L Vliegasunie rekent in toekomst op overschot kolenreststoffen RKER (M/V) 30STERHOUTSE ZOETWARENFABRIEK NEEMT WEER MENSEN AAN iobert Maxwell, omstreden krantenmagnaat SOj^U^EKEKE^ IOAZ voor oudere en invalide zelfstandige ting rschelde- tnhuizen Toekomst van de snoepjesfabrikant zal van eigen merken moeten komen eur ECONOMIE pESTEM FINANCIËN/ECONOMIE ZATERDAG 4 JUL11987 )0STERHOUT - De Oosterhoutse Zoetwarenfa- iriek (voorheen Jamin) wil eigen merken gaan fabriceren. Nu haalt het bedrijf zijn gehele omzet 1 Nederland nog uit het produceren voor ande ren, zoals winkelketens. Binnen drie jaar moet }ijf tot tien procent van de omzet van eigen mer ken worden gerealiseerd. Spanje eorganisatie Tevredenheid NIEUWSOVERZICHT Beleggingsresultaat Robeco 15,6 procent 120 arbeidsplaatsen weg bij Robey Sport Surinaamsche Bank pleit voor devaluatie AS5 T11 stelijk gehandicapten Indicapten te Clinge, ge- j 320 personeelsleden tvoeding en behandeling en part-time dienstver geen betekent dat er be ging gehuisvest zijn. De samenwerking met de lij/zij: In, zowel inhoudelijk al- laatselijke r.k.-pastoor en slijk gehandicapten en de |erdiepen ners van De Sterre in hun Ie beleven }air verband, ook met ud is. Rij/zij de bevoegdheid tot bande theologische oplei- Lns de CAO voor het zie- jgewonnen worden bij dhr. pijke Verzorging. i dient u vóór 18 juli 1987 fen van De Sterre Clinge Procedure enige vertraging )EN BOSCH (ANP) - Ofschoon de Vliegas mie de afvalstoffen van de verbranding ,an steenkool thans praktisch geheel nog an afzetten, moet er in de toekomst reke- ling mee worden gehouden dat er grote ,verschotten aan reststoffen ontstaan. foor de berging daarvan zullen afdoende oplos ingen gevonden moeten worden, meent de on tneming die een beroep doet op het rijk en de rovinciale overheden daaraan medewerking te erlenen. Tijdens de presentatie van het jaarverslag ver 1986 in Den Bosch deelde de directie mee lat het afgelopen jaar gunstig is geweest voor de Vliegasunie. Bijna 94 procent van de totale pro- dukte van vliegas kon worden afgezet. Vooral poederkoolvliegas blijkt in toenemende mate zijn weg te vinden naar een groeiend aantal in dustriële afnemers als aanvulling op het grond- stoffenpakket. De elektriciteitcentrales produceerden in 1986 bijna 80.000 ton meer -vliegas dan het jaar daar voor. Dit kwam hoofdzakelijk door de inbedrijf- stelling van de voor het stoken van kolen omge bouwde Maascentrale in Buggenum. Van de to tale produktie van 531.500 ton vliegas wist de Vliegasunie 499.000 ton af te zetten. Dit is 115.300 ton meer dan in 1985. Het groot ste deel (319.900 ton) ging naar de cementindus- trie. De rest van de vliegas werd gebruikt in de wegenbouw, voor de produktie van kunstgrind en als vulstof in asfalt en beton. De onderneming kan geen garantie geven dat dit hoge afzetniveau op den duur gehandhaafd blijft. Veel zal afhangen van de kwaliteit van de vliegas die de nieuwe eenheden van de conven tionele centrale Borssele en van de Maasvlakte centrale dit en volgend jaar zullen produceren. Na 1990 kunnen belangrijke verschuivingen in de markt en nieuwe milieurichtlijnen verande ring brengen in de afzetmogelijkheden. Vliegas kan onder meer toegepast worden in civieltech nische werken, zoals in ophogingen of geluids wallen, maar de vraag is of het rijk en de pro vinciale overheden bereid zullen zijn deze toe passingen van vliegas te aanvaarden. De Vliegasunie is het