Navratilova blijft bazin op gras SPORT ihteloos in Kiel GROOTSTE DROOM VAN LENDL WEER AAN DIGGELEN \}Wl UITSLAGEN WIMBLEDON Van Boeckel wint in Trier 'apendal fcnko lid, 4. Taiwan, 5. Italië, 6. Jong rzitter MV V loren iar we deze ook heengaan, let is overal eer bewolkt... pE STEM SPORT 5 MAANDAG 6 JUL11987 Opslag Pas de deux Come-back Mesker wint toernooi n Enschede 4int iiteUiet-toernooi EN STANDEN NIEUWSOVERZICHT Schaaktitel voor Jessica Harmsen Open NK tafeltennis geannuleerd Toptijd van Morinière in Lyon WBA-wereldtitel voor Coggi Nieuw wereldrecord gewichtheffen Beurs voor Amerikaanse atleten Inschrijvingen voor tijdrittest Westduitse zwemkampioenschappen Korte broek stoort schakers lardiging was het succes- Jgen (sporters van dertien (eugd behaalde 25 gouden, medailles. Nederland ein- |met negen eerste, twaalf 1 Olympische Dagen krij. Igië. nenko heeft in de Olympi- Et super-zwaargewicht het |ogram. Het oude record van de Bulgaar Krastev [lag de vierde editie van de De Aziatische ploeg zege- ling met 3-2 over Japan, |bam van Jong Oranje, dat vertrekt voor het toernooi eindigde als laatste van de blotweekeinde de formatie 'ndagmiddag werd de weg omd door Japan, dat het 1 honkslag van Xu Hui Kin Irde Li Chun Xao de thuis- Jiior is afgetreden als voor- de functie neergelegd, om- Jwas met zijn werkzaamhe- ltse eerste-divisieclub is de n van de Raad van Beheer Ian van de betaald voetbal- 1 hij het voorzitterschap op liciële moeilijkheden verke- He werd de schuldenlast ge lee subsidie een begin ge- ön De Geusselt Het opge- Kficieel heropend. i zal dertien zwemsters en Europese kampioenschap- [juli in Rome worden gehou- ners, behalve de lange af- (Zeester), Nathalie Koekkoek aart AC), Barbara de Wit (Zee- ïsrobben), Inge de Bruijn (Nau- ^ewart (Zeester), Evelien Klein- Ins (AZPC), Mireille Hogenhuii g), Wilma Kramer (Tolhekke), i van der Spoel (DWK), Caspei kort (Meerval) en Dimitri Bou- i.'t Lekkerste wolkje in je koffie tevreden gestelde bondscoa betrof de zeilweek van de tionale vrouwen in de Olyffl sche 470. Het duo Tonny van' Vooren/Henneke Stavenui' bleef weliswaar ver van de 1985 al eens veroverde were® titel, maar het doozettings1-1' mogen in de door twee afge': tingen getroffen regatta v" op prijs gesteld. Van de Vooi werd tiende, het duo Vegf Bultman veertiende. Be" koppels voldeden aan de 01 pische limiet van een plaats de eerste acht landen. T2 Kassa voor Pat Cash LONDEN - Michiel Schapers kan tevreden zijn. Hij is de enige spe er die er dit jaar op Wimbledon in geslaagd om een set van Pat Cash af te snoepen. De 22-jarige Australiër verwierf zich gisteren een plaats op de erelijst van het meest aansprekende toernooi ter wereld door ook Ivan Lendl in drie sets te verslaan: 7-6 (7-5), 6-2, 7- 5. Cash, de eerste Australische winnaar na John Newcombe in 1971, zorgde meteen na afloop van de 101e finale voor een mooie primeur. Hij liet alle ho temetoten die op hem stonden te wachten voor wat ze waren klauterde als een 'kangaroo' ie tribunes op om ouders, coach, vriendin en vrienden te omhelzen. Pas daarna keerde hij via een omweg en een holletje te rug naar het centre-court voor de officiële plichtplegingen. Terwijl hij de gouden beker het stadion rondzeulde stond Ivan Lendl voor de tweede ach tereenvolgende keer mistroos tig toe te kijken, de ogen diep in de kassen, de zilveren frisbee