Zeevisser krij 58.000 boetd WV: 'SLECHT VOORSEIZOEN IS NIET MEER GOED TE MAKEN' Haan weer terug op Sasse kerktoren Zonnige en drukke Molenstraat-feesten Uitkeringstrekkers willen eigen bedrijf beginnen de Sch« llinge wil irovinciai I Oesterkwekers: doorgaan met kweekvoorbereidingen in Grevelingen Ruim drie procent woningen is leeg Secretaris verdacht van fraude Buurtbewoner voorkomt brand in lege woning C ADZ AND/DOMBURG/RENESSE - Massaal zijn afgelopen weekeinde de dagjesmensen rich ting Zeeuwse kust gestroomd. Verblijf sruimte Achterstand Plan Marineschepen op bezoek in Terneuzen MAANDAG 6 JULI 19871 VOLKSHUISVESTING ZEELAND LUIS - Sinds afgelopen 5 het niet meer mogelij] Hoeke (B) -langs paart - richting Sluis tel Kdersom. MERENDEEL WORDT AFGEWEZEN Bestaan Belangstelling luzikaal einde jubileumviering ïduld Overwint WEGENS ONTDUIKEN VANGSTQUOTA donderdagavond pas ach ter dat het nog een optre den elders moest verzor gen, terwijl wij het al een laar geleden hadden vast gelegd," aldus Frans iteyaert, toch wel enigs- ins teleurgesteld. Het pu- iliek genoot echter met 'olie teugea De terrassen zaten zol, waardoor deze jubileumviering waardig 'erd afgesloten. Geen behoefte Positief advies Gedwongen Verdwijnen Illegaal ïrustig weekend I nd vliegbasis INRUILAUTO'S 12 MAANDEN GARANTIE ■MUI BUI IIllllII IW—Illlll II I 111 Verkoop, leasing, verhuur, service, onderhoud DE STEM VAN ZEELAND T15 MIDDELBURG (ANP) - De Zeeuwse oesterkwekers, verenigd in de groep Ostrea, mogen door gaan met het verder klaarmaken van hun oesterpercelen in de Gre velingen. Vrijdagmorgen begonnen de leden van Ostrea tachtig hectare schelpen aan te brengen op de bodem van de Grevelingen. Die ondergrond is nodig om het oesterzaad op te vangen dat de moederoester de komende week pro duceert. Met deze uitspraak wees de presi dent van de rechtbank in Middelburg, mr. G. André de la Porte, de eis af van de palingvissers. Deze eisten vrijdag avond via een kort geding onmiddel lijke stopzetting van de werkzaamhe den. De Grevelingen is al jaren het do mein van de palingvissers die grote schade vrezen van de activiteiten van de nieuwe oesterkwekers. De presi dent van de rechtbank weigerde eer der deze week tijdens een kort geding een andere groep oesterkwekers een verbod op te leggen. Deze groep, verenigd in Vervoex, was ondanks het ontbreken van een definitieve vergunning door de kamer van de binnenvisserij ook al begon nen met het in orde brengen van haar oesterpercelen in de Grevelingen. De president van de rechtbank zei van de kant van de overheid in dit ge val geen problemen te verwachten. Deze heeft de afgelopen jaren ook niet geprotesteerd als Vervoex alvast zon der toestemming haar percelen in orde bracht. Als Ostrea, een nieuwe groep van kwekers, nu wel een ver bod wordt opgelegd, dan verliezen ze hun eerste kweekjaar en dat zou niet juist zijn. De president gaf de paling vissers de raad de oesterkwekers bij hun werk niet dwars te zitten. Deze uitspraak betekent, dat de leden van Ostrea verder kunnen gaan met het storten van schelpen, zodat hun eerste kweekexperiment dit jaar niet verlo ren gaat. Zeeuwse stranden propvol Van onze verslaggever ASSENEDE (B) - Secretaris D.B. van de Openbare Com missie Maatschappelijke Welstand in de Belgische gemeente Assenede is aan gehouden op verdenking van verduisteringen in deze functie. B. is ook in Sas van Gent geen onbekende, hij is immers secre taris van de Stichting Bejaar- densamenwerking Sas van Gent-Assenede, die