ud en jong samen in Knokke Het goede en slechte van de televisie-revolutie T. Gratis. aar niet zo maar n weggevertje. EES 'Dumpzaken verkopen slechte cd-spelers' FESTIVAL IN NIEUWE STUL VIJF AVONDEN OP BELGISCHE TV Privé-concert van Barbra Streisand vrijdag op televisie 3?5 We zien u graag terug. DIREKTEUR PLATEN-10-DAAGSE WAARSCHUWT: en Ie in NOS BRENGT INDRUKWEKKENDE BRITSE SERIE 'TELEVISION' KNOKKE-HEIST - De ganisatoren van het jendarische Knokke- festival gooien het van avond weer over een dere boeg. Het is n landenwedstrijd :r en ook geen com- ïtitie tussen omroe- m. Op het 'Star Festi val Knokke-Heist' la ten vijf landen zich irtegenwoordigen r een geroutineerde iest, die jong talent een kans geeft en zelf het tweede deel van de show voor zijn reke ning neemt. DINSDAG 7 JULI 1987 Hoop WEEK EXTRA 25 75 leverei VaarVoorJeGeld- Boodschappen Terroristen Als je iets slechts overkomt, loop' dan zo snel mogelijk naar een spiegel, kijk jezelf diep in de ogen en zeg: naar ik hou van je". Louise Hay, New Age Movement DE STEM -AO L^cfi ironzertv-redactie X/VERSUM - In Neder- Ld zijn compact disc spe- •s en compact discs te „uop van zeer slechte kwa- foit Dai vindt Jan Gaas- Tland, direkteur van de lichting Platen-10-daagse. HÜ waarschuwt voor appara tuur en plaatjes die in sommige Xmpzaken worden verkocht a vindt dat die zaken het kwa- «itsimage van de compact aantasten. Zo wordt er geadverteerd met cd-speler voor de prijs van Voor die prijs is echter, Igens deskundigen geen —valitatief toereikend appa- at beschikbaar. Theo Bakx, general manager io van Sony: „De laser- j straal in de afspeelapparatuur pakt informatie op van de com pact disc. Heel kleine oneffen heden op de discs zijn bij de fa bricage niet helemaal te voor komen. De red Salomon code, of foutcorrectie, corrigeert die foutjes zelf. Deze chip is echter een licentieprodukt van Philips en Sony, maar ontbreekt, uit oogpunt van kostenbesparin gen, bij de goedkope merken. Daardoor blijft het plaatje vaak hangen of slaat over". Fabrikanten van naam kun nen het zich niet permitteren om deze foutcorrectie weg te latea „Dus ook op de goed koopste apparatuur van Phi lips, Sony en andere bekende merken is deze code aange bracht. De platenhandelaren worden vaak geconfronteerd met klanten die hun compact discs terugbrengen, omdat ze op hun apparaat thuis blijven hangen". Als de platenhandelaar de zilveren schijfjes in zijn zaak op goede apparatuur test, blijkt daar niets aan de hand te zijn. „Toch haperen ook de volgende exemplaren die de klant mee naar huis neemt. Steevast blijkt de klant dan te beschik ken over een goedkope cd- player, die hij ergens voor een ramsj-prijs op de kop heeft ge tikt", vertelt Jan Gaasterland. De handel in cd-apparatuur groeit volgens hem nog steeds erg snel. „En dan vind je altijd mensen die snel veel geld wil len. verdienen en een slecht produkt in de handel brengen. Dat is jammer, want de geloof waardigheid van de compact disc als hoogwaardige en kwa litatief vrijwel onaantastbare geluidsdrager wordt erdoor aangetast." Jan Gaasterland: „Je moet de compact disc de apparatuur geven die ze verdient. Een langspeelplaat draai je toch ook niet af met een spijker. Echte fouten in een cd zijn heel zeldzaam. De compact disc mag geen inferieur artikel worden." Nep is er ook bij het uitgaven van vroeger hitwerk. Het blijkt nogal eens om niet-originele opnames te gaan, die vaak slecht zijn nagemaakt. Ook vroeger kwam het voor dat oude hits opnieuw 'gecoverd' werden, al of niet door de origi nele artiesten of groepen, waarin ten minste één origi neel bandlid aanwezig was. Er is volop onduidelijkheid T2 over de kwaliteit van compact discs. Jan Gaasterland: „Dat is niet te voorkomen. Compact discs zijn nu een winstgevend artikel. Philips geeft alleen li- centiekontrakten aan bedrij ven die plaatjes van prima kwaliteit vervaardigen. Dat wordt ook regelmatig gekon- troleerd. Maar niemand houdt zich bezig met de kwaliteit van de gebruikte banden. In landen als Korea mag je bovendien vrijwel alles kopiëren. Daar gelden kennelijk andere wet ten. Ik heb al compact