Golfoorlog slaat diepe wonden in Irak Morgen officieel welkom voor vijf miljardste aardbewoner Afghaans verzet verdeeld over terugkeer koning Üh even._ UITBLAZEN [ET VA] torbarig Voor de huisvrouw WIM KOCK DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 10 JUL11987 _DESTEM. OORLOGSINVALIDEN, GASTARBEIDERS EN EEN ENORME STAATSSCHULD )E STEM BINNB IREDA - Scholieren zij >n ding aan de slag: dt roor het nieuwe schoolji Mest vervuilt I lucht minder iT* ir\ 2V „~v* Jü NOG geen mensen leeftijd geleden was het dagelijks leven, vergeleken met dat van vandaag, een en al afzien. Neem de hoofdluis. Te genwoordig hoor je er niet meer over. Als er ergens hoofdluis opduikt staat het in de krant, een teken dat het diertje zeldzaam is gewor den. Uit de oorlog herinner ik me nog hoe mijn moeder regel matig de hoofden van mijn zus sen controleerde met een fijne stofkam. Een veel geduld eisend werkje, voor beide par tijen. Ik heb ooit, ook in de oorlog, een luis zien kruipen in het haar van de jongen die in de schoolbank voor me zat. Ik waarschuwde hem niet, hoewel ons door ouders en leerkrach ten regelmatig op het hart werd gebonden zeer attent te zijn op luizen. Die waren in dat kleine oorlogswereldje van toen zo'n beetje de belangrijkste belagers van de scholier, op de geal lieerde bommenwerpers na. Het was van mijn kant pure wraak, omdat die jongen een paar dagen eerder stiekum een achterwaarts gerichte kroontjespen onder zijn oksel stopte terwijl ik hem tegen zijn schouder zat te stompen. Het litteken is nog steeds te zien, op de brug tussen de ringvinger en de kleine vinger van mijn rech terhand. Men hield er in die dagen nog van de problemen flink aan te pakken. Om geen last van wintertenen te krijgen werd je elke avond een lepel levertraan door de strot geperst. Vitami ne! Uit pure nieuwsgierigheid, om nog één keer die weer zinwekkende smaak van oorlog en vroeger te proeven, heb ik er twee jaar geleden, in een IJs- lands hotel waar levertraan bij het ontbijt werd geserveerd in kleine borrelglaasjes, nog eens van gedronken. Het spul bleek licht gezoet. Wéér iets dus dat nooit meer terugkomt: de smaak van levertraan. Maar om op de hoofdluis terug te komen: als de popula tie niet meer met de stofkam te bestrijden was, haalde men zwaarder geschut van stal, blij kens het merkwaardige boekje De rechterhand der Huisvrouw, door een herdruk aan de verge telheid ontrukt. „Hoofdluis be strijdt men door het haar krachtig met petroleum in te wrijven en een wollen kapje er over te trekken; de volgende dag met lauw warm sodawater wassen en (alsnog!) met een stofkam stevig kammen. Deze behandeling herhaalt men enige keren." Als je door luizen werd be zocht dan kon je maar beter een varken zijn dan een meisje met mooi lang haar. Bij een varken kon men volstaan met het „met een in olie gedoopte lap stevig wrijven van de rug." Motten mogen van mij ge rust door de kamer en tegen de lamp fladderen, al valt er af en toe wel eens een in m'n glas. Vroeger dachten de mensen dat de motten het hadden begrepen op hun zondagse pak en de wollen dekens. Ze moesten dus bestreden worden. Dat deed je dan door in de „desbetreffende kamer of kast azijn te verdam- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf pen." Dat zal me een aange naam luchtje gegeven hebben, maar daar tilde men niet zwaar aan. In die tijd smeerden de mensen zich nog niet in met deodorant, after shave en body lotion. Zeer wreed was de me thode om motten te bestrijden die zich in het tapijt hadden ge nesteld om die te verdelgen dompelde men een doek in „kokend water met geest van salmiak, legde de doek aan de verkeerde kant van het kleed en streek er dan langzaam over met een zeer heet strijkijzer." Niet te benijden waren de mensen die aan rheumatiek