die de verliezer onvangt, achter zijn rug verbergend. Vorig jaar werd de Tsjech, wiens grootste droom het win nen van Wimbledon is, afge serveerd door Boris Becker, dit jaar had hij nog minder kans tegen Cash. door Léon Krijnen In de eerste set slaagde Lendl er al niet in om Cash op diens eigen opslag ook maar een mo ment in de problemen te bren gen, maar toen kon hij in zijn eigen opslagbeurten tenminste nog orde op zaken stellen. Cash greep die set met 7-5 in de tie break, ook al kreeg hij het na een 5-1 voorsprong nog een beetje benauwd. De tweede set moet zo onge veer de beste geweest zijn die Cash ooit op het gras gelegd heeft. Vier maal behield hij zijn eigen opslag zonder een punt te verliezen, twee maal sraakte hij de service van Lendl, goed voor 6-2 en 2-0 in sets. Slechts eenmaal in de derde set, toen hij van 2-1 naar 3-1 brak, moet Lendl het idee ge had hebben dat er nog een sprankje hoop aan de horizon gloorde. Cash kromde zijn vier kante rug, slaagde er niet om in de volgende game de 0-40 vast te houden, maar knakte Lendl definitief in de negende en in elfde game, om vervolgens de zaak uit te serveren. Toen de man uit Melbourne na afloop verteld werd dat hij la ter op de avond het officiële bal zou moeten openen met een pas-de-deux met Martina Na- vratilova maakte hij zich pas voor het eerst echt zorgen. „Echt waar?, jeetje, dan zal je mijn vriendin horen. Ik kan helemaal niet dansen, mijn vriendin klaagt altijd dat ik nooit met haar wil dansen. Voor de finale liep ik al twee dagen met vlinders in mijn buik rond. Toen de wedstrijd begon had ik rubberen benen van de zenuwen, maar dat was gelukkig meteen over nadat ik de eerste game had gewonnen". De overwinning van Cash is de bekroning van een lange weg terug naar de top na een chronische rugblessure waar door hij ongeveer een jaar niet in actie kon komen. Drie weken geleden op Queens speelde zijn rug weer op, waarna nog geen vierentwintig uur later zijn fy siotherapeut David Zuka voor de deur stond om te constate ren dat er niets ernstigs aan de hand was. „Zonder hem en zonder min vrienden had ik dit nooit be reikt. Ik wist niet eens dat Da vid zou komen. Zonder dat ik erom gevraagd had nam hij een week vrij in Australië en stond hij de volgende morgen aan mijn bed". Overigens was ook Cash niet vergeten dat Schapers hem van een set en een record beroofd had. In het professionele tijd perk dat in 1968 een aanvang nam is alleen Björn Borg er in 1976 in geslaagd om zonder set- verlies kampioen te worden, terwijl John McEnroe in 1983 en 1984 slechts een set in de ze ven wedstrijden verloor. Toch was Cash Schapers een beetje dankbaar. „De match te gen Schapers is nog de moei lijkste geweest", gaf Cash gis teren toe, „maar ik ben er wel wakker van geworden. Daarna speelde ik bijna perfect tegen Forget en Wilander". Cash en zijn coach Ian Barclay hebben nooit getwijfeld aan de come-back. „We wisten alleen niet hoe lang het zou duren", aldus Barclay. „Vanaf het mo ment dat ik hem als elfjarige begon te coachen heb ik tegen iedereen lopen vertellen dat dat jongetje ooit Wimbledon zou winnen. Jarenlang ben ik uitgelachen, vandaag is mijn gelijk bewezen". Vorig jaar toonde Cash, vol gens de overlevering een af stammeling van de in een grijs verleden uit Engeland naar Tasmanië gedeporteerde struikrover Martin Cash, al aan zich door niets en