discs ge hoord uit dat land, waarbij ge woon de grammofoonplaat als master tape werd gebruikt. Aan het begin van de disc hoor je gewoon hoe ze de plaat op zetten en tikken in de vinyl- plaat komen gewoon op de disc terecht". Van onze verslaggever De vijf Knokke-avonden wrden rechtstreeks door da BRT (tweede net) uitge zonden tussen 21 en 23 uur. lie Appermont verzorgt de presentatie. Vanavond jnt België, Nederland is Ijfijdag aan de beurt. Za- 'dag 11 juli wordt na het jtreden van Frankrijk ir de jury de beste jonge iest aangewezen en wbrdt ook de persprijs be kend gemaakt. Ierland verschijnt in ikke met Marco Bakker als de| gevestigde vedette. Marco ngt in het tweede deel een top-de-chant. De twee door kan gecoachte debutanten zijn ttnce Elliz, die bij popgroepen wig, maar ook deel uitmaakte van de reizende theatershow iek uit duizenden' van co Bakker, en Miranda van Helen Shapiro Kralingen, die net haar eindex amen heeft gedaan aan het Amsterdamse Sweelinck-con- servatorium. Miranda is meer een klassieke zangeres, maar ze richt zich ook op operette en musical. België heeft, om Walen en Vlamingen tevreden te stellen, twee ploegleiders. Het zijn chansonnier Johan Verminnen en de mondharmonica-virtuoos Jean Toots' Thielemans. Hoe wel hij net 65 is geworden, blijft Thielemans actief in Europa en zijn tweede vader land, Amerika. De Belgische beginnelingen zijn Curt Law rence en De Frivole Framboos, gevormd door zanger Peter Hens en pianist Dirk Joris. Woensdag is de beurt aan Toots Thielemans Roberto Blanco FOTO'S ARCHIEF OE STEM West-Duitsland. Ploegleider is de Cubaanse Duitser Roberto Blanco, bekend van schlagers met een exotisch ritme. Onder zijn hoede opereren Joan Faulkner, afkomstig uit Ame rika, en. het Trio Fanfarello, dat een eigentijdse versie van zigeunermuziek brengt. Donderdag presenteert He len Shapiro de Engelse deelne mers Banks King en Canta bile. Helen Shaprio was in het begin van de jaren zestig zeer succesvol met wereldhits als 'Walking back to hapiness' en 'Queen for tonight'. Nog voor ze twintig was had ze miljoenen platen verkocht. Daarna zocht ze het meer in film, musical en cabaret. Frankrijk wordt zaterdag avond vertegenwoordigd door Sacha Distel en de debutanten Nathalie Lhermitte en Alain Turban. De prijs die door de beginnende artiesten is te win nen, bestaat uit en bedrag van 500.000 Belgische francs en een gouden zeester met diamanten. De 'wedstrijd-avonden' be ginnen steeds om 21.00 uur in het Casino van Knokke en zijn voor publiek toegankelijk. Door Tom Smeets HILVERSUM - 'One voice', de special van Bar bra Streisand die de TROS vrijdagavond uitzendt, is vooral een ver rassing voor de platen-fans van deze Ameri kaanse topzan- geres. De lp van dezelfde naam is namelijk de eer ste complete concertopname van Barbra sinds twintig jaar. Natuurlijk zijn de platenliefhebbers de laatste jaren niets te kort geko men. Maar altijd betrof het studio- lp's. Overigens had dat alles te maken met het feit dat de zange res überhaupt weinig concerten heeft gegeven. Vorig jaar bracht ze daar plotseling verandering in. De ramp in Tsjernobyl bracht haar ertoe een milieu-actie be ginnen en dat wilde ze doen via een bijzonder concert. Ze besloot op 6 september in haar buitenhuis in Malibu een speciaal privé-concert te geven, waarvoor slechts vijf honderd gasten zouden worden uitgenodigd. Die moesten dan wel elk vijfduizend dollar betalen, maar daar hielden ze dan niet alleen een uniek optreden, ook een etentje aan over. Barbra tot haar gasten: „Ik heb uitgerekend dat ik 3924 noten ga zingen. Dat betekent dat u iets meer dan een dollar per noot hebt betaald". Zo kun je het natuurlijk ook bekij ken en dus kwamen ze alle vijfhonderd, zoals Jack Nichol son, Jane Fonda, Bette Middler, Whoopie Goldberg, Goldie Hawn en Sydney Pollack. Van het concert werd niet alleen een plaatopname ge maakt, uiteraard ook een televisie-registratie. In Amerika is die zo enthousiast ontvangen, dat er inmiddels al twee herhalingen zijn geweest. Tijdens het concert brengt Barbra niet alleen haar meest bekende hits ten gehore, ook enkele