Reagan wil koers van politieke confrontatie Tweedeling van Zuid-Afrika is geen oplossini even UITBLAZEN s STEUN OY Australische socialisten favoriet bij verkiezingen AMERIKAANSE PRESIDENT MAAKT FLINKE ZWAAI NAAR RECHTS Pastoor Kil a de Grote Lei Rode Storm PACIFICATIEDEMOCRATIE ALS OPLOSSING VOOR HET APARTHEIDSPROBLEEM i! Cluwer zet >pmars op itefjeurs voort DE STEM COM! )E STEMBINNENLAN PREMIER HAWKE WIL NIEUW MANDAAT OM 'KARWEI AF TE MAKEN' WIM KOCK JJiU ÖTJUM AUMItHÜHUIMU UIIMbUAü JULI 1987 ICH houd van Roes- land" hoor ik iemand zeggen. Schraperig Duits accent. Dan mengt zich mijn vrouw ertussen. „Ik moet nu weg. Je hoeft het kof fieapparaat alleen nog maar aan te zetten." 'Hou vast die zin' denk ik bij mezelf, 'ich houd van Roes- land'. Maar mijn vrouw praat verder. Of ik straks de balkon deur op slot doe en aan de boodschap denk die ik beloofd heb voor haar te doen. „Ja, ja", zeg ik vlug, maar ik probeer die Duitse stem te blijven horen: ich houd van Roesland. Voor de zoveelste keer pro beer ik tevergeefs wakker ge noeg te zijn om verstandig te kunnen reageren op wat er te gen me wordt gezegd en tegelij kertijd de droom vast te hou den waarin ik ben gestoord. Duits accent. Roesland. Dat moet dus Rusland zijn. Tegen beter weten in probeer ik de rode draad van de droom weer op te pikken. Dat lukt nooit. Je kunt wel weer gaan dromen, maar dan gaat het altijd over iets anders. Waarom wil ik verder dro men als ik nauweüjks weet waarover het ging? Nieuwsgie righeid, denk ik, maar mis schien ook een onbewust ver langen naar een herhaling van de droomervaring die ik af en toe heb: het moet een plezierige droom geweest zijn. Ik weet na het ontwaken niet meer precies waarover hij ging. Flarden van beelden zitten er nog slechts in mijn hoofd. Onsamenhangen de, ongrijpbare indrukken. En toch houd ik er een vaag gevoel van voldoening aan over dat in de loop van de dag nog een paar keer kan terugkeren. Een droom die ik vaak heb en die misschien met mijn werk te maken heeft bestaat uit niets anders dan dat ik waanzinnig ingewikkelde volzinnen aan het formuleren ben. Half wakker constateer ik dat het pure onzin is die ik aan het uitslaan ben, maar wel geniaal gecon strueerd, denk ik nog bij mezelf voor ik echt wakker word en absoluut niets meer begrijp van de snel uit mijn geest verdwij nende woordenbrij. Nu moet het dus over Rus sen en Rusland zijn gegaan. Geen alledaags onderwerp. De oorsprong van de droom laat zich echter gemakkelijk achter halen. Tenminste, dat denk ik. Ik was vanmorgen een van de weinigen op de krant die niet met een rood- of bruinverbrand voorhoofd op het werk ver scheen. De oorzaak daarvan was dezelfde als de vermoede lijke oorzaak van mijn droom. Ik had vrijdag een vrije dag op genomen waarmee ik zeer am bitieuze plannen had. Daarvan kwam niets terecht zodat ik de uitvoering van de vrijdagse plannen over de rest van het weekend moest uitsmeren, waardoor ik weer weinig gele genheid had om in de zon te gaan zitten. Enfin, wat me vrij dag bijna letterlijk aan mijn stoel gekluisterd hield, tot ik er EE 's avonds een lichte spierpijn van had in verschillende lede- maten, was de nieuwe thriller van Tom Clancy. llllllllllllllllllllllllllltllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllïï. Clancy, die eerder bij wijze van spreken geen letter op pa pier had gezet, overviel in 1985 de leesmarkt met zijn bestseller 'De Jacht op de Red October', een spannende thriller die des ondanks een helder beeld gaf van de moderne electronische onderzeebootjacht. Zijn tweede boek, dat mijn plannen zo grondig in de war gooide en dat 'Operatie Rode Storm' heet is nog veel