■legenheid 'Raad Hulst niet kritisch genoeg over subsidies' nieuw initiatief moet de binnenstad op zijn kop zetten Eerste helft is Koewacht fataal MARKT .AND el straf geëist voor oofoverval in Goes Kwart eeuw priester en missionaris Jaar cel en tbr voor opnieuw verkrachten van een jonge vrouw ittig, ooi kan zijifyandeel in leeftijden ommen traookjói :org zijn'. iraat 135,1097 DN hn. Tel. 020-9389 laoneblussersrit ii Schoondijke PATER WILLY BURM GEEN 'ZIELTJES-WINNER' Eerste diploma's MDGO uitgereikt in Hulst VOETBALDUEL KOEWACHT-LOKEREN EINDIGT MET 9-0 Ginjaar naar Hulst 6Te weinig plaatsen invaliden in Hulst' Basisschool Nobelhorst bracht daverende show Kunst blijft op veerboot YTIS KACHELHOUT w bijdrage op iro 50500 of ro 70.70.70.929 pESTEM VAN ZEELAND 2 ZATERDAG 11 JUL11987 (VXEL - In de voortdurende strijd om zoveel mo- >elijk dagjesmensen te lokken pakt Axel deze naand uit met een geheel nieuw initiatief, een narathonmarkt. se stichting vooi ijding/Amsterdan les pulletjes Terras Weekenddienst kernredactie Basis Onderscheiding Geen ambulance ïk om te zoenen l particulieren dankje, jubileum, receptie, kte, verloving, overwinning, Abraham, openbare dank, door, mag best eens in de de pagina familieberichten, et en duur hoeft het niet te gels kosten een tientje), br kolom 2,00. Eén grote 2,55. Voor het plaatsen kf beelding met een formaat lekenen wij 14,05 toeslag, len op aanvraag. Bij niet- j wordt 4,00 adm.kosten [worden niet geretourneerd. of geef uw tekst 2 dagen I bij één van onze kantoren, gaven stuurt u eveneens 2 atsing naar Postbus 3229, Schriftelijke opgaven worden Jccepteerd indien naam en lijn, ook indien Uw betaling vij behouden ons het recht nder opgaaf van redenen te weigeren iniglngsnieuws 2 kolom op donderdag. Ie Liniestraat 35 Hulst. C.J T22 Van onze verslaggever HULST - Het Hulster raadslid A. Houben lYVD) vindt dat burgemeester en wethou ders en zijn collegaraadsleden niet kritisch «enoeg zijn op voorstellen om aan allerlei joelen subsidies te verstrekken. Donderdagavond passeerde er weer een rijtje van een stuk of zes subsidievoorstellen de revue, vonder dat daar noemenswaardige kritische kanttekeningen bij gezet werden. Met toenemende verbazing constateerde Hou ben dat er wel erg snel uit het potje voor on voorziene uitgaven wordt geput. Hij herinnerde eraan dat door ingrijpen van de gemeenteraad B en W vorige vergadering werden gedwongen 10.000 gulden meer uit te geven aan de voetbal club Steen dan ze aanvankelijk wilden. „Nor maal", aldus Houben, „zou dus zijn als B en W zouden zeggen: door die onverwachte uitgave kunnen we andere subsidieverzoeken die we in petto hadden niet honoreren". Wethouder P. Weemaes benadrukte dat hét feit dat er subsidievoorstellen op tafel komen niet betekent dat die verzoeken niet eerst zorg vuldig en kritisch zijn bekeken. „We hanteren weliswaar de nullijn, maar als daardoor vereni gingen zwaar in de problemen komen, dan is daarvoor juist die post onvoorziene uitgaven. Maar we blijven alle verzoeken kritisch bekij ken". Daar zei Houben 'blij' mee te zijn, maar hij raadde het college toch aan nu haast te maken met heroverweging van de gemeentelijke subsi dies. „Ik heb nog geen enkel geluid vanachter de collegetafel gehoord dat de inkomsten van de gemeente weer toenemen". Daar moest burge meester F. Jacobs hem gelijk in geven. Sterker nog, de inkomsten gaan nog steeds terug. „We reageren met een grote mate van zorg vuldigheid op incidenten die er toch zijn", aldus Jacobs. „Je kunt nu eenmaal niet de begroting