contac ten gelegd. De Israëlische re gering stelde zich op het standpunt dat een consulaire delegatie uit de Sovjet-Unie welkom is maar alleen op ba sis van wederkerigheid. Na Russische protesten werd dit principe afgezwakt door te stellen dat het Israëlisch te genbezoek aan de Sovjet- Unie niet gelijktijdig hoeft plaats te vinden. In Jeruza lem wordt verwacht dat Is raël nu stappen zal onderne men om een Israëlische con sulaire delegatie naar de Sov jet-Unie te sturen. Als voor bode van een nieuw tijdperk in de verhouding tussen Mos kou en Jeruzalem konden de uitzendingen van de Israëli sche staatsradio gisteren voor de eerste keer in twintig jaar ongestoord in de Sovjet-Unie worden ontvangen. De Sovjet-delegatie die haar eigen chauffeur en vei- Peres: .rechtstreekse dialoog. - FOTO ARCHIEF DE STEM ligheidsagenten heeft meege bracht logeert onder de hoede van de Finse ambassade die de belangen van de Sovjet- Unie in Israël behartigt in een hotel in Tel Aviv. De or ganisatie van Sovjet-immi granten heeft demonstraties tegen het bezoek van de Sov jet-delegatie aangekondigd uit protest tegen de toestand van de joden in de Sovjet- Unie. Uit de samenstelling van de delegatie onder wie het adjunct-hoofd van de consulaire afdeling en een di plomaat van de Midden-Oos tenafdeling van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Moskou, valt op te maken dat de Russen niet alleen voor de afhandeling van consu laire zaken naar Israël zijn gekomen. Officiëel zou de de legatie de staat waarin de eigendommen van de Rus- sisch-orthodoxe kerk verke ren in ogenschouw nemen en de geldigheidsduur van pas poorten verlengen van Russi sche staatsburgers die in Is raël wonen. De delegatie heeft gisteren al vertegen woordigers van het Russische patriachaat in Jeruzalem ontmoet en zal vandaag op de consulaire afdeling van het Israëlisch ministerie van Bui tenlandse Zaken worden ont vangen. De komst van de delegatie wordt in Israël als de eerste stap van de Sovjet-Unie ge zien op weg naar een volledig herstel van de diplomatieke betrekkingen met de joodse staat. Israël heeft die diplo matieke banden evenals ver ruiming van het emigratiebe- leid tegenover de Sovjet-jo den als voorwaarde gesteld voor deelname van de Sovjet- Unie aan een internationale vredesconferentie in het Mid den-Oosten. Na de vorige week in Genève gevoerde ge sprekken over het Arabisch- Israëlisch conflict tussen de Amerikaanse staatssecretaris voor het Midden-Oosten, Ri chard Murphy, en diens Sov jet-collega Vladimir Polya- kow verwacht de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Sjimon Peres, dat de Sovjet-Unie zijn recht-1 streekse dialoog met Israëli binnen enkele weken zou hei-1 vatten. Over die contacten met d Sovjet-Unie zal een nieu«| politiek twistpunt ontstaat! tussen de beide grote coalitie-1 partners in de Israëlische re-I gering van nationale eenheid! Terwijl woordvoerders vanl Peres op de toegenomen soe-l pelheid en openheid van èl Sovjet-Unie wijzen menen <fcl spreekbuizen van premie:! Shamir een duidelijke veil harding te zien van de Sovjet j positie over het vredespro in het Midden-Oosten. Sovjet-Unie zou staan deelname van de Palestij nsf| bevrij dingsorganisatie een internationale vredescon-l ferentie. Zowel resolutie van de Veiligheidsraad het Palestijnse recht op zelf-l beschikking zouden volgens Moskou de basis van de i derhandelingen op die confe-| rentie moeten vormen. VOOR DE BELANG RIJKSTE SLACHTOF FERS van de zuiveringen onder dictator Jozef Stalin lijkt een rehabilitatie op komst. Dit geldt zelfs voor Lev Trotski, al tientallen jaren dè aartsvijand in de officiële Sovjet-geschiede nis. Deze opvatting wordt verkondigd door een aan tal Russische historici en schrijvers die de houding van het Kremlin ten op zichte van de Stalin-pe- riode nauwlettend volgen. Volgens deze waarnemers zou het artikel dat het afgelopen weekeinde is gepubliceerd in de regeringskrant Izvestija wel eens een doorbraak kun nen betekenen op het gebied van de behandeling van het Trotski: lijst boven aan de FOTO ARCHIEF DE STEN eigen verleden. In het artikel worden voor