Autogordels worden goed gebruikt ESHOW DE TEPAS DISCt FORYOl ARKT ND OORSTEL: WANNEER ZEER ERNSTIG ONGELUK IS GEBEURD Breda krijgt toch stripspektakel Zangeres Bluesette geëlektrokuteerd Defensie onderzoekt mogelijkheden vlieg basis Woensdrecht Vrije val voor gedeputeerde lij uitstek om ze ikoop van zo'n jdige. Want uw f 17.295,-' UIT ACTIE VAN ZEEUWSE POLITIEKORPSEN BLUKT: )0STBURG - De drie West-Zeeuws-Vlaamse :emeenten willen dat in bijzondere gevallen een lelgische ambulance te hulp kan worden geroe- n als er een groot ongeval is gebeurd. ree doden bij lerkeersongeluk Scharendijke Boekweitfeest doet stapje terug [Jonge vrouw in Goes verkracht DINSDAG 14 JULI 1987 ALS KRUISRAKETTEN NIET KOMEN Mogelijkheden Belgische raketten Collecte Sport Gehandicapten overtrof alles Met gereedschap van Tepas levert U vakwerk e beste gereedschappen en machinerieën i hwt>bfïstr vakman en industrie, mvetd 31, Breda, 076-224944 DE STEM VAN ZEELAND [|n onze verslaggever PJRNEUZEN/VLISSIN- .gjj Het aantal Zeeuwse utofflobilisten dat zijn vei- •r.eidsgordels daadwerke- gebruikt valt erg mee. conclusie trekken de «uwse gemeentelijke politie- otpsen en de rijkspolitie Zee- ind na een gecoördineerde ac- in de maand april. De actie was gericht op het youleren van het gebruik van litogordels en het wijzen op de modzaak daarvan. lering met'grijs kenteken. SUZUKll Door alle korpsen werd ver scheidene keren proces-ver baal opgemaakt. De indruk overheerste evenwel dat het aantal overtredingen veel lager was dan vooraf werd gedacht. De gemeentepolitie Terneu- zen hield in april een gerichte actie op de in- en uitvalswegen van de Scheldestad. In totaal driehonderd voertuigen wer den gecontroleerd en er moes ten 48 processen-verbaal we gens het niet dragen van auto gordels worden uitgedeeld. Zestien procent van de inzit tenden bleek de gordel dus niet te gebruiken. „Eigenlijk viel dat ons nog mee", aldus brigadier Vonk in Terneuzen. „Wel moet in ogen schouw genomen worden dat de controle op de uit- en inko mende wegen plaatsvond. Dan zijn mensen toch eerder ge neigd een gordel om te doen dan wanneer eventjes in de stad een boodschap gedaan T27 moet worden". Of door de actie het gebruik van autogordels is toegenomen is een epen vraag. „Het is moei lijk om een exacte effectmeting te geven", meent adjudant J. Roelants van het korps ge meentepolitie Vlissingen. „Daar heb je weer metingen vóór en né de actie voor nodig. Bovendien heeft de actie bij verschillende korpsen door ge brek aan mankracht korter ge duurd èan bij andere. Het is in ieder geval nooit slecht om de weggebruiker op zijn verant woordelijkheid te wijzen." nieuwstraat ternet •reels van l/vrl), in n, met :waliteiten, tag op beschikken als •ersoneel' in de et wat u zoekt. Hulp Belgische ambulances 'voeren momenteel besprekingen met de Dienst 900 (die bij onze zuiderburen bij alle rampen en calamitei ten wordt ingechakeld- om in bijzondere gevallen tot een samenwerking te komen. Wethouder J. de Vries van astburg verwacht dat de Jlienst 900 van Maldegem en [nokke over zullen gaan tot iamenwerking, zo verklaarde [hi; gisteren. De gemeenten werken nu al iamen met de brandweer van fee Belgische grensgemeenten. Wanneer er in een van de West-Zeeuws-Vlaamse plaat- jen een grote brand is, kan er pltijd een beroep worden ge- laan op de Belgische korpsen, bet idee voor de samenwerking jnet de Belgische ambulance diensten is ontstaan na het ern stige ongeval vorig jaar bij Jraaibrug. De slachtoffers CHARENDIJKE - Bij een Verkeersongeval nabij icharendijke op Schouwen puiveland zijn zondag avond twee inzittenden van ten personenauto op slag feedood. Brie passagiers van een tweede (kt het ongeval betrokken auto Werden overgebracht naar het pekenhuis in Zierikzee, maar pochten na medische behande- ing weer naar huis. Het ongeluk gebeurde toen [de 