allerlei ac tiviteiten van de bejaarden in beide gemeenten coördineert B. heeft bekend een aantal jaren gelden van de gemeen schap, die hem werden toever trouwd, niet te hebben overge maakt aan de gewestelijk ont vanger. Het zou daarbij gaan om ongeveer drie miljoen frank (ruim 160.000 gulden). De zaak kwam aan het licht toen B. onlangs ziek werd en een vervanger ging waarne men. Die constateerde onregel matigheden in de boekhouding en schakelde de justitie ia Naast zijn ambt beheerde B. ook een privé-spaarbank. Van onze verslaggever De zaterdag al geconstateerde drukte werd 's zondags nog eens ver overtroffen, toen rond 10.00 uur vanaf Ril land stapvoetsgewijs de auto's twee rijen dik Zeeland in reed. Ook de Zeeuwsvlaamse kust bood onderdak aan duizenden 'zonnekloppers'. De twee- baanswweg door Zeeuwsch- Vlaanderen kon rond 11.00 uur gistermorgen het toestromende verkeer nauwelijks verwerken en het verschijnsel file deed even zijn intrede. Aangekomen op de plek van bestemming - vooral Groede en Cadzand waren zeer in trek - werden de auto's ten einde raad maar gezet op plaatsen waar dit niet is toegestaan met het gevolg, zoals zaterdag in Cadzand-Bad, dat roodver brande automobilisten een wit papiertje onder hun ruitenwis sers aantroffen met het ver zoek een parkeerboete te beta len. Hoewel massaal dagbezoek werd genoteerd was er afgelo pen weekeinde in de verblijfs- sector nog ruimte genoeg. „Zo wel hotels, vakantiewoningen als campings waren nog vol doende beschikbaar", aldus di recteur Adri Bontenbal van de Provinciale VVV. Van onze correspondent TERNEUZEN - Attent op treden van een buurtbewo ner voorkwam zondagmor gen een verdere uitbreiding van een brand in een onbe woond pand aan de Lange Kerkstraat te Terneuzen. Onbekenden gooiden om streeks kwart voor drie een brandende lap stof door een kapotte ruit van de leegstaande woning. De man die dit ontdekte was spoedig ter plaatse en voor kwam een brand door de lap eruit te halen. De brandweer van Terneuzen hoefde bij aan komst dan ook niet meer in te grijpen. Zodoende bleef de schade beperkt. „Volgend weekeinde ver wachten we een 'klein klapje', maar het weekeinde daarop zit Zeeland wat de verblijfsac- commodatie betreft redelijk vol. Maar dan is het ook hoog seizoen". Hoe goed het hoogseizoen ook mag worden, de achterstanden opgelopen in het voorseizoen worden daarmee niet goedge maakt. „We hadden een slecht paas- en pinksterweekeinde en ook het weekeinde na Hemel vaart, toen veel Duitsers ver wacht werden, viel zwaar te gen". Als een geschenk uit de he mel plofte dan ook afgelopen week een imago-onderzoek naar de toeristische uitstraling van de Nederlandse provincies op de VVV-deurmat. „We hebben een goed, maar zeer beperkt imago: strand en water. Wij scoren hoog als pro vincie voor de 'hoofdvakantie', maar ronduit tegenvallend is het imago van de provincie voor tussendoor-vakanties en dan met name in de leeftijds groep vijftig-plussers". Er is volgens Bontenbal in Zee land voldoende te doen op het gebied van cultuur en cultuur historie. „Alleen is het bij een groot publiek nog onbekend. Daar moeten wij komende ja ren aan gaan werken en het zal een flinke plaats krijgen in ons marketing-promotieplamn 1988 dat op 14 september wordt gepresenteerd". Van onze correspondent SAS VAN GENT - De to ren van de rk kerk in Sas van Gent is sinds zaterdag weer voorzien van een nieuwe spits. Daar bo venop prijkt een goud blinkende haan. Kraanfirma Van Seumeren plaatste de gerestaureerde