UITBLAZEN Antillen zoekt nieuwe klanten voor belastingparadijs ÏRIE TON 1 Iraanse oppositie zet hoop op machtsstrijd in Teheran Patstelling op belegerd schiereiland Jaffna even. e hoge tol Met de tijd mee (ederland: J liljard meer oor EG DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 14 JUL11987 AMERIKAANSE ONDERMINISTER MAAKT ENORME BLUNDER EN WORDT TERUGGEFLOTEN )FSTEM binnenü 3ESTEMCOMN WIM KOCK SOMS denk ik dat ik onvoldoende met mijn tijd meega. Dat gevoel bekroop me ook weer toen ik vorige week in het 'badnummer' van de Haagse Post de literaire ontboezeming las van een walkman-freak. Hij had een nieuwe walkman gekocht en was blij verbaasd over de vorderingen die de techniek had gemaakt sinds hij zich de vorige had aangeschaft. Hij ge bruikt zijn walkman, schreef hij, om zich af te zonderen van de omgeving en daarvan kan ik me het voordeel wel voorstellen als je je op een overbevolkt strand bevindt. Maar ik zit nooit op een overbevolkt strand en zie alleen maar lieden met walkmen (of mag je al van walkmannen spreken?) in een omgeving waar geen sprake zou moeten zijn van je afzonderen, maar juist van het scherpen van il je zintuigen: op straat en in het verkeer. Lui die fietsen of brommen met een walkman op hebben een belangrijk zintuig uitge schakeld. Terwijl slechthoren den vroeger een rood-wit of rood-geel bordje aan hun fiets schroefden met de letters SH erop, moeten andere verkeers deelnemers nu maar afgaan op twee dunne draadjes die de walkman-drager uit de oren steken om te weten dat ze met een dove fietser te maken heb ben. Ik vind een walkman dra gen in het verkeer, zelfs als voetganger, even onzinnig als onverantwoord, maar ja, wie ben ik als het over 'het geluid' gaat? Ik heb niet eens een ge luidsinstallatie. Onze radio is dit jaar 25 jaar oud. Hij heeft nog zo'n uitge breide schaal met namen erop als Lahti, Beromiinster, Lille 1 en Allouis. Ik kreeg hem van mijn vrouw, toen nog mijn ver loofde, toen ik van Oosterhout naar Breda verhuisde en daar een nieuwe kamer betrok. Op die radio heb ik president Ken nedy's beangstigende 'toe spraak tot de natie', tijdens de Cubaanse rakettencrisis, nog gehoord. Soms zeggen we wel eens te gen mekaar: 'zouden we niet eens een nieuwe radio kopen?', maar het komt er nooit van en als ik de advertenties van Van Boxtel bekijk, begrijp ik nau welijks wat ze daarin aanbie den. Het woord radio komt er niet eens in voor. Onze platenspeler is ook al bejaard. Die kocht ik vijftien jaar geleden. 'Hij moet tegen een stootje kunnen', zei ik te gen de verkoper, 'want de kin deren willen er misschien ook wel eens een plaatje opleggen.' 'Dan moet je de Duall nemen, zei de man, da's 'n robuuste. Ik nam de Duall en legde er thuis de enige LP op die we hadden. Hij deed het niet. Ik er mee te rug. 'Laat 'm maar hier', zei de winkelbediende blijmoedig, 'dan kijken we hem na.' Pas toen ik weer op de Grote Markt liep, op weg naar mijn auto, dacht ik: 'zijn ze nu helemaal belazerd, er zat toch garantie op dat ding?' Ik terug, behoor lijk kwaad. Ik kreeg een nieuwe mee en die heeft inderdaad blijk gegeven van een verba- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif zingwekkende duurzaamheid. Hij speelt nu in Rotterdam, op de studentenkamer van mijn 3 jongste zoon. Daarvoor heeft hij jarenlang dag in dag uit ge- E speeld op de kamer van diens 3 oudere broer, die in zijn havo- jaren verslingerd was aan hard rock en heavy metal. Alles kon dat ding blijkbaar aan. Af en toe haalden we hem wel eens naar beneden om er onze lp's 3 op af te spelen. Glenn Miller, Frank Sinatra, de kerst-LP van Bing Crosby, Wim Sonneveld, Louis Armstrong, Doris Day, the Dutch Swing College Band, het Brabants Orkest en James Last op klompen. 