Peter Nicolai favoriet in Breskens Toppers naar Breskens IN EK SAMENGESTELDE WEDSTRIJD Oefenprogramma Zeeuws-Vlaamse voetbalclubs Sterke bezetting in Breskense triathlon MENSENT Man valt in tankschip b Terneuzen DE STEM SPORT 4 DONDERDAG 9 JUL11987 CONCOURS HIPPIQUE ZWINRUITERS Bestuur Programma Deelnemers WATERLANDKERKJE - Anouschka Bevin uit Waterlandkerkje neemt met haar pony Nelis van zaterdag 11 tot en met maandag 13 juli deel aan het Europees kampioenschap samengestelde wedstrijd, dat in het Franse Saumur, 'het Deurne van Frankrijk', wordt gehouden. Concurrentie DERDE RONDE ZEEUWS KAMPIOENSCHAP Junioren Stayeren TRIATHLON INTERESSANT DUEL OOSTBURG - Doe drie man en de lang ten is de rijkspolitie niet in staat om dt trouilleren langs de ?ietstocht als afsluiter asisschool e Ark Hulst T47 Van onze paardesportmedewer- ker NIEUWVLIET - Op de re creatieterreinen Schoneveld bij Breskens wordt zaterdag 11 juli door de landelijke rij vereniging en ponyclub De Zwinruiters uit Nieuw - vliet een 'uitnodigings-cori- cours hippique' gehouden voor paarden en pony's. Dat betekent dat alle combina ties paarden en pony's uit de kring Zeeuwsch-Vlaanderen een uitnodiging ontvingen en dat buiten deze kring bepaalde clubs een invitatie in de bus kregen. Zo komen er in totaal maar liefst zestien landelijke rij verenigingen en dertien po nyclubs naar Schoneveld, in to taal goed voor ruim 200 combi naties dressuur en springen. Er staat eveneens een ru briek afdelingsdressuur op het programma voor achttallen. Er komen twee achttallen in actie bij de paarden, te weten De Zwinruiters uit Nieuwvliet en De Oranjeruiters uit Axel. Een drietal pony-achttallen is pre sent, namelijk Luctor et Emergo uit Zaamslag, Noord- Beveland uit Kortgene en De Kleppertjes uit Axel. De publiciteitscommissie van dit concours, bestaande uit Bram de Hullu uit Nieuwvliet en Anton Stoffels uit Terneu- zen, heeft voor een flinke 'ope ningsklapper' gezorgd. Anton Stoffels: „Normaal gesproken worden alle concoursen in de regio geopend met een officieel' toespraakje. Wij wilden eens voor een stunt zorgen. Zo heb ben we wethouder De Feijter van de gemeente Oostburg be reid gevonden ons concours te paard te openen. De Feijter zal de eerste hindernis springen en zo het concours officieel ope nen. Dat zal om half twee 's middags gebeuren en zoiets is toch weer iets gehéel anders dan gebruikelijk", zegt Stoffels, die eveneens vice-voorzitter is van de organiserende vereni ging. Het middagprogramma be looft bijzonder interessant te worden. In de Z-klasse sprin gen voor paarden is de com plete Zeeuwse top present. Be langrijkste kandidaten voor de overwinning in deze categorie zijn: Piet Huige met Waldon van De Weelruiters; Lenet Sandee met Thyfoon van Noord-Beveland; Ad Bergs met Sandra van De Vosseryers; Luc Cornelissens met Vazal en Ha- Het bestuur van de landelijke rijvereniging en ponyclub De Zwinruiters uit Nieuwvliet met van links naar rechts: Ben Boidin (instructeur en lid van het bestuur), Bram de Hullu (penningmeester), Bram Schilleman (voorzitter), Henk Tazelaar (bestuurslid) en Anton Stoffels (vice-voorzitter). foto wim kooyman rold Cornelissens met Amon van Hulst en Simon den Exter met Tristan E van de rij- en jachtvereniging St.