even UITBLAZEN EG-top Brussel volslagen mislukking Vriendschap India en Sovjet-Unie plaagt VS Nederland jaar lang roerganger van WEU VOORST Reizen in de stoel (3) DE STEM CC Struisvogel! DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 2 JULI 1987 WIM KOCK -DESTEM- REGERINGSLEIDERS LIETEN GROTE PROBLEMEN ONGEMOEID DE STEM BIN ZOETERMEER (AIS loosheidsfonds (AWI mie, voor ieder de he nemer betaald, vastg TE HET loopt tegen elf uur in de avond en het is bitter koud. Onder de grijze stapelwol ken door zet de midder nachtzon het hotel, het houten kerkje, de huizen en de hele omgeving van het Muggenmeer in het noorden van IJsland in een in tense, bijna vuil-oranje gloed. Uit de wolken waar de zon ho rizontaal onderdoor schijnt, vallen witte schilfertjes ijs. Het is juni. Tegen 0 graden Celsius. Het moest niet mogen. Maar dit is IJsland en ik geniet. Het is er niet elke zomer avond zo koud, zelfs niet in het noorden van IJsland, maar als er hier weer zo'n dampige hitte golf over ons neerdaalt, zoals in het begin van deze week, dan ben ik blij met m'n verkoeling brengende herinnering aan die bitterkoude juni-avond aan het Muggenmeer. Met die IJs landse reis van twee jaar gele den ging een heel oude wens in vervulling. Ik heb van jongs af aan iets met de Noordatlanti- sche Oceaan. Een vage, onge richte maar latente nieuwsgie righeid naar die onherbergzame kusten, eilanden en streken. Groenland, IJsland, Beren Eiland, Spitsbergen, Nova Zembla, het noorden van Scan dinavië maar ook de Hebriden, het ruige noord-westen van Schotland en de Shetland-, Orkney- en Far öer-eilanden oefenen op mij een geheimzin nige aantrekkingskracht uit. Die resulteert niet in een onbe dwingbare lust erheen te reizen. Het is meer een altijd durend gevoel van 'daar zou ik wel eens geweest willen zijn.' Het lot was zo vriendelijk me een paar keer naar het noorden van Noorwegen en een keer naar IJsland te voeren. Naar de Hebriden heb ik tien jaar geleden eens doelbewust koers gezet .en noord-west- Schotland was een paar keer opgenomen in de vakantierou te. Ullapool, Lochinver, Dur ness. Wat ik er zoek is me niet duidelijk, wat ik er mee van te rugbreng evenmin. Misschien word ik ook gedre ven door het 'noordelijk ge voel', dat Gerrit Jan Zwier pro beert te definiëren in zijn pas verschenen IJslandse reisboek 'Land van grote eenzaamheid'. Hij weet ook niet precies wat dat voor gevoel is, schrijft hij. „Het heeft te maken met een hang naar ruimte, naar een zaamheid, naar zuiverheid mis schien. Het lijkt op nostalgie die ook nooit bevredigd kan worden." Gerrit Jan Zwier heeft veel meer van IJsland gezien dan ik. Hij is er langer en vaker ge weest en hij reist ook niet zo ge makzuchtig als ik. Bovendien blijkt hij alles gelezen te heb ben wat Nederlanders in de loop der tijden over IJsland hebben geschreven en dat blijkt meer te zijn dan ik veronder stelde toen ik, aan de voor avond van mijn eigen reis, in de boekhandel niets anders kon vinden over IJsland dan een Duits reisgidsje. Ik heb toen ook maar de thriller 'Op dood spoor' van Desmond Bagley IIIIIIIMiliummillli herlezen want die speelt op IJs land en Bagley stond bekend om de kwaliteit van zijn cou leur locale. Uitgerust met veel voorken nis en met de ervaring van een vroegere reis trekt Gerrit Jan Zwier opnieuw door het meestal onherbergzame, mens vijandige land van grote een zaamheid. Hij geeft blijk van een heel persoonlijke kijk op de dingen en zijn reisverslag is le vendig en dikwijls amusant. Heel aardig zijn ook zijn obser vaties van mensen, onder wie ook reizigers net als hij. Zijn uitstapje naar Groenland toont aan dat de 'zuiverheid' die de man met het 'noordelijk gevoel' wellicht zoekt, ook daar al aan merkelijk is aangevreten door olie, plastic en blik, maar vooral door alcohol. 