3 Soms zeggen we wel eens te- §j gen mekaar: 'zouden we niet 3 eens een nieuwe grammofoon 3 kopen?', maar het komt er nooit van en onze lp's rusten E nu al weer jaren in hun door de rook van duizenden sigaretten e vergeelde hoezen. j§ M'n autoradio zit al in de derde of vierde auto. Ik kan me E voorstellen dat een verzame- 3 laar, die de parkeerplaatsen af- stroopt, minachtend de neus E optrekt wanneer hij een blik 3 werpt in mijn auto. Daar valt niets aan te verdienen. Ik heb E me wel eens afgevraagd waar 1 die woedende kras op mijn 5 rechter voorportier vandaan is E gekomen. Mogelijk van zo'n 3 verzamelaar die kwaad werd omdat ik zo'n waardeloos ra- E diootje in mijn auto had zitten. E Maar evengoed heb ik op die waardeloze, altijd op de BBC- Wereldomroep afgestemde ra- E dio wel de eerste berichten ge- hoord over de Russische inva- E sie in Afghanistan, de landing E van de Britse marine op de |j Falklands en menig verslag van een cricket testmatch, waar ik E nooit iets van begreep, maar al- 3 tijd naar bleef luisteren. E „Moet jij eigenlijk niet over- stappen op de compact disc?", vroeg ik van de week mijn oud- E ste zoon. Hij is thuis de enige 5 die altijd naar muziek luistert. E Hij heeft een grote verzameling E lp's, singles en bandjes. Een E echte discotheek, alles keurig op kaart gebracht. Van zijn eer- E ste zelfverdiende geld kocht hij E een niet te overdadige stereoto- E ren. In mijn ogen is hij thuis de enige, echte geluidsgenieter. E Hij keek me aan over zijn E bord door zijn moeder ge- E maakte verse groentesoep heen, op smaak gebracht met lavas uit de tuin en besprenkeld met E de aan onze tafel zeer geliefde E hot Maggi en zei dat de CD- E techniek hem nog te duur was. De afspeelapparatuur, dat zou E nog gaan maar de discs zelf E kostten hem nog te veel. „Mijn E tijd komt nog wel", zei hij en het was of ik mezelf hoorde E spreken. (Wordt vervolgd) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: j 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rfinkrpliitipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter-Jan Dekkers DE AMERIKAANSE on derminister van Financiën Roger Mentz dacht twee weken geleden het finan ciële Ei van Columbus te hebben ontdekt. In zijn verbeten strijd tegen 'ob scure' belastingparadijzen zegde hij eenzijdig het be lastingverdrag met de Ne derlandse Antillen op. Hij sloeg zich daarna tevreden op de borst om vervolgens de hele financiële wereld van WallStreet en de Lon- dense 'City' over zich heen te krijgen. Want wat was het geval. Als gevolg van het opzeggen van dat verdrag stortte de Lon- dense obligatiehandel in zoge naamde Eurobonds volledig in. Er werd nauwelijks meer gehandeld in deze obligatiele ningen van Amerikaanse be drijven, die via de Antillen lo pen. Hier en daar werd al ge fluisterd dat de actie van Mentz de beleggers wel eens miljarden guldens zou kun nen gaan kosten. Nu was dat voor de VS op zich niet zo verontrustend, want Mentz was er van over tuigd dat met name de Euro pese beleggers de klos zouden zijn. Dat was echter een mis rekening van de eerste orde: ruim de helft van de obliga ties waar het om gaat blijkt inmiddels in handen van Amerikaanse beleggers te zijn. Die togen de afgelopen da gen dus massaal naar hun po litieke vertegenwoordigers in Senaat en Huis van Afge vaardigden en afgelopen vrij dag zwichtte minister van Fi nanciën Baker voor die lobby: de opzegging van het belas tingverdrag wordt gedeelte lijk ongedaan gemaakt. Mentz af als een gieter en op de An tillen weer enige hoop dat de eilanden hun status van be lastingparadijs nog even kun nen aanhouden. De handel in Eurobonds is geconcentreerd in het finan ciële hart van Londen, de 'Ci ty'. Amerikaanse bedrijven