le den. Dat zijn ze nu ook niet, maar toen was het erger üjkt me. Ze moesten zichzelf te lijf gaan met kamfer, denne- en terpentijnspiritus. Krachtig wrijven vooral. Dennespiritus moest je zelf maken. Je vulde een fles voor de helft met jonge denneloten. Daar ging dan franse brandewijn bij. Kurk erop en vervolgens „ca. twee weken in de zon zetten." Dat moet dus nog in de tijd zijn ge weest van 'de lange zomers van vroeger'. Ook de lijder aan spit viel te beklagen. Om van zijn pijn verlost te kunnen worden, moest hij „verkruimelde hete aardappelen in de schil" op z'n rug leggen. Die aardappelen moesten dan wel eerst met sterk azijnwater zijn afgewre ven. Wat ook wel wilde helpen was een „met mosterdpap be vochtigde flanellen lap." De strijd tegen de kuit- kramp werd niet minder he roïsch gevoerd. De in het boekje genoemde middelen va riëren van „met het desbetref fende been stampen" tot en met: „een stuk ijzer, op de kuit gebonden, is goed tegen kuit kramp." Tot slot de zweetvoeten. Uit de schoenen verdreef men de 'lastige transpiratielucht' door ze met 'overmangaanzure kali' (vraag me niet wat dat is) uit te wrijven. De zweetvoeten zelf pakte men aan door „verse of in schaduw gedroogde eike- of wilgebladeren" in de schoenen te doen en de voeten regelmatig te baden in een aftreksel van eikeschors. Zweetvoeten zijn te genezen, troost 'De rechter hand der Huisvrouw', maar „het moet geleideüjk gebeuren omdat er anders andere ziekten ontstaan." De 'Rechterhand der Huis vrouw' verscheen in de jaren '20 en werd onlangs herdrukt. Het boekje bevat meer dan 1100 tips, verdeeld over hoofd stukjes als Verdelging van on gedierte, Lichaams- en gezond heidsverzorging, Schoenen be handelen, Verwijderen van vlekken enz. Het werd heruitge geven door R. Koopman, Gro ningen/Knoop Haren BV. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550: Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17 00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend ©076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911 O Oét) 1/ nI PIIac Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738 Door Ed Blanche DE EERSTE indruk van Bagdad doet de buiten landse bezoeker zich af vragen of de zes en een half jaar oude oorlog met de aloude vijand van de Arabieren, het Perzische Iran, geen verzinsel van de Westerse media is. De stad met een bevolking van vier miljoen baadt 's avonds in een zee van lichten, die het hoge silhouet en de schitterende beelden en mo numenten van de metropool op treffende wijze doen uitko men. In de visrestaurants langs de oevers van de Tigris is het een kpmen en gaan van mensen die zich te goed doen aan gebakken 'masgouf', een soort baars die veel voorkomt in brak water. Overdag worden de ba zaars belaagd door koopjesja gers, onder wie veel Noordko- reaanse bouwvakkers en Joe goslavische technici. De markttransacties spelen zich af onder het luide gehamer van kopersmeden die potten en pannen vervaardigen, en het geschreeuw van tapijtver kopers die hun waar met krachtige stem aanprijzen. Een aandachtig waarnemer merkt echter onder dit schijn baar normale beeld al gauw de wonden op die de oorlog in het maatschappelijk leven heeft geslagen. De littekens variëren van gaten tussen de huizen op plaatsen waar een Iraanse raket is ingeslagen, tot zwarte rouwvlaggen die wapperen van woningen waar oorlogsslachtoffers worden betreurd. Bovenal geldt dat de oorlog zich heeft geworteld in het zenuwgestel van de natie. Er zijn maar weinig ver keersagenten te zien. De meesten werden enkele maanden geleden naar het front gezonden toen de Iraanse Revolutionaire Gar disten de poorten naderden van Basra, de op één na groot ste stad van het land. Irak heeft ongeveer een miljoen mannen onder de wa