Komst afvalverwerker stuit op verzet Veetentoonstelling Oostburg jubileert Veel interesse voor deeltijd- HBO in Zeeland BRABANTSE POMPSTATIONS WAREN DE BOOSDOENERS Schoneveld dreigt: Geen uitbreiding vlug terecht Man werkte zwart om Vietnamese broer te kunnen vrijkopen 'Zeeland ideaal als vakantieland voor gezin met kinderen' MAAL AUTOGLASSERVICE Meisje (6) in 't Zwin verdronken MILIEU-ORGANISATIES TEKENEN SCHRIFTELIJK BEZWAAR AAN GOES - In Zeeland kan de kraan weer helemaal open: de Aeromonas-bacterie is zo ver uit het drinkwater verdwenen, dat iedereen het zonder risico en ongekookt kan drinken. Onbekendheid Vermijdbaar Brabant Vaarroute voor kano's van de Biesbosch naar Zeeland 'WEGEN EN GROEN NIET IN EIGEN BEHEER' Gestolen jacht Hele gebied Beheersvorm Rond DONDERDAG 2 JULI 1987 ONDERZOEK WIJST UIT: STRAF: WEEK VOORWAARDELIJK Postkantoor in Heikant dicht ÜflG J1ACHT.- (Etf U'EEKEKD- ISERUICE OK V<"-' REEDS 10 JAAR I Alle autoruiten Glas In rubber op maat Gelaagd en gehard Perspex en lexan Auto-alarm Aluminium schuiframen Zonnedaken DE STEM VANZEELAND T27 Van onze verslaggevers MIDDELBURG - Diverse milieu-organisaties verzet ten zich tegen de komst van het chemisch afvalverwer kingsbedrijf Ocean Com bustion Services (OCS) in het Vlissingse Sloegebied. Dit Rotterdamse bedrijf, ge specialiseerd in de verbranding van vloeibaar chemisch afval op de Noordzee, wil een opslag mogelijkheid in het Sloegebied wegens de centrale ligging er van en de gemakkelijke be reikbaarheid. Momenteel werkt OCS onder meer vanuit Antwerpen. Re gelmatig vertrekt vanuit de Belgische havenstad het ver brandingsschip Vulcanos II met chemisch afval naar de Doggersbank. Tegen OCS is al geageerd door Greenpeace, dat onder meer in Antwerpen een kort geding aanspande. De organi satie beschuldigde de Belgische en Nederlandse overheid ervan 'te laten ritselen' met de hoe veelheden die verbrand mogen worden. Inmiddels heeft de Belgische justitie een onder zoek ingesteld naar het wel en wee van OCS en 'collega' Ant werp Cleaning Service. Op verzoek van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) werd gistermiddag in het provincie huis een hoorzitting gehouden waarop men hoopte een nadere toelichting van de zijde van het bedrijf te krijgen. Te elfder ure werd per telex de komst van een OCS-vertegenwoordiger echter afgemeld. Dat weer houdt de milieu-organisaties (ZMF, Greenpeace, Werkgroep Noordzee en Stichting Natuur en Milieu) er niet van schrifte lijke bezwaren tegen de komst van het bedrijf in te dienen. ZMF-woordvoerder Han Bannink wees er gisteren op dat verbranding op zee van chemisch afval in 1990 aan de orde wordt gesteld door de Noordzeelanden. Dat werd be sloten op de Conventie van Oslo in 1972. „Verbranding vindt plaats zonder dat de vrij komende gassen worden gezui verd. Dat betekent dat op jaar basis honderden tonnen che misch afval in de Noordzee neerslaan. Bovendien schept zo'n bedrijf de mogelijkheid dat bedrijven, die het afval produceren, niet gedwongen worden 'aan de bron' hun pro- duktie bij te stellen om zo doende afval te minimalise ren", aldus Bannink. Hij wees er ook op dat in de Verenigde Staten afvalverbranding op zee al verboden is. Bezwaren hebben de milieu mensen ook tegen de aanvoer van het afval. „Dat gaat voor dertig procent met tankwagens over de weg en voor de rest met binnenschepen. Het aantal transportbewegingen neemt daardoor enorm toe met een vergrote kans op calamiteiten", aidus Bannink. Uit de vergunningaanvraag van OCS blijkt volgens de ZMF dat het bedrijf een vergunning voor minimaal tien jaar aan vraagt. „Op termijn wil men ook het afval in het Sloegebied gaan verwerken, het wordt dan een compleet afvalverwer- kingsberijf. Wij zien dat abso luut niet zitten en vinden, nog maals, dat het afvalprobleem aan de bron moet worden aan gepakt, bij de