het eerst sinds tijden in populaire vorm de leden van de in oktober 1917 door Lenin gevormde rege ring bij naam genoemd. Het uitzonderlijke artikel is ge schreven door Jegor Jako- vlev, hoofdredacteur van het weekblad Moskou Nieuws. Bovenaan de lijst staat Trotski als volkscommissaris (minister) van buitenlandse zaken. Trotski werd in 1940 tijdens zijn verbanning in Mexico vermoord. Hij komt voor Stalin, de eerste volk commissaris voor nationali teitenvraagstukken. Van de twaalf bolsjeviki in de op somming - naast Lenin, Sta lin en Trotski - zijn er negen in de jaren dertig geëxecu teerd op beschuldiging van verraad. De overige drie stierven in de jaren twintig, voordat Stalin de totale macht in het Kremlin in han den kreeg. Enkelen van hen hebben al tijdens het bewind van partijleider Nikita Chroesjtsjov eerherstel ge kregen, maar het rehabilita tieproces kwam tot stilstand na de val van Chroesjtsjov in 1964. Met de benoeming van Michail Gorbatsjov tot secre taris-generaal van de com munistische partij in maart 1985 lijkt dat proces weer op gang te zijn gekomen, zeggen de waarnemers. Volgens betrouwbare bronnen zijn er de afgelopen twee jaar tijdens elke zitting van de Opperste Sovjet wel enkele prominente slachtof fers van de zuivering gereha biliteerd. Vorige maand be richtte de Russische pers over het eerherstel van Nikolaj Moeralov, een militaire voor man uit Lenins tijd, die in 1937 samen met verscheidene familieleden werd geëxecu teerd. En het weekblad Ogon- jok publiceerde een gunstig artikel over Fjodor Raskolni- kov, de diplomaat die in 1938 naar zijn vaderland weigerde terug te keren en die Stalin in een brief een „moordenaar" noemde. Raskolnikov ging de boeken in als een hrijand van het volk'. Enkele genoemde bolsje- vistische leiders blijven voor alsnog officieel gebrand merkt als verraders en terro risten. Een van hen is Aleksej Rykov, minister van binnen landse zaken in de eerste re gering na de Oktoberrevolu tie. Rykov werd na een van de showprocessen in 1938 ver oordeeld en doodgeschoten. Ook andere prominente slachtoffers van Stalins re-: pressie lijken in aanmerking te komen voor posthume re-! habilitering, zoals Nikolaj Boecharin, Lev Kamenev et Grigori Zinovjev. De geraadpleegde waarne mers hechten veel waarde aan een citaat van Lenin da! in het Izvestija-artikel is op genomen. Hoewel verschei dene kabinetsleden de eerste regering al na enkele weken verlieten, omdat zij het niet eens waren met Lenins tac tiek, zegt Lenin over hen dat zjj het recht hadden een fout te maken zonder te worden beschouwd als dissidenten oi intriganten. In officiële Sov- jetpublikaties werd sinds Stalin iedereen die het met Lenin oneens was een verra der van de revolutie noemd. (Reuter) Van onze Haagse redactie pEN HAAG - In het Haags medisch diagnostisch cen trum van de Nijmeegse art; goerema en het Vendex- concern zal binnenkort eet mobiele niersteenvergrui zer in gebruik worden ge nomen. ne vergruizer wordt ter be schikking gesteld van urologer iie zijn verbonden aan erkendi jiekenhuizen. Medewerker: Dee -jÉp, ïRONINGEN (ANP) - H Jroningen (AZG) heeft een hersenbloedingen kunnen w leurochirurgen van dit zie- lenhuis hebben dit voor on; and unieke meetapparaat vaarmee zwakke plekken ir loedvaten in de hersenen wor- én opgespoord, al uitgebreid 1 patiënten getest. In ons land krijgen jaarlijkr 'olgens de statistieken 140( lensen een hersenbloeding ah pevolg van misvormingen oi wakke plekken in de bloedva- Bi.ïn van hersenen. Bij d< Peht daarvan wordt niet ech hersenbloeding geconsta- :rd maar heeft men slechts van hoofdpijn en braker gèvolg van een lichte bloe- De patiënt denkt in eerste itantie aan een griepje, tot dc 'akke plek bij lichamelijke DE EERSTE twee Koeweitse tankschepen maken zich op om de Amerikaanse vlag te hijsen in het kader van het veiligheids plan van de regering-Reagan dat een vrije scheepvaart in het ge bied van de Perzische Golf moet garanderen. Beide tankers liggen bij de ingang van de Golf voor de kust van Oman voor anker en zullen volgens scheepvaartkrin gen in het Golfgebied tussen 18 en 20 juli overgaan