Bisdom is het eens met kerkbestuur Lamswaarde ALS TOERISTEN ZICH MISDRAGEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Gevaar voor vliegers door diefstal lampen van basis Woensdrecht Middelburg krijgt weer een synagoge Bejaarden-alarm slaat goed aan Financiële zekerheid voor aardappelboeren Vragen over distelgroei in Markiezaatsgebied «DORST STOP BU ONZE SHOWROOM EMERITUS-PASTOOR KNIPSCHEER SCHENDT EERDER GEMAAKTE AFSPRAKEN' Spookrijder eroorzaakt aanrijding op de A 58 'Reuze- vingerhoed' s «He Toyota modellen in voorraad! TbiËDËN meer klasse voor minder kosten. OOSTBURG/MIDDELBURG - De politie mag niemand dwingen Zeeuwsch-Vlaanderen te ver laten. Zwarte lijst GOES - Een 'spookrijder' gistermorgen om- taks half elf op de zuide- ke rijbaan van rijksweg een aanrijding veroor zaakt. rein stopt voor pelende jeugd Geen bevel Vluchten met helicopter boven Deltawerken WOENSDAG 15 JULI 1987 275 ABONNEES IN ZEELAND Man valt in zeven meter diepe put Hyper-moderne speeltuin in Bergen op Zoom Mjs grote keus uit ±100 „First Class" occasions Speelhuislaan 156a Breda Telefoon 076-7120001 DE STEM VAN ZEELAND T27 V® onze verslaggever BBEDA/LAMSWAARDE - Door op zaterdagavond toch een eucha ristieviering op te dragen schendt („jeritus-pastoor C. Knipscheer eerder gemaakte afspraken, waarmee hij zelf akkoord is ge- n. is de mening van het Bisdom ia over het ontstane conflict tus sen pastoor Knipscheer en pastor J. ter Braak. Ook stelt het bisdom zich op het standpunt dat priesters die met eme ritaat zijn zich niet mogen bemoeien met de organisatie van de kerkdien sten in de parochie. Dat neemt overi gens niet weg dat Knipscheer zoveel missen mag lezen als hij wil. „Maar dus niet in het kader van de interparochiële samenwerking", zegt persvoorlichter J. Willems van het bisdom. „En het lijkt erop dat Knip scheer dat nu j uist wel wil". Willems wijst erop dat het nu opge stelde schema van eucharistievierin gen in de gemeente Hontenisse de op lossing is waarvoor in overleg met alle betrokkenen is gekozen. Dat be tekent dat er officieel in Lamswaarde in het weekeind nog maar één mis is en wel op zondagochtend. „Ook pas toor Knipscheer is daarmee akkoord gegaan". Tegen de wil van het kerkbestuur in heeft pastoor Knipscheer zich voorgenomen om iedere zaterdag avond toch een eucharistieviering op te dragen. Hij gaat van het standpunt uit dat hij God heeft beloofd zoveel mogelijk voor de parochie te doen. En daar hoort volgens hem ook bij dat er zoveel mogelijk missen worden ge daan. Ook gaat hij gewoon verder met op weekdagen iedere avond om 18.00 uur een eucharistieviering te verzorgen. „Kijk, niemand kan de pastoor ver bieden een mis op te dragen", zegt Willems, „maar op deze wijze handelt hij tegen alle afspraken in. Als emeri tus moet je je niet met de organisatie van de diensten bemoeien. En op de langere termijn zal men het toch moeten hebben van de samenwerking tussen de verschillende parochies. Lo gisch dus dat het kerkbestuur die sa menwerking niet in gevaar wil bren gen". Met de brief aan alle parochianen, waarin wordt opgeroepen de missen van Knipscheer links te laten liggen, is men ook bij het bisdom niet zo ge lukkig. „Maar ik kan me ook voor stellen dat zo'n kerkbestuur, nu Knip scheer allerlei afspraken in de wielen rijdt, dat toch aan de parochianen wil laten weten". Politie: niemand wegsturen Van onze verslaggever Ook niet als een toerist baldadig is geweest of vernielin gen heeft heeft veroorzaakt. verklaarde de Middel- ie hoofdofficier van justi tie mr. J. Huijgen desgevraagd. Tijdens het driehoeksoverleg tussen het Openbaar Ministerie (OM), de politie en de West- Zeeuws-Vlaamse burgemees ters heeft de officier dit nog eens nadrukkelijk naar voren gebracht. De kwestie kwam ter sprake naar aanleiding van de verwarring die vorig jaar ont stond rond hetzogenaamde uit- èeleid van de West-Zeeuws- Vlaamse rijkspolitie. De rijkspolitie heeft al ja- enlang de gewoonte om toeris- n die zich baldadig hebben :agen, te verzoeken de regio iriaten. Deze methode is in- erd door de voormalige