FRANSEN LEERDEN VAN HET RUIMTE-RAMPJAAR 1986 'Paddestoel is vreselijk kieskeurig' WEGENS Va Koninkll blijft fa1 WETENSCHAP UIT BOEKEN BLADEN I BESTEM BUI! Dissidente! publicerei tijdschrift AMSTERD, DE STEM WETENSCHAP ZATERDAG 4 JUL11987 Met de trotse presen tatie van een een le vensgroot model van ruimteveer 'Hermes' op de Parijse Lucht Show hebben de Fransen maar één ding duidelijk willen maken. NASA wil sonde met komeet naar Mars Eerste Nederlandse stralingsartsen Computer bootst stromingen na ZILVEREN ANJER VOOR WAGENINGSE MEVROUW TJALLINGII Volhouders 4000 Soorten Vinden Wereld rond PARIJS - Lyon is nJ Een nieuw proces ij gisteren tot levenslc chef. Waarschijnlij! zal Barbie voor de t\ gens misdaden teger Polemiek VROOMl T49 Veiligheid voorop bij Hermes Door Laur Crouzen Ondanks het ontploffen van een Ariane-raket, bijna in het gezicht van president Mitterand, in Kourou in Frans Guyana op 30 mei van verleden jaar bij de 18e lancering sinds 1979; en ondanks de ramp met het Ameri kaanse ruimteveer 'Challenger' op 28 januari van hetzelfde jaar gaan we door met Europese ruimtevaart. En dat betekent dat in april 1998 - na 3 onbemande proef vluchten in 1997 - het Euro pese ruimteveer voor de eer ste keer bemand de ruimte in zal gaan. Het betekent niet dat de Fransen niets geleerd hebben van het ruimtevaart-ramp jaar 1986. Patrick Eymar, di recteur van het Hermes-pro- ject, voor zover dat is toever trouwd aan de Franse raket- tenbouwers en ruimte-aan nemers van Aerospatiale, maakte onlangs tijdens een bezoek van Europese weten schapsjournalisten aan het bedrijf duidelijk, dat met name de shuttle-ramp voor het definitieve ontwerp van Hermes de nodige gevolgen heeft gehad. Het ruimteveer Hermes zal in de eerste plaats niet aan de PAYLOAD UFE 1(m> VOLUME lm3 AIRLOCK Een eenvoudig ontwerp van de nieuwe Hermes. zijkant van de grote brand- stofstanks van de draagraket bevestigd worden zoals in de Amerikaanse opstelling. Hermes gaat de ruimte in precies op de punt van de Ariana-5-raket, zodat alle explosieve brandstof zich on der de astronauten bevindt. Verder is het aantal passa giers teruggebracht van 4 (met een uitbreiding naar 6) naar niet meer dan 3, terwijl ook de ruimte voor het mee- nemene van wetenschappe lijk instrumentarium een stuk ingekrompen is ten koste van een stuk verblijfs- ruimte voor de astronauten. De voornaamste wijziging aan het veer zelf is het in bouwen van een uitschiet- bare cabine en het terug brengen van de twee zware motoren aan de staart van het veer tot veel kleinere "oorstuwingsapparaten in de buurt van de vleugels. Dat heeft tot doel plaats te maken voor een koppelings- en ont- snappingssluis aan de ach terkant van Hermes. De raket, die Hermes in 1998 in een baan op 120 kilometer hoogte moet brengen is de Ariane-5, de meest krachtige 'vuurpijl' uit de Ariane-fa- milie. Aan de ontwikkeling van de Ariane-5 wordt op dit moment naarstif gewerkt vooral door het raket-moto- renbedrijf SEP in het Franse Vernon. Een raketmotor met een enorm vermogen en luis terend naar de toepasselijke naam Vulcain moet in staat zijn 17.000 kilo omhoog te krijgen en dat ook nog eens met een zekerheid van 99.99 procent, omdat het om een bemand vlucht gaat. Vandaar dat de Europese ruimtevaart-organisatie ESA, waaraan Frankrijk maar liefst 63 procent bij draagt, en het ruimte-con sortium Arianespace, een combinatie waarin ook Fok ker en de ABN voor enkele Een fake-vlucht en -lancering van het Hermes-veer: zover is het nog lang niet. procenten deelneemt en dat vooral de commerciële kan ten van het lanceerbedrijf covert, zo schrokken van de mislukte vlucht van 30 mei van een Ariane-3-raket. Een onderzoekscommissie kwam tot de slotsom, dat er geen bewijs was voor een produc tie-fout of voor een nalatig heid in de kwaliteitscontrole. Wel stelde men vast, dat er hoogstwaarschijnlijk iets mis was met het ontstekingsme chanisme :de ontsteking was te zuinig, zowel wat afstel ling als wat uitvoering van het apparaat betreft. Daarom zal bij de eerste nieuwe Aria- ne-lancering een veel ster kere ontsteking ingebouwd zijn, die 57 keer in het lucht ledige getest wordt en boven dien nog aan 4 duurproeven wordt onderworpen. Al die perikelen staan aan het Europese ruimtevaart succes nauwlijks in de weg. Zodra Arianespace de kans krijgt, komt met trots de or der-portefeuille op tafel. Sinds 1979 gingen 18 Arianes de lucht in met 59 satellieten of andere tuigen aan boord. 'Slechts' vier lanceringen mislukten. Op dit moment heeft Arianespace de lance ring van 46 satellieten met een vast contract in porte feuille voor een bedrag van 2,4 miljard dollar, terwijl 24 klanten gereserveerd heb ben. Onder de vaste klanten be vinden zich 21 Europese be drijven, 10 internationale or ganisaties, landen als Japan, India, Canada en Australië. En het mooist van alles: 9 klanten zijn afkomstig uit NASA-land Amerika. Geen wonder, dat Arianespace zich ten doel heeft gesteld de ko mende 10 jaar zeker de helft van de lanceer-markt te ver overen met 8 a 9 vluchten per jaar. Aan de andere kant dro men de Hermes-mensen van Aerospatiale van het bouwen van het Europese lab Colum bus in de jaren negentig en na 2000. En omdat dat nog lang duurt, is men vast bij de Russen gaan aankloppen met het verzoek te zijner tijd de Hermes te mogen aankoppe len aan het ruimte-station Mir. Zeker is dat nog niet, maar de Fransen blijven op timistisch. N I EUWSFEITEN Het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA heeft een serie onbemande ruimtevaartuigen op de tekentafels liggen waar van er een in formatie moet gaan vliegen met een komeet en de ander grondmonsters moet halen op Mars. In februari 1993 zou de eerste sonde moeten worden gelanceerd op weg naar de ko meet Tempel 2. Daar zou de sonde in 1996 moeten aankomen. Onderweg naar de komeet zal het ruimteschip langs de aste roïde - een grote brok ruimtepuin - Hestia vliegen en het ge steente aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpen. Eenmaal bij Tempel 2, zal de sonde in formatie gaan vliegen en de komeet volgen tot in 1999 het punt wordt bereikt dat het dichtst bij de zon ligt. De NASA wil in die tijd een kaart maken van Tempel 2 waarop details van een meter zichtbaar moeten zijn. Met verschillende instrumenten zullen ook andere gege vens worden verzameld. De NASA is ook van plan in de jaren negentig een onbemand ruimteschip naar Mars te sturen om daar grondmonsters te ne men die moeten worden teruggebracht naar de aarde. In 1989 zullen Amerikaanse ruimtevaartuigen vertrekken naar Jupiter en Venus. In 1990 vertrekt een missie naar de zon en in 1992 naar Mars. Intussen hebben Sovjet-ruimtevaartdeskundigen hun Ameri kaanse collega's versteld doen staan met de aankondiging van een ambitieus programma om een armada van onbemande ruimteschepen naar Mars te sturen en brokstukken van de planeet naar de aarde te brengen. Het plan voorziet in raket-lanceringen, die in 1992 