in duel keren eijer burter Ï70 ROTTERDAMSE HAVENWERKERS KUNNEN VRUWILLIG WEG ANDIJVIE EN RUNDERTARTAAR 75 Bejaarde pastoor (80) weigert misvieringen te stoppen GEN Chemiebrand verduistert stad Von Weizsacker bepleit in Kremlin radicale ontwapening 20.000 gulden tipgeld voor informatie overval EEliHiraifj Merijntje Op drie wielen op de vlucht Nieuwe arrestaties moordzaak 500 ^5.98 'ASTOOR KNIPSCHEER IN LAMSWAARDE 'IK HEB GOD BELOOFD DOOR TE GAAN' Uitkeringen kernreactor lol stilgelegd een korting lalarissen onderwijs DELFT (ANP) - Het conflict over het te veel aan arbeidsplaatsen in de Rotterdamse stukgoedo- verslag is opgelost. Andijvie, Rundertartaar, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DINSDAG 7 JULI 1987 De 'heilige oorlog' van Reagan Illegale kampeerders op de bon Afgang Adrie van der Poel HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND Bewolking met onweer (öftSVDESTEM |bie Meijer was zater- de trimwielerronde kjer won de masssas- j/aar slechts een paar ^ven in de brouwerij i het een saaie verto- J/el, Yerseke; 4. J. Lepoeter, lOost-Souburg; 5, P. Legier- pe. Achthuizen; 6. K. de JJong, Nispen; 7. T. Verhulst, lBosschenboofd; 8. A. Wisse, lYerseke; 9. J. van Dijke, ■Tholen; 10. A. Tramper, ■Goes. C-categorie: 1. B. Pee- Iters, Kwadendamme; 2. Nieuwkoop, Willemstad; 3. t. Geelhoed, Colijnsplaat; 4. lil. Brandenburg, Zierikzee; 15. J. Ars, Borssele; 6. R. Mat- Ithijssen, Roosendaal; 7. M, Ivan der Klooster, Nieuw- Idorp; 8. B. Harms, Sluiskil; |9. R. Bal, Kwadendamme; 110. A. Schipper, Heinkens- Izand. Veteranen: 1. W. Pen- Inings, Roosendaal; 2. T. van IPoucke, Hoogerheide; 3. H. lltouw, Kapelle; 4. J. van I Dalen, Goes; 5. P. Goorden, I Nispen; 6. K. van Stel, Krui- Iningen; 7. A. Dekkers, Zun- Idert; 8. G. Lagers, Oost- I Souburg; 9. J. Hamelink, I Baarland; 10. P. Wisse, I Oost-Souburg. EtfEN tijd ^itelezen? vo,seat dan niet da Kleintjes" door te ponton. Er staat vast teta „an "W gading bl|. Ook vandaag I DE STEM Emeritus-pastoor Knip- .jieer. foto de stem/cor de boer Van onze verslaggever LAMSWAARDE - De 80-jarige emeritus-pastoor C. Knipscheer uit Lamswaarde op Zeeuwsch-Vlaan deren blijft tegen de wil van het kerkbestuur in toch op zaterdag avond om zeven uur een eucharis tieviering opdragen. Ook de door deweekse avondmissen van 18 uur, zo verzekert de pastoor, blijven doorgaan. „Ze willen me dwingen om ermee op te houden, maar dat zal ze niet lukken", zegt Knipscheer. „Ik heb God beloofd te doen voor de parochie wat ik kan doen. En dat zal gebeuren ook". Dat het kerkbestuur heeft laten we ten fel tegen te zijn en dat van die zijde geen enkele medewerking te verwach ten is laat pastoor Knipscheer Siberisch koud. „Die knikken alleen maar ja' te gen wat pastor Ter Braak ze voorstelt". Ook een brief van pastor J. ter Braak waarin alle parochianen wordt opge roepen de missen van de emeritus-pas toor te boycotten zal volgens Knip scheer niets aan zijn voornemen kun nen veranderen. In die brief krijgen de Lamswaarde- naren de mededeling voorgeschoteld dat vanaf komend weekeind in het dorp nog slechts één eucharistieviering zal worden opgedragen. Op zondagmorgen om 9.30 uur. Deze nieuwe regeling heeft te maken met de samenwerking tussen alle Hontenisser parochies, die dan zijn beslag krijgt. Omdat in principe maar 2,5 pastores beschikbaar zijn voor de zeven parochies moeten de missen in de verschillende dorpen worden inge krompen. Oud-pastoor Knipscheer van Lams waarde is daar van het begin af aan fel ■Junioren: 1. M. Rasch (Uitgeest}! 180 km. in 2.02.57, 2. F. de Grootl l(Halsteren), 3. N. Smits (Dru>| Inen), 4. op 18 sec. R. van Loom I(Zevenbergen), 5. M. Sjoukesl l(Oostvoome), 6. R. Koningsl I (Oudenbosch), 7. A. van Pelt! l(Oud-Beijerland), 8. E. ter Looi I (Oudenbosch), 9. op 45 sec. W| IKooyman (Hoogvliet), 10. M| I Huysmans (Oude Tonge), 11. Ai Ivan Dijke (Tholen), 12. R. Loc-I Ikefeir (Oudenbosch),. 