Verenigde Staten vergapen zich aan Ollie North even. UITBLAZEN Forse bijbetaling dreigt voor chronische zieke ACTIE TI De brede marges van de Kamer-ethiek DE HOOGTIJDAGEN VAN DE LAATSTE 'REAL AMERICAN HERO' Vijf miljard m Vat kunnen Andere wereld DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 11 JUL11987 DE STEM IJKPRIJS MOET GEFLOPTE MEDICIJNENKNAAK VERVANGEN DE STEM BINNEN ensioen voor weduwnaars DESTEMCOI MAG EEN KAMERLID WEL OP BEURSPLEIN 5 KOMEN? DE Grote Vakantie - met hoofdletters - begon op 1 augustus en eindigde op 1 septem ber, daags na Koninginne dag. Leve de Willemien! Van die Koninginnedagen heb ik er, door de oorlog, niet veel meegemaakt. De gang naar school op 1 septem ber maakte je in een wat wan kele gemoedstoestand. Er was spijt omdat de vakantie voorbij was, maar je had ook een nieuwe schooletui met zijn ka rakteristieke geur van canvas, vers potloodhout en vlakgom en er was de vage opwinding van de verwachting. Een nieuwe meester, een ander klas lokaal met andere platen aan de wanden en een kaart van de hele wereld in plaats van alleen maar Nederland, uitgevoerd in elf verschillende provinciekleu- ren. Drente was paars. Op de draden van het elec- trisch net, dat toen nog boven de grond hing aan houten palen waarin af en toe mannen Mom men met puntige, ijzeren beu gels aan de schoenen gebonden, verzamelden zich de zwaluwen voor de trek zuidwaarts. Elke morgen waren het er meer tot ze op een morgen, zomaar in eens en allemaal tegelijk, ver dwenen zouden zijn. De Grote Vakantie van 1946. Ik was naar Rotterdam geweest waar ik had gelogeerd bij de familie van een via Bra bant uit Duitsland terugge keerde dwangarbeider. Die jon gens waren ergens in Duitsland al wel bevrijd, maar Rotterdam zelf nog niet. Ze werden bij Brabantse gezinnen onderge bracht. De 'onze' was timmer man van zijn vak en dat kwam goed uit want wij woonden zelf in bij een oom en tante omdat ons huis onbewoonbaar was ge maakt door een vliegende bom. De Rotterdammer, die net als ik Wim heette, kon mijn vader helpen bij het herstel van het houtwerk. In Rotterdam was ik van de ene verbazing in de andere ge vallen. Midden op de dag naar de Cineac. Blijdorp. Zeekaste len van de Holland-Amerika üjn, afgemeerd aan de kop van het Noordereiland. Ritten met de tram van West naar de ge blakerde vlakte voor het sta tion, waar de Coolsingel achter lag met zijn lage, houten nood- winkels. 'Oom', zo sprak ik de vader van Wim aan, was bak ker. Ik vroeg waar hij zijn bak kerij had, want hij woonde twee hoog in een gewoon huis. Zijn bakkerij heette Van der Meer Schoep en bleek een brood/aèrie/c te zijn. Van zoiets had ik nog nooit gehoord. Bij ons bezorgden de directeuren van de broodfabriekjes hun produkten hoogstpersoonlijk bij de klanten. Afgunstig luisterden die september mijn vriendjes naar mijn opgewonden verhalen. Rotterdam! Verreweg de mees ten van hen waren nog nooit zo ver van huis geweest. Nog niet half zo ver. Ik vertelde hen ook dat de jongens in de Rotter damse straat, waar ik logeerde, me elke dag hadden begroet met: 'hé, daar hebbie die Bra bantse heikneuter weer!' en dat ze er nog schlemieliger hadden uitgezien dan de bleekneuzen die we in '45 uit Rotterdam WIM KOCK hadden laten overkomen om ze bij ons in het dorp weer wat aan te laten sterken. Een herinnering die op kwam bij het doornemen van de Rechterhand van de huis vrouw, het boekje dat ik hier gisteren besprak. Een herinne ring