L: ?ONIC. Meer werk op Antwerpse linker Schelde-oever EVOLKINGSAANTAL HULST LOOPT 'DRAMATISCH' TERUG Straf vier maanden voor diefstal auto 'Vertrek van Sterre-directeur er lies voor zwakzinnigenzorg' Reynaertmarkt in binnenstad Hulst Sportdag ZMLK-scholen Zware straffen op 'de dag van de hoge promillages' Tractor starten: brandschade 200.000 gulden wmmm Voor tafels in gezellig familieverband tt TT GROOTSCHEEPSE UITBREIDING VAN INDUSTRIËLE EN ANDERE ACTIVITEITEN TERNEUZEN - De bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen neemt langzaam maar zeker af. In de eerste vijf maanden van 1987 liep het aantal Zeeuwsvlamingen met ongeveer 250 personen te rug. are slachting jonder schapen Eén procent Cijfers GEDEPUTEERDE DON BU AFSCHEID P. BOTTELIER: VRIJDAG 3 JULI 1987 Promotie VLISSINGER 'RECORDHOUDER' Iedere trip, ver of dichtbij, begin! in de ANWB winkel. U vindt er een schai aan informatie over alle landen of streken van Europa In allerhande reisgidsen. 01 u nu rondlrekt of op een vaste plek blijft Via de ANWB maakt u kennis mei de historie, de cultuur en alles wal daar bijhoor! kunst, eien en drinken, spon en ontspanning. U vindt dit allemaal in de ANWB reisgidsen Daarnaast zijn er de reisboeken van Dominicus. de gidsen van Lannoo en Kosmos, de handige gidsjes van Berlitz, ol anders wel het alles in één-boek 'Het Beste Boek van de Weg' Vol technische en toeristische informatie Ook op het gebied van kaanen is hei ANWB assoniment onovertroffen Van alle goede uitgevers hebben we ze. Heel Europa tot in detail, als u wilt Bij een goede voorbereiding van de vakantie hoon een bezoek aan de ANWB- wmkel Immers daar vindt u nog veel meer leuke en nuttige vakantie ideeen Zoals een in Oostenrijk verplichte verbandtrommel. de zonnige kampeer en strandstoelt|es en uw vaak onmisbare LPG nippel Voor verrassingen komt u dan niet snel meer te staan, of het moeten aangename zijn. Lid van de ANWB. Daar kun je nog veel plezier van hebben. eUut «Mt Spedaliteitenrestaurant OosieAoutseweg - Teteringen - 076-713381 DE STEM VANZEELAND T27 Havenschepen Devroe: .Irritatie over Smit- roes. - foto archief de stem Van onze verslaggever ANTWERPEN - Er bestaan vergevorderde plannen voor grootscheepse uitbrei ding van industriële en an dere activiteiten op de lin ker oever in Antwerpen. Die activiteiten leveren ze ker 300 nieuwe banen op. Chemiereus Petrofina wil er samen het Finse staatsbedrijf Neste Oy een zogeheten 'stoom- kraker' bouwen. Zo'n kraker zet nafta om in ethyleen, een petrochemische grondstof. Deze nieuwe fabriek wil men koppelen aan de twee reeds be staande krakers van Petro- chim, een dochtermaatschappij van Petrofina in Antwerpen. Het project gaat vijftien mil jard frank kosten. Eind dit jaar moet de eerste spade de grond Volgens de Antwerpse ha venschepen, mr. Jan Devroe, die zeer in zijn nopjes is met deze forse uitbreiding op het linker oevergebied, die jaren lang op zich heeft laten wach ten, moeten de vergunningen nog worden verleend. „Het be drijf zal aan zeer zware milieu- eisen moeten voldoen; de con trole is hier tegenwoordig erg streng en dat is maar goed ook", aldus Devroe. Aan het Vrasenedok, een van de nieuwe insteekhavens op het linker oevergebied die verder worden uitgebreid, willen zich enkele overslagbedrijven vesti gen. „Wij hebben verschillende aanvragen in behandeling", al dus Devroe. De havenschepen laat er geen twijfel over bestaan, dat Antwerpen er bij