ggidPE STEM ICCASIONS W E E K E BOUWORDE BESTAAT BIJ GRATIE VAN IDEALISTEN IMMEL BV :e brouwers- schieting KLEINTJE Grote vleesprijs kaarting Disney Tours De Kringloop beurs UWE MODELLEN 3ENZ STER-OCCASIONS MERCEDES-BENZ i-OCCASION LAAT STE WENSEN 0\ NRUIL VERKREGEN ::!L~1*I "«v-«k| PRIJFSWAGENS RKRIJGBAAR BIJ DE tfEDES-BENZ DEALER e Bouworde, hé, bestaat die nog Geen uitroep die op verbazing stuit bij de heer Ui. Lelkens; hij hoort hem vaker. Lelkens is inmiddels 28 jaar directeur van de Stichting Bouworde Neder land. Dat hem die uitroep soms een beetje ontmoe digt, zal daarom niemand onbegrijpelijk voorkomen. We timmeren te weinig aan de weg. We komen er ge woon niet aan toe", legt hij uit. De Nederlandse stich ting, onderdeel van de Internationale Bouworde, be staat dit jaar dertig jaar.. In die tijd zijn ruim 29.000 mensen, hoofdzakelijk jongeren, met de Bouworde op pad geweest. De zomervakantieperiode betekent ook voor de Bouworde topdrukte en een roodgloeiende te lefoon in het bureau aan de Nijmeegse St. Annastraat. Boekenwurmen Voedselpakketten ZATERDAG I O 11 JUL119871 Rondblaffen Struikelblok Armoedegrens Vrouwen Stijgende lijn Gevaar te Koewacht 8 9 auo tus. Liefhebbers voor pi. back en Soundmix kun» zich nu opgeven bii r' Wilton. Tel. 01146-1754 juli te Ikus- spin- frijbl. 49. Zat. 11 juli op liggende wip in c„ Sport te St. Janstee Aanv. 14.30, 25,-gra^ Goed, beter: op zondag 12 juli aaj 14.30 uur bij Thillem, Nieuw Namen. gaat naar Phantasial» op za. 15 aug., pr.j4j p.p. incl. entree. Opa1 inl. 01150-30477 na Ij gehele weekend Aan- en verkoop, bemi deling van nieuwe- bruikte goederen Kringloopbeurs, Wilheln nastr. 82a, St. Tel. 01140-10257. VOORRAAD LEVERBAAR art metdtv. acc. art met. LPSdlv. acc. .........div. acc. dlv. acc. metdiv. acc. div, ace. utom,div. acc. met A.B.S.„...div. acc. dlv. acc. vmet.div. acc. div. acc. 1986 metdiv. acc. 1986 div. acc. 1986 utomdiv. acc. 1986 HSTRATIE-AUTO'S ad met™,..„.div. acc. 1986 ...div. acc. 11816 ...div. acc. 1986 .„1986 div. acc. 1984 div. acc. 19841 letautomdiv. acc. 1 div. acc. 19831 div. acc. 1' div. acc. 1985 1985 3x div. acc. 1985 div. acc. 1984 div. acc. 1984 div. acc. 19831 div. acc. 10x 1982 t/m I div. acc. t 2 x div. acc. 19831 div. acc. t div. acc. 1! div. acc. t div. acc. 10x 1979 t/m 1' div. acc. 1983 div. acc. 1984 div. acc. 1984 div. acc. 19831 div. acc. 1f div. acc. T div. acc. 19841 div. acc. 1! div. acc. 1! etdiv. acc. 19811 div. acc. 1984 div. acc. 19841 ..1983 1 ..div. acc. 1983 ..div. acc. 1984 „div. acc. 19® ...198' iet r met it uw met zilver ir met :t grijs kenteken MERCEDES-DEALER: ilianastraat 36 Tel. 04168-1236-2392 D boer Jan Bouw mans De Internationale Bouworde is gevestigd lin zestien landen, waarvan twaalf West- Europese. De Nederlandse afdeling heeft Jhaar bureau in Nijmegen. Het wordt ge tornd door directeur M. Lelkens, al 28 van de dertig jaar, en één parttime mede werkster. Ze hebben in deze tijd van het jaar hun handen meer dan vol. Net als voor de toeristenindustrie is de zomerva kantie voor de Bouworde namelijk het [hoogseizoen. Geen wonder, want de Bouworde be slaat bij gratie van idealisten die een deel van hun vakantietijd en -geld ervoor over hebben. Of beter gezegd, via de Bouworde aan hulpbehoevende mede mensen besteden. Elk jaar zijn er dat weer zo'n 600. Voor tachtig procent stu derenden. Het kan een vorm van alterna tieve vakantie üjken. In bepaald opzicht is het dat ook wel, maar de Bouworde is alles behalve een toeristische organisatie. Men