'Land van grote eenzaamheid' is vooral geen toeristisch boek en juist daarom aanbevolen lectuur voor mensen met een noorde lijk gevoel. Wie het nog noordelijker wil zoeken, kan met Barry Lopez mee door diens lijvige boek 'Droombeeld Arctica' ter hand te nemen, ideale lectuur voor de vakantie in een te warm land. Als er, sinds de ontdek kingsreizen naar de noordpool, iemand van een 'noordelijk ge voel' blijk geeft dan is het deze Lopez wel. Bijna vijf jaar lang trok hij door het noordpoolge bied, van Straat Bering in het westen tot Straat Davis in het oosten. Met verbluffende vaar digheid en verbeeldingskracht beschrijft hij leven, beweging en duizend schakeringen in landschappen waarvan je als leek zou denken dat ze allemaal hetzelfde zijn: wit en ijzig, bruin en dor en vooral doods. Tussen de bedrijven door ver telt hij ook de geschiedenis van de dramatische strijd die de mens door de eeuwen heen met de ontberingen van het poolge bied heeft geleverd. 'Droom beeld Arctica is een formidabel boek, gemakkelijker weg te leg gen dan een thriller, maar ver der even boeiend. Wie weer naar een Spaanse of Zeeuwse kust moet omdat de huisgenoten zonodig bruin moeten worden, hij of zij neme een reisboek mee! In deze en de twee vooraf gaande columns kwamen de vol gende boeken aan de orde: Evelyn Waugh. 92 Dagen. Veen, Utrecht 24,90.Evelyn Waugh. When the going was good. Penguin Books Beryl Bainbridge. Engelse Reis. Veen, uitgevers Utrecht, ƒ22,90 Paul Theroux. The Kingdom by the Sea. Penguin Books Gerrit Jan Zwier. Land van grote eenzaamheid. Veen, Utrecht 22,90-Barry Lopez. Droombeeld Arctica. Veen, Utrecht, 49,50.Evelyn Waugh. The Sword of Honour. English Bookclub Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8 30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, j 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heefl u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RfinkrolfitiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Frans Boogaard „HET IS de grote verdien ste van de Europese Com missie dat zij de betrokken regeringen voor hun ver antwoordelijkheid heeft geplaatst. Het plan-Delors, over de toekomst van de gemeenschap, is een toets steen. De EG kan niet ver der als ze elk jaar wordt geconfronteerd met poli tieke en budgettaire crisis situaties." Die norm voor het welslagen van de dinsdagavond laat af gesloten Europese raad van regeringsleiders legde de Bel gische premier Martens, in middels ex-voorzitter van de raad, afgelopen zondag zelf aan in het politieke forum programma van de BRT-tv, 'Confrontatie'. Drie dagen later zijn twee magere akkoorden over korte termijn-kwesties (de land bouwprijzen en het EG-bud- get voor '87) het enige resul taat waarop de regeringslei ders kunnen bogen. Akkoor den dan nog, waaraan de Britten zich niet hebben ge committeerd. Het plan-Delors, de toets steen voor de toekomst van de EG, is zoals alle werkelijke problemen simpelweg door geschoven naar de toekomst. 'La fuite en avant' (de vlucht naar voren), zoals de Fransen dat zo mooi noemen. Hoog waren de verwach tingen al niet gespannen, maar tijdens zijn rondreis langs de Europese hoofdste den vorige week, bereikte Martens in elk geval één re sultaat: de top zou over hoofdzaken gaan, en niet over pietluttigheden. Het zogenaamde 'drieluik' van de Europees Commissie voorzitter Jacques Delors, be gin dit jaar gepresenteerd als een EG-spoorboekje tot 1992, zou het centrale agendapunt worden van de Europese raad. In zijn drieluik stelt Delors voor: het landbouwbeleid dras tisch te herzien en de land bouwuitgaven flink te beper ken (van tweederde van de EG-begroting nu tot hooguit de helft in 1992); de EG-middelen structu reel uit te breiden om snel verder te kunnen werken aan de voltooiing van de interne markt, en