uit wat een totaal andere wereld lijkt: Bloemen van ijs op de ra men. De koude natte condens op de deken, daar waar je neus er bovenuit gestoken heeft ter wijl je sliep. Rillen van de kou onder het aankleden. We gin gen in die oorlogswinters op klompen naar school. Dat spaarde schoenen én je voeten bleven er warmer in. Met wol len handschoenen of wanten aan sneeuwballen gooien was er niet bij. Daar sleten ze te hard van. Als je handen begon nen te tintelen was het ergste gauw voorbij, dan zou de koude sneeuw spoedig zelfs lek ker aanvoelen in je overver- warmde handen. Surrogaat. Voor alles leek wel een surrogaat te bestaan. Zonder chocolade, ijsjes en ap pelsienen leek het leven zelf wel surrogaat geworden. Zelfs de school was vervangen door sur rogaat. Franse les op de droogzolder van een voormalige leerlooierij, waar overdag de derde en vierde klas huisden. Zelf zaten we in een wat modernere leer fabriek; vlakbij een molen die op een zandheuvel leek te staan. Het inwendige van de met gras begroeide heuvel was de onderbouw van de molen. Je kon er met paard en wagen bin nenrijden. Een soort onbe doelde bunker en daarom onze schuilplaats als er onder schooltijd luchtalarm was. De zeep leek op klei. Schuim kwam er niet af. Vader wreef na het scheren zijn gezicht na met een kristalachtig wit blok aluin, de after shave van die ja ren. Er lag ook een stukje puimsteen in het zeepbakje, voor als je eens heel vuile han den had. Door je moeder gemaakte windjacks van het van de Ca nadezen afgekeken batüe dress- model. Drollenvangers met 'knieën' erin van het fietsen en - veel erger nog - een 'kont' ter overlapping van de zadelslijta- ge- Bord leeg eten. Stilzitten aan tafel. Niet praten met je mond vol. Met twee woorden spre ken. Armen over elkaar! Ik zal je vader inlichten. Tweehon derdvijftig keer: 'Ik mag niet praten in de klas en de les ver storen.' Het vastentrommeltje waar al het gekregen snoep in werd gestopt tot je je er op paasza terdag beroerd aan kon eten. Ja, het was een heel andere wereld al is het amper een halve mensenleeftijd geleden. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllii Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen óp Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738 Door Jo Wijnen „HET HELE land geeuwt", zei Pat Buchanan, de onlangs teruggetreden, uiterst rechts communicatiedirecteur van president Reagan over de verhoren van luitenant-kolo nel Ollie North. Nog nooit heeft een gelijkheb ber als Buchanan zoveel on gelijk gehad. Want het land geeuwt niet, maar vergaapt zich. Het staart gebiologeerd naar Ollie North, de marinier die per dag meer dan acht uur op de Amerikaanse tv-scher- men te zien is en wiens naam voor de meeste Amerikanen net zo vertrouwd is als die van minister Shultz of die van Bruce Springsteen. Zelden heeft een man zo krachtig de vele sentimentele snaren van de Amerikaanse ziel beroerd als juist Ollie North. Er zijn Amerikanen die hem met afschuw en weerzin bekijken. „Een ge vaarlijk man", vertelde een dame in Washington. Maar zijn vroegere katechismusle- rares, Evelyn Ronsani, be kende dat ze haar ogen niet van Ollie af kon houden. En ze voegde daaraan toe: „Hij heeft het gezicht van een en gel". Norths heldendom heeft bovendien een sterk geogra fisch accent. In het zuiden en midden van de VS zijn men sen die in hem uitsluitend de onversaagbare halfgod zien die de natie voor het commu nistisch gevaar wil behoeden. Mensen