klassiekers uit het lichte repertoire. Ze vertolkt onder meer 'Somewhere', 'People', 'Over the rainbow' en 'The way we were'. Er is ook een speciale gast, Barry Gibb, de ex-Bee Gees- zanger onder wiens leiding ze haar uiterst succesvolle lp 'Guilty' maakte. De beide duetten van die lp - 'Guilty' en 'What kind of fooi' - worden nu nogmaals vertolkt. Opvallend is Barbra's laatste nummer, 'Happy days are here again', een nummer dat doorgaans een dixieland-ver- tolking krijgt. Barbra Streisand: „Het liedje werd in 1929 geschreven voor de film 'Chasing rainbows'. In 1932 werd het gebruikt als de campagne-son g voor de Democratische conventie die Franklin Delano Roosevelt als presidents kandidaat aanwees. Het was een lied vol optimisme. In 1960 vertolkte ik het midden in een depressie. Toen klonk het ironisch en cynisch. Maar nu zing ik het vol hoop. De hoop dat we het eens allemaal kunnen zingen en elk woord ervan zullen menen". Barbra Streisand. FOTO CBS (ADVERTENTIE fc>ER Porseleinen kop en schotels in div. modellen en decors. 9.75 NU tandpasta Everclean fluor tandpasta Inhoud 75 ml. 1,50 NU3VOOR Nu bij BP fraaie zwartleren porte- ieuilles gratis. De damesportefeuille voor 15 spaarkaarten met BP Premie-punten (winkelwaarde f 55,50). De herenporte- feuille, met extra ruimte voor creditcards, voor 16 spaarkaarten met BP Premie- punten (winkelwaarde f 59,20). Beide portefeuilles hebben volop vakken voor auto- en veizekerings- papieren, geld en foto's. Ook een opberg- vak voor kleingeld Bijzónder chic, perfect afgewerkt Ga dus tanken bij BP en pak de premiepunten mee. BP premiepompen herkent u aan het spandoek. Door Jan Koesen HILVERSUM - Een tot levenslang veroordeelde ziet de wereld uitsluitend via de televisie in zijn cel. In het jaar 2006 komt hij vrij. Hij ziet 18 uur TV per dag. Een dorp in India volgt met open mond een Britse komedie, hoewel niemand daar een woord Engels verstaat. De IRA laat bommen om 4 uur ontploffen om het nieuws van 6 uur te halen. Er zijn nu 675 mil joen TV-toestellen in de hele wereld en 2500 miljoen kijkers in 162 landen. Als er om 11 uur iets in Australië gebeurt, kijkt de rest van de wereld een uur later mee. Dat is allemaal tele- De NOS brengt vanavond het tweede deel van de in drukwekkende 13-delige serie, gemaakt door de Britse maat schappij Granada. Het is ge schiedschrijving op zijn best Sport, politiek, mannen op de maan, de moord op staatslie den, live verslagen van ramp spoed en ellende, maar ook van extase en geluk, verslaving, ge lijkschakeling van culturen en bovenal van een nieuwe macht. Televisie is de grootste en snelste revolutie van alle tijden geweest, gelijk geboren met de atoombom. Het medium is zelf boodschap geworden, maar te vens is TV een instrument ge worden van politici en activis ten. Met televisie kun je in deze tijd niet meer regeren, maar zonder helemaal niet. TV, zegt een cynicus, is kauwgum voor de ogen. Het is, zegt een andere lokbroek, het enige slaapmiddel dat door de ogen wordt ingenomen. Andere citaten: tv is druk bezig met het verwoesten van de wereld. Het vermogen van tv om iets ten goede of ten kwade te keren is orjgeveer vergelijkbaar met dat van de hoela-hoop. De mens heid ware beter af geweest als tv nooit uitgevonden was. Een moderne maatschappij is zon der TV niet denkbaar. Granada heeft de hele we reld afgestroopt om 'Television' te maken. Rusland, Japan, het Verre Oosten, India, Latijns Amerika, West Europa, Afrika, het Midden Oosten en natuur lijk de grootste tv-fabrikant van allemaal: de Verenigde Staten. De serie is een kaleido- scoop geworden in tijd en ruimte. De montage is adem stokkend snel. We flitsen van de maan naar de showbiz, we zien een Japanse premier in slow motion vermoord worden, we aanschouwen TV-junkies die maar één ideaal hebben: een kamer met een paar TV's, een kant en klare maaltijd op een krukje naast de stoel, wijn en bier onder handbereik en verder moet iedereen zijn kop houden. Helaas moet er af en toe geslapen en gestoelgangd wórden en dat gebeurt dan met tegenzin. We zien politici bezig met het bedienen van de tv. De een