73-jarige A. Zollner uit Keinkenszand bovenaan de op pit van de Dammenweg zijn foto ging keren en daarbij op pe voor hem verkeerde rij strook ging rij den. Tijdens deze manoeuvre fed hij in de flank aangere den door een uit de richting. Se- "Skerke komende auto. Bij de 'P werd hij op slag gedood evenals zijn echtgenote L. Zoll- ïer- VanLoo. e gewonden waren J. C. en R. li beiden uit Voorschoten en R. uit Wassenaar. De twee foto's zijn total loss. moesten toen ruim één uur wachten voor er een tweede ambulance uit de Kanaalzone was. Zoals bekend had het Cen traal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg (COTG) bepaald dat tijdens de weekeinden één ambulance voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen vol doende is. Gevolg: bij ernstige ongevallen op zaterdag en zon dag moet een wagen van elders worden ingeschakeld. Het was met name de vroegere burgemeester van Sluis, J. As- selbergs, die zich erover verw onderde dat niet de hulp van de Belgen kon worden opgeroepen terwijl zij uitstekend zijn uit gerust en bovendien veel snel ler in 'het westen' kunnen zijn dan ambulances uit de Kanaal zone. De gemeentebesturen van Aardenburg, Oostburg en Sluis willen dat zo'n situatie in de toekomst niet meer voorkomt. „Het duurt vaak veel te lang voor de ziekenauto uit de Ka naalzone in West-rZeeuwsch- Vlaanderen is", aldus De Vries. Wanneer er tijdens een ongeval in onze streek veel slachtoffers vallen, moeten ze zo snel moge lijk naar het ziekenhuis wor den gebracht. De gemeenten willen zich garant stellen voor de kosten die de Belgische ambulances maken. ZUIDDORPE - Na de groot scheepse feestelijkheden vorig jaar rond het 750 jarig bestaan van Zuiddorpe, doet het Boek weitfeest in het dorp dit jaar een stapje terug. „Een minder grootse aanpak, maar daarom wel zo gezellig", aldus Annie van Hoecke van het Boekweitcomité, dat druk bezig is het programma rond te breien. Het Boekweitfeest gaat door op 15 en 16 augustus. I van onze correspondent GOES - Een 24-jarige jonge vrouw uit Kapelle is zondag- pacht even buiten het centrum van Goes in een personen auto verkracht. dader is een ongeveer dertig-jarige man, met een gezet pos- juur, kaal hoofd en een lengte van ongeveer 1.85 a 1.90 meter. De jonge vrouw werd omstreeks 02.15 uur op de Kreukelmarkt Ingesproken door de man die haar oneerbare voorstellen deed. f°en ze daar niet op in wenste te gaan, sleurde hij haar in zijn futo en reed weg. Op de Oostsingel stopte hij en werd ze gedwon- rn °P de achterbank van de auto te gaan liggen. Vervolgens werd verkracht en uit de auto gezet. eventuele getuigen wordt verzocht met de Goese politie contact P» nemen. Telefoon 01100-13030. Van onze verslaggever ARNEMUIDEN - „Fan tastisch. Heerlijk. Onge looflijk. Als het kon zou ik het morgen weer doen". Gedeputeerde Esther Maris- Koster kwam gistermiddag op het vliegveld Midden- Zeeland woorden tekort om te beschrijven wat zij ervoer tijdens de eerste keer van haar leven dat zij per para chute uit een vliegtuig sprong. De gedeputeerde kwam hiermee een belofte na die zij enige tijd geleden heeft ge daan aan het paracentrum Zeeland, dat m gisteren voor een werkbezoek bezocht Aan de sprong, die zij maakte terwijl zij stevig was vastgebonden aan para-in structeur Hans den Otter, was slechts een summiere voorbereiding voorafgegaan. Gistermiddag oefende zij even hoe zij uit het vliegtuig moest springen en daarbij goed in het hoofd te prenten bij de landing de benen zo hoog mogelijk te houden. „Vlak nadat wij uit het vliegtuig sprongen merkte ik pas hoe snel het eigenlijk gaat. De wind maakt een enorm lawaai, vooral tijdens de momenten dat je een vrije val maakt. Klapt de para chute eenmaal open dan voel je je echt zo vrij als een vogel in de lucht. Het was een schitterende ervaring", zei zij. De gedeputeerde zou ruimtelijke ordening