spits zaterdagochtend met groot materieel op de toren. Samen met de presentatie van de eindafrekening kwam hiermee een offcieel einde aan het project 'restauratie rk torenspits'. Dit kon verwezenlijkt wor den dankzij de gezamenlijke inzet van serviceclub Kiwa- nis Axel/Zeeuwsch-Vlaande ren, de firma's van Seume ren, Houtepen en Jobse en het Sasse rk-parochiebestuur. De plaatsing van de met bladgoud bedekte haan was zaterdagmorgen reden tot een bescheiden feestje. In een zonovergoten paro chie-achtertuin vond de sym bolische overhandiging plaats van de opbrengst van de acties die ten bate van het project zijn gehouden. Pastoor M. Erpelinck mocht uit handen van Roland de la Ruelle, voorzitter Fun- draising Kiwanis een bedrag van 9500 gulden in ontvangst nemen. Samen met een extra op brengst van 8000 gulden -ver- kregen door minder prijs werk en een bijdrage van het bisdom Breda betekent dit, dat het op 18.000 gulden be grote project op enkele hon derden guldens na gereali seerd is. De haan wordt naar zijn stek gehesen - FOTO WIM KOOI JMAN De la Ruelle memoreerde voor de overhandiging nog eens kort de activiteiten sinds de start van het poject in ja- nureu/februari 1987. pastoor Erpelink toonde zich zeer in genomen met het welslagen van het project: „Dit is im mers de bekroning van onze kerk en tevens het behoud van een stuk cultuur". De gerestaureerde haan is draaibaar gemonteerd op een as en functioneert hiermee als windwijzer voor de Sasse- naren. Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - Twee dagen lang is de Clooster- straat in Kloosterzande het centrum van gezelligheid en drukte geweest tijdens de jaarlijkse Molenstraat feesten. Van onze correspondent TERNEUZEN - Tijdens de Terneuzense Havenfeesten brengen twee marineschepen een bezoek aan Terneuzen. Het Nederlandse marineschip Blommendal wordt afgemeerd aan de kanaalarm nabij het Schuttershof en het Franse marineschp Vulcain ligt afge meerd aan de Goese Kade, na bij het sluizencomplex. Beide schepen kunnen door het pu bliek bezichtigd worden en zijn vrij toegankelijk op de vol gende tijden: zaterdag 11 en zondag 12 juli van 14.00 tot 17.00 uur. De festiviteiten vielen dit jaar samen met de kermis. Alle middenstanders hadden voor speciale attracties en aan biedingen op straat gezorgd. Bij de horeca-bedrijven waren terrasjes ingericht met muziek van een orkestje of een drive— inn discotheek. Er liepen dweilorkestjes door de Molenstraat en ook de ko ninklijke harmonie St. Cecilia droeg zijn muzikale steentje bij. Showband Kloortje bracht zondagmiddag een show op het Hof te Zandeplein, waar deze twee dagen ook volop activitei ten waren. Zaterdag waren er touw trekwedstrijden die werden gewonnen door de ploeg van de Kastanje. Zondag was er een zeskamp, waar de ploeg van Walsoorden zegevierde. Vrijwel twee dagen lang be stond er belangstelling voor de dertig meter lange sjoelbak. Ook de kermisexploitanten hebben niet te klagen over be langstelling. De organisatoren, de mid denstanders en de gezamen lijke horeca waren dan ook erg te spreken over het verloop van de feesten, de belangstelling ervoor en -vooral- over het prchtige weer. Tijdens de Molenstraatfeesten werden ook schietingen gehouden. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Het leegstandspercentage van woningen in Zee land bedroeg per 1 ja nuari 1987 precies 3,3 procent. Dat bete kende een verdere voortzetting van de leegstand die al eerder in Zeeland werd ge constateerd en uit mondt in dit - lande lijk gezien - hoge per centage. Het aantal woningen in Zeeland is in 1986 sterker toegenomen dan het aan tal inwoners. Zoals be kend verlieten in 1986 meer mensen de provin cie (1.328) dan er zich vestigdea Het merendeel van de Zeeuwen woont in een eigen huis: 70.360 tegen 66.668 huurwoningea Daarnaast kent de pro vincie in totaal 7.194 tweede woningea Van deze woningvoor raad verkeren er in de particuliere sector 7.918 woningen in een slechte staat. In de huursector I waren er dat 2.321. „In j het kader van de stads en dorpsvernieuwing zal j de aandacht van de ge meenten dan ook uit j moeten gaan naar het stimuleren van verbete ring van woningen in de particuliere sector", zo )p last van het provincie!] wordt geconstateerd in Vest-Vlaanderen wordt het het jaarverslag 1986 van jen juli en augustus tijden de Directie Volkshuis- |fHp onmogelijk met de a<| vesting in Zeeland. irkH^rl and tG rii den In 1986 werd voorts Uederland te rijaen. minder gebouwd dan landelijk was toegestaan. Het gevolg was dat per 1 oktober in totaal 154 wo- ningen werden terugge geven'. Daarvoor kreeg Zeeland wel een extra contingent premiekoop woningen en vrije sec- tor-woningen (in totaal 62). In de gesubsidieerde I sector bleef daardoor het •verlies' beperkt tot 92 woningen. Van onze verslaggever TERNEUZEN/MIDDELBURG - Velen zijn geroe] maar weinigen uitverkoren. Dit gezegde is in Zeelai ook van toepassing op mensen in een uitkeringssituatii die graag een eigen bedrijf willen beginnen. i onze duivensportmedewerker IrNEUZEN - De tweede in Ble wedvlucht voor oude dd pnnen door een duif van Har I it meer aanspreekt is dat hij de tweede prijs in dit vlot rlopen concours won. )e Schepper klokte zijn win- ide duif zaterdagmiddag om uur op een afstand van 402 kilomter, gemiddelde lheid 1084 meter per mi lt. Zijn tweede duif arri- >rde 4 minuten later en no- ïrde daarmee een snelheid 11071mpm. De verdere vroegste meldingen imen van: H. de Cock Clinge luur 1068mpm. J. Dane Sluiskil In 1986 waren er in Zeeland in totaal tachtig aanvragen, waarvan 64 procent werd afge wezen. „Dat er in veel gevallen on voldoende doordachte plannen gemaakt worden, blijkt wel uit het vrije hoge afwijzingsper centage", schrijft het Regionaal Instituut Midden- en Kleinbe drijf in zijn jaarverslag 1986. Er wordt bij de beoordeling van de aanvragen van uitge gaan dat het bedrijf naar ver wachting een volwaardig be staan dient op te leveren op ba sis van een economisch verant woorde opzet. Concurrentie vervalsing dient voor zover mogelijk uitgebannen te wor den, zo staat in het verslag te lezen. „Een goed onderbouwd ondernemingsplan dient daar bij als basis voor de beoorde ling". Het RIMK blijft niettemin nauwgezet de vinger aan de pols houden. In samenwerking met de Kamers van Koophan del vinden periodiek voorlich tingsavonden plaats. Dat hier] mee in een behoefte wof voorzien blijkt uit de bela: stelling hiervoor. In het wertj gebied van de Kamer vi Zeeuwsch-Vlaanderen zijn per avond zo'n tachtig gegai den. (Van onze correspondent ZENDIJKE - Onder tralende weersom- itandigheden sloot mu- ekvereniging Geduld verwint zaterdag- iddag zijn jubileum- ering af. Muziekso- iëteit Aardenburgsche anfaren, muziekver- iniging Veronica uit uidzande, muziekver- iniging Groede en har- onie Amicitia uit ikloo maakten een ondgang door het 'orp, terwijl er op de iarkt een concert erd gegeven. oor het niet komen op- gen van muziekvereni- ng Oefening Kweekt unst uit Schoondijke en de muziekvereniging