ambitieuzer van opzet en beschrijft een beperkte oor log tussen de Sovjet Unie en de NAVO die net niet ontaardt in een derde wereldoorlog. Onzinnige speculatie? Niet helemaal. De plot - of beter is het in dit geval te spreken van een scenario - is niet volmaakt. Het uitgangspunt, een vrijwel collectief door het lint schie tend Politbureau als gevolg van een desastreuze olieramp die de Sovjet Unie treft, is niet erg ge loofwaardig. Een nogal in het oog lopend manco is eveneens dat de slimme inlichtingenjon gens in het westen allerlei kleine aanwijzingen, door Clancy knap bedacht en goed gedoseerd, uiteindelijk juist we ten te interpreteren, maar de consequenties van de giganti sche, door Islamitische terroris ten veroorzaakte, olieramp over het hoofd zien. Zelfs SACEUR, de geallieerde opperbevelheb ber in Europa weet pas enkele dagen voor het beëindigen van de vijandelijkheden wat de Russen ertoe heeft gebracht aan te vallen. Het is overigens niet de be doeling van de Russen geweest met de Amerikanen in oorlog te komen. Het plan was om te midden van een maskirovka van vredesplannen en andere gebaren van goede wil, een con flict met de Bondsrepubliek uit te lokken en in de dan ontstane situatie de NAVO uit elkaar te spelen. Pas daarna zou de weg vrij zijn voor de verwezenlij king van het werkelijke doel van Operatie Rode Storm: een snelle verovering van de olie bronnen in het Midden-Oos ten. Het plan gaat niet op. De NAVO houdt de gelederen ge sloten, moet in Duitsland wel terrein prijsgeven en vangt op zee rake klappen, waarvan de zwaarste het verlies van IJsland is, maar weet ook te verhinde ren dat de Russen hun eerste doel bereiken: de nederlaag van een in de steek gelaten Duitsland binnen twee, uiter lijk vier weken. Het Sovjet-of fensief loopt vast en op zee her stelt de NAVO zich. Het Polit bureau ziet nog maar één uit weg: een beperkte inzet van tactische kernwapens. Morgen vertel ik u meer over dit intelli gent en helemaal niet zo onrea listisch opgezet 'oorlogsspel' van Tom Clancy. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550 Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14. ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jo Wijnen OP Amerika's Dag van de Onafhankelijkheid nam presi dent Ronald Reagan plaats op de trappen van het Jeffer- sop Monument in Washington. Daar hield hij een toe spraak over een onderwerp dat hem meer dan ooit bezig houdt: de economie. Veel nieuws had Reagan niet te vertellen. Maar hij gaf wel aan dat niet hij, maar het spilzieke Congres schuld is aan de enorme begrotingte korten van Amerika. En an dermaal ontvouwde Reagan zijn uiterst conservatieve op vattingen over economische vraagstukken, intussen plei tend voor wat hij een 'wet van economische rechten en plich ten' noemde. Reagans verschijning op de trappen van een van Wash- ingtons drukst bezochten mo numenten, kwam twee dagen nadat hij de zeer conserva tieve jurist Robert Bork tot lid van het Amerikaanse Hooggerechtshof had be noemd. Directe adviseurs hadden de president gewaarschuwd voor de felle reacties die Borks benoeming zou oproe pen. Diezelfde adviseurs heb ben er bij Reagan ook her haalde malen op aangedron gen water in zijn economische wijn te doen. Maar Reagan heeft daar geen oren naar. Hij heeft definitief voor een harde koers gekozen, zeker in zijn strijd met het Congres. Voor Reagan is de tijd van vriendelijke compromissen definitief voorbij. En hij zoekt alleen nog maar steun bij de conservatieve achterban die hem in 1980 in het zadel hielp. Meteen nadat eind vorig jaar het Iran-Contra-schan- daal zich in volle omvang ont vouwde, zocht Reagan al