even. UITBLAZEN Naam van Nederland is in Amerika zo slecht nog niet Akkoord in Rotterdamse haven brengt arbeidsrust weer terug I IABINET 0( Artsen zonder Grenzen keert verontwaardigd terug uit Surinam Rode Storm (2) 'GEEN MAN GEDWONGEN DE POORT UIT' MOET DUUR WORDEN BETAALC in den Bergh lat REGERING BESCHULDIGT NEUTRALE ORGANISATIE VAN POLITIEK HANDELEN|ntrole toe )e Stem comi weg naar eer DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 8 JUL11987 jiff STEM BINNENU DE STEM ;N HAAG - De kabinetsp! ijke regeling van onbetaa i met gemengde gevoele d. WIMKOCK HET idee voor de bestseller 'De Jacht op de Red October' ontleende Tom Clancy (zie ook Uitbl. van gisteren) aan het war game 'Har poon', ontwikkeld door ene Larry Bond. De beide heren leerden elkaar ken nen via een advertentie in het blad van het Amerikaanse Ma rine-Instituut. Toen Clancy na genoeg klaar was met zijn 'Red October', besprak hij met Larry Bond de mogelijkheid om een van diens grotere war games - Comoy-84 - om te zetten in een nieuwe thriller. Met toepassing van het systeem van Harpoon' op dit grote oorlogsspel zou een grote slag in het Noordatlanti- sche gebied moeten kunnen worden gesimuleerd. Clancy vond dat wel relevant omdat „niemand buiten het ministerie van Defensie ooit tot in alle de tails had geanalyseerd hoe zo'n campagne met moderne wa pens zou verlopen" schrijft hij zelf in het voorwoord van 'Ope ratie Rode Storm'. Een oorlog simuleren met behulp van een computer is één ding; er een spannend boek van maken is een heel andere kunst en die blijkt Clancy nu juist voortreffelijk te beheersen. Wat het eerst opvalt aan zijn boeken is dat hij de electroni- sche oorlogvoering helder kan beschrijven zonder te hoeven vervallen in uitgebreide uitleg gerij. Het vloeit allemaal als terloops uit zijn pen en de lezer snapt het meteen, ziet het zelfs voor zich. In de grote zeeslagen tussen Japanse en Amerikaanse vliegkampschepen, in 1942 in de Koraal Zee en bij Midway, zagen de zeelui eikaars vloot- verbanden al niet meer, maar ze kregen in elk geval eikaars vliegtuigen nog te zien. In de jaren '80 kan een vloot vernie tigd worden zonder dat de op varenden iets meer van de vij and te zien hebben gekregen dan een oplichtende vlek op een radarscherm. Het is een griezelige oorlog die zich inte graal in de lucht, op en onder water afspeelt over een opper vlakte van miljoenen vierkante mijlen. Een oorlog, zelfs de be perkte oorlog tussen de Sovjet- Unie en de NAVO die Tom Clancy beschrijft, is een com plex en overbevolkt gebeuren. Daarom concentreert Clancy de handeling op een aantal vi tale lokaties en per lokatie op één of hoogstens enkele perso nen. Het vliegkampschip Ni- mitz\ het front in Duitsland; het Kremlin; een luisterpost in Schotland; een fregat dat kon vooien naar Europa escorteert; een groepje Amerikaanse cor respondenten in Moskou; een atoomonderzeeër; een als Ame rikaans vrachtschip vermomd Russisch troepenschip op weg naar IJsland; de hoofdkwartie ren; een waarnemingscentrum in Californië; een lange af- stands-verkenningsvliegtuig boven de oceaan enzovoorts enzovoorts. Het verhaal flitst van de ene lokatie naar de an dere zonder dat de rode draad ergens breekt. Voor de lezer 5 ontstaat er een panoramisch, samenhangend en steeds actu- eel beeld van wat er gebeurt in llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Noord-Duitsland, op IJsland en op, in en boven de Atlanti sche Oceaan. Hoewel de 'hoofdpersonen' vanwege hun grote aantal slechts summier konden wor den beschreven is Clancy erin geslaagd karakters te schetsen die de lezer gemakkelijk zal herkennen. Alleen de meeste Russen zijn, voor mij althans, wat vaag gebleven en enkele le den van het Politbureau, in het bijzonder de minister van De fensie en de - als enige - niet met name genoemde 'Algemeen Secretaris' zijn absoluut onge loofwaardig (hoop