gramma laamse lubs zetting in ie triathlon 'Rekening van specialist gespreid betalen' Erfenis eindelijk openbaar Echtpaar neemt vreemde lichtbol waar MENSENTEKORT EN ZIEKEN NOPEN TOT INKRIMPEN PATROUILLEREN |Man valt in jtankschip bij [Terneuzen Goes opvang centrum asielzoekers luws KAMPIOENSCHAP SMAAL Verdachten Terneuzense moordzaak vrijgelaten Nieuwe ZWN- bussen Stayeren I AUTOGLASSERVICE ZEEUWSE PATIËNTENVERENIGING SAMEN BETER WIL ACTIE OOSTBURG - Door een personeelstekort van [drie man en de langdurige ziekte van vier agen- [ten is de rijkspolitie West-Zeeuwsch-Vlaanderen [met in staat om deze zomer regelmatig te pa- jtrouilleren langs de kuststrook. 'ietstocht ils afsluiter basisschool le Ark Hulst Explosieven SCHEEPSKIST VOL GESCHRIFTEN 'Stageplaatsen- gebrek in ziekenhuizen moet opgelost' voorbereiding op de nade- 1987-1988 begint al vroeg. begin van augustus worden eld. Daaronder enkele wed- het betaalde voetbal, want ne Zeeuwsch-Vlaanderen, is eld geweest met zoveel clubs 1 te gast bij de voetbalvereniging Ird ruim half juli het Zeeuwsch- Tjhouden, met deelname van PSV, Jnited en Spartak Praag, 26 juli JC en 27 juli ontmoet Clinge het lOp 1 augustus komt Beerschot flater speelt Breskens tegen Hel- [naat hoeft zich geen moment te flaamse. lan de Zeeuws-Vlaamse stan- [ïdag 9 augustus, ziet er als volgt 5.00 uur Biervliet-Roda JC. te-KV Mechelen. Zaterdag t fkoyal Knokke-Vogelwaarde; trschot. Zondag 2 augustus: Imond Sport, Sluiskil-Hoofd- fpine, RIA-Koewacht, HW'24 1-Goes. Dinsdag 4 augustus: euzense Boys, in kader neder- bnheid van 40-jarig bestaan jigustus: 19.00 uur Vogelwaar- pdijke-Hoek; 19.30 uur Bres- 6 augustus: 19.00 uur AZW- fen; 19.30 uur St.-Gillis Waas- stus: 19.30 uur Hoofdplaat- auw-Zaamslag. Zaterdag 8 [•n Boys-AZW, Wemeldinge- ek; 18.00 uur Schoondijke- J Krabbendijke-RIA; 19.00 uur [30 uur Goes-Zaamslag. Zon- |ur Hoofdplaat-Groede, SDO- aurg, Graauw-Vogelwaarde, swacht-Hansweertse Boys, 16.00 uur Aardenburg-SK Irnooi van SK Maldegem. pens wordt zaterdag 11 juli i kader van het open Zeem afgewerkt. Dat betekent dat c Ikens, met uitzondering van Jij 'zoekt, alle provinciale cracksij ft krijgt. Haneghem, Ronny de Mart laere en Floris Koole. Jola de Rijcke bij de dames en Jei nette Leunis bij de moeten in staat worden geadi in hun categorie de bloemen J pakken. De kwart triathlon j km zwemmen, 42,4 km fiets en 10 km lopen) start om uur in de Breskense Kaai, wa: het gehele deelnemersveld I gelijk wordt weggeschote wat betekent dat zowel de d« nemers als toeschouwers zaak goed kunen volgen. De organisatoren, onder vc* zitterschap van Jaap van 1 perstraten, hebben niets het toeval overgelaten, want] medewerkers zijn pre waaronder zeven jury ledenj motoren om de zaak in de jn banen te leiden. Met name) het stayeren zal nauwlett worden uitgekeken. „Wie snapt wordt gaat uit de slag," aldus Van Peperstrate die de triathlon wil uitbouw tot de grootste van Zeela» „Nu Kamperland weg is ssen wij trachten het ontstane] van op te vullen." DAG-.KACHT.- UIEEKEHB- r 'SERl'ICE OK REEDS 10 JAAR Alle autoruiten Glas In rubber op maat Gelaagd en gehard Perspex en lexan Auto-alarm Aluminium schuiframen Zonnedaken J. VariMirln. 