volledig eens met het eind vorig jaar gepubliceerde rapport van de Ontwikkelings Groep Kolen Reststoffen (OGKR), die de komende vijfentwintig jaar een groot overschot aan kolenreststoffen voorspelde. De afzetmogelijkheden in de bouwindustrie zijn volgens de groep te gering voor de toenemende hoeveelheden afvalstoffen van kolenverbran- ding. Zij schat een overschot van ongeveer 100.000 ton vliegas in 1990. Rond de eeuwwisse ling moet rekening worden gehouden met een overschot aan reststoffen van tussen dë 2 en 5,7 miljoen ton. an6 Jamin' naar 'Confïsor' )oor Willem Reijn )e produktie van eigen merken is gewenst omdat die een [iogere winstmarge geven dan de 'private labels' van erden. Iter vervanging wegens zwan- ]n: FYSIOLOGIE M/V last dienstverband van 16 uur met twee collega's t.b.v. het iiten. bi van de Poliklinieken van de yerkzaamheden verrichten: potentials, Doppler onderzoek, hierbij behorende administra- Ln diploma Laborant Klinische hekenhuiswezen. Verhoek, hootd poliklinische pa- Bijn, teamleidster afd. klin. neu- Aersoneel en Organisatie, Post- bn op de brief en enveloppe te ie Oosterhoutse Zoetwarenfa- iek verwacht voor 1987 een inst van twee miljoen gulden igen vijf ton in 1986. OZF ft als doelstelling in 1989 f tot zes miljoen gulden t nst te boeken. Dat zegt algemeen directeur ir H. van Donkelaar (45) van IZF. De Oosterhoutse Zoetwa- snfabriek werd in april 1985 gericht na het faillissement in Jamin. De Jamin-winkel- iten werd daarbij losgemaakt in de fabriek. 666 werkne- lers kregen ontslag. De Oosterhoutse Zoetwaren- (briek ging met 290 werkne- :rs van start. Twee jaar later het aantal vaste werknemers it 35 gestegen tot 325. Er irdt winst gemaakt. En deze ik liep de garantiestelling die de gemeente Oosterhout leningen van twee miljoen den aan OZF had afgegeven inder dat het de gemeenschap indelij k geld heeft gekost. Kortom: er vallen weer eens it aardige dingen over de oepfabrikant te melden. gaat er naar de Pralines-fa briek in het Belgische leper. „Om geruchten tegen te spre ken: het machinepark was hier niet verouderd. Wel was er wat achterstallig onderhoud, maar dat hebben we ingelopen", zegt Van Donkelaar. De omzet van de Ooster houtse Zoetwarenfabriek is vo rig jaar toegenomen tot 100 miljoen gulden. De stijging van 5 miljoen gulden ten opzichte van 1985 is voornamelijk in het buitenland gerealiseerd. Veer tig procent van de omzet komt van de export. De belangrijkste exportmarkten zijn Frankrijk, Groot-Brittannië en Scandina vië. In Japan en het Midden- Oosten is OZF ook aanwezig, maar de Verenigde Staten is weggezakt als gevolg van de ingestorte dollarkoers. ït succes van OZF verklaart recteur Van Donkelaar aan hand van vijf maatregelen, eerste is de reorganisatie de vaste kosten drastisch eft beperkt. De reorganisatie betekende 6t alleen ontslag van een oot aantal werknemers, het 'ld ook de vervanging van 25 n de 40 kaderfunctionarissen OZF zette een eigen afdeling or produktontwikkeling op, lar niet alleen nieuwe snoep en smaakjes worden uitge- obeerd maar ook zaken als iuwe verpakkingen worden maakt. Dan is de volledige coop gewijzigd. De commer- le afdeling is uitgebreid en el actiever geworden. Als laatste wordt jaarlijks f miljoen geïnvesteerd in iuwe machines, waarvan on- veer drieënhalf miljoen in kterhout. Anderhalf miljoen „De bestaande markten zijn we intensiever gaan bewerken", licht Van Donkelaar toe. „Daarnaast proberen we