Sluis-Knokke, moesten de organisatoren behoorlijk inproviseren en moesten er noodgedwongen extra pauzes worden ingelast. „De muziekvereniging uis-Knokke kwam er en behoeve van (startende) oo dernemers uit de etnische derheden zijn landelijk medewerkers in dienst gel den. Het Regionaal Dienstvi leningscentrum Kleinl Zeeland kan wat dit betreft beroep doen op de collega's Rotterdam. „Tot nu toe blij! er in onze provincie weinig geen behoefte te bestaan vani de voorgestane doelgroep) wordt geconstateerd. In het kader van onder meer Rijksgroepsregeling Zelfsl digen werden in Zeeland 1986 zo'n 176 bedrijfseconoi sche oderzoeken ingesl Hiervan ging het in ruim dernemingen om een kr< tinjectie. In slechts 33 gev: kon een positief advies woi uitgebracht. Van onze correspondente MIDDELBURG - De economische politierechter in Mif delburg heeft de 28-jarige zeevisser C.C. uit Arnemuids veroordeeld tot een boete van 58.000 gulden, te vervang! door bijna driejaar hechtenis. I FOTO WIM KOOIJMAN C. kreeg deze enorme boete om dat hij van april 1985 tot april 1986 op grootscheepse wijze de vangstquoteringen aan zijn laars had gelapt. Hij gaf ette lijke keren zijn vangsten niet op bij de diverse instanties waarbij tienduizenden kilo's vis - voornamelijk tong en schol - administratief werden 'verdonkeremaand'. De visser zei vrijdagmiddag dat hij wel gedwongen was op deze wijze te werk te gaan om dat hij indertijd als visser be gon zonder over een quotum te beschikken en niet over de 75.000 gulden te beschikken die nodig waren een dergelijk quo tum van een andere visser te kopen. In 1983/1984 liet C. samen met zijn broer een nieuw schip bouwen (met 450.000 gulden subsidie van de Nederlandse staat). Maar om dit schip ren dabel te maken moest illegaal worden gevist. Officier van justitie mr. Beau mont wees erop dat C. zijn be drijf eigenlijk kunstmatig] stand hield en eigenlijk i moeten verdwijnen omdat) op die manier andere die zich wel aan de voorsc ten houden - benadeelt. De politierechter, die tioneel met de visser kon i denken, vond echter dat strafmaat diende te won toegepast. Hij vonniste form de eis: 58.000 gulden 1 Visser D. van B. (21 jaar) een boete van 4.250 gulden gens het illegaal lossen en I vendien het doen van een i juiste opgave van zijn va sten. Hij werd vorig jaar] trapt in Stellendam toen hij] loste op een 'vreemde' pla| Die ging in een vrachtauto] hoewel ambtenaren van AID dit verboden reed menf mee naar de vismijn in gen. Daar aangekomen dat er een onjuiste opgave gedaan: er was driemaal gevangen dan opgegeven. Visbedrijf V. uit Middelt kreeg een boete van 500 en verbeurdverklaring vanj opbrengst van 231 kilo onóf maatse kabeljauw. i onze verslaggever IENSDRECHT - Het af- ipen weekeind is het on- tig geweest rond vlieg- is Woensdrecht. Invoerders hielden zondag- een aantal knipacties, "bij met name de noord- van het hekwerk het 3t ontgelden. Een woord- irder van de vliegbasis zei 1 schade die werd aange- P 'behoorlijk' was. idens de acties werd één »n gearresteerd. Tegen de werd proces verbaal opge- at. De woordvoerder van 'liegbasis liet weten, dat -Tmiddag ook kinderen van ictievoerders bij het knip- |in het hek betrokken wa- ,En dat is nieuw", liet hij i. onrustigheden gisteren en het vervolg op een fiets- wandeltocht, die het Vre- b lr° uit Bergen op Zoom in ^ur^pht had georgani- Vrijdagavond zijn even activisten actief geweest, toen werd er 'geknipt in maar arrestaties wer- "iet verricht.

de Stem | 1987 | | pagina 6