beginnen, waarbij 27.000 kg lading wordt meegestuurd aan wetenschap pelijke instrumenten, ondersteuningsmaterieel en automati sche voertuigen die over het oppervlak van Mars gaan rijden. Twee voertuigen gaan het oppervlak van Mars onderzoeken en over een groot gebied monsters van de bodem nemen, die via een Mars-module en een moederschip naar de aarde gebracht worden. Uit onderzoek van bodem en rotsblokken van Mars zou kunnen worden vastgesteld of zich primitieve vormen van leven te vinden zijn op Mars. Het J.A. Coheninstituut in Leiden, een interuniversitair insti tuut voor stralingsziekten en -bescherming, heeft de eerste 23 Nederlandse stralingsartsen opgeleid. Dat zijn bedrijfsartsen die de gezondheid van mensen die in hun werk met veel radio activiteit in aanraking komen, in de gaten houden. Er bestaan wettelijke regels voor de medische begeleiding van mensen die met radioactiviteit werken. Wie in zijn werk rela tief hoge stralingsdoses krijgt, zoals het onderhoudspersoneel van kerncentrales en mensen die in ziekenhuizen werken met bestralingsapparattur, moet voor en na de blootstelling me disch gekeurd worden door speciaal daarvoor opgeleide artsen. Tot nu toe waren die artsen er in Nederland niet. De keuringen waren in handen van artsen die hiervoor, vanwege hun speci fieke kennis, door de arbeidsinspectie waren erkend. Maar vier van hen gingen onlangs met pensioen, en er dreigde er een te kort aan deskundigheid. Stromingen in niet-vaste stoffen, bijvoorbeeld rond vliegtuig vleugels, scheepsschroeven en booreilanden, zijn bijzonder moeilijk door een computer te berekenen. Toch zouden velen gebaat zijn bij een goede weergave ervan. Daarom werken vier grote technologische instituten en twee technische universitei ten samen aan een informatiesysteem voor het zo volledig mo gelijk nabootsen van stromingen met behulp van de computer. Om een volledig beeld van stromingen te krijgen, moet men veel ingewikkelde wiskundige vergelijkingen in het computer programma stoppen. Totnutoe gebeurt dit slechts in vereen voudigde vorm. De instituten die aan het project samenwer ken, zijn het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium, het Energieonderzoek Centrum Nederland, het Wageningse Maritiem Research Instituut Nederland, het Waterloopkundig Laboratorium en de technische universiteiten in Delft en Twente. Samen hebben ze voor het onderzoek tot 1991 4,5 mil joen gulden gekregen. Door Kees Bujjs WAGENINGEN - „Voor mijzelf vind ik die prijs he lemaal niet nodig. Ik ben al voldoende beloond door het enthousiasme dat ik heb overgebracht. Maar ik neem 'm toch aan, want op deze manier krijgt de padde- stoelkunde als hobby enige aandacht." Dat zegt mevrouw G.J.M.G. Tjallingii-Beukers (80) over de toekenning van een Zilveren Anjer voor haar bijdrage aan de studie van de mycologie: de wereld der paddestoelen en zwammen. Mevrouw Tjallingii krijgt de prijs vooral voor de kennis over paddestoelen die zij de af gelopen kwart eeuw heeft doorgegeven; niet alleen aan natuurliefhebbers, ook aan vakspecialisten. „Ik heb altijd veel in de na tuur gezworven. Voor de oorlog woonden we in Limburg. Toen groeiden daar nog volop can tharellen." Van haar vier kinderen wer den de drie zonen allen bioloog. „Maar ze zijn niet de padde stoelkant opgegaan. Daar zit geen toekomst in." „Eigenlijk verdient mijn man de prijs ook", zegt ze. De heer Tjallingii hield zich tij dens zijn werk als planteziek- tenkundige al bezig met padde