en banken zijn daar dankbare klanten van beleggers die Eurobonds uitgeven, omdat de Amerikaanse overheid de ka pitaalmarkt afstruint om het immense overheidstekort te kunnen financieren. Er blijft dan weinig over voor het par- ticulire initiatief. Naar Londen dus, waar met name Europese beleggers wel brood zagen in obligatielenin gen aan die 'hongerige' Ame rikaanse bedrijven en ban ken. De obligaties werden nog eens extra aantrekkelijk ge maakt door het geld via de Nederlandse Antillen te slui-, zen. Daardoor ontdoken de Amerikanen de belasting van 30 procent, die ze in de VS hadden moeten betalen over het rentedeel van zo'n obliga tielening. Steeds meer Amerikaanse bedrijven en banken vestig den derhalve op de Antillen een eigen financieringsbe- drijf, vaak niet meer dan een brievenbusmaatschappij. In Londen geleend geld werd zo via de Antillen weer naar de VS gesluisd, zonder dat de Amerikaanse fiscus er aan te pas kwam. Voor de Amerikanen en de Europese beleggers dus een lucratieve bezigheid, die de Nederlandse Antillen boven dien ook enig extra inkomen verschafte, omdat die brie venbusmaatschappijen een paar procent belasting moe ten betalen. In 1984 maakte de Ameri kaanse regering echter een eind aan deze geldhandel. Als Amerikaanse bedrijven nieuwe leningen in het bui tenland zouden afsluiten, zou den ze voortaan vrijgesteld worden van de belasting op het rentedeel. De Antillen- truc verloor daardoor zijn aantrekkelij kheid. De voordelen voor obliga tieleningen van vóór 1 juli 1984 bleven echter bestaan. Want die waren afgesloten in een tijd dat de rente zeer hoog was en er werd (en wordt) dan ook druk in gehandeld. Tot Roger Mentz op het on zalige idee kwam het belas tingverdrag met de Antillen eenzijdig op te zeggen. Reden was het mislukken van de on derhandelingen tussen de VS en de Antilliaanse regering over aanpassing van het ver drag. Breekpunt was de eis van Mentz dat Amerika een volledig inzicht zou krijgen in de financiële handel en wan del van Amerikaanse banken en bedrijven op de Antillen, een eis die de Antillen onmo gelijk konden inwilligen zon der de status van belastingpa radijs te verliezen. Het gevolg was de reeds aangehaalde onrust in de fi nanciële wereld. In de meeste Eurobond-contracten staat in kleine lettertjes dat de geld- nemer het contract mag open breken als het bestaande be lastingverdrag tussen de VS en de Antillen zou worden ge wijzigd. Amerikaanse bedrijven en banken maakten de afgelopen weken driftig gebruik van die mogelijkheid. Want hun 'du re' Eurobonds konden nu le gaal worden omgezet in nieuwe leningen met een veel lagere rente dan die ze moes ten betalen op hun Euro bonds. De geldgevers zijn daar de dupe van. Geschat wordt dat er voor ruim 32 miljard gul den aan dit soort Eurobonds in omloop zijn en dat de be leggers er een tot twee mil jard gulden bij zullen inschie ten. En omdat ruim de helft inmiddels in Amerikaans be zit zijn werd de stap van Menz door Amerikaanse beleggers zwaar bekritiseerd. Het mes van Mentz sneed echter aan twee kanten: niet alleen boze Amerikaanse be leggers die verontwaardigd richting Capitool trokken, het vervroegd aflossen van de Eurobonds betekende ook een forse deuk in de reputatie van Amerikaanse bedrijven en banken in het buitenland. Als gevolg daarvan zouden die bedrijven en banken in het buitenland steeds moeilijker aan geld kunnen komen. Nu Mentz heeft moeten in binden blijven de Antillen met wat brokken zitten. Want zonder nieuwe belastingver drag zullen de Amerikaanse brievenbusmaatschappij tj es in sneltreinvaart van de eilanden vertrekken en droogt een van de belangrijk ste inkomensbronnen van de regering op. De Antilliaanse regering is derhalve druk doende nieuwe