de structuurfondsen (met behulp waarvan vooral de ar mere EG-landen economisch vooruit moeten worden gehol pen) te verdubbelen. Daarnaast, zo hadden Mar tens en Delors bedacht, zou den de regeringsleiders wat 'oriëntaties' mee moeten ge ven aan twee vakraden die met concrete problemen za ten, die met de uitvoering van het plan-Delors nauw samen hangen: de landbouwraad (die immers al maanden bezig was met het prijzenpakket, de herziening van het landbouw beleid en het Commissievoor stel voor een heffing op oliën en vetten) en de budgetraad, die zich voor dit en volgend jaar geconfronteerd ziet met tekorten van bij elkaar opge teld 32 miljard gulden. Die opzet leek succesvol, vooral toen de Fransen en Thatcher in gesprek met Martens: kwade en goede wil komen niet tot elkaar. - fotoap Westduitsers druk bilateraal overleg begonnen over de landbouwprijzen en daarmee samenhangende afbraak van de exportsubsidies voor de Westduitse landbouw. Mar tens zelf benutte de nacht van maandag op dinsdag om in iets meer dan acht A-viertjes de hoofdlijnen van het plan- Delors voorzichtig samen te vatten. Heel globaal, zonder cijfertjes, om niemand voor het hoofd te stoten. Een inten tieverklaring zou immers vol doende zijn. Dinsdagmorgen begon het overleg over dat stuk, dat door het voorzitterschap angstvallig geheim werd ge houden, maar dat niettemin al na een paar uur in alle talen van de gemeenschap circu leerde. Tegen de middag wa ren de regeringsleiders op pa gina 4, en had menigeen zich al de tenen krom geërgerd aan de talrijke pietluttige wijzigingsvoorstellen waar mee vooral de Britse premier Thatcher en haar minister van Buitenlandse Zaken Howe de vergadering ophiel den. De Spaanse premier Gon zalez vroeg daarover na de lunch het woord. Het kon niet de bedoeling zijn, zo zei hij, dat de regeringsleiders zich met punten en komma's bezig hielden. Er lag nog een zware agenda, er was maar een paar uur meer te gaan, en dus leek het hem het beste, de rest van de ontwerp-conclusies van Martens gewoon over te ne men. Tien regeringsleiders knikten instemmend, de elfde - Thatcher - ontplofte. En voor het eerst in de nog korte geschiedenis van het Europa van de twaalf, werd de top af gesloten met een niet-una- niem communiqué. De gevolgen van dit verloop van de top voor de toekomst van de EG laten zich nog niet precies inschatten, maar dat ze weinig minder dan ramp zalig zijn staat wel vast: wat de financiering van de EG op middellange termijn betreft, is er geen akkoord. De budget-ministers zien zich geconfronteerd met een tekort van 14 miljard gulden voor dit jaar, en een nog hoger tekort volgend jaar. Het voorstel van Delors om de BTW-afdracht als sleutel voor de landen-bij- dragen aan de gemeenschap te vervangen door een per centage van het Bruto Natio naal Product, is in slechts zeer globale termen aanvaard, en wordt absoluut niet geaccep teerd door Engeland; het gevaar voor een noord/zuid-tegenstelling bin nen de EG is allerminst weg, omdat de door Delors ver langde verdubbeling van de structuurfondsen is afge zwakt tot een 'verhoging in reële termen', waarvoor in '92 nog een 'streefcijfer' moet worden vastgesteld. Thatcher is zelfs met deze vage om schrijving niet akkoord; van de herziening van het landbouwbeleid en de daar mee beoogde besparingen is vrijwel niets terecht geko men. Aan het beperkte land- bouw-akkoord, dat de EG vooral dankt aan het succes volle Frans/Duitse overleg, wordt bovendien alle glans ontnomen doordat nieuwe ex portsubsidies voor de West duitse landbouw na volgende muntherschikkingen niet zijn uitgesloten en de versnelde afbouw ervan mag worden gecompenseerd met nationale inkomenssteun. Dat wat betreft het plan- Delors, de 'toetssteen voor de toekomst van de EG'. Het feit dat elf regerings leiders