i J PLAN OM ER DIVERSE INSTELLINGEN IN TE HUISVESTEN k George z Sponselee 'e hooi en te gras leerlingen Ter Duinen succesvol met musical Koningen en keizers schieten om titel e wereld aan. Overval met stok mislukt BURENGERUCHT POLITIERAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS gemeente ENDMAKING MDERWET erteren ïn centenkwestie, xncier.99 ad naar uithoek, 'en drukke baan >r een rustig ;rflat, eveneens. 5 eenzaam. Dat 't ie. Maar wat doe en beseft, dat "die- iezelfde situatie r eenzaam gevoel. :oekt, komt u wel- nen, volleybal, een )f samen gezellig samen koken de schoolkantine? 1 de eenzaamheid r. De een pakt een *e vriendin, buurt en als u het nummer van op de achterzijde intrale nummer weg wijst naar de nformatie over de alaats. Niet zeulen |jjv y i££ Kruispunt Graauw niet verbeterd Jeugdbestuur bij Natuur vrienden in Philippine Volksdansen in Antwerpen Maandagavond in Antwerpen Museumzoektocht Bakkersmuseum Axel Hulst Ai; pESTEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 8 JUL11987 ~7 wethouders van Terneuzen bren. itig het bepaalde in de artikelen 12 van de Wet Algemene Bepalingen openbare kennis dat op 2,4 en 11 jen om een vergunning ingevolge ingekomen van: in bejaardencentrum „De Blide" it 1 te Terneuzen, voor het opricb ng hebben van een verzorgingste- arden op het perceel plaatselijk bij lstraat 1Terneuzen; lelse, Nijverheidsstraat 53 te Ter iet oprichten en in werking hebben luwmechanisatiebedrijf op het per- bekend Nijverheidsstraat 53, Ter en Zn., Oud Vlissingen 3 te Hoek, iten en in werking hebben van een het perceel plaatselijk bekend Hoek; Villemsen, Edisónstraat 31 te Ter iet oprichten en in werking hebben etersbedrijf op het perceel plaatse- ustrieweg 9, Terneuzen. ins de vergunningen te verlenen, van voorwaarden ter voorkoming Je of hinder voor de omgeving, ontwerp-beschikkingen en andere ikken liggen met ingang van heden inzage ter gemeentesecretarie, al- zaken en wel tot 8 augustus 1987, 09.00 ot 12.00 uur en van 13,30 like donderdag van 19.00 tot 22.00 stukken wensen in te zien op don- 19.00 tot 22.00 uur worden ver- ooraf mededeling te doen (tel stel 123). ijdens de kantooruren een monde- p de stukken worden verkregen, ïaand vanaf heden kunnen gemoti- schriftelijk bij het College van Bur- thouders worden ingediend. Dege- vaarschrift indient, kan verzoeken egevens niet bekend te maken rordt verzocht (tel. 01150-17980, dt tot 8 augustus 1987 voorts gele- om mondeling bezwaren in te de aanvragen van gedachten te bevoegd gezag, de aanvragers en aanwezigen dt er ten slotte op gevestigd, dat al- bezwaren hebben ingebracht op iven wijze en de belanghebbenden, t zij daartoe redelijkerwijs niet in ;t, naar aanleiding van de beschik- en instellen bij de Kroon. 1987. ster en wethouders van Terneuzen, C. Ockeloen, burgemeester I A.J. van Pagee, secretaris T22 gen: De Stem, 076-236911 de Stichting Ideële Reclame. SIRE Baudeloo gratis voor Hulst IULST - De gemeente [ulst mag de komende ja- gratis gebruik maken jan het naast het stadhuis eiegen monumentale iaudeloopand. jat komt, met het vertrek van zusters Franciscanessen, ilf augustus leeg te staan. Omdat het monument onbe- Érd zou achterblijven, is af spreken dat de gemeente op pand zal passen, zolang het niet verkocht is. Immers, een gebouw dat volop gebruikt wordt, takelt minder snel af dan een onbeheerd leegstaand pand. Gemeentesecretaris H. van Geesbergen denkt dat Hulst er tussen de drie en vijf jaar gra tis gebruik van zal kunnen ma ken. Voorwaarde daarbij is wel dat gezorgd wordt voor eventu eel