chemische be drijven zelf dus". Een even tuele vergunning moet worden afgegeven door het Ministerie voor Milieuhygiëne. Drinkwater weer zuiver Van onze verslaggever De geneeskundige inspectie en de districtsgezondheids dienst in Zeeland hebben dat gisteren laten weten aan alle huisartsen, specialisten en directies van verzorgende instellingen in de provincie. Het staat nu vrijwel vast dat een gebrekkige zuivering in de pompstations van Huij bergen en Schijf de boosdoener was. De altijd aanwezige ammoniak in het water werd daar onvol doende verwijderd, waardoor de Aeromonas-bacterie ver derop in het leidingnet volop kon gedijen. Het nog steeds da lende aantal bacteriën geeft aan dat de filters hun werk nu weer goed doen. Inmiddels heeft de geneeskun dige hoofdinspectie een nieuwe landelijke norm vastgesteld voor de verontreiniging met de bij de waterleidingbedrijven nog nauwelijks bekende bacte rie. Werd eind mei, toen men in Zeeland alarm sloeg, nog uitge gaan van een kritisch richtge tal van 200 per 100 milliliter, nu is dat getal gesteld op 1000 per 100 ml. De inspectie baseert zich daarbij op buitenlands on derzoek. Pas bij 1000 ontstaat gevaar voor mensen met een vermin derde afweer als gevolg van leukemie, darmkanker of or gaantransplantaties. Voor zover valt na te gaan heeft de bacterie in de voorbije maand nergens in het werkgebied van de WMZ geleid tot meer klach ten over diarree. Voor de directie van de Water maatschappij Zuidwest Neder land (WMZ) was het nieuwe richtgetal gisteren aanleiding op te merken dat de hele kwes tie eigenlijk niet meer was dan 'een storm in een glas water'. Dit dan vooral als gevolg van de onbekendheid met de gevol gen van de bacterie en de on duidelijkheid over de richtlij nen. WMZ-directeur P. Stoter wees erop dat elders in het land de inspecties geen alarm sloe gen bij even hoge of zelfs ho gere waarden dan die in Zee land gemeten. De inspectie mi lieuhygiëne bevestigde dat de alarmering 'op het randje' zou zijn geweest als eind mei het nieuwe richtgetal van kracht was geweest. De inspectie blijft, met de DGD, echter van mening dat 'het ongewenst was om niets te doen'. DGD-directeur R. Bak ker daarover: „Het ging om een vermijdbaar risico voor de ge zondheid. Dan moet je het pu bliek waarschuwen." In het vervolg zal dat trouwens een algemene waarschuwing zijn, niet meer alleen gericht op ver zorgende instellingen. Het werd gisteren ook duide lijk dat de WMZ feitelijk ten onrechte een slechte reputatie dreigt over te houden aan het drinkwaterprobleem. Want het Was aan de voortvarende en doelgerichte controles en maat regelen van de maatschappij te danken dat er opschudding ontstond, die weer leidde tot een landelijke discussie over risico's en normen. Bovendien is het achterhalen van de oor- raak een landelijke primeur. «Gelukkig heeft iedereen ge leerd van deze betrekkelijk on schuldige zaak," zei Stoter. Het nieuwe richtgetal van 1000 per 100 ml wil overigens niet zeggen dat de waterlei dingbedrijven de zaak maar op z'n beloop moeten laten als ze ineens waarden meten van bo ven de 200. In dat geval worden ze geacht maatregelen te ne men om het gehalte terug te dringen. Pas bij 1000 echter moeten ze de inspecties waar schuwen. Omdat blijkt dat het overal kan gebeuren, wijst de WMZ geen beschuldigende vinger in de richting van de watermaat schappij Noord-West Brabant, verantwoordelijk voor de sta tions in Huij bergen en Schijf. Wel zal men vragen om meer faciliteiten ter controle van de zuivering. Ook is afgesproken om 'de hele zuivering nog eens minitieus door te lopen'. Van onze verslaggever DEN BOSCH - Volgens GS zijn er goede mogelijkheden om via de Westbrabantse binnenwateren een kano vaarroute van de Biesbosch naar Zeeland te maken. Ook de wateren rond Breda bie den mogelijkheden voor ka novaart. GS van Brabant zeggen