a TERNEUZEN: EXTRA LEDENVERGADERING IN SEPTEMBER Ambtenaar in 'gouden jaren Inwoners Oostburg krijgen mogelijk toch vuilcontainers Schoolfeest kleuters Hoek Vérder dan\ftn Haren hoeft u voor schoenen niet te lopen. POLITIERAPPORT ZAKENNIEU W S PLAATSELIJK NIEUWS 4.95 EXAMENS MARKTEN DE STEM VAN ZEELAND 3 DONDERDAG 2 JUL11987 TERNEUZEN - Er komt in september een extra leden vergadering van de Wo ningbouwvereniging Ter- neuzen. Premiekeuring WPN Serooskerke Muziekfestival in IJzendijke 't VOSKE Sportdag mts/meao Te klein O. JACOBS WEG BU SOCIALE ZAKEN IN ZEELAND Gulle tijd Controle Bijstandsflat Simpelheid Hoge hakken voor de laagste prijzen. Soepel leer met keihard voordeeL Mode van nu voor prijzen van toen. Kortom: Van Haren ruimt op. En niet zo zuinig ook Snel profiteren dus. Want op is op. VAN HANEN Breskens Eede Schoondijke A51 en, e. Aubergine, i cf per stuk J..Ov p' Bloemkool, per stuk T16 Sfeer bouwvereniging beter De uitnodiging hiervoor en de samenstelling van de agenda worden opgesteld in samenwer king tussen het algemeen be stuur en een groep van 38 leden, die enige tijd geleden een extra vergadering eisten om zich te la ten informeren over de zaak En- gelsma. „Er is dinsdagavond volledige over eenstemming bereikt tussen de Groep van 38 en het bestuur, waarbij in de komende tijd in een sfeer van goed overleg allerlei zaken worden bespro ken", aldus B. Wouters van het Ne derlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting in Eindhoven, nauw betrokken bij de reorganisatie van de Woningbouwvereniging. De Groep van 38 voelde zich in zijn kuif gepikt, omdat op de laatste le denvergadering door het bestuur niets werd verteld over het besluit manager Engelsma ontslag te geven, terwijl men dat daags na de vergade ring wel in de krant kon lezen. Voor woningbouwvoorzitter A. Janse was het optreden van de groep aanleiding met zijn portefeuille te zwaaien. „De messen zijn nu van tafel gehaald", zegt Wouters. „Er wordt overlegd". Op korte termijn krijgen alle le den/bewoners van de woningbouw vereniging een info-bulletin waarin allerlei onderwerpen uiteengezet worden. Zo wordt het reorganisatie plan helder verklaard, wordt een in zicht gegeven in de meerjarenbegro ting van de vereniging en informatie gegeven over de stand van zaken met betrekking tot betaalbare investerin gen die in het kader van de reorgani satie worden gedaan, en welke activi teiten op onderhoudsvlak in het ver schiet liggen. Belangrijke plaats in het info-bul letin wordt ook ingeruimd voor de af- faire-Engelsma, de manager die vol gens het bestuur moet worden ontsla gen en die momenteel dit ontslag aan vecht voor de Terneuzense kanton rechter. „Men wil hiermee tegemoet komen aan het onbegrip dat bij veel leden heerst en hen nog beter infor meren", zegt Wouters. Bedoeling is de inhoud van de bro chure door te nemen met vertegen woordigers van de bewonerscommis sies. De inhoud van de brochure kan dan in de vergadering in september aan de orde gesteld worden. Van onze paardesportmedewerker SEROOSKERKE - De afde ling Zeeland van het WPN (Warmbloed Paardenstam boek Nederland) houdt za terdag in Serooskerke voor de tiende keer haar premie keuring. Dit gebeurt op de terreinen van manege De Eendracht aan de Rijke buurtweg. Om half tien 's morgens begin nen de keuringen. Het aantal aanmeldingen ligt, evenals