13. R| I Bosters (De Heen), 14. R. del f Braber (Oudenbosch), 15. op! 1.07 min. T. Verschuuren (Fij.| I naart), 16. M. Meijer (Vlaardin-I gen),l 7. H. Neüs (Breda), 18. V,l Timmermans (Hoogerheide)! 19. G. Bus (Hellevoetsluis), 20. J Dekker (Hoeven). Ronde van Sprundel Amateurs: 1. P. Heeren (Sprun del) 100 km. in 2.23.36, 2. op li sec. R. van Vlimmeren (St- Willebrord), 3. op 2.46 min. Tak (Oud Gastel), 4. op 3.15 W.J. van Loenhout (Oud Vc_. meer), 5. B. de Wit (Zegge), 6. een ronde K. Jonkers (Oi Gastel), 7. J. Nieuwki (Roosendaal), 8. R. Havermi (Oud Vossemeer), 9. C. van Korput (Ossendrecht), 10. Hage (St. Maartensdijk), 11 Havik (Zoetermeer), 12. T. vai Loon (Zegge), 13. R. van Rakt (Baarle Nassau), 14. J. vi Dis (Fijnaart), 15. C. Voo^, (Breda), 16. P. Pais (Hoogerheij de), 17. J. Koeken (Zundert), 1' B. Dirven (Oosterhout), 19. J.d Klerk (Breda), 20. R. Tal (Oudenbosch). Junioren: 1. R. Verwi (Schalkwijk) 60 km. in 1.31.47, E. van Zoelen (Culemborg), 3.' Brouwers (Dordrecht), 4. Kroon (Oud Gastel), 5. D. Jong (Raamsdonksveer), 6. Diepstraten (Papendrecht), op 12 sec. F. van Son (Zevenbei gen), 8. op 22 sec. R. van Lo' (Zevenbergen), 9. P. de Bru; (Andel), 10. V. Timmerma (Hoogerheide), 11. K. Koe (Oudenbosch), 12. A. Masseui (St.-Willebrord), 13. C. Wautei (Zevenbergen), 14. P. Steijg" (Delft), 15. op 30 sec. A. v; Dijke (Tholen), 16. F. Sche (Oudenhoorn), 17. M. Cast leijns (Steenbergen), 18. P. Jo ker (Australië), 19. J. de Leeui (Ermelo), 20. A. Roks (Breda). Nieuwelingen: 1. G. van Zoele (Culemborg) 40 km. in 1.01.47,1 B. Koninks (Roosendaal), 3. Scheer (Oudenhoorn), 4. Kreeft (Zwijndrecht), 5. Westerbeek (Prinsenbeek), 6.1 Zoete wei (Kapelle), 7. op 7 se O. Hofstede (Middelburg), 8.J van Oetelaar (Boxtel), 9. P. Ki (Leidschendam), 10. P. Sebreg (Rotterdam), 11. J. Koute (Oud Gastel), 12. J. Blijleve' (Rijen), 13. L. Machielsen (F naart), 14. P. Jansen (Putte), M. Bergen (Wouw), 16. M. m Loo (Middelburg), 17. B. Slagt" (Zwijndrecht), 18. W. Bastiaa' sen (Hoogerheide), 19. R. Vfe ringen (Velsen), 20. J. Wiske' (Kortgene). tukgoedconflict opgelost gclub SSV'65 speelt zaterd! ■nge' in Goes een vriendsch! gische eersteklasser Loker< .ur. gekomen bestuurskamer U| bruik nemen, alsmede massageruimte. Lokeren heeft toegezegd! zijn sterkste selectie naar te komen, dus met spelei Versavel, Bob Hoogen! Zeeuws-Vlaming Angelo kens en de ex-Anderlecht- Ier Walter de Greef. Als ner-coach fungeert bij de gen de bekende oud-' enoord-speler Wim Janset tevens ^5 keer het oranj'* droeg. Jansen wordt als oefen»! ter geassisteerd door del kende Poolse ex-interna#| Wlodek Lubanski. De gangsprijs bij deze inters ontmoeting bedraagt vij>l den voor volwassenen erj geren beneden de 16 jaarf lenf 1,75. 5RUSSEL (ANP) - De eer kernreactor die (in 1962) België ooit in bedrijf ïerd genomen, de BR3 van ket studiecentrum voor [ernenergie in Mol, is op evel van de Belgische iutoriteiten stilgelegd. Dat is al gebeurd op 30 juni, liaar de maatregel is pas jandag bekendgeworden. Tot het stilleggen van de nu- eaire centrale werd besloten adat een Amerikaans advies- ureau, waarvan men de hulp ad ingeroepen, tot de conclu- was gekomen dat er geen solute zekerheid meer be- ond over de veiligheid. Het ziet er naar uit dat de factor ontmanteld zal moeten arden. De kosten daarvan arden geraamd op 110 tot 165 iljoen gulden. De kernreactor Mol heeft alles bijeen nog aar 6300 uur gedraaid. 