belasting-faciliteiten te be denken om het vertrek van de Amerikanen op te vangen. Op korte termijn moeten drie van dergelijke constructies de naam van de Antillen als be lastingparadijs weer in ere herstellen. Zo wordt het straks voor reders mogelijk om via de Antillen onder goedkope vlag te gaan varen. Verder krijgen buitenlanders fiscale facilitei ten als ze hun vermogen op de Antillen onderbrengen en ligt er voor beleggingsmaatschap pijen in onroerend goed ook een gouden toekomst wegge legd. Verder gaat de Antilliaanse regering bedrijven in het Verre Oosten, Europa en Zuid-Amerika via die brie venbusmaatschappijen n meer zekerheden bieden. discretie, iets waarop veel in.| vesteerders zeer gesteld zijn. De Antillen halen daarmJ wel het gevaar in huis datdj eilanden een 'witplaats' wor.| den voor zwart geld. en 'thuisbasis' voor louche fi_ ren en drugshandelaren! Maar daar is premier Dor, Martina niet zo bang voor. Hij ziet vooral brood transacties tussen landen djl geen diplomatieke betrekkin-1 gen met elkaar hebben, zj doen landen als Iran en LM via de Antillen veel zaken mel| Amerikaanse klanten. Presidenten en dictators I die hun geld tegen woordij niet meer volledig ongecocl troleerd op Zwitserse banker! kunnen zetten, zoeken hunl heil in toenemende mate irl belastingparadijzen als del Antillen. Zo heeft de SurlT naamse leider Desi Bouterstl z'n miljoehen op de AntilleJ gestald en had ook oud-pres J dent Marcos van de FilippjJ nen een deel van z'n 'spaat l centjes' op de Antillen staan, Mislukken deze pogingerl om de fiscale status van dJ Antillen aantrekkelijk te houT den dan staan de Antillianeij moeilijke jaren te wachten| Premier Don Martina derhalve niet alleen ol nieuwe klanten, hij heeft irl Den Haag ook al aan de be| getrokken. jTRECHT (ANP) - De Ne- ]V Jjgriandse Maatschappij tot bevordering der Tandheel kunde (NMT) heeft het be- |oep verloren dat zij had in- Lsteld tegen een verlaging lan de particuliere tand- [rtstarieven met 8,3 procent er 1 juni. bet College van Beroep voor ve fet Bedrijfsleven heeft de NI hndartsenorganisatie geen ge- ui tik gegeven. Dat heeft een kk Woordvoerster van de tandart- m< ,ich Door Ed Blanche DE IRAANSE oppositiebe weging Mujahedeen Khalq, of Volksstrijders, die haar hoofdkwartier heeft in Irak, heeft de ac ties tegen het bewind van ayatolah Ruhollah Kho meini onlangs opgevoerd in de hoop de dissidente groeperingen in Iran onder een noemer te brengen. De leider van de Mujahedeen, Masud Rajavi, doopte, ter ge legenheid van de zesde ver jaardag van de breuk van zijn organisatie met de islamiti sche revolutie van Khomeini, zijn strijders om tot Nationaal Bevrijdingsleger (NLF). De Mujahedeen zegt sinds januari van dit jaar ongeveer 2.000 leden van Khomeini's Revolutionaire Garde en Iraanse regeringsfunctiona rissen te hebben gedood of ge wond. Gedurende de maand januari werd in het westen van Iran een aantal grote aanvallen uitgevoerd vanuit bases in Irak, de aartsvijand van Iran. „Nu het verzet zijn zevende jaar ingaat, kondigt de op richting van het Nationale Bevrijdingsleger de onver mijdelijke val aan van het re gime van Khomeini", zo liet Rajavi bij de formatie van het bevrijdingsleger weten. Terwijl de acties van de Mujahedeen toenemen, ko men uit Teheran steeds meer tekenen die erop wijzen dat binnen de islamitische hiërar chie een machtsstrijd gaande is. Deze lijkt zich vooral af te spelen tussen de aanhangers van parlementsvoorzitter Hashemi Rafsanjani en die van ayatollah Hussein Ali Montazeri, de gedoodverfde opvolger van Khomeini. Vorig jaar verliet Rajavi Frankrijk en vertrok naar Irak. De Franse autoriteiten, die hem na zijn vlucht uit Iran asiel hadden verleend, gelastten onder druk van