iemand te laten dwarsbomen. Twee weken voor Wimbledon werd hij geopereerd aan een acute blindedarmontsteking. Om vervolgens drie dagen later, de hechtingen nog in de huid, al weer de .baan op te stappen, richting kwartfinales van Wimbledon, waarin hij van Le- conte verloor. Met dank aan de chirurg ih het Londense Saint Stephen's Hospital die op zijn verzoek de ontstoken appendix tussen zijn buikspieren door er uit peuterde, inplaats van de spieren door te snijden. De beloning voor zijn nooit aflatende inzet, de bekroning van zijn come-back, kwam gis teren. „Kijk er de statistieken maar eens op na", aldus Bar clay gisteren, „Die Zweedse jongen, Edberg, is een jaar jon ger dan Patrick, maar hij heeft de afgelopen jaren twee maal zoveel wedstrijden gespeeld". Cash is een van de snelste spelers op de baan, hetgeen hij te danken heeft aan de atletiek die hij in zijn jeugd beoefende en aan het spelen van Austra lisch voetbal. Hij serveert met Gemengde gevoelens op het centre-court van Wimbledon na de heren-finale. Winnaar Pat Cash (rechts) kan zijn geluk niet op, verliezer Ivan Lendl is zwaar aangeslagen. - foto ap aanmerkelijk minder geweld dan Becker of Lendl, maar toch is zijn opslag volgens Lendl de sleutel van zijn succes. „Bij Becker is het alles of niets", aldus Lendl, daarmee referend aan de finale van vo rig jaar, „maar bij Cash weet je nooit waar zijn service naar toe gaat. Die is minder hard, maar zo perfect geplaatst, en je kan niet zien of hij hij hem binnen of buiten gaat slaan. En aan het net is hij nauwelijks te passe ren". Lendl zou Lendl niet zijn als hij na gisteren de moed ai had opgegeven om ooit nog een keer Wimbledon te winnen. „Ik heb nog een paar jaar te gaan", al dus Lendl, „ik blijf het probe ren". De teleurgestelde Tsjech wil dat de verliezer in het vervolg niet meer bij de huldiging van de winnaar aanwezig hoeft te blijven. „Dat zijn de meest mi serabele momenten die je je voor kan stellen", aldus Lendl, „als ik ooit nog een finale hier verlies, dan hoop ik dat dat me bespaard blijft. Ik had gewoon weg willen lopen". i van de Nederlandse zei- Ia om de wereld- en Euro- Olympische klassen warei Iranderlijk. us Vandenberg, met afstan e twee beste zeilers uit de las inden, gaven na enkele mis ikkingen hun vorig jaar et IJsselmeer gewonne® iuropese Star-titel haast or ENSCHEDE (ANP) - Mar- chtzaam weg. „Die hebte :ella Mesker heeft zondag, Ier een slechte week gekem >ij het A-toernooi van En- lat moeten we maar gaui chede, het enkelspel ge- ergeten", zei Van der Aat, ^onnen In de fjna]e ver_ neg Mesker Karin Moos bet 6-4 en 6-2. de als achtste eindigen! ombinatie Van Leeuwen/Vo! ebregt een lichtpunt zag. Andere 'frisse briesjes' in» fester Witvoet, als eerste ge- vindstilte waren voor Van 4 tast, werd in de halve fina- _at vooral in de Finnjollent is uitgeschakeld door Karin ie Tornado-catamarans te k ta peuren geweest. In de Oly® ische éénmansjol hoorde N* Ierland dit jaar niet bij de w( eldtop. In Kiel had Van Het heren-toernooi werd, net ils vorig jaar, gewonnen door |e Westduitser Derk Leppen. -„j -'in tegenstander in de finale Aat, die al enkele pittige 8 'asChris Vermeeren: 6-3 7-5. iprekken met zijn Finn-» tad voorspeld, plotseling tw< Hp Uc lp,. UJpt mverwachte zeilers bij de to: seven. Ver achter de SpaaB luperzeiler Doreste werd B( Heiner vijfde. Mark Neelei® indigde