198 Rooumlatl 01650-68811 DE STEM VAN ZEELAND T27 |Van onze verslaggever HULST - De Zeeuwse Pa- tiëntenvereniging Samen Beter wil dat mensen die een specialist bezoeken de rekening die ze meekrijgen, Lespreid betalen. Daarmee, zo stelt Marijke Hen- deriks van Samen Beter, wordt Lt betalingsverkeer naar de [specialisten toe bemoeilijkt en «orden ze geconfronteerd met I hun eigen actie. pe patiënten worden nu Leer de dupe. We willen op I deze manier de specialisten la- I :.n voelen dat hun actie ver- rd is en dat ook de patiënten actie kunnen voeren". Sinds vorige week krijgen patiënten van specialisten met een de rekening in hun handen gestopt. De specialisten zijn tot deze actie overgegaan vanwege een meningsverschil met het ziekenfonds over de financiële situatie. Het liefst willen ze dat de nota meteen wordt afgere kend, maar het ziekenfonds heeft iedereen aangeraden met betalen te wachten tot men het geld van het ziekenfonds heeft teruggekregen. Volgens Samen Beter is het niet correct dat specialisten met hun actie de strijd uitvech ten over de ruggen van de pa tiënten. „Mensen krijgen dertig dagen tijd om hun rekening te betalen. Als iedereen dat nou doet in zoveel mogelijk keren, dan kunnen we die specialisten laten voelen dat ze fout zitten", meent Marijke Henderiks. „Als je een nota van pakweg 30 gul den in tien keer betaalt, dan betekent dat zoveel extra werk voor de boekhouder dat het voor zo'n specialist financeel verre van aantrekkelijk wordt". De specialistenactie jaagt de patiënten overigens op extra kosten. Immers, ze moeten of wel benzine verrijden om hun rekening bij het ziekenfonds af te leveren, ofwel postzegels plakken als ze de nota verstu ren. „Eigenlijk zou men die postzegel niet moeten plakken. Dan moet het ziekenfonds die portokosten maar verhalen op de specialist". De actie blijkt voor de pa tiënten toch ook een voor deeltje op te leveren. Volgens gesprekken die Marijke Hen deriks met patiënten heeft ge voerd die al lang onder behan deling zijn wordt er 'extra' ser vice gegeven. „Wat ze nu bij een bezoek doen is nog eens bloeddruk opnemen of een bloedonderzoekje. Extra din gen die ze vroeger niet deden, maar uiteraard wel hadden moeten doen. Maar nu moeten ze op hun rekening toch kun nen aantonen dat ze toch iets gedaan hebben voor hun cen ten". Minder politie langs kust I Van onze verslaggever De komende tij d zullen met name overdag niet al te vaak [agenten te zien zijn. personeelstekort gauw is opge lost. Ook zal het nog geruime tijd duren voor de zieken terug zijn. Daar komt nog eens bij dat er momenteel ook een aan tal agenten op vakantie is. De groep West-Zeeuwsch-Vlaan- deren telt bij volle sterkte in totaal 40 man. [Groepscommandant G. Doosjes verklaarde gisteren dat het nog [wel lukt om tijdens de week- [ends regelmatig te surveille- Jren. De agenten van de groep ■zijn bereid om extra overuren [tedraaien. Den Haag heeft la- Iten weten dat er overuren ge- maakt mogen worden. „Met [name de vrijdag- en zaterdag avonden zijn er voldoende [agenten op straat om een oogje lin het zeil te houden", aldus de I Doosje. Hij verwacht niet dat het |Van onze verslaggever JTERNEUZEN - De 36-ja- [tige kapitein H.S. van de onder Nederlandse vlag va- [rende binnenvaarttanker Marinus K is gisteravond dwelmd geraakt in een 'van de lege tanks van het schip. Drie andere opvarenden slaag den er in de kapitein uit de tank te halen. Een sleepboot tracht vervolgens het viertal laar de haven van Dow Che- wcal. De bedrijfsambulance tan Dow bracht het slachtoffer Paar het Julianaziekenhuis in terneuzen, waar hij is opgeno men, Zijn toestand is redelijk. Na een onderzoek van de be- jrijfsartsen van Dow kon het rietal terugkeren naar het fen schip. Het ongeval ge leurde op het moment dat de jlarinus K lag te ontgassen ten Boorden van de haven van Ter- feuzen. Het schip had in de ,*>P van de dag benzine gelost. Volgens de rijkspolitie te Ner heeft de bemanning van tanker niet de nodige veilig heidsmaatregelen genomen, faardoor het ongeluk gebeu- [enkon. jan onze correspondente LST - Het einde van het 'hooljaar '86-'87 wordt op basisschool de Ark uit Mst gevierd met een fiets- wht. leerlingen van 4 tot 13 jaar Mdelen vanavond enkele ki- ®etertjes weg. Heel wat ||j«rs en de volledige staf