penen. Iedere man die gezond van lijf en leden is en tussen de 18 en 45 jaar oud, moet twee jaar in het leger, gevolgd door 15 jaar waarin hij voor herhaling kan worden opge roepen. Voor een land met een bevolking van slechts 15 mil joen zielen, betekent dit een zware belasting. Westerse diplomaten zeg gen dat het leger net als vorig jaar uit vrees voor een nieuw Iraans offensief in de zomer vakantie studenten en hun professoren zal oproepen. Zelfs schoolkinderen krijgen een 'oorlogstraining'. Om de economie draaiende te houden hebben de Irakezen ongeveer een miljoen Egypte- naren en andere buitenlandse werknemers naar hun land gehaald. Deze gastarbeiders vullen de lege plaatsen in het bedrijfsleven op, die het ge volg zijn van de dienstplicht en de oorlogvoering. In de wijken van de armen en de zeer armen, met hun uitstekende 'shenashil' of be werkte houten balkonnetjes, kan de bezoeker de gewonden van de oorlog aantreffen: jonge mannen in rolstoelen of op krukken, verminkten en blinden, zittend op het trot toir, langzaam drinkend van hun met kardemom gekruide Turkse koffie of kaart spe lend. „Zij bezitten allemaal een zoon of broer die gedood of verminkt of gevangen geno men is. Ieder gezin heeft één of meer mannen in het leger." Abdullah zelf heeft twee zo nen aan het front. Een derde zoon zit thuis. Hij mist een hand en een been door een granaatexplosie. Functionarissen weigeren gegevens te verstrekken over de verliezen aan Iraakse zijde. Buitenlandse diplomaten schatten het aantal doden echter op zeker 100.000. Daar naast zouden ongeveer 250.000 soldaten gewond zijn geraakt. De regering van de socialis tische Baathpartij van presi dent Saddam Hoessein tracht de gevolgen van de oorlog voor de bevolking zoveel mo gelijk te verzachten. Daarbij wordt doelbewust een beleid gevoerd dat erop is gericht de oorlog aan het oog van de burgers te onttrekken. Tijdens de grote veldslagen die bijna samenvallend met de seizoenswisseling jaarlijks vier tot vijf maanden worden gevochten, worden de lijken van de slagvelden in triplex kisten per spoor vervoerd naar een koelhuis aan de westelijke rand van Bagdad. Van daaruit worden de stof felijke resten in kleine aan tallen vrijgegeven. Om de omvang van het dodental te verdonkeremanen, zijn mas sale openbare begrafenissen verboden. De soennitische, sji'itische en christelijke begraafplaat sen van Bagdad zijn sinds het begin van de oorlog in sep tember 1980 aanzienlijk ge groeid. De oorlog begon toen Saddam Hoessein het door re volutie geteisterde Iran bin nenviel in de hoop op een vlugge overwinning. In plaats daarvan raakte het Iraakse leger verwikkeld in een oor log die doet denken aan het loopgravenconflict van de Eerste Wereldoorlog. Leden van de militaire po litie patrouilleren door de straten op zoek naar deser teurs en dienstweigeraars. Deserteurs die worden ge pakt, worden in hun eigen woonwijken in het openbaar gefusilleerd. Volgens Iraakse zegslieden heeft deze praktijk tot gevolg gehad dat het aan tal deserties aanzienlijk is af genomen. De regering oefent strenge censuur uit. Veel buiten landse publicaties zijn verbo den en de meeste radio- en tv- uitzendingen uit het buiten land worden gestoord. De staatsmedia maken geen melding van terugslagen in de oorlog. Alleen overwin ningen worden gemeld. Zelfs het weerbericht is geheim, omdat de regering veronder stelt dat de Iraanse lucht macht ervan zou kunnen pro fiteren. Iraanse vliegtuigen hebben verscheidene jaren geen bom men op Bagdad geworpen, hoewel de stad recent getrof fen is door een tiental raket ten van Russische makelij. De raketten werden tijdens de jongste grote veldslagen van januari en februari door Libië aan Iran geleverd. De daken van alle hoge ge bouwen en regeringskantoren staan