vo rige jaren, rond de 125 paarden. Omdat het de tiende centrale keuring van de afdeling Zee land is, is aan deze een bijzon der cachet gegeven. Onder lei ding van Mina de Feyter uit Axel en Piet Riemens uit Nieuwvliet wordt een carrous- selnummer verreden met zes tien WPN-paarden die uit de diverse Zeeuws-Vlaamse rij- verenigingen zijn geselecteerd. Het belooft een prachtige dres- suurshow te worden. Daarnaast houdt het WPN in samenwerking met de Zeeuwse Provinciale Bond van Lande lijke Rij verenigingen een spe ciale afdelingsdressuurdag voor zowel achttallen als vier tallen paarden en pony's. Na de middag wordt gestreden om de titel bestaand rijpaard en be staand tuigpaard. De hoogst geplaatste kunnen afgevaar digd worden naar de Utrechtse paardendagen in september. Ook de beste 2- en 3-jarige keurpaarden kunnen hiertoe aangewezen worden. De Zeeuwse menners houden tij dens deze keuring een men wedstrijd in diverse klassen. Van onze correspondent IJZENDIJKE - Muziekvereni ging Geduld Overwint uit IJ zendijke sluit zaterdag de jubi leumviering af met een mu ziekfestival op de Markt. Naast enkele muziekverenigingen uit de streek is ook de koninklijke harmonie Amicitia uit het Bel gische Eeklo van de partij. Om 14.00 uur geeft voorzitter Hans Corijn het startsein voor dit slotevenement. Daarna ge ven muzieksociëteit Aarden- burgsche Fanfaren, muziek vereniging Veronica uit Zande, muziekvereniging Groede en de Schoondijke muziekvereni ging Oefening Kweekt Kunst een concert. (ADVERTENTIE) ""yl Restaurant Ay Hulst Bierkaaistraat 8 Tel. 01140-13444 Het adres voor uw familie diners, koffietafels enz. Gerenommeerde keuken, aparte zaal aanwezig. Re serveren prettig voor u en voor ons. Keuken open van 12 tot 21 uur. Dinsdags gesloten Wit gemengd boeket De artikelen in deze advertentie kunt u i« alle AH winkels kopen, behalve de artikelen waar kleine cijfertjes bij staan. Die artikelen kunt u alleen kopen in AH winkels waar één van die cijfers op de deur staat Reclame prijzen gelden van donderdag 2 t/m zaterdag 4 juli a.s.. Zolang de voorraad strekt Van onze correspondent TERNEUZEN - Als afslui ting van het schooljaar houdt de mts/meao in Ter- neuzen vandaag een groots opgezette sportdag, met on der meer kanovaren op de Lesse bij Dinant, water skiën en zeilen op Braakman, surfen op Otheense Kreek, zweefvlie gen en paardrijden in Axel, boogschieten in Zuiddorpe, voetbal, badminton en ten nis. Ook is er een loop/fiets-wed- 'trijd bij Het Schelpenhoekje ne ook open staat voor niet- nts/meao-leerlingen. Die bgint 10.00 uur. De de Van onze verslaggever MIDDELBURG - O. Ja cobs (60, uit Koudekerke) is niet het soort man met 'een boodschap voor het volk', nu hij afscheid neemt als plaatsvervan gend rijksconsulent So ciale Zekerheid in Zee land. Maar wel een man met een rijke ervaring in de provincie, waar hij van 1964 tot 1972 adjuct-direc- teur was van de sociale dienst in Vlissingen en vervolgens, tot 1981, direc teur van die dienst in Ter- neuzen. Iemand dus ook die in 1981 plaats nam aan de andere kant van de tafel, want de consulent is de 'voorpost' van de minister in de regio. Hij moet het beleid overdragen, gemeenten adviseren en con troleren en doorgeven aan de minister wat er leeft, ver van zijn bed. In sommige provincies leidt het tot een zekere mate van vijandigheid tussen con