blijft dat het Baalhoekkanaal -dat het lin ker oevergebied een betere ver binding met de Westerschelde moet geven- in ieder geval aangelegd moet worden. Zoals bekend is het graven van dit kanaal, waar Zeeland zich fel tegen verzet, gekoppeld 'aan de zogeheten Maasverdragen, over welke verdragen een com missie van wijze mannen zich nu buigt. Devroe: „Dat kanaal, gepro jecteerd in het verlengde van het vijfde en het zesde dok, is nog altijd noodzakelijk voor de ontsluiting van het linker oevergebied". Intussen is de irritatie in Antwerpen over de opmerking, die minister Smit-Kroes on langs bij de sluiting van de Philipsdam maakte over de vuile Schelde ('De Schelde is vuiler dan de Rijn') en bij die gelegenheid België nalatigheid verweet, nog steeds erg groot. Volgens havenschepen De vroe, die zich stevig heeft geër gerd aan de uitlatingen van 'deze hooghartige dame' is het Scheldewater dat vanuit Ant werpen richting Westerschelde stroomt schoner dan bij bin nenkomst vanuit het Boven- scheldegebied. „Er zijn in ons havengebied in de afgelopen jaren veel zuiveringsinstalla ties gebouwd. Vandaar. Het ge west Vlaanderen heeft miljar den in de zuivering van water geïnvesteerd en dat kun je nu merken". Minder Zeeuwsvlamingen Met deze teruggang wordt de tendens voortgezet van de tweede helft van 1986, toen geheel Zeeland werd gecon fronteerd met een vertrekoverschot. jVan onze correspondent EINKENSZAND - Twee honden hebben in de nacht pan woensdag op donder- in een weiland nabij Seinkenszand een ware llachting onder schapen pangericht. Van de 39 in het iveiland lopende dieren verden er 25 gewond. Acht- daarvan moesten door en dierenarts worden af- Igemaakt. De toegebrachte schade be- Iraagt volgens de politie enkele puizenden gulden. Eigenaren i de dieren zijn M. M. uit 'S; Heer Abskerke en A. H. uit fee. Tegen de eigenaren van Be honden (twee bouviers) B. K. In J. S. uit 's-Gravenpolder is proces verbaal opgemaakt De schuur ging geheel in vlammen op. - fotowim kooyman Van onze correspondent EEDE - Een hangar met stro en vlas, eigendom van G. L. in Eede, is gisteroch tend in vlammen opgegaan. Ook een tractor die in de schuur stond, ging verloren. De brand brak uit tijdens het starten van de tractor, waardoor vonken in vlas en stro belandden. Dat was om ongeveer 10.15 uur. Het vuur greep snel om zich heen, vooral door de aanwezig heid van het stro en het vlas. De brandweerkorpsen uit Mal- degem (B.) en Aardenburg, die snel ter plaatse waren konden niet verhinderen dat de hangar geheel in de vlammen opging. Een naastgelegen schuur werd beschadigd. De schade die ontstond wordt geschat op 200.000 gul den. Van onze correspondente MIDDELBURG - Voor het stelen van een auto kreeg de 27- jarige Goesenaar J. K. donderdag bij verstek door de poli tierechter in Middelburg een gevangenisstraf opgelegd van vier maanden, waarvan een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Zijn wel verschenen 40-jarige ex-vriendin P. P. kreeg voor haar medeplichtigheid aan de V ertalen zaak een boete van 300 gulden. Van de acht Zeeuws-Vlaamse gemeenten groeide alleen Axel: met veertien mensen om pre cies te zijn. Alle andere ge meenten tellen minder inwo ners dan op 1 januari 1987 het geval was. Het meest dramatisch is de ontwikkeling in Hulst. In abso lute zin scoort deze gemeente het hoogst. Per eind april had men al zestig inwoners verlo ren. Geschat wordt dat het cij fer per 1 juli -100 laat zien. Procentueel spant Sluis de kroon: 28 minder inwoners dan op 1 januari 1987 het geval was. Dat betekent dat de bevolking met één procent terugliep. Sas van Gent zag zich in deze eerste maanden geconfronteerd met de gevolgen van de voorge nomen sluiting van de CSM- suikerfabriek. 