SY voor eerste krachtmeting West Ham United hoog genoteerd Club Brugge, topclub met weinig geld De 'Hammers' komen met bekende namen: Brady, Parks en Bonds Dukla Praag op zoek naar nieuw succes A UITVALLEN EIGEN TOERNOOI IS 'ZEEUWSCH-VLAANDEREN' BELANGRIJK oernooi FSTEM SPORT 5 WOENSDAG 15 JUL11987 Dramatiek Nederlanders KANSHEBBER IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN '87-TOERNOOI Blessures iemand meen laanderen'87-ta :nd-voorzitter Ce| stens een meter li NDHOVEN - De haarscheurtjes in het beton fen de hoofdtribune van PSV betekenden een lar weken geleden een forse statusverhoging »r het prof-voetbaltoernooi in Zeeuwsch- /.-' J: MM- - «VrtAi». ttuou mma van het ioi' met dee]. United, het Bel- chische Spartak PSV, ziet er als e in Breskens, aan- reniging Axel aan iartak Praag-West Temeuzen, aan- vierde plaats; aan- /eede plaats. T49Z Jacques Hendriks UGGE - Hoewel het een inlandse' topclub be ft speelt Club Brugge in toernooi feitelijk een uiswedstrijd. Immers, de stvlaamse trots is op een jje steenworp afstand Zeeuwsch-thaanderen ib Brugge draait al weer ja- pee in de top van het Bel- ,;,c voetbal. En hoewel de l in tegenstelling tot met bet grote Anderlecht, al- I met beperkte financiële jjelen heeft moeten werken, ,»de het er regelmatig in ,ppe successen te boeken, p maar een paar voorbeelden liet jongste verleden te noe- V kampioen van België in ijl '78 en '80, bekerwinnaar België: '77 en '86, finalist ja-Cup 3: '76 (Liverpool- Brugge 3-2, Brugge-Li- ij0l i-i), finalist Europa- j: '78 (Londen; Liverpool- i Brugge 1-0). tt laatste Brugse succes stamt dus van twee seizoenen geleden, toen de formatie van oefenmeester Henk Houwaart de Belgische beker pakte. Daar naast dwongen de bewoners van het Olympia-stadion An derlecht in de competitie '85-'86 tot twee zogenaamde 'testmat chen', beslissingswedstrijden, waarin de Brusselse ploeg net aan het langste eind trok. Het vorige seizoen kon Club de race om het kampioenschap niet lang bijbenen. Al snel moesten de blauw-zwarten los sen bij Anderlecht en runner- up KV Mechelen. Houwaart en de zijnen moesten genoegen ne men met een derde plaats, die in ieder geval wel een plaatsje in het Europa-Cup 3 toernooi garandeerde. In het bekertoer nooi wipte FC Luik Brugge in de halve finale. In die Europa-cup-toernooien is Brugge de laatste jaren be- r het pro/toernooi FOTOOE STEM/COHJ.DEi paald niet gelukkig geweest. Meer dan eens moest het al na één ronde afhaken. Vorig jaar was het niet anders. Na twee schitterende wedstrijden vol ouderwetse dramatiek, en na zelf nota bene maar liefst zes maal gescoord te hebben, was het toch opponent Rapid Wien dat verder ging (4-3 op ver plaatsing, 3-3 op Brugge). Ook voor dit seizoen ziet het Europese avontuur er weer somber uit. Brugge lootte in de eerste ronde tegen een Russi sche ploeg, Zenit Leningrad. Geen bekende naam, maar iedere Sovjet-tegenstander is een zware. Aanvoerder Jan Ceulemans sprak desalniette min de hoop uit „ooit nog eens met Brugge op zijn minst drie ronden te overleven". Met Jan 'Kaje' Ceulemans zijn we direct bij 'Mister Club Brugge' aanbeland. Hij begon zijn carriere bij Lierse, maar is inmiddels al weer jaren lang de motor van Brugge en het natio nale elftal (ruim vijftig inter lands). Andere kopstukken in de wat smalle selectie van Henk Houwaart zijn Peter Creve, de Israëliër Ronny Rosenthal, Mamadou Tew, Franky en Leo van der Eist, Mare Degrijse en Alex Querter. Routinier René Verheyen (35) maakte na het afgelopen seizoen gebruik van zijn vrije transfer en verhuisde naar AA Gent. Daar tegenover staat de komst van spits Jan Goyvaerts (Racing Jet) en rechtsachter