van torkrachten gaan mee. De ^Pperen bestijgen om 18.30 bun stalen ros. De route richting Liniedijk en andberg. Tijdens de tocht krijgen de [Meren een appeltje voor de na afloop wordt men school getracteerd op een limonade. De fietstocht Het tekort aan personeel zorgt er voor dat de politie niet of nauwelijk toekomt aan pre ventief optreden. „De lopende zaken kunnen we behandelen maar daar blijft het dan ook bij", verklaarde adjudant Doosje. Zo heeft de politie be slist geen tijd om deel te nemen aan de provinciale acties in het kader van de verkeersveilig heid. De West-Zeeuws-Vlaamse agenten steken momenteel veel tijd in het assisteren van de Explosieven Opruimings Dienst (EOD). Doordat het strand nu massaal bezocht wordt door toeristen, worden er regelmatig niet ontplofte projectielen gevonden. Zodra zo'n melding binnenkomt, moet de politie er op af en moet men ook het gebied ontruimen als de EOD in actie komt. Volgens Doosje gaat het publiek dit jaar redelijk voorzichtig om met ge vonden projectielen. In tegen stelling tot vorig jaar toen zelfs een keer een jongen met een granaat in zijn handen het bu reau in Oostburg binnenstapte. Het transport verliep vlekkeloos. Van onze verslaggever GOES - De grootste operatie in de geschiedenis van de Goese zieken huizen is gisterochtend tot een vlek keloos einde gebracht. Een kleine honderd patiënten uit de oude ziekenhuizen St-Joanna en Berg- zicht werden in alle vroegte overge bracht naar het splinternieuwe Ooster- scheldeziekenhuis. Dat gebeurde in speciaal gecharterde verhuiswagens, met alle noodzakelijke apparatuur aan boord. Het transport verliep volledig onder politiegebelei- ding. Het ging hoofdzakelijk om patiën ten die geen minuut zonder ziekenhuis zorg kunnen. De anderen waren tijde- - FOTO WILLEM MIERAS lijk thuis of overgebracht naar andere instellingen. Het Oosterscheldezieken- huis heeft een capaciteit van een kleine vierhonderd bedden. Zoals gepland was de operatie rond acht uur gisterochtend voltooid, vrijwel hetzelfde moment waarop het nieuwe ziekenhuis de eerste bevalling kon note ren. die in de triathlon van Breskens e Bressiaander te eindigen. - FOTO WIM KOOI" las wdt bijna een traditie. Het ■famenlijk erop uit trekken U1™ bet vorig jaar goed. Ook r® keer is de deelname over jagend. Van onze correspondente HULST - 43 Jaar na de dood van notaris Hendrik Albert van Dalsum werd gisteren de hem toebeho rende oude scheepskist geopend in het museum 'De Vier Ambachten' in Huist. Deze kist bevat een groot aantal geschriften en bijna alle jaargangen van het weekblad 'De Volkswil'. Van Dalsum was een omstre den figuur. Hij werd ge roemd en gevreesd voor zijn scherpe tong en venijnige pen. Nu de nabestaanden toestemming hebben gegeven om de kist te openen kan bi bliothecaris Willy Bauwens alle boekwerken catalogise ren en een plaatsje geven in de bibliotheek van de oud heidkundige kring in het Landshuis. Belangstellenden mogen daarna de jaargangen van de Volkswil, de 600 schriften en omslagen met krantenknip sels en commentaar van Van Dalsum, boekwerkjes en doorschrijfboeken bekijken. Een titanenarbeid want de bergruimte bleek barstensvol te zitten toen Willy Bauwens, woensdagmorgen onder het toeziend oog van voorzitter Joop Gremmen van het Notaris Van Dalsum. streekmuseum de kist met een grote zwarte sleutel opendraaide. De afleveringen van de Volkswil leverden enkele op merkelijke berichten op. Zo verkondigde de oprichter Van Dalsum dat het een veel gehoorde opmerking was in Hulst dat 'alle menschen die geen krant lezen voortaan elke zaterdag zitten te wach ten op de Volkswil'. Het feuilleton 'Judas de Volksve- rachter' verraadt de anti-cle- ricale houding van de notaris en het is een heerlijke bezig