SrrSSr DAM BRENGT KONINKRIJK VAN SHEBA TOT LEVEN ïv Apfitiin mnpi WPPI* sasr bloeien als een roos Onderzot Gorbatsjov: AMSJERDA Kluwer sch: DE STEM DINSDAG 7 JUL11987 DESTEMBUITJ Reisdoel: Marib. Tweehonderd kilo meter over een gloednieuwe asfaltweg ten oosten van de hoofdstad Sana'a in Noord-Jemen. Heet, stoffig en berucht vanwege de zwaarbewapende stam men die het gezag van de centrale overheid nauwelijks erkennen. Karkas Verzwelgen Emigratie Portret Hengelen Pijler Erosie Symbool Sympathie WASHINGTON (AFI nen hebben een vrije om geen woord van ov missen. De Jemenieten poseren trots op 'hun' dam. Op de achtergrond het 20 kilometer lange stuwmeer bij Marib. Landbouw is nog steeds de voornaamste pijler waarop Noord-Jemen rust. FOTO'S FRANK VAN O# heid in het door stamaf- komst verdeelde Noord- Jemen. Dat geldt voor de 38 G M W joen kubieke meter hemel- ff Li. I JL1. I I I 1 Ft 7 T V/l- water bij een houdt in de Arabische woestijn. De Noordjemenieten zijn trots op dit prestigieus monu- J T 0 I A De dam, een nationaal symbool. Door Frank van Ooijen Een weg vol haarspeldbochten voert ons van het 2500 meter hoge plateau omlaag de woes tijn in. Iedere 100 meter lager lijkt de tempe ratuur met enkele graden Celsius toe te ne men. Langs het asfalt doemen na iedere 50 kilometer le gertenten en oude pantserauto's op. De macht van de regering reikt sinds kort tot ver in de woestijn om opstandige sjeiks, smokkelaars en belastingont duikers snel aan te pakken. Drie zware mitrailleurs op een haastig gebouwde borstwering wijzen onze richting uit. Het kampe ment maakt een ongeorganiseerde, rommelige in druk. Een oliedrum is midden op de weg geplaatst, daarboven wappert aan een stuk pijp de nationale driekleur, rood-wit-zwart. Alweer een road-block? Soldaten - kinderen nog - spelen verveeld met hun geweren en vragen bits om onze papieren. Het beeldmerk van het Jemenitische ministerie van Olie en Mineralen op de portieren van onze auto maakt blijkbaar weinig indruk en is niet voldoende voor een ongehinderde doortocht. Sinds de Noordjemenieten van Oostduitse advi seurs een systeem van pasjescontrole hebben over genomen is het reizen er niet makkelijker op ge worden. Kopieën van het Nederlands paspoort en de reisvergunning worden als een soort trofee inge pikt. Het horen van de naam 'Holanda' brengt een grimas op het gezicht van de militair, die ik maar vertaal als een teken van herkenning. Tien jaar Ne derlands ontwikkelingswerk is in dit Arabische land blijkbaar niet iedereen ontgaan. Op een heuvel ligt een stadje van hoge lemen hui zen. Grotendeels in puin geschoten door Egyptische tanks en vliegtuigen tijdens de burgeroorlog zo'n twintig jaar geleden. Vóór de oude stad Marib ligt het karkas van een tank. Een verweerd oorlogsmo nument dat herinnert aan de bloedige strijd tussen progressieve republikeinen en monarchisten onder leiding van de behoudzuchtige imam. Tussen de ruïnes scharrelen nu schurftige honden en spelen kinderen in vodden. Gebruiken, wetten en omstandigheden zijn niet veel anders dan in de tijd van Lawrence of Arabia, alleen de hulpmiddelen zijn wat moderner. Be- doeienen hebben hun kamelen verruild voor een Toyota terreinwagen, hun oude Enfield geweren voor moderne Kalasjnikov-mitrailleurs. Het leven is hier, zoals Lawrence in zijn 'Zeven zuilen der Wijsheid' schreef, hard voor de bewoners en ver schrikkelijk voor vreemden. 