DESTEM W E EKE DE Sl 'ROVEN, STELEN EN HOERJAGEN ZOO SCHANDIG' T? 'Risico's aai fen Vlissingse kwajongen, die de godganse dag aan zo'n groot touwslagerswiel staat te draaien, terwijl de zeelucht zomaar in z'n neusgaten waait... Nee, Michieltje de Ruyter had andere dromen: furore maken achter de horizon, de breeveertien op. En hij kreeg de wind in de zeilen... geen geschiedenis boek kan om Michiel heen. Duizenden Zeeuwse jongens droomden in die dagen hetzelfde, maar ze bleven naamloos, op oorlogsbo dems, kapersschuiten, of... Misschien gingen ze wel in zee met die grillige multinational uit de gouden eeuw, de Verenigde Oostindische Compagnie. Uit de anna len van deze roemruchte compagnie doemt het beeld van hun barre belevenissen over- en op zee steeds scherper op. Ter gelegenheid van een VOC-festival dat Zeeland deze zomer houdt slaat menigeen er de vergeelde pa pieren nog eens op na. Om het verhaal over Zeeuwen -en Zeeuws-Vlamingen- overzee boven water te krij gen. Gevreesd Zwijnen Vijandig ZATERDAGI 4 JUL119871 Nootmuskaat Kassa Karakter Wingewest Burgemeester Boeteling Kerstnacht 1783 een feestje gel Breda fietsen", woon". „Goed SPSJ en Rome naar B' Over nog geen iets te maken h nasium in Bred over 3000 km. maakt een eve Het is het begi staan van de B deelnemers, mensen, op de terug zijn in Bre neming met ee deelnemers het moeten leggen, helemaal) van tocht in de kom de kranten van daag de stand Muiterij Voorteken E Door Jan Jansen Ter liefde van het gewin, daar het al lemaal om draait en reist (Joost van den Vondel). Het ging natuurlijk niet zonder slag of stoot, de samenwerking van de Zeeuwen met die Hollanders. Ze verdachten elk aar ervan de meeste munt te willen slaan uit een gezamenlijke scheepvaart- en handelsonderneming; op verre, onover zichtelijke kusten nog wel. Logisch wan trouwen van Zeeuwse kant, gevoed door de recente geschiedenis: terwijl de Zeeu wen aan hun dijken werkten, lagen Hol land en Vlaanderen in de clinch om het bezit van dit interessante gewest. De bronnen geven prijs hoe Hollanders en Zeeuwen 'malcander de schoenen van de voeten en het geld uit de buidel zeil den'. Maar het ging om het gewin en daar waren de zeventiende-eeuwse Zeeu wen helemaal niet vies van. Dus kwam er toch een Verenigde Compagnie om za ken te doen in Oost-Indië. Volgens een ruwe schatting scheepten er in de VOC- periode (1602-1799)zo'n vijftigduizend Zeeuwen in. Bijna twintigduizend zou den hun provincie nooit terugzien. Geen wonder. In oorlogsgeweld, slecht weer en op rotsige kusten leden maar üefst honderd van de 366 in Middelburg gebouwde schepen schipbreuk. De Cru soe die dat overleefde was zeldzaam. En de omstandigheden aan boord en in de kolonies overzee waren allerbelabberdst en gevaarlijk. De gevreesde ziekte heette toen scheurbuik, dodelijk als een schip niet tijdig een kust bereikte, waar verse groente en koel helder water voorradig was. Brood en boter, bonen en spek vor men een eenzijdig dieet; logisch dat, ter afwisseling, een oorlam erin ging als koek. Een slechte reputatie kregen de VOC- reizen op den duur, waardoor de be windhebbers niet al te kieskeurig konden zijn bij het aanmonsteren van de matro zen. De Zeeuwen brachten het er nog niet slecht af. Jong vertrouwd met de zee, en ambitieus, schopten velen het al gauw tot stuurman of schipper. Om ver volgens met harde hand de ongeregelde bende aan boord onder de duim te hou den. Kwamen ze eens aan wal, dan was het ook meteen raak. 