stoelen. Na zijn pensionering werd die liefhebberij een onbe taalde 'voltijdse baan'. Samen stonden ze aan de wieg van de werkgroep Hygrophorus Lae- tus - letterlijk: de vrolijke was plaat- en gaven veel cursus sen. „In het begin kwamen er drommen op af. Nu is dat min der. Het is enorm tijdrovend, en je loopt zóveel frustraties op. Paddestoelen houden zich zel den aan de boekjes, en daar moet je tegen kunnen. Alleen de volhouders zijn gebleven." Die volhouders komen regel matig bijeen in de kelder van hun woning, schitterend gele gen in de bossen van Wagenin- gen-Hoog. Tijdens die bijeen komsten komen de verzamelde paddestoelen op tafel. „Eerst kijken we er goed naar, dan ruiken we eraan, en daarna proeven we." Ook de giftige? „Een stukje kan geen kwaad. Mevrouw Tjallingii bij een zelfgekweekte Polyporus Tu- beraster. De knol, waaruit elk jaar nieuwe paddestoelen groeien, groef het echtpaar op in een kalkrijke IJsselmeer- polder. Achter haar de heer Tjallingii, in de caravan waar mee men door het hele land trekt, op jacht naar paddestoe len. Als je het maar weer uit spuwt." Vervolgens gaat een groep achter de microscoop zitten, om sporen te bekijken, terwijl een andere groep in de plaatjesboe ken neust. „Vroeger was een mycoloog iemand die met een plaatjes boek het bos in ging. Dat je ook de grotere paddestoelen met een microscoop te lijf zou moe ten, vond men aanvankelijk heel raar. Pas later ging men de microscoop onmisbaar vin den." Nederland telt bijna 4000 soor ten paddestoelen, in grootte uiteenlopend van een halve millimeter tot de reuzebovist die wel een halve meter dik kan worden. Overigens is de paddestoel slechts de vrucht. De plant zelf bestaat uit heel fijne draadjes in de grond, die afzonderlijk niet met het blote oog zijn te zien. Zolang die niet gestoord worden, hebben ze het eeuwige leven. „Natuurlijk moeten zeld zame soorten de kans krijgen hun sporen te verspreiden. Maar dat je paddestoelen uit roeit door ze te plukken is een fabeltje. Alleen, wanneer iedereen gaat plukken, wordt het in de natuur een puinhoop." Een ander fabeltje betreft de giftigheid. In ons land komen maar weinig giftige soorten voor. „Met een goed boekje zijn die wel te herkennen. Wie dat niet doet, kookt paddestoelen met een zilveren lepel of een ui, of meer van die onzin. Het is een klassiek bijgeloof." In Oost-Europa doen zich nauwelijks vergiftigingsgeval- len voor; men is daar zeer ver trouwd met het eten van pad destoelen. Maar in Zuid- Frankrijk bijvoorbeeld vallen jaarlijks tientallen doden door dat men een groene knolama- niet voor een champignon houdt. Nederland is het andere uiterste: hier overheersen angst en onwetendheid. „Men sen kijken me met afgrijzen aan wanneer ik een hap uit een paddestoel neem." „Paddestoelen zijn vreselijk kieskeurig, wat temperatuur en vochtigheid betreft. Het ene jaar zijn ze er, het andere jaar niet. Daarom zeggen we altijd: paddestoelen kun je niet zoe ken, je kunt ze alleen vinden." Dat het weer een geweldige invloed heeft, bleek in 1975: een uitzonderlijk gunstig jaar voor paddestoelen. „Ik herinner me nog precies het telefoontje op Tweede Pinksterdag. De IJs- selmeerpolders bleken boorde vol paddestoelen te staan. Wie verwacht dat zo vroeg, in een jonge polder?" De verklaring ligt in de schelpen die ooit op de Zuider zeebodem lagen. Die zorgden voor kalkrijke grond, en die grond is een ideale voedingsbo dem voor sporen van padde stoelen, die van honderden ki lometers