bidden voor Ollie North. In Salt Lake City werd een openbare gebedsdienst met samenzang voor hem ge houden. In de open lucht. In het oosten en noorden is sprake van een sterke weer stand tegen de man die op dit ogenblik door de mangel van de congrescommissies wordt gehaald. Daar kan men op menig bumpersticker zulke teksten lezen als: 'Ollie Knows' en 'Reagan Speak'. Nagenoeg iedereen is het er over eens dat North zijn man netje staat, een grote mate van onverschrokkenheid aan de dag legt en bereid is de no dige blufpoker te spelen. Voor sommigen is hij wat hier 'The Real American He ro' wordt genoemd; een intel lectueel georiënteerde Rambo, een man die zei dat hij in zijn eentje de „brute moorder- naar" Abu Nidal best tege moet durfde treden. Wat North tot een held en een na tionale bezienswaardigheid heeft gemaakt is het feit dat hij tot praktisch iedere uit spraak bereid is. En dat waarderen de Amerikanen zeer in hem. Over zijn vrouw Betsy zei hij: „Ik ben haar nooit een minuut in mijn le ven ontrouw geweest". Over zijn secretaresse Fawn Hall deelde hij de natie mede dat 'god haar inderdaad heeft ge zegend met een grote schoon heid'. De Nicaraguaanse con tra's worden door hem bij aanhouding 'de dappere jonge mannen en vrouwen' ge noemd die 'hun leven veil hebben voor een democrati sche ordening in hun vader land'. President Reagan is 'een groot man die Amerika in het rechte spoor heeft gezet'. Zijn civiele rechterhand bij alle Ollie North: Tiet gezicht van een en gel...' - foto ap Onverschrokken en bereid om de nodige blufpoker te spelenfotoap mogelijk geheime operaties, generaal Secord, is 'een voor treffelijk Amerikaan'. En de overleden CIA-directeur Wil liam Casey was „de meest be lezen man die ik ooit ben te gengekomen. Hij las op een avond een boek van vierhon derd bladzijden uit". Wijzend op de vele balken met onder scheidingen op de borst van zijn uniformjasje, zei North: „Die heb ik niet ontvangen en niet verdiend. Het zijn de on derscheidingen die mijn op de slagvelden gevallen makkers hebben verdiend. Ik draag ze voor hen". Kortom, North doet talloze uitspraken die de gemiddelde Amerikaan uit het hart ge grepen zijn. Hij mag dan een terughoudend getuige zijn, hij is in ieder geval een vaardig propagandist voor de zaak van Ronald Reagan. North maakt zichzelf voor veel Amerikanen herkenbaar door zo nu en dan iets over zijn vrouw Betsy, zijn 11-jarige dochter („een kind van die leeftijd is door de moorde naars van Nidal op het vlieg veld van Rome doodgescho ten; er werd nog een extra ko gel op haar afgevuurd..."), zijn overleden vader, zijn in tieme vriend van het corps der mariniers en zijn naar de mocratie hunkerende mede standers op de slagvelden van Nicaragua te vertellen. Zijn woordgebruik is nauwelijks te onderscheiden van dat van zijn hoogste baas Ronald Rea gan, voor wie hij - zo vertelde hij de besmuikt toeluisterende onderzoekscommissies - „in een hoekje van de kamer op mijn kop zou gaan staan, als hij dat zou willen". De Amerikaanse media reageren overeenkomstig de wensen van een groot publiek en zenden de verhoren onver kort uit. Sommige tv-zenders wagen zich 's nachts aan een complete herhaling van het gebeuren. De commentatoren lopen af en aan. En de kran ten investeren enorme hoe veelheden papier in een man die - dat moet tot zijn eer worden gezegd - ieder helden dom met kracht van de hand wijst en anderen daarentegen bedelft onder de meest