Serge Kimoni (Se- raing), een Waloniër met Zaï rese ouders, maar de Belgische nationaliteit. Traditiegetrouw huizen in de Brugse selectie ook diverse Ne derlanders. Nadat vroeger al bekende namen als Ruud Geels, wijlen Nico Rijnders, Leen Barth, Rob Rensenbrink en Peter Houtman hun heil zochten in het Olympia-sta dion, is er momenteel ten eerste natuurlijk de oefenmeester Henk Houwaart. Hij is inmid dels Belg, maar zal zijn Haagse tongval nooit helemaal verloo chenen. Zijn zoon Henk jr. maakt ook deel uit van de se lectie. Met de vader-zoon werksituatie is de jongste Hou waart niet erg content. Logisch, aan de ene kant is er de angst voor scheve gezichten. Aan de andere kant treedt vader Hou waart onbewust strenger op te gen zijn zoon. TI Houwaart jr. vroeg daarom onlangs ook aan het bestuur om, zo lang pa nog in Brugge zit, aan een andere club uitgeleend te worden. Ge zien de kleine selectie gaat dat niet door. Houwaart jr. speelde het afgelopen niet vaak, zijn optredens beperkten zich voor namelijk tot invalbeurten. Een andere Nederlander is Dennis van Wijk. Deze Am sterdammer (zoon van oud voetballer en trainer Hassie van Wijk) speelde enkele jaren anoniem in de Engelse compe titie, bij Norwich. Vorig jaar kwam de vleugelverdediger voor weinig geld naar Brugge, maar al na één seizoen is een ieder bij Brugge - bestuur, technische leiding én suppor ters - het er over eens dat hij veruit de beste aankoop van het seizoen was. De laatste bekende is ten slotte globetrotter Kenneth Brylle. Deze grillige Deense spits, ooit een groot talent, lijkt nergens te kunnen aarden. Na korte verblijven bij onder an dere Anderlecht en PSV, wilde ook Brugge vorig jaar snel van hem af. Hij werd uitgeleend aan het Spaanse Sabadell. Daar willen ze hem ook niet houden. Club is nu op zoek naar een koper. Lukt het ze Brylle te verkopen, dan pas kan de derde wens van Hou waart, de aankoop van een nieuwe middenvelder, ook in vervulling gaan. Want geld, dat hebben ze niet veel in Brugge. Door Rinus Verberkmoes AXEL - Het Engelse voetbal staat in Nederland hoog aangeschreven, al was het alleen maar om de tome loze inzet. Een speelwijze die nog meer cachet krijgt door de spectaculaire momenten voor de doelen. Al met al dus boeiend voor de kijkers. Het naar Zeeuwsch-Vlaanderen komende West Ham United is zo'n ploeg en dus zonder meer een trekpleister voor het proftoernooi dat van dinsdag 21 tot en met donderdag 23 juli wordt gespeeld. Dat de Londense ploeg daarbij in eigen land nog eens een uitzondering in positieve zin vormt, is des te beter. Tenslotte kreeg West Ham United het afge lopen seizoen niet voor niets voor de vierde keer het predikaat 'attractiefste ploeg van de league'. Een uitstekend visitekaartje. Een man die dat onder schrijft is Frans Blomaard, zoon van KNVB-afdelings- voorziter Cees Blomaard. Deze voetbalenthousiaste ling is een regelmatige gast in Upton Park, het voetbal walhalla van de 'Hammers'. Hij is dan ook de aange wezen man om de PR-func- tie van de Engelse club te vervullen. Blomaard: „West Ham United wordt momenteel gezien als de ploeg voor het volgende sei zoen. Een gevolg van de spelopvatting, de opleiding en rust in de club. Zaken waarvoor ik een warm plekje in mijn hart heb ge vonden. En ik niet alleen. Afgelopen seizoen vonden gemiddeld 21.000 mensen de weg naar Upton Park, een stadion dat 35.000 bezoekers kan herbergen. Voor een club die uiteindelijk op de twaalfde plaats eindigde, is 21.000 bezoekers een prima gemiddelde te noemen." Het finishen in de midden moot had voor een fors deel te maken met blessures: Tegenvallers die de Lon dense club van de derde plaats in de winterperiode