en de nullijn vaststellen en vervolgens de deur voor een jaar sluiten". B. Martens (PvdA) die het met zijn WD-collega nogal eens oneens wil zijn, viel hem dit keer bij. Hij noemde de opmer kingen van Houben 'verfrissend'. Axel mikt op marathonmarkt fan onze verslaggever jen voor de regio uniek evenement dat vij f dagen lang de ^*1ftxelse binnenstad op z'n kop moet zetten. de Noordstraat krijgen alle jxelse ondernemers de kans m in een kraam hun waren te resenteren. Daarnaast wor- en op het marktplein voor het tadhuis gedurende vijf ach- :reenvolge«de dagen bijzon- ere markten gehouden rond en afgebakend thema. Op 21 juni begint het evene nent met een kunstmarkt. De aleries Bellemans en Esprit, leeuwsvlaamse theaterdirec- ies, het ZIKV en verschillende ndividuele kunstenaars heb- al deelname toegezegd. Woensdag 22 juli is er een leindierenmarkt, met deel- ame van de kleindierenvere- liging Ter Verbetering, het ierenasiel Zeeuwsch-Vlaan- eren, de kinderboerderij De iterre en een imker. Heel wat anders biedt op onderdag 23 juli de hobby- larkt. Zendamateurs, de weefvliegclub EZAC, een •ompeterspellenondernemer en >en groot aantal individuele lobbyisten bemannen dan het narktplein. Zij maken op 24 I juli plaats voor de enorme hoe- eelbeid materiaal van de Ver- niging Den Ouwen Waogen, jdens een boerenmarkt. literaard worden ook heel wat emonstraties oude boerenam- achten verzorgd. •n. Vogels van (mnl/vrl), in anden, met s en kwaliteiten, vandaag op kunt beschikken als der 'personeel' in de ■ant zet wat u zoekt. nt. Ie marathonmarkt wordt za- 25 juli afgesloten met en antiek- en allegaarmarkt. leelgenomen wordt onder leer door het filmmuseum, het radio- en fototoestellenmu- seum, de Trefzolder (antieke kleding) en een hele rij anti quairs. Daarnaast kan iedereen die oude spulletjes heeft iedere dag een plaatsje innemen op de rommelmarkt. Speciaal voor de kinderen is er, behalve de rom melmarkt, elke dag iets bijzon ders op touw gezet. Zoals het zelf maken van een vlieger, een kleurplaatwedstrijd en een huisdierenkeuring. De Weststraat wordt voor de gelegenheid vijf dagen her schapen in één groot terras, waarop de horeca allerlei acti viteiten in petto heeft. Hoogte punt wordt een openluchtrepe titie van de Christelijke Drum fanfare Hosanna vanaf 19.30 uur, tijdens een grote barbecue. Het marktgebeuren speelt zich telkens af van 9 tot 18 uur en op vrijdagavond tot 21 uur. De marathonmarkt is het eerste produkt van de samen werking tussen Axel-Promotie en de Stichting Streekcentrum. „Wij dachten", aldus voorzitter P. Apers, „een evenement dat klinkt als een klok". Volgens Apers leert de ervaring dat tij dens de Gentse feesten overdag veel zuiderburen uitwijken voor een dagje Axel. „Dan moet je die mensen toch iets te bie den hebben. Ik denk dat we een 'voor-elk-wat-wils' pro gramma hebben en we zijn er nu al van overtuigd dat het een groot succes wordt". an onze correspondente IIDDELBURG - Voor zijn aandeel in een roofoverval op en postagentschap in Goes (op 5 april 1982) eiste officier an justitie mr. Boogers vrijdag voor de Middelburgse echtbank tegen de 32-jarige Hagenaar H.K. een gevange- sstraf van 9 maanden waarvan 5 maanden voorwaarde- k. te hoofddaders, die vlak na e overval konden worden ingehouden, kregen eerder raff en opgelegd van 3 jaar. de naam van K. als derde rtachte, was al vrij spoedig politie bekend, maar de an onze correspondent CHOONDIJKE - De West- «uws-Vlaamse Autoclub "ZAj houdt morgen, zater- ag, de jaarlijkse Maoneblus- ersrit. jat is een puzzelrit voor auto- «wlisten met een afstand van weer 35 kilometer. In- H)ven voor deelname is mo- vanaf 18.00 uur in zaal ijffels te Schoondijke. De art van de eerste equipe is om uur. Aan de rit kan ook °°r niet leden van WZA wor- 101 telgenomen. ter redactionele zaken, us met voor advertenties «bezorgklachten, kan dit «heinde contact wor- n opgenomen met nflS» Verstraeten, 15.