zijn toevlucht bij zijn zeer behou dende vrienden. Die adviseer den hem zijn onbuigzame chef van de Witte-Huisstaf, Do nald Regan, niet te ontslaan, deelden zijn opvatting dat ko lonel Oliver North een natio nale held was en gaven hem in overweging zich van een gematigd man als George Shultz te ontdoen. En ook maakten ze gebruik van Nancy Reagan om hun poli tieke opvattingen aan hem op te dringen. Maar het Iranschandaal werd een politieke wervel storm die het presidentschap van Reagan in direct gevaar bracht. Uit vrees volkomen weggevaagd te worden door Irangate kon Reagan niet an ders meer doen dan zich ont worstelen aan de politieke houdgreep van zijn conserva tieve vrienden. Hij benoemde Howard Baker tot zijn nieuwe chef-staf. Baker mocht dan wel een republikein zijn, hij werd in Washington vooral gezien als de man van com promissen; de goedlachse en vriendelijke strateeg die Rea gans uiterst gespannen ver houding met het Congres drastisch zou kunnen verbe teren en die de president zou helpen bij zijn pogingen zich aan het Iran-moeras te ont worstelen. Reagan kwam evenwel tot de pijnlijke ontdekking dat stend van de ultra-co tieven die meteen lieten ten 'dat dertig jaar sociaj] politiek activisme van Hooggerechtshof ongej zouden worden gemaakt' Bewust van het feit dal leen nog maar zijn conser tieve achterban hem rende het laatste ander jaar van zijn president, op de been kan houden, j Reagan de matigende a: menten van Howard naast zich neer. Reaga nog liever zijn volledige tieke fortuin op het spel' zich - vooral in zijn nu gespannen relatie met Congres - tot compromis;; laten dwingen. SBVOLG VAN VOORPAGINA 'stoor Knipscheer wijst een dergelijkf ,oureus van de hand. „Dat moet ik 'd Ik weet, het is nu al verschiller ,rgekomen dat er geen priester vo r.s Maar ik heb nog geen enkele kans als gastpriester te celebreren. Nee, liever iemand uit Sas van Gent erbij' ïser ,ii Oude President Reagan. Baker weinig krediet had bij de conservatieven en dat vriendelijke relaties met het Congres in die kringen niet bijzonder werden gewaar deerd. Bakers invloed taande snel. En inplaats voor verdere matiging, koos Reagan ander maal voor een harde, compro misloze koers. Hij riep het Amerikaanse volk op hem te steunen in zijn confrontatie met het Congres over econo mische aangelegenheden. Hij koos, zonder overleg met het Congres, voor een harde lijn in de Perzische Golf waar hij 11 Koeweitse schepen onder Amerikaanse - FOTO ANP. vlag plaatste. Hij kondigde aan de begrotingsvoorstellen van het Congres - die een ver laging van de defensie-uitga- ven en een verhoging van de belastingen omvatten - te ve toën. En in slechts enkele da gen tijd joeg hij de benoeming van rechter Bork erdoor, daarmee luid applaus oog- Matiging levert Reagam der de huidige omstani den slechts de afwijzing de conservatieven op, z® er het respect en bewonde van het liberale deel natie voor in de plaats te gen. Zo is Ronald weer wat hij was toen hi; 1980 het Witte Huis bet een politiek activist, een dreven retoricus, een soc moralist, een conservi pleitbezorger van de handel en koppig en vastk dend leider die niet vooi voeten gelopen wil wi door een door de democr; beheerst Congres. Reagan wil een rol spelen in de onge' grimmige politieke en strijd die conservatief enï raai Amerika op dit met elkaar uitvechten. 1 Ronald Reagan heeft strijd het zelfs karakter een 'heilige oorlog' aange men. bepata Wi on sc va de; Dei ger ou< val nin hui Vol nee oud woc „De kun peli del nen goeë ond moi aar ste< op ger vei zin ihouden aandeelhoudersver- idering nog eens nadrukke- der k gekeerd tegen de pogingen me Elsevier Kluwer over te vol an onze verslaggever MSTERDAM - De aande- n van het uitgeverscon- :rn Kluwer schoten giste- ;n op de Amsterdamse eurs weer omhoog. De otkoers kwam uit op 412 lilden, 13 gulden meer dan slotkoers van vorige eek vrijdag. was de aankondiging .