ik). Dat in dat strijdperk van verbindings- en verkenningssa tellieten, vérziende radars, ge leide en zelf-doelzoekende ra ketten ook menselijke ogen en een gewone verrekijker van doorslaggevend belang kunnen zijn wordt de lezer gewaar op de lokatie die al lezende mijn favoriete plek werd. De oorlog is ingezet met onder meer een vernietigende luchtaanval op de NAVO-basis Keflavik op IJsland, gevolgd door een ge slaagde landing van Sovjet troepen. Een meteo-officier van Keflavik heeft de tegenwoor digheid van geest er tijdig van door te gaan en een satelliet-ra dio mee te nemen. Hij pikt ook drie gewapende mariniers op, overlevenden van hun door een voltreffer vernietigde comman dopost. Het viertal trekt het onherbergzame, maar hoger ge legen binnenland ten zuidoos ten van Reyjavik in en zoekt via de (militaire) satelliet radio contact 'met wie dan ook' om de gebeurtenissen te melden. Door de val van IJsland is in het noorden een gapend gat ontstaan waardoor de Sovjet- marine nagenoeg ongehinderd de oceaan op kan om de vitale Reforger-konvooien naar Europa te bedreigen. De me- teo-officer en zijn mariniers krijgen contact met de NAVO- luisterpost in Schotland. Nadat hun betrouwbaarheid is vastge steld wordt hun opdracht: ob serveren, alles melden, maar elk contact met de vijand vermij den. Later wordt het groepje naar het noorden gestuurd, naar Stykkisholmur aan de Hvammfjord, een weken du rende, onmenselijk zware voet tocht, die ik op mijn wegen- en terreinkaart van IJsland (1:500.000) mooi heb kunnen volgen. Mensenwerk blijft toch het interessantst om over te le zen. Hoe realistisch Clancy's Rode Storm-scenario is kan ik niet goed beoordelen, ik weet wel dat hij weer een voortreffe lijke thriller geschreven heeft. Dat moet wel als ik er een paar dagen later nog van droom. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bi) automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, f 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend ©076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rrinirrrilstipc Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter-Jan Dekkers BIJNA een jaar lang heb ben de Rotterdamse ha venbaronnen met de Ver- voersbonden van FNV en CNV overhoop gelegen over het al dan niet ont slaan van overtollige ha venarbeiders. Nu op de valreep toch een akkoord is gesloten vraagt menig een zich af waarom beide partijen zolang en tegen beter weten in voet bij stuk hebben gehouden. Want het uiteindelijke resul taat - geen ontslagen in de havens - mag dan een korte- termijn-succes voor de Ver- voersbond-FNV zijn, de ar beidsonrust heeft de Rotter damse haven geen goed ge daan. De omzet van de stuk- goed-bedrjjven is tussen de 10 en 35 procent gedaald, waar door de toch al wankele fi nanciële positie van de meeste stukgoed-bedrijven aanzien lijk is verslechterd. Rotter dam likt z'n wonden. Of het nieuwste akkoord de arbeidsrust voor de rest van dit decennium zal garanderen moet nog maar worden afge wacht. Want werkgevers en vakbonden hebben in de tach tiger jaren reeds vier maal eerder een sociaal akkoord gesloten en even vaak open gebroken. Tot de jaren '80 leek er voor de stukgoed geen vuiltje aan de lucht. De opkomst van het container-vervoer had dan wel de positie van enkele be drijven aangetast, van een echte noodsituatie was nog geen sprake. Dat veranderde in '81 toen een groot conflict uitbrak tussen enkele grote stukgoedbedrij ven. Werkgevers, vervoersbon- den en de overheid stelden daarop twee commissies in die de ontwikkeling van de werk gelegenheid in de stukgoed gingen bestuderen. De zoge heten Commissie-1 rekende op basis van de goederen stroom uit hoeveel arbeids plaatsen er zouden moeten verdwijnen, in Commissie-2 bespraken werkgevers en bonden de gewenste maatre gelen. Dat resulteerde uiteindelijk in het vertrek van 1.100 oudere havenwerkers. Het