bizarre complimenten. Ollie North is het gesprek van de dag. Tandartsen en dokters hebben televisietoe stellen in hun wachtkamers, en in een enkele geval zelfs in hun behandelkamers geïn stalleerd, zodat hun patiënten niets hoeven te missen. Ver kopers van tv-toestellen laten het gezicht van Ollie North soms twintigvoudig in hun etalages zien. Zelfs de make; van onvervalste soap-i - de werkelij ke attracties vj miljoenen Amerikaanse visiekijkers - geven toe dat Ollie-show hun stoutse wachtingen overtreft. g'; verhaal van Ollie North is it derdaad de tot werkelijk),: geworden soap-opera. Is dan een wonder dat er al Ollie-Northfilm op stapel gezet, dat er boeken over 01 gaan verschijnen en dat de rechten van zijn mogelijj memoires wordt gevochten Niettemin hebben de g netwerken ook klachten kijkers ontvangen over voortdurend vertonen vanOi lie's dramatische lotgevalle Op Wall Street worden verhoren gevolgd omdat, er iets belastends over pres. dent Reagan wordt gezegd, koersen onmiddellijk dalen En Ollie North zelf? zegt sinds november van vorig jaar ongeveer 50,1 brieven te hebben ontvang waarvan er slechts enke honderden nagatief of onhei van toon waren. Er is slechts een gezelscls in de VS dat met grote tenij houdendheid voor de beek buis zit. Dat is de staf vant, Witte Huis die zo graag dei druk wekt dat alles nornu verloopt, dat gewoon zal wordt gedaan en dat de pres dent het roer van het scl der staat stevig in houdt. Maar er wordt wel gekeken. Met grote inta siteit, maar met weinig opg togenheid, met grote vre maar met weinig instemmi: Pat Buchanan had dit recht ongelijk.Ameri geeuwt niet. Amerika vt gaapt zich. Door Pieter Eggen ZIEKENFONDSPATIËN TEN die vaak geneesmid delen slikken zullen in de toekomst aanmerkelijk meer geld kwijt zijn dan nu, zelfs mét de medicij nenknaak. De ziekenfondspatiënt moet straks veel vaker bijbetalen voor geneesmiddelen, die de huisarts hem voorschrijft. Dat verwachten zieken fondsen, belangenorganisa ties en.de Nefarma (fabrikan ten van geneesmiddelen) van de plannen die het kabinet deze week heeft aanvaard. Het kabinet wil de medicij nenknaak voor ziekenfonds patiënten laten verdwijnen en in ruil daarvoor een systeem invoeren, waarbij patiënten voor dure preparaten moeten bijbetalen. Tegelijk moeten de kosten van de geneesmiddelen worden ingedamd. Dat kan door het reguleren van prij zen voor geneesmiddelen en het hanteren van beperkte lijsten van medicijnen. Tot 1990 kan op die manier 535 miljoen gulden worden ver diend. Nederland is na West- Duitsland het land met de duurste geneesmiddelen. Me dicijnen zijn bovendien de laatste jaren met zo'n 8 pro cent per jaar duurder gewor den. In vergelijking met Frankrijk en België is de Ne derlander voor zijn medicijn ongeveer twee keer zoveel kwijt. Voornaamste reden daar van is een strak overheidsbe leid dat door de industrie als 'knevelarij' wordt bestem peld. Het Europese Hof van Justitie staat op het punt beide landen op de vingers te tikken voor te grote over- heidsbemoeiienis op dit punt. Om aan die gigantische prijsstijgingen en einde te maken bedacht de vorige staatssecretaris Van der Reij- den de medicijnenknaak. Die knaak - maximaal 50 keer per jaar te betalen - moest de pa tiënt/gebruiker prijsbewust en dus matig maken en de huisarts en apotheker tot zui nig voorschrijven brengen. Van die mooie droom is niet veel terecht gekomen. Alleen het eerste jaar leverde de knaak geld op, daarna