•ijdag dat Wolters Samson >t bod op aandelen Kluwer >ze week zal verhogen. Wol- rs Samson, dat voornemens is iet Kluwer te fuseren, zit nu jet dat bod boven dat van El- ivier. Inmiddels heeft de voorzitter an de Raad van bestuur van luwer zich tijdens de gisteren Door Mathieu Kothuis HEEL radicaal kan het Zuidafri- kaanse apartheidsprobleem wor den opgelost door een tweedeling van het land in twee aparte sta ten. De scheidslijn zou dan glo baal kunnen worden getrokken van noord naar zuid, ongeveer via de lijn Sishen, Kimberley, Bloemfontein en Port Elisabeth. De westelijke staat heet dan 'Cape- land' en herbergt voornamelijk blan ken en andere niet-Afrikanen; de oostelijke staat gaat 'Capricornia' heten en wordt het enige echte thuis land voor de zwarten. Met de hier voor noodzakelijke volksverhuizing kan het apartheidsprobleem worden opgelost. Dit radicale delingsplan als oplos sing voor het Zuidafrikaanse apart heidsprobleem komt voor in het boek 'Machtsdeling: de oplossing voor Zuid-Afrika?' van Arend Lijphart, hoogleraar in de politieke weten schappen aan de universiteit van Ca- lifornie in San Diego (VS). Voor buitenstanders lijkt deze ra dicale splitsing van Zuid-Afrika wellicht een dwaas plan maar onder politicologen wordt er serieus over gedacht. En ook Lijphart houdt in zijn boek rekening met deze oplos sing. 'Maar', zegt Lijphart ook, 'radi cale territoriale deling in welke vorm dan ook - massa-emigratie en de vorming van een blank thuisland inbegrepen - is zo weinig aantrekke lijk dat het eerder een gevolg zou kunnen zijn van een burgeroorlog dan een oplossing ter voorkoming daarvan'. Zuid-Afrika blijft onder de hui dige omstandigheden een brand haard in de wereldpolitiek. De pers- censuur kan de nieuwsstroom uit het land slechts onderdrukken tót een volgende uitbarsting van geweld. Kans op vrede door het betrekken van de zwarte meerderheid bij de mocratische hervormingen lijkt on der het huidige bewind in Pretoria nog ver weg. Grote vraag is echter hoelang het blanke bewind de zwarte drang naar veranderingen kan onderdrukken. Optimisten geloven dat dat niet lang meer kan duren. Een uiting van 'wishful thinking'?. Lijphart meent van wel. Immers, ondanks alle voor spellingen over een aanstaande ern stige crisis in het land, lijkt dat ge vaar nog niet erg acuut. De Zuidafri kaanse regering heeft de touwtjes nog stevig in handen, zowel in het binnenland als in haar betrekkingen met het buitenland. De regering hoeft zelfs niet de hulp van rege ringstroepen in te roepen om de poli tie te assisteren bij het handhaven van de openbare orde. Volgens Lij phart zijn jarenlange voorspellingen over een dreigende ineenstorting van het Zuidafrikaanse bewind onjuist gebleken. Toch kan de vrije westerse wereld niet langer aan de zijlijn blijven staan en afwachten wat er in Zuid- Afrika gebeurt. Het vrije westen heeft een verantwoordelijkheid. Lij phart bepleit de oprichting van een internationale organisatie van de mocratische staten met als doel geza menlijk druk uit te oefenen op alle Zuidafrikaanse bevolkingsgroepen om tot een compromis te komen en zowel bij, als na de totstandkoming van een democratisch bestuur zoveel mogelijk hulp te bieden. Met name Nederland, met zijn sterke traditie van multilaterale diplomatie en his torische banden met Zuid-Afrika, is geschikt om het initiatief te nemen tot een dergelijk internationaal sa