vol met luchtafweerge- schut, dat in de meeste geval len aan de straatzijde wordt afgeschermd. Ook bij de twaalf bruggen over de Tigris is zwaar geschut opgesteld. Het aan de Tigris gelegen paleis van Saddam wordt om ringd door een groot aantal elitetroepen en stellingen, die veelal zijn ondergebracht in de verkoeling van palmbosjes. Bovenop de gewelfde toe gangspoort zijn twee kanon nen geplaatst. De uitrusting is voorzien van een glazen zon newering om de militairen te beschermen die de kanonnen bemannen. Bij de muren die '■v-v*»""* /W T www MN Mf mz/m /w/stmmm /S M/£££ Ac ym MM jEN HAAG (ANP) - Del vWB, die zegt voorstan- >r te zijn van het ter be- hikking stellen van orga- ,n na overlijden, is deze reek met een nieuwe actie j .gonnen. Op alle kantoren .„en donorcodicils, uit-1 Juitend voor gebruik in Nederland. Dit gezien het kort aan donororganen en /eefsel. w£sr/£mm het terrein omgeven, mogen geen auto's stoppen. Nieuwe rijen appartemen ten die aan de andere zijde van de rivier waren gebouwd voor de gezinnen van hoge ambtenaren, staan leeg, om dat zij zich binnen geschuts- afstand van het paleis bevin den. Saddam schildert de oorlog af als een tweede Qadissiyah, een verwijzing naar de strijd in 637, toen Arabieren een grote Perzische overmacht versloegen. Een 45 meter hoge zwarte koepel die in tweeën is verdeeld, dient als monument voor de Iraakse gesneuvelden. Het gevaarte staat bekend als het monument van de Qadis- siyah-martelaren. De in 1935 geboren Saddam kwam in 1979 aan de macht en heeft zichzelf gebombardeerd tot het centrale punt van de oorlogsinspanning. Zijn foto is overal te zien, op giganti sche aanplakborden, winkel ruiten, autoruiten, kalenders en zelfs polshorloges. Er is wel degelijk kritiek en verzet tegen de oorlog, maar Saddam staat geen openlijke oppositie toe. In 1980 bedroe gen de Iraakse olie-inkomsten 25 miljard dollar en was er sprake van betrekkelijke wel vaart. De oorlog heeft dit ecfc.1 ter allemaal veranderd. Hel land heeft thans een buital landse schuld van tussen deg| en de 50 miljard dollar. De schuld is voornamelijl het gevolg van een kostbar! stroom geavanceerde wapeij uit Frankrijk en de Sovjet-I Unie. Het moderne wapentuij is nodig om tegenwicht te bie-l den aan het Iraanse over! wicht aan manschappen. Te| genover iedere Iraakse daat staan ongeveer dric| Iraanse militairen. Een gebrek aan buiten-I landse valuta heeft de rege-l ring gedwongen om drastisdj te beknotten op de import goederen uit het buitenland,! hetgeen heeft geleid tot perio-l dieke voedseltekorten. Vrouwen in zwarte gewij den staan in rijen voor dl staatswinkels die voorname! lijk leveren uit schaarse voor! raden die door de woestijn worden aangevoerd vanuiil Koeweit, Jordanië en Turkije! „Op sommige dagen kun j! geen eieren krijgen, op ander! dagen geen vlees of melkpoej der, of boter en kaas. Alsi pepsi cola is, kun je in het ge-| drang een been breken," i Mustafa, een zakenman ni| Bagdad. (AP) )an onze verslaggever ■middeld moet voor de Jden meer worden betaal^ iet net afgelopen schooljas ich al een paar jaar mei] >ft dat uitgerekend. consumentenorganisatie [na een uitgebreid onderzoek de conclusie gekomen dat er eer 82 verschillende school- jenda's in de handel zijn. Dat In er precies dertig meer dan »rig jaar. In 1985 kwamen er slechts 36 op de markt. )at de keuze zo groot is, jkt in dit geval nadelig voor corisument. KK heeft becij- 1, dat de agenda's ruim srtien procent duurder zijn vorig jaar, terwijl andere eken slechts drie procent in ijs stegen. Dat heeft vooral te aken met het feit dat de op- ge per agenda veel kleiner is in voorgaande jaren. Dat lakt de produktie ervan rder. De gemiddelde prijs i de agenda is dit jaar 9,95. ZATERDAG viert de we reld de geboorte van