ministerie van Sociale Zaken verleende financiële bijstand om werknemers van 57,5 jaar en ouder vervroegd te laten uittreden. De Vervoersbonden dach ten daarmee voor lange tijd de structurele problemen in de stukgoedsector te hebben aangepakt en de werkgevers 'kochten' er de broodnodige arbeidsrust mee. Echter niet voor lang, want al binnen een jaar luidden de havenbaronnen de noodklok: er zouden opnieuw honderden havenwerkers overcompleet zijn. Commissie-2 ging weer aan de slag en bereikte na moeizaam overleg in 1983 een akkoord. In de hele stukgoed werd de arbeidstijd verkort met 10 procent, waarvoor de werknemers 5 procent loon inleverden. Ruim 650 werkne mers verdwenen in de op te richten arbeidspool SHB, waaruit de werkgevers in drukke tijden tijdelijk werk nemers zouden kunnen aan trekken. Sociale Zaken zorgde voor het geld. Het jaar daarop moest de commissie opnieuw aan de slag omdat het stukgoedbe drij f Rotterdam Terminal failliet dreigde te gaan. Dat kon op het nippertje worden voorkomen door de overtol lige werknemers van het be drijf bij de SHB onder te brengen. Datzelfde jaar werd de voormalige Rotterdamse bur gemeester André van der Louw voorzitter van Commis sie-2 en ook die kon meteen aan de slag. De havenwerkge vers zaten volgens eigen zeg gen nu weer met een over schot van 1.700 werknemers in de stukgoed. De Vervoersbonden vonden het langzamerhand welletjes: elk afgesloten akkoord over de werkgelegenheid moest elk jaar weer worden opengebro ken en steeds trokken de bon den aan het kortste eind. Het gevolg was het inmid dels berucht geworden 'Van der Louw-akkoord', dat in de zomer van 1985 werd gesloten, maar pas aan het eind van dat jaar door alle partijen werd ondertekend. Het overschot aan havenwerkers zou op nieuw via vervroegd uittre den worden weggewerkt, de arbeidstijd zou met 5 procent FNV-onderhandelaar Paul Rosenmöller (links) begroet werkgeversverte genwoordiger G. Zeebregts. - foto anp worden verkort en de werk gevers in de andere havensec toren verplichtten zich één stukgoedwerker aan te nemen voor elke twee werknemers die daar vertrokken. Tot 1991 zou geen enkele stukgoed-ar- beider worden ontslagen. Nog voor het akkoord door de partijen was ondertekend braken er in de havens sta kingen uit omdat de werkge vers de ATV in minuten per werkdag wilden invoeren. De bonden eisten echter vrije da gen en kregen uiteindelijk ook hun zin. De arbeidsrust leek met het Van der Louw-akkoord voor een reeks van jaren te zijn ge garandeerd totdat de werkge vers eind vorig jaar aankon digden dat er opnieuw ontsla gen zouden vallen. Daar wa ren maandenlange onderhan delingen over een fusie tussen de belangrijkste stukgoedbe drij ven aan voorafgegaan. Dat mislukte uiteindelijk, ook al omdat de vervoersbonden niet akkoord gingen met een vermindering van het aantal banen als gevolg van die fu sie. Voor de bonden bleef het Van der Louw-akkoord hei lig: Geen man voor 1991 ge dwongen de poort uit. Overi gens was Van der Louw zelf al uit de commissie gestapt omdat hij commissaris was geworden bij Pakhoed, een bedrijf met belangen in het stukgoed. Zijn opvolger werd top ambtenaar De Boer van So ciale Zaken, maar dat werd geen succes. Half december moest hij teleurgesteld con stateren dat de kloof tussen werkgevers en bonden 'on overbrugbaar' was geworden. Daarop kondigden de werkgevers het ontslag aan van 350 werknemers, waarop de Vervoersbond FNV de eer ste stakingsacties begon. Één dag ging de hele stukgoed plat, daarna volgden gedu rende acht weken korte sta kingen bij bedrijven waar schepen voor de wal lagen. Minister De Koning (So ciale Zaken) deed nog een po ging te bemiddelen, maar dat haalde niets uit. Hij vond twee onverzoenlijke partijen tegenover zich. Begin maart zette minister ad-interim De Graaf beide partijen voor het blok: als er op 1 juli geen akkoord zou zijn