als zevende. In de Tornado-klasse blew de broers Willy en Cees flLBURG/EMMEN (ANP) Bladel ver van de door Van® Hellae w tj;q+ iw Aat voorspelde wereldtitel. duo werd negende in het ei» klassement, dat door de san» 120 kilo lichte Oostenrijk broers Hagara werd behee» Het lichtpunt was echt vooral afkomstig van het zev maanden geleden nieuw 8' vormde duo Jan van Ek/ H® Lambriex. Zij bleven plaats achter de Van Blad» die in eigen land eindelijk cd currentie gaan ondervinden. De laatste complimenteren1 Hellas ter Riet heeft het eiste van vier satelliet- ^Miernooien op haar naam «bracht. De negentien-ja- ige speelster uit Apeldoorn ersloeg zondag in Tilburg e Westduitse Gertrud Le~ eis in drie sets: 7-6 3-6 7-5. let haar zege verdiende ze uizend gulden. Braziliaan Givaldo Barbosa erdiende het dubbele door de woorden van de dit keer ss ^'liet-°Pen>ng in Emmen te innen. Hij was in de eind- -fijd veel sterker dan de ■ustraliër Steve Furlong: 6-4 "2- Huub van Boeckel was de ■ste Nederlander. Hij werd in kwartfinales uitgeschakeld. 'T' Emmen: heren enkel- 'nale: Givaldo Barbosa (Bra) 5 Furlong (Aus) 6-4 6-2: g dubbelspel, finale: Barbosa/ |t 2es 'Bral Furlong (Aus) Tested (Zwe) 7-5 6-2. 1.1- n Tilburg: dames enkei- g. "hale: Hellas ter Riet (Ned) - iTud Levers (WD1) 7-6 3-6 7-5. Steffi Graf kan een traantje niet bedwingen na haar ne derlaag tegen Martina Navratilova. - foto ap Door Leon Krijnen LONDEN - De door niets of niemand te vermijden defi nitieve omwenteling in de top van het professionele damestennis heeft enige vertraging opgelopen. In Londen vond Martina Na vratilova haar zelfvertrouwen terug en kreeg ze haar revan che voor de nederlaag in de fi nale van Roland Garros, vier weken geleden. Op het centre-court van Wim bledon versloeg Navratilova 'haar opvolgster Steffi Graf met 7-5 en 6-3. De punten die de nummer één met die uitslag verdiende, naast de hoofdprijs van bijna een half miljoen gul den, garanderen haar de hand having van de toppositie. Hoe lang blijft de vraag, want bin nen twee maanden staat het volgende Grand Slam-toernooi, dat van Flushing Meadows, voor de deur en kan Steffi Graf een hernieuwde aanval op de troon wagen. „Als Martina in de finale net zo goed serveert als tegen mij", zo sprak Chris Evert na afloop van de door haar verloren halve finale, „dan wint ze ge garandeerd van Steffi". Het ge lijk van Evert werd zaterdag middag slechts gedeeltelijk be wezen. Navratilova serveerde weliswaar opnieuw een hoog percentage (74) eerste opslagen binnen de lijnen, maar deson danks was de service niet de doorslaggevende factor. Ook Graf sloeg bijna drie-kwart van haar eerste services goed, terwijl die van haar een stuk harder waren dan die van Na vratilova. Bovendien scoorde de jeugdige Westduitse vijf aces, tegen Navratilova slechts één. Steffi Graf verloor haar eerste Wimbledon-finale, om dat ze één slag 'nog niet hele maal beheerst: de topspin- backhand. Navratilova had al gauw in de gaten dat die backhand he lemaal niet zo goed liep. In de eerste paar games kreeg ze bo vendien een paar forehands om de oren, die uit de loop van een kanon leken te komen, dus de keuze lag voor de hand. Vrijwel iedere bal ging naar de linker kant van Graf, die alleen daar door de wedstrijd zou verlie zen. Graf liet weliswaar nog even zien over stalen zenuwen te be schikken door op 4-5 en 0-40 haar beste