niet in haar portefeuille hebben als zij van de gelegenheid geen gebruik maakte om vanaf grote hoogte even het onder haar liggende landschap met professionele blik te bekij ken. „Je krijgt een fantastisch uitzicht op het Zeeuwse landschap. Je ziet alles lig gen: Veerse Meer, Wester- schelde, Walcheren, noem maar op. Je kunt daarbij precies zien waar het gister middag erg druk was en waar niet Eigenlijk moet je als bestuurder, voor je één potlood op papier zet voor het ontwerpen van een streek plan, eerst de zaak van bo venaf goed hekijken. Dan zie je de samenhang van veel za ken, daar kan wat bij daar kan niks bij". De gedeputeerde in vrije val: 'Fantastisch!' De dankbare blik na afloop voor para-instructuur Hans den Otter, werd even later nog gevolgd door een omhelzing. - foto s willem mieras pn onze verslaggever pREDA - Breda blijft strip ed. Het weekeinde van 12 n 13 september is de Bre- ?ase binnenstad het cen- jrum van een stripfestijn |Mer de naam 'Bredaas ISjPspektakel'. JMswaar heeft de organisatie n 3e jaarlijkse Stripdrie- 3se. goed voor bezoekers uit e windstreken, Breda de rug ton en onderdak gekre- ËtaH ^et Congresgebouw in f1 naag, maar daarmee is het „^beuren nog niet uit f la verdwenen. De organisatoren van dit stripfestival, Rob van Bavel en Ronald Hoogstadt, lopen al en kele jaren met plannen rond om het hele centrum bij het stripgebeuren te betrekken. „Als je Breda het predikaat stripstad wilt meegeven, moet je zo'n evenement niet binnen de vier muren van een gebouw houden, maar het hele centrum erbij betrekken. Bekende strip figuren en striptekenaars moet je op straat kunnen tegenko men. We liepen al langer met dat idee rond. Toen het Strip schap zo'n drie maanden gele den besloot om te verhuizen naar het Congresgebouw in Den Haag, was het snel beke ken. Ons plan om tijdens de Stripdriedaagse ook de binnen stad aan te kleden, konden we nu uitbreiden door het hele fes tival naar het centrum toe te brengen", vertelt Rob van Ba- vel. De hele organisatie van het Stripspektakel zal in handen komen van een vereniging of stichting. In grote lijnen liggen de plannen voor het komende spektakel al vast. Er komt een grote tent met daarin vooral de presentatie van de uitgeversmaatschap pijen en tekenaars, een ruil beurs in kraampjes op pleinen en in het voetgangersgebied, podia met diverse presentaties en optredens en de stripquiz, het hele 'Wordt Vervolgd'-fes- tijn gaat zich afspelen in de schouwburg, een filmfestival in een van de bioscopen Grand- theater en ook de etalages van de winkels zullen worden uit gedost in het teken van 'Breda Stripstad'. Volgens hem bestaat er nau welijks rivaliteit tussen het Stripschap met zijn driedaagse in Den Haag en de organisatie in Breda. „Het Stripschap heeft de driedaagse verschoven naar eind november. Wij zijn hier in Breda blijven zitten op begin september. We proberen ook de presentatie van het stripboek voor Mozambique naar Breda te halen. Dat boek, waaraan zo'n vijftig striptekenaars van- over de gehele wereld aan mee hebben gewerkt, moet in sep tember uitkomen. „De opbrengst van het boek gaat naar hulp voor Mozambi que. Ook zijn we bezig om een unieke striptentoonstelling hier te krijgen. Die expositie loopt tot 9 september in Gent en zou daarna naar China gaan. Het zou aardig zijn om die ook nog naat Breda te ha len." Lilian Aerssens .vrijdag weer op de planken KOEWACHT - De Koewachtse zangeres Lilian Aers sens van het orkest Bluesette heeft een forse elektri sche schok opgelopen tijdens een optreden in het Bel gische Overmere-Donk. Ze raakte daarbij tijdelijk verlamd, maar inmiddels is ze weer bijna helemaal van de stroomstoot hersteld. Lilian Aerssens, bekend van de Henny Huisman sound mix-show, verzorgde met Bluesette vorige week zondag een optreden op het Donkmeer. De groep moest daarvoor plaatsnemen