gesloten zou hij zijn financiële bijdrage aan de arbeidspool SHB verminderen. De stakingen werden afge blazen toen de Ondernemers kamer van het Amsterdamse Gerechtshof de werkgevers verbood mensen te ontslaan. Niet omdat de Kamer zich achter de eis van de Vervoers bond stelde, maar omdat PRECHT (ANP) - Het ndelijk Patiënten/Con- nentenplatform heeft de reniging van Neder- 1(jse Ziekenfondsen en de Landelijke ecialisten Vereniging werkgevers nogal slordig n een voorstel gedaan d'e problemen moet op- gen die patiënten onder den door het conflict tus- de procedure sprongen. In april ondernam voop ter Quené van de Sociai - TC,r Economische Raad op voorst en j van de FNV en de centn 1 komt er op neer dat de werkgeversbond VNO tiënten de aanspraak die laatste bemiddelingspogii Er bleek volgens hem nog doende ruimte voor onde handelingen en derhal; werd de Commissaris van Koningin in Flevoland, H Lammers, aangezocht als middelaar. Zijn rol bleek echter snel te zijn uitgespeeld: al twee bijeenkomsten met beide partijen gaf hij de pi] aan Maarten. zij bei dis ov( del Da erz De laatste twee maant bleef het op het oog rustig de Rotterdamse haven, m; dat was slechts schijn. Bei partijen bleven naar moi rijkheden zoeken om het 1 juli toch nog eens te wori Daarna zou het kabinet mers de geldkraan dii draaien en daar was zelfs militante Paul Rosenmöl bang voor. ky en CNV zullen in de ko- Enkele suggesties van VcE^e cAO-onderhandelingen Volk-hoofdredacteur en oiM^ren om het woordje 'on- FNV-onderhandelaar Gerstjggy alsnog te vervangen Krul werden door beide pa wr -betaald'. Volgens de bon tijen aangegrepen als de la; tornen anders alleen de be ste strohalm. Gistermidt E betaalden voor de regeling sloot men een akkoord, waaaanmerking. „Wie kan het voor beide partijen het nodij nu permitteren om een water in de wijn hebben ma llf jaar )ang een half salaris ten doen. Smissen", vraagt het CNV Paul Rosenmöller kan i af. achterban recht in de ogi kijken want er gaat geenns De plannen van het kabinet gedwongen de poort uit. Mn an uit van een regeling of die achterban straks ben larbij ouders van kinderen zal zijn daarvoor de prijs betalen moet nog worden aj gewacht. Want het gistra] gesloten akkoord moet zwf betaald worden, ook door] werkende stukgoedarbeiderl onze Haagse redactie 'erkgevers vinden de plannen t den ze niet ver genoeg gaan. jonj krij jaai per gev den lof mee vooi ciee wer ma< daa voo; Zwc »Z\* oud zou vraj D Door Eugène Leenders 'DE WEST', dagblad uit en voor Suriname, zaterdag 4 juli 1987. Onder het bericht dat Klaus Barbi levenslang heeft gekregen een fors artikel onder de kop 'Artsen zonder Grenzen team verre van neutraal'. 'De heer A. van Steen in Parimaribo, medewer ker van Artsen zonder Grenzen heeft misbruik gemaakt van het vertrouwen van de Suri naamse regering. Met een sterke radioverbin ding onderhield hij contact met criminelen en terroristen, in code werden berichten doorgege ven'. Tot zover het bericht in de Surinaamse krant. Annemieke van Steen is laaiend. Niet een me neer maar een mevrouw is verantwoordelijk voor de logistieke ondersteuning van Artsen zonder Grenzen. Gistermiddag net terug op Ne derlandse bodem vertelt ze: „Het bericht is van a tot z verzonnen. Wie ziet mij nu voor een man aan. Niemand heeft ons wat gevraagd. En nooit, nooit heb ik of het leger of het junglecommano geïnformeerd over zaken". De persconferentie op Schiphol over de plot seling terugkeer van het medisch team verloopt moeizaam. De journalisten zijn geïnteresseerd in de toestand in Suriname. Medewerkers van Artsen zonder Grenzen onthouden zich echter principieel van het publiek uitspreken van een oordeel betreffende de de politieke situatie in de landen waar ze werken. Regelmatig worden vragen terugverwezen. „Dat is politiek, daar antwoorden we niet op". Het blijkt dat de twee leden van het team die in