vergisse zich dan ook niet. Drie we ken door de Bouworde uitgezonden wor den betekent zich contractueel verplich ten minimaal acht uur per dag te werken, soms langer en in bepaalde landen zes jen per week. En hard te werken, |want de bouw is voor niet-bouwvakkers zeker voor boekenwurmen zwaar I werk. Het is voor de vrijwilligers des te Imeer zweten, omdat de Bouworde vaak ■opereert in primitieve omstandigheden, |met beperkte middelen. Er bestaat een anecdote over haar ont- Istaan die de ziel van de Bouworde vol lens directeur Lelkens nog altijd uitste- weergeeft. De beginjaren vijfig. fet-Duitsland telt talloze vluchtelin genkampen, vol mensen uit het oosten, noede en honger zijn hun deel. Een pater deelt in een van die kampen dage lijks voedselpakketten uit, zolang ten minste zijn voorraad strekt. Een keer komt een klein meisje hem eten vragen. Hij heeft niets meer. De pater geeft het kind dan maar een bidprentje. „Voor thuis aan de muur", zegt hij erbij, waarop het kind antwoordt: „Wij heb ben geen muur". In dat antwoord ligt de geboorte van de Bouworde. Want pater Werenfried van Straaten realiseerde zich op dat moment dat er meer moest gebeuren dan het uit delen van voedselpakketten. Hij maakte studenten in België enthousiast om naar Duitsland te gaan om er samen met de vluchtelingen huizen te bouwen met be hulp van een systeem dat voor vrijwilli gers geschikt was. Dat was in 1953. „Nog altijd is de Bouworde uiterst actueel", stelt de heer Lelkens. Hij noemt drie zaken waarop die actualiteit berust. Het zijn tegelijk de drie pijlers waarop de Bouworde rust. De eerste is doodgewoon iets doen voor andere mensen. „Dat blijft van alle tij den", constateert Lelkens. Als tweede pijler, die op het internationale niveau ügt, noemt de directeur: „Jongeren de gelegenheid bieden om op een unieke wijze een ander land en de mensen daar te leren kennen, omdat ze in kleine plaatsen komen waar je als toerist niet terecht komt." In de beginfase, 1953, speelden andere factoren een rol. „De haat, zeg maar, en de vele negatieve gevoelens die van de oorlog waren overgehoudenHet was toen toch een hele stap om in Duitsland en in Oostenrijk iets te gaan doen. Bij dragen aan de verzoening was toen de heel duidelijke intentie van de Bouwor- ■H Jhrm' X mMi iw -J» W I' ten alles Is te zien dat deze Jongeman het kruien niet gewend Is. - foto bouworde Zweten voor de medemens Directeur M. Lelkens van de Stich ting Bouworde Nederland: „Het moet geen vorm van toerisme worden". - foto de gelderlander/jan van leeuwen de. Nu praten we over Fransen en Italia nen leren kennen. We hebben eens jon geren naar Turkije uitgezonden. Die hebben daar. die heel andere cultuur en dat hele andere leven ontdekt. En toen pas echt begrepen hoe moeilijk het leven voor Turken in Nederland moest zijn. Die jongeren hebben zich toen met de Turkse zaak in Nederland geëngageerd". De derde pijler waarop de Bouworde rust, is persoonlijkheidsvorming. „Dat is heel belangrijk", onderstreept de direc teur. „De deelnemers aan de bouwkam- pen sturen na afloop een verslag in. Daarin zie je dat zo'n korte periode een hele grote indruk maakt. Mensen van alle leeftijden, beroepen en studierichtin gen en uit alle delen van het land zitten door elkaar heen. Samen worden ze in het diepe gegooid en moeten ze het zien te maken, vaak in primitieve omstandig heden". De Bouworde organiseert dus hoofd zakelijk bouwkampen ter uitvoering van sociale bouwprojecten door vrijwilligers onder leiding van plaatselijke aanne mers. Het