haar vijf miljardste inwoner. De Verenigde Naties zen den geboortekaartjes rond en in meer dan 80 landen staan festiviteiten op sta pel. In China, het vaderland van 1,04 miljard mensen, zal pre mier Zhao Ziyang een toe spraak houden in de Grote Hal van het Volk. In de Ver enigde Staten zal een omroep 's werelds grootste geboorte feest' uitzenden. Niemand weet uiteraard precies wanneer de vijf mil jardste inwoner verwelkomd moet worden, maar de Ver enigde Naties hebben 11 juli uitgeroepen tot 'dag van vijf miljard'. Is er eigenlijk wel iets te vieren? Naar alle waarschijn lijkheid zal het in de kraam kamer van 'baby vijf miljard' heel wat minder overdadig toegaan dan bij alle officiële feestelijkheden. Elke minuut groeit de wereldbevolking met 150 mensen, elke dag met 220.000 en elk jaar met 80 mil joen, hebben de experts bere kend. Evenals negen van de tien kinderen die nu geboren wor den, zal 'baby vijf miljard' zijn leven waarschijnlijk be ginnen in een arme platte- landsstreek van een ontwik kelingsland. Ondanks verbe terde medische diensten, be tere voeding en een langere levensverwachting in grote delen van de wereld ziet de toekomst voor 'baby vijf mil jard' er onzeker uit. Volgens studies van het VN-bevolkingsfonds, de We reldbank en andere 'denk tanks' zal het stijgend geboor tecijfer tegen het jaar 2.000 zorgen voor een groei van het aantal armen en een daling van de gemiddelde levens standaard in de wereld. Drie kwart van de wereldbevol king leeft nu in de Derde We reld. Afrika heeft de hoogste groeicijfers: in het jaar 2005 zal de bevolking daar zijn verdubbeld tot een miljard. De kloof tussen arme en rijke landen zal de komende jaren breder worden. In de 21ste eeuw zal het menu voor de mensen in ontwikkelings landen er niet beter uitzien dan in de afgelopen 10 jaar het geval was. De schuldenlast van de Derde Wereld betekent dat nog lange tijd de broekriem aangehaald moet worden. De bevolkingsgroei betekent ook een zware belasting voor het milieu: de ontbossing zal doorgaan om plaats te maken voor landbouw- en weideg ronden. Tegen het jaar 2.000 zullen er elke dag ongeveer 100 plant- of diersoorten verloren gaan, zo waarschuwt UNFPA. 'In verleden gingen de mees ten soorten langs natuurlijke weg verloren, maar de laatste tijd is de mens een belang rijke bedreiging geworden voor de overleving van plant en diersoorten'. De Wereldbank schat dat 15 tot 20 procent van alle soorten onherstelbaar verloren zal gaan. De deskundigen zijn het er over eens dat de groeicijfers verontrustend genoeg zijn om regeringen aan te zetten tot programma's voor geboorte beperking. Sadik, en met haar de UNFPA, geloven niet in de redenering dat meer mensen ook meer arbeidskracht en hersenkracht betekenen en dat de bevolkingsgroei geen negatieve gevolgen hoeft te hebben voor de economische ontwikkeling. Wat staat de vijf miljardste wereldburger te wachten? Als de baby zijn vijfde verjaardag haalt, zal hij of zij waar schijnlijk wel naar school kunnen gaan, voorspelt Sadik. Maar na de lagere school moet het kind werk gaan zoeken, want zijn regering zal hem geen voortgezet onderwijs kunnen bieden. Waarschijn lijk wordt het een slecht be taald baanlje in de landbouw. Later is er alle kans dat de vijf miljardste burger naar de stad trekt op zoek naar een beter leven. Maar daar wacht hem een krot zonder stro mend water of elektriciteit en een leven in armoede. (UPI) 'Spitsuur' in de metro van Mexico-City. Door de groeiende bevolkingsdruk worden veel steden in de Derde Wereld onleefbaar. FOTO HANS SPRUYT «PH rl I DEN HAAG (ANP) - |De uitworp van ammo- liak ten gevolge van lierlijke mest is het af gelopen jaar met 0,6 procent gedaald tot 170 liljoen kilogram. IDe uitworp van ammo- |niak vindt voornamelijk