groepscommandant A. Lou- Wanneer een toerist in West- Zeeuwsch-Vlaanderen voor moeilijkheden zorgt, wordt hij tl zij in de meeste gevallen van decamping gestuurd. De campinghouder waar schuwt vervolgens zijn colle- an onze correspondent tot nu toe onbekend geble- i'® bestuurder van een licht- °ene Opel Kadett reed in de chting Middelburg. Bij de af lag naar Goes botste hij tegen e personenauto van L. V. uit rinsenbeek. Daarbij werd het tortuig van V. ernstig bescha- gd. het ongeluk keerde de on- ffide zijn wagen en reed ag in de richting Goes. De po- e vermoedt dat °°k ^n auto chadigd is. aa onze verslaggever ERGEN OP ZOOM - aandagavond rond acht toi >s nabij de wijk Lange- 5S te Bergen op Zoom een e® gestopt omdat kinde- n op de rails aan het spe- en waren. r' JWetde trein moest sterk mmen en kwam ook bijna [/"totand. Volgens de NS .beide treinen hierdoor v a§mg opgelopen. De li„ daarvan wil men ver- °P de ouders van de kin- 'nd 2°<*ra ^un identiteit be- ga's en de desbetreffende per soon kan nergens meer terecht, omdat zijn naam op een zwarte lijst komt. In zo'n geval adviseert de po litie om maar te vertrekken en ze is vaak nog bereid de be trokkene naar de boot te bren gen. De methode werkt, omdat alle campinghouders eraan meewerken en de steun heeft van alle gemeenten. Tijdens het driehoeksoverleg heeft het OM er nog eens op ge wezen dat het advies om te ver trekken absoluut niet uitgelegd mag worden als een bevel. De politie moet dan ook duidelijk maken dat het een advies is. „Er mag absoluut niet de in druk ontstaan dat er verban nen wordt. Vertrekken gaat op basis van vrijwilligheid", be klemtoont Huijgen. „Er mag beslist geen sprake zijn van ge dwongen vertrek. De wet staat zoiets niet toe". Hij laat verder weten dat de praktijk uitwijst dat zo'n ad vies om te vertrekken meestal wordt opgevolgd. „Omdat men op geen enkele camping meer welkom is. Lukt het echter om toch een officieel toegestaan overnachtingsplaatsje te vin den, dan kan niemand daar iets tegen doen". Van onze verslaggever CLINGE - Met een wat ongelovige blik in de ogen bekeek de familie Jonkers in Clinge afge lopen tijd de wel heel voorspoedige groei van een vingerhoedskruid- plant in hun tuin. De plant heeft inmiddels een lengte bereikt van ruim twee meter. Van oorsprong is het vin gerhoedskruid een wilde plant uit het oosten van ons land, die in onze contreien is ingevoerd als tuinplant Si Volgens bioloog George Sponselee wordt de plant normaal gesproken nooit hoger dan anderhalve me ter. „Een plant van 2.27 me ter - ruw gemeten - die .op gegroeid is in een tuin, mag dan ook uitzonderlijk ge noemd worden", meent hij. Overigens houden veel mensen, vooral die met kleine kinderen, niet zo van vingerhoedskruid in de tuin, omdat de plant als gif tig bekend staat. Van onze verslaggever WOENSDRECHT - Op de vliegbasis Woensdrecht zijn uit een veertien meter hoge mast twee schijnwerpers gestolen die bij de aanvliegverlichting van de landingsbanen horen. Het gemis van die lampen kan gevaar opleveren bij het lan den van vliegtuigen. De leiding van de vliegbasis tilt zwaar aan het verdwijnen van de twee lampen. Volgens een woordvoerder van de vliegba sis is die aanvliegverlichting vooral bij verminderd zicht van belang voor de oriëntatie van landende vliegers. „Het uitvallen van lampen in de aanvliegroute kan desoriën tatie van vliegers tot gevolg hebben. De gevolgen daarvan kunnen catastrofaal zijn," al dus de woordvoerder. De schade, ontstaan door het verdwijnen van de lampen, wordt op enkele duizenden gul dens geschat. Wie de lampen heeft gestolen, is nog niet dui delijk. De marechaussee heeft de zaak in onderzoek. Van onze verslaggever NEELTJE JANS - Vrij dag 24 juli bestaat de mo gelijkheid om de storm vloedkering in de Ooster- scheldemonding en het werkeiland Neeltje Jans vanuit de lucht te bekij ken. Delta Expo organiseert die dag in samenwerking met de KLM helicopter- vluchten van een kwar tier boven de Deltawer ken. Er wordt tussen elf uur 's ochtends en half vijf 's middags gevlogen. Kosten: 45 gulden per