noodzakelijk onderhoud. Daar kan de gemeente zich overigens geen buil aan vallen, want het monument wordt door de zusters in uitstekende staat achtergelaten. Wat de gemeente allemaal met deze nieuwe ruimtelijke mogelijkheid gaat doen is nog niet precies bekend. Zeker is wel dat begin volgend jaar de dan danig afgeslankte Stich ting Gemeenschapswerk er huisvesting krijgt. Het bestuur, dat van de gemeente te horen heeft gekregen om te zien naar goedkopere woonruimte, vindt het Baudeloomonument accep tabel. Met het vertrek van het Ge meenschapswerk uit de Hul ster Steenstraat komt ook de stichting Woonwagenwerk zonder onderdak. Het is zo goed als zeker dat ook deze instelling naar Baudeloo verhuist. Wat het Project Mensen Zonder Werk gaat doen is nog niet be kend. Maar wat de gemeente betreft, kan ook dat een plaatsje krijgen in het monu mentale pand. Van mogelijke andere bewo ners is momenteel nog geen sprake. In het monument is overigens nog wel genoeg ruimte. Daarom maken vol gens Van Geesbergen andere instellingen die ruimtenood hebben en bij de gemeente aan kloppen een goede kans om eveneens in Baudeloo onder de pannen te geraken. Ambtelijke diensten van de ge meente zullen in ieder geval niet meer met hun bureau's moeten gaan zeulen. Die heb ben net een grote interne ver huizing achter de rug. Volgens Van Geesbergen komt de huis vesting van het gemeenteper- soneel pas weer aan bod als er een nieuw stadskantoor is ge realiseerd. Hij heeft er goede hoop op dat dit binnen een jaartje of vijf gestalte kan krij gen. Voor de bouw ervan zal vermoedelijk een stukje van het Baudeloocomplex moeten worden aangekocht. Een eerder plan om het gehele complex te kopen is definitief van de baan. Zou de koekoek echt een kaf naald (een baard) in zijn keel [hebben en daarom niet meer [roepen? We tekenden vorige week die uitspraak op als een [oude volkswijsheid. Vergeet [het maar. Zoals iedere andere moet de koekoekman hoekoeksvrouwtjes duidelijk jiaken dat hij 'in de markt' is, e lokken dus, en andere man hen aanzeggen dat een be haald gebied het zijne is, waar men beter weg kan blij ven. Slerel en zanglijster doen dat met een fraai lied, een kippe- haan kraait, spechten roffelen op een tak en de koekoek poept koekoek. De mannen pus; het geluid van de Touwtjes is een hoog hinne- feend gelach. We kunnen ons niet herinneren het ooit ge hoord te hebben, want het lese ga-ga-ga dat je soms hoort is het niet; dat is ook pan een mannetje afkomstig. Voor de koekoek is inmiddels kie paartijd zo goed als voor- pij, dus het heeft weinig zin meer vrouwen te lokken en [derhalve zwijgt hij, dat is het pele verhaal. jen heel ander verhaal is de 'ondst van een vlinder te St.- Bansteen op kermismaandag 29 juni. Onlangs dus. De familie W. Ivens vond hem op de stoep. Nog nooit gezien zoiets. Het bleek een hermelijnvlinder te zijn. Type nachtvlinder, zo'n drie, vier centimeter lang, wit met ragfijne zwarte stippen en streepjes erin. Zoals de bon- trand van de koningin haar staatsiemantel: hermelijnbont met de zwarte staartpuntjes erin verwerkt. Hermelijnvlin- der dus, maar daarvan zijn twee soorten waarvan de een akelig zeldzaam is. Eddy Vermandei, de vlinder specialist gebeld. Die zag het direct: Cerura erminea, want zo zijn die mannen, direct we tenschappelijke namen. Dat is geen grootsigheid hoor, er zijn weinig vlinders die een Neder landse naam hebben. De her- melijnvlinder in zoverre wel, maar het maakt nogal wat ver schil of je met Cerura erminea of met Cerura vinula te doen hebt. Die erminea dan die was voor de eerste (bekende) keer verzameld in Nederland in 1908. Dat was bij De Meern in Utrecht. De volgende vangst was in 1954 (inderdaad 46 jaar later) in Zuid-Limburg. In 1985 verzamelt Eddy Vermandei er twee. De beemdkroon. Op tal van plaatsen in de berm momen teel. Torenvalk: een slecht broedseizoen. We citeren uit het artikel dat hij daarover schreef in Ento mologische Berichten: - Op de eerste dag van de inventarisa tie, 6 juli 1985, vond ik in de groeve te Nieuw-Namen een prachtig vrouwtje van Cerura erminea. De rups van deze soort leeft in de kruinen van oude populieren (Koch, 1984), die hier in ruim voldoende mate aanwezig zijn. Op 11 juli 1985 ving ik een tweede exem plaar, een afgevlogen man netje, te Hulst, nabij het vogel reservaat De Liniedijk, een restant van de oude vesting werken van het Middeleeuwse stadje. Ook hier gelden de zelfde omstandigheden als in Nieuw-Namen: droge zand gronden en veel oude populie ren. In 1986 zijn er geen erminea's aangetroffen en nu, 1987, zit er een doogemoedereerd op de stoep te St.-Jansteen; de vijfde vondst in Nederland. Toch goed dat er mensen zijn die zeggen: Nou ben ik toch wel eens be nieuwd wat hier zit, want zo verging het de familie Ivens. Nieuwsgierig zijn we ook ieder jaar naar de broedresultaten van dag- en nachtroofvogels, van de valken, buizerds en ver wanten en de uilen. De toren valk heeft zeker een slecht broedseizoen, dat is gebleken tijdens het ringen van de jon gen die opgroeien in nestkas ten. In 22 gecontroleerde kasten vond men slechts zeventien jongen. Ook de steenuil gaat het niet goed dit jaar. De ker kuil is helemaal bedroevend, hooguit enkele paartjes in oost, mogelijk in west een paar meer. Veel beter vergaat het de bruine kiekendief. Wie een beelje rondkijkt in de polders krijgt hem gegarandeerd te zien, met name in de buurt van Saeftinghe, jagend laag boven de gewassen. Er schijnt zelfs nog een blauwe kiekendief rond te zwerven - normaal al len maar wintergast - die zich broedverdacht gedraagt. Dat zou een aanwinst zijn voor onze avifauna. De buizerd ligt met jongen ergens in de verre omtrek van Hulst. Deze week konden we boven onze woonwijk, plan west 3 Hulst, prooi-overdracht zien. Dat is op een behoorlijke afstand van het nest, dus het kan eigenlijk overal waargeno men worden in de hoek Hulst- Graauw-Nieuw-Namen-Clin- ge. Ze cirkelden om elkaar heen, man en vrouw, hij met de prooi. Toen naderde zij hem van onder af, gooide zich op de rug en nam de prooi over. Zij linea recta richting nest, hij cirkelde hoger en hoger tot hij met het blote oog niet meer te zien was. Al op de bloeiende bermen ge let en de knautia ontdekt? De vrij hoge plant met grijsgroene bladeren en de lila bloem- hoofdjes. Knautia wordt hij ge noemd, maar de echte Neder landse naam is eigenlijk beemdkroon. Mooier kan het toch niet gezegd worden? Het is een sieraad voor onze bermen, die we op steeds meer plaatsen te zien krijgen. Bloeit nu, echt niet moeilijk te vinden, de bloe men hebben al gauw een door snee van twee, drie centimeter. Vaak in gezelschap van de grote ratelaar, ook een fraaie soort. Bloeit geel; eenmaal uit gebloeid en rijp rammelen de zaadjes in de doosvormige vruchten. Vandaar de naam. De ratelaar is er momenteel echt opmerkelijk meer dan voorheen. Dank zij het goede bermbeheer. Als men nu maar weer niet alles te vroeg maait - er ligt al veel plat - maar vooral niet te diep in de sloot, de bermpalen vrij is voorlopig meer dan genoeg, dachten we. V' st'U mJ °nze correspondent [00STERZANDE I Hn iet -'''hards bij de Sacre Coeur. - Ook de