'De dood midden in het leven'. Ik prijs me gelukkig in een auto met aircon ditioning. Geen karavanen meer met wierook, mirre, koffie en specerijen maar lange rijen tankauto's die ook een profijtelijk, maar meer eigentijds handelspro- dukt vervoeren: aardolie. Sinds vorig jaar 'Yemen- brand', afkomstig uit het gebied rond Marib. De woestijn lijkt hier begeerlijk op te kruipen te gen de zwarte bergen van vulkanisch gesteente in een poging steeds meer van het Noordjemenitische landschap te verzwelgen. Palmbomen staan op het punt te bezwijken onder de tonnen opgewaaid zand. De geelbruine zandduinen vinden op hun vero veringstocht echter een machtige vijand sinds vorig jaar een enorme dam is gebouwd, waarachter een kilometers lang stuwmeer uit het niets is ontstaan. Tweehonderd miljoen kubieke meter hemelwater bijeengehouden door een 38 meter hoge dam van beton en rotsblokken. Turkse bouwvakkers zijn nog druk in de weer met de bouw van sluizen en irrigatiekanalen in het gebied vóór de Marïb-dam. glinsteren. Een bizar gezicht aan de rand van de uitgestrekte Arabische woestijn. En een bizar idee dat op bijna dezelfde plaats een dam is gebouwd waar een dambreuk dertien eeuwen geleden voor een ramp zorgde. Achthonderd jaar voor Christus bestond in het oosten van wat nu Noord-Jemen heet een welva rend koninkrijk met de hoofdstad Marib. Bilquis, de legendarische koningin van Sheba (of Saba), maakte geschiedenis door haar bezoek met een in drukwekkend gevolg aan koning Salomo in Jeruza lem (1 Koningen 10). Sheba dankte haar welvaart enerzijds aan de handel in wierook, mirre en spece rijen. Door dit gebied trokken de karavanen met kamelen die de exotische produkten uit Oost- Af rika en Indië vanaf de Jemenitische kust ver voerden naar de landen rond de Middellandse Zee en Mesopotamië. Anderzijds bracht vooral de landbouw de rijk dom voort die het koninkrijk groot en machtig maakte. Het klinkt misschien ongeloofwaardig maar aan water was en is hier in dit, op het eerste gezicht, zo droge gebied nooit een gebrek geweest. Het probleem is alleen dat een enorme massa re genwater in slechts enkele buien per jaar in de ho ger gelegen streken van het land (1500-3500 meter) naar beneden valt. Als het dan eenmaal regent rolt een stortvloed van water uit de bergen en van de hoogvlakte via wadi's de woestijn in om daar te verdampen of de bodem in te dringen. Zo komt slechts een klein deel van het water ten goede aan de landbouwgronden. Vijfhonderd jaar voor het begin van onze jaartel ling hadden de bewoners in dit gebied al een inge nieuze oplossing bedacht voor het waterprobleem. Een 700 meter brede dam en een uitgebreid sluizen- en kanalenstelsel ving de vloedgolf op waarna het water gedistribueerd werd over een landbouware aal van ongeveer 10.000 ha. Daardoor ontstond een groene oase middenin de Rub al-Khali woestijn waar tienduizenden bewoners leefden van wat de vruchtbare, geïrrigeerde landbouwgrond voort bracht. Groenten, fruit, sorghum. Deze hoogstaande cultuur heeft duizend jaar be staan dankzij de dam en het kanalenstelsel. Toen gebeurde in de zevende eeuw na Christus een ramp. Door gebrekkig onderhoud van de dam werd het punt bereikt waarop het stuwmeer sterker was dan de stenen constructie die het 'gezegende water' in bedwang moest houden. Een dambreuk volgde en een alles verwoesfendestprtvloed maakte met een klap een einde aan deze welvarende samenleving. Mogelijke redenen voor de verwaarlozing van de dam? De verovering van het gebied door Perzen en Ethiopiërs, de massale emigratie van boeren of een voudig geldgebrek omdat de handel in wierook was doodgebloed. Wie nu het gebied rond Marib bezoekt, kan er nog overal de stenen fundamenten vinden van het ka nalenstelsel. De plaats waar de dam ooit heeft ge staan wordt nog gemarkeerd door twee tientallen meters hoge steunpunten met sluizen. Gecon strueerd uit kolossale, rechthoekige steenblokken. Een fraai staaltje van architectuur en gedegen vak manschap van steenhouwers. Een paar kilometer verderop in de wadi ligt sinds januari 1986 de nieuwe dam. Na veertien eeuwen is weer een gelijksoortig bouwwerk verrezen uit 50.000 kubieke meter cement en ruim vier miljoen kubieke meter stenen en grond. De Turkse con structiefirma Dogus heeft de dam in twee jaar tijd gebouwd, de hoofdaannemer is het Zwitserse inge nieursbureau - en befaamd dammenbouwer - Elec- trowatt. Voor de financiering - en dat is opmerkelijk - heeft een sjeik uit de Verenigde Arabische Emira ten zich garant gesteld. Hij vond dat hij 'iets moest doen' voor de streek waar zijn voorouders vandaan Twee Turken die ons op de dam begroeten heb ben drie flinke vissen in hun handen. Hengelen in de woestijn.Tot aan de horizon zien we water komen. 