persoon. Kaarten zijn uit sluitend bij de Delta Expo op Neeltje Jans verkrijg baar. Er wordt één heli copter ingezet die 24 per sonen kan vervoeren. Het is de tweede keer dat er helicoptervluchten boven de stormvloedke ring worden gemaakt. Ook op 4 oktober vorig jaar, toen de koningin de pijlerdam in gebruik stelde was er de mogelijk heid de zaak vanuit de luicht te bekijken. De heer Jonkers bij zijn 'reuze vingerhoed' Zo moet de synagoge er in vroeger tijden hebben uitgezien. - FOTO WIM KOOIJMAN Van onze correspondent MIDDELBURG - De Mid delburgse synagoge wordt herbouwd. Die synagoge werd in decem ber 1705 door de Joodse ge meente in Middelburg in ge bruik genomen. Het gebouw werd in de herfst van 1944, kort voor de bevrijding, door een granaat scherf volledig verwoest. Het werd daarna niet meer her bouwd. Inmiddels is een stichting opgericht, die tot doel heeft de synagoge in ere te herstellen. Diverse christelijke kerkgè- nootschappen en andere instel- DOMBURG - De Stichting Bejaarden en Gehandicapten Alarm Zeeland blijkt in een grote behoefte te voorzien. Werd in het jaarverslag 1985 de verwachting uitge sproken dat het aantal abonnees binnen een jaar zeker zou oplopen tot 200, bij het afsluiten van het jaarverslag 1986 bleken in totaal 275 mensen een alarm in huis te hebben. „Door deze stormach tige ontwikkeling is onze stichting een VAN DE grootste, zo niet de groot ste in Nederland", con stateert het bestuur in zijn gisteren verschenen jaarverslag over 1986. De 275 abonnees zijn in de gehele provincie te vinden. In Zeeuwsch- Vlaanderen hebben 46 mensen een dergelijke voorziening, die hen in staat stelt hulp in te roe pen wanneer dit noodza kelijk is. Bij elke abonnee wordt een zender ge plaatst, waarmee een ontvanger in tehuis Ter Mantelinge in Domburg, waar de stichting is ge vestigd, bereikt kan wor den. Het stil alarm wordt elk etmaal nagelopen. Zo gauw alarm wordt gesla gen, worden mensen in geschakeld om de abon nee te bezoeken. Hiervoor maakt men gebruik van de diensten van talrijke vrijwilligers. Twee keer moest de politie worden gewaar schuwd. Het alarm werd ook ingeschakeld door abonnees die waren ge vallen en niet meer kon den opstaan. Dat ge beurde het afgelopen jaar achttien keer. In enkele gevallen had het het alarm bezoek van een arts of een ziekenhuisop name tot gevolg. Dank zij de inzet van die vrijwilligers is het mogelijk ook in 1987 de abonnementsprijs te handhaven op 195 gulden. IJZENDIJKE - De West-Zeeuws-Vlaamse aardappel boeren kregen gisteren van aardappelhandelaar C. Meijer uit Kruiningen de financiële zekerheid waarom ze vroegen. Het bedrijf wil handel drijven met de boeren die voorheen zaken deden met de onlangs failliet verklaarde De Feijter uit Breskens. Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Op het terrein van General Electric Plastics te Bergen op Zoom is gistermiddag S.B. uit Halsteren in een put van zeven meter diep gevallen. De man brak daarbij slechts een sleutelbeen. B. was bezig met werkzaamhe den op het terrein. Binnen de afrastering van de put wilde hij een plank verplaatsen. Hij verloor zijn evenwicht en viel voorover in de put. Met behulp van een hijs kraan werd hij omhoog geta keld en per ambulance naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom gebracht. Dat bleek tijdens besprekingen die gisteren in IJzendijke wer den gehouden. De boeren die leveren aan Meijer kunnen een voorschot van ongeveer 75 pro cent krijgen bij de levering. Binnen twee weken na de offi ciële verkoop is het totaal ver schuldigde bedrag overge maakt. Het bedrijf is verder in on derhandeling met de eigen huisbank om er voor te zorgen dat de boeren een bankgarantie krijgen, wanneer ze het gewas op termijn verkopen. C. Meijer maakte de ruim honderd aanwezige boeren duidelijk dat zijn bedrijf op een andere manier werkt dan De Feijter. Het Breskense bedrijf rooide vaak zelf de aardap pelen en bracht het gewas zelf naar de opslagplaatsen. Meijer gaat dat niet doen. De boeren of loonwerkers moeten nu voor het rooien zorgen en het is de