niet in staat bleken de twaalfde (Thatcher) te bewe gen tot de donatie van een schamele 800 miljoen gulden voor het belangrijkste onder zoeksprogramma van de EG, en het feit dat de omstreden oliën- en vettenheffing, door de landbouwministers na een maandenlange impasse naar de regeringsleiders doorge stuurd, ook op dit niveau geen streep verder kwam, illustre ren alleen nog maar extra de volstrekte uitzichtloosheid waarin de dertigjarige ge meenschap zich bevindt. En waaruit ook de nieuwe EG- voorzitter, Denemarken, haar niet zal kunnen bevrijden. Zondag, in hetzelfde BRT- programma waarin Martens zijn parameters voor de top uitzette, gebruikte ook Com missievoorzitter Delors nog krachtige taal. „Tegen al die genen die nu nog twijfelen aan het nut en de noodzaak van de EG", zo sprak hij vol overtuiging, „kan ik alleen maar zeggen: bedenk eens hoe het zonder EG zou zijn." Maar wellicht heeft That cher dat programma gemist. DE PREMIER van India, Rajiv Gandhi, en Sovjet leider Michall Gorbatsjov zullen morgen in Moskou de feestelijke opening bij wonen van een groots op gezette expositie van Indi sche pracht en praal op cultureel, economisch en wetenschappelijk gebied. Vergelijkbare, zij het min der weelderig opgezette tentoonstellingen zijn eer der te zien geweest in Frankrijk en in Groot- Brittannië. En ook in de Verenigde Staten heeft In dia zich vroeger reeds ge presenteerd, in 1985 en vo rig jaar. Maar wat de Amerikanen te zien kregen, waren volgens de Indische organisator van de Moskouse expositie slechts exotica en beelden van een tijdperk uit het verleden. De Sovjet-burgers krijgen daar entegen volgens Daljitt Aurora het eigentijdse India te zien. Voor deze expositie is dan ook een bedrag uitgetrok ken van ongeveer 28 miljoen gulden, drie keer zoveel als voor de culturele tentoonstel ling in de VS. India en de Sovjet-Unie on derhouden bijzonder harte lijke diplomatieke betrekkin gen. En dat is niet pas sinds het aan de macht komen van de inmiddels in eigen land veelgeplaagde premier Rajiv Gandhi. De grootvader van de huidige Indische premier, Ja- waharlal Nehru, kon in 1955 reeds uitstekend met de lei ders in het Kremlin overweg. In 1971 ondertekenden beide landen een veelomvattend verdrag van vriendschap en samenwerking. En vorig jaar vloog de premier van het neu trale India maar liefst vijf maal naar Moskou om be sprekingen te voeren met communistische voorlieden. Vriendschap tussen Gandhi en Gorbatsjov steekt de Amerikanen. fotoap De onmiskenbare warmte in de betrekkingen tussen New Delhi en Moskou staat in schril contrast met de banden die India onderhoudt met de andere, westerse supermo gendheid, de Verenigde Sta ten. Er hangt enige verzuurde argwaan in de lucht, schreef de gezaghebbende Ameri kaanse krant New York Ti mes aan de vooravond van het eerste officiële bezoek van Gandhi aan Washington, in juni 1985. En hoewel de laatste tijd van een lichte verbetering in de contacten sprake was, kwam het aloude ongenoegen tussen beide landen opnieuw naar voren in mei van dit jaar, toen de Indische minis ter van buitenlandse zaken Narain Dutt Tiwari een reeds lang vastgesteld bezoek aan de VS afzegde, officieel we gens onvoorziene omstandig heden. De directe aanleiding voor deze nieuwe verkoeling van de Amerikaans-Indische vriendschap was echter geenszins onvoorzien. Enkele maanden eerder namelijk had de Amerikaanse minister van defensie Caspar Weinberger, direct volgend op een bezoek aan New Delhi, in de hoofd stad van het Indische buur land Pakistan verklaard dat de regering in Islamabad be hoefte had aan door de VS te leveren AWACS-toestellen, radarvliegtuigen ter bescher ming van de grens tussen Pa kistan en Afghanistan. In India had Weinberger hierover met geen woord ge rept. Het bericht kwam in New Delhi