heid om de advertenties te le zen. Zo vroeg een hotel in Terneuzen begin deze eeuw het volgende: 'Terstond ge vraagd, een flinke eerste meid voor een loon van tien gulden per maand en een net tweede meisje voor acht gul den per maand'. De opmer king 'veel verval' moet de aantrekkelijkheid van het baantje nog verhogen. Notaris H.A. van Dalsum (1868-1944) was een merk waardig figuur in de Hulster samenleving in de eerste helft van deze eeuw. Hij aan vaardde zijn ambt in Hulst met veel enthousiasme maar hij meende al gauw in het Land van Hulst toestanden en gebruiken te onderken nen, die de vooruitgang en het geluk van de kleine boe ren, handelaren, nijveraars en arbeiders in de weg ston den. Hij richtte de boeren leenbanken op in Hulst en bood de helpende hand aan kleine zelfstandigen. Zijn po pulariteit bij het gewone volk en de middenstand was zo groot dat hij in de ge meenteraad en zelfs de Sta ten van Zeeland werd ge stemd. Hij stichtte het zeer kritische weekblad 'de Volkswil' waarin op onge- zoute wijze iedereen zijn waarheid mocht zeggen. Van De scheepskist van de notaris wordt geopend. - FOTO WIM KOOYMAN Dalsum staat ook bekend om de felle aanvallen tegen de geestelijke en wereldlijke overheid. Hierdoor verloor hij een groot deel van zijn aanhang. Geïnteresseerden kunnen over een tijdje het omvang rijke oeuvre van H.A. van Dalsum raadplegen. DONDERDAG 9 JULI 1987 Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Een echtpaar uit Kloosterzande heeft dinsdagnacht een merkwaardig ver schijnsel aan de hemel waargenomen. Toen M. van Damme uit Kloosterzande uit ploe gendienst omstreeks 23.45 uur thuis kwam at tendeerde zijn echtge note hem op een oran jekleurig bolvormig ob ject dat aan de westelijke hemel stond. Aanvankelijk was het licht ietwat wazig, maar na een paar minuten werd het steeds helder der. Echt verplaatsen deed de bol zich niet. „Maar er zat wel een soort beweging ia Het is moeilijk onder woorden te brengen. Misschien nog het beste te vergelij ken met een kwal die in zee zwemt". Het echtpaar Van Damme heeft een mi nuutje of tien met verba zing staan kijken en ging toen, omdat er verder toch niets gebeurde, naar binnen. Toen de heer Van Damme even later weer naar buiten ging bleek het verschijnsel te zijn verdwenea Volgens Van Damme heeft hij zeker niet de maan aangezien voor een ongeïdentificeerd vlie gend voorwerp. „Het was veel groter dan de maan". Ook de vlam van Dow Chemical kan het volgens hem niet ge weest zijn. „Ik werk daar zelf, dus ik weet echt wel hoe die eruit ziet". Bij de politie in Kloos terzande waren gisteren geen meldingen binnen gekomen van andere mensen die het ver schijnsel hebben waar genomen. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De 24-jarige Marokkaan A.A., die ervan wordt verdacht betrokken geweest te zijn bij de moord op de Terneuzense prostitué Helena Merdonca op 19 juni, vliegt vandaag terug naar Marokko. De rechtbank in Middelburg heeft toestemming voor zijn vrijlating gegeven omdat er te weinig bewijzen waren om hem langer in hechtenis te houden. De Marokkaan blijft evenwel verdacht en kan vol gens plaatsvervangend korps chef H. Siersema teruggehaald worden als zich nieuwe bewij zen aandienen. „Zowel theore tisch als praktisch kunnen we hem dan terug laten komen. Alleen kan zich de moeilijkheid voordoen dat hij niet direkt vindbaar is. Maar dat kan hier in Nederland in een grote stad natuurlijk ook gebeuren", al dus Siersema. Een van de andere verdachten, de Rotterdammer C. O., is afge lopen dinsdag vrijgelaten. Siersema: „Zijn verhaal was redelijk verifieerbaar! Het aantal gronden waarop hij kon worden vastgehouden werd daardoor een stuk minder". De politie denkt dat O. in het ver leden optrad als