sulent en gemeenten, in vriendelijk Zeeland niet. „Hier luisteren we goed naar elkaar, want we hebben het zelfde doel: een goede uitvoe ring van de wetten." Zeeland is wel erg kleinscha lig, vindt hij. Jacobs be schouwt het als een teken aan de wand dat hij vooral moet bijspringen in kleinere ge meenten. De term herinde ling neemt-ie niet in de mond, maar samenwerking, regionalisering van het werk, dat moet wel. „Dat komt de kwaliteit van het werk zeker ten goede." Jacobs begon zijn loopbaan in zijn geboorteplaats Eede, waar hij in en na de oorlog (na vier jaar Indonesië) bij toeval op Sociale Zaken te recht kwam: 'Er was een plaatsje vrij'. De techniek had eigenlijk z'n grootste in teresse. Had-ie toch hart voor de zaak? „Ach, een zeker idealisme moet je natuurlijk hebben, maar anderzijds moet je nuchter blijven, met beide benen op de grond. An ders kun je de problemen van mensen ook niet oplossen. De directeur in Vlissingen zei al tijd: tracht een ieder, binnen de grenzen van de wet, het zijne of het hare te geven. En zo hoort het." Hoewel door de druk van de bezuinigingen de uitvoe ring van de sociale wetten steeds moeilijker wordt, was dat voor Jacobs niet de reden om op te stappen. „Ik had ge woon een nieuwe prikkel no dig. Anders ga je op den duur JacobsHet nieuwe stelsel beheerst wel de kosten beter, maar het is nog steeds niet in zichtelijk' - ROTO JAAP WOLTERBEEK op routine draaien en dat is fout. Je mag niet inslapen." Hij deed het gemeentelijke werk feitelijk in de gouden jaren, die in 1965 begonnen met de invoering van de alge mene bijstandswet. Een gulle tijd, vindt ook Jacobs. Is er sprake van scheefgroei? „Nee, maar het was een fi nanciering met een open eind, het Rijk had er geen greep meer op. Het was geen slecht beleid, maar de uitga ven waren niet beheersbaar. Nu moet dat wel, het geld is duur geworden. Dat er toen meer misbruik was dan nu geloof ik niet. Je moet hoe dan ook controle houden, an ders wordt het hele stelsel veel te duur." „Zeker wie rechtmatig ge bruik maakt van de regelin gen, zal die controle willen, zodat hij niet scheef wordt aangekeken vanwege al die verhalen over misbruik. De sociaal rechercheur? Ja, het is een te billijken fenomeen. In principe moet je misbruik bestrijden, net zo goed als an dere vormen van criminali teit. Uiteindelijk is het een plicht van mensen om in hun onderhoud te voorzien en niet te frauderen." Dat de gemeente Oostburg als enige in Zeeland niet aan een rechercheur wil, stemt hem niet echt vrolijk. Ver plichten gaat niet, maar an- ders... ,,J)jawij moeten het instituut nu eenmaal bevor deren. Dat Oostburg zegt: wij doen voldoende heronder zoek, we zoeken het zelf wel uit, kan ik begrijpen, maar het verplicht hen wel om er mee door te gaan." Het is meegenomen, vindt hij ook, dat overal in Zeeland de so ciale controle nog werkt. „Een goede zaak." Jacobs bewaart speciale herinneringen aan Terneu- zen, waar hij in negen jaar tijd de sociale dienst uit bouwde van acht naar 24 me dewerkers. „En dat was hard nodig, want aan immateriële dienstverlening kwam je he lemaal niet toe." Het was geen bijzonder lastige ge meente, of het zou moeten zijn in de tijd van de grote leegstand. „Dat had een aanzuiging uit de Randstad tot gevolg van werklozen en andere bij standsgerechtigden. Geen echte Terneuzenaars dus en ja, een