menwerkingsverband. Bestaat er overigens noe hoop voor het hopeloos verschehM'é ZÜid'- Afrika en enige kans op het tijdig aansturen op een rechtvaardige op lossing? Ja, betoogt Lijphart en hij ziet daarvoor aanwijzigingen in de nogal pragmatische opstelling van de regerende Nationale Partij en het gemak waarmee die partij tegen de wensen van zelfs haar eigen kiezers en parlementsleden kan ingaan. Een dergelijke houding betekent 'dat er overeenkomsten mogelijk zijn' en 'dat zaken kunnen worden geregeld wanneer het de machthebbers als raadzaam voorkomt of indien zij zich onder voldoende druk zien geplaatst', aldus Lijphart. Na een uitvoerige behandeling van alle hervormingsvoorstellen, inclu sief de wensen en verlangens van de bevrijdingsbeweging ANC, komt Lijphart tot de conclusie dat slechts één democratisch stelsel voor Zuid- Afrika in aanmerking komt: pacifi catiedemocratie. Kortweg komt pacificatiedemo cratie neer op vier beginselen: het gezamenlijk (van alle bevol kingsgroepen in de samenleving) uit oefenen van de macht door vertegen woordigers van de belangrijke groe pen (power sharing), een grote mate van autonomie voor bevolkingsgroepen die dit wen sen, evenredige vertegenwoordiging en evenredige toekenning van ambte lijke functies en openbare fondsen en een vetorecht voor minderheden waar het om vitale belangen gaat. Uitgebreid gaat Lijphart ook in op een vergelijking tussen deze vorm van pacificatiedemocratie en. het zo genaamde meerderheidsbeginsel (het Westminister-model, analoog aan het Britse kiesstelsel dat geen even redige vertegenwoordiging maar het districtenstelsel kent). Een meerder heidsstelsel komt volgens Lijphart voor Zuid-Afrika niet in aanmer king omdat daarbij een minderheid (de blanken) van de macht wordt uit gesloten. En juist dat is het grote struikelblok voor de blanken in het land. De pacificatiedemocratie houdt duidelijk vast aan de regel één per soon, één stem ('one man, one vote', de belangrijkste eis van het ANC). Maar door de toekenning van spe ciale rechten aan minderheden heeft niet elke stem hetzelfde gewicht. Dit zelfde geldt volgens Lijphart bij an dere voorbeelden van pacificatiede mocratieën in de wereld zoals Zwit serland, België en Nederland met autonomie voor minderheden op het terrein van onderwijs, cultuur en bij het verdelen van ambten en finan ciële middelen. „Minderheden die van de macht uitgesloten zijn, zullen waarschijn lijk uitgesloten blijven en zullen| getwijfeld hun trouw aan het i verliezen. Daarom betekent derheidsbestuur in een pluraltl menleving meerderheidsdictatuif burgertwisten in plaats van cratie", aldus Lijphart. Overijl noemt hij het opmerkelijk dat) het om Zuid-Afrika gaat, de taf 'meerderheidsregering' en 'zv. lemen. 'We hebben er bezwaar tegen i een soort Overijsselse ilkkoe op de veemarkt te irden verkocht', aldus Alber- igk Thijm. Vooral de over- ilsmatige aanpak van Else- ■r blijft Kluwer dwarszitten. Iberdingk Thijm herhaalde it Elsevier en Kluwer niet bij ar passen. [Hij liet doorschemeren dat meerderheid vaak door elkaar 4g]uwer 0p de Amsterdamse dan Pvtm 11 Irt fl/x t-x I r-, V* IrrtVi TBS den gebruikt. De blanken in Afrika noemen het systeem van man, one vote' ook onbespreel omdat het op één lijn wordt g( met het meerderheidsstelsel, phart benadrukt dat het ideaal 'one man, one vote' ook ten grom ligt aan de pacificatiedemocratit] Ook vergelijkt Lijphart de siti van Zuid-Afrika met Zuid-Afri buurland Zimbabwe dat vijf ja de machtsoverdracht van het I regime van Ian Smith 'siddert de haat en geweld van de sta rel eurs stukken van fusiepart- sr Wolters Samson koopt. 