souteneur van de vermoorde prostitué en mo gelijk betrokken was bij de moord. Eerder werd afgelopen zon dag de verdachte A.B vrijgela- GOES - Als enige gemeente in Zeeland gaat Goes funge ren als opvangcentrum voor asielzoekers. Het gisteren ontruimde Berg- zichtziekenhuius zal worden benut om een kleine driehon derd mensen tijdelijk onderdak te bieden. Het Goese gemeente bestuur en het ministerie van WVC zijn dat na koortsachtig overleg overeen gekomen. Het ministerie zag zich ge noodzaakt om op korte termijn opvang en huisvesting te rege len voor zo'n zesduizend poli tieke vluchtelingen. Het gaat daarbij lang niet alleen om Ta mils. De laatste tijd zijn er ook veel vluchtelingen uit Ghana en Zaïre bij gekomen, vooral nadat Duitsland en België hun grenzen hadden gesloten. De asielzoekers zijn voor tachtig procent mannen. Het Bergzicht kan zo in ge bruik worden genomen, maar het zal zeker tot september du ren voor de organisatie rond is. Het voormalige ziekenhuis is voor vijf jaar bestemd tot op vangcentrum, maar mensen, die er hun intrek nemen, doen dat voor maximaal negen we ken. Burgemeester Blanken van Goes is over de kwestie per soonlijk benaderd door minis ter Brinkman. B en W hebben nu hun medewerking toege zegd op voorwaarde dat de mi nister de claim op het Goese politie- en ambtenarenappa raat compenseert in de vorm van geld of menskracht. Goes moet het overigens niet alleen opknappen. WVC stuurt een dertig man sterke staf naar Zeeland. De gemeente gaat binnenkort voorlichting geven aan geïnteresseerden, bijvoor beeld de omwonenden van Bergzicht. Een aantal daarvan heeft zich tegen de eerst ge plande sloop van het zieken huis getoond. Men wordt nu in zekere zin dus op zijn wenken bediend. ten. Nu blijft nog slechts de 43- jarige Terneuzenaar P.D. in voorlopige hechtenis. D. be hoorde tot de kennissenkring van Helena Merdonca. De poli tie vermoedt dat hij meer van het misdrijf weet. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatssecre taris Ginjaar-Maas (Onder wijs) moet voor een oplos sing zorgen voor de proble men die scholen in sommige delen van de Belgisch-Ne derlandse grensstreek on dervinden bij het zoeken naar stages. Dat stelt het CDA-Kamerlid Janmaat-Abee in schriftelijke vragen aan het adres van de staatssecretaris. Janmaat-Abee komt met de aanleiding naar aanleiding van berichten dat verpleegkundi gen-opleidingen van het mid delbaar dienstverlenings- en gezondheidszorgonderwijs in de regio's Vlissingen en Tilburg voor stageplaatsen moeten uit wijken naar Belgische zieken huizen. Het CDA-Kamerlid wil van de staatssecretaris weten of dat extra geld kost en of de Natio nale Ziekenhuisraad met die oplossing akkoord gaat. Ook wil ze weten of Ginjaar-Maas plannen heeft om, met het oog op het gebrek aan stageplaat sen, het aantal stagerichtingen in deze regio's van de ver plichte vijf naar vier wil terug brengen. Van onze verslaggever AXEL - De vervoers onderneming Zuid West Nederland (ZWN) heeft deze week zes fonkelnieuwe bussen gekregen. De voertuigen zijn sinds gisteren in Zeeland inge zet op de langere lijnen. Binnenkort kunnen ook reizigers richting Breda in zo'n nieuwe bus plaats nemen. De. nieuwe voertuigen zijn een stuk comfortabe ler dan het huidige mate rieel. De ramen zijn gro ter geworden en voorzien van getint glas. Ook de dubbele klapdeur is ver dwenen. Reizigers gaan voortaan de bus in via een enkele instapdeur. Voorts is via een verbeterde ver warming en luchtcircula- tie geprobeerd een eind te maken aan het afge zaagde grapje dat het in een bus ofwel altijd te warm, ofwel altijd te koud is. Tenslotte heeft, door de grote ramen, de chauffeur ook een beter uitzicht gekregen naar de zijkanten.

de Stem | 1987 | | pagina 11