'Soldaten en matrozen van de Oostindische Compagnie woeden als wilde zwijnen, zij roven en stelen en hoerjagen zoo schandig, dat dit bij hen geen schande schijnt te wesen', schreef een opvarende in 1677. Een 'heer van zes weken', was hij, als het schip -na jaren soms- eindelijk de bestemming bereikte. Kroegbazen en meisjes van plezier leg den vlot beslag op de kleine gage. Heel wat matrozen hadden geen trek meer in de terugtocht en bleven hangen in de nieuwe kolonies. Het aantal zeelieden op de Zeeuwse arbeidsmarkt dunde soms le lijk uit. Op den duur stuurde de Zeeuwse kamer zelfs wezen van amper twaalf jaar mee aan boord, sommige vrijwillig, andere bij wijze van straf. Hun uitrusting zag er be ter uit dan die van de gemiddelde zee man. Kleding, schrijfmateriaal, gereed schap, een bijbeltje, etenswaren, drank en tabak kregen ze mee op de lange reis. Bij sommigen was het er nog op de rede voor Walcheren al doorgedraaid, zo blijkt uit een brief van een wees uit 1728: 'jenever en tabak. Daar zit ik schaars in, want jenever heb ik niet meer. Die moet ik lenen. En tabak heb ik weinig meer. Daarom, mijn Heeren, is mijn verzoek, zoo mijn Heeren believen, wat over te zenden, want ik kan niet wel zoo in zee gaan'. Wisten jonge zeeheden veel wat hen te wachten stond. Wilde verhalen verbleek ten in werkelijkheid. Er woedden tropi sche stormen onderweg; als je landde leek het even het paradijs, tot ineens ■J en toch wel heel na- |1 .vrant voorbeeld van de verwor- ding en de decadentie van deze tijd zien we in het verval van de Hells An gels tot een groep lieve, vreedzaam knor rende, leren beren. Ze vergrijzen en ze zijn hun stalen binnenvering kwijt. Vroeger re- Een kuilschlp op woelig water. den ze met hun Harleys dwars door kinder wagens heen en hingen vertwijfelde oude vrouwtjes aan hun voorvorken. Ze roofden bruiden uit kerkportalen en sloegen bier- blikken plat op de schedels van schuchter protesterende bruidegoms of legden hen met een zwiepende motorketting het zwij gen op. De engelen zijn uit de hel getreden. Ze hebben hun hart uitgepakt. De pit is er uit. Dat kan niet gezegd worden van G. Gor don Liddy, de ontwerper van een aantal krankzinnige Watergateprojecten ten be hoeve van ex-president Richard M. Nixon. Liddy is nog een van de weinige pure Neanderthalers in onze vermolmde bescha ving. Als jong officier van justitie schoot hij, teneinde een zeker dramatisch effect te bereiken, tijdens een requisitoir een kogel in het plafond van de rechtszaal. Terwijl Oe VOC-werf In Middelburg anno 1778. Uitvaren schaarsgeklede donkere inlanders te voorschijn kwamen, dreigend met primi tieve wapens. Kon je dat sussen, dan zat je goed. Voor een ruilhandeltje, of om iets te beginnen met vrouwen die je nog nergens zo bloot had gezien. Maar vaak overheersten wederzijdse achterdocht en vijandigheid bij ontmoe tingen met die vreemde volken. Wat ad miraal Verhoeff in 1609 overkwam toen hij met de Middelburg op expeditie ging naar de 'Moluques en de eylanden van Banda' is niet uniek. Ze aasden er op een lucratieve handel in nootmuskaat, want dat was toen niet alleen een smaakver sterker, maar ook een conserveermiddel, zo vertelt Doeke Roos in 'Zeeuwen en de VOC'. Geharrewar en een dreigende houding van de inlanders weerhield de afvaardi ging uit de republiek er niet van om op Banda te beginnen met de bouw van een vesting. Als dat maar goed ging... Roos' boek: 'Twee weken lang hielden de inlanders zich rustig en op de 21-e mei werd Verhoeff verzocht een vriend schappelijke bespreking te houden. Hij begaf zich wederom, vergezeld van zijn Brede Raad aan wal, ditmaal begeleid door veertig soldaten. Deze overmacht stond de inlanders niet aan en hem werd verzocht om zonder soldaten zich naar een afgesproken plaats te begeven. In goed vertrouwen voldeed Verhoeff hier aan. Nauwelijks was de admiraal ver dwenen of de achterblijvers hoorden ge schreeuw. Toen de soldaten op het hulp geroep afkwamen, vonden ze alleen nog de onthoofde lichamen van Verhoeff en die van de leden van zijn Brede Raad. Later bleek dat alle andere Nederlanders op de overige eilanden ook waren var- moord. De wraak van de Nederlanders bestond uit het doden van alle inlanders op het eiland'. En