dan ook hard aan. Tussen Pakistan en India heeft het nooit erg geboterd sinds het eerstgenoemde land zich 40 jaar geleden van India afscheidde om een eigen, isla mitische staat te stichten. Tot drie keer toe hebben beide landen inmiddels tegen elkaar de wapens opgenomen. De Indische ergernis nam in de maanden na de onheils boodschap van Weinberger alleen nog maar toe, vooral toen de geruchten steeds hardnekkiger werden dat Pa kistan in staat zou zijn zelf standig een atoombom in elk aar te zetten. India beschikt zelf, zo heeft het land toegege ven, over de daartoe vereiste kennis, maar heeft tot nu toe steeds uitdrukkelijk 'ver klaard dat het de atoomdrem pel niet wenst te overschrij den. Tenslotte kookte de Indi sche woede bijna over toen de commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Congres in april 1987 besloot de volgens New Delhi toch al magere hulp ter waarde van 50 miljoen dollar (ongeveer 100 miljoen gulden) terug te schroeven tot een bedrag van 35 miljoen dollar. De Ameri kaanse toezegging dat leve ranties van hoogwaardige technologische apparatuur, zoals een super-computer, er aan zaten te komen, bete kende in het licht van de Indi sche ergernis nauwelijks een pleister op de wonde. Iedere verslechtering in de betrekkingen tussen Wash ington en New Delhi wordt in Moskou aangegrepen om de banden met het grootste Zuidaziatische land te ver sterken. Zo vormt de Indisch- Russische vriendschap voor de VS een voortdurende plaaggeest, waarbij veel meer dan gekwetste ij delheid een rol speelt. Voor beide mogendheden, VS en Sovjet-Unie, is India van groot strategisch belang voor de invloed in de Zuida ziatische regio (een regio bo vendien waarvan India zich zelf volgens waarnemers graag als de ongekroonde ko ning beschouwt). De Sovjet- Unie heeft zich in het verle den dan ook niet beperkt tot zuiver economische steun. Moskou is de belangrijkste handelspartner maar ook grootste wapenleverancier van New Delhi. Beide landen sloten in maart 1984 een ak koord, waarmee de Sovjet- Unie zich garant verklaarde voor de levering van onder andere geavanceerde tanks, raketten en oorlogsschepen. Die militaire betrokken heid is in de VS niet onopge merkt gebleven. Een mede werker van het Amerikaanse State Department verklaarde in dezelfde periode waarin het Congres besloot de hulp aan India te verkleinen, dat het land de grootste democratie ter wereld is en dat de belan gen van de VS in de Zuidazia tische regio een verdieping van de politieke dialoog met India wenselijk maakte. Maar in New Delhi zijn volgens deskundigen dergelijke inten tieverklaringen ontoereikend -zolang de Amerikaanse rege ring zich niet meer inspant om het Congres te bewegen de steun aan het land juist op te voeren. In Washington kent echter de Afghaanse kwestie voor alsnog een grotere prioriteit. De militaire steun van de VS aan Pakistan is ook een steun voor het islamitische verzet in Afghanistan, dat strijdt tegen het door de Sovjet-Unie op zijn beurt militair gesteunde bewind in Kaboel. India tracht zoveel mogelijk de Af ghaanse kwestie onder het ta pijt te schuiven. De Sovjet-in val in Afghanistan is door de regering in New Delhi nooit officieel veroordeeld. Gandhi's voorganger Indira Gandhi was in 1982 van me ning dat openlijke kritiek niet de methode is om de Sovjet- Unie te beïnvloeden. Toen in november 1986 Sovjet-leider Gorbatsjov een bezoek aan India bracht, werden in New Delhi protesterende Af ghaanse ballingen gearres teerd. De politiek van de Sov jet-Unie, zo luidt het officiële standpunt van premier Rajiv Gandhi, is vreedzamer dan die van de VS. Achter het cul turele besluit van India zijn expositie in de Sovjet-Unie grootser aan te pakken dan indertijd in de Verenigde Sta ten lijkt dan ook duidelijk een politieke boodschap