'Het bu de door ons gewenste fusie et Wolters wellicht bevorde- tn', aldus bestuursvoorzitter, i Met enige spanning wordt ftgezien naar de inhoud van et nieuwe bod van Wolters ïmson, dat donderdag bekend órdt. Van de kant van Else- er is nog niet gereageerd op ze jongste zet in de strijd om lluwer. OV( in ou< gei me op die het dig rer I zig vcx er De eet aai sta va zie sta ga vo tie wc ONDANKS beloftes van premier Bob Hawke dat hij de gehele zitting van het parlement zou uitdie nen ontbond hij op 5 juni het Huis van Afgevaardig den en de Senaat. Zaterdag moeten de Australiërs ver vroegd naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. Volgens Hawke heeft hij, met het oog op noodzakelijke bezuinigin gen, een nieuw mandaat nodig om 'het karwei af te maken'. Het uitschrijven van ver vroegde parlementsverkie zingen was geen wilde gok van de lijsttrekker van de Australian Labor Party (ALP). Toen Hawke nieuwe verkiezingen aankondigde lag zijn partij in de opiniepeilin gen ruim voor op de concur rentie. Daarenboven ver keerde de conservatieve oppo sitie in verwarring nadat de veertig jaar oude coalitie van National Party, met haar machtsbasis op het platteland, en de meer stedelijke Liberal Party uiteen was gespat. De splitsing was het gevolg van de wens van de rechtse premier van de provincie Queensland, Joh Bjelke Pe- Premier Bob Hawke FOTO AP tersen, tegen de zin van par tijleider Ian Sinclair in, de ba sis van de Nationale Partij te verbreden. In elk kiesdistrict, ook waar de coalitiepartner de zetel in handen heeft, zou een nationale kandidaat mee moeten doen. In het huidige Huis hebben de socialisten 82 zetels, de Li beralen 45 en de Nationale Partij 21. In de senaat hebben 33 senatoren zitting voor de ALP, 28 voor de liberalen en vijf voor de nationalen. Van wege een ander kiessysteem zitten er in de senaat ook nog zes Democraten alsmede 3 on- afhankelijken en één lid van de Verenigd Australië Partij. Sinds Hawkes aankondi ging is de situatie echter enigszins gewijzigd. De oppo sitie heeft de gelederen min of meer gesloten en in de opinie peilingen is de voorsprong van de socialisten vorige week teruggelopen van vijf procent naar één procent. Be gin juni haalde de premier van Queensland bakzeil en deelde mee niet te zullen stre ven naar een zetel in het Huis van Afgevaardigden, waar mee de eerste stap op weg naar herstel van het conser vatieve oppositieblok werd gezet. Bjelke Petersen en de leider van de Liberale Partij, John Howard, beloofden samen te werken. „De crisis die Austra lië bedreigt vereist dat de ver schillen van inzicht tussen beide partijen niet in de weg mogen staan van een neder laag van de regering Hawke", aldus de twee partijleiders. Tot een formeel herstel van de coalitie is echter tot nu toe niet gekomen. De oppositie, speculerend op het vermeende verlangen van de kiezer naar een beter gevulde portemonee, beloofde bij het begin van de cam pagne een drastische verla ging van de belastingen. Ho ward kondigde aan het door de regering Hawke inge voerde hoogste belastingtarief van 49 procent te zullen te rugbrengen tot 38 procent. Ook werden nieuwe finan ciële tegemoetkomingen aan mensen met kinderen voorge spiegeld. Het bedrijfsleven kan een verlaging van de ven nootschapsbelasting van 49 naar 42 procent en afschaffing van een aantal door Hawke genomen belastingmaatrege len tegemoet zien. Deze plannen stelde de La bor Party ironisch genoeg in staat de normaal tegen linkse partijen gerichte terminologie van 'wie zal dat betalen' van stal te halen. Bezuinigingen en verkoop van staatsbedrij ven zullen dit mogelijk ma ken, aldus Howard. Opinie peilingen gaven inderdaad aan dat de