dit in het gisteren gepresenteerde kanovaarrouteplan, een be leidsplan weliswaar van de provincie, maar dat door be drijfsleven (onder meer door kanoverhuurbedrijven) samen met de regionale en lokale overheid uitgevoerd moet wor den. Daarmee is vier ton ge moeid. Er komt in Brabant dan circa duizend kilometer vaar weg ter beschikking van de ka novaart. Het plan geeft aan op welke wijze aantrekkelijke routes in beken, rivieren en kanalen tot stand kunnen komen. Er zullen onder meer steigers aange bracht en bescheiden over nachtingsplaatsen ingericht moeten worden. Brabant telt op dit moment zo'n 1100 verwoede kanovaar ders. GS verwachten dat de aan leg van nieuwe routes een be langrijke stimulans zal zijn voor het toerisme. Volgens GS hangt het kano vaarplan nauw samen met het vaarrouteplan West-Brabant. Het toekomstige nationale park De Biesbosch biedt naar de me ning van het college geen ver dere mogelijkheden meer voor ontwikkeling van de kleine watersport. De druk zal daarom worden afgeleid door de ontwikkeling van vaarrou tes in het Land van Heusden en Altena. De sportvisserij heeft al la ten weten niet gelukkig te zijn met dit routeplan, dat zij als een bedreiging beschouwt. De 'vetveemarkt'in 1936, toen die nog aan de Zuidzandsestraat werd gehouden Van onze correspondent OOSTBURG - In het centrum van Oostburg wordt woensdag 15 juli de vijftigste veententoonstelling gehou den. De Regelingscommissie, samen met de winkeliersvereniging de ini- tiefnemer van dit evenement, ver wacht dat er ongeveer 350 stuks vee aan het publiek worden getoond. Verder worden een standwerkers concours en een tentoonstelling over vee gehouden. De regelingscommissie bstaat uit verte genwoordigers van diverse landbouwor ganisaties, veehandelaren en het Zeeuwse Rundsvleessyndicaat. Voorzit ter is de Oostburgse wethouder J. Tho- maes. De eerste tentoonstelling in de hui dige vorm werd in 1934 gehouden. Vijf tien jaar geleden vielen onder andere de varkens af, in verband met de te grote ri sico's. Aanvankelijk werd deze tentoonstel ling gehouden aan de Zuidzandsestraat- weg. Men verhuisde na 1944 naar het Le delplein om na 1967 weer over te stappen naar diverse weilanden. Vanaf 1978 wordt deze veemarkt weer gehouden op en rond het Ledelplein. „In de oorlogsja ren kon er twee keer geen tentonstelling worden gehouden," aldus secretaris H. Dierikx. „Het is geen handelsmarkt. Het is duidelijk een presentatie van al het vee aan het publiek." Traditiegetrouw komt er tijdens dit evenement ontzettend veel publiek naar Oostburg. Dit jaar worden de schapen zelfs naar het terrein voor Den Hoekzak verplaatst, omdat het aantal inzendingen enorm is gegroeid. Naast fokvee wordt ook mestvee en schapen getoond. Naast de veetentoonstelling is er op deze dag in Oostburg nog meer te bele ven. Zoals gezegd is er het standwerkers concours met veertien deelnemers, waar onder een plantenboer. Na de openings ceremonie door gedeputeerde mevrouw G. de Vries-Hommes om half tien, probe ren de standwerkers op luidruchtige wijze hun waren aan de man te brengen. Een jury beoordeelt de presentatie van de deelnemers. De uitslag telt mee voor de landelijke wedstrijd. Ook komen er talrijke marktkramen in het centrum te staan. In het Ledeltheater wordt een tentoon stelling gehouden over vee. George van Vooren presenteert er een foto-expositie, terwijl er doorlopend filmvoorstellingen zijn over onder andere de melkveehoude rij en de zuivelproduktie. Van onze verslaggever OOSTBURG - De directie van het recreatiepark Scho neveld bij Breskens wil niet de verantwoordelijkheid dragen voor de wegen en het groen in het park. De gemeente Oostburg moet volgens directeur P. Vonk verantwoordelijk blijven voor die voorzieningen, zo liet hij gisteren horen tij dens de vergadering van de commissie planologie. Wanneer de gemeente de ver