tot de cere monie waarmee de schepen on der Amerikaanse gezag komen. De vaartuigen zullen daarna door een Amerikaanse marinevloot wor den begeleid bij hun tocht door de Golf naar Koeweit. Functionarissen van het Witte Huis in Washington hebben geen details willen geven rond het veiligheidsplan dat in het Congres op zware kritiek is gestuit. Een groot deel van de Congresle den vreest dat de VS door de be schermingsoperatie direct betrokken kunnen raken bij de Golfoorlog tus sen Iran en Irak of op zijn minst dat Amerikaanse mariniers in een ver afgelegen gebied weer als schiet schijf gaan fungeren. Het Witte Huis heeft ook niets willen zeggen over het precieze tijdstip waarop de eerste Kuweitse tankers onder Amerikaans gezag gaan varen. In Kuweit be waart de regering eveneens het stil zwijgen en zij liet slechts weten dat het plan volgens het tijdschema van de VS wordt uitgevoerd. Het is ook nog niet duidelijk of er journalisten worden toegelaten bij de ceremonie rond het in top brengen van het Amerikaanse dundoek op de eerste Koeweitse schepen. Hieruit blijkt eens te meer dat de VS het plan in alle stilte willen uitvoeren en geen behoefte hebben aan publiciteit om dat die de explosieve situatie in de Golf alleen maar kan verscherpen. Uitvoering van het veiligheidsplan in de Perzische Golf is 'op handen' en de VS zijn bereid om Iraanse raket installaties aan te vallen als het ver moeden bestaat dat deze ingezet zul len worden, liet de Amerikaanse mi nister van defensie Caspar Weinber ger maandag weten. Hij voegde daar aan toe dat de VS geen voorbarige aanval op de zogeheten 'Zijderups raketten' van Iran zullen uitvoeren. Op de vraag of de Amerikaanse strijdkrachten in de Golf de Iraanse raketten zouden aanvallen voordat die daadwerkelijk gelanceerd wor den, antwoordde hij echter dat dat niet is uitgesloten. „Niemand heeft het over voorba rige aanvallen", vervolgde Weinber ger. „We praten over het reageren op bewezen vijandige voornemens. En dat is een belangrijk onderscheid. Maar het is ook belangrijk om te we ten dat wij niet peinzend zullen af wachten tot we daadwerkelijk ge raakt worden". Hij weigerde uit te leggen wat hij onder 'bewezen vijan dige voornemens' verstond. Hij zei dat de VS de Zijderups-raketten, die' in China worden gefabriceerd, nauwlettend in de gaten zullen hou den. „Als wij de indruk krijgen dat zij overduidelijk aanstalten maken om een raket op één van onze sche pen af te vuren, dan beschouwen wij dat als een bewijs van vijandige voornemens", aldus de bewindsman. Op de vraag of de eerste escorte van een Kuweitse tanker deze week te verwachten is, antwoordde Wein berger: „Ik heb nog geen exacte da tum. Ik denk dat het misschien iets later zou kunnen zijn. Maar het na dert en kan in feite elk moment aan vangen. Het zal aanvangen". In totaal zullen 11 van de 21 Koe weitse gas- en olietankschepen onder Amerikaanse vlag gaan varen. (AP) Weinberger: gen'. het zal aanvaf'l FOTO ARCHIEF DE S»[ IREMier Ruud Lubbers is eei 7nd politicus. Waar anderen ^sbesprekingen allang het 'uden hebben, ontwaart de 'n het einde van de donkere Lubbers heeft voorlopig de i °'ln9 van 1988 letterlijk en tic l' biechtstoel.' De door he I k als volgt: iedere ministe hecht en kreeg een forse p ■if6 bezuinigingsopdracht, ïl verwachtingen in zijn de i ,_a'nsdag knarsetandend akk 'de premier: in 1988 wordt linigd. L=e n?anier waarop het akkoc pai zijn de woorden koehai Jn- maar in de politiek telt u l&h, 0,ver m°gen we ons w feji 'nhoud van het kabinets ll'echtgeheim' van Lubbers. P K„t bezuinigingen concree ih?ran bereikte akkoord wel lonn 1 het krieken van de l' bfn de sommen, maar noc velende verrassingen moet \prtH hoeksteen van het kabi ■pt ?Penheidsbeleid. Het i lepm6 WlR~Premiekwestie, m fcrw nummer één. Nog meei ferrie*van het financieringstek L,®ata9e is niet zuiver, want fe"i!™P!an Bureau). Wat wc jrr (Geen lastenverzwar L.u® arrT|. maar wederom: he Eisvo en het bedrijfsleven i lar« 9 m°eten fors bloede pdr gemaakt. Jtdlh *°9 te vroe9 voor def I ken nl??te z°mer voor het kab r e ministers dezer dagen I

de Stem | 1987 | | pagina 2