1 Bij het opstarten van de cen- ale was een vergunning afge- 6ven voor 7000 uur. Maar er jjn zoveel uren verloren ge- lan aan onderhoud en repa- kties dat de reactor die 7000 uur niet eens gehaald heeft. Van onze Haagse redactie jEN HAAG - Het kabinet at komend jaar niet he iligen op de salarissen in onderwijskrachten. Het kabinet heeft gisteren be ten de Algemene Rekenka- ir te laten onderzoeken hoe te tegenvaller op de Onder- njsbegroting (1 miljard gul- in) is kunnen ontstaan. Pas na dit onderzoek zal het ibinet beslissingen kunnen len over de manier waarop post salarissen goedkoper worden. Voor de begroting 1988 is dat te laat. let kabinet praat deze week t de begroting voor 1988. acht wordt dat minister toian (Onderwijs) nog een bijdrage aan de be laging zal moeten leveren, iar dan niet via de salarissen de onderwijskrachten, mister Ruding (Financiën) wel dat volgend jaar de in- iteringssubsidie (WIR) aan ijven wordt verminderd. die manier kan een deel van bezuinigingen worden inge- rd. Ruding wil deze subsi- s- jaarlijks zo'n vijf miljard Iden- al veel langer aanpak te werkgeverscentrales PIO en NCW hebben gisteren 1 gereageerd op Rudings prstei de WIR aan banden te Tgen. Een tipje van de sluier Werkgevers en werknemers hebben maandagavond in Delft overeenstemming bereikt over een pakket van maatregelen die in een nieuwe tweejarige cao zullen worden opgenomen. Het belangrijkste element is dat de komende jaren 870 stuk- goedwerkers van 56 jaar en ouder vrijwillig hun baan kun nen opgeven onder behoud van 85 procent van hun huidige netto loon. Daarvoor is boven de sociale uitkeringen, waarmee een be drag van 300 miljoen gulden is gemoeid, een aanvulling van in totaal 114 miljoen gulden nodig. De werknemers nemen daar van' 32 miljoen voor hun reke ning via een heffing van 1 pro cent op het loon van de stuk- goedwerkers. De werkgevers betalen 82 miljoen. De Vervoersbond FNV zal de komende tijd een referendum organiseren onder de leden om te zien of het akkoord gesteund wordt door de achterban. „Wij hebben de mensen wel wat uit te leggen", aldus FNV-bestuur- der Rosenmöller over dit ak koord in het al bijna een jaar slepende conflict. Een ander element in het ak koord is dat de werkgevers het recht krijgen 11 van de 16,5 roostervrije dagen van de stuk- goedwerkers verplicht te laten opnemen op dagen dat er wei nig werk is. Ze moeten een der gelijke verplichte dag twee da gen van tevoren aankondigen. Bovendien zijn er afspraken gemaakt om werknemers soe peler te kunnen inzetten. Werkgevers en werknemers zullen zich de komende tijd in een werkgroep gaan buigen over de modernisering van de stukgoedsector. Werkgevers voorman Zeebregts merkte op wel vertrouwen te hebben in de toekomst. „Er is een andere sfeer tussen de partijen ge groeid", aldus Zeebregts. Directeur Zeebregts van de werkgeversvereniging SVZ kon nog niet tot in detail aan geven hoe de 82 miljoen gulden van werkgeverszijde zal wor den opgebracht. Ontslagen zijn niet bij voorbaat geblokkeerd in het geval van faillissemen ten, aldus Zeebregts. Daarin voorzien volgens hem de af spraken van het Van der Louw-akkoord uit 1985, dat dan ook niet zonder meer ver dwenen is met het huidige ak koord. Volgens Rosenmöller is er sprake van 'een zeer accepta bele oplossing, die op de val reep is ontstaan onder de drei ging van massa-ontslagen en faillissementen onder stuk- goedbedrijven'. Van onze verslaggever MAASTRICHT - Een 29-jarige automobilist uit Maastricht heeft gisternacht 25 kilometer afgelegd op drie wielen voordat hij door de politie tot stoppen kon worden gedwongen. De man had eerder die nacht in Heerlen een aanrijding veroorzaakt waarbij hij het linker voorwiel van zijn auto verloor. Om aan de politie te ontkomen ging de man er op drie wielen in volle vaart van door. Hij volbracht zijn tocht knerpend en schurend in een flinke