Hagenees is geen Zeeuw." En die mensen gin gen nog dicht bij elkaar zit ten ook. „Op een gegeven ogenblik was er zelfs een complete bij standsflat, niets aan te doen, maar wel lastig. Gevolg in derdaad van een fout uit een recent verleden, waarin Ter- neuzen te ijverig bouwde. De ideeën over de groei van de stad zijn niet bewaarheid. Maar gelukkig is het met die leegstand ook weer goed ge komen." André van Himme en zijn strijdbare stichting De Blok ken, maakte hij net niet meer mee. Hij is zuinig in zijn or- deel. „Ik vergelijk het maar met instellingen als de Wets- winkels. Die kunnen een nut tige maatschappelijke functie vervullen, mits de medewer kers genoeg gespecialiseerd zijn. Je moet veel wetskennis hebben." Op De Blokken staat volgens Jacobs nadruk kelijk het stempel van 'een bepaalde politieke hoek, die nogal eens in de contramine is'. En meer zegt-ie niet. De invoering van het her ziene stelsel sociale wetge ving is volgens Jacobs in Zee land 'gladjes verlopen'. Al er kent hij de pijnlijke conse quenties voor bepaalde groe pen, die er fors op achteruit gingen. En nog een kritische kanttekening: „Dit stelsel be heerst wel de kosten beter, maar het is nog steeds niet inzichtelijk. Er zijn veel te veel wetten en regelingen, zelfs voor ambtenaren niet te overzien, laat staan voor le ken." Hoe het er dan precies uit zou moeten zien, weet hij niet, maar het idee van de ne gatieve inkomstenbelasting vindt hij wel wat. Wie genoeg verdient, betaalt belasting, wie weinig of niets binnen haalt, krijgt een uitkering. Eén pot en één dienst om die te beheren. „Dat spreekt me wel aan vanwege zijn simpel heid." Van onze verslaggever OOSTBURG - De kans is redelijk groot dat de ge meente Oostburg over enige tijd besluit elk huishouden een huisvuilcontainer te ge ven. Als de gemeente dat besluit neemt, moeten de in woners van Oostburg meer betalen. De gemeente moet die containers namelijk ko pen en de vuilniswagens aanpassen. Wethouder A. de Feijter zei gisteren tijdens de vergadering van de commissie openbare werken dat invoering van die containers een uitkomst is. Vooral omdat in de vakantie dorpen langs de kust slordig omgesprongen wordt met huis vuil. Tijdens de bijeenkomst werd verder meegedeeld dat er een houten wandelbrug over het afwateringskanaal bij Cad- zand-Bad tussen de Noorddijk en het parkeerterrein komt. Zoals de plannen nu zijn, kun nen rolstoelgebruikers niet van die brug gebruik maken. De commissie vindt dat bezwaar lijk en liet de wethouder weten dat al het mogelijk gedaan moet worden om de brug toe gankelijk te maken voor min- der-validen. De commissieleden ergeren zich aan de toestand van de bouwplaatsen in de wijk Mars in Oostburg. Volgens A. Le grand (WD) maken de aanne mers er daar een grote troep van. Containers worden schots en scheef geplaatst en er zitten grote putten in de weg. De Feij ter zei dat in het vervolg een bepaling in de contracten met de aannemers wordt opgeno men dat ze de bouwplaatsen in ordelijke staat moeten houden. (ADVERTENTIE) VAN HAREN RUIMT OP. EN NIET ZO ZUI NIG OOK CONCERT - Muziekvereni ging Breskens-Groede geeft morgen, vrijdag, een concert op camping Napoleonhoeve, aanvang 20.00 uur. Als de weersomstandigheden het toelaten wordt er in de open lucht geconcerteerd. BOLLING - De Cambrinus- bolders hield de vijfde club- bolling bij