^°"16755' b-g'g- °1153" '«150-l7920ZOndagmiddag man bleek onvindbaar. Pas op 28 februari van dit jaar tijdens een routine verkeerscontrole werd de Hagenaar opgemerkt door een van de politiemannen die zijn naam in het opspo ringsregister had zien staan. Later bekende hij betrokken te zijn geweest bij de overval, die beraamd was door een neef en een kennis. K. zou zijn over gehaald door de neef, maar had uitdrukkelijk gesteld utislui- tend als uitkijkpost te willen fungeren. Dat deed hij ook die ochtend, toen de twee andere mannen een vrouwelijke em ployé met een Uzi-geweer in de aanslag dwongen het kan toortje te openen, waarna het drietal er vandoor ging met een geldkist, waarin een bedrag van 19.000. Het geld werd la ter 'eerlijk' verdeeld en voor K. betekende dat een bedrag van ruim 3.000. In de 5 jaar die'volgden had K. een 'ordentelijk' bestaan op gebouwd. Vrouw en kind en een vaste baan. Dit alles zou voor hem verloren gaan wan neer er alsnog een gevangenis straf zou moeten worden uitge zeten, zo betoogde zijn raads man mr. Olie. Hij zag in dit ge val dan ook meer in een alter natieve straf met eventueel de bijzondere voorwaarde dat K. zijn aandeel in de buit terugbe taalt. Maar de officier van jus titie vond de feiten te ernstig en een dergelijk zwaar misdrijf niet in aanmerking komen voor bestraffing met dienstverle ning. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. 'I Pater Burm voor een familieschilderij uit 1861. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever HULST - Morgen (zon dag) wordt in de St. Willi- brordusbasiliek in Hulst met een plechtige eucha ristieviering herdacht dat pater Willy Burm 25 jaar geleden tot priester werd gewijd. Meteen na zijn wijding vertrok hij als missionaris naar het mid den-Afrikaanse Opper Volta, dat inmiddels Bur kina Faso heet. Pater Willy burm is geen 'zieltjes-winner'. Zijn eerste streven is gericht op het wer ken aan de verbetering van de leefomstandigheden van de mensen. Het gaat daarbij om zaken als landbouw, on derwijs en gezondheidszorg. Het grootste probleem voor Burkina Faso, en dus ook voor pater Willy Burm, is water. Zonder dit kostbare vocht groeit er niets en als er niets groeit is er geen eten. Om in de behoefte te voor zien stimuleert pater Burm de dorpsgemeenschappen tot het aanleggen van waterput ten. Dat lijkt gemakkelijker dan het is. „Het is wei nood zakelijk dat de put van de hele gemeenschap is", zegt pater Burm. „Zowel christe nen als mohammedanen, ge lovigen en niet-gelovigen. Daarom moeten ze er alle maal aan meebetalen, hoe weinig dat ook is". De missie draait voor de werkelijke kosten, zo'n 2 tot 3.000 gulden, op. Geld dat uit vele giften bijeen is gebracht. De eigen bijdrage en zelf werkzaamheid van de bevol king is volgens pater Burm van groot belang. „Als alles via ontwikkelingsgelden door anderen wordt gedaan, voelt men zich niet meer ver antwoordelijk. Binnen de kortste keren is de put dan in verval of raakt het water be smet". Is zo'n put met gezamenlijke inspanning geraliseerd, dan is de basis gelegd voor an dere zaken. „Je kunt dan be ginnen over een schooltje of een verpleegpost". Het geloof in