antwoordelijkheid toch over draagt aan het park, is het niet uitgesloten dat de directie af ziet van uitbreiding, zei Vonk tijdens de inspraakronde. Schoneveld wil het park uit breiden met 268 vakantiewo ningen. Het college van B en W van Oostburg gaat akkoord als Schoneveld het onderhoud voor het hele gebied op zich neemt. Niet alleen van het uitbrei dingsgedeelte, maar ook van de bestaande terreinen. Het ge hele park moet volgens B en W particulier terrein worden, net zoals een camping. Een vereni- ging van eigenaars wordt in de N HCLGilg visie van het college straks de formele beheerder van het sief camping en de bestaande 94 huisjes, ruimte aan 3880 toe risten. park. De commissie wilde nog geen uitspraak doen over de be heersvorm van het park. De vertegenwoordigers van VVD en D&T zeiden dat ze in prin cipe er voor zijn dat het beheer van het terein overgedragen wordt aan het park. CDA en PvdA spraken zich hierover nog niet uit. Een maand gele den gingen de fracties wel ak koord met een soortgelijke overdracht in Cadzand. Alle fracties staan achter de bouw van de 268 huisjes. Als dat plan doorgaat, komen er 166 woningen twee-onder-een- kap en 102 vrijstaande. Dit houdt in dat daar straks tijdens een volle bezetting 1340 mensen kunnen verblijven. Met die uit breiding biedt het park, inclu- Vonk wees de commissie er op dat een vereniging van eige naars een besluit kan nemen dat financieel nadelig is voor een minderheid. „Zo kunnen er veel moeilijkheden ontstaan, die het recreëren op een bunga lowpark tot een obsessie ma ken. De ellende is dan niet te overzien", zei hij. Verder zei hij dat het plan nu helemaal rond is. „Als het park het beheer krijgt, kan het zijn dat de eigenaars extra belast worden en dat hun kosten ho ger worden, waardoor de ver koopprijs van de huizen stijgt. Wij zullen dan opnieuw moeten overwegen of de bouw dan nog doorgang kan vinden", aldus Vonk. De commissie bespreekt in een later stadium de beheers vorm van het park. Van onze correspondent TERNEUZEN - De rijkspo litie te water in Terneuzen heeft dinsdagavond twee Belgen aangehouden en in gesloten. De mannen, W. van A. (29) en T. B. (20), had den die dag uit de haven van Breskens een motor jacht gestolen en waren er mee naar Terneuzen geva ren. Het jacht, eigendom van een Belgische onderzoeksrechter uit Waarschoot, werd tijdens de vaart over de Westerschel- de, omdat geen van beiden de stuurkunst machtig was, be schadigd door een aanvaring met andere jachten. De politie kwam beide mannen op het spoor omdat ze zich in de Veer haven verdacht ophielden. De politie houdt er rekening mee dat de twee ook schuldig zijn aan een zevental inbraken, vo rige week gepleegd in aan de Veerhaven te Terneuzen afge meerde jachten. Van onze verslaggeefster BREDA - Voor een gezin met kinderen is Zee land met zijn mooie stranden de ideale provincie om de vakantie door te brengen. Maar voor een tussendoor-vakantie kun je beter naar een van de vele bungalowparken in Noord-Brabant gaan. En wil je als toerist een dagje uit naar een grote stad, dan heeft Amsterdam het meest te bieden. Dat zijn enkele uitkom sten van een onderzoek dat het Nederlands Bu reau voor Toerisme heeft laten uitvoeren naar het beeld van de Nederlandse toerist over de provincies en de drie grote steden. Limburg blijkt de meest populaire provin cie te zijn om in eigen land op vakantie te gaan. Het is er mooi, er zijn veel leuke plekjes en het lijkt er veel op het buitenland. Op de tweede plaats, maar op grote afstand, volgen Zeeland en Gel derland. De provincie Noord-Brabant valt in de middenmoot: bijna nie mand juicht erover, maar ook niemand is er echt negatief over. Een ondui delijk beeld. Wel scoort Brabant samen met Lim burg hoog als het gaat om de vriendelijkheid van de bevolking. Anders wordt het beeld van de toerist die dag tochten