Te heran de sluiting van het kantoor van de Mujahedeen even buiten Parijs. Het nieuwe hoofdkwartier van de beweging is gevestigd in de grensplaats Gavaneh, in Iraaks Koerdistan.Volgens de communiqués van het NLA werden tussen 8 en 22 juni langs het 600 kilometer lange gevechtsfront tussen Iran en Irak negen grote operaties uitgevoerd, waarbij zeker 720 Iraanse soldaten werden ge dood of gewond en anderen Mujahedeen-leider Rajavi. - FOTO ANP gevangen werden genomen. Deze cijfers konden echter niet worden geverifieerd. De adviseurs van Rajavi willen niets loslaten over de omvang van het NLA, maar naar verluidt zouden aan de acties honderden strijders hebben deelgenomen. Wel staat vast dat de operaties van het NLA van dien aard waren dat het bewind in Te heran zich gedwongen zag aanvallen te lanceren tegen de contra-revolutionairen. Ondanks de enorme onder drukking van de oppositie in Iran zelf, zegt de Mujahedeen hier een grote aanhang te hebben. „We geloven dat onze ope raties de onderlinge verdeeld heid binnen het het bewind van Khomeini verscherpen," zegt NLA-woordvoerder Fa- rid Soleimani. „Hoe groter de slagen zijn die wij hun toe brengen, des te meer deze ver deeldheid groeit. We geloven dat het regime al uiteen be gint te vallen." „We moeten onze aanvallen opvoeren om dit proces te bespoedigen en de motor worden achter het volksverzet in Iran", zo voegt hij hieraan toe. „Na acht jaar onderdrukking en onrecht en bijna zeven jaar oorlog, is de voedingsbodem hiervoor aan wezig." De oorlog met Irak en de toenemende betrokkenheid van de grootmachten hierbij, lijken de verdeelheid binnen de Iraanse regering te hebben aangewakkerd. De twee kam pen proberen elk hun posities zo veel mogelijk te verster ken, in de hoop het machtsva cuüm, dat na de dood van de 86 jaar oude Khomeini zal on- staan, onmiddellijk te kunnen opvullen. In het decreet waarmee hij op 2 juni de regerende Islami tische Republikeinse Partij ontbond, liet ook Khomeini doorschemeren dat de partij sterk verdeeld was. Hiermee werd nog eens onderstreept hoezeer de islamitische revo lutie na acht jaar gepolari seerd is. En dat terwijl in die acht jaar de belangrijkste op positiehaarden in Iran, waar onder de Mujahedeen, zijn uitgeschakeld. De Mujahedeen zegt dat ten gevolge van de uitzichtloze oorlog met Irak, de economi sche crisis in het land en de aanhoudende oproep van Khomeini tot het brengen van meer offers, de ontevreden heid onder de 45 miljoen Ira- niërs toeneemt. Volgens onbevestigde be richten hebben zich zelfs in verschillende steden demon straties voorgedaan tegen de oorlog en de economische po litiek van de regering. Reizi gers, die Iran kort geleden nog hebben bezochten, zeiden daarentegen de indruk te hebben dat de oorlog met Irak nog steeds veel steun heeft onder de bevolking. De Irakezen geloven even eens dat Iran na de dood van Khomeini verwikkeld zal ra ken in een opvolgingsstrijd, hetgeen een spoedig einde van de Golfoorlog met zich mee zou kunnen brengen. Volgens een Iraakse func tionaris wil een belangrijk deel van de Iraanse leiding de oorlog beëindigen, maar dut- ven zij hiervoor niet openlij! uit te komen. Zij wachten q de dood van Khomeini, t meent hij. Rajavi, de enige nog ovaj gebleven Mujahedeen-leii uit de jaren zestig, heeft om het bewind van sjah Mohai med Reza Pahlavi zevei neenhalf jaar in de gevang; nis gezeten. Hij werd aanvai kelijk ter dood veroordeel; maar dit vonnis werd na it ternationale protesten in et levenslange gevangenissta omgezet. Na de val van sjah in 1979 werd hij vrijgel ten. De Mujahedeen-leider zii zichzelf als het enig mogelijk alternatief voor Khomeiit Maar Arabische en westers waarnemers zijn van menin| dat hij door zijn verbond