extra uitvoering van Musical Adieu Paris zat van Leuven in Kloos- zande vol belangstellen- n. leerlingen van groep 8 11 basisschool Ter Duinen achten het stuk met suc- c °P de planken, badden onder leiding van den van de ouderraad dit Mkale stuk ingestudeerd. De rs hebben zelf alle kos- FOTO WIM KOOYMAN tuums gemaakt en het prach tige decor is geschilderd door Thijs van Damme. Het verhaal gaat over een klas die via een opstelwedstrijd een vierdaagse reis naar Parijs had gewonnen. Op de trappen van de Sacre Coeur passeren vele Franse eigenschappen en historische figuren de revue. Woordvoerder I. Boerdam van de ouderraad zegt bijzon der tevreden te zijn over het verloop en vooral over de on verwacht grote belangstelling en vele lovende woorden van de bezoekers. Van onze verslaggever GRAAUW - De verbetering van de riolering in Graauw is voor burgemeester en wethouders van Hulst geen aanleiding om meteen ook maar het kruispunt Melo- weg-Graauwsedij k-Oude Kaai aan te pakken. B en W schrijven dat naar aan leiding van vragen hierover door het raadslid A. Brugge- man (eigen lijst). Bruggeman wees tijdens een eerdere raadsvergadering op de problemen die het vracht verkeer op deze kruising on dervindt en opperde met de riolering meteen de situatie ter plaatse te verbeteren. Volgens B en W is de aanpassing van het kruispunt echter een duide lijk op zichzelf staande wegre- constructie. Wel wordt met de verbetering van de riolering ook het wegdek van de Achter eindstraat gereconstrueerd. Van onze correspondente HULST - Het schutterster- rein van de Batavieren te Hulst vormt dit jaar het strijdtoneel voor de koning en keizerschieting van de Nederlandse Bond van Staande Wipschutters. De Van onze correspondent MIDDELBURG - Kort na het plegen van een tweetal mislukte overvallen heeft de gemeentepolitie van Middelburg maandagavond twee mannen aangehouden. De mannen bedreigden eerst met een bezemstok een bakker die in zijn zaak stond en eisten het geld uit de kassa. De bak ker A. R. greep daarop een bakkerswerktuig en smeet dit tegen' de benen van P. P. uit Vlissingen. Hierna kozen beide mannen het hazepad. Een van hen, de Middelbur ger J. R., hield het na deze mis lukte poging voor gezien. P. echter waagde kort daarna nog een poging om eventueel aan geld te komen. Maar de woor den: „Dit is een overval, geef je geld af" waarbij hij de stok in de nek van de verzekerings agent W. R. uit Leiden, die hij op zijn pad ontmoette, legde, hadden niet het gewenste re sultaat. R. had namelijk geen geld in zijn bezit, alleen een re kenmachientje en een spoor wegabonnement. De Vlissinger wordt morgen (donderdag) voorgeleid voor de officier van justitie te Middel burg. titelstrijd begint zaterdag 11 juli om 13.45 uur. Hulst werd voor dit evenement uitgekozen omdat vorig jaar de titel veroverd werd door Bata vier T. Freijser. Aan deze koning- en keizer schieting mogen alleen konin gen en keizers van bij de bond aangesloten verenigingen mee doen. Tevens zijn er enkele schutters die door het verrich ten van een bijzondere presta tie, bijvoorbeeld de Europees kampioen, het recht verworven hebben om levenslang aan deze schieting te mogen deelnemen. De vereniging die dit jaar de koning levert zal volgend jaar deze schieting mogen organise ren. Na de koningschieting volgt er zaterdag om 15 uur een publieke schieting, waaraan iedereen kan meedoen. Van onze verslaggever PHILIPPINE - De driehon derd leden tellende Stich ting Natuurvrienden, afde ling Philippine, heeft een jeugdbestuur gekozen. Daarin hebben zitting Daniël Hoefijzers (voorzitter), Marty de Bruyn (secretaris) en Pa trick Passemiers (penning meester), Mario Roegiers (lid) en Martin Bombelijn (lid). Mentor is John Danekaert. Er is al meteen iets op touw gezet. Op 9 augustus is er in en rond Philippine een wandel tocht over vier afstanden: 5,10, 15 en 25 kilometer. De start is om 14 uur bij café Marinet. ANTWERPEN - Ook dit jaar worden door de Volksdanscen- trale voor Vlaanderen populaire 'volksdansinstuiven' inge richt. Ze vinden plaats in het nachtegalenpark en in het park Ter Rivierenhof in Antwerpen. De instuiven zijn toegankelijk voor iedereen die van deze tak van volksvermaak houdt. Beginners en ver gevorderden kun nen zich allen overgeven aan deze boeiende ervaring van het volksdansen. Er is steeds een deskundige leiding die de touwtjes strak in handen houdt. In het Nachtegalenpark (basketbalterreinen aan de Middel- heimlaan, voor Zeeuws-Vlamingen dus richting Wilrijk) wordt elke donderdagavond van 20.00 tot 22.00 uur gedanst tot 28 augustus. Op het terrein bij Ter Rivierenhof (afslag Deurne) danst men op de volgende maandagen 17, 24 en 31 augustus. Telkens van 20.00 tot 22.00 uur. ANTWERPEN - Het is niet alleen de Sinsxenfoor die de Vla mingen naar Antwerpen trekt. De stad heeft op de maandag avond een attractie die door velen ervaren wordt als een ge weldige beleving. De sfeer rond de Beiaardconcerten, die elke maandag om 21.00 uur beginnen, is zo gezellig dat men reeds twee uur van te voor hele drommen ziet afzakken naar het centrum. De feestelijke drukte is dan onbeschrijfelijk en aan de Handschoenmarkt, Pelgrimstraat, Lijnwaadmarkt, Groen plaats en Grote markt kan men over de koppen lopen. De ter rasjes en in de café's is alles tot het laatste plaatsje bezet. Tot en met 14 september laat de beiaardier telkens de klok ken klinken van 21.00 tot 22.00 uur. Als de stem van de koperen bellen echter is verstomd betekent dat niet het einde van de ge zelligheid. De Sinjoren weten wat goed toeven is en de laatste pint wordt pas ruim na middernacht getapt. TEMSE - In de stad aan de Schelde probeert men niet alleen een milieukaravaan te laten starten. Men tracht ook de jeugd meer en meer te interesseren voor de Heraldiek in de Benelux. Tot en met 13 september kunnen belangstellenden meedoen aan een zoekwedstrijd. Formulieren met twintig vragen kun nen afgehaald worden bij de Toeristische dienst en de opgaven zijn op te lossen door een bezoek-aan het Museum Heraldiek Benelux. Met het invullen van de vragen en het geven van de juiste oplossingen zijn prachtige prijzen te winnen. Het mu seum (en de toeristische dienst) zijn geopend zaterdag van 14.00 tot 18.00 uur en zondag van 10.00 tot 12.00 en 14.00 tot 18.00 uur. LOKEREN - Het museum van Lokeren is weer een attractie rijker. Eind juni werd de ambachtelijke bakkerij anno 1900 ge opend. In deze 'oude' bakkerij is alles precies zo als 80 jaar ge leden. De kleren van de winkeljoffer zijn volgens de mode van die tijd. Voor de broden en gebakjes moest men een speciaal mengsel maken dat de werkelijkheid dicht benaderde. De niet eetbare broodprodukten werden uitgehold en met een speciaal spul bespoten. Ze lijken net echt maar zullen na een jaar weer opnieuw gemaakt moeten worden. Verder ziet men in de bak kerij bakvormen, koekjes in oude verpakkingen, een kassa, koffiemolen en deegverdeler en deegroller uit het begin van deze eeuw en het alom bekende spaarpotje van het negertje dat lief met het bolletje knikt als men een muntstuk op zijn uitge strekte hand legt. Accu gestolen TERNEUZEN - Namens de firma De