nieuwe markten aan te boren. Spanje is interessant geworden omdat het nu lid van de EG is. We denken daar vooral kinder artikelen af te kunnen zetten. Ook in Italië zijn we druk be zig, want op zo'n grote markt moet je kunnen verkopen". De export richt zich vooral op het produceren van snoep goed voor winkelketens, die rechtstreeks door OZF worden benaderd. Daarmee moet vo lume worden gemaakt om het produktie-apparaat efficiënt te kunnen bezetten. De toekomst moet echter vooral worden gemaakt met eigen merken. „Daar gaan we nu mee van start", zegt Van Donkelaar. Het eerste merk dat OZF lanceert zijn bonbons on der de naam 'Confisor-prali- nes', die in de Belgische vesti ging worden geproduceerd. De volgende namen wil Van Donkelaar nog niet bekendma ken. Wel zegt hij dat niet onder een 'paraplu-naam' zal worden Directeur Van Dongelaar: met eigen merken de markt op. gewerkt, zoals met Jamin het geval was, maar dat per pro- duktgroep (chocolade, ijs, koekjes, snoep) een naam wordt gekozen. Het belang van eigen mer ken is groot. „Je hebt als pro ducent van private-labels geen eigen markt-instrumenten in handen", zegt de directeur. Hij geeft het voorbeeld van een grote kruidenier, die met een stunt met OZF-produkten heel Nederland bereikte. Maar nie mand wist dat het OZF was die het werk aankon. De winstgevendheid van eigen merken is aantrekkelijk. „Je hebt weliswaar je marke- ting-kosten, maar anderzijds is de marge hoger en kun je mak kelijk op voorraad produceren, waardoor de kosten dalen". Het opbouwen van een eigen merk heeft echter zijn tijd nodig, waarschuwt Van Donkelaar. Daarom is men met een doel stelling van het realiseren van vijf tot tien procent van de om zet met eigen merk-artikelen in drie jaar redelijk bescheiden gebleven. „Maar we maken hiermee wel een zeer bewuste keuze", zegt de OZF-directeur. Zowel bij de Voedingsbond FNV als bij de gemeente Oos terhout is men zeer tevreden over de ontwikkelingen bij de Zoetwarenfabriek. Een FNV-woordvoerder: „De eerste cijfers die wij heb ben gekregen zijn heel positief. De Zoetwarenfabriek is op weg een structureel gezond bedrijf te worden. Het enige vlekje op het blazoen is dat wij begin dit jaar de directie hebben moeten manen voor een gesprek, waar van we hadden verwacht dat dat er automatisch wel zou ko men. We willen als vakbond ook bij de ontwikkelingen van een goed bedrijf worden be trokken en niet alleen worden ingeschakeld om medeplichtig te worden gemaakt aan reor ganisaties". Woordvoerder W. Wolters van de gemeente Oosterhout zegt dat het gemeentebestuur - foto de stem johan van gurp bijzonder tevreden is over de steunverlening aan de Zoetwa- renfabrikant. „Het was een sprong in het diepe met voor ons de gunsf' ste uitkomt: be houd van werkgelegenheid zonder dat het geld heeft ge kost", zegt hij. Overigens is de gemeente als belastingheffer nog wel crediteur in het faillis sement van Jamin, maar 'het gaat daarbij zeker niet om ton nen'. De positieve uitkomst bete kent niet dat de derde ge meente van West-Brabant (47.000 inwoners) dergelijke grote operaties voorop zet in het sociaal-economisch beleid. Er is een beperkte werkgele- genheidspot, waarvan het geld voor kleinere projecten wordt aangewend. De twee miljoen garantie was tevoren afgedekt met be zuinigingsmaatregelen. Bete kent de ongebruikte garantie dat het nu feest is in Ooster hout? „Dat is een interessante vraag. Neen, ik denk dat feest wat