services te slaan en alsnog de 5-5 te halen, maar twee games later verloor ze via 15-40 alsnog voor de eerste maal haar opslag en daarmee de set. In de eerste game van de tweede set keek Navratilova voor de eerste en de laatste maal tegen een break-point aan, en nadat ze dat wegge werkt had, was de wedstrijd eigenlijk voorbij. Een tweede break op 4-4 was voldoende, waarna Navratilova de wed strijd en het toernooi uit kon serveren. Wimbledon heeft ze nu voor de achtste maal gewonnen en dat is een evenaring van het record van de Amerikaanse Helen Miils-Woody, die tussen 1927 en 1938 ook acht maal het toernooi op haar naam bracht. De achtste overwinning in to taal was de zesde op rij en dat is een verbetering van het re cord van de Francaise Suzanne Lenglen, die tussen 1919 en 1923 ongeslagen bleef. Navratilova verloor op Wimbledon voor de laatste maal in de halve finales van 1981 (van Hana Mandliko- va) en dat is weer een evena ring van een record bij de he ren. Björn Borg won vijf maal achter elkaar en capituleerde de zesde maal in de finale tegen John McEnroe, hetgeen een to taal van 41 partijen ongeslagen betekent. Weliswaar heeft Na vratilova nu zes toernooien ge wonnen, wat met het huidige schema van 128 deelnemers goed zou zijn voor 42 wedstrij den. Maar in 1982 zaten er nog maar 96 dames in het hoofd toernooi, zodat de geplaatsten toen in de eerste ronde een 'bye' hadden. Zodat Navratilova na zaterdag ook 41 maal achter elkaar aan het langste eind ge trokken heeft. „Heb je er nou nog geen ge noeg van?", vroeg Steffi Graf, toen ze met Navratilova de baan afliep. „Ik niet", ant woordde Navratilova, „boven dien is negen mijn geluksgetal, dus ik probeer het nog een keer. Steffi Graf, die sinds novem ber 1986 45 wedstrijden, inclu sief zeven toernooien, achter elkaar had gewonnen, maakte na afloop een ontspannen, zelfs opgeluchte indruk. „Het begon steeds moeilijker te worden. Nu ik erop terugkijk, ben ik trots en verbaasd over wat ik de laatste zeven maanden gedaan heb. Mijn zelfvertrouwen is door dit verlies niet aangetast. Waarom zou ik me druk ma ken? Ik heb nu drie keer tegen Martina gespeeld en twee keer gewonnen. Volgende keer be ter". Navratilova, zoals altijd na een overwinning, was na af loop niet weg te slaan van de persconferentie. In Parijs was ze na de finale binnen vijf mi nuten uitgepraat' en verdwe nen, in Londen bleef ze maar doorkwebbelen, ook toen alle vragen allang gesteld waren. „De Goden waren vandaag met mij", beweerde ze, daar mee refererend aan de drie of vier maal dat ze de bal boven in het net sloeg, waarna het gele geval alsnog op de helft van Graf stuiterde. De uitsmijter van de titelhoudster getuigde toch nog van gezond verstand: „Mijn doel is altijd geweest om de grootste, of één van de grootsten, te worden. Hoe dich ter ik daarbij kom, hoe meer ik mezelf begin te realiseren dat dat allemaal niet zo veel uit maakt, omdat er in zoveel ver schillende tijdperken zoveel grote speelsters geweest zijn". Heren enkelspel, finale: Pat Cash (Aus) - Ivan Lendl (Tsj) 7-6 (7-5) 6-2 7-5. Dames enkelspel, finale: Martina Navratilova (VSt) - Steffi Graf (WD1) 7-5 6-3. Gemengd dubbelspel, kwartfina les: Darren Cahill/Nicole Provis (Aus) - Sergio Casal/Raffaela Reggi (Spa/Ita) 6-4 6-4; halve fi nales: Provis/Cahill (Aus) - Fen- dick/Kohlberg (VSt) 6-3 7-6, Je remy Bates/ Jo Durie (GBr) - Da- nie Visser/Ros Fairbank (ZAf) 7- 6 6-3; finale: Jo Durie/Jeremy Bates (GBr) - Nicole Provis/Dar- ren Cahill (Aus) 7-6 6-3. Heren dubbelspel, finale: Ken Flach/Robert Seguso (VSt) - Ser gio Casal/Emilio Sanchez (Spa) 3-6 6-7 7-66-1 6-4. Dames dubbelspel, finale: Clau dia Kohde-Kllsch/Helena Su- kova (WDl/Tsj) - Betsy Nagel- sen/Elizabeth Smylie (VSt/Aus) 7-57-5. Jongens enkelspel, balve finales: Diego Nargiso (Ita) - Marcus Barbosa (Bra) 6-3 7-6, Jason Stel tenberg (Aus) - Jim Courier (VSt) 6-4 1-6 12-10; finale: Diego Nar giso (Ita) - Jason Steltenberg (Aus) 7-6 6-4. Meisjes enkelspel, halve finales: Natalia Zvereva (Sov) - Emma- nuelle Derly (Fra) 6-2 6-3, Julie Halard (Fra) - Barbara Paulus (Oos) 6-2 3-6 6-3; finale: Natalja Zvereva (Sov) - Julie Halard (Fra) 6-4 6-4. ARNHEM (ANP) - De 20-jarige Jessica Harmsen uit Eindho ven heeft voor de tweede keer het nationale schaakkampioen schap voor dames op haar naam gebracht. Zij won zaterdag in Arnhem in de tiende en laatste ronde van Carla Bruinenberg. Door deze overwinning en remises van Erika Belle tegen Cor- rie Vreeken en Hanneke van Parreren tegen Mariëtte Drewes eindigden drie speelsters gelijk met 614 punten: Harmsen, Van Parreren en Belle. Harmsen werd kampioene op grond van de onderlinge resultaten. Zij won van Van Parreren, de overige onderlinge partijen eindigden in remise. Uitslagen tiende ronde: Carla Bruinenberg - Jessica Harmsen 0-1, Erika Belle - Corrie Vree ken (4 - (4Mariëtte Drewes - Hanneke van Parreren (4 - (4 Eindstand: 1. Harmsen 6(4 punten, 2. Belle 6(4,3. Van Parreren 6(4,4. Vreeken 4 (45. Drewes 4 (46. Bruinenberg 1 (4 ZOETERMEER (ANP) - Het toernooi om de open Nederlandse tafeltenniskampioenschappen is van de agenda geschrapt. Dat maakte het hoofdbestuur van de Nederlandse Tafeltennis Bond (NTTB) zaterdag bekend. Het evenement zou 9,10 en 11 oktober worden gehouden in Voorburg. Volgens de NTTB heeft de Europese Tafeltennis Unie (ETTU) een experimenteel be doelde opzet van het toernooi in eerste instantie niet goedge keurd. Bovendien was het onduidelijk of de 'Dutch Open' de A- status zou krijgen. Door deze omstandigheden is, stelde de NTTB, een tijdige voorbereiding zowel in financieel als in or ganisatorisch opzicht in het gedrang gekomen. LYON (ANP) - De Fransman Max Morinière heeft bij atletiek wedstrijden in Lyon de beste Europese seizoentij d op de 100 meter gelopen: 10.09. Hij werd bij de evenaring van het Franse record van Antoine Richard gesteund door een toelaatbare rugwind van 1,5 meter per seconde. Snelste Europeaan tot nu toe op de 100 meter was Viktor Brysgin, die op 20 juni in Karl Marx Stadt tot 10,12 seconden kwam. RIBERA (RTR) - De Argentijn Juan Martin Coggi is zaterdag avond in Ribera op Sicilië wereldkampioen boksen in het licht- weltergewicht volgens de versie van de World Boxing Associa tion (WBA) geworden. Uitdager Coggi versloeg de Italiaanse titelhouder Patrizio Oliva door knock-out in de derde ronde. ARCHANGELSK (RTR) - De Sovjetrus Pavel Koetsnetsov heeft zaterdag tijdens de nationale kampioenschappen gewich theffen in Archangelsk het wereldrecord stoten in de klasse tot 100 kilogram gebracht op 242,5 kilogram. Het oude record stond sinds 15 september in Varna met 241,5 kilogram op zijn naam. INDIANAPOLIS (ANP) - Met een bijzonder beurzenpro gramma wil de Amerikaanse atletiek Unie (TAC) haar Olym pische kandidaten financieel steunen. Iedere atleet die uitzicht heeft op kwalificatie voor Seoel, ontvangt van januari tot juli een stipendium van 2000 dollar (ruim 4000 gulden). Ten hoogste drie atleten op elk onderdeel kunnen een beurs krijgen. Alle medaillewinnaars van het toernooi om de wereldkampioen schappen in Rome mogen zich tot de gelukkigen rekenen. Daarnaast heeft de selectiecommissie van het TAC het recht atleten met grote mogelijkheden een beurs te verstrekken. Om niet in strijd te raken met de amateurregels, stort het TAC de beurs op een rekening, waar de atleet in eerste instantie niet over kan beschikken. KOLLUM (ANP) - Voor de eerste internationale ploegentijdrit in Kollumerland heeft de organisatie de inschrijving binnen van zes buitenlandse A-ploegen. Aan deze test voor het we reldkampioenschap doen, behalve wereldkampioen Nederland, in ieder geval mee Frankrijk, België, Groot-Brittannië, Joego slavië, Tsjechoslowakije en Spanje. Met de wielerbonden van Oost-Duitsiand, de Sovjet-Unie, Polen en Hongarije wordt nog onderhandeld. De belangstelling voor de dameswedstrijd, in Villach strijden de dames voor het eerst op dit onderdeel om een wereldtitel, is de belangstelling beperkter. Tot nu toe heb ben alleen België en Frankrijk toegezegd te zullen starten. SINDELFINGEN (SID) - De voorbereiding van Michael Gross op de Europese titelstrijd in Straatsburg wordt vertraagd door een schouderblessure. De albatros uit Offenbach kwam op de Westduitse zwemkampioenschappen slechts sporadisch in ac tie. Hij veroverde afgelopen vrijdag twee titels en dook daarna uitsluitend nog in estafette-verband in het water.De positie van Gross werd overgenomen door Rainer Henkei. De soldaat uit de Bundeswehr produceerde op de lange vrije slag num mers twee beste jaartijden. Op de 400 meter finishte hij na 3 minuten en 49,16 seconden, op de 1500 meter hees hij zich na 15 minuten en 6,03 seconden uit het water. SUBOTICA (ANP) - De grootmeesters in het interzonale schaaktoernooi in het Joegoslavische Subotica zijn ten prooi aan grote opwinding. De meer dan zomerse temperaturen heb ben Nigel Short verleid in korte broek achter de wedstrijdtafel te verschijnen. De actie van de jonge Brit werd aanvankelijk met gegrinnik begroet. Maar de glimlach verdween snel en maakte plaats voor verbazing en irritatie, toen Short weigerde in te gaan op de vriendelijke, doch besliste suggestie voortaan weer 'gekleed' te verschijnen. Het spelen in korte broek gaat Short overigens goed af. Hij kwam in de inhaalpartij uit de achtste ronde met de Amerikaan Allburt remise overeen en leidt het klassement met zeven punten. Na tien ronden heeft de Hongaar Ribli evenveel punten als Short, die echter een partij te goed heeft. Stand: 1. Short (GBr) 9-7,2. Ribli (Hon) 10-7,3. Tal (Sov) en Speelman (GBr) 9-6 (45. Sax (Hon) 8-5. TRIER (DPA) - Huub van Boeckel heeft het toernooi in Trier gewonnen. In de eindstrijd versloeg de als tweede ge plaatste Hagenaar de Westduitser Alexander Stepanek in drie sets: 6-3 6-7 6-4. In de halve finales had Van Boeckel zich ontdaan van de Argen tijn Guillermo Rivas (6-4 4-6 6-3). In het dubbelspel haalde Van Boeckel eveneens de eindstrijd. Daarin verloor hij met zijn Nieuwzeelandse partner David Lewis in twee sets van het Zweedse duo Hornung/Windahi (4-6 2-6).

de Stem | 1987 | | pagina 13