B. uit Terneuzen werd bij de gemeentepolitie aangifte gedaan van diefstal van een accu uit een diesel motor, waarde 350 gulden. Deze werd ontvreemd van een bouwterrein aan de Schenkeldijk. Klein geldbedrag TERNEUZEN - Mejuffrouw M. H. te Terneuzen deed bij de gemeentepolitie in haar woonplaats aangifte van diefstal van een klein geldbe drag. Verder bleek dat er wat levensmiddelen uit de koel kast waren verdwenen. Ze had bij het verlaten van haar woning aan de Grenulaan de deur afgesloten en deze was bij haar terugkomst gefor ceerd. Inbraak TERNEUZEN - In de periode tussen 2 en 5 juli werd inge broken in een flatwoning van M. B. aan de Peter van An- rooylaan te Terneuzen. Ver mist wordt een geldbedrag van ongeveer 100 gulden en een herenhorloge. Men had zich toegang tot de woning verschaft door middel van braak. Geen voorrang TERNEUZEN - De automobi list C. A. uit Terneuzen ver leende op de Axelsestraat in zijn woonplaats tijdens het inrijden van de Geranium straat geen vrije doorgang aan de over het rijwielpad rijdende bromfietser E. van de V. uit Terneuzen. De schade bleef beperkt. Van de V. maakte zich echter zo boos over de verkeersovertreding van A. dat hij een ketting nam en daarmee diens voer tuig beschadigde. Bij zijn aanhouding door de politie bleek dat hij onder invloed verkeerde. Hem werd een bloedproef afgenomen en de politie maakte proces verbaal op. Aanhouding GOES - De gemeentepolitie van Goes heeft twee 17-jarige jongens uit die plaats aange houden die bekenden in de laatste week van juni in Domburg drie keer te hebben ingebroken. Daarbij bedroeg de buit ruim 10.000 gulden. Nog ongeveer 2000 gulden werd bij hun aanhouding aangetroffen. Verder waren ze in het bezit van een nieuwe bromfiets en was de rest van het geld opgegaan aan taxi ritten. Ook bekenden beide knapen ook een inbraak in een woning te Terneuzen waarbij een aantal euro-che ques werden buitgemaakt. Na het opmaken van een proces verbaal zijn ze weer op vrije voeten gesteld. Poging CADZAND - In de nacht van maandag op dinsdag is ge tracht de auto van H.L. uit Delft te ontvreemden. De auto stond geparkeerd in de Egelantierlaan en de heer L. hoorde 's nachts om plus mi nus twee uur zijn auto starten waarna hij poolshoogte ging nemen. Toen de twee mannen die bezig waren de auto te ontvreemden dit bemerkten, zijn ze er zonder auto vandoor gegaan. Auto-inbraak CADZAND - In de Henne- quinlaan heeft men vanuit de auto van J.P.S. uit Arnhem een aantal kaarten en andere documenten ontvreemd. Men heeft het portier van de auto geopend met een scherp voor werp. HENGELEN - Hengelsport vereniging GOA (Geduld Overwint Alles) hield de eer ste wedstrijd voor het jeugd kampioenschap op de kleine kreek. De vangsten waren matig. Er namen 39 jeugdle den aan deel. Uitslag 8-U jaar: 1. Renzo van Waes- berghe 110 punten, 2. Jack de Putter 90, 3. Izmar Meesen 85, 4. Gert Jager 80, 5. Jacco de Pooter 70 punten. 12-14 jaar: 1. Edwin de Jaeger 300, 2. Pa trick Peeters 160, 3. Steven Vanlerberghe 120, 4. Jacky Priester 110, 5. Mario Thuy 100 punten. OUD PAPIER - De voetbal vereniging HW 24 heeft af gelopen zaterdag oud papier opgehaald in de binnenstad en een gedeelte van de Vogel- buurt, Tivoli en de Dullaert- wijk. De aangeboden hoe veelheid papier was echter zo groot dat de opslagcontainers te klein bleken te zijn. Een gedeelte van de Dullaertwijk en de Tivoli is daarom helaas niet meer aan de beurt geko men. De organisatie vindt dit zeer jammer en hoopt de vol gende keer al het oud papier te kunnen ophalen.

de Stem | 1987 | | pagina 13