ver met de wind wor den meegevoerd. Op de kalkarme gronden van de Veluwe, Brabant en de Utrechtse heuvelrug plukken de paddestoelen de wrange vruchten van de luchtveront reiniging, de bodemverzuring en ook het kunstmatig ver laagde grondwaterpeil. Veel soorten hebben er last van. Al leen enkele houtzwammen va ren wel bij de bomensterfte. Het echtpaar Tjallingii is in natuurkringen heel bekend. Ze zijn erelid van zowel de Neder landse Mycologische Vereni ging als de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Ver eniging. Hoewel beiden in de weer zijn met paddestoelen, hebben ze de taken verdeeld. Zij houdt zich voornamelijk bezig met de plaatjeszwam- men, hij met de buisjes- en zakjeszwammen. „Maar we maken wel eens ruzie over de namen." „Vorige week ben ik een paar dagen bezig geweest met een paddestoel", zegt mevrouw Tjallingii. „Ik ben er niet uitge komen. In een IJsselmeerpol- der heb ik er eens een gevon den, die de hele wereld rond is gegaan. Niemand kon hem thuisbrengen. Waarschijnlijk was het een nieuwe soort." „We zeggen wel eens: ver standige mensen doen er niet aan. Het werkt verslavend." ONDER de titel 'Thuis bij de noordpool-wolf' beschrijft biolo David Mech in het mei-nummer van de 'National Gegraphicl twee uitgebreide logeerpartijen bij een roedel van zevej poolwolven op Ellesmere-eiland binnen de noordpool! cirkel. Mech ontdekt het hol waarin de witte, dikb haarde wolven hun zes pups grootbrengen en observeer! het familie-leven wekenlang. Ook gaat hij met de wolvet op jacht en ziet hoe ze drie kalveren van de oeros weteJ te ontfutselen aan een kudde van elf volwassen diereri Een adembenemend verhaal, waarbij de aankondiginj van de ontcijfering van het Maya-schrift in het hoofdrol dactioneel voorwoord, het Tsjernobyl-herdenkingsarti] kei en twee portretten van de Oekraïne en Nieuw- land een beetje in het niet vallen. OM Aids te krijgen moet je iets doen, je kunt het niet on gewild oplopen. Als de mensen dat beseffen, dan hoeft in ieder geval geen paniek te komen. Dat is het begin vai een interview in het mei-nummer van TNO-magaziti "Toegepaste Wetenschap' met de coördinator van het Ne derlandse Aidsbeleid Jan van Wijngaarden. Hij consta teert dat de Nederlanders zich vrij weinig laten wijsma ken over Aids, dat er veel minder sprookjes de rond doen dan in andere landen. De Aids-infolijn krijgt ook 400 vragen per week. Het magazine gaat ook in min der erge kwalen van deze samenleving: de opmars vat het beeldscherm. De kleine hoeveelheid (röntgen)stra ling, die van schermen afstraalt, veroorzaakt geen mis kramen of geboorte-afwijkingen. Wel wordt de scree als buitengemeen hinderlijk ervaren door velen als broi van hoofdpij n, nek- en rugklachten en stress. IN de bottenrace in Oost-Afrika tussen de Brit Richai Leakey en de Amerikaan Donald Johanson heeft laats' genoemde weer toegeslagen, nadat eerder Leakey m: nieuwe vondsten op de proppen kwam. Volgens d NewScientist van 21 en 28 mei meldt Johanson het vinde van onderdelen van een vrouwelijke Homo habilis, vroeger voorloper van de moderne mens met een schatte ouderdom van bijna 2 miljoen jaar oud. Omd; die recente vondsten wezens betroffen, die tussen meter en anderhalve meter groot waren, is de om strijdvraag naar de verschillen tussen de sexen weer tueel geworden. Gaat het om twee verschillende soorte of zijn de vrouwtjes gewoon kleiner dan de mannetje: In ieder geval geldt, dat meer informatie in de vorm va vondsten de