39 Mensen keer den tot 1 juni Sas de rug toe, daarbij waren complete gezin nen van CSM-werknemers. In Hontenisse werd de situa tie ronduit 'slecht' genoemd. Deze toch al niet overbevolkte gemeente zag haar aantal in woners in een half jaar tijd met 28 dalen. Zelfs Terneuzen, de 'motor' van Zeeuwsch-Vlaan- deren, had op 1 juni negen in woners minder dan op 1 janua ri. Het betekent wel dat gemeen ten meer aandacht moeten gaan besteden aan het behoud en de verbetering van de be staande woningvoorraad in plaats van al te ambitieuze uit breidingsplannen te ontwikke len". Zo is er in Oostburg sinds de herindeling van 1970 erg veel nieuwbouw gepleegd. In IJzen- dijke, Oostburg en Breskens verrezen compleet nieuwe woonwijken. Kijkt men naar het bevolkingsverloop, dan is (groot)-Oostburg sinds 1970 slechts met een kleine honderd inwoners gegroeid. Volgens de gedeputeerde be tekent de bevolkingsafname, door de Provinciale Planologi sche Dienst overigens pas na het jaar 2.000 voorspeld, een ex tra stimulans voor het provin ciebestuur op de thans ingesla gen weg voort te gaan. „Voor waarden scheppen voor betere leef-, werk- en woonomstan digheden voor de huidige be volking. De teruggang in Zeeuwsch-Vlaanderen onder streept nog eens het belang van een vaste oeververbinding voor deze streek. Zo'n WOV heeft een enorme uitstraling in di recte werkgelegenheid en maakt aantrekken van nieuwe bedrijven mogelijk. Op zo'n manier kun je de leegloop van Zeeuwsch-Vlaanderen moge lijk een halt toeroepen". Het gebeurde in de nacht van 4 januari, nadat de vriendin wat eerder de zaak in de opvallende auto van haar vriend had ver kend. Bij die gelegenheid werd zij aangehouden voor een con trole en toen later de eigenaar van het garagebedrijf aangifte deed van diefstal van een van zijn auto's, liep het spoor al spoedig naar K., waar de auto (met een waarde van 30.000 gulden) inderdaad bij de wo ning werd aangetroffen. De raadsman van mevrouw P., mr. Olie, betoogde dat zijn cliënt gehandeld had onder dwang en bedreiging van haar vriend. Meermalen reeds was zij door de man mishandeld en ook nu had hij gedreigd haar wat aan te doen als zij niet meewerkte. Hier was dan ook sprake van pure overmacht, al dus mr. Olie, die van mening was dat zijn cliënt diende te worden ontslagen alle rechts vervolging. Gedeputeerde E. Maris-Koster constateerde dat de terugloop een voortzetting is van een eer der geconstateerd feit. „Het is niet plezierig, al moeten we er niet al te dramatisch overdoen. De bevolkingscijfers voor Zeeuwsch-Vlaanderen zijn als volgt: (eerste getal per 1 ja nuari 1987, tweede getal laatste officiële telling) Aardenburg 3.874 3.852 (per 1 juni) -22 18.324 18.286 (per 1 juni) -38 Sluis 2.918 2.890 (per 1 juli) -28 8.937 8.898 (per 1 mei) -39 Terneuzen 35.411 35.402 (per 1 juni) - 9 12.240 12.254 (per ljuni) +14 7.495 7.481 (per 1 juli) -28 Hulst 18.548 18.488 (per 1 mei) -60 pan onze correspondente PLINGE - Gedeputeerde W. Don sprak gisteren op de pcheidsbij eenkomst van flgemeen directeur P. Bot- ®üer van De Sterre te plinge van 'een verlies voor Pe zwakzinnigenzorg in feeland'. Na vier jaar ver- plijf in