m«| Irak de meeste Iraniërs i zich in het harnas heeft ge| jaagd. „Hoe het ook zij", aldus eet westerse diplomaat, „4 meeste Iraniërs zullen - wt zij ook mogen denken overdf hun leiders en hun politiek- nauwelijks enige sympathii kunnen opbrengen vooi iemand die zij aan zij heet gevochten met de vijand die hun zonen en broers heeft ge dood en hun huizen heeft ge bombardeerd." (AP) LUXEMBURG (ANP) - De tunstgrepen die worden oegepast om de Europese lemeenschap tot het eind gan dit jaar van voldoende teld te voorzien, slaan dit aar een extra gat van ruim miljard gulden in de Ne derlandse schatkist. }oor een wijziging in het sys- eem van de EG-landbouwbe- alingen lijdt Nederland bo- fendien een renteverlies van 60 ailjoen gulden per jaar. Dat hebben Nederlandse di- [lomaten verklaard in Luxem- urg. De EG-ministers van andbouw gingen daar maan- ag in principe akkoord met en voorstel om in de laatste vee maanden van het jaar af zien van de voorschotten uit irussel voor de landbouwbeta- ngen. De voorschotten wor- en vervangen door nabetalin- en in de eerste twee maanden an 1988. Op die manier spaart de uropese Commissie dit jaar leer dan 10 miljard gulden uit. laarmee is tweederde van het ikort op de Europese begro- ng voor 1987 (15 miljard gul- en) weggewerkt. In theorie ihieten de lidstaten het be- rag voor. Vooral van Neder- indse kant bestaat echter de rees dat ei;..vólgend Jaar nog leeds onvoldoende geld in de G-kas zal zijn om het geld te lg te betalen. Volgens Nederlandse func- onarissen wordt ons land bo- endien onevenredig zwaar ge- 'offen door de maatregel om ater vrij veel landbouwtrans- :ties plaatsvinden. Als land- ouwprodukten uit andere EG- inden via Rotterdam worden itgevoerd, worden de EG-ex- ortsubsidies in Nederland uit- etaald. Van de nu benodigde miljard gulden moet daar- «r 1 miljard door Nederland gorden opgebracht. L toe Vai EI1 'Gé de' uit| led nie inl De pak voe de wil zon hiei IN VREDIGER tijden was er een dagelijkse lijn- vlucht tussen het vliegveld Palali op het schiereiland Jaffna en de Srilankese hoofdstad Colombo 300 km zuidelijker. De luchthaven is nu de belangrijkste basis van het regeringsleger in Jaffna. Vrachtvliegtuigen in tropische camouflage- kleuren vliegen af en aan met soldaten, voedsel en munitie. Palali is nog nooit zo druk geweest. Een olijfgroene Y-12, 'Yak', vrachtvliegtuig van Chinese makelij landt behoedzaam, terwijl een HS-748 de start baan op taxiet en twee Bell 212 helikopters van Ameri kaans fabrikaat vanuit het oosten boven de palmbomen aankomen. Tanks met schut ters die in de koepel klaarzit- ten, bewaken de hoeken van de basis. Voor het leger is het vliegveld van levensbelang, aangezien de wegen die Jaffna met de rest van Sri Lanka verbinden, onder con trole van de Tamil Tijgers, de guerrillastrijders, staan. „Waarschuwing. De vol gende voorwerpen mogen niet aan boord van het vliegtuig worden meegenomen: vuur wapens, explosieven...", al dus een bord bij wat vroeger een check-in balie was. De ironie gaat verloren in de chaos van soldaten die met een Chinees T-56 halfautoma- tisch geweer losjes bungelend om de schouder wachten op hun vlucht naar Colombo. Op het platform staan kisten met munitie voor de kampen op het schiereiland. De legereen heden worden per helikopter bevoorraad. Het mei-offensief ook wel 'operatie bevrijding' ge noemd, was de grootste actie van het leger tegen de ver zetsstrijders. Het leger slaagde erin om de strategi sche regio Vadamaracchi, de noordelijke kuststrook van het schiereiland, te veroveren. Daarmee werd het leger heer en meester in ongeveer een kwart van het 2.000 vierkante km grote schiereiland. Vol gens militaire woordvoerders zijn de guerrillastrijders niet alleen hun