stamboom van de mens er niet rechter op ge maakt heeft, eerder kronkeliger. De NewScientist van mei is overigens als special gewijd aan de opkomst va de moleculaire biologie in Engeland in de vijftiger jarei Met bijdragen van cracks als Max Perutz, Hugh Huxle James Watson en Francis Crick. Om te bewaren. DE Reuzenberenklauw met zijn enorme witte bloemplï raplu's vaak enkele meter boven de grond kan betf 'bermpest' genoemd. Dit in navolging van de Ameri kaanse Vogelkers, die als 'bospest' door het leven gaa Dit schrijft Pierre Grooten uit Klimmen in het Natuui historisch Maandblad van mei, uitgegeven door het Na Hist. Genootschap in Limburg. Grooten roept particulif ren en natuurbeheersorganisaties op om in ieder gevi elk jaar voor half september de bloemschermen van plant in de buitengebieden met de onrijpe zaden af snijden en te vernietigen. Want de uit de Kaukasus Zuid-Rusland afkomstige plant is aardig bezig vanu tuinen de Europese berm te veroveren en zo de natuui lijk flora te verdringen. Omdat het sap van de plant combinatie met zonlicht huidontsteking met blaren ka veroorzaken moet de bereklauw wel met handschoene worden aangepakt. TEKENGRAPJES met kubussen en cirkels en de vra; na hoeveel generaties iedereen van iedereen famil blijkt te zijn komen aan de orde in het laatstverschen: nummer van Pythagoras, het wiskunde-tijdschrift voi jongeren. Als je 28 generaties teruggaat en daarbij de tale wereldbevolking in bijvoorbeeld de middeleeuw: verdisconteert, er bovendien vanuit gaat dat voor een neratie 25 jaar staat dan moet in 700 jaar ergens iedere familie van iedereen zijn volgens Pythagoras. Het z: een leuke klus voor genetici zijn om daar eens op door rekenen en met name ook de meer biologische gevolg: daarvan onder ogen te zien. Inteelt met mate zou nog gek niet kunnen zijn en op den duur zelfs geheel onve mijdelijk. EEN golf bal heeft een pokdalig uiterlijk. Een honkbal met 216 steken aan elkaar genaaid. Spelers weten uit varing dat met dergelijke ballen meer te doen valt d; met gladde ballen. De wetenschap kan uitleggen waart dat zo is. Het populair wetenschappelijk maandbl KIJK schrijft erover in het julinummer. Daarin verd de werking van vulkanen, de catheter op reis in oi bloedvaten, en mooie ruimtefoto's van Wubbo Ockels VLAAMS België is bezig met een sterke technologist opmars. De tweejaarlijkse beurs Flanders Technology Gent is er een teken van. Dat deze ontwikkeling niet de lucht komt vallen, laat Adriaan Linters zien in wortels van Flanders Technology. Vergeleken met de zware industrie van Wallonië bli veel Vlaamse nijverheid in de vorige en het begin v deze eeuw beperkt tot kleine fabriekjes. Linters encyc) pedie-in-een-notedop schetst niet alleen de positie kant van de technische vindingrijkheid en industrii verscheidenheid, maar ook de negatieve. Zo schr: Guido Gezelle al in 1865 over de milieu- en luchtveroi reiniging: „Zwart stinkend water al onder, zwart sti kende rook al boven, vuiligheid zonder name, die de luc bederft en 't water ondrinklijk maakt voor menschen beesten, dat komt uit de fabrieken!" Adriaan Linters: De wortels van Flanders Technolo: Leuven, uitg. Kritak, 55. VOLDOENDE consumptie van calcium, vooral op jo gere leeftijd, is van groot belang bij het voorkómen v botontkalking. Steeds meer ouderen krijgen last van aandoening. Verder blijkt uit onderzoek, dat toedien! van extra calcium de bloeddruk belangrijk verlaagt. Gemiddeld krijgen we voldoende calcium