4Regen asteroïden deed dinosauriërs verdwijnen' Lief en leed van onze weidevogel EEUWENOUDE VOOROUDERS GRAAN EN GROENTEN GROEIEN ALS KOOL Verdedi relativer Huttentut, steenraket en aardpeer DE STEM WETENSCHAP DONDERDAG 2 JULI 1987 De menselijke fami liestamboom -die als geborduurd pronk stukje sommige huis kamers siert- hangt doorgaans vol gestor ven voorouders. Een reünie van pakweg twintig generaties lukt in het aardse bestaan nu eenmaal niet. Stamppot Militairen Genenbanken Prins Blaar Klimaat AMMAN (AP) - De omstreden Oostenrij heim is woensdag Hoessein om zijn 'ed prezen en begiftigd i die alleen aan ze staatshoofden is voor AMSTERD Tweede met wins T48 Groente als wandelstok Door Kees Buijs Maar wat mensen hooguit op het kerkhof bereiken, gaat planten veel beter af. In de Wageningse evolutie- tuin staan de verre over grootvaders en -moeders van onze tarwe, sla en kool rijp en groen op één rij met hun nazaten. Tachtig eeu wen tarwe passeer je daar in tachtig meter. Tarwe blijkt van nederige komaf: de ouders zien eruit als ordinaire graspollen. Pas na samensmeltingen (kruisingen) van verschillende soorten ont stond een eet- en bakbare tar we, die men al sinds zesduizend voor Christus in het Midden- Oosten verbouwt. De landras- sen, die later in Europa ont stonden, maar nu nagenoeg verdwenen zijn, laten een bonte verscheidenheid zien. Een opvallend verschil met de eenheidsworst die nu op de ak kers staat. De geschiedenis van sla is minder eerbiedwaardig, maar gaat altijd nog terug tot 2500 voor Christus. Uit afbeeldingen op Egyptische graftomben we ten we dat sla toen al als blad groente werd geteeld. Nog steeds wordt in Egypte een sla geteeld, waarvan men de olie, geperst uit zaden, gebruikt om de potentie te verhogen. Onze kropsla (omtrent vier eeuwen geleden in Europa ontwikkeld) lijkt nauwelijks op de Egypti sche oliesla. De wilde stamouders van onze koolsoorten zijn minder bekend. De Grieken en Romei nen verbouwden al boerenkool en sluitkool, dus zo Hollands is die stamppot niet. Bij kool is goed te zien hoe men, gebruik makend van een grote geneti sche verscheidenheid, de ver schillende plantedelen ontwik kelde. Zo fokte men de oksel knoppen op in spruitkool, de stengel in koolrabi, en de bloe men in bloemkool en broccoli. Op de Kanaaleilanden tussen Engeland en Frankrijk vond men een heel aparte toepas sing: van mergkool maakt men wandelstokken. De evolutietuin, aan de noordkant van Wageningen, geeft je een indruk van de rijke verscheidenheid der natuur. Eigenlijk is het een wonder dat' er nog zo'n grote variatie in opa's, oma's, ooms en tantes van onze gewassen bestaat. De mens is namelijk hard op weg om die variatie wereldwijd de nek om te draaien. Veredelaars stellen steeds strengere eisen aan het zaai zaad. Een ras moet planten le veren als gedrilde en getrimde militairen, gewapend tegen ziekten, met een hoge op brengst en kwaliteit. Hand in hand met deze strenge eisen werd de erfelijke basis van de gewassen steeds smaller. Dat moest wel fout gaan. In 1970 bijvoorbeeld kostte een schim melziekte in mais in de Ver enigde Staten vijftien procent van de oogst. De ziekte was niet te stoppen, doordat veel boeren hetzelfde vatbare ras teelden. Daarnaast verdwijnen veel plantesoorten door de ontgin- Oeroude planterassen groeien in de evolutietuin van het Wageningse Centrum voor Gene tische bronnen. broccoli bloemkool spruitkool kohlrabi sluitkool Uit verschillende delen van de wilde kool ontwikkelden zich de huidige bekende koolsoor ten. ning van natuurgebieden, door de vervuiling van grond, lucht en water en door de aanleg van steden en wegen. Veel van onze gewassen komen uit (subtropi sche gebieden en in die oor- sprongsgebieden is de geneti sche