sterk is uitgedrukt". is bv is een gespeciali- jtriële ventilatoren, lawaai- /armtetechniek in de ustrie. de afdeling Ventilatoren Dor een werkperiode ingezet zal i van produktietekeningen. funktie zullen in het bezit tS-Wtb diploma, waarbij an plaatbewerkings- jr hebben. Enige ervaring s kunnen worden gericht henius bv, Postbus 3275, ncmi oep nv (HBG) or Roger Simons JNDEN - Uitgever Robert »n Maxwell (64), een van de kendste inwoners van dord, is een 'foreigner' uitenlander) die het tot igelsman heeft gebracht zich nu Britser voelt dan Britten. Mensen van dat ort zijn volgens volbloed- 'gelsen niet honderd pro- it betrouwbaar. Hoedt u °r namaak, zeggen zij n echte Engelsman heeft nstens zuiver-Engelse ders. Waren ook al zijn voor ten Engels, dan is hij er een n de bovenste plank. Hij rd uiteraard door Britten ïevoed en vindt alles wat us is best Voor hem bete- J®'1 Brits trouwens precies zelfde als Engels. tobert Maxwell, de beruchte uwe persbaron van Londens mtenwijk Fleet Street, is een gelse chauvinist in hart en ren. Maar genaturaliseerde 'uen zoals hij doen er ge- kkelijk een schepje te veel fënop. Dat maakt de trotse tochtone onderdanen van ungin Elizabeth wel een tik je nijdig. Zij kunnen het goed velen dat een gewe- vreemdeling zoals Robert Maxwell geregeld doet alsof hij stukken Britser is dan zij. Een dergelijke neiging roept bij hen associaties met onbetrouw baarheid op. Inspecteurs van het ministe rie van handel in Londen koes teren deze mening over Max well: „Hij is geen persoon van wie kan worden verwacht dat hij een maatschappij op aande len op de gepaste manier zal besturen". Dit oordeel heeft al licht te maken met Maxwells legendarische onberekenbaar heid. In de City van Londen wordt hij trouwens een herbo ren „wheel-er-deal-er" ge noemd, iemand die zaken doet op een ingewikkelde en intri gante manier. Robert Maxwell stamt uit Tsjechoslowakije. Hij werd daar op 10 juni 1923 te Selo Sla- tina geboren als zoon van Mi chael en Anna Hoch. De Tweede Wereldoorlog bracht hem in Engeland waar hij anno 1940 vrijwillig in dienst trad bij de Britse strijdkrachten. Hij koos een Engelse familienaam en maakte zich erg verdienste lijk in de Duitse sectie van het Foreign Office. De meeste vol bloed-Engelsen kenden geen Duits, maar hij wel. Van 1945 tot 1947 was Robert Maxwell hoofd van de persdienst van dit departement in Berlijn. Maxwell huwde in 1945 met Elizabeth Maynard. Zij hebben zeven kinderen: drie zonen en vier dochters. Sinds 1949 staat hij aan het hoofd van de uitge verij Pergamon Press, met kantoren in Oxford, Londen, Parijs, Sydney en Toronto. Pergamon is nog maar sinds kort winstgevend. In 1984 be taalde zij meer dan 100 miljoen pond voor de Mirror Group Newspapers, een bedrijf dat toen eigendom was van de pa piergigant Reed International. De Daily Mirror, uitgegeven door de Mirror Group Newspa pers, heeft momenteel een da gelijkse oplage van 3.134.352 exemplaren, 899.089 minder dan The Sun van Rupert Mur dochs uitgeverij News Interna tional, die ook The Times, The Sunday Times en het News of the World publiceert. Robert Maxwell is wel uitgever maar nog niet eigenaar van de Mir- ror-groep. Dit laatste onder streept hij heel nadrukkelijk telkens wanneer je met hem over zijn zaken praat. Het uiteindelijke eigendoms recht wat betreft de Mirror- groep berust bij de benefician ten van een trustmaatschappij met zetel in Liechtenstein, waar de namen van