bleken ijverige artsen en apothekers en daarom vragende patiën ten de maatregel doeltreffend te hebben omzeild. Sinds 1984 stijgen de kosten net zo hard als vóór de knaak. Het kabinet legde het hoofd niet in de schoot maar maakte met Nefarma, apothekers en ziektekostenverzekeraars af spraken over het aan banden leggen van de vergoedingen. Dat leidde er onder meer toe dat apothekers die zuinig voorschrijven daarvoor ver goed worden. En getuige een recente uitspraak van de Haagse rechtbank mag het kabinet ook het vergoedin gensysteem voor apothekers op de helling zetten, wat ook een besparing van vele tien tallen miljoenen zal opleve ren. Intussen adviseerde de commissie-Dekker ook forse bezuinigingen op de genees middelen. Staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) kon digde in navolging daarvan een besparing aan van ruim een half miljard gulden. Een ambtelijke werkgroep heeft dat bedrag deze week ingevuld door een aantal voorstellen te doen en het ka binet heeft die ideeën overge nomen. De eerste en belangrijkste maatregel die het kabinet wil invoeren, is een zogeheten ijk- prijzensysteem. Zo'n systeem bestaat al sinds jaar en dag in de Verenigde Staten. Het werkt heel eenvoudig. Van een soort geneesmiddel zijn van nogal wat preparaten in de handel. Ziekenfondsen en particuliere maatschappijen mogen van die preparaten al leen de goedkopere vergoe den. Voor een duurder prepa raat moet de patiënt zelf het verschil betalen tussen vaste vergoeding en feitelijke prijs. Dat kan bij anti-biotica of middelen tegen maagzweren en allergieën snel in de velen tientjes per recept lopen. Pa tiënten kunnen in de ongeluk kige situatie terecht komen, dat ze kunnen kiezen uit een goedkoop middel, met bijwer kingen of een geschikt middel, waarvoor ze moeten bijbeta len. Het kabinet verwacht met dit systeem ongeveer een kwart miljard gulden te be sparen. Voorzitter drs. J. San ders van de Nefarma beaamt dat. „We verwachten inder daad dat dit tot fikse prijsver lagingen zal leiden". Maar volgens hem zal het ook bete kenen dat industrieën niet zo snel meer geldverslindende projekten zullen opzetten voor het vinden van nieuwe geneesmiddelen. „Want die worden natuurlijk veel te duur", aldus Sanders. Mocht de ijkprijs ondanks alles niet voldoende geld ople veren, dan denkt het kabinet aan de 'invoering van een zo geheten 'beperkte lijst'. Huis artsen en apotheken mogen dan nog maar zo'n 300 a 400 geneesmiddelen voorschrij ven. Een middelgrote apothe ker heeft momenteel zo'n 1.500 geneesmiddelen in huis. De Nefarma, de artsenorganisa tie KNMG en de apothekers verwachten van die beperkte lijst niet veel. Het zal de prijs van de toegestane geneesmid delen opdrijven. Immers: weinig keuze, hoge prijs. Bovendien zullen de producenten prijsafspraken maken om de prijzen hoog te houden. Het kabinet ziet dat gevaar en stelt daar een trale prijsstelling tegenoi De overheid bepaalt dan li eindelijk de prijs. Dit wordt door de Nefarma strijd geacht met het pese recht. Sanders: Europese Hof heeft ovi heidskartels verboden en is zeker een nieuw kartel zullen een dergelijke prj stelling zeker bij de rechl bestrijden". pEN HAAG (ANP) - De on- derwij s vakorganisaties pCO, KOV, ABOP en NGL Rebben in een brief aan pre ker Lubbers een klem mend beroep gedaan het te kort op de onderwijsbegro ting niet af te wentelen op de salarissen van het onder wijzend personeel, pe besturen van deze organisa ties vrezen