de mens dat pater Burm op deze wijze uitdraagt vindt zijn oorsprong in zijn christelijke levensovertui ging. Velen blijken hem hierin te volgen. Zo groeit er ook een bloeiend kerkelijk leven. Pater Willy Burm is actief in een zeer groot gebied. Meestal verplaatst hij zich daarbij per bromfiets. Zo ook in november vorig jaar. Plot seling stond er toen een man op de weg, of liever het paad je. Bij het ontwijken kwam hij in een kuil terecht en brak zijn rechter been. Om dat genezing in het land niet mogelijk was is pater Burm naar Nederland getranspor teerd en, na de nodige opera tie, verpleegd in het tehuis van de orde van de Witte Pa ters te Boxtel. Morgen is hij echter present in Hulst voor de viering van zijn 25-jarig priesterjubi leum, hoewel hij liever nog vandaag dan morgen terug wil naar Burkina Faso. Daar heeft men wel waardering voor het werk van de pater. Uit handen van de president persoonlijk kreeg hij een on derscheiding voor zijn werk. Heeft hij een idee wat hij de afgelopen jaren tot stand heeft gebracht? „Ja", zegt hij, „ik weet het niet precies, ik denk dertig scholen, een stuk of vijf ziekenhuizen en na tuurlijk vele waterputten". Een officiële onderscheiding wordt uiteraard niet zomaar gegeven. Dat staat in schrille tegenstelling tot wat Neder land voor hem doet. Geen ambulance op het vliegveld maar een gehuurde auto met een matras erin. Geen ziekte kostenverzekering, geen gel delijke ondersteuning. Of hij resultaten ziet van zijn werk? Tijdens zijn ziekte is hij bezocht door een vroe gere misdienaar van hem die nu in Parijs studeert. En en kele weken geleden heeft hij bezoek gehad van een vroe gere keukenjongen die, met behulp van een Nederlandse familie die zijn studiekosten betaald heeft, nu een eigen winkel heeft in Burkina Fa so. Na de eucharistieviering morgen, die om 11.30 uur be gint, is er gelegenheid pater Willy Burm persoonlijk ge luk te wensen in de Hulster basiliek. Door Peter Snelders KOEWACHT - Koewacht verloor met 9-0 van de Bel gische eersteklasser Loke ren. Achteraf bezien nog een acceptabele uitslag, want bij rust ontstond het vermoeden dat Koewacht met forse dubbele cijfers klop zou krijgen. Toen wees het scorebord al 7-0 aan. Normaal bezien mag je dan ook veronderstellen dat Lokeren met ruime dubbele cijfers van Koewacht wint. Het is een be kend gegeven dat betaalde voetballers vanwege een inten sievere training conditioneel meer inhoud hebben dan hun collega-amateurs. Vanuit dat standpunt bekeken was het dan ook aannemelijk dat Loke ren na rust ruimer afstand zou nemen. Dat viel tegen, want tot meer dan twee treffers en twee knallen op het houtwerk van Palmers kwamen de Belgische bezoekers niet, terwijl ook het vertoonde spel zeker geen ge lijke tred hield met datgene wat Lokeren voor rust etaleer de. Kersverse Lokeren-trainer Wim Jansen had er wel een verklaring voor: „Je zag de kracht na rust bij ons verdwij nen. We zakten er gewoon door. Dat is niet zo verwonderlijk tijdens de voorbereiding, want vanmiddag hebben we stevig getraind en dat wreekt zich dan in de tweede helft van deze wedstrijd". Een gefundeerd excuus, al mag zeker niet onvermeld blij ven dat Koewacht in de. tweede helft verdedigend wat compac ter speelde dan in het eerste bedrijf en doelman Marc van Gremberghe in die periode sterk acteerde. Toen werd Koe wacht eigenlijk overrompeld. Voor men goed en wel wist waar men mee bezig was, wees het scorebord 0-2 aan door tref fers van Dale Tempest. Ge schrokken door die snelle ach terstand wilde Koewacht iets te