gaat daarbij om die projecten die zonder hulp van vrijwilligers niet op enige redelijke termijn gerealiseerd kun nen worden, ondanks hun bittere nood zaak. „Het zijn meestal projecten", verduide lijkt Lelkens, „waarvoor al heel wat werk is gedaan en rondgebreid. Want wij krij gen het niet voor elkaar ook het bouw materiaal en de' architect te bekostigen. Wij kunnen slechts voorzien in vrijwilli gers als het project zich daar althans voor leent. De meesten van onze vrijwil ligers zijn immers ongeschoolden. We proberen wel HTS-ers en MTS-ers bouwkunde erbij te krijgen. We probe ren elke groep samen te stellen met het oog op wat technisch uitgevoerd moet worden. Maar het vertrekpunt is dat on- deskundigen helpen waar het technisch kan en noodzakelijk is. Dat stelt ook zijn eisen bij onze voorbereiding ter plaatse. Daar moet je geen uitvoerders hebben die wat rondblaffen, want ze moeten goedwillende mensen aanwijzingen ge ven hoe ze iets moeten doen". Dit jaar zijn weer zo'n 75 groepen van gemiddeld tien van die goedwillende mensen uitgezonden kunnen worden. „We zouden veel meer kunnen doen, als we het geld ervoor hadden", zegt Lel kens. Naast de eigen bijdrage van de deelnemers draait de Bouworde namelijk puur en alleen op particuliere giften. De minimumleeftijd is op 18 jaar ge steld. Ongeveer 30 procent van de deel nemers zijn jongeren die de middelbare school hebben beëindigd. Verder zijn er veel studenten, maar ook technisch ge schoolden van HTS en MTS. Maar ook mensen die het hele jaar hun beroep uit oefenen, gaan in hun vakantie mee met de Bouworde. En zelfs zijn er bouwvak kers die een deel van hun vakantie voor de Bouworde de steigers opgaan, al zijn er dat niet zoveel. Directeur Lelkens laat het dossier zien van de samenstelling van de groepen dit jaar. Een voorbeeld: een meet/regeltechnicus, een administratief medewerker, een PABO-student, een monteur, een tropisch cultuurtechnicus en een maatschappelijk werker. De meeste Bouworde-gezellen variëren in leeftijd van 20 tot 25 jaar, met uit schieters tot 55 jaar. De gemiddelde leef tijd ligt op 22 li 23 jaar. Lelkens: „Velen gaan een of twee keer mee. Dan moeten ze in dienst of hebben ze iets anders aan de hand. Dan is er een tijd niets en dan krijg je een categorie die zes, zeven of acht keer meegaat. Dit jaar hebben we iemand die voor de 25e keer meegaat. Dat is een pater, leraar op een college. Hij maakt op zijn school ook reclame voor de Bouworde en hij komt elk jaar met een 'eigen groep'. De mondreclame is ons belangrijkste toevoerkanaal. Twee derde van de deelnemers meldt zich aan omdat ze het gehoord hebben van men sen die ooit mee hebben gedaan. Wij werven zelf vrij weinig omdat geld ons struikelblok is. Wij krijgen op het ogen blik trouwens heel veel mensen van de 'tweede generatie'; kinderen van wie de ouders vroeger met de Bouworde zijn meegeweest. Dat is héél leuk". Zweten voor de medemens en het kost ze nog geld ook. De bijdragen van de vrijwilligers dekken zelfs bijna de kosten die gemaakt worden. De eigen bijdrage voor een project dichter bij huis is lager dan bij voorbeels voor vier vijf weken Portugal. Het zweettarief ziet er als volgt uit: voor België ƒ75; voor Duitsland 145; voor Frankrijk 225; voor Portu gal 375. Uitzending naar Turkije ge beurt niet jaarlijks. „Het moet geen vorm van toerisme worden", waarschuwt directeur Lelkens. De Bouworde onderscheidt drie typen projecten. De hulp in individuele geval len. Mensen die tussen wal en schip val len. Lelkens noemt