dat nieuwe eenzij- Evei DEN HAAG (ANP) - van Economische Zaker gen overboekingen. Als hem klachten ter ore kc collega van het Spaans rijn verantwoordelijkheden van zijn ministerie heeft dit Per jaar besteden ongeveer 1,5 miljoen Nederlanders hun va kantiebudget in Spanje. Even huis vindt dat de Spaanse over heid zekere verantwoordlij k- heden ten aanzien van deze toerist draagt. Overboekingen is een vooral de afgelopen jaren een veel voorkomend euvel. Reizigers krijgen bij aankomst in het ho- - vooral in de Spaanse - te „oren dat hun kamer reeds verhuurd is. De Spaanse hotel- Di lEN HAAG (ANP) - De minis terraad heeft besloten advies te vragen aan de SER, de Emanci- patieraad en de Raad voor het Jeugdbeleid over een algehele Eui herziening van de algemene weduwen- en wezenwet AAW). De regering is van plan weduwnaarspensioen tot itand te brengen, met name voor weduwnaarsmet jonge ünderen. Sanders ziet - al met niet veel in de nieuwe lijn, het kabinet voorstaat. Hij meer in het huidige systa waarbij de apotheker een loning krijgt voor zuinig /AN DAAG verwelkomen drag",Zo hebben we het 000.000.000ste bewoner. Vijf oveel als in 1950 en één milja taan we rond de wieg van de z De Verenigde Naties maken niljard', maar het is een feestj itige kanten. De bange vraag nensen aankan, maar of vijf mil ien. Vijf miljard lijkt een geweldi bevolkingsdichtheid is echter n lopen jaar ook gewerkt eni gaat heel goed". Hij is bovendien bedt voor zeer nadelige gevoli voor de portemonnee van chronisch zieken en de verdienende ziekenfonds! tiënt. Hij verwacht een aantal bijbetalingen voor heel vaak zo, dat een pati niet tegen een middel k omdat dat bijwerkin; heeft. Als hij toevai daarom een duurder midi nodig heeft, kost hem dat reet veel geld. Zeker i tientjes per recept". Door Jan Greyn en Thom Meens ONGEACHT het waar heidsgehalte van het be richt in de Haagse Post dat PvdA-Kamerlid Harry van den Bergh met voor kennis zou hebben gehan deld in aandelen Fokker, moet de conclusie zijn dat opnieuw een interessante discussie op gang is ge bracht. Het draait om de vraag wat kamerleden nu wel en niet mogen doen, om de brede marges van de ethiek zoge zegd. De zaak Van den Bergh staat bepaald niet alleen. In vroeger jaren speelden de zelfde problemen. Oud-ka mervoorzitter Vondeling - ge durende lange tijd het gewe ten van het parlement - heeft er ooit zelfs nog eens een boekje over geschreven onder de veelzeggende titel: schijn des kwaads. Daarin behan delde hij alle tot dan toe be kende gevallen van al dan niet verkeerd gedrag van ka merleden die zich in de marge van de ethiek bewogen. Ook de huidige premier Lubbers ontkomt niet aan een plaats in Vondelings boek. Maar hij is in goed gezel schap: Ret Dankert (PvdA), die zich als kamerlid had la ten benaderen door de Franse vliegtuigbouwer Dassault, oud-kamervoorzitter Korten- horst (KVP), die raadsman was van de oorlogsmisdadiger Menten, Van Agt (KVP/CDA) vanwege zijn commissariaten bij bouwbedrijven figureren er ook in. De latere minister van Eco- nomische Zaken Van Aar- denne (WD) neemt in het boek van Vondeling een ach teraf gezien enigszins merk waardig prominente plaats in. Hij diende een motie in om de toenmalige minister van Eco nomische Zaken Lubbers te kapittelen vanwege diens fi nanciële belangen in het fa miliebedrijf Hollandia-Kloos. Dat ontving toen rijkssteun. Uitgerekend Van Aardenne kwam later zelf (onder ande re) in opspraak omdat hij