terug deed vallen naar de twaalfde stek. Een plaats die een beetje onder de waarde van de paars-blau- wen ligt. Zeker nu voor 1988 de zaken in het Europese voetbal weer genormali seerd worden. West Ham United wil er dan bij zijn als de tickets voor het Europese voetbal worden uitgedeeld. Manager John Lyall, sinds 1977 in die functie na eerst zes jaar assisent-ma nager van Ron Greenwood te zijn geweest, is daar alles aan gelegen. Een loffelijk streven dat in de tweede week van juli ingaat. Dan namelijk komen de Ham mers bijeen voor de eerste trainingen. Een trip naar Finland is de volgende stap, om vervolgens, na het spe len van twee wedstrijden, in Axel binnen de lijnen te komen tegen Spartak Praag. Een toptreffen dat woensdag 22 juli in het Axelse bos zijn beslag krijgt. West Ham United, sinds 5 juli 1900 als club actief, kende eerder al Europees succes. In 1965 won het de Europacup voor bekerwin naars door TSV Munchen te kloppen. In 1976 zat het weer in de finale van deze bokaal. Anderlecht weer hield het toen van de zege. In het Wembley-stadion stond het eveneens diverse malen in de finale. Onder andere in 1964 tegen Pres ton North End (3-2), in 1975 tegen Fulham (2-0) en in 1980 tegen Arsenal (1-0). Bekende namen uit die pe riode zijn onder andere Bobby Moore, aanvoerder van het Engelse team tij dens de wereldkampioen schappen in eigen land, Geoff Hurst, Trevor Broo king, Tommy Taylor en Martin Peters. Dat West Ham United attractief speelt, komt voort uit de eigen weg die deze club van de gebroeders Cearns volgt. Manager John Lyall: „Resultaten zijn de sleutel tot succes. In West Ham hechten wij veel waarde aan de kwaliteit en de amusementswaarde van het spel. Om dit te bereiken volgen we nauwgezet spe lers via scouting en leiden onze eigen jeugd goed op. Daardoor vormen we als het ware een familieclub." Van onze sportmedewerker AXEL - De selectie waarmee West Ham United richting Zeeuwsch-Vlaanderen komt, bestaat uit een fors aantal gevesigde namen. Manager John Lyall, hij is overigens de vijfde West Ham United-manager in 86 jaar - Syd Ling, Gordie Paynter, Ted Fenton en Ron Greenwood gingen hem voor - kan dus kiezen uit een forse groep spelers. Welke selectie precies binnen de lijnen komt woensdag 22 juli op het terrein van de voetbal vereniging Axel, is onbekend. Zeker is dat tegenstander Spartak Praag in zijn eerste duel in het Zeeuwsch-Vlaande- ren'87-toernooi weinig cadeau krijgt. De groep waaruit Lyall kan kiezen bestaat uit vedetten als Liam Brady. Deze van origine Schot kwam eerder uit voor Arsenal, Juventus (twee keer Italiaans kampioen), Ascoli en sinds 14 maart 1987 voor West Ham United als spelverdeler. In dezelfde regio vond Tommy Mc Queen zijn wieg. Deze ver dediger kwam in mei dit jaar naar de Londense club. Frank Mc Avennie is eveneens een Schots international. Hij had een moeizaam jaar wegens blessures. De 22-jarige spits Tonny Cottee is eveneens van de partij, ondanks dat er in de transferperiode aardig aan hem is getrokken. Alvin Martin is de centrale verdediger. Hij deed tijdens de wereldkampioenschappen in 1986 in Mexico redelijk wat in ternationale ervaring op en is dus een gerenommeerd vrije verdediger. Steward Robson is een spits die in januari 1986 overkwam van Arsenal. George Parris is een nieuwko mer. Hij kwam voort uit de eigen kweekvijver. Doelman Phil Parks keepte inmiddels meer dan 700 league-wedstrij den. Hiervan meer dan 300 voor de 'Hammers'. Reserve-goalie is Ton Mc Allister. Alan De vonshire komt al elf jaar uit voor West Ham United en be hoort zodoende tot de oudge dienden. Hij is eveneens een in ternational door uit te komen in het Engelse team. Neil Orr en Alan Dickens zijn 'manusjes van alles' en dus overal inzetbaar. Aanvoerder is Ray Steward. Hij kwam al een driehonderd keer voor zijn club uit. Tonny Gale is een cen trale verdediger. De duurste speler is Paul Goddart. Voor hem telde West Ham United een slordige 2,7 miljoen gulden aan Queens Park Rangers neer. 