E. Standaert-van Rie. Uitslag: 1. R. Verschel- ling-G. D'Hoorte-M. van Rie, 2. J. Blondeel-A. de Baets-P. Staelens, 3. W. Pauwels-R. Goethals-R. Verwulst. KONINGSBOLLING - Bij Cambrinus werd een ko- ningsbolling gehouden. Uit slag: 1. W. Pauwels, 2. W. Gij- sel, 3. P. Laridaen. SOOS - De soos voor alleen staanden afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen houdt zaterdag een bijeenkomst in zaal Wijffels. Op het pro gramma staan een bingo en een verloting, terwijl het or kest De Apollo's voor de dansmuziek zorgt. De avond begint om acht uur. Twee gewonden bij aanrijding WALSOORDEN - Dinsdag avond werden bij een ver keersongeval op de Zeedijk tussen Walsoorden en Perk- polder twee personen ge wond. Zij werden met licha melijk letsel per ambulance overgebracht naar het Sint Liduina ziekenhuis te Hulst. Het ongeval gebeurde door dat de bestuurder van een motorrijwiel R. S. uit Sint Pauwels (B) moest uitwijken voor een tegenligger. Daar door raakte hij met zijn voer tuig in een slip en kwam te vallen. Hierbij werd ook zijn duo-passagier S. van de S. uit Heikant gewond. Schade bij aanrijding TERNEUZEN - Gistermid dag verleende de automobilist M. de K.uit Biervliet bij het naar links afslaan op de Axelsestraat in Terneuzen geen voorrang aan de over het rijwielpad rijdende brom fietser H. B. uit Sluiskil. Het bleef bij materiale schade. Diefstal benzine TERNEUZEN - De Terneuze- naar A. G. deed gisteren bij de politie aangifte van dief stal van circa dertig liter ben zine uit de tank van zijn aan de Oleanderstraat gepar keerd staande personenauto. 4000 gulden gestolen Gereedschap weg TERNEUZEN - In de nacht van maandag op dinsdag werd ingebroken in de wo ning van J. B. aan de Noord straat. Vermist wordt een geldbedrag van 4000 gulden. Hoe men is binnengekomen kon niet worden vastgesteld. TERNEUZEN - Uit een ber ging van H. S. aan de Abel Tasmanstraat werden een boormachine, een electrische soldeerbout en een verleng- kabel gestolen. Om binnen te komen had men de toegangs deur geforceerd. Directeur Amro P.C.M. Hermans (27) is per 1 juli benoemd tot directeur van het bijkantoor IJzendijke van de Amro. Hermans is sinds '82 in dienst bij de AMRO. AXEL - Christelijke mavo De Welle: Jean-Pierre Lensen, Axel; Sandy Broeken, Hulst; Sindy Swagemakers, Westdorpe. GOES - St.-Willibrorduscollege: Havo: Pascal Kampman, Ove- zande; Rob Koole, 's-Heerenhoek. Mavo: Antoinette Franse, Kwa- dendamme; Marcel Vermeulen, Heinkenszand. MIDDELBURG - Pedagogische Academie: EDOKA-cursus: An neke van Hevele, Sint-Kruis; Pe tra Vervaet, Biervliet. TERNEUZEN - Stichting Vakop leiding Bouwbedrijf: Timmeren primair: Ronald van Puyvelde, Hulst; Peter Uvijn, Peter Kayser, Wim van de Wege en Erwin Gal- le, Terneuzen; Frans Calus, Sluis; Rudy van de Brande, Hei kant; Levienus Scheele, Axel; Werner Coppieters, Zuiddorpe. Metselen primair: Gerard Neels, Terneuzen; Godfried Compiet en Mark D'Hont, Lamswaarde; Johny Merckx en Jack Mariman, Clinge. Metselen voortgezet: Abraham Dieleman, Hoek. AVO: patrick Quekelberghe, Eede. TERNEUZEN - Zeldenrustcolle- ge: VWO: Brian Meesen, Axel; Lilian van Mieghem, Lineke Muller en Johnny Vink, Terneu zen. Havo: Herman Broere, Netty de Graaf, Christel Hemelsoet, Judith Koole, Miguel Lopez, Ca- rine de Mol, Saskia van Pamelen, Chantal Smolenaers, Irma van Winkel en Inge