verscheidenheid het grootst. Maar ook daar slaan tegenwoordig de opbrengstver- hogende veredeling en de mi lieuverstoring toe. Als reactie op deze ontwik kelingen zijn overal ter wereld genenbanken opgericht. Die proberen de overgebleven va riatie in cultuurgewassen en verwante wilde soorten in stand te houden. Hun werk be staat uit het verzamelen, docu menteren en opslaan van za den. Kweekbedrijven kunnen In de tuin van het Wage ningse Centrum voor Ge netische bronnen in Ne derland (CGN) is het niet alles oud wat er blinkt. Een perk naast de voorou ders van sla en kool staan allerlei gewassen, die de land- en tuinbouw mis schien lonende alternatie ven bieden voor de over bekende en vaak overge- produceerde soorten. Ze zijn gesierd met poëtische namen als de huttentut (kan concurreren met zomerkool- zaad), de witte steenraket (heeft in zijn vetzuren veel weg van koolzaad), wolfs melk (oliezuur lijkt bruik baar voor de industrie), groot kaasjeskruid (mogelijk ge schikt voor de zeep- en ge neesmiddelenindustrie), gierstmelde (voorlopig alleen geschikt als veevoer) en de aardpeer (zoete inuline voor de industrie interessant). Al- Het groot kaasjeskruid bevat laurinezuur, dat ge schikt is voor de productie van oplos- en schoon maakmiddelen. Bloemen en blad zijn mogelijk inte ressant voor de geneesmid delenindustrie. Maar dan moet men zeker vijf tot tien jaar aan de veredeling gaan werken. leen al van de aardpeer heeft Wageningen inmiddels tach tig soorten uit de hele wereld in huis. De demonstratietuin van kool en sla is nog hooguit en kele weken, en die van tarwe nog enkele maanden op af spraak te bezichtigen. Het CGN ligt aan de Droeven- daalsesteeg 1, tel. 08370-22925. zaad daar bestellen. Om deze reden begon twee jaar geleden het Centrum voor Genetische bronnen Nederland (CGN). Het is geen aparte orga nisatie, los van andere onder zoeksinstellingen in Wagenin gen. Het CGN geeft leiding aan een samenwerkingsverband van onder meer de Stichting voor Plantenveredeling, het In stituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewassen, vakgroe pen van de Landbouwuniversi teit en instituten in het buiten land. In het wereldomvattend net werk van genenbanken heeft het CGN de zorg voor sla, kool, ui, bieten en aardappelen. Vijf entwintigduizend zakjes met zaden liggen inmiddels in de koel- en vriesruimten van het CGN te wachten, tot een prins hen wakker kust. Dat kan der tig tot 120 jaar duren, want zo lang moeten de zaden hun kiemkracht kunnen behouden. Maar CGN-directeur dr. J. J. Hardon wil niet alleen afwach ten. „Wij leggen contacten met genenbanken in de hele wereld, om materiaal aan te vragen waarin we nuttige en aantrek kelijke eigenschappen vermoe den. Daar kunnen we dan de veredelaars op wijzen". Zo kan een genenbank soor ten ontdekken die resistent zijn tegen ziekten of tegen klimaat omstandigheden. Omgekeerd kan een veredelaar een ver langlijstje maken met eigen schappen van een gewas. „Door uit te gaan van dat kansbegrip verschilt onze ge nenbank van een postzegelver zameling", zegt Hardon. „Daarom werken we ook aan een goed computer-informatie systeem. Hierin horen niet al leen de paspoort-gegevens van het gewas, maar ook gegevens die ons een idee geven van de genetische verspreiding, ge koppeld aan de milieu-omstan digheden". Als sommige wilde soorten zulke nuttige eigenschappen hebben, waarom werken vere delaars er dan zo weinig mee? Hardon: „Het kruisen van ge wassen met wilde plantesoor ten verlengt het veredelings- proces enorm. Daarom begin nen veredelaars er maar niet aan. Maar het CGN wil er een actieve rol in gaan spelen". Die rol is nog vrij beschei den. Het CGN kost één tiende procent van wat ons land jaar lijks aan pootgoed