plaats in Friesland, Over ijssel, Gelderland en Noord-Brabant. De belas- ng van de lucht met de verzurende stof komt voor |34 procent tot stand in de "stalperiode, voor 31 pro- snt als het vee in de wei [loopt, en 35 procent door het uitrijden van mest op het land. DE MOGELIJKE terug keer van de vroegere Af ghaanse koning, Moham med Zahir Shah, heeft te genstellingen tussen de verschillende verzetsgroe pen in Afghanistan aange wakkerd. Afghaanse vluchtelingen in Pakistan vinden dat Zahir Shah weinig recht van spreken heeft omdat hij nooit heeft deelgenomen aan de strijd in zijn eigen land. De gematigde krachten in de zeven partijen tellende ver- zetscoalitie Mujahedien gelo ven evenwel dat een over gangsregering onder leiding van de vorst de meest voor de hand liggende optie is voor de Sovjet-Unie om haar troepen zonder gezichtsverlies uit Af ghanistan terug te trekken. Maar fundamentalistische groepen suggereren dat zijn leiderschap een nieuwe bur geroorlog kan uitlokken. Zahir Shah regeerde Af ghanistan veertig jaar totdat hij in 1973 door zijn zwager, Daud Khan, aan de kant werd geschoven. De afgezette vorst leeft nu in ballingschap in Rome. In mei liet Sovjet-lei der Michail Gorbatsjov door schemeren dat Zahir Shah voor Moskou mogelijk aan vaardbaar zou zijn voor een overgangsregering. De afgelopen maand laai- Bejaarde Afghaanse verzetsstrijders tonen trots hun wapens. FOTO AP den de gevechten weer op. Het verzet dat de communistische regering in Kaboel bestrijdt, voerde aanvallen uit op Sov jet-militairen die hun aan- voerroutes vanuit Pakistan belegerden. Volgens Af ghaanse bronnen zou het ver zet 200 leden van een Sovjet commando hebben gedood en vijftien Afghaanse en Sovjet vliegtuigen paar beneden hebben gehaald. Op het onderhandelings front bleef het stiller. In mei werden de tweekamer-be sprekingen tussen de door Moskou gesteunde communis tische regering van Afghani stan en de Pakistaanse be stuurders onder leiding van de VN niet hervat. Terwijl dat wel was afgesproken. De ver wachtingen waren hoogge spannen omdat tijdens de vo rige ronde in februari de par tijen er bijna in waren ge slaagd de laatste horde te ne men: een tijdschema voor het terugtrekken van de Sovjet troepen die sinds 1979 in Af ghanistan verblijven. VN-secretaris-generaal Ja- vier Perez de Cuellar zei on langs dat het grootste pro bleem op dit moment de rege ring is die Afghanistan krijgt als de Sovjet-troepen zich te rugtrekken. Beide partijen kunnen het niet eens worden over het soort regering. Mos kou, en Kaboel dus ook, zou den vasthouden aan een rege ring waarin de inbreng van communisten is gegaran deerd. Pakistan vindt dat de verzetsgroepen de dienst moeten uitmaken. Waarne mers in het buurland merken echter op dat deze discussie een Geneefs akkoord niet in de weg hoeft te staan, omdat de samenstelling van de rege ring strikt genomen buiten het boekje van de onderhan delaars valt. Zahir Shah geldt als het enige alternatief. „De overtui ging dat hij niet zozeer als persoon, maar als koning de patstelling kan doorbreken, groeit", zegt een kenner van de Afghaanse situatie in Pes hawar, het Pakistaanse hoofdkwartier van de meeste verzetsgroepen. Bijna vijf miljoen Afghaanse vluchte lingen trokken naar dit buur land waar zij in kampen bij de grens leven. De lobby voor de terugkeer van Zahir Shah, die parallel lijkt te lopen aan de bespre kingen in Zwitserland, begon met de oproep tot verzoening van Najiboellah, leider van de Afghaanse regering. In mei verklaarde hij dat zijn rege ring bereid was tot overleg met aanhangers van de ko ning. Maar Zahir Shah liet er geen twijfel over bestaan dat hij niet voelde voor het delen van de macht met Najiboel lah. Hij stelde bovendien als eis dat het Afghaanse volk