het werkte nog ook: de opgejaagde bedreigde Bandanzen drongen aan op vrede; waar de VOC-delegatie wel voor voelde. De voorwaarde luidde dat er geen handel zou worden gedreven met vreemden. Was het daar niet om begon nen... In het thuisland wreven de Heren XVII -heersers over de VOC- zich verge noegd in de handen, als ze zulke berich ten hoorden. Kassa. Het relaas van Roos toont aan dat niets menselijks ook de bewindhebbers van minder sterke Watergateboeven in ruil voor milde straffen zongen als kanaries en nachtegalen, hield George Gordon Battle Liddy zijn mond. Hij kreeg, als dankbetui ging voor dat onwelwillende zwijgen, twin tig jaar gevangenisstraf aan zijn broek. Liddy was, en is nog steeds, een harde man. Uit een verhaal in een bijlage van The Observer blijkt dat Liddy thans in een aartsconservatief district in Californië, Orange County, aan het hoofd staat van een academie, waar knapen die hard ge noeg zijn om met het voorhoofd een eiken tafel tot brandhout te slaan, les krijgen in het bestrijden van terroristen en andere on- toen vreemd was. Gierige ijdeltuiten, op prestige beluste weldoeners, prima stuur lui aan wal, even naachtig als kinderach tig. Sommigen hielden er wel erg lugu bere gewoontes óp na. Zoals Middelbur ger Daniel Raderniacher, bewindhebber van 1771 tot 1799, «Me op zijn buitenver blijf Poppenroedeaimbacht graag en gul gasten ontving. Zo vaak dat het ging vervelen misschien. Eens droeg hij zijn bedienden op om van elk gerecht dat op tafel kwam, maar ook van elke soort wijn die gedronken werd, een gedeelte in een porseleinen emmer te mikken. Na de martijd nodigde hij zijn gasten uit om 'door het aanschouwen van «Mt walgelijke mengsel een denk beeld van hun maag te vormen'. Walcheren staat centraal in Roos' ge schiedschrijving, want daar vinden ze dat Amsterdam ten onrechte de boven toon voert. Het is duidelijk waaraan Middelburg haar pretenties ontleent; daar gebeurde het, wat Zeeland betreft. En waar waren de Zeeuws-Vlamingen? Zoals zo vaak, een verhaal apart. Het ge bied was een generaUteitsland, overwe gend katholiek en nog geen 'deel van Ne derland'. Een wingewest, uitgezogen door de republiek waar de bevolking weinig of niets terug zag van zware tol heffingen en dubbele belastingen. De uitgebuite Zeeuws-Vlamingen zongen een toontje lager. Toch leverden ze hun aandeeltje. De Zeeuwse kamer v«:rnoemde schepen naar plaatsen beneden de Westerschelde: de Sluijs, de Sas van Genth, de Zaamslag (2x), de Schoonclijke en de Zuiddorp. Dit schip verging; voor de AustraMsche westkust, op de derde reis naar de oost. De Zuiddorp werd beroemd na de ber ging in 1927, toen duikers een groot deel van de vracht boven water haalden, wat nu allemaal nog te kijk staat in Austra lië. Roos twijfelt er niet aan dat ook veel Zeeuws-Vlamingen aanmonsterden op de VOC-schepen. Hun namen staan op de monsterrollen uit «Me tijd. Een aantal prominente opvarenden uit het gebied speelt zelfs een hoofdrol, zij het een be denkelijke, in het boek van de VMssinger. Pieter Nuyts was er zo eentje, een protes tants Middelburger, en burgemeester van Hulst (in 1645 door stedendwinger Frederik Hendrik veroverd) van 1649 tot 1655, het jaar waarin hem een plechtige aanvaardbare typen. In een bij het artikel geplaatst portret ziet Liddy er vervaarlijk uit, als een kruising nameüjk tussen Hitier en Mussolini, «Me de wereld in kijkt met de blik van Rudolf Hess. Ja, dat is de man die, om zijn stoerheid te bewijzen eens met smaak een dode rat oppeuzelde en zijn hand zo lang in een brandende kaarsvlam hield, dat de omstanders onwel werden van de baklucht. Een man van karakter. Voor 3000 gul den per week bouwt Liddy je om tot 'anti agressor commando'. Liddy staat boven dien aan het hoofd van de organisatie 'Hurricane Force', een ploeg supercom mando's «Me voor een honorarium van een half miljoen dollar privé-opdrachten uit voert, zoals bijvoorbeeld het bevrijden van gijzelaars waar ook ter wereld. 