de ontzettend moei lijke positie van de bergboeren in Oos tenrijk en het rijke Zwitserland. „Daar komen inkomens voor, die je niet voor mogelijk houdt; ver onder de armoede grens". Een tweede categorie projecten be staat uit gemeenschapsvoorzieningen. Hieronder vallen centra voor gehandi capte kinderen, welke in het buitenland bijna nooit worden gesubsidieerd, op vangcentra voor jongeren, centra voor drugsverslaafden, voor autistische kinde ren. Maar ook de bouw van een moskee in Antwerpen en een kerkje in Joegosla vië vallen hier onder. De derde groep wordt gevormd door uitzonderlijke projecten. Lelkens noemt de aanleg van een waterleiding in het Zwitserse bergdorpje Gurtnellen vlakbij de top van de St. Gotthard. Dit jaar breidt Bouworde Nederland haar werkterrein voor het eerst uit buiten de bouwwereld. „We hebben gedubt of we het wel moesten doen. Maar we stu ren meisjes uit naar Joegoslavië om te helpen bij de verzorging van vondeüngen en gehandicapte kinderen". Meisjes gaan tegenwoordig overigens even hard mee naar de bouwplaatsen als jongens. In de beginjaren ging er met elke groep hoog uit twee 'mee voor de keuken. Ook nu hangt het nog af van het gastland en de plaatselijke omstandigheden of meisjes mee de bouw op kunnen. „Als je anno 1987 in Oostenrijk aankomt bij een plaatselijke aannemer dat je hem ook vrouwen levert, weet hij niet wat hem overkomt en wat hij er mee aan moet", vertelt Lelkens. „Maar voor het overi ge.Schilderen kunnen meisjes vaak beter dan jongens". De Bouworde mikt tegenwoordig op een fifty-fifty samenstelling van mannen en vrouwen. Andere problemen Bij elk project gaan de vrijwilligers er de eerste dagen te hard tegenaan. Na een dag of drie liggen ze dan een tijdje op apega pen, maar dat komt daarna wel goed. Natuurrijk kan het gebeuren dat iemand een ongelukje krijgt. En het komt ook voor dat iemand heimwee krijgt. In 1974 liep de belangstelling voor de Bouworde echt terug. Het aantal deelne mers slonk merkbaar. „Nu zitten we weer in een stijgende lijn", meldt direc teur Lelkens. Voert de Bouworde ook in Nederland projecten uit De laatste ja ren niet meer. Van de in totaal 185 pro jecten die de Internationale Bouworde dit jaar op het programma heeft staan, neemt de Nederlandse stichting er onge veer vijftig voor haar rekening. De meeste üggen in Oostenrijk, op de tweede plaats komt Portugal en op de derde Italië. De projecten worden door de afdelingen in die landen geselecteerd. „Internationaal samenwerken is zeer moeilijk, maar ook zeer boeiend", stelt Lelkens. De zomer is voor ons de pe riode van drukte en oplossen van gere zen problemen. Maar na het seizoen ko men de verslagen en die zijn formidabel. Dat maakt alles goed. De Bouworde brengt mensen tot elkaar. We hebben jongeren gehad die zeiden: we zouden in Turkije willen wonen. Ze hadden daar waarden ontdekt hoe mensen met elkaar omgaan, wat ze hier missen. De Bouwor de, hoe klein ook, is toch een indrin gende manier om aan veranderingen on der mensen bij te dragen. Dat stuwt je voort". et Britse konings- I huis gaat gebukt on- I Ader niet geringe zor- - Met is maar goed, zo sugge- "7 1 he Sunday Times met een hypocrisie geweekte vroom- hat er zo weinig republi- men ajn in het Verenigd Ko- tnjk. De prinses van Wales r f Hertogin van York, Diana harah dus, worden aangewe nt als de booswichten die de |J=l nionarchie zitten te ont- I '■"'en. Deze twee opgewekte Fuwen hebben al heel wat el- Lf ^roorzaakt, zo blijkt uit Pamfletten van boze tove naars als Rupert