de Zeeuw, Ter neuzen; Danny de Caluwé, Sas van Gent; Claude van Kouteren en Gregory van Steenpaal, Sluis kil; Jacqueline Scheele en Ma nuel Zaman, Axel; Paul Steutel, Zaamslag. Mavo: Liesbeth van Assche, Hengstdijk; Ineke van den Berge, Judith D'Hont, Bianca Lehmann, Sandra van den Nieu- wendijk en Piet de Putter, Ter neuzen; Flora van der Markt, Renzo van Poecke en Alex van de Vijver, Sas van Gent; Angelique Swagemakers, Hoek. TERNEUZEN - Petrus Hondius: VWO: Emile Fabry, Agnita Me- non, Annette Roeland, Louis Roeland en Nicolet Sahetapij, Terneuzen. Havo: Angeline de Bruijn en Peter van Ham, Axel; Manolito Casteleijn, Ferdi Heij- ens, Patrick Krijger, Sonja de Regt en Natasja Seuntjens, Ter neuzen; Annemarie Robesin en Annemarie Romijn, Hoek; Jean- nette Zegers, Westdorpe. Mavo: Tamara de Bakker, Jody Geuze en Joyce Lauret, Terneuzen; Mo nique Colijn, Zaamslag; Belinda van den Hemel, Philippine; Yvette de Klerk, Axel; Mare San- derse, St.-Gillis-Waas. VLISSINGEN - Hogeschool Zee land, Fysiotherapie: N. van Deursen, St.-Jansteen; C. van Iwaarden, Heinkenszand; M. Rammeloo, Philippine. AMSTERDAM, 1 juli - Aardap pelter mij nmar kt: In Bintje 35/50 mm, oogst 1987, werden 2 con tracten verhandeld voor levering april tegen ƒ14,00 per 100 kg. De stemming was kalm. In Bintje 50mm, oogst 1987, werden 25 con tracten verhandeld voor levering november bij een prijs van ƒ20,50 tot ƒ20,10 en 280 contracten leve ring april tegen ƒ27,30 tot 25,50. De stemming was voor beide vast. GOES, 1 juli - Sla natuur st. kl. 2 A 13-16. Bloemkool st. kl. 1 gr. 55- 160, kl. 2 45, fn. 75, gr. 27-110, mi. 70. Broccoli kkg kl. 1 460-470. Groenekool kg kl. 2 A 54. Spits kool kg kl. 1 A 66-77. Snijbonen glas kg kl. 1 fn. 500-510, kl. 2 kr. 350. Sperziebonen stam glas kg kl. 1 560. Tuinbonen kg kl. 1 84-91, kl. 2 66. Prei kg kl. 1 A 310. Kroten kg kl. 1 A 82. Kroten bos kl. 1 A 33-41. Uien bos kl. 1 21 dr. 23-47. Peterselie bos kl. 1 27. Selderij bos kl. 1 17-22. Erwten kg kl. 2 290. Peulen kg kl. 1 t>6U-6ZU, kl. 2 430-470. Aardbeienopen gr. ds x200 gr. kl. 1 39-49, kg kl. 2 130- 210. Rode bes doos x200 gr. kl. 1 A 86-100 B 67-72, kl. 2 46, x500 gram kl. 1 B 140-180. Bramen doos xl50 gr. kl. 1 400. Frambozen doos x200 gr. kl. 1 150-160, B 150. Glen Glova doos x200 gr. kl. 1 260-270. Vroege aardappelen kl. 1 bo. 48-56, dr. 32- 36, kr. 49-79, mi. 46-60, kl. 2 dr. 35- 37, kr. 78. GOES, 1 juli - Aardappelen (excl. BTW) - op auto geleverd: Bintje, veldgewas, direkte levering 5-10 cent per kg, voeraardappelen 2Vfe-3% cent per kg. Notering Rotterdamse beurs d.d. 29-6-1987: Bintje 35-50 mm 2%'- 3^ cent per kg, bintje, 50 mm op waarts 22-23 cent per kg. Vlas (excl. BTW) - op auto gele verd: ongerepeld 41-45 cent per kg, afwijkende partijen 30-40 cent per kg. Van onze verslaggever HOEK - Vandaag hebben de kleuters van de basis school 'Opweg' uit Hoek vrij. Dat wil echter niet zeg gen dat de kleuters van groep 1 en 2 thuis kunnen blijven. Hen wacht vandaag het jaarlijkse schoolfeest. In de och tenduren, vanaf half tien, kunnen de kleuters deelnemen aan allerlei spelletjes. In die spelletjes staat de clown cen traal. Die clown is ook 's middags terug te vinden als een vader van een van de leerlingen een toneelstukje opvoert. Het schoolfeest duurt ongeveer tot kwart over twee 's mid dags.

de Stem | 1987 | | pagina 15