begunstig den niet openbaar hoeven te worden gemaakt. Maxwell houdt ze angstvallig geheim. Verondersteld wordt dat vroeg of laat zijn oudste zoon in zijn schoenen zal stappen. De trustmaatschappij in Liechtenstein heet Pergamon Holdings. Zij beheert Maxwells particuliere onderneming, Per gamon Press, die onder meer eigenares is van 58 procent van Maxwells British Printing and Communication Corporation (BPCC), een maatschappij op aandelen. Pergamon Holdings is ook honderd procent meester van de Mirror-groep, de firma Metromode kabel-tv en een he- licopterbedrijf. Bovendien heeft zij aandelen in diverse maatschappijen met een geza menlijke waarde van 120 mil joen pond sterling. Robert Maxwell was zes jaar lang een controversiële Lager huisafgevaardigde van de La- bourpartij. Omdat hij zich meer had beziggehouden met zaken doen dan zich te bekom meren om het lot van zijn kie zers in Buckingham, kozen deze laatsten in 1970 iemand anders. Als grote baas van de Daily Mirror die altijd een La- bourgezinde volkskrant is ge weest leunt Robert Maxwell nog steeds voor de schijn aan bij de Britse socialistische par tij. In de praktijk is hij echter niets anders dan wat wat de Britten noemen een „rotten ca pitalist" (een gemene kapita list), die in vele opzichten thuishoort in het kamp van premier Margaret Het gaat Robert Maxwell voor de wind zolang hij vol doende vertrouwen geniet van de City. Momenteel gaan zijn ambities vooral uit naar de op richting van een wereldwijd communicatie-concern voor de publicatie van kranten, tijd schriften en boeken en de fa bricage van papier. Tegen 1990 hoopt hij van BPCC dat mo menteel iets meer dan 1 miljard pond sterling waard is, een van de grootste communcatiegroe- pen van de wereld te maken, met een waarde van 3 tot 5 mil jard pond. Waar hij de laatste jaren het geld vandaan heeft gehaald om BPCC groter en sterker te maken, is voor velen in de City van Londen een on oplosbaar raadsel. Maxwell maakt ook aanstal ten om met zijn Mirror-groep te verhuizen uit de kranten wijk Fleet Street waar prak tisch geen ruimte is voor de toepassing van geavanceerde techniek. Vandaar zijn belang stelling voor het dagblad To day dat op vier verschillende plaatsen wordt gedrukt. De Mirror-groep heeft nieuwe persen voor kleurendruk be steld in West-Duitsland. Waar die geplaatst zullen worden is nog een geheim. Robert Maxwell. fotoanp Op de Daily Mirror wordt Robert Maxwell gevreesd we gens zijn impulsief karakter en zijn bemoeizucht. Het feit dat hij 'selfmade' is en het ver heeft gebracht, verklaart zijn autocratische stijl. Afgelopen februari werd door Maxwell in Groot-Londen een nieuwe 24 uren-krant gelanceerd, de London Daily News, die sedert dien een verbeten concurren tiestrijd levert tegen de Lon- dense avondkranten The Stan dard en de herrezen Evening News. Deze laatste was inderdaad in oktober 1980 ter ziele gegaan. Alleen om Maxwell te kunnen pesten, werd de Evening News begin dit jaar terug op de markt gebracht. Maxwells London Daily News is nog geen bovenmatig succes. Door Wim Verwey TOEN VORIG jaar in de Tweede Kamer de Stelselwijzi ging aan de orde was, kwam tijdens de discussies de wens naar voren -en die wens werd door alle partijen gesteund- om voor oudere zelfstandigen een zelfde soort regeling te treffen als voor oudere werkloze werknemers die geen of slechts weinig inkomen hebben. En nu is het zover, want op 1 juli werd de IOAZ van kracht. IOAZ betekent: Wet Inkomensvoorziening oudere en gedeeltelijk arbeidsonge schikte gewezen zelfstandi gen. Wie geldt voor deze wet als een oudere zelfstandige? In de eerste plaats zijn dat zelf standigen die 55 jaar of ouder zijn. In de tweede plaats geldt deze wet voor arbeidsonge schikte zelfstandigen die een AAW-uitkering kunnen krij gen (Algemene Arbeidsonge schiktheidswet) met een uit keringspercentage lager dan 80%. Daar is dus geen leeftijd aan gekoppeld, alleen de AAW-uitkering is van be lang. En wat zelfstandigen zijn is duidelijk, dat zijn men sen die in het midden of kleinbedrijf werken of in de landbouw. Maar daar komt nog iets bij: je moet wel zo'n 1225 uur per jaar in je bedrijf werken of gewerkt hebben. Kort gezegd: zelfstandigen die de zelfstandigen-aftrek hebben. De doelgroep waarvoor de nieuwe wet bestemd is, lijkt nu voldoende te zijn omschre ven. En de volgende vraag is dan -als ik in aanmerking kom voor een IOAZ-uitke- ring, hoe hoog is die dan? Welnu, die uitkering is ge koppeld aan de Wet op het Minimumloon. Voor echtpa ren bedraagt die uitkering 100% (nu bruto ƒ2102,90 per maand), voor alleenstaanden is het percentage wat lager, dat percentage hangt mede af of er kinderen zijn. De aanvraag moet worden ingediend bij de sociale dienst of de afdeling sociale zaken van de gemeente. Daar zal men nog één belangrijke voorwaarde stellen: Dat is de hoogte van het inkomen van de aanvragende zelfstandige. Of dat nu uit bedrijf of be roep komt en zelfs als daar een stukje loon inzit (dat kan natuurlijk altijd weieens ge beuren), dat alles maakt niets uit, als dat bedrag maar be neden de ƒ32.300 per jaar blijft. Daarbij wordt niet alleen gekeken of men in de afgelo pen drie jaar gemiddeld niet meer dan ƒ32.300 heeft ver diend, neen het gaat vooral om de toekomst van betrok kene. Men gaat daarbij van uit, dat de betrokkene ge dwongen is zijn bedrijf te beëindigen, als hij of zij niet in staat is meer dan 32.300 te verdienen. In feite is het dus een beëindigingsregeling. Daarom zullen de nu nog lo pende bedrijfsbeëindigings regelingen voor het Midden- en Kleinbedrijf vervallen. Van belang is ook te weten, dat de aanvraag voor de IOAZ-uitkering vóór de beëindiging van het bedrijf of beroep moet worden inge diend. Uiterlijk anderhalf jaar na het tijdstip na aan vraag moeten de onderne mersactiviteiten worden ge staakt. Er komt wel een soort overgangsregeling, want er is al een groep zelfstandigen die een uitkering heeft van het Ministerie van Economische Zaken: de bedrijfsbeëindi gingsregeling. Als deze mensen de leeftijd hebben van 55 jaar of ouder en die uitkering loopt af, tus sen januari en juli of ver derop in de tijd, komen zij voor een IOAZ-uitkering in aanmerking. Hetzelfde geldt voor agrariërs, boeren die een uitkering hebben volgens hun bedrij f sbeëindigingsregeling. Als ze 55 jaar of ouder zijn komen zij ook voor deze rege ling in aanmerking. Het grote voordeel van deze regeling is, dat geen rekening wordt gehouden met vermo gen, zoals spaargeld en ver mogen vastgelegd in een eigen huis. Opeten van het eigen huis is er bij de IOAZ niet bij. Toch is er nog één be perkende bepaling. Als er meer dan ƒ175.000 vermogen aanwezig is, wordt 5% van dat meerdere vermo gen als inkomen beschouwd en op een uitkering in minde ring gebracht. Natuurlijk roept zo'n stukje als dit en de overige publiciteit rond de in voering van de IOAZ de no dige vragen