te zitten. (ANP) Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De grootste vakcentrales overheidspersoneel hel gisteren bij minister Dijk (Binnenlandse Za een looneis op tafel gele) AbvaKabo, CFO en AC w dat de salarissen voor an naren en de uitkeringen gepensioneerden dit jaar minste gelijk opgaan met d het bedrijfsleven. Alleer CMHA (middelbare en ho ambtenaren) heeft die lo< niet onderschreven. De FNV-bond Abval heeft de looneis het meest creet gemaakt. Voorzitter de Scheur heeft Van Dijk meld dat hij voor dit jaar Door Jan Greyn DE KANS op een wapen akkoord - zelfs twee! - tus sen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie heeft op nieuw de discussie doen oplaaien over de vraag in hoeverre Europa op eigen benen moet staan als het om vrede en veiligheid gaat. Moet Europa hele maal onafhankelijk een militaire verdediging op bouwen? Moet Europa ook nadrukkelijk partij zijn als er onderhandeld wordt over wapenarsenalen die in oost en west liggen op geslagen? Juist de mogelijkheid op twee wapenakkoorden die Europa van grote hoeveelheden kern wapens (van de middellange èn van de korte-afstandwa- pens, samengevat onder 'de dubbele-nul-optie') zullen af helpen, drukte de Westeuro- pese landen met de neus op het feit dat Amerika wel eens niet langer beschouwd kan worden als De Grote Broer die klaar staat om een notoir vervelende snoodaard een dreun te geven. Sinds de Tweede Wereld oorlog houden de VS hun mi litair-nucleaire paraplu bo ven Europa. De aanwezigheid van Amerikaanse troepen in West-Europa en de stevige arsenalen kernwapens keurig verspreid over de NAVO-lan- den versterkten het idee dat het eigenlijk de Amerikaanse president was die uiteindelijk beschikte over vrede en vei ligheid, ook in Europa. En niemand, zeker niet van rege ringspartijen, twijfelde open lijk aan Grote Broer. Maar sinds het begin van de jaren tachtig sluipt er enige aarzeling in het openlijk beleden vertrouwen in Uncle Sam. De steeds somberder economische positie van de VS en de bijna tegelijkertijd toenemende economische Van den Broek ziet veel in de Westeuropese Unie. fotodestem/johanvangurp macht van Europa veroor zaakten spanning in het oor spronkelijk zo harmonieuze NAVO-bondgenootschap. De bondenoten vlogen elkaar niet iedere vergadering in de ha ren, maar stilaan leek het erop dat menig Europees mi nister iets nadrukkelijker zijn mening ging geven tegenover de Amerikaanse. De roep om een eigen Euro pees geluid in defensiekrin gen klonk op. En mensen die zich herinnerden dat in 1955 de West-Europese Unie was opgericht als een samenwer kingsverband van zeven lan den (België, BRD, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland en Groot-Brittannië) maar met spijt wisten dat het een slapend instituut was, zagen hun kans schoon. De WEU moest nieuw leven ingeblazen worden. Dat zou goed zijn voor de idee van een samen werkend Europa, zonder dat eeuwige toekijkende Ameri ka. In dit stadium van opflak kerend Europanisme op het gebied van defensie krijgt Ne derland het voorzitterschap van de WEU. Van 1 juli dit jaar tot eenzelfde datum vol gend jaar zullen minister Van den Broek (Buitenlandse Za ken) en Van Eekelen (Defen sie) de vergaderingen leiden van de WEU-landen. Met zo'n voorzitterschap is het moge lijk - alleen al door de samen stelling van de vergader agenda - bepaalde onderwer pen extra onder de aandacht te brengen. Sceptici zullen opmerken dat de WEU naast de NAVO en de Europese Politieke sa menwerking (in EG-verband) het derde politieke forum is waar Europese landen elkaar treffen. Dat is als feit waar, maar in EG-verband stag neert de politieke besluitvor ming - en niet alleen op het gebied van vrede en veilig heid - sinds jaren. En de NAVO heeft als 'nadeel' dat het Europese bewustzijn on dermijnd