exporteert (dat is 1,2 miljard). De in standhouding van de geneti sche variatie, als middel tegen onvoorziene rampen, mag de overheid en het bedrijfsleven wel wat meer waard zijn, vindt Hardon. Zeker wanneer het CGN ook bomen en mogelijk siergewassen onder zijn hoede gaat nemen, zoals het plan is. Maar hij wil niet klagen, want veel genenbanken in ont wikkelingslanden staan er pas écht beroerd voor. Een wereld wijde heffing op zaaizaad van enkele tienden van procenten zou hen enorm helpen. „Nu zetten de Duitsers een schitterende genenbank op in Ethiopië. In de loop van dit jaar gaan ze weg, en waarschijnlijk gaat daar dan letterlijk het licht uit. Want Ethiopië heeft geen geld om de elektriciteit te betalen." HALIFAX (AFP) - Een Canadese geoloog heeft kort geleden ten zuidoosten van Nova Scotia op de bodem van de Atlantische Oceaan een krater vastgesteld met een doorsnee van 45 km en een diepte van 2,8 km. Deze ontdekking staaft de theorie dat de dinosauriërs onder een regen van aste roïden verdwenen zijn, zo zijn verschei dene Canadese wetenschapsmensen van oordeel. Het is voor het eerst dat de inslag van een grote asteroïde in de zeebodem is vastgesteld, schrijft Lubomir Jansa van het oceanografisch insti tuut van Bedford (Nova Scotia) in de jongste editie van het wetenschappelijk tijdschrift 'Na ture' over zijn ontdekking. „Tot nu toe zijn iets meer dan 100 inslagen te land geregistreerd en het ligt voor de hand dat er minstens even zo veel zijn op de bodem van de oceanen die im mers 70 procent beslaan van de wereldopper vlakte". De geoloog haalt het feit aan dat verschei dene asteroïde-inslagen vastgesteld zijn in Que bec en Labrador. Het lijkt hem logisch die ook te vermoeden voor de kust van Newfoundland en Nova Scotia, maar ook bij de Noord- en Zuid pool en in de Stille Oceaan. Het belangrijkste probleem voor het vaststel len van die inslagen vormt het feit dat zij zich op de bodem van de zeeën bevinden, gaat Jansa verder. Slechts aan de hand van aardmonsters kan men vaststellen of de bestudeerde kraters inderdaad het gevolg zijn van de inslag van me teoren. Tien jaar geleden vatten Jansa en zijn medewerkers op grond van seismische gegevens belangstelling op voor de krater bij Nova Scotia aan de rand van het continentale plat van Ca nada op een diepte van 110 meter. „In 1984 kre gen mijn vermoedens over de oorsprong ervan vaste vorm. Eind 1985 kwam ik, met name na geofysische en geochemische studie, tot de con clusie dat hij ontstaan is als gevolg van de in slag van een asteroïde", aldus de geleerde. Lubomir Jansa en Georgia Pepiper van de St. Mary-universiteit in Halifax konden bij hun onderzoek voortborduren op de uitkomsten van exploratiewerkzaamheden naar olie die een oliemaatschappij 13 jaar geleden in het hart van de krater verricht had. De reusachtige meteoor die daar 50 miljoen jaar geleden ingeslagen is, had waarschijnlijk een doorsnee tussen 1,5 en 3 km. Na het uiteenspatten van de asteroïde vulde de krater zich met de resten ervan terwijl druk van de ondergrond er voor zorgde dat er om heen een soort aarden blaar van 1.600 meter hoog en 11 km breed ontstond. Omdat de asteroïde niet in oceanisch gebied uiteenspatte (waar de doorsnee-diepte varieert tussen 3 en 5 km), levert het onderzoek van de CHRISTOPHORUS Columbus alias Colombo alias Cristób Colón is de naam. En zijn ghost-writer is de Amerikaan St phen Marlowe, die bijna 500 jaar na datum de memoires van ontdekker van de Nieuwe Wereld te boek gesteld heeft. Rot het leven van de Italiaanse Spanjaard Colon of de Spaanse lt liaan Colombo zweven nog heel wat geheimen, die geschie kundigen nog jarenlang werk zullen bezorgen. Maar wie memoires van Colombus' van Stephen Marlowe leest, die langs