'Super' Billy Bonds is een ver haal apart. Deze bijna 41-jarige speler zag zijn contract met nog een jaar verlengd worden. Met meer dan 600 wedstrijden voor West Ham United kan hij de rest 'broekjes' noemen. Hij is momenteel de 'onsterfelijke' reserve. Een rol die hij eind van het vorig seizoen vaak moest vervullen En zoals altijd met veel energie. Verder heeft West Ham United nog spelers als Hilton, Ward, Pike, Robson en Ince onder contract. Al met al een groep die voor het volgende seizoen hoog ingeschat wordt en zelfs getipt -wordt als de nieuwe Engelse league-kam pioen. intisch festijn met dat verband at pal achter het pi aangeboden voetl •n Lerby na zijn laatste wedstrijd voor een Nederlandse Ajax. In Breskens is een weerzien met de Deen moge- boetaUk maar dan als PS Ver. - fotoanp laanderen. ft mankement in Eindhoven was er immers de oorzaak Jdat het PSV-toernooi met deelname van Juventus, Göteborg en Anderlecht van de agenda geschrapt t Daarmee is de vriendschappelijke competitie in de (euwse contreien voor PSV de enige serieuze kracht- l'ing geworden in de aanloop naar de nieuwe competi- iden. Een functie v j stelt: „Het is eenp: lam. Iedereen werkt et waar hij mee bez alleen functioneel ider daarvan dat ei tter moet zijn." zijn hoedanigheid tter van de sticht zsch-Vlaanderen'87 lard meer dan erkent le steun die hij ent iet toernooi. „Zonder en zonder de gigan® tie van Dow Che»1 vas dit toernooi niet 1 gekomen. Een s' n alleen werd geëist een topevenement irsch-Vlaanderen ;n. Een topper voor tische prijzen. Aan otf' er voor te zorgeni en die er geld en enet ----- - ;ft gestoken achteraf titel veroverd, maar n- Het was de '™t overige lag er weimg 1. Wij van onze kants «™was het seizoen '86/ an stellen: het was met rellen rond spe- maar fijn werk. Wan ainersstaf. de gezichtjes van' kt eind van de rit bleek voetballers al voor directeur Hans lerende kopjes me' blagen, nam Ruud rtje in de hand «a veeld geld de wijk ekeningen van j^an en vertrok rebel waarvan ze alleen ,ch ber UjJP naar Xama iden. Voor mij ^-Voorts werd Michel daardoor het Verkocht aan Olympique een driedaaes voet' ®ais en werd Jurrie Kool een driedaags uitgeleend aan FC Gronin- gebeuren met clubs' '^maast is er nog een op vaar willen maken. a teit waarneembaar op maar, dat ze er op i ™>°neelslijst van de voet zijn Europees g06® ui' Oost-Brabant. Er ig te komen. Niet «kt een opvolger voor stelde West Ham il;,,^aay- PSV wilde aan- ger Lyall: „Iedere E kik Ernst Happel, toen trip die wij kunne t haalbaar bleek, wen- de Eindhovenaren Rinus ^landskampioen staat voor belangrijk jaar en zal arora de wedstrijden in Ter- "zen en Breskens aanduiden graadmeter voor de a van de vele vedetten tel- selectie van de Braban- afgelopen competitie B' de leiding van de Phi- 'Ploeg zo snel mogelijk te gêten. Weliswaar werd de hels aan te stellen als tech- 'ie baas. Toen de bonds- .atnter een formidabel van ongeveer een half maken, zullen we handen aangrijpen zien dat Engelsen o iste land een waafl inderzijn." ""geveer een nalt maard kan dat we» ven gulden aan de KNVB slotte enkele Wf «teblen, was ook zijn in- -n om de komst v kling in Eindhoven triers' te realiseren-^baan. ij deze topclub kwantbreken van een op- n via relaties die iw an Kraay betekent alliefhebber °Pf J R bat PSV stuurloos inmisbare