wordt door de sim pele aanwezigheid van de VS. Het bezoek deze week van premier Lubbers en Van den Broek aan Parijs geeft boven dien aan hoe belangrijk de WEU is voor de relatie tussen de Westeuropese NAVO-lan- den en Frankrijk. Frankrijk is alleen bestuurlijk lid van de NAVO, de Franse troepen tel len niet mee in het bondge nootschap. Om Europa een eigen, herkenbaar gezicht te geven tegenover de VS en te genover de SU moet ook Frankrijk regelmatig overleg voeren met zijn naaste buren, en dat in een serieus forum. Bij de eerste berichten in 1984 om de WEU te 'revitalise ren' reageerden nogal wat po litici in West-Europa ietsje lacherig. Tot dan toe was de WEU een debatingclub ge weest die eigenlijk alleen maar de horeca in de verga derplaats wat opleverde. Maar intussen zijn steeds meer politici in de WEU-lan- den overtuigd van een goed functionerende WEU. Van den Broek en Van Eekelen al helemaal, want zij kunnen daarmee een beetje de schade inhalen van het mislukte voorzitterschap van de EG, de eerste helft van vorig jaar. Dat betekent meer dan van 1,4 procent die voor gen van het Fonds word gesoupeerd. Daartoe hebben de Fonds stuurders (werkgevers-, we nemers- en kroonleden) be ten omdat de premiestij f anders nog forser zou zijn gevallen. Het woord is nu het kabinet. In het najaar v den de definitieve premies volgend jaar vastgesteld. De premies moeten zo stij omdat de lasten voor het A veel hoger zijn. Dit jaar stij ze naar 4,1 miljard tegen 1,7 rig jaar. In 1988 verwacht AWF 6,1 miljard aan totale ten. Dat zou betekenen dal premie dan weer hoger komt. Het Ministerie van ciale Zaken en werkgeleg heid raamt dat de WW-pre structureel op rond de 4 cent zal komen. De lastenstijging wordt oorzaakt door een aanzien groter aantal mensen met WW-uitkering. Dat is een volg van de op 1 januari ir gane stelselherziening soc zekerheid. Verlengde en volguitkeringen kwamen v( dien nog voor rekening var door het rijk betaalde Wf Ook komen nu 57-plussers meer gedeeltelijk arbeidson schikten voor rekening van AWF. Vorig jaar al had het A de WW-premie meer willen ten stijgen dan de 1,4 proc waartoe het kabinet besl Het AWF stelde toen een f mie van 2,1 procent voor. Fondsbestuurders we woensdag op de kwalijke volgen van de toenmalige ka netsbeslissing. Deze verhog betekent voor het bedrijfsle- een aanzienlijke lastenverzi ring en voor de werkner minder loon netto in het lt» zakje. Ook de premies voor de beidsongeschiktheidsuitkeri ?en AAW en WAO zijn ho vastgesteld dan ze dit jaar z De door werkgevers betaa AAW-premie komt voor 1 op 6,46 procent (1987: (6,20). door werknemers betaa VAO-premie op 14,87 proci DE EUROPESE topconferen op een grote teleurstelling andbouwakkoord is het er Europese top waarvan vant deze van eminent belang wa Deze waarschuwende wo luropese Commissievoorzit ndruk gemaakt op de elf staatshoofd. Zij discussieert ren en komma's zonder aan Vooral de Britse premier iele rol van dwarsligger we n geen enkel opzicht te ver lovum in de historie van de e ondertekenen. Thatcher baseert haar sta dositie van de EG. Zolang e vordt gevoerd, mag er volgt Hiermee doelt zij op de planr titter Jacques Delors. In eer 'ie op de toekomt van de EG Door haar totale afwijzing ;G voor minstens weer een hers, het voorzitterschap va landen overgegaan. Denen send staat om zijn Europese bch in het verleden al te Eurt iver het algemeen duur moe dus weinig pogingen wordt veer op de rails te zetten. Pas wanneer het voorzitte vellicht weer zaken worder vorden gedaan, moge duide liet iedere lidstaat dat te wi iaamhorigheid en de daar leemt de achterstand op 's ihigde Staten toe. Op een cruciaal moment I >m de toekomst van de EG leslissingen zijn weer naar truisvogelpolitiek die het er an de Europese Gemeenscf

de Stem | 1987 | | pagina 2