vonkenregen. Op het wegdek bleven diepe krassen achter. Een patrouille van de Maastrichtse politie ving de 'drie wieler' in het centrum van de stad op. (ADVERTENTIE) Van onze correspondent TERNEUZEN - In het on derzoek dat moet leiden tot de oplossing van de moord op de 24-jarige Helena Mer- donca, die op zaterdag 20 juni dood in een woning aan de Dijkstraat in Ter neuzen werd aangetroffen, zijn op nieuw enkele arrestaties verricht. Afgelopen donderdag werd de 43-jarige Terneuzenaar P. D. aangehouden. Hij is gisteren voorgeleid voor de rechter commissaris in Middelburg. Vrijdagavond werd ook de 25-jarige C. O. uit Rotterdam aangehouden en ingesloten. Een derde verdachte, even eens afgelopen donderdag aan gehouden, de 36-jarige A. B. uit Terneuzen is na verhoor zon dag weer op vrije voeten ge steld. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding kilo MOSKOU (DPA) - Presi dent Richard von Weizsac ker van de Bondsrepubliek Duitsland heeft aan het be gin van zijn zesdaagse staatsbezoek aan de Sovjet unie gepleit voor een 'radi cale en evenwichtige wa penvermindering', ook op het gebied van conventio nele wapens. Tijdens een staatsbanket in het Kremlin zei Von Weizsacker maandagavond dat met de hui dige stand van wapensystemen 'militaire overmacht zinloos is geworden' en dat het uitgeslo ten is dat oorlogen nog gewon nen kunnen worden. De Westduitse president meent dat de betrekkingen tus sen Oost en West zich in een historisch belangrijke fase be vinden. Omvangrijke overeen komsten zijn binnen handbe reik, aldus de president. Von Weizsacker onderstreepte het recht van beide zijden op vei ligheid en zekerheid. De be trekkingen tussen Oost en West moeten echter niet alleen hierdoor worden beheerst. Af schrikking moet niet de taal tussen Oost en West blijven, al dus Von Weiszacker. Verder zei de president dat de Duitsers 'zich één natie zul len blijven voelen.' Daarmee willen ze overigens niemand voor het hoofd stoten en zich ook binnen twee Duitse staten met voorrang inzetten voor ontspanning, zei hij, en hij voegde er aan toe dat juist de mensen in het gedeelde Duits land de vrede in het bijzonder nodig hebben. De president liet er bij de Sovjetunie geen twijfel over bestaan dat de Bondsrepubliek 'krachtig en betrouwbaar lid van het Atlantisch Bondge nootschap' is. Hij zei dat Bonn de huidige Navo-defensiestra- tegie van de nucleaire af schrikking was toegedaan, waarvan ter voorkoming van oorlog niet afgezien kon wor den. Von Weizsackers Sovjetcol lega, Andrei Gromyko, sprak zich aan het eten in het Krem lin uit voor een verbetering van de betrekkingen tussen West-Duitsland en de Sovjet- 27ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1.10 op tegen geweest. Voor hem is het op dragen van een eucharistieviering zo'n groot goed, dat een priester dat niet vaak genoeg kan doen. „Wij hebben hem aangeboden om in onze kerk elke dag 's morgens de Heilige mis op te blij ven dragen", aldus pastor Ter Braak. „Ook op zaterdagochtend. Zondags kan hij dan met de pastor van het team sa men of als vervanger voorgaan". De pastoor zou daarbij ook gevraagd kun nen worden om bij te springen in een andere parochie. Zie verder pagina binnenland VS-president Reagan wil een bepalende rol spelen in de ongewoon grimmige politieke en sociale strijd die conservatief en liberaal Amerika op dit ogenblik met elkaar uitvechten. Voor Ronald Reagan heeft die strijd zelfs karakter van een 'heilige oorlog' aangeno men. Zie pagina Achtergrond DE Rijkspolitie Zeeland houdt ook komend vakantieseizoen ille gale kampeerders weer scherp in gaten. Van gerichte acties is, in tegenstelling tot voorgaande jaren, geen sprake. Zie het regiogedeelte NEDERLANDS kampioen op de weg bij de profs, Adrie