ten tijde van zijn ministerschap commissaris was bij een bouwbedrijf. De vraag wat wel en niet mag is door Vondeling niet sluitend beantwoord. Hij kwam er niet uit. Een korte rondvraag onder kamerleden van de grote partijen levert nu, bijna tien jaar later, een zelfde beeld op. Men weet het nog steeds niet: een kamerlid wordt geacht gewoon een flinke portie gezond verstand te hebben. Neem nou Ad Lansink (CDA): „Nee, ik heb geen aan delen meer. Die heb ik jaren geleden verkocht toen ik mijn huis kocht. Ik vind wel dat je aandelen mag hebben, al kun je je afvragen of het verstan dig is dat kamerleden aande len hebben in KLM en derge lijke. Dan kan je controle rende taak in gevaar komen. En handelen met voorkennis kan absoluut niet, vind ik." Lansink vraagt zich wel af wat hij moet doen met de PvdA kamerlid Harry van den Bergh. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP ball-pen, of erger, die hem zo nu en dan wordt toegestopt op werkbezoeken. Mag dat wel? Hij is voorstander van een absolute openheid. „Ik wil best alles op tafel leggen over mijn inkomsten en uitgaven. Maar dan moet dat voor iedereen gelden en niet alleen voor Kamerleden. Dan heb ik daar geen moeite mee." Die suggestie is al werke lijkheid in de Verenigde Sta ten. Daar bestaat sinds een jaar of tien de Code of Ethics, waarin is geregeld dat ieder congreslid (van Senaat en Huis van Afgevaardigden) zijn financieel doen en laten ieder jaar bekend moet ma ken. Dat heeft zowel betrek king op inkomen uit werk als op transacties en giften. Congresleden mogen onbe perkt verdienen aan effecten en aandelen. Daar staat dan weer tegenover dat ze niet meer dan 30 procent van hun parlementair salaris mogen bijverdienen met ander werk. Dat was voor een New Yorks congreslid - zei hij - reden om zich terug te trekken als kan didaat. „Met nietsdoen mag ik zoveel geld verdienen als ik wil, terwijl, als ik werk (rede voeringen en dergelijke) daarvan een groot deel wordt afgenomen." Opvallend veel kamerleden hier blijken sinds de affaire Van den Bergh ook voorstan der van openbaarmaking van inkomsten. Maar zover is het nog niet. Een regeling ter li mitering van bijverdiensten is er wel. De PvdA-fractie zelf is om andere redenen hoogst onge lukkig met de affaire Van den Bergh. Alom heerst de opinie 'dat ons soort mensen' dat niet doet. Dat is de visie van Wim Kok en bijvoorbeeld ook PvdA-Kamerlid Servaas Huys. Huys acht het niet wijs en vindt dat 'het niet bij onze stijl hoort om aandelen te hebben'. Huys hoort bij dege nen die het Van den Bergh kwalijk nemen dat hij ook maar de indruk heeft gewekt interesse te hebben voor spe culatie. Ook Rein Hummel (PvdA) heeft geen aandelen. „Waarom niet? Omdat ik er geen geld voor heb. En als ik wel geld had kocht ik ze niet omdat ik er geen verstand van heb." Los daarvan huldigt Hum mel het principe dat een par lementariër geen aandelen zou moeten hebben van be drijven waar het rijk regel matig binnenloopt -of an dersom. „KLM, Volvo, Fokker en in de toekomst wellicht de geprivatiseerde PTT, indien en voor zover dat bedrijf nog eigendom is van de overheid." Willem Vermeend (kamer lid en penningmeester van de PvdA) gaat nog verder: „Spe culeren is uit den boze. Ik ben voorstander van een code zo als het bedrijfsleven ook heeft. Mensen die daar over bepaalde financiële informa tie beschikken, mogen geen aandelen kopen. Bewindslie den hebben trouwens ook een code, dus waarom kamerle den