-Joris uit Ridderkerk. Een rubriek met de nodige kwaliteit, waarin nauwelijks een echte favoriet is aan te wijzen. Het deelne mersveld is aan elkaar ge waagd. Elf kandidaten voor de eind zege in de M-klasse. Belang rijkste troeven in deze catego rie zijn Miranda de Jonge met Norano van De Zwinruiters; Stefan de Vetter met Wonny-H van Hulst; To Picavet met Rex van Luctor et Emergo en Si mon den Exter met Domingo E van St.-Joris. Het jachtspringen voor de Z- klassen paarden en pony's vormt het sluitstuk van het middagprogramma en is altijd een attractief gebeuren voor het publiek. Een programma van De Zwinruiters dat klinkt als de bekende klok en een be zoek aan het concoursterrein alleszins de moeite waard maakt. Anouschka Bevin rijdt in Frankrijl NIEUWVLIET - Het be stuur van de landelijke rijvereniging en ponyclub De Zwinruiters, dat de or ganisatie in handen heeft van het concours hippique voor paarden en pony's, dat zaterdag 11 juli op de recreatieterreinen van Schoneveld bij Breskens wordt gehouden, ziet er als volgt uit: Bram Schilleman, voor zitter; Anton Stoffels, vice-voorzitter; Joke van Doeselaar, secretaresse; Bram de Hullu, penning meester; en de bestuursle den Henk Tazelaar, Cecile Berth en Ben Boidin. Het programma voor het concours ziet er als volgt uit: 09.00 uur; aanvang individuele dressuur paarden en pony's; 09.00-09.30 uur: par koers verkennen B- springen paarden en pony's; 09.30 uur: aan vang B-springen po ny's, gevolgd door B- springen paarden; 11.00 uur: parkoers verken nen L-springen pony's en paarden; 13.00 uur: aanvang afdelingsdre- suur; 13.30 uur: par koers verkennen M- Z- springen pony's en M- en Z-springen paarden; 15.00 uur: parade; 15.30 uur: parkoers verken nen progressief sprin gen en aansluitend pro gressief springen en j achtspringparkoers. De deelnemende pony clubs aan het concours van De Zwinruiters zijn: De Dijkruiters, Graeve Jan, De Haringruiters, De Honteruiters, Hulst, De Kleppertjes, Luctor et Emergo, Middelburg, Noord-Beveland, Noord zee, De Paardebloem, Zuid-Beveland en De Zwinruiters. De volgende landelijke rij verenigingen zijn present: Rij- en jachtvereniging St.-Joris Ridderkerk, De Dijkrui ters, Graeve Jan, De Ha ringruiters, De Honterui ters, Hulst, Luctor et Emergo, Middelburg, Noord-Beveland, Oranje- ruiters, Paardebloem, De Vlandertse Ruiters, De Vosseryers, De Weelrui ters, Zuid-Beveland en De Zwinruiters. Door Ton Koomen De charmante 16-jarige Zeeuws-Vlaamse scholiere maakt deel uit van de Nederlandse equipe voor de samengestelde wedstrijd, die vijf combinaties telt. „En ze is daar beslist niet kansloos," zegt vader Henk van Hanegem, die met echtgenote Addy tot de trouwe fans van Anouschka behoort. Henk en Addy reizen vandaag naar het zo'n 100 kilometer van Le Mans gelegen Saumur, waar de Fransen hun oplei dingsinstituut voor de paarde- sport hebben. Van Hanegem, de sympatieke directeur-eigenaar van vishandel Noordzee in Breskens, is optimistisch ge stemd. Hij zegt: „Er is de laat ste weken onder leiding vari in structeur Gerard van Kranen burg, een beroeps-instructeur oorspronkelijk uit Venlo af komstig, maar momenteel wer kend in manege Riemens in Nieuwvliet, keihard gewerkt aan haar zwakste schakel, de dressuurproeven. Tijdens het Europees kampioenschap in Frankrijk wordt de eerste dag de dressuurwedstrijd gereden, de tweede dag de cross-country en de derde en laatste dag de springwedstrijd. Voor het springen en de cross-country ben ik niet bang. Daar is ze enorm goed in. Dat bewees ze ook wel tijdens de selectiewedstrijden in