binnen. To blijft een aantal groepen met een verhoogd risico ond de aanbevolen hoeveeldheid. Binnenkort komt de Vc,: dingsraad met een advies, waarin jongeren in de ouderen en zwangere of zogende vrouwen meer.calc; wordt aanbevolen. Bij het Nederlands Zuivelbureau in Rijkswijk is 1 boekje Melk in relatie tot de gezondheid verschenen, de resultaten samenvat van het onlangs gehouden s; posium over calcium, bot en bloeddruk. DE mogelijkheden tot kunstmatige voortplanting, beëi diging en manipulatie van het menselijk leven nero snel toe. Is nog te voorkomen, dat de ethiek definiti achterblijft bij de ontwikkelingen op het gebied van medische technologie? Dat vragen Daniel Overduin John Fleming zich af in 'De Laboratoriummens'. Zij gaan uit van wat de joodse en christelijke traditi over deze vragen zeggen, en komen op grond van 'de n tuurlijke wet' uit op zeer behoudende standpunten. I ethisch aanvaardbaar alternatief voor de veel geprak seerde kunstmatige bevruchting pleiten zij voor het vf der ontwikkelen van microchirurgische technieken beschadigde eileiders te herstellen. Maar daar houdt geoorloofdheid van menselijk ingrijpen naar hun meni zo ongeveer op. Dr. Daniel Ch. Overduin en John E. Fleming: De laboi bü toriummens. Amsterdam, Buijten Schipperhei ƒ32,50. Nie Van onze correspondent Het zal dan gaan om dorp nabij Lyon waar| Jean Moulin samen gearresteerd. Moulin stierf onder duistere orj naar Duitsland werd af| Het nieuwe proces wordt houden naar aanleiding klachten die zijn inge door familieleden van Franse verzetsmensen, Bij Larat en André-Louis Las| ne. Ze werden op 21 juni samen met Moulin opgej* toen een vergadering van' verzetstop werd overva door de Duitsers. Die arre| tie, waaraan slechts één wist te ontsnappen, is vool Fransen nog altijd een heell laden zaak. Zes van de nef verzetsleiders werden dooi Gestapo vermoord. Vooral over de dood van 1 lin wordt sinds het einde i 10 0 JAAR MOSKOU (RTR) - groep Sovjet-dissideJ die onlangs uit de gevaf nis is vrijgelaten heeft i dag het eerste nummer! publiceerd van een of hankelijk blad dat 'Gï nost' (openheid) heet. Dl mee tasten zij de grenzet AMSTERDAM (ANP) - De grot* vangers op het Beursplein maandag Koninklijke Olie en Oca «er Grinten, die fors duurder wa Het gespj-ek van de dag was de vë ontwikkeling bij de drie uitgeve: sevier, KI uwer en Wolters S waarvan de noteringen in de o werden opgeschort Later biet Wolters haar voorgenomen «Juwer aantrekkelijker dan oa. Elsevier wil maken, zodat met mnS wordt uitgekeken naar de 1 ontwikkeling begin volgende wee; Het hogere Wall Street had od sterdam een gunstige uitwerkina (jê mnkhj ke Olie kon hiervan opq profiteren met een winst van bijl t 28^ >40. Sinds eind vorige we tekent dit een avance van ona J18. De andere internationals brc* Pon in de loop van de dag iets afl e stemming was lang niet slecht J Océ-Van der Grinten bakte hl grO hoorlijk bruin. Via diverse bied 'illf®en ging het snel naar ƒ476, een 1 /an 121. Verzekeraar Aegon biel noorlij k in trek met een vooruil °P ƒ08,30 en ook fondsj bcSh °yd' BorsumO Amev dedj iyI soed. L.f totale omzet handhaafde! ets boven 1 miljard,gulden. Waren daarbij goed voor r - IK 0^* antonius y* antonius 5V* oongr.o.l.v. gasthuis y* gasthuis 4^ gasthuis gasthuis hooghuys 4 7% protz.hs Protz.hs protz.hs (oostb.) (oostb.) lourdes (tilburg) I (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenb liduina ('s-h'bosej ('s-h'b ('s-h'fc

de Stem | 1987 | | pagina 4