in Nederlandse vertaling verschenen, wordt niet alle) een persoonlijke bekende van Columbus, op de hoogte van meest intieme informatie, maar stapt ook met één klap binn; in het wereldje van Columbus-fanaten. In een buitengew» meeslepende vertel-stijl sleurt Marlowe zijn lezers over ms dan 500 bladzijden mee van Spanje naar Italië, van Engela: naar IJsland en tenslotte naar een klein eilandje in de Caraib sche Zee, waar in oktober 1492 Columbus voor het eerst tegi Indianen opliep. Het enige hinderlijke aan het 'nagelaten i> laas' van Marlowe is de voortdurende spot en verachting v# zijn talloze biografen, die hij Columbus aan de dag laat leggi Maar voor de rest verschijnt het boek op een uitstekend t stip: nog niet zo lang geleden werden in Spaanse archieven mogelijke technische details ontdekt over een van de scheepji waarmee Columbus de Atlantische Oceaan bedwong. En vendien meent een Amerikaans team van onderzoekers nu fintief het juiste landingspunt van Columbus in de Nieui Wereld ontdekt te hebben: niet het gedoodverfde eiland Si Salvador, maar een ander veel kleiner stipje in zee. Stephen Marlowe, De Memoires van Columbus, Uitgeverij Kern, Baarn, 36,50. WIE heeft er ooit nog van Uri Gelier gehoord? Die knappe de: kere jongeman, die al lepeltjes buigend door West-Europa i Amerika raasde op zijn psychische krachten. In 1975, al mi dan tien jaar geleden, verdween hij plotseling uit de publicite Waarmee Uri sinds die tijd een dikke boterham verdiende v nu te lezen in het boek 'Het Geiler effect' dat hij samen zijne van zijn fanatiekste aanhangers, de fotograaf en Geiler-'W: cher Guy Playfair, in autobiografische stijl schreef. Geiler nog veel meer dan lepeltjes buigen: hij kan computerprogra: ma's met zijn geest in de war brengen. Hij kan vliegtuigen v koers laten veranderen, ertslagen aanwijzen, olie vinden moordenaars opsporen voor de FBI. Al deze 'karweitjes' schrijven Gelier en zijn vriend in een stijl die erg doet denk aan de society-rubrieken in Britse en Amerikaanse kranti Zijn experimenten blijven ondanks de vaak gedetailleerde! schrijving erg moeilijk te checken in wetenschappelijk opzid Geiler geeft zich niet helemaal bloot. Het is de vraag of hij t ook kan. En hij is ook ij del: zijn verhalen zijn gelardeerd r: foto's van zijn eigen fenomeen met allerlei beroemdhedf Henry Kissinger, Rosalynn Carter, Simon Wiesenthal en Da: Owen. De boodschap is: het gaat erg goed met mij, ik doe alle hande zeer nuttige dingen met met geestelijke krachten en ontmoet de meest geweldige mensen. Voor wie niet in de Q lerkracht gelooft zijn de laatste hoofdstukken van het boek t doeld: heksenjagers worden mensen genoemd, die de wee brauwen optrekken, en dat zegt al meer dan genoeg. Uri Gelier en Guy Playfair, Het Gelier effect, Uitgeverij lans, Amsterdam, 24.50. HET ideaal van elke UFO-loog is van een UFO een IFO dentified Flying object) te maken. Dat wil zeggen: voor bij elk onbekend vliegend voorwerp is een natuurlijke verklari voorhanden. Het gaat dan ook niet om het bestaan van bui tl aardse wezens of van ruimtevaartuigen van andere wereld te bewijzen, maar om op een verantwoorde wijze om te ga met de baaierd van mededelingen van ongelofelijke en onl grijpelijke verschijningen. Want dat is het meest opmerkeli van de UFO-manie sinds 40 jaar: dat de meldingen maar bi ven binnnenstromen. Wie daaraan twijfelt moet het nieu boek van Nederlands bekendste UFO-loog Hans van Kam; '40 jaar UFO's' opslaan. Het is een fascinerende aaneenschal ling van beschrijvingen van wonderlijke waarnemeningen. bijna allemaal verklaard worden of verklaard hadden kunt worden. Het boek van Van Kampen bevat ook enkele UF meldingen van de schrijver zelf: een rode bal boven een :v land in Friesland en een lichtvlek boven een krater op maan. Van Kampen probeert in het boek het UFO-verschijn systematisch te benaderen, slaagt daar eigenlijk niet in zon: dat dat aan de presentatie of de leesbaarheid van het st) daardwerk eigenlijk iets afdoet. Je valt als het ware van de: verbazing in de andere en komt tenslotte uit op de aller-alli laatste bladzijden bij wat de auteur zelf achter echte UFI zoekt: onbekende kosmische processen, concurrerende wer! lijkheden, bevolkt door schimmen en wezens, die energie-wi velingen veroorzaken. Op die allerlaatste bladzij komt zo to weer het marsmannetje om de hoek kijken. Maar dan wel a stract in de vorm van de gedachte: „Wij zijn niet alleen in kosmos". Hans van Kampen, 40 jaar UFO's, uitgeverij De Kern, Bai 24,50. Nederland is een echt weidevogelland, dankzij de grote pervlakte grasland die voor het broeden geschikt is. I gentig procent van alle Noordwesteuropese grutto's bro hier, vijftig procent van de slobeenden, 35 procent van scholeksters en dertig procent van de tureluren. krater bij Nova Scotia weinig of geen informa tie op over de gevolgen van een inslag van me teoren in diep water. Maar aan de andere kant levert deze ontdekking brandstof in de pole miek rond het verdwijnen van de dinosauriërs. Zij kan dienen als koren op de molen van hen die geloven dat de inslag van een buitenaards voorwerp aan het eind van het archeologische tijdperk Krijt 65 miljoen jaar geleden voor vol doende afval in de atmosfeer gezorgd heeft om een verandering in het klimaat te bewerken. Daardoor is ook het verdwijnen van een groot aantal biologische soorten en van ettelijkle le vensvormen te verklaren. Jansa en Pepiper denken dat het bestuderen van het bezinksel dat op de zeebodem terecht kwam vlak na de inslag rond de krater de mo gelijkheid biedt de effecten vast te stellen van zo'n schok op de leefsystemen in het water. Maar in het broedseizoen heb ben veel weidevogels het zwaar te verduren. Wanneer de vogels terugkomen uit hun overwin- teringsgebieden, wordt veel grasland door boeren platge walst, gescheurd of opnieuw ingezaaid. Tijdens het broeden krijgen de vogels en hun kui kens koeie- en schapehoeven, drijfmest of de maaimachine over zich been. Ook de veran derde plantengroei als gevolg van waterverontreiniging stoort sommige vogelsoorten. Veel weidevogels horen in middels tot de bedreigde dier soorten. Vergeleken met de zesduizend broedende kem- phennen begin jaren vijftig, broeden er hier nog maar een kwart; in Midden-Nederland zelfs nog maar één tiende. Ook de watersnip en de tureluur vormen veel minder broedpa- ren, evenals de zomertaling, de zwarte stern en de kwartelko ning. Verder loopt het aantal paapjes, gele kwikstaarten en grauwe gorsen - zangvogels die op grasland broeden - terug. Toch is niet alles in de wei kommer en kwel. Ruim dertig jaar geleden voorspelde men het einde van onze nationale vogel, de kievit. Maar met 170.000 paren zijn er nu op onze graslanden eerder méér dan minder kieviten. Ze blijken zich inmiddels op meer stekjes thuis te voelen dan destijds. Ook zijn er 'nieuwe' weide vogels bijgekomen. De scholek sters hebben zich flink ver meerderd, sinds ze zich vanuit de oorspronkelijke broedgebie den langs de kust verspreidden naar bijna elk type grasland in het binnenland. Verder broe den wulpen - vroeger bewoners van hoogvenen, heidevelden duinen - steeds vaker op int sief door boeren gebruikte v landen. Onderbemaling sloten, waardoor slikk oevers ontstaan, blijken kie ten, grutto's en tureluren dankbaar alternatief te bie ten behoeve van hun gezinsi breiding. Ondanks deze pluspunten het landbouw- en natuurbel oog moeten hebben voor de dreigingen waaraan de wei vogels blootstaan. De vorm