geforceerd in de aanval om zo bij het aanwezige publiek toch een goede indruk achter te la ten. Het resulteerde wel in kleine kansen voor Harm Rietjens en beste Koewacht speler Luc Rombaut, maar te vens werd de deur wagenwijd open gezet voor Lokeren. Een ploeg van dat niveau ruimte geven betekent zelfmoord en toen Angelo Nijskens in de 25e minuut Lokeren op 3-0 bracht, vielen de doelpunten als rijpe appelen van de boom. Opnieuw Van onze verslaggever HULST - Op de MDGO-school in Hulst zijn deze week voor de eerste keer de diploma's uitgereikt van de nieuwe driejarige opleidingen AW en VZ, die in augustus 1984 van start gingen. Ook de geslaagden van de Intas-opleiding, die al 11 jaar in Hulst bestaat, kregen hun begeerde papier. Op de diplomering waren behalve ouders, geslaagden, en schoolpersoneel ook vertegenwoordigers aanwezig uit de werkvelden waar de geslaagden stage hebben gelopen. Zo kon het gebeuren dat de ruime aula van de LBO-school De Rietvliet, bereidwillig ter beschikking gesteld voor deze feestelijke bijeenkomst, propvol zat. Tijdens het officiële gedeelte werden de aanwezigen verwelkomd door directeur J. van der Wielen, waarna vanuit het bestuur door P. Zwartelé ingegaan werd op de toekomstperspectieven van de geslaagden. Velen hebben nu al een baan, of studeren verder in onder andere de Z- opleiding, A-verpleging, HBO J of sociale academie. Ook werd het woord gevoerd door oud-voorzitster M. mevrouw Martens. Na de pauze werden de aanwezigen verrast door de groep MDGO AW eerste jaars, die op ludieke wijze een aantal sketches naar voren bracht. „En ditmaal is voor mij de maat vol", aldus officier van justitie mr. Huijgen, die naast een gevangenisstraf van een jaar een onvoorwaardelijke ter beschikkingsteling van de re gering (tbr) eiste. Het gebeurde op 4 februari van dit jaar in Sas van Gent, waar N. zijn slachtoffer op wachtte. Een willekeurig voor bij fietsende, jonge vrouw sleurde hij vervolgens van haar voertuig en in de auto, waarna hij zich onder bedrei ging met geweld aan haar ver- Nijskens, met een van richting veranderd schot, Patrick Ver- saevel, Dirk Dewachter en Ronny Larois tilden in die laat ste twintig minuten van de eer ste helft de stand van 2-0 naar 7-0. Dat beloofde wat voor de tweede helft, maar juist toen kwam de klad er in. Verschil lende wissels aan Lokeren- zijde en de eerder gememo reerde vermoeidheid braken de Belgen op. Invaller Palmers scoorde het achtste doelpunt, na eerder lat en paal te hebben geraakt. De constatering van trainer Jansen dat de ploeg conditioneel op was, begon zich steeds duidelijker te manifes teren. Nadat Didier MBuyu een strafschop over had geschoten, was het Bruno Versaevel die na een van de weinige vloeiende aanvallen in de tweede helft 9- 0 scoorde. Van onze correspondente MIDDELBURG - Voor de derde maal in drie jaar tijds stond de 23-jarige L.N. uit Schoondijke vrijdag in Middel burg terecht op beschuldiging van verkrachting van een jonge vrouw. greep. Toen ze tenslotte werd vrijgelaten, werd ze gesom meerd te helpen bij het wegdu wen van de auto die in de mod der langs het dijkje was vast geraakt. Het meisje prentte het nummer van de auto in haar geheugen en zo kon N. opnieuw worden gepakt. Opnieuw ook verklaarde hij gehandeld te hebben in 'een op welling' en voor deze afwijking kreeg hij dan ook na een vorige veroordeling (met een voor waardelijke tbr) medicijnen toegediend, maar die was hij die dag 'toevallig vergeten in te nemen'. „Maar daar geloof ik toevallig helemaal niets van", aldus mr. Huijgen, die er van uitging dat er opzet in het spel was. „U had gewoon geen zin meer in die medicijnen en u wilt niet echt verlost worden van uw kwaal", zo betoogde hij. Uit het psychiatrisch onder zoek bleek dat gevaar voor herhaling zeer waarschijnlijk is en dat was de reden waarom de officier het tbr-advies volg de. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Van onze verslaggever HULST - Staatssecretaris van onderwijs mevrouw Ginjaar-Maas brengt, op uitnodiging van rector Co- sijn van de Jansenius Scho lengemeenschap, woensdag 9 september een werkbe zoek aan Hulst. Hoofdoel van haar reisje is het Jansenius Lyceum, waar ze on der meer komt praten over de problemen van een regionale school. Ook brengt ze enkele korte bezoeken aan de twee an dere pijlers van de Hulster ge meenschap van scholen, de mavo Het Ravelijn en de LBO- school De Rietvliet. In de middaguren volgt op het Jansenius een programma met verschillende sprekers. De staatssecretaris zal dan onder meer ingaan op de toekomstige basisvorming. Dit in relatie met een gemeenschap van scholen, zoals die in Hulst be staat. Van onze verslaggever HULST - In de Hulster bin nenstad zijn veel te weinig parkeerplaatsen voor inva liden. Raadslid J. van Dorsselaer (Clinge voor Algemeen Belang) betoogde dat tijdens de laatste raadsvergadering. Volgens het raadslid kunnen invalide automobilisten die Hulst bezoeken meestal niet voor een parkeerplekje in de buurt van winkels terecht. Met name constateerde hij een ge brek op het Oranjebolwerk. Het gevolg is dat ze na enkele rondritjes door de binnenstad maar terug naar huis rijden. Burgemeester F. Jacobs zegde toe de zaak te zullen onder zoeken. Van onze correspondente HULST - De leerlingen van de groepen acht van de ba sisschool 'Nobelhorst' speel den voor ouders en leer krachten donderdagavond de musical 'Geen idee' van Winsemius/Vreeden. Het werd een daverende show en de jonge artiesten oogst ten veel succes. Wat vooral beviel, was de on bevangen manier van acteren. De liedjes werden enthousiast vertolkt en de aanwezigen zorgden dan ook vaak voor een open doekje. Door de waarde ring groeiden de prestaties van de spelers en zij vonden dan ook dat deze uitvoering de beste van de drie was geweest. Eerder waren ze opgetreden voor de medescholieren. Na afloop van de musical kregen de 'zesde klassers' een getuigschrift uit handen van het schoolhoofd Rudie de Nijs. Op hun beurt bedankten de toekomstige middelbare scho lieren hun leerkrachten en al len die hen geholpen hadden om de musical tot een succes te maken. Van onze verslaggever MIDDELBURG - De dub beldekker die vaart op de verbinding Vlissingen- Breskens blijft een 'kunst boot'. Het idee van de Axelse galerie houder Roby Bellemans om er wisselende exposities van beel dende kunst uit Zeeland in te richten, is prima aangeslagen. Het publiek reageerde zo goed op de drie tot nu toe gehouden tentoonstellingen op de boot dat de Zeeuwse Culturele Raad heeft besloten om het project voort te zetten. Het is de bedoeling om elke twee maanden werk van een andere Zeeuwse kunstenaar te laten zien. Sommigen zullen speciaal werk voor de veerboot maken. In de maanden juli en augustus laat de beeldend kun stenaar Willem van Anraad uit Zierikzee een viertal pastels zien. De tentoongestelde wer ken -landschappen- zijn te koop en variëren in prijs van 600 tot 950 gulden. Particulie ren kunnen een provinciale aankoopsubsidie van 20 pro cent krijgen. De Zeeuwse Cul turele Raad weet alles van die regeling.

de Stem | 1987 | | pagina 17