Etten- Leur en Wanrooy. Tijdens de eerste selectiewedstrijd in Et- ten-Leur van het rayon Zuid van de NPC, de Nederlandse Pony Club, stond ze na de dres suurwedstrijd nog slechts op de zestiende plaats. Via uitste kende resultaten in de cross country en de springwedstrijd rukte ze alsnog op naar de vierde plaats in de eindrang schikking. De beste twaalf combinaties gingen door naar Wanrooy, waar ze na de dres suurwedstrijd nog vijfde stond. Via topprestaties in de cross country en de springwedstrijd veroverde ze alsnog een goede tweede plaats." Op het dressuuronderdeel is keihard getraind. Henk van Hanegem - zijn dochter Anouschka is al eerder afge reisd naar Frankrijk met de nationale equipe - ziet het dan ook helemaal zitten. Van Hane gem: „We moeten het verlies in de dressuurwedstrijd zoveel mogelijk proberen te beperken. Want denk erom dat de con currentie zwaar is in Franrijk. Er komen zeer sterke formaties aan de start uit West-Duits- land, Ierland en Engeland. Daar verwacht ik de zwaarste concurrentie van. Voorts van ruiters en amazones uit Zwit serland, Noorwegen, Zweden en België. De laatste weken ik er keihard op het dressuuron derdeel geoefend. En er zat duidelijk verbetering in. Nood zakelijk ook, want als ze het op het dressuuronderdeel ver prutst, kan ze het wel vergeten. We zijn drie keer in de week naar het strand getrokken om aan conditietraining te doen. Ze heeft het drinken van coca cola afgezworen en heeft mine raalwater gepakt. Resultaat is dat ze kilo's is afgevallen en nu een perfect gewicht heeft van rond de zestig kilogram. Haar pony Nelis heeft vier weken springrust gehad, zodat die er nu weer volop tegenaan kan. Er zijn speciale lessen voor de cross-country genomen bij Eddy Stibbe in Vught, een toonaangevende ruiter in de military-sport Een man die thuis zo'n zeventigtal hinder nissen heeft staan. Kortom, er is alles aan gedaan haar in top conditie aan de start te krijgen. Ik heb er dan ook alle vertrou wen in." Nadeel in Franrijk is voor Henk van Hanegem dat Anouschka drie dagen achter elkaar in actie moet komen. Van Hanegem: „In wedstrijden van de NPC in Nederland, zoals tijdens het kampioenschap van het rayon Zuid in het Lim burgse Es beek, waar ze de titel veroverde, worden alle onder delen, dus zowel de dressuur, de cross-country als het sprin gen op één dag afgewerkt. Ne lis, een 12-jarige pony met de nodige ervaring, kan dat best aan. Heeft de kracht er voor. Ik denk dat die drie dagen in het nadeel van Anouschka werken. Maar we zullen zien. Beter had haar voorbereiding niet kun nen zijn. Dus daar zal het zeker niet aan liggen. De verwach tingen zijn duidelijk hoog ge spannen." De Zeeuws-Vlaamse ruiter sportliefhebbers zullen 'Euro pese' Anouschka Bevin binnen kort op eigen bodem in actie kunnen zien. Zij zal present zijn tijdens het internationale concours hippique voor paar den en pony's dat de landelijke rijvereniging en ponyclub De Vossereyers op zaterdag 29 augustus houdt in Absdale. Daar zal ook een sterke natio nale Poolse ruitersportequipe present zijn. Anouschka Bevin met Nelis in actie. Deze combinatie uit het Zeeuws-Vlaamse Waterlandkerkje komt in actie tijdens de Europese kampioenschappen in het Franse Saumur, die die weekeinde worden gehouden. foto de stem/cor j. de boer Van onze sportmedewerker SAS VAN GENT - De voorbereiding op de nade-l rende voetbalcompetitie 1987-1988 begint al vroeg I Eind