van meer reservaten is een i gelijkheid, naast een natu en vogelvriendelij k gebt van grasland. Op den duur de vogels het meest gebaat oplossingen die óók voor landbouw lonend en haalb zijn. Deze gegevens en voor zichten staan in het onla verschenen overzicht Weide gelonderzoek in Nederl: 1970-1985. De Leidse biol Theo Verstrael schreef het opdracht van de contactci missie weidevogelonderz van de Nationale Raad v Landbouwkundig Onderzi Het boek -met veel foto's weidevogels en het boerer drijf, tabellen en literatuur: wijzingen- voorziet in eet jarenlang gevoelde behoefte onderzoekers, beleidsmal en andere liefhebbers van v devogels. Het ligt in de bet ling om iedere vijf jaar aanvulling op het boek te li verschijnen. Weidevogelonderzoek in derland telt 364 pagina's kost twintig gulden, verze kosten inbegrepen. Het is t fonisch te bestellen: 071-2751 Ho Waldheim, die pas vori eerste buitenlandse reis volk hem een klein jaar in Amman een allerhar De president, vergezeld d zijn vrouw en door min van buitenlandse zaken Mock, werd op het vlie met een rode loper, mili erewacht en 21 saluutsch begroet door koning Hoess koningin Noor, premier Rifai en Jordaanse mili functionarissen. Vier Mir~ van de Jordaanse luchtma scheerden over en langs route van het vliegveld Amman wapperden vele tenrijkse vlaggen. Nét als bij de ontvangst Waldheim in het Vaticaan de ambassadeur van de enigde Staten verstek g Ambassadeurs van andere langrijke westerse landen, als Groot-Brittannië, Fr* rijk, West-Duitsland en I begroetten Waldheim. Het Oostenrijkse staatsh wordt er door joodse gr~ van beschuldigd zijn rol tij de Tweede Wereldoorlog b deportatie van joden en p LYON (ANP) - In het pr tegen de voormalige G po-chef in Lyon, Klaus bie,' heeft de verdedi woensdag het pleidooi opend met een felle aa op Frankrijk, dat misd tegen de menselijkheid hebben begaan. Misdaden tegen de mens heid zijn niet beperkt Tweede Wereldoorlog en niet tot Barbie, aldus de dooien van de drie verd van Barbie. Jacques Verges nam als ste het woord om de be van zijn twee collega's, de golees Jean-Martin M'M en de Algerijnse Nabil Bo in te leiden. De Franse advocaat meteen de toon. „Gelden daden tegen de menselij alleen als het Europeane treft?", vroeg hij reto Daarmee was het pleid feite een debat, geplaatst kader waar Verges het heeft willen hebben. „Het hierbij niet om misdaden de menselijkheid, niet die BEURSOVERZICHT AMSTERDAM (ANP) - De helft van dit jaar is voor de be luid met lagere koersen tengevo winstnemingen. Over vrijwel linie werd gas teruggenome middaguren trad enig herstel verband hield met een wat op dollar. De totale omzet was miljard, waarvan ƒ668 milj aandelen. De grootste omzet werd door Rodamco, die in de mid kendmaakte haar onroerend- lang in de VS te hebben uitgeb omzet bedroeg ƒ178 miljoen, Koninklijke Olie 113 miljoen sehoots werd gepasseerd. De u; in het driehoeksgevecht prijk weer op de top-30. In Elsevier miljoen om, in Wolters-Sams miljoen en in Kluwer 2,1 milj - Flauw in de markt lagen de en, wat in verband werd gebra de stijgende brandstofprijze lloyd raakte ƒ3,50 kwijt op Holland Amerika Lijn ƒ15 voor de aandelen b en 12 op de units. De aandelen en certificaten stegen wat door dekkingsaa maar de obligaties van het ziel concern zakten dieper doo nieuwe laatprijzen. Opvallend was op de parall een winst van 10 op 260 v~ Beheer. Mijnmaatschappij Cu klom ƒ15 naar ƒ210. Op de markt waren Van Beek, 7* 8% antonius 7*4 antonius 5*4 congr.o.l.v. 8^ gasthuis 8V4 gasthuis 4^ gasthuis 4H gasthuis 7*4 hooghuys 4 7* 8Wt prot.z.hs 8 prot.z.hs 7*4 prot.z.hs aeneas (oostb.) (oostb.) lourdes (tilbur (tilbur (tilbur (tilbur (het) klokke liduina ('s-h' ('s-h' ('s-h'

de Stem | 1987 | | pagina 4