Murdoch. Zie de feiten: Prinses Di het expres een halve meter dij zien toen zij on langs uit een auto stapte en zij dwong prins Charles tot het uit stoten van een woedebrui toen zij nonchalant op de frêle mo torkap van de Aston Martin was gaan zitten die hij, 17 jaar gele den, ter gelegenheid van zijn 21e verjaardag van zijn moeder had gekregen. Nog steeds verbitterd, omdat Di de snelle sportwagen ernstig had kunnen beschadi gen, was Charles in een rood waas heengereden. Gevolg: aan zienlijke blikschade. Di staat onder de verderfelijke invloed van de Hertogin van York, een vrijgevochten ziel die graag stapt in Mayfair, champagne drinkt in de jet set disco van Annabel's, of danst tot aan het üchten van de dag. Zo sluipen er Dallas- en Dynasty-elementen in de sobere Windsorfamilie en verschroeit lichtzinnigheid de ij zeren tucht waarmee de zonen van Elizabeth zijn opgevoed. Diana en Sarah hebben ko- ningin Elizabeth op Ascot tot een hoge zuurgraad en onder koelde razernij gebracht door statig voortwandelende heren met parapluspitsen in de lagere regionen van de rug te prikken, een gebaar van kwetsende frivo liteit. Het gevaar dreigt dat Dia na, evenals de Hertogin van York, ambities krijgt in de luchtvaart. Sarah heeft haar vliegbrevet al gehaald en het Hof op de rand van een diepe depressie gebracht met de aan kondiging dat zij wil gaan trai nen met het befaamde stunt team van de Red Arrows. De vrees bestaat dat Diana haar dan zal volgen. Zijn Diana en Sarah aan het rebelleren tegen de strakke keursüjven waarin ze als supersterren van de monar chie worden geregen? Uit Spit ting Images blijkt dat het op Buckingham Palace best gezellig kan zijn en mij is bekend dat de koninklijke familie er bij een ge zellig etentje niet voor terug deinst bijna een hele fles wijn soldaat te maken. Een forse slok, vooral als men weet dat Charles, Andrew en Edward een voorkeur hebben voor frisdran ken. Het Britse koningshuis heeft gelukkiger tijden gekend. Dat er iets fout ging binnen de konink lijke clan werd achttien maan den geleden al duidelijk, toen het vrijgezellenfeestje van prins Andrew in het eerder genoemde etabüssement van Annabel werd overvallen door Diana en Sarah, die zich voor die gelegenheid hadden vermomd als Londense politievrouwen. Charles had toen gelijk hard moeten ingrij pen. Het vermoeden is gerezen dat Sarah de prinses van Wales op het in vorstelijke sprookjes o zo verderfelijke pad van de vrouwenemancipatie heeft gezet. Dat is een gevaarlijke ontwikke ling. Let op mijn woorden: wat die twee dames daar aan het uit spoken zijn komt neer op een dolkstoot, gericht op het hart van de Britse monarchie. Voor dat je het weet staan ze bloot in Playboy en verkopen ze, bij wijze van goede grap, foto's-van prinses Anne aan Penthouse. Het wordt in kringen van fer vente royalisten ten diepste be- teurd dat de twee vrouwen niet kunnen worden opgesloten in de Tower. Ze maken de ernstige fout, zo lees ik in bezorgde roya listische beschouwingen, dat ze gewoon willen zijn, dat ze de in druk maken net als u en ik een snelle hap bij de chinees te halen en naar Starsky en Hutch te kij ken. Dat zou niet passen in het sprookje van de Britse monar chie, dat geen daglicht maar slechts een schemerschijn ver draagt. Maar als Diana en Sarah de Britse monarchie bedreigen omdat ze te gewoon willen zijn, hoe kan het dan dat onze geur er vanaf slaat? Ik zou het niet we ten. Buckingham Palace zoekt een public relationsartiest. Een sprookjesbouwer.

de Stem | 1987 | | pagina 23