bevolking de druk kende belastingen zeer hoog op haar prioriteitenlijstje heeft staan. De kiezers lieten echter ook blijken niet echt te geloven dat de liberalen in staat zijn waar te maken wat zij beloven. De regering, bij monde van minister van financiën Paul Keating, heeft de 'fistfull-of- dollars'-plannen fel aange vallen en zegt dat de oppositie grote rekenfouten maakt en dat de plannen het begro tingstekort zullen doen toene men van tussen de drie en vier miljard gulden naar 13 miljard gulden. De dollar zal omlaag gedrukt worden en de rente omhoog, waarna een re cessie zal volgen, aldus Kea ting. Twee weken geleden moest de Liberale Partij tot haar schande bekennen dat er mo gelijk een vergissing is ge maakt in het belastingplan, de hoeksteen van het economi sche programma. Een liberale woordvoerder wilde alleen maar kwijt dat de partij het plan 'aan een nader onder zoek onderwerpt'. Hawke had de bal maar voor het inschie ten. „Dat hele plan is mislei dend, Howard heeft er een puinhoop van gemaakt. Als ze Volgens Lijphart is met name| meerderheidsstelsel dat daar leiding van de Britten is inge\| dé grondoorzaak van de bui twisten. En de auteur concludeer slotte dat h N DE LOMMER van de Kremlinmur^j enig mogel iJropese mannen van niveau over vreedzaam, pt oude Europa: de Westduitse presii "chard von Weizsacker, en de dyna haïl Gorbatsjov. De gespreksonderv t de actualiteit geplukt worden: Wa Oost-Westverhouding als uit We Inde, nucleaire tanden zijn getrokke budingen ontwikkelen als wij, zeg t latie van coöperatie en vrede als eet Chouwen? Hoe zullen Westeuropeai ||ken en hoe zullen zij ermee omgaai eer afgeschilderd worden als de r< atieën trachten te verslinden? Y~i 7jiy°n Weizsacker en Gorbatsjov zij Tri??1 zulke vragen op het gespreksmei n hebben getoond over een gezon het lef hebben de harde waar! arop het taboe van de Grote Leug Mde de Grote Leugen als zou h« "leren produceren waar het volk '9en als zou Stalin met zijn giganti: jegjie op de juiste koers hebben geho krampachtige beklemming waarrr imoord in Duitsland jaren omhuld net openbaar dè Grote Leugen t< 'sst? Onzin, natuurlijk hebben de C weten", aldus de Westduitse pres '9- '!"iü(on Weizsacker en Grotbatsjov Sneden willen kijken om er voor de iden weten dat zij én thuis en in E 'lossen van een soort historische! nsen willen niet omkijken en nog j 99estopt als onbespreekbare tabl felle discussies onder historici oi zichzelf niet eens kunnetlBeiden kunnen het snel eens zijn i geren, hoe willen ze datpropa van voor de Tweede Wereld) land regeren". r"9en in het Rusland van de tsaren. Desondanks lijkt het lappendeken van de eng nation: toraat steeds meer geltwm van voor de oktober-revolutie hechten aan de liberale «werkbaar als dat van na de revoluj ten. De afgelopen week WTd van voor de revolutie was een pl tot uitdrukking gekoni#ake was van economische groei el het kleiner worden varfue Russische, Oost- en Westeuropi kloof tussen de ALP en dwarte vlekken. In de onderlinge sarr beralen en nationalen »iwelijke conflicten valt meer polit1 opiniepeilingen. Waar: t «n visies met morele dimensies, menen ook dat de tactiekl Von Weizsacker en Gotbatsjov Hawke om zich, voor g®k van de Westduitse president aa fsche rimram, als politieke denke _nfen lanceren in het komende d< nucleaire wapens en een Europa 'ka. Zulke gesprekken zullen je Plan of de Grote Conceptie, m doen, boven de partij» stellen niet echt goed uit Labor heeft aangekondigj de premier er in de 1# week van de campagne tiek tegen aan zal gaan. (ANP) F?®k ?ok nog eens wat anders mbreien en een Daar orders. en een paar orders.

de Stem | 1987 | | pagina 2