belangrijkste wa pendepots kwijtgeraakt maar ook werkplaatsen waar wa pens werden gemaakt en de beste aanlegplaatsen voor schepen naar India. „Ons belangrijkste pro bleem is dat we hun (de ver zetstrijders) uit het gebied moeten houden", zegt bri gade-generaal Jerry de Silva, commandant van het leger op Jaffna. De militairen kozen het sjieke Harbour View Ho tel aan het strand ongeveer 5 km ten westen van Palali als hoofdkwartier. Toeristen blij ven weg sinds 1983 toen de Tamil Tijgers hun gewapende strijd voor een onafhankelijk Tamil Eelam in het noordoos ten van Sri Lanka begonnen. Nu bivakkeren gevechts eenheden in de pluche suites waar zij de haven nauwkeu rig kunnen gadeslaan. Een In diaas schip is even tevoren aangemeerd. De omstreden hulpvoorraden voor de Tamil bevolking worden uitgeladen. Op de balkons zijn muren van witte zandzakken ge bouwd. De lobby beneden is afgeschermd met oude auto banden. Twee weken eerder werden de soldaten verrast door een mortierinslag vlak voor het hotel. Honderden va ten dieselolie gingen in vlam men op. In maart drongen Ta mil Tijgers het hotel 's nachts binnen en beschoten achttien slapende soldaten. De kamer met kogelgaten in de wanden en het plafond lijkt vast on derdeel bij excursies van journalisten. De suite is op nieuw in gebruik genomen door andere soldaten alsof er nooit een bloedbad is geweest. In wat ooit de ontbijtzaal van het hotel was, legt briga de-generaal De Silva aan de hand van een kaart uit hoe de soldaten de kuststrook van 55 km breedte veroverden. Mili taire woordvoerders geven toe dat zij eigenlijk niet ge noeg manschappen hebben om de gebieden die zij her overden onder controle te houden. In verschillende kampen op Jaffna zijn circa 3.400 solda ten gelegerd. De vier belang rijkste legerkampen zijn in de streek Vadamaracchi, in de stadjes Nelliady, Karaveddy, Puloly en Mulli. De garnizoe nen moeten dit strategische gebied in handen zien te hou den. Een woordvoerder van de Tijgers in de Zuidindiase stad Madras, Anton Balasingham, heeft toegegeven dat de guer rillastrijders gedwongen wa ren zich terug te trekken, maar hij kondigde aan dat de Tijgers de kuststrook willen heroveren. „De militairen vormen een makkelijke prooi voor een tegenoffensief", zei hij vorige week tegen ver slaggevers. Militaire zegslieden geven dit ook toe. De kampen liggen bij mogelijke landingsplaat sen, maar tegen landmijnen of infiltraties valt weinig te beginnen, aldus een van hen. „Zij kennen het gebied door en door en een granaat is gauw geworpen." Balasingham's woorden kregen een extra lading door een grootscheepse nachtelijke aanval op een school waar een garnizoen zijn intrek had ge nomen in Nelliady, 20 km ten oosten van Palali. De voor lichtingsdienst van de rege ring maakte bekend dat acht soldaten bij de actie waren omgekomen. Negen andere lagen naar verluidt begraven onder de puinhopen van het schoolgebouw dat door bom scherven was geraakt en ver volgens in elkaar was gestort. Volgens een woordvoerder van de guerrillabeweging in Madras waren bij de aanval 100 soldaten omgekomen. „Het regende granaten", vertelt een functionaris van het Commando voor Geza menlijke Militaire Operaties (JOC). Met de aanval schon den de Tijgers ook een offi cieuze wapenstilstand die zij hadden afgekondigd om de distributie van Indiase hulp goederen te vergemakkelij ken. Soldaten zeggen dat zij eigenlijk sinds hun offensief afliep op een tegenaanval zit ten te wachten. „De Tijgers zijn zich aan het herorganise ren nadat we ze hebben plat gewalst in de Operatie Be vrijding", zegt de JOC-man. „Hun moreel is flink gezakt." Maar hij geeft toe dat de actie op de school een fikse domper was op de overwinningsroes van het regeringsleger, dat