'De woestijn moet weer bloeien als een ra zo luidt een bijbeltekst, die nu met oliedollars uit Emiraten bewaarheid moet gaan worden. Een lossaal portret van de sjeik siert de flank van prestige-object van 90 miljoen dollar. 'Noord-Jen is U eeuwig dankbaar'. Het blauwgroene meer is na twee goede regens zoenen inmiddels 'half vol'. In totaal moet er 400 miljoen kubieke meter water staan voordat sluizen geopend zullen worden en het water zich een 40 kilometer lang kanalenstelsel over de niern landbouwgronden kan verspreiden. Turken met groot materieel druk in de weer met de bot van betonnen sluizen en de aanleg van kanalen 'overlopen'. Aan het eind van dit jaar moet het ir gatiesysteem klaar zijn om 6000 ha landbouwgro doorlopend te kunnen bevloeien. De Jemenieten zijn ervan overtuigd dat oostelijk woestijngebied in dit land weer die grot oase zal worden die het ooit geweest is. Het expe ment is zo belangrijk omdat de landbouw nog sta de voornaamste pijler van de Noordjemenitis economie vormt en uitbreiding van de voedselp: duktie een topprioriteit van de regering in Sana'a De verwachtingen zijn hooggespannen en Jemen lijkt een soort dammen-euforie te belev Na het 'Marib-wonder' denkt men nu de sleutel de oplossing van het waterprobleem in Noord-i men gevonden te hebben. Iedere streek zijn dam. Twee Nederlanders, TNO'ers van de Die: Grondwater Verkenning die hier voor een Jerne: tisch ministerie de grondwatervoorraden ondi zoeken en het in- en uitstromend water van stuwmeer meten, zijn wat voorzichtiger met k verwachtingen. Charles Dufour en Koos Uil: „Al het water dat: achter de dam staat, wordt dus onthouden aan grondwater. De grondwaterspiegel zal dalen wat door het water steeds moeilijker opgepompt k worden door de boeren. Het is tragisch dat het ii gatiestelsel nog niet gereed is want de boeren zit natuurlijk te springen om water voor hun ge* sen". „Bovendien zakt het waterpeil van het stuwnn zo'n drie meter per jaar als gevolg van verdamp: en van het wegsijpelen van het water door de De tijd zal leren of het nieuwe systeem wel zo efk tief is. Het gevaar bestaat dat het betonnen kar. lenstelsel verstopt raakt met zand en stenen. gebeurt er met het meer in de droge jaren? En weet hoe snel het stuwmeer dichtslibt met enorme erosie in het achterland". Toch zal niemand binnen de Noordjemenitis regering zich echt zorgen maken over deze vras en risico's. Misschien werkt het systeem wel min: goed dan gepland is omdat de omstandigheden- getatie, bodemgesteldheid, klimaat - nu anders dan in de tijd van de koningin van Sheba. De 4 móest er eenvoudigweg komen omdat er nu 0 rwam KoSrj^kê^oile' weer' maal grotere belangen op het spel staan. Het is een nationaal symbool, een impuls voor broze eenheid in dit door stamafkomst zo verdee hhiiipjenltLMstonden op beschei land. En een prestigieus monument waar de nej Hoogovens was enkele d miljoen Noordjemenieten trots op zijn.