achter hem moest staan. Binnen de zeven partijen tellende verzetscoalitie Moe- jahedien zijn de meningen verdeeld. Maar het is de vraag in hoeverre bijvoorbeeld de felste tegenstanders van Za hir Shah, de door Iran ge steunde fundamentalistische groepen de mening van het gros van de bevolking weer spiegelen, zeggen waarne mers in Peshawar. Zij merken op dat de meeste Afghaanse burgers de oorlog moe zijn, en in zijn voor elk compromis zo lang de Sovjet-troepen maar vertrekken. „Hij is als per soon misschien niet zeer ge liefd, maar hij wordt wel door negentig procent van de be volking geaccepteerd", zegt een Pakistaanse hoge militair die een maand lang met de Moejahedien door Afghani stan trok. Twee van de fundamenta listische leiders, Abdul Rasul Sayyaf van de Itihad-e-Is- lami en Gul Badeen Hekma- tyar van een van de Hezb-e- Islami facties, hebben inmen ging van de vorst categorisch afgewezen. Zij willen dat Af ghanistan een islamitische re publiek wordt en zijn bereid daarvoor nog jaren door te vechten. Zahir Shah is een no toir tegenstander van de om vorming tot islamitische re publiek. Ook de woordvoerder van de andere Hezb-e-Islami- factie, onder leiding van You- nous Khalis verklaart tegen- kabinet worstelt momenteel Er zijn nogal wat financier nomische groei slechts de he* aamd, draait minister Rudinc |r om aleer hij zijn collega-min leven. Jmdat er nogal wat ministers I 'uinigen op hun departement opende band proefballonnetje pen. Die komen dan elke dag pt dat het slechts vage planne menig robbertje zal moete, «schappelijke groeperingen tf [Del als zo'n proefballonnetje ook de werkgevers, die het 'men over het 'onzalige' pla re verlagen. |n niet mis te ve fidelijk') wordt het kabinet °P te gaan. En volgens het] ie gebruik bij pressiegroepei net kabinet, over bijvoorb over IPS: „Onze partij is in eerste plaats gekant tegen overname van de macht d( Zahir Shah. Dat is het belanij rijkste". De Jamiat-e-Islami pai onder leiding van Burhani» din Rabbani uit zich het l' matigst van de vier fundi' mentalistische groepen. „Vijl zijn niet tegen de komne' zegt de politiek secretaris v< de verzetsgroep. „Maar geloven niet dat zijn terujj keer de problemen oplost" De drie gematigde partijefcheid, têTóy'cotten van de coalitie zijn voorstaf- let kabinet schendt eerder der van Zahir Shahs kort/ kgevers verontwaardigd uit." Een hulpverlener in overeengekomen dat het ki van de Afghaanse vluchte» is mg- en premiedruk voor genkampen in Pakistan: J» e kabinetsperiode niet zou w< probleem van de fundame: it zelfs dat gestreefd wordt talisten is dat zij in Afgha» invallers moeten worden ge stan nooit iets voorstelden. 3e departementen en niet mt zijn ze de leiders van moeten worden gebruikt om vluchtelingen geworden en t ae werkgevers voelen er niets voor om dei ferkgevers, vakcentrales en positie te verliezen" Soverleg afgesproken dat h- Net als Zahir Shah is ook» en zou verzwaren in ruil wa verzetsleiders in Pesha# Proberen de lone'n in de hai vaak verweten dat zij tet nauw gedreven minister deelnemen aan de strijd» dat WIR heet voelen de Afghanistan zelf. Daartf eeuwen ze moord en bran, denken veel Afghanen mh «immers nog beslissen En kistan dat de toekomstigeZe nog altijd naar de hun niel der van hun land Zahir S weede Kamer, die immers uil noch een leider van de coat «splannen moeten vellen zal zijn. Zij denken dat werkgevers reppen met qc elfder ure een van de guerj ens d|e ze de afgelopen jan lacommandanten die mj> "- Zonder dat daar een v, ghanistan de Sovjettroepen» w. Want dat kunnen ze niet o| het regeringsleger bestrijd "gelopen jaren niet gebruikt naar voren wordt geschove» afgesproken, maar om het (IPS) KL ®n ®n - godbetert - de rj 'y n. Over het schenden vai

de Stem | 1987 | | pagina 2