bedoeling dat het ge was zo snel mogelijk via inge huurde vrachtwagens naar een van de drie opslagloodsen wordt getransporteerd. Het werd de boeren niet ver boden het zelf per tractor en wagen aan te voeren. Ondanks dat het einde van de oogstpe- riode van de aardappelen sa menvalt met het begin van de bietenoogst verwacht Meijer dat er voldoende vrachtwagens zullen zijn, zodat er geen trans portproblemen ontstaan. Meijer gaat de aardappelen opslaan naar kwaliteit. Dat kan betekenen dat een gedeelte van een perceel naar Breskens wordt gebracht en een ander deel naar Waterlandkerkje. „Alleen door te letten op de kwaliteit kunnen we de con currentie met het buitenland aan", aldus directeur C. Meijer. Hij verwacht geen bijzon dere problemen tijdens het rooien. Hij liet weten dat ver schillende loonwerkers de oude rooi- en transportmachines van De Feijter, nu eigendom van Oosterbaan Breskens, wil len kopen. Verschillende boeren zeiden dat ze liever zien dat Meijer het systeem van De Feijter weer invoert, met name het rooi- en opslagsysteem. De aardappel handelaar maakte echter dui delijk dat hij daar niets voor voelt. „Niet voor 'niets is De Feijter de afgelopen jaren twee keer in de problemen geraakt. Wij weten dat ons systeem werkt", zei de directeur. Hij maakte tot slot nog eens duidelijk dat zijn bedrijf niet de contracten overneemt die de boeren hebben afgesloten met De Feijter. lingen hebben al financiële steun toegezegd, evenals het Joods Historisch Museum in Amsterdam. De Middelburgse synagoge zal weer in originele staat ver rijzen, met een herkenbare arke waar de wetsrollen wor den opgeborgen, een vrouwen-' galerij en een bima, de plaats waaruit de thorarollen worden gebeden. Daarnaast moet de synagoge een soort cultureel centrum worden waar allerlei activitei ten kunnen plaatsvinden. De kosten van het project worden geraamd op een kleine kwart miljoen gulden. Het is de be doeling om zo snel mogelijk met de restaratie te beginnen. DEN BOSCH - De CDA- statenleden Munters (Fij naart), Van der Stee (Lan- geweg) en de WD'er Van Nieuwenhuijzen (Kruis land) hebben gezamenlijk aan GS vragen gesteld over de distelgroei in het droog gevallen Markiezaatsmeer. „Het is ons bekend, dat de be groeiing met distels in het drooggevallen Markiezaats meer dermate is, dat aan de provinciale distelverordening uitvoering zal moeten worden gegeven. De huidige beheerder heeft zich tot de minister van Landbouw gewend met het verzoek, de bestrijding che misch te doen uitvoeren. De si tuatie is denkbaar, dat de mi nister negatief op dit verzoek gaat reageren, omdat uitvoe ring van de provinciale distel- verordening op deze wijze strijdig zou zijn met het minis teriële besluit tot aanwijzing van dit gebied tot natuur- res pectievelijk staatsnatuurreser- vaat", aldus de drie statenle den. Zij vragen GS of zij het niet gewenst achten, alvorens de minister van Landbouw een definitief standpunt inneemt, met de minister in overleg te treden. „In het geval de minis ter van Landbouw chemische onkruidbestrijding niet toe staat, willen wij graag van u vernemen op welke wijze u dan uitvoering aan genoemde ver ordening denkt te bevorderen. Deze vragen zijn mede ingege ven door het vermoeden, dat het bovenvermelde zich binnen afzienbare tijd in het droogge vallen gebied van Krammer- Volkerak eveneens zal kunnen voordoen", aldus de statenle den van CDA en WD. Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Ber gen op Zoom krijgt de Be- nelux-primeur van een ul tra-moderne speeltuin, 'Lu- doparc' geheten. Die 'speeltuin' krijgt vier plas tic speelwerktuigen van fikse afmetingen. De grootste be slaat een oppervlakte van ruim zeven bij drie meter en is vier meter hoog. Dergelijke speel tuinen zijn nu nog slechts te vinden in Frankrijk en Spanje. Aan de ontwikkeling van de speeltoestellen is veel aandacht besteed. Er zijn ook kinderpsy chologen aan te pas gekomen. Een en ander heeft tot een bij zonder systeem geleid. Het is onder meer mogelijk de werk tuigen steeds een andere vorm te gevea

de Stem | 1987 | | pagina 13