juli en in het prille begin van augustus worderl er al oefenduels gespeeld. Daaronder enkele wed-I strijden tegen clubs uit het betaalde voetbal, wantj Zeeland en dan met name Zeeuwsch-Vlaanderen, is nog niet eerder overspoeld geweest met zoveel clubs uit de betaalde sector. Begin juli was Lokeren al te gast bij de voetbalvereniging Koewacht, daarnaast werd ruim half juli het Zeeuwsch. Vlaanderen'87-toernooi gehouden, met deelname van PSV Club Brugge, West Ham United en Spartak Praag, 26 juli speelt Biervliet tegen Roda JC en 27 juli ontmoet Clinge het Belgische KV Mechelen. Op 1 augustus komt Beerscho naar HW'24 en een dag later speelt Breskens tegen Hel. mond Sport. De voetbalfanaat hoeft zich geen moment tt vervelen in het Zeeuws-Vlaamse. Het oefenprogramma van de Zeeuws-Vlaamse stan daardteams tot en met zondag 9 augustus, ziet er als volgt uit: Zondag 26 juli: 16.00 uur Biervliet-Roda JC Maandag 27 juli: Clinge-KV Mechelen. Zaterdag i augustus: 17.00 uur FC Royal Knokke-Vogelwaarde; 18.00 uur: HW'24-Beerschot. Zondag 2 augustus: 14.30 uur Breskens-Helmond Sport, Sluiskil-Hoofd- plaat, Hulsterloo-Philippine, RIA-Koewacht, HW'2( 2-Hontenisse en HW'24 1-Goes. Dinsdag 4 augustus: 19.30 uur Graauw-Terneuzense Boys, in kader neder- laagtoernooi ter gelegenheid van 40-jarig bestaan Graauw. Woensdag 5 augustus: 19.00 uur Vogelwaar- de-Kruiningen, Schoondijke-Hoek; 19.30 uur Bres kens-Veere. Donderdag 6 augustus: 19.00 uur AZVV- Axel, HW'234-Terneuzen; 19.30 uur St.-Gillis Waas- STEEN. Vrijdag 7 augustus: 19.30 uur Hoofdplaat- Aardenburg en Graauw-Zaamslag. Zaterdag augustus: 14.30 uur Corn Boys-AZW, Wemeldinge- Hontenisse, STEEN-Hoek; 18.00 uur Schoondijke- Noormannen; 18.30 uur Krabbendijke-RIA; 19.00 uur Sluiskil-IJzendijke; 19.30 uur Goes-Zaamslag. Zon dag 9 augustus: 14.30 uur Hoofdplaat-Groede, SDO- HW'24 3, Axel-Oostburg, Graauw-Vogelwaarde Philippine-Clinge, Koewacht-Hansweertse B Terneuzen-Meulestede; 16.00 uur Aardenburg-SK Maldegem, in kader toernooi van SK Maldegem. ÜAG.KACHT.- jü 'tli U/EEKEMÜ- r-W, 'sERt'icE «WAN Van onze sportmedewerker BRESKENS - In Breskens wordt zaterdag 11 juli derde wedstrijd in het kader van het open Zeen triathlonkamioenschap afgewerkt. Dat betekent dat stichting Triathlon Breskens, met uitzondering vani Louisse die het hogerop zoekt, alle provinciale cracks deze sporttak aan de start krijgt. Topfavoriet bij de heren-senio ren is ongetwijfeld Westkapel- lenaar Adri Flipse die in Axel weliswaar Zuidhollander De Niet voor moest laten gaan, maar in IJzendijke niet naast de zege greep en op dit moment het klassement aanvoert. Het grootste gevaar voor de West- kapellenaar komt in Breskens van Mario Willems, afgelopen week nog winnaar in Hoek en terug van weggeweest, Rini Bruggeman, Neil Rak, Jan van de Linde, Theo Tange en de man in opmars, Koewachte naar Pierre van Damme. Een strijd apart vormen de Bressiaanders die strijden om de titel eerste Bressiaander, met in kansrijke rollen Peter Heyboer (vorig jaar winnaar), Peter Nicolai, Auk van Weert, schaatser Flip Salomé en Eddy de Looze. Bij de veteranen is John Simons topfavoriet. In de outsidersollen hier Pieter Ver- hage, Jan de Jonge en Cees Roose, de man die het initiatief nam voor de Zeeuwse titel strijd. Bij de junioren gaat het tussen plaatselijke man Patrick van Haneghem, Ronny de laere en Floris Koole. Jol; de Rijcke bij de dames enl nette Leunis bij