niet had gerekend op zoveel doden. Minister van nationale vei ligheid Lalith Athulathmu- dali probeerde het verlies enigszins te bagataliseren in een vraaggesprek op de tele visie. „Het betrof een aanval zonder enige aanleiding tij dens een staakt-het-vuren. De actie bewijst eens te meer dat de Tijgers niet durven on derhandelen." Volgens de mi nister consolideert het zijn positie in de bevrijde ge bieden door busdiensten scholen, banken en postkan toren te organiseren. Om zoveel mogelijk infil traties te voorkomen, artes- teerde het leger onmiddellifi na het offensief in Vadama racchi circa 4.000 jonge Ta mils. Zij werden per boot al- gevoerd naar gevangenen kampen in het zuiden van Sri Lanka. De meesten van hen zijn inmiddels weer op vrije voeten, en militaire woord voerders zeggen te vrezen dal zij terugkeren onder de ge vluchte burgers die nu voor zichtig weer hun huizen op zoeken. Een vlucht per helikopter leert dat de meeste dorpen rond Palali nog steeds verla ten zijn. Veel gebouwen liepen- schade op. Bewoners die el ders hun heil zochten, zeggen dat zij het vechten beu zijn „Nu moet het maar eens uit zijn en dat geldt zowel voor het leger als de guerrillastrij ders", zegt een van hen. „Wat mij betreft komt India tus senbeide. Liever nog vandaag dan morgen." De bemiddelingspogingen van India liepen in januari vast. Na de bloedige inciden ten van de afgelopen weken en de ogenschijnlijke patstel ling waarin beide partijen zit ten, is de blik opnieuw op Ne* Delhi gericht. Dagbladen in de hoofdstad Colombo be richtten dat de Indiase pre mier Rajiv Gandhi nieuw® voorstellen had voor de ver; zelfstandiging van de Tamil provincies, maar de Indiase ambassadeur heeft dat ont-j kend. (IPS) IE TIJDELIJK of permanent over te overheid, is extra ontvankelijk vooi op een koopje toch krijgt wat zij isierd worden met het etiketje van i canning in praktijk gebracht kunnen 7 weg om er 'ja' tegen te zeggen. Geen wonder dus dat het kabinet 'ee consumentgerichte commissies 'uggen en tunnels te laten aanlegger end kunnen worden door tolheffing |>ever)verbindingen. De tol, zo zegg in de plannen, zou geheven kunne !9istratie van kentekens. De overhf ien. Uitvoering van de plannen zou, 'gemis van de files (die het bedrijfsl ïelijk wegnemen, maar zij zou door sntekens eindelijk ook de strijd teger irzekerde automobilisten kunnen wir Zowel tegen nieuwe tolheffingen op 3n van komst van Big Brother op d intal fundamentele bedenkingen. 'n de eerste plaats: de zorg voor eer verantwoordelijkheid van de over iriiculiere middelen kan een goede 'ler kapitaal mag niet in de meerde annen uitgewerkt over een doorzie! 'erheid-toekomstig particulier kapite ófdt anders bijvoorbeeld straks aanc tunnel rampen gebeuren? De over! in de tweede plaats: het nieuwe to herland terug in een isolement, wé naar de Randstand gaat extra g in slordige vier gulden). Een altern 'er tol bestaan straks niet voor 1 'gekeerd is dit ook het geval en dat toerisme in deze regio's opleveren de derde plaats: een extra belas -volg: een negatief effect op het vest uitvoering van de plannen kan eer or een beperkte groep Nederlander Wij menen overigens ook dat bin en Waterstaat ruimte gemaakt k< araQen die nu door de gebruikers v; d moeten worden opgehoest. Dat is °es die nu wel al te haastig en ger °r aanstormende privatiseringsideal uver automatische registratie van k meken - kunnen we kort zijn. In een jfjdze, waar het vrije verkeer van me on Big Brother van de snelweg te t 's hiooi, maar die service moet ni °P elk moment van de dag k< and is of geweest is. De registratie euk op de persoonlijke levenssfee ourger. Als die tol dan toch zo n nnetje in een tolhuisje in plaats van

de Stem | 1987 | | pagina 2