Mongo werkten met rust zijn gelaten. Bij het huic gaai een wer CAC vast ;h (PvdA) is bereid een h lankelijk vertrou- HAAG (ANP) - Het !e-kamerlid Van den andere team in Brokopondo lopen in de maan den mei en juni de spanningen echter hoog op. Tot twee keer toe wordt de auto van de artsen door leden van het junglecommando gestolen. De medewerkers moeten het voertuig onder be dreiging van vuurwapens afgeven. De eerste keer komen inwoners van Brokopondo de auto nog terugbrengen. Arts Joost de Barbanson: „We hebben zo goed mogelijk ons werk gedaan. Dagelijks kwamen burgers in de polikliniek. De meesten met tropi sche ziekten, ook dreigde er een schurft-epide- mie". Lange tijd waren de leden van het junlecom- mando de baas in het gebied rond Brokopondo. Het team: van links naar rechts Joost de Barbanson, Marion Geomini, Harry Wil- lems, Wilma te Heege, Anne-Mieke van Steen en Jacques de Milliano. - fotoanp Op 17 juni begon het nationale leger met succes een zuiveringsactie. De volgende dag stond sol daten bij de polikliniek op de stoep. De huisraad en radioverbindingen werden op straat gegooid. En Barbanson kreeg van een kapitein, die zich weigerde te identificeren, te horen dat hij bin nen vijf minuten moest opkrassen. Er werd gedreigd met vuurwapens, maar de soldaten gebruikten geen lichamelijk geweld. Barbanson: „We weten niet of ze opdracht had den van de regering. Ze waren behoorlijk spannen. Ze reageerden zoals in oorlogstijd." Over het plotselinge optreden van het le werden twee officiële versies door de S» naamse regering gegeven. De eerste was men het medisch team niet vertrouwde, tweede dat Suriname in Brokopondo geen me sche hulp meer nodig had. Twee weken lang probeerde de organisij met de Surinaamse regering tot een overe komst te komen. Het lukte niet. Gisteren wij het vijftal op het vliegtuig gezet. De Milliano: „Toen er echt niet meer te prat viel hebben we ons team in Mongo zelf terug roepen. We zijn geen speelbal in de handen ij het leger". Zo goed als zeker heeft het leger de radio-* binding tussen de leden van het medisch afgeluisterd. De Nederlanders verklaren edij zeer stellig absoluut neutraal gebleven te zijl Tot zover de officiële persconferentie. Na loop, als er nog wat wordt doorgefilosofi over de redenen de artsen uit te wijzen, kom'| een nog een andere versie boven tafel. persoon te laten onder ren wat er waar is van ïweringen dat hij drie geleden aandelen zou ;n verhandeld met de rkennis dat die in irde zouden stijgen, -fractievoorzitter Kok ef Van den Bergh een met het verzoek een des- ig vertrouwenspersoon ge te geven van documen- i die op eventuele handel in leien betrekking kunnen en. Kok deed dit verzoek het doel de geruchten de bid uit te helpen. aan wac wijz len pier real ken grot zegt H gelu sluil derg rech werl werl soor we zegs Het nationaal leger wil gewoon geen pol kers in het gebied waar ze ingezet worden, dan kunnen leden van die betrouwbare orgi satie Artsen zonder Grenzen vervelende ooj tuigen zijn. Door Jo Wijnen Hoe slecht is de naam van Nederland in de VS? Zien Amerikanen Nederland als een soort levensgevaarlijk Sodom en Gomorra waar je kans loopt te worden af getuigd en uitgeschud door desperate drugsgebrui kers? Is Nederland in de ogen van de Amerikanen een vat vol eigenaardigheden, voorts ge vuld met vreemde, al te tole rante mensen die er maar een beetje op los leven en er een uiterst twijfelachtige sexuele moraal op na houden? Of is Nederland een losgesla gen democratie waarin de overheid geen gezag meer heeft, waarin de katholieken de vermaningen van de paus aan hun laars lappen en waarin op goed geluk tegen zowat alles wordt geageerd en gedemonstreerd? De Nederlander die in de VS zijn oor te luisteren legt krijgt over het algemeen min der merkwaardige verhalen over zijn vaderland te horen dan hij mogelijk had ver wacht. Zeker, Nederland