de ma moeten in staat worden in hun categorie de bloeirc pakken. De kwart triathl» km zwemmen, 42,4 km fi« en 10 km lopen) start om uur in de Breskense Kaai, het gehele deelnemersveld gelijk wordt we wat betekent dat zowel dei nemers als toeschouwen zaak goed kunen volgen. De organisatoren, onder» zitterschap van Jaap van perstraten, hebben niets het toeval overgelaten, wai medewerkers zijn waaronder zeven jurylede motoren om de zaak in de ju banen te leiden. Met na» het stayeren zal nauwlei: worden uitgekeken. „Wie snapt wordt gaat uit de slag," aldus Van Peperstra die de triathlon wil uitbot- tot de grootste van „Nu Kamperland weg is wij trachten het ontstane op te vullen." Door Fred Rabout BRESKENS - Een onder linge strijd zaterdag 11 juli tijdens de Breskense triath lon. Immers, voor de eerste Bressiaander ligt er een ex tra prijs te wachten en de mentaliteit in het visser dorp kennende is die titel niet in prijzen uit te druk ken. Iemand die zich zeker in de strijd zal mengen is Peter Nicolai, met zijn 38 jaar niet meer een van de jongsten, maar nog boorde vol ambitie. In het winterseizoen nog steeds actief als polospeler bij Schel- destroom na een uitstekende zwemloopbaan. Drie jaar gele den stortte hij zich op de triathlon. „Het is een all round gebeuren en na het zien van de beelden van de triathlon van Hawaï, waar het allemaal be gon, was ik gelijk voor deze sporttak gewonnen. Mijn start was in de recreatieve triathlon van Breskens, terwijl ik drie jaar geleden in Kamperland voor de eerste keer in wed strijdverband meedeed. Het triathlongebeuren in deze regio komt voor mij vijftien jaar te laat. Ik loop nu tegen de veertig en dan is het beste er af. Condi tioneel voel ik me kiplekker, alleen als je ouder wordt gaat de scherpte er af en bovendien heb ik een eigen zaak, waar door de benodigde trainingsar- beid wegens tijdgebrek wel eens ontbreekt." Vorig jaar eindigde hij in Breskens als tweede Bres siaander. Peter Heyboer, die ook nu van de partij is, ein digde voor hem. „Ik kwam als zesde uit het water van de Kaai, tijdens het fietsen onge veer halverwege was ik kwijt met het herstel en dan ben je gezien, zeker ik die van de fiets akelig weinig afweet. Pas toen ik met de triathlon begon zat ik voor het eerst op een koersfiets. Een geleende van mijn zwager. Wist ik veel hoe er hersteld moest worden. Ik wist in het begin zelfs niet dat er koers- broeken waren, waarin zeem leer zat. Na een aantal kapotte achterwerken ben ik daar ach ter gekomen." Het fietsen is nog steeds zijn grootste zorgenkind. Dit terwijl hij dit onderdeel van doorslag gevende aard vindt. „Iemand die goed met de fiets overweg kan is altijd in het voordeel. Met zwemmen kun je nog zo veel minuten pakken, tijdens het fietsen wordt het klasse ment opgemaakt. Kijk maar eens naar Cees Nooyens, toch ook geen zwemwonder, maar die fietst dusdanig hard dat hij de minuten achterstand glad strijkt. En juist op dit onder deel ligt mijn zwakte, want ik zwem redelijk, terwijl ook het slotonderdeel, het lopen, vrij redelijk gaat. Zwemmen is van origine mijn sport, terwijl ik al zo lang ik het me kan herinne ren loop om conditioneel op peil te blijven." Ook het starten in open wa ter spreekt de Bressiaander aan. „Het is veel eerlijker. Je gaat allemaal tegelijk van start, je weet in welke positie je ligt en ook voor de mensen die de wedstrijd volgen is het een stuk overzichtelijker. Het