van der Poel, ging gis teren af in de zesde etappe van de Tour de France tussen Straatsburg en Epinal. De Westbrabander kwam in deze relatief mak kelijke rit op fose achter stand over de streep. Volgens Van der Poel lag dat aan de hitte. Het vreemde was dat de Hoogeheidenaar er helemaal niet uit geput uitzag toen hij in Epinal arriveerde. Van der Poel be loofde in ieder geval beterschap. In de komende, vlakke etappes zal hij proberen toe te slaan. ZIE SPORT 1 EN 2 I VANDAAG toenemende bewolking vanuit het westen met onweersbuien en soms hevige rukwinden. Minimum van 13 tot 18 graden, maximum van 23 tot 27 graden. Eerst een zwakke zuidoostenwind later matig en ruimend naar west tot noordwest. Woensdag tot zaterdag: opnieuw mooi en droog. Maxi mum van 19 tot 24 graden. Van onze verslaggever BREDA - Bij de brute overval op een man en een vrouw in Breda, afgelopen weekend, is volgens de familie geen 260 gulden, maar 38.000 gulden buitgemaakt. Van onze correspondent EEN reusachtige brand in een opslagloods voor chemi caliën van zeepprodukten- fabrikant Henkei in Düssel- dorf heeft gisteren voor miljoenen guldens schade aangericht. Het centrum van de Noordrijn- Westfaalse hoofdstad was door de rookontwikkeling urenlang in duisternis gehuld. Omdat de rook niet giftig was, werd geen gifalarm voor de bewoners ge geven. Ongeveer 1.500 ton ve- talcohol, een halffabrikaat voor de bereiding van cosme tica en kunststoffen ging, even als enkele bedrijfsgebouwen, in vlammen op. FOTO ANP Familieleden, kennissen en vrienden hebben een bedrag van 20.000 gulden ingezameld als beloning voor tips die leiden tot de aanhouding van de da ders. Daarover hebben ze con tact opgenomen met de Bre dase politie. Volgens de zoon van de ern stig mishandelde vrouw, H. Duf our, is zijn moeder zodanig geschokt geweest door de over val en de ernstige mishandelin gen, dat een verkeerd bedrag is opgegeven dat uit huis werd vermist. De politie heeft overigens nog geen spoor van de daders. De overval heeft zich voorge daan in de nacht van vrijdag op zaterdag in een woning aan de Gageldonksestraat. Volgens de zwaar mishandelde man en vrouw hebben drie of vier mannen in zwarte pakken en met bivakmutsen op de bero ving uitgevoerd, waarbij de slachtoffers eerst zijn vastge bonden en later zeer ernstig mishandeld. UTRECHT (ANP) - De be paling in de Wet Uitkerin gen Vervolgingsslachtoffers 1940-1945 (WUV) dat ge huwde vrouwen die geen kostwinner zijn geen recht op een uitkering hebben, is in strijd met het algemeen discriminatieverbod van de Verenigde Naties. (ADVERTENTIE) unie. Dat moet volgens hem mogelijk zijn ondanks poltieke en ideologische verschillen. Gromyko zei dat een verdrag over de afschaffing van raket ten voor de middellange af stand in Europa, 'serieuze proeve voor de bereidheid van de staten is om van het woord over te gaan tot de daad.' Het slagen van de ontwapenings onderhandelingen in Genève hangt grotendeels af van de po sitie van de Westeuropese lan den, niet in de laatste plaats van de Duitse Bondsrepubliek, aldus Gromyko. BADHJMIDOEK Met deze bon kunt u ee/fflieuw^bonneeaanmelden en de badhanddoek zal u worden toegestuurd. DE NIEUWE ABONNEE HEET; Naam: Adres:t. Postc.:.Plaats: Telefoon: Bank of gironummer: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving ad23,20 kwartaal acceptgirokaart ad69,75 kwartaal per autom. afschrijving ad67,95 Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ontvang Ik uw O BADHANDDOEK of O PARKER-JOTTER Mijn naam: Adres: Postc.:Plaats: handtekening Stuur deze bon In een envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Antwoordnr, 112,4800 VS Breda JE HADT KUNNEN LEZEN IN.. krrZIKKMUttWlMKnRfllfnklIUimiiUtt

de Stem | 1987 | | pagina 1