'Hurricane gewin begrafenis ten deel viel. Maar waaraan hij dat had verdiend? Want in het verre oosten had de geboren Middelburger het op alle fronten verbruid. Op Formosa verziekte hij in 1628 de belangrijke be trekkingen met de Japanners volledig en Met hij zijn zoontje in gijzeling nemen om zelf vrijuit te gaan. 'Het optreden van gouverneur Nuyts op Formosa na het vertrek van de Japan ners bleef allerminst fraai. Hij sloot met China een voor de VOC onvoordehg contract af, waarvoor hij zelf negentig schuitjes goud aan smeergeld in zijn zak stak. Hij was een Mefhebber van vrouwe- Mjk schoon en had omgang met Moor- sche vrouwen. Hoewel getrouwd, dwong hij een inwoonster van Formosa om, te gen haar wil, met hem op inheemse wijze in het huweüjk te treden', schrijft Roos. In 1629 was hij dus gouverneur af en twee jaar later stierven zijn vrouw (in Batavia) en zijn zoontje (in Japan). Het zag er allemaal heel duister uit, tot de Heren XVII een Mst bedachten! Ze stuurden Nuyts als boeteling naar Japan, een zeer geslaagde actie, want mensen en schepen werden vrij gegeven en de han del kwam weer op gang. En Nuyts? Hij was de gijzelaar van de shogun, maar er zou hem 'geen andere swarigheit overcomen als de detentie van weynige jaren onder eeriijck tractement'. In 1636 Meten de Japanners hem vrij, maar toen had de Hoge IntMsche Rege ring nog een appeltje te schillen, wegens een lopend proces en achterstalhge schulden. Een jaar later zat hij als ban- nehng op een retourschip van de VOC, compagnie die Nuyts' eerherstel nog om zette in klinkende munt ook: 18.000 gul den schadevergoeding. Twaalf jaar later werd deze man burgemeester van Hulst. Dominee Jacob Metzlar kwam ook van Hulst. Hij verbleef een aantal jaren in In«Më, maar verkoos in 1783 terug te gaan, samen met nog enkele vooraan staande Zeeuwen. Het verhaal over hun bloedige belevenissen is te danken aan een attente en schrijflustige opvarende van de 'Java', zekere Lusson. De Java en de Slot ter Hooge zijn de belangrijkste schepen van een vloot van zeven. Ze zei len niet alleen Hollanders huiswaarts, maar vervoeren ook Javaanse slaven naar Kaap de Goede Hoop. En onder de bemanning zijn tientallen ontevreden Chinezen. Kerstnacht 1783 op de Indische Oceaat Vertrek (per büS officiers en passagiers van de Java zitter op het halfdek, de kaarsen zijn gedoofi 'De zee bijna zonder beweging zijnde, e: soo stil als wij deselve nog ooit geziei hadden, gepaard met enige verfrissen! koelte, bragte ons in een aangenan droefgeestigheid', schrijft Lusson. Melzp monsterfietstocht Delp lar is erbij met zijn vrouw, de genadelos moest studeren voor h; kapitein Tromp rookt een pijpje, en oos raadsheer Jacob Radermacher en zijl vrouw genieten van de tropennacht zee. Niet voor lang. Door Eugène Loomans Noor van Oerle (19) hee pen maanden twee wekef nen maken van de voorbel aan het Stedehjk Gymn; slaagd). „Als je niet meei twee weken van een afst; ken denk je: die mensen gek. Maar de eerste trail 1 weer een ontzettende I doen". Fysiotherapeute Karin zijn van de buitenwerel. reacties op de plannen: jil wat ontzettend gaaf om tussenin zit niets. Het treem, maar wel heel lei Swets en Noor van Oe hiermee woordvoersters ook maar iets met de Woeste kreten van met lange messen wapende Chinezen verscheuren de stift! Muiterij aan boord, die Radermacher, vrouwen van Metzlar en Lusson, twf luitenants en een matroos het leven kosl Kapitein Tromp op wie de muiters hl hadden voorzien, redt het vege lijf. weet wat vechten is. Schrijver Lusso: verbergt zich onder een tafel en wordt z de belangrijkste getuige van een muiten UUI) '"f*" le die enkele minuten duurt. maken heelt. Even later Mggen de Chinezen weer hun hangmatten. Ze slagen er