is er behendiger in dan de ander. Thatcher houdt een zak met boodschappen omhoog om te laten zien wat je voor een pond kunt kopen. Pure show en een reclame-spot van Downing Street. Reagan zegt niets, maar doet dit uiterst charmant. Jo hannes Paulus is de eerste tv- Paus, Nixon knapte er op af. We horen TV-filosofen, er zijn korte interviews met de grote bazen van de Amerikaanse TV, David Frost wordt aan de tand gevoeld. Als in Amerika een programma 1 punt zakt in de kijkcijfers, verliest het station De replica van de tv-camera die in de jaren twintig werd uitgevonden door de Schot John Logie Baird. De eerste uit vindingen zijn vanavond te zien in 'Television' op Nederland 2. FOTO ANP 15 miljoen dollar per jaar. De feiten en cijfers worden over je heen gestrooid. Het is bijna niet bij te benen. Maar 'Televison' is een kind van zichzelf. Het is informatief en onderhoudend, het graaft diep en tegelijk kun je er rustig een blikje pils bij opentrekken. Vele van de beelden zijn be kend, enkele zelfs voor eeuwig in het geheugen gegrift, zoals de moord op Kennedy. En waar moet dat naar toe? Er komt een figuur in de serie voor die zelf een schotel-antenne heeft ge bouwd en die 300 kanalen kan ontvangen. Over een paar jaar hoopt hij 600 kanalen in huis te halen. Wat hij er mee doet, ver- mneldt de serie niet. In Tokio kijkt men gemid deld 814 uur per dag. Voordat een Japanner 18 wordt, heeft hij 3 jaar continu voor het scherm gezeten. Het ding staat niet alleen in de huiskamer, maar in elk vertrek. In de kan tine schuiven de maaltijden op de lopende band voorbij, ter wijl een draagbaar schermpje een meisje zo boeit dat ze niet eens weet wat ze eet. Ook terroristen houden ter dege rekening met de macht van televisie. Zij stemmen er hun vernietigingsprogramma's op af. Demonstraties, aansla gen en dergelijke worden pas uitgezet na raadpleging van het tv-programma van die dag. De DDR kan niet verhinderen dat het Westen via de ARD over de Muur klautert, maar zet daar snelle cowboy-films op een eigen net tegenover om te verhinderen dat de arbeiders het nieuws van de overkant volgen. Deel 2 brengt vanavond (Ne derland 2,21.30 uur) de historie van het medium onder de titel 'Het begin van de wedloop'. Hoe ontstaat de techniek, hoe zagen de pionierstoestellen uit, wat zagen de kijkers een halve eeuw geleden op hun gamme- lijke zelfbouw-dingen? Een van de pioniers was de Schot John Logie Baird, die uit thee kisten, stopnaalden en fieslam- pen iets bouwde wat op een tv- toestel leek. Ook in andere de len van de wereld waren in de jaren twintig al uitvinders be zig met het probleem 'televisie'. Deel 3 legt uit hoe recht streekse beelden ontstaan. Ko ningskroningen, staatsbegrafe nissen en natuurlijk sport, ont zaglijk veel sport. Het eerste gevecht bijvoorbeeld tussen Cassius Clay (Mohammed AU) en Sonny Listen. Het vierde deel beschrijft de macht van het nieuws. Dit is de sterktste kant van het medium waar niets tegen op kan. President Reagan kan zich rechtstreeks met veel show tot het volk rich ten en passeert zo handig het Congres. Een Amerikaanse presentator verdient acht maal zoveel als zijn staatshoofd. TV verandert de geschiede nis. Vietnam was niet haalbaar meer voor het Witte Huis toen de schokkende beelden de huis kamers bereikten. Hoe meer er gekeken wordt, hoe meer men de neiging heeft om politiek te verrechtsen, zegt een geleerde heer. Een politicus wijst met het scherm de vijand aan en zegt dan: „Ik zal jullie bescher men". Hoe, en of er iets te be schermen valt, kan de presi dent rustig verzwijgen. TV-drama is een van de lie- velingsvormen van het me dium. De verhalenfabriek is een miljardenonderneming. Vooal Hollywood schotelt de wereld ontspanning voor met het gevolg dat ook het denken en doen geëgaliseerd wordt. In de laatste delen komt vooral de ontspannende rol van TV naar voren. De oorlog om de kijkcijfers. En de eeuwige vraag: word je van al die mis daad op de buis zelf ook slecht? TV, zegt een der deskundigen, is de 'Dr.Jekyll en Mr.Hyde van het vermaak,' een nobel mens naast een misdadiger.

de Stem | 1987 | | pagina 25