- Dat stra duidelijk af van de gezichten van bezoekers die de dam maar al te graag poseren voor een 'sof een foto. Het is 'hun' dam, ook al is die door Turi lagere laatkoers van ƒ460. Een gewapende Bedoeien vlakbij de historische stad Barrakech gelegen aan de oude karavaanroute door het koninkrijk van Sheba. onder Zwitserse supervisie gebouwd met geld uil Verenigde Arabische Emiraten. Jemenitisch is slechts de locatie. Alhoewel, valt ook nog te bezien, want de grenslijn met buurland Saoedi-Arabië is over een paar hond' kilometer nog steeds niet vastgesteld, zodat 4 door olie en water plotseling zo interessant ge' den woestijngrond politiek zeer omstreden Daarom is de regering er alles aan gelegen om in' oostelijk grensgebied met een geschatte oliereseij van een miljard 'barrels' zoveel mogelijk haar vloed te laten gelden. Met het irrigatiestelsel en verbetering van de landbouwsector kan bovend: de sympathie gewonnen worden van de bewoners deze streek die zich in het verleden tegen ied' vorm van centraal gezag hebben gekeerd. Schijnwerpers van alle t staan vandaag op hem dichtheid zal groot zijn al nis aflegt over 'Irangate'. Het Witte Huis heeft zijn vert. ken aan de vooravond van de onderzoekscommissie van het ste Oliver North, de sleutelfi contra-schandaal. Norths ve D ste e BRUSSEL (ANP) - Europese Commissie een onderzoek in naar prijzen van cd-spelers bepaalde halfgeleiders Japan en Zuid-Korea. Dat heeft een woordvoerst* van de Commissie meegedeel Het vermoeden bestaat dat twee produkten in de EG teg veel te lage prijzen worden b gezet om de Europese industr uit de markt te drukken. Dat zou in strijd zijn met Europese anti-dumping-we geving. De Europese Commi sie kan anti-dumping-heffii gen opleggen als blijkt dat betrokken produkten inde: daad onder de prijs word verkocht. Het gaat om compact-dis spelers uit Japan en Korea om 'drams' (dynamic rando acces memories) uit Japan. MOSKOU (UPI) - Het vij tiende internationale filr festival van Moskou, waa bij speciale aandacht wor geschonken aan de voo heen in ongenade levem regisseur Andrej Tarkovs en aan Walt Disney, is g opend. Soyj et-partij leider Michi Gorbatsjov schreef de deeln mers dat film een rol kan sp len bij het bevorderen vrede in de wereld. Het festival, dat elke tw jaar wordt gehouden, is eerste in de Sovjet-Unie profiteert van Gorbatsjovs b leic van glasnost of openhe ook bij de kunsten. Het vert ner, van Tarkovski's oeuvre de rehabilitatie van deze po tieke rebel als echte grote r gisseur door de Sovjet-autoi feiten zouden nooit mogeli zijn geweest onder de stril censuur van vorige Sovjet-i ginies. Ia een verklaring die tijde de openingsplechtigheid we voorgelezen schreef Gorbatsj over de reorganisatie van AMSTERDAM (ANP) - De aande KUwer zijn maandag op de Amst danse effectenbeurs weer fors omh< geschoten. De aankondiging dat 1 pa-tner Wolters Samsom een voorbereidt dat aantrekkelijker is c he door Kluwer ongewenste bod Elievier, joeg de koers van Kluwetf dieet in de ochtend fors omhoog Mddags kwam daar nog een schel txvenop en bereikte Kluwer een ko vin ƒ419,50. Het slot lag op ƒ418,50, dt winst op ƒ19,50 bracht Elsevier lag eveneens vast in irarkt. Voor dit aandeel werd J5< betaald, een vooruitgang van ƒ2 Volters Samsom daarentegen zvak met een verlies van 2,70 oi 157,30. De beurs lag er ook voor het over y lendelij k bij. De omzet van ƒ1 i Jird was voor het grootste deel te d— len aan de levendige aandelenhan 0p de obligatiemarkt, die er nam Oks prijshoudend bij lag, werd i neer dan ƒ316 miljoen omgezet. In de internationale aandelensec toot de dag. Dit aandeel werd ƒ4,80 fr verhandeld op ƒ286. Akzo wer4 Kder °P ƒ160,20 en ook Unile gitjes lager. Vast was Ahold, die noger sloot op ƒ107,50. Océ van 5»A?. daarentegen kreeg een zw aande^l verliet de markt ovcut JTW. in de lokale sector vloog de k< „ÜT ?n der Giessen de Noord op eer- In de ochtend werd voor IVz Ij?* antonius 7^4 antonius 5V« congr.o.Lv. J* gasthuis °y« gasthuis 4^ gasthuis 4 J gasthuis hooghuys 7h jjft protz.hs ?Prot.z.hs 7y« prot.z.hs aeneas (oostb.) (oostb.) lourdes (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenberg liduina ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) ('s-h'bosch)

de Stem | 1987 | | pagina 4