op. Behalve bij de gemeenten, kan men terecht bij de RIMK's (Regionale In stituten Midden- en Kleinbe drijf), ze zijn in het hele land verspreid gevestigd. Verder zijn er nog de ad viesdiensten van de onderne mersorganisaties: het Ko ninklijk Nederlands Onder- nemersverbond en het Neder lands Christelijk Onderne- mersverbond. Voor de land bouw zijn er de standorgani saties als NCB, de STULM (Stichting tot uitvoering van landbouwmaatregelen) en de Sociaal Economische Voor lichtingsdienst. In een samenvattend arti kel als dit kan uiteraard niet alles uitputtend behandeld worden. Als u dus denkt voor een IOAZ-uitkering in aan merking te komen, moet u dit zelf regelen. De overheid komt het niet bij u thuis brengen! U moet de uitkering dus zelf aanvragen. Op zich is de IOAZ een sympathiek stukje sociale wetgeving. Het geeft ouderen die soms vele jaren hard ge ploeterd hebben als zelfstan digen of beroepsoefenaar en het nu door ouderdom of in validiteit niet meer zien zit ten, een bodem aan hun be staan, zij het op minimum loonbasis. Dat is altijd beter dan een beroep te moeten doen op de Algemene Bij standswet met vele strenge bepalingen, die toch altijd een zekere beperking van de per soonlijke vrijheid van be trokkene inhouden. ROTTERDAM (ANP) - Robeco, een van de aandelenfondsen van de Robeco Groep, heeft in de eerste zes maanden van het lopende jaar een beleggingsresultaat behaald van 15,6 procent. De koers van het aandeel Robeco steeg in die periode van f 95 tot f 106,70. Inclusief de herbelegging van het in april uitge keerde dividend van f 2,92 komt het totale beleggingsresultaat op 15,6 procent, aldus Robeco. Volgens Robeco is de stijging van het beleggingsresultaat, dat in de eertste helft van 1986 op 11,8 procent uitkwam, te danken aan de koersstijgingen op veel buitenlandse effectenbeurzen. Het totale vermogen nam in de eerste helft van het jaar toe van f 10,1 miljard eind 1986 tot f 12 miljard eind juni 1987. Deze stijging is toe te schrijven aan zo wel koersstijgingen als aan de plaatsing van ongeveer vijf mil joen nieuwe aandelen. UTRECHT (ANP) - Robey Sport International beëindigt de produktie van sportkleding in Nederland. Daardoor gaan 120 arbeidsplaatsen verloren bij de vestigingen in Schoonhoven en Someren. Het bedrijf concentreert de produktie in het Belgi sche Wellen, waar 108 van de 168 werknemers hun baan kun nen behouden, zo heeft het bedrijf meegedeeld. Robey Sport, met Adidas, Puma en Rucanor een van de leidende merken op de markt voor sportkleding, is van plan de produktie meer uit te besteden aan lage Ionen-landen. Tot nu toe produceerde Ro bey, in tegenstelling tot de andere merken, tachtig procent van de kleding in Nederland en België. Door het deels uitbesteden van de produktie en de concentratie in België denkt het bedrijf (jaaromzet 35 miljoen) sneller op veranderingen in de markt te kunnen inspelen. Verliescijfers wil het bedrijf niet prijsgeven, maar het streven is om in 1989 weer winst te maken. PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamsche Bank, de grootste particuliere bank in Suriname, heeft gepleit voor devaluatie van de Surinaamse gulden. In haar jaarverslag over 1986 zegt de bank dat devaluatie noodzakelijk is om orde te brengen in de chaotische situatie rond de Surinaamse munteenheid. Eco nomische transacties worden nu al afgewikkeld met guldens die in praktijk minder waard zijn.

de Stem | 1987 | | pagina 7