wordt in de Amerikaanse pers vaak af geschilderd als een wat eigen aardig, eigengereid tand. Het doen en laten van bijvoor beeld de Nederlandse katho lieken wordt in de VS met verbazing gevolgd. Onze standpunten over abortus en euthanasie trekken zelfs grote aandacht in de VS. Het feit dat Nederland - in tegenstelling tot Amerika - niet worstelt met het pro bleem van ongewenste tiener zwangerschappen (in de VS wordt jaarlijks een miljoen 'vaderloze' kinderen geboren) vervult de Amerikanen met verbazing en sommige pro gressieve opvoeders zelfs met ontzag. Bijna iedere Amerikaan weet dat Amsterdam met een drugsprobleem worstelt. Maar slechts enkele Amerika nen zien Nederland als een gevaarlijk en 'zondig' land dat zoveel mogelijk moet worden vermeden. Han Mulder, directeur voorlichting van het ministe rie van Brinkman, heeft de afgelopen weken met tal van prominente journalisten in Canada en Amerika gespro ken over het beeld dat in die landen van Nederland be staat. Zegt Mulder: 'Dit is na tuurlijk geen onderzoek ge weest. Dit waren gewoon een paar gesprekken over de vraag of er in Canada en de VS eenzijdig en ongunstig over Nederland wordt ge dacht. Welnu, ik heb natuur rijk een bepaalde eenzijdig heid ontdekt. Maar die had te maken met het oude beeld van Nederland als een natie van tulpen, klompen en kaas. Zeker, onze hoge graad van tolerantie werd ook genoemd, maar niet in negatieve zin'. Mulder heeft geconstateerd dat de beeldvorming van Ne derland wellicht zeer moeilijk meetbaar is. 'Je krijgt vragen als: Is het waar dat iedere Ne derlander van achttien jaar en ouder van de regering een gegarandeerd inkomen krijgt?. Als je daar min of meer bevestigend op ant woordt, wordt vervolgens wat hoofdschuddend gereageerd. Men vindt Nederland een beetje eigenaardig, een tik keltje apart'. Volgens Mulder is het veel erger dat Nederland nog ty weinig wordt gezien als een zeer hoog geïndustrialiseerd land, een hight-tech-natie. Robert Haslach, een Ame rikaanse medewerker van de afdeling pers en cultuur van de Nederlandse ambassade in Washington en belast met de contacten met de Ameri kaanse pers zegt: 'Dat is nu juist zo eigenaardig. Als je de business-pagina's van de grote kranten en tijdschriften leest, tref je wel degelijk de jaarverslagen van bijvoor beeld Philips aan. Men weet dat Nederland een van de grootste buitenlandse inves teerders in de VS is. Men kent het voortreffelijke bankwe zen. Men weet hoe het er tech nisch voor staat in Nederland. Maar soms is het net alsof men op de 'gewone' pagina's van de kranten en tijdschrif ten geheel andere dingen ziet dan de economische verslage vers zien. Daar heeft men in derdaad veel meer oog voor allerlei eigenaardigheden. Het feit dat premier Lubbers een brandbom, die in zijn huiska mer terecht kwam, meteen heeft teruggegooid, trekt hier veel aandacht. Overigens, als in Nederland een opzienba rend project als de Ooster- scheldedam wordt geopend, wordt daarover met ontzag en bewondering geschreven'. Mulder zegt dat Nederland wellicht zelf meer problemen met zijn beeldvorming in het buitenland heeft dan de bui tenlanders. Enkele voorzich tige conclusies van Mulder: 'Er bestaat geen duidelijk beeld van Nederland in het buitenland. De stereotiepen die in de VS en Canada over Europa bestaan, worden ook op Nederland van toepassing verklaard. Misschien moeten we Nederland inderdaad veel meer verduidelijken in het buitenland. Maar dan roep je ook vragen op over de minder aangename kanten van ons land'. Robert Haslach heeft een inventarisatie gemaakt van de vragen die het Ameri kaanse publiek (en de pers) de afgelopen vier weken aan de Nederlandse ambassade in Washington stelde. Die vra gen hadden betrekking op het Nederlands beleid in Midden- Amerika, over de Neder landse standpunten inzake de Perzische Golf (Amerikaanse bladen berichtten dat Neder land