zwemmen in een bad met series brengt vaak problemen mee. Neem nu de triathlon van IJ zendijke, op zich een voortref felijke organisatie, maar nie mand weet in welke positie hij zich bevindt. Nee, hier in Bres kens met zijn allen de Kaai in, dat is de echte triathlon. Er zit wel eens een kwalletje, maar dat mag de pret niet drukken. Honderd meter verder liggen de mensen in de Westerschel- de." De trainingtijd moet bij hem beperkt blijven tot zes uur per week. „Ik denk dat dit genoeg is voor een kwart triathlon, al zou ik er graag wat meer uren in stoppen. Belangrijk is het trainen op de overgangen zwemmen, lopen, fietsen. Met namen de eerste keer heb ik na het fietsen in de beginfase van het lopen enorme krampen ge had in de bovenbenen. Op zulke punten moet je de trai ning aanpassen. Voor de rest we zien het wel zaterdag. De concurrentie is in ieder geval een stuk groter om eerste Bres siaander te worden dan vorig jaar. Het leeft hier enorm en ik hoop, als ik van pech gevrij waard blijf, mijn woordje mee te spreken." Van onze verslaggever HULST - De Zeeuwse tiëntenvereniging Sa: Beter wil dat mensen een specialist bezoeker rekening die ze meekrij gespreid betalen. Daarmee, zo stelt Marijke 1 deriks van Samen Beter, w het betalingsverkeer naa: specialisten toe bemoeilijk worden ze geconfronteerd hun eigen actie. „De patiënten worden wèèr de dupe. We wilier deze manier de specialistei ten voelen dat hun actie lteerd is en dat ook de patië Mii Van onze verslaggever De komende tijd zullen agenten te zien zijn. Groepscommandant G. Do< verklaarde gisteren dat het wel lukt om tijdens de w ends regelmatig te surve ren. De agenten van de g zijn bereid om extra oven te draaien. Den Haag heef ten weten dat er overuren maakt mogen worden, name de vrijdag- en zaten avonden zijn er voldo< agenten op straat om een o in het zeil te houden", aldu Doosje. Hij verwacht niet dat Van onze verslaggever Peter Nicolai, de man die in de triathlon van Breskens poging zal doen als eerste Bressiaander te eindigen. - foto wim w* TERNEUZEN - De 36- rige kapitein H.S. van inder Nederlandse vlag rende binnenvaarttan arinus K is gisteravc ledwelmd geraakt in van de lege tanks van ichip. Irie andere opvarenden sla len er in de kapitein uit ank te halen, tien sleept iracht vervolgens het vie: laar de haven van Dow C "ical. De bedrijfsambula pre 'an Dow bracht het slachtoi laar het Julianaziekenhuis Terneuzen, waar hij is opge "en. Zijn toestand is redelijl Na een onderzoek van de rijfsartsen van Dow kon irietal terugkeren naar igen schip. Het ongeval „„„J ®urde op het moment dat ZecwLrinus K lag te ontgassen 'oorden van de haven van T leuzen. Het schip had in »P van de dag benzine gelo Volgens de rijkspolitie 'ater heeft de bemanning e tanker niet de nodige veil eidsmaatregelen genom 'aardoor het ongeluk get* -n kon. an onze correspondente ULST - Het einde van 1 jchooljaar '86-'87 wordt basisschool de Ark ulst gevierd met een fie cht. die leerlingen van 4 tot 13 j; cddelen vanavond enkele metertjes weg. Heel "uers en de volledige staf ^"krachten gaan mee. «Pperen bestijgen om lf "Un stalen ros. De ro 7* richting Liniedijk andberg. ^dens de tocht krijgen 'Meren een appeltje voor st en na afloop wordt n I getracteerd op "monade. De fietsto bijna een traditie. I Fameniijk erop trekk het vorig jaar goed C roi?r is de deelname ovi el"igend.

de Stem | 1987 | | pagina 10