schakel eskens en Terneuzen ig die Zeeuwsch' '87 heet. zal rondtoeren. Interim-hoofd trainer Guus Hiddink heeft immers voor het komend sei zoen de supervisie gekregen. PSV zou PSV niet zijn als er niet wat nieuwe gezichten ge presenteerd werden vlak voor een competitiestart. Dat Hans Gillhaus van FC Den Bosch daar bij hoort, daarvan zal nie mand in Zeeuwsch Vlaanderen wakker liggen, maar een eerste serieus optreden van Wim Kieft en Sören Lerby is geen geringe primeur voor een pro vincie zonder betaald voetbal. Overigens valt er van de ge vestigde namen ook het een en ander te verwachten. Hans van Breukelen staat te popelen om de vieze nasmaak van zijn ver wijdering uit Oranje, ten fa veure van Feyenoorder Joop Hiele, weg te spoelen. Voor Frank Arnesen staat er even eens het een en ander op het spel. Vorig seizoen kreeg hij maar weinig vertrouwen van coach Hiddink. In zijn laatste contract) aar speelt de Deen zich gegarandeerd in de kijker, nu hij zijn 'gabber' Lerby naast zich weet. Zonder overdrijving kan ge steld worden, dat PSV in Zeeuwsch Vlaanderen de voor bereidingen treft om van het naderende seizoen iets moois te maken. De nationale titel, de KNVB-beker en op zijn minst een kwartfinale-plaats in de Europacup zijn de niet geringe doelen waarop het, roodwitte gezelschap zich richt. De eerste indicaties over het gehalte van de samenwerking binnen de dure selectie zullen in Breskens en Terneuzen waarneembaar zijn. De selectie van Dukla Praag. Boven vanaf links: Musil, Drahokoupil, Nemecek, Polak, Stejskal, Skuhravy, Cho- vanec, Cabala, Ehrenberger. Midden vanaf links: Kodet, Jarolim, Fidra, Orgonik, Sykora, Koci, Denk, Prochazka, Bilek, dr. Ullman. Onder vanaf links: Novak, Bielik, Straka, trainer Jezek, Oberhei, ing. Jarabinsky, Calta, Vrabec, Hasek. BREDA - Voor Dukla Praag moet het volgende seizoen eindelijk weer eens succes opleveren. De topploeg van weleer is een grijze middenmo ter geworden in eerste divisie van Tsjechoslowakije. In de afgelopen competitie eindigde de club als negende in een zestien deelne mers tellende liga. Met dertig punten uit dertig wedstrijden scoorde Dukla dus een zeer 'grijs' totaal. De legerploeg heeft wel betere tijden gekend. In de jaren zestig maakte de club uit de Tsjechische hoofdstad zijn hoogtijdagen mee. Namen als Masopust, Pluskal, Novak en Savarek bezorgden Dukla veel hoogtepunten. In totaal werd Dukla, dat momenteel door de in Nederland niet geheel onbe kende Vaclav Jezek (FC Den Haag, Feyenoord) getraind wordt, elf keer kampioen van zijn land. In de Europa cup kwam de ploeg niet tot zeer aan sprekende resultaten, maar de uitscha keling van Ajax in 1967 voor de kwartfi nale van de Europacup 1 is een wapen feit dat hier nog niet door iedereen ver geten is. In de jaren '76/'78 beleefde Dukla een korte opleving. Dvorak, Nehoda, Sanek en Cajdusek droegen toen het elftal. Na deze periode kende Dukla een diepe val. Toch zaten er in de selectie voor het we- - foto de stem reldkampioenschap '82 in Spanje nog drie spelers van de legerclub bij de Tsje chische selectie: Kozak, Virek en Neho da. Jammer voor hen was alleen, dat het falen van het Tsjechische selectie vooral op het conto van dit trio geschreven werd. Inmiddels heeft Dukla een aantal ja ren achter de rug waarin het niet kon imponeren in de Tsjechische competitie. Mogelijk stimuleert de kennismaking met topploegen als West Ham United, Club Brugge en PSV de voetballers uit het Oostblok tot daden, die de club weer enig aanzien zullen verschaffen in eigen land. - FOTOANP Frank Arnesen (midden) voelt zich wat meer op zijn gemak nu hij Sören Lerby naast zich weet.

de Stem | 1987 | | pagina 11