als enig Europees land bereid was Amerika actief te steunen bij het openhouden van de scheepvaartroutes in de Golf), over de euthanasie en over het Nederlandse standpunt inzake terrorisme. Haslach, die zeer veel scho len, groepen en organsiaties bezoekt om iets over Neder land te vertellen, zegt zelden negatieve geluiden over Ne derland te horen. Hij zegt: 'Soms werp ik zelf wel eens de vraag over het drugsgebruik in Amsterdam op. Er zijn dan altijd mensen die zeggen: Tja, daar had ik inderdaad iets over willen vragen'. Haslach wordt ook wel eens geconfronteerd met vragen van ouders waarvan de kin deren een jaartje in Neder land gaan studeren. 'Het kost me heel weinig moeite die mensen gerust te stellen. En DE Perzische Golf kan elke dag ""igrijkste olietankerwaterweg van vloten met onvoorstelbare vern usland, Frankrijk en Engeland, desnoods met geweld. Maar ju allerlei tegenstellingen van belan van anderen uitlopen op een intei Directeur De Milliano: Maar wij gaar^merigepK? AraShfmythei We proberen door praten toch nog terug te. teire planners van de grootmachter gen keren. Lukt dan met, dan overwegen weTer verduidelijking terug naar het via het buurland Frans Guyana onze «Golfprobleem Ruim zes jaar ge hervatten. De mensen in Brokopondo heb* begint bijna onmiddellijk tankers medische verzorging hard nodig n ,n iran. Irak wil Teherans economi de knieën te krijgen. Iran slaat teri_ 3 tatale cirkel. Koeweit, een kwe 'an de olie, kiest partij voor Iral t zo nu en dan een tanker van Koeweit voelt zich ongemakkelijk tnd zijn tankervloot te bescherm» an niet achterblijven. Een Amerik Irak, Iran dreigt Amerikaanse sch< ise raketten te zullen installeren i rijk en Engeland, die beide veel t wereld, laten hun vloten opston i in de Golf. j grootmachten hebben elk hun re j^n er tenslotte allemaal op verzoe van de concurrende beschermin lericht zijn op de grillige kusten v; ie grote oorlogshitser is. Nog iroi ten non-aanvalsverdrag over de :|jn aanvallen op de tankers n et en dat de grootmachten Irak i jger mag het heten, dat de groot nandelingstafel willen brengen, te wekken. Nog een complicerend! In. de Irangatezaak en pre omstandigheden willen tonen, de J met zich zal laten sollen ook al 'empjes. i9®vaar van escalatie zit er in. Irar j ,e 'anceren op de vloten. Zou da Want daar gebeurde heie, de Amerikanen, die deze week al v n 4 oefendenterugslaan. De Russen, te reageren, zullen moeten ar] met meer te overzien, oeie Golfzaak wordt dramatisch e vrije doorvaart op hoge zee, v, ■ün T^er zo n 'tonisch trekje aan jn strikt genomen niet nodig, om ir!=?en 9P alle gewenste plaatsen ®r 9ez|chtsverlies en zonder dal hoeven te laten vallen, 'ngen worden ontdaan. Rusland ]evol initiatief genomen. Het wil 'iruleen tiic|je in de ijskast zetter £ken om daarna met Amerika na '!®fn redelijk voorstel. De Golf i rrin^a.ch,enspe"eties en een Pla rr|ng tot een ramp kan leiden. de Amerikanen die een ti? in Nederland hebben woond, oordelen meestal positief over het land'. Kortom, Nederland is- thans in het oog van meeste Amerikanen - slecht nog niet. Een woordvoerster van groot reisbureau in de kaanse hoofdstad zegt: i het oordeel over Europa alle de afzonderlijke lal in Europa wisselt soms week tot week. Het hangt] vanaf wat een AmerikaatJ Europa ziet, meemaakt, o« komt. Het vorig jaar iedereen hier bang om Europa te gaan vanwege terrorisme. Als je iemand' die kant uit stuurde, koo| Nederland warm aanbevi En voor het overige, ik nooit echt klachten over derland. Ik vertel onze k ten altijd: In ieder grote gebeuren nare dingen, uit de buurt van stadsde die een slechte naam hel Dat geldt voor Amstefl maar dat geldt ook voor] grote steden in Amerika'. Ze voegt daaraan toe: Amerikanen trekken massaal naar Europa. Ik de klanten nooit zeggen dij naar ieder land toe willen1 halve naar Nederland'.

de Stem | 1987 | | pagina 2