Zeeuwsch-Vlaande- vertrekt Bottelier naar jfeoord in Tilburg, waar een zelfde functie gaat «kleden. Pon prees de scheidende direc- Pur voor de goede contacten en ^menwerking met provincie ministerie, waardoor voor Pe Sterre veel bouwplannen prealiseerd konden worden. Voor de regio werd door de inzet van met name Bottelier bereikt dat dit jaar een federa tie van samenwerkingsverban den geestelijke gezondheids zorg Zeeuwsch-Vlaanderen tot stand zal komen. Een goede aanzet tot samenwerking. De dag begon met een af scheidsbijeenkomst voor de be woners, die met volksdansen, een playbackshow en een toe spraak van bewoner Mark Bic kei de directeur uitwuifden. In de namiddag gaven vele pro minenten uit de gezondheids zorg, uit de provinciale en ge meentelijke overheid, acte de présence. In het rijtje van sprekers zijn te noemen: J. Meysen, econo misch adjunct-directeur van De Sterre; mr. J. Dieleman, voorzitter stichting bestuur De Sterre; plaatsvervangend di recteur-generaal van het mi nisterie van VWC J. Richelle; A. Buys, voorzitter van de on- dernemersraad; S. Schutte, voorzitter van de oudervereni ging van De Sterre; drs. T. Krol, oud-algemeen directeur van De Sterre; drs. C. Vande Putte, voorzitter van de ROZ Zeeuwsch-Vlaanderen (Regio naal Overlegorgaan Zwakzin nigenzorg); J. Vaessen, dienst hoofd van De Sterre en me vrouw J. van Engelen, oud-ge neesheer directeur van De Sterre. Tijdens deze bijeenkomst was er tevens gelegenheid ken nis te maken met de nieuwe al gemeen directeur van De Ster re, de heer J. Pelgrim. Van onze verslaggever HULST - In Hulst wordt zondagmiddag voor de derde keer de zogenoemde Reynaertmarkt ge houden. maandags ook al een is", zegt R. Meerschaert van de martcommissie. „Wel nu, daar zijn verschil lende argumenten voor aan te voeren. Allereerst is het natuurlijk een stuk promotie voor Hulst. Op zondag krijg je doorgaans toch een ander soort pu bliek in Hulst dan de tra ditionele marktbezoekers op maandag. Je kunt die mensen nu eens laten zien dat het in Hulst goed markten is. Als dat aan spreekt, komen die men sen ook op de maandag nog eens een keer terug". Meteen is dan het tweede argument ge noemd. „De zondagmarkt is ook een stuk commer ciële promotie voor de ambulante handel", zegt Meerschaert. „Bovendien pikken de horeca en de middenstand ook hun graantje mee". Bij hoge uitzondering mogen trou wens ook belangstellende middenstanders aan de Reynaertmarkt meedoen. Van 14 tot 16 uur slaan de markthandelaren hun kramen op. In tegenstel ling tot de gewone maan- dagmarkt is gezorgd voor enkele extra attracties. Zo loopt er een orkestje rond, zijn er verschil lende standwerkers en wordt er een boomzaag- wedstrijd gehouden. De openingsstunt vindt plaats op een speciaal po dium. Uit het publiek wordt een dame of heer met weelderige haardos gevraagd of die zich ter plaatse wil laten kaal knippen door kapper Blommaert. Dit tegen een contante vergoeding van honderd gulden. De zondagmarkt is een initiatief van de gemeen telijke marktcommissie. „Je zou je natuurlijk kunnen afvragen waarom er zonodig op de zondag een markt gehou den moet worden, als er 's De muziekgroep De Tamboerijn, van Vijvervreugd, sloot de sportdag af. - foto willem miefias. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Ruim tweehonderd leerlingen van Zeeuwse ZMLK-scholen hebben gisteren meegedaan aan een sportdag op het complex van Vijvervreugd in Middelburg. Het was de eerste keer dat zo'n evene ment gezamenlijk werd op gezet; de bedoeling is om er een jaarlijks terugkerende traditie van te maken. De kinderen hielden zich giste ren na de officiële opening door gedeputeerde E. Maris-Koster bezig met een afwisselend spel- circuit. 's Middags stonden on der meer voetbal en trouwtrek- ken op het programma. De Tamboerijn, een groep van Vij vervreugd, zorgde voor de mu zikale afsluiting. Zeeuwsch- Vlaanderen was in Middelburg vertegenwoordigd door de Re- genboogschool uit Hulst, de Wingerd uit Terneuzen en de Willem Alexanderschool uit Oostburg. Van onze correspondente MIDDELBURG - 'De dag van de hoge promillages', zo noemde officier van justitie mr. Nijmeijer gisteren de poli tierechterzitting in Middelburg. De straffen logen er niet om. Velen kwamen de heer Bottelier en zijn echtgenote gedag zeggen. Links de nieuwe direc teur van De Sterre, J. Pelgrim. - fotowim kooyman De 32-jarige Vlissinger N. N. genoot de twijfelachtige eer zich recordhouder te mogen noemen met een alcoholpro millage van 3.11, waarmee hij op 16 november in zijn auto was gestapt. Hoe hij na 'sloten' bier en jenever tenslotte was thuis gekomen, wist de man al lemaal niet meer zo precies. Hoe dan ook: N. ramde een geparkeerde auto, reed door, maar werd vervolgens aange houden. Politierechter mr. No- mes veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van twee we ken, een boete van 500 gulden en in totaal achttien maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk, niet rijden. Maar afgezien van de straf rechtelijke gevolgen is boven dien het rijbewijs van N. na medische keuring (gebruikelijk bij dergelijke promillages) on geldig verklaard. Om dezelfde reden zit ook de 54-jarige Vlissinger J. van L. voorlopig zonder rijbewijs, nog afgezien van het feit dat hem het rijden door de politierech ter voor twaalf maanden ver boden werd, terwijl hem daar naast een voorwaardelijke ge vangenisstraf werd opgelegd van twee weken plus een boete van 1500 gulden. Van L. werd op 3 februari van dit jaar door de politie om negen uur 's mor gens aangehouden met een al coholpromillage van 3.08, dat hij die nacht bij elkaar had ge dronken. Een gevangenisstraf van zes weken, waarvan vier weken voorwaardelijk en achttien maanden niet rijden kreeg de 30-jarige C. D. uit Terneuzen opgelegd. De hoogte van zijn alcoholpromillage kon niet worden vastgesteld, omdat hij (in de nacht van 17 oktober) zo dronken was dat hem de bloed proef niet kon worden afgeno men. Agenten zagen hoe hij via een bloemperk de straat inreed, waar hij, vlak voor zijn wo ning, werd aangehouden. Dit tot ongenoegen van D., die zich vervolgens zo verzette dat hij in de boeien moest worden af gevoerd. Voor D. was het de derde keer dat hij voor het rij den onder invloed terecht moest staan. De 30-jarige Terneuzenaar J. van K. had in de nacht van I op 2 februari getracht zijn alco holpromillage 'af te breken' door, voor hij naar huis ging, 'nog eens wat te eten'. „Onzin natuurlijk, want alcohol laat zich door voedsel nu eenmaal niet afbreken", aldus officier van justitie mr. Nijmeijer. Tot grote verbazing van de Terneuzenaar toonde de bloed proef dan ook een alcoholpro millage aan van 2.29, waarmee hij die nacht slingerend in zijn auto werd aangehouden. Van K. kreeg een voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd van twee weken, een boete van 1500 gulden en een rijontzegging van negen maanden.

de Stem | 1987 | | pagina 9