dan niet? In ieder geval moeten kamerleden die in be paalde commissies zitten, ver mijden dat ze aandelen heb ben van bedrijven die bij steunoperaties betrokken zijn." WD-Kamerlid Jos van Rey is het van harte met Ver meend eens. Naar de mening van Van Rey zouden leden van de Kamercommissies voor Financiën, Economische Zaken, Volkshuisvesting/ Ruimtelijke Ordening/Milieu, Verkeer/Waterstaat en De fensie zich afzijdig moeten houden van speculatie met aandelen en effecten. Dat betekent in de prak dat alle Eerste- en Tw« Kamerleden moeten ven van Beursplein 5. Jos van Rey heeft zelf verzekert hij, alleen aandi „Als ik ergens anders aandelen had, zou het C ben gemaakt", grinnikt hij Financieel specialist W gens van de PvdA-f Kamerleden -van welke i tie dan ook- „niet bij voorl immoreel." Hij beschouwt als onzinnig om PvdA'es ethische gronden uit te sla van effecten of aandelen! del. Hij zegt zich te kui voorstellen dat een Pvd lid is van een coöpera» houdt met geldbelegging als nogal wat kamerli wellicht een hypotheek Rabobank hebben en sperd door automatisch ook lid neesmiddelen. „Het is li 3r voor menselijk geluk. Scho vijf miljard in een stad als arde 135.000.000.000 mense Ie zogenaamde natuurlijke limi De wereldbevolking groeit t 'er dag komen er 220.000 me ïndhoven. Van die 220.000 m de arme landen. Zo'n bevolk' sgelrechte ramp: zij kunnen h te gevolgen voor de mensen k revolteren. In Mexico is een aar. Er ontstaat bovendien een st tet een langzaam of niet groe' Tnerika, maar ook sinds kort 'an) en de landen met een ifrika en Zuid-Amerika). Het roeiende bevolking wordt ste einer aantal landen krijgt de p in zijn eigen bedrijf, een p rantiekantoor in Roerffl ™bevolking op zijn nek. Die 'osheid, ziekte (aids) etc. Zelfs landen met een laag ge dat allang wereldkundig k leuwe (economische) proble eeld raken steeds meer oude eningen afhankelijk van stee jvoorbeeld heeft in 2020 756 'er elke 1000 werkenden. In I vindt handel in aandelen' ussers tegenover elke 1000 w n,„ oblemen, dat de regering nu eld om de gevolgen van deze ■kijken. 'IE HET leven in een bredere c deze wereld naast somber vereniging die zich K irheugende zaken ontwaren. ereld van 1987 een betere plaa geleden. We sommen enkele |nds i95o js in vrijwel alle ar v. ,«P®mensen in die landen wer die (coöperatieve) bankzi] n 46 jaar, nu is dat 61 iaar D*",A "lo "Het Percentage dat kan lezen J/5 procent, meend zou dat moeten wi iet percentage kinderen in de hij is immers beheerder hooi gaat is gestegen van 501 de partijkas. Enigszins af De geboortebeperking is een TÏTii VkrtKKfitl Iciri —1 brand nu: „Wij hebber partij niets te verbergen, cijfertjes zijn openbaar Gewoon steunverlening maar. Ook hebben wi krant 'De Morgen' l door iets te kopen. Maf hoort tot de socialistisch milie en dat was bepaald met winstoogmerk." 'en ,de geboortecijfers, i nds 1950 is de wereldbevol iproduktie is verdrievoudigd. 1 „Jt J iQ vciuiicvuuuiyu. we hebben geen aan» -iet inkomensniveau in Latijns- Hoe wel, toch wel. We n® udigd. ooit eens een aandeeltje Prachtig allemaal, laat ons va kocht van een vrouwente Delen. Maar laten we ook ee tief dat iets wilde begï en de komende jaren meer —i— Hen minder met meer moeten. nnen we van alles invullen, m in opstand zal komen - Wenties - als zij bevolkt zou vang consumerende en verv *fn deze aarde beslist niet a woorden van president Kenn ?arde kan doen voor jou, Dr deze aarde.

de Stem | 1987 | | pagina 2