wil maken. Is Limburg populair voor een hoofdvakantie, voor een dagtocht is die pro vincie het minst geschikt. En Zeeland mag dan wel aantrekkelijk zijn voor een hoofdvakantie, voor een tussendoor-vakantie is die provincie veel min der in trek. Nee, in de ogen van de toerist kun je voor een tussendoor-va kantie of een dagje uit veel beter naar bijvoor beeld Noord-Brabant gaan. Opvallend is het beeld van de toerist over Am sterdam. Die oordeelt veel positiever over de hoofdstad dan over Den Haag en Rotterdam. Dit in tegenstelling tot het beeld dat vaak in de me dia wordt opgeroepen. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Er bestaat in Zeeland grote interesse voor het volgen van deeltijdopleidingen op het niveau van Hoger Beroeps Onderwijs (HBO). Een onderzoek van de provinciale griffie in samenwerking met een aantal onder wijsinstellingen heeft aangetoond dat vooral economie en informatica in trek zijn. Het resultaat bevestigt de op een studiedag geuite suggestie dat samenwerking nodig is tussen de pas tot stand geko men Hogeschool Zeeland en Nutsacademie/NUMA, een in stelling die in Zeeland deeltijd opleidingen voor onder andere leraren verzorgt. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben al laten weten er geld voor over te hebben als een dergelijke sa menwerking van de grond zou komen. De toekomst van de deeltijd opleidingen kwam nadrukke lijk aan bod toen commissaris van de koningin dr. C. Boertien gisteren diploma's uitreikte aan acht Zeeuwen die in eigen provincie met succes de NUMA-opleiding Pedagogiek MO-B hebben afgesloten. Dat was een historisch moment in de statenzaal: het ging om het eerste achttal dat in Zeeland een dergelijke opleiding vol tooide. Boertien zei te hopen dat het onderwijs in de provin cie op die ingeslagen weg ver der kan gaan, door nog meer samenwerking te zoeken. Van onze correspondent RETRANCHEMENT Woensdagmiddag om streeks kwart voor vijf is het 6-jarige meisje Valerie van Pouleyn door verdrin king om het leven gekomen. Het meisje is afkomstig uit het Belgische Jette. Valerie was een dagje aan het strand met haar ouders. Op een onbewaakt ogenblik is zij echter in het water gegaan en in de Zwingeul terecht ge komen. De vader, die het meisje miste, ging op onder zoek uit en trof zijn dochtertje in het water aan. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis van Oost burg overgebracht. Van onze correspondente MIDDELBURG - Omdat hij het geld nodig had om zijn broer in Vietnam te kunnen vrijkopen van de militaire dienst, had de 25-jarige A. T. uit Middelburg van oktober tot en met december 1985 gewerkt zonder dit aan de sociale dienst op te geven. Voor dit feit moest hij verschijnen voor de politierechter in Middelburg, waar een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken tegen hem werd geëist. T.'s raadsman mr. Flos noemde de eis een vorm van rechtson gelijkheid,omdat begin dit jaar enkele landgenoten van T. op beschuldiging van precies de zelfde feiten een veel lagere straf kregen opgelegd. Bovendien betoogde hij dat zijn cliënt zelf geen cent rijker was geworden van het zwarte werk dat hij had verricht. „In deze families is het nu eenmaal gebruikelijk dat degenen die in het buitenland wonen ervoor zorgen dat broers of neven niet naar het front worden ge stuurd", aldus mr. Flos, die er verder op wees dat T. intussen begonnen is met het terugbeta len van de 4.000 gulden, die hij voor de sociale dienst had ver zwegen. Politierechter mr. Nomes verlaagde daarop de geëiste straf tot één week voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. Van onze verslaggever HEIKANT - Het postkan toortje in Heikant wordt per 1 december van dit jaar ge sloten. De beheerster maakt gebruik van de VUT en het agentschap is niet rendabel genoeg om nog een opvolger te benoemen.

de Stem | 1987 | | pagina 11