niet in oi de bange Javanen op te hitsen en de vo gende ochtend veroordeelt de scheep raad hen ter dood. Een vonnis uit angsi want hoe hou je zolang tientallen mu tende Chinezen onder bedwang? Oo daarom slaat men hen b'enedendeks mi een koevoet de schedel in. Zonder plicht plegingen worden alle Mjken overhoor gezet. Nog geen twee maanden later (her)troii wen aan de Kaap drie hoofdrolspeler uit dit drama: kapitein Tromp, de wi duwe Radermacher en...de brave dor nee Metzlar. De tijd heelde de wondej opmerkelijk snel. Metzlar vindt troost!; een Kaaps meisje van negentien, e! neemt haar mee naar Zeeland. De hu chelaar schrijft later wel aan een vrien over 'het aller afgrijsehjkst bloedbad', f over de dood van zijn 'geUefde hut vrouw', maar verzwijgt zijn nieuwe hl weüjk. Op 15 juh zijn zij twee va die vanuit Breda per bui naar Delphi om per racefj Force' zou reeds drie vererende opdrachten hebben uitgevoerd. Het wonderbaariijke karakter van G. Gordon Liddy wordt door Jeb Stuart Ma- gruder - een stekelbaars tussen de Water- gatehaaien - beUcht in zijn boek 'An Ame rican Life'. Liddy was, aldus Magruder, een schraal mannetje «lat vol met James Bondsteken zat. Hij gaf handen als met een ijzeren klauw, sprong uit rijdende auto's en hij legde aan wildvreemde vrouwen uit hoe zij bedreigers met een scherp gepunt pot lood naar de eeuwigheid konden zenden. Ja, net boven de adamsappel, mevrouw. Hij had al «Me kunstjes bij de FBI geleerd en in opdracht van deze machtige instantie zou hij een man in zijn garage hebben op gewacht en gewurgd. Helaas bleek het de verkeerde man te zijn geweest, zo had Liddy enigszins geïrriteerd aan dat verhaal Roos ziet de hele affaire als een voort ken van de ondergang van de VOC, in de achttiende eeuw steeds meer bukt gaat onder bedrog, eigenbelang willekeur, vooral in de slecht controlee: bare gebieden overzee. Als de Franst| komen (1795) is het definitief afgelopi Vergaan Onder Corruptie, vertaalt nu VOC in die nadagen, en weinig Zeeuwi die het kunnen tegenspreken. toegevoegd. Maar ja, waar gehakt wo: vallen spaanders en in hel landsbelsi moet je daarmee kunnen leven. Liddy vil telde Magruder ook dat hij een revohl had waarmee hij onder water kon schiete Dankzij Jimmy Carter heeft Liddy van1 vonnis van 20 jaar nog geen vier en i half jaar behoeven uit te zitten. In de wehjke Amerikaanse gevangenissen pende Liddy zich tegen complotten een bijlsteel waaraan nog een roestig sij ijzer zat, een stalen pijp en een fhnke dol bluf. Niets en niemand kon hem brekt Hij is alleen zijn borsteüge kuif kwij waarmee hij dertien jaar geleden een gebakken koekepan kon schuren. Nu Hells Angels zijn verworden tot gemotój seerde teddyberen is het goed te weten er nog mannen van staal en karakter staan. Zoals Liddy. RECTOR SCI De heer G. Schaaf* het 100 jaar oude Stej sium in Breda, een leerlingen voor zestig meenten in de ven Breda haalt. Hij stn wijsheid uit, die men sium verwacht aan te kamer hangen (hoe tr en foto's van de stede en Athene. Zijn rol bij de fie, phi-Athene-Rome-Bri een 'zijdelingse', „h schuilt wel een avO1 avonturiers bij elkaa: er een wild plan op goed dat er iemand g heb ik gezegd dat de tijd 17 moest zijn. Dai aldus de rector. Er is naar zijn me1 aanwijsbare risico's peloton fietsers is in het zuiden van Italië als in ons land. Bovi weinig fietspaden, zij. het zuiden van Europ auto's en niet voorzie') laag waardoor ze bij spekglad worden, om bij naam te noemen. De afwisseling tus: sport is naar zijn men de grote uitdaging wat lang denk ik' voorzichtig. „Het mee deel voor ons is natuu de weg tussen Athene het vervolg zal het een spelen hoeveel moeite zullen hebben om da komen. Er zullen er hij zijn die meer ben en de zwakste tenslotte het tempo. het derhalve sterk ven energie ze over hebbe turele gedeelte van de

de Stem | 1987 | | pagina 18