op een drijvend podium. Nogal wankel, zo bleek, want het vlot wiebelde alle kanten uit. Ten gevolge van vermoedelijk een technisch mankement kwam er tijdens de show lekspanning op de microfoon van de zangeres te staan. Die kromp meteen in een van de pijn. Alle spieren van haar lichaam trokken sa men en ze kon zich vrijwel niet meer bewegen. De zangeres werd meteen naar huis vervoerd en de dok ter werd te hulp geroepen. Een dag later wezen foto's uit dat de spieren die ter hoogte van de rug samenkomen bekneld waren geraakt. Een week lang massage heeft echter flink geholpen. Inmiddels is Lilian Aerssens weer zo goed als hersteld van het ongeval. Als alles goed gaat staat ze komende vrij dag alweer met Bluesette op de planken in Zuiddorpe en zondag in Maasmecheleh eft Uithoven. Lilian kwam enige tijd geledén nog in het nieuws door het feit dat zij de finale wist te bereiken van KRÖ's Sound- mix-show waar zij een eervolle plaats wist te bereiken. WOENSDRECHT - Een werkgroep van Defensie is druk bezig met het maken van nieuwe plannen voor de vlieg basis Woensdrecht voor het geval daar geen kruisraket ten komen te staan. Volgens insiders houdt een van die plannen plaatsing in van geleide wapens op deze vlieg basis. Die zouden dan vanuit Woensdrecht gebruikt kunnen worden voor verdediging van de Nederlandse havens. Een woordvoerder van Defen sie wil niet ingaan op de vraag of deze informatie wel of niet juist is. Erkend wordt wel dat in Den Haag wordt nagedacht over de vraag wat er met het terrein van de vliegbasis moet gebeuren als de kruisraketten niet komen en ook met de Ame rikanen, waarvan er nu al en kele zijn, vertrekken. Volgens de zegsman van de fensie kan op dit moment niet worden gezegd wat eventueel op Woensdrecht gaat gebeuren. „Er is nog geen overeenkomst tussen de Verenigde Staten, die deze wapens beheren, en de Sovjet-Unie. Het is dus niet goed nu al aan te geven wat er straks zou kunnen en moeten gebeuren nu de onderhandelin gen nog niet eens zijn afge rond.". En als die overeenkomst er is, hangt een eventuele herbe stemming nog af van de con clusies die de Nederlandse re gering daaruit trekt. Ook de Navo heeft nog heel wat te ver tellen, want het geld voor de nieuwe operationele onderko mens op de vliegbasis komt ge heel uit het Navo-infrastruc- tuurfonds. Het ministerie van defensie heeft de regering inmiddels al een overzicht gegeven van de mogelijkheden die Woens drecht na het afketsen van de kruisraketten biedt. Volgens de zegsman is het onlogisch dat met die bouw, die nu in volle gang is, wordt ge stopt. Dat kan volgens hem zelfs duurder uitvallen dan af maken van het werk. Buiten de vliegbasis wordt veel meer stilgestaan bij de vraag wat er straks met terrein en gebouwen aan de Kooiweg in Hoogerheide moet gebeuren. Hierover zijn al tal van ge ruchten ontstaan. In Vrij Ne derland werd vorige week be richt dat mogelijk de Belgische kruisraketten naar Woens drecht zouden komen. De woordvoerder van defensie hierover: „Dat is nooit in een vraaggesprek met de lucht machtstaf naar voren geko men. Het betreft hier een eigen idee van de journalist van Vrij Nederland." Van onze verslaggever HULST - De opbrengst van de jaarlijkse collecte voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten heeft in Zeeland alle vorige inzame lingen met 12.000 gulden overtroffen. De opbrengst bedroeg dit jaar ruim 96.500 gulden. De inwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen hebben een flinke duit in het zakje gedaan om dat bedrag te halen. In totaal wer den 28.470 guldens door de gleuf van de collectebus geduwd. Dat komt neer op ongeveer 26 cent per inwoner. Enkel Zuid- en Noord-Beveland deden het be ter met 32 cent per inwoner. Op Walcheren haalden de collec tanten naar verhouding het minst op, namelijk 24 cent per inwoner.

de Stem | 1987 | | pagina 11