'Je valt ook af met slagroomgebak' Opp< vrij DIËTISTEN LAKEN VRUE VERKOOP VAN VERMAGERINGSPRODUKTEN Olies b grote oi AMSTER DE STEM EXTRA WOENSDAG 1 JUL11987 Ziek Slagroomgebak Rem Vergoed Interessant Reizigersdiarree MEDISCHE RUBRIEK Jan met de pet Raar gezelschap Roermond- Rom e Wim Koek De ziekenfonds patiënt DE STEM De toekomst Nachtvissen Volle zee WASHINGTON van buitenlandse letten zijn plan tankers onder kaanse bescherm T11 Door Ans van Goch De consumentenbond luidde de alarmklok. Er lijkt een wildgroei te ont staan aan dieetprodukten op de Nederlandse markt. Met dieetprodukten worden dan bedoeld: allerhande drankjes en poedertjes om binnen de kortste keren een ideaal (lees: wat de mode bladen voorschrijven) fi guur te krijgen. Het ministerie van WVC heeft onlangs voor de eerste keer een van die preparaten een zoge noemd 'toestemmingsnummer' gegeven. Dat predikaat houdt alleen maar in dat er vitamines en jo dium aan toegevoegd zijn. Daarnaast is het onderzocht én zelfs veilig bevonden voor ge bruikers, iets wat je van lang niet alle vermageringsproduk- ten kunt zeggen. Waarin zit 'm dan het gevaar van die zo veelvuldig aange prezen fabrikaten? Diëtiste mevrouw J. Kalman uit Zeven bergen hoeft niet lang over die vraag na te denken. „Er zitten gewoon niet vol doende voedingsstoffen in en daar kun je ziek van worden". Na een paar dagen zijn ver schijnselen als hoofdpijn, lusteloosheid, duizeligheid en onvermogen om zich te concen treren te verwachten. Sommi gen krijgen last van uitdro gingsverschijnselen en weer anderen houden teveel vocht vast. „Die tekorten moeten na af loop van die kuur weer bijge spijkerd worden. De wijze waarop dat gebeurt is niet al tijd even bevorderlijk voor het eventuele resultaat dat als ge volg van de zojuist beëindigde kuur is behaald", weet me vrouw Kalman. „Kijk, met eenzijdige voeding Dóódsimpel lijkt het. Eet tien dagen lang een meng sel van produkt x en u valt binnen de kortste keren af. Foto's van hele dikke men sen vóór die kuur en keu rige slanke na moeten de twijfelaars over de streep halen en tot aankoop van het preparaat in kwestie motiveren. Achter de schijn van het succes loert het gevaar voor de consu ment. Het magische middel kan dan wel bevorderlijk zijn voor de lijn, maar ze ker niet voor de gezond heid. kun je altijd wel afvallen. Zelfs als je alleen maar slagroomge bak eet, lukt dat, hoe lachwek kend het ook klinkt. Maar dan moet je er niets anders bij ge bruiken. Iemand die bezeten is van nutsen kan daar ook mee vermageren. Het levert in feite hetzelfde resultaat op, als al die produkten waar nu zoveel om te doen is. Maar na een paar dagen krijg je wel precies de zelfde ziekteverschijnselen als gevolg van een tekort aan voe dingsmiddelen. Bovendien ver andert door het volgen van al lerhande kuren het voedings patroon van iemand niet. En daar gaat het juist om, wil iemand blijvend resultaat be reiken". Mevrouw Kalman zou het een prima zaak vinden, wanneer van overheidswege een rem wordt gezet op de verspreiding van de verschillende vermage- ringsprodukten, bijvoorbeeld door de vrije verkoop ervan af te schaffen en ervoor te zorgen dat ze alleen maar op recept verkrijgbaar zijn. Op die ma nier is een verantwoorde bege leiding door de huisarts meteen Mevrouw J. Kalman, diëtiste: „Goede voedingsgewoonten, daar gaat het om". verzekerd. „De mensen die bij ons, dië tisten komen, hebben trouwens ook een verwijsbriefje van de huisarts nodig. Dat is onze dek king, per slot van rekening werken wij in de paramedische sector", legt mevrouw Kalman uit. Mevrouw Kalman is als zelf standig diëtiste werkzaam. Zij krijgt over het algemeen cliën- - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN ten die iets aan hun lijn willen doen. Haar collega's in het zie kenhuis daarentegen hebben in de meeste gevallen te maken met klanten die om een of an dere reden bepaalde voedings stoffen niet mogen eten. „Een logische zaak", meent me vrouw Kalman. „De kosten voor een diëtiste in een zieken huis worden in dat geval ver goed. De mensen die bij een van de diëtisten terechtkomen, die bij een kruisvereniging werken idem dito, tenminste als ze daar lid van zijn. Dege nen die een beroep op mij doen, moeten echter de consulten zelf betalen. Het wordt dan ook de hoogste tijd dat daar eens een goede eenduidige regeling voor komt". Een consult bij een diëtist kost officieel ƒ57,50. Per con trole bezoek met 12,50 worden betaald. „Dat zijn de vaste prij zen, ik zelf zit daar een heel eind onder". Mevrouw Kalman erkent dat het inschakelen van een diëtist best prijzig is. „En de inkomens van de mensen gaan er niet op vooruit. Vandaar ook de grote werkloosheid bij ons. Hoewel, de mensen zijn net zoveel of nog meer geld kwijt aan al die vermageringsrommel". De toenemende vraag hiernaar wijt mevrouw Kalman aan het feit dat het goochelen met poe ders toch iets bizonders heeft. „Kijk, als ik een dieet voor schrijf, pas ik dat zoveel moge lijk aan aan de voedingsge woonten van de persoon in kwestie. Aardappels en groen ten eten is niets bijzonders voor de mensen, want dat doen ze altijd al. Maar wat poeder in een glaasje water strooien, dat is apart, interessant, anders dan normaal". De Zevenbergse wordt in haar praktijk wel eens gecon fronteerd met mensen die net een poederkuur achter de rug hebben. „Ik heb wel eens iemand gehad die na afloop zei dat-ie er helemaal gek van werd. Hij at zelfs de aarde uit bloempotten, om maar iets bin nen te hebben". Door Jan Paalman Mexicanen noemen het Tu- rista. Het internationale liftersvolkje gaf er fanta sierijke namen aan die geu ren, nou ja geuren, naar exotische oorden: Dehli Belly, Montezuma's Wraak, Aden gut, Rangoon Runs en Tokio's Trots. De Hollandse volksmond bezigt minder exotische, maar zeer doel treffende termen en de me dische wetenschap noemt het reizigersdiarree. Je kunt het al in Zuid- lta-opa oplopen, al is het ri- süb daar minder hoog dan men wel denkt, maar ga je naar een ontwikkelings land dan is reizigersdiarree bijna vaste prik: 20 tot 50 procent van de reizigers kan daar rekenen op onge mak op het gemak (indien aanwezig). Dat komt dan in onsmakelijk medisch jar gon neer op minstens 'drie of meer lozingen van onge vormde of waterige ontlas ting per dag'. Gevaarlijk is het meetal niet want het leed is, ook zonder behan deling, meestal na een dag of drie, vier, vijf weer gele den. Maar lastig is het wel: de diarree dwingt 20 pro cent van de reizigers tot bedrust en 40 procent om de plannen te veranderen. De medische inzichten over reizigersdiarree zijn de laatste tien jaar tamelijk gewijzigd. Dat je diarree kunt krijgen van zenuwen, moeheid, tijdsverschil van wege de vliegreis, ander eten, koude dranken of hoogteverschil, daar gelooft men niet meer in. Ook niet aan de heilzame werking van vasten, thee met be schuit, yoghurt, tannalbu- mine en Norrit. Waar krijg je het wel van, en wat is er tegen te doen. In het Neder lands Tijdschrift voor Ge neeskunde stond onlangs een artikel van de internist dr. P. Speelman, waar ik verder schaamteloos uit zal citeren. Reizigersdiarree ontstaat in alle gevallen door be smetting met microbeesten: meestal bacterieën, soms parasieten en zelden een vi rus. Als het microbeest ziekmakend genoeg is, dan reageert de dunne darm daarop met een ontste kingsreactie waarbij veel vocht wordt geproduceerd: diarree dus. In ernstiger, maar niet al te vaak voor komende gevallen ziet er in de ontlasting ook bloed en slijm, en dan spreekt men van dysenterie. De kans dat je zo'n ziek tekiem binnenkrijgt is het grootst bij het eten of drin ken van rauwe groente, rauw vlees en vis, rauwe schaaldieren, koude sala des, ongeschild fruit, ijs, water en ongepasteuri- seerde melkproducten. Mijd je dit voedsel, dan maak je de kans op reizigersdiarree wel kleiner, maar ongedaan maak je het risico niet. „In de praktijk is het vaak on doenlijk voedingsvoor- schriften in acht te nemen", schrijft Speelman. Atibio- tica (penicilline bijvoor beeld) voorkomen reizi gersdiarree wel, maar het middel is erger dan de kwaal omdat je, bij voort durend gebruik, dan de kans loopt dat ze in de toe komst weinig meer tegen ziektekiemen kunnen uit richten. Blijft over: de therapie. Met de diarree verlies je een boel water en zouten, zodat je de kans loopt om uit te drogen. „Voorkomen of correctie van uitdroging is het belangrijkste aspect van de theorie", zegt Speel man. Meestal beperkt zich dit vochtverlies tot hooguit vijf procent van het li chaamsgewicht. Vruchten sappen, dranken zonder coffeïne, heldere soep, wa ter en zoute crackers kun nen een matige uitdroging keren. Voor ernstiger uit droging, meer dan vijf pro cent van het lichaamsge wicht, heeft de Wereld Ge zondheids Organisatie een drank bedacht, de zogehe ten 'oral rehydration solu tion' ofwel ORS, te verkrij gen bij de plaatselijke me dicijnman. Je kunt die drank (lees ik bij Ivan Wolffers) oj>k zelf maken door een lepel sui ker en een half theelepeltje keukenzout op te lossen in een glas water. Vier tot tes glazen zijn bij een milde diarree voldoende en extra fruit vult het tekort aan ka lium aan. Vasten heeft geen zin: zodra je trek hebt kun je gaan eten, liefst vele ma len per dag, en telkens een beetje tegelijk. Er zijn maar weinig 'ech te' geneesmiddelen die wat uithalen tegen diarree. Opium helpt probaat, maar is verslavend. Men heeft een jaar of wat geleden synthetische opium ge maakt die dat nadeel niet heeft. Het spul heet lopera mide en is onder de merk namen Imodium en Dia- cure zonder recept ver krijgbaar. Een veilig en ef fectief middel, mits in de juiste hoeveelheden toege diend. Vooral bij kinderen luis tert dat nauw. Kinderen onder de twee mogen het al helemaal niet hebben, bij kinderen tussen de twee en acht is men er erg terug houdend mee, en als ze ouder zijn dan geldt voor hen (zie de bijsluiter) een Toeristen aan de rol. andere dosis. Als het spul na twee dagen niet helpt, dan heeft het geen zin om het te blijven slikken. Anti biotica worden alleen in stelling gebracht als de diarree echt uit de hand loopt: bij niet aflatende gang naar het toilet, mis- sellijkheid, braken, hevige buikkrampen, koorts en bloed in de ontlasting. De ellende kan dan van schat- tenderwijs vijf dagen te ruggebracht worden tot een tot anderhalve dag. Als je tegenwoordig de per soneelsadvertenties ziet, dan valt het je op dat er voor simpele banen massa's diploma's gevraagd worden: mavo, havo etc. etc. Ik vraag me dan af: zullen al die mensen gaan verdienen naar de mate ze geleerd hebben of geleerd zijn? Ik ben erg somber. Ik denk dat in het jaar 2000 de kreet zal zijn 'geen werk en geen cen ten'. Bovendien: wie wil nog het vuile werk doen? De mensen met de diploma's? Vergeet het maar. Alles raakt op. Zij die werken kunnen straks de sociale verzekeringen voor de niet- werkers niet meer opbren gen. Armoe en ellende staan ons te wachten. De bezuini gingen worden voor jan met de pet te zwaar. L.J. Vorstenbosch Bergen op Zoom Onder de titel 'Ave Maria' spreekt zuster Antonietta haar waardering uit over de mooie foto's in uw blad bij de geschiedenis van het ka pelletje van Zegge en het spel van de mensen van Bergen op Zoom, die een paar taferelen uitbeeldden van de Ommegang van Ber gen op Zoom. Het deed haar goed dat er zoveel mensen waren geko men. De pastoor was ook blij dat er zoveel bedegan- gers en GANGSTERS wa ren gekomen. Maar, maar... meneer pastoor toch....! Breda JL Lijstermans Er is weer katholiek nieuws in Limburg! En dat staat op de voorpagina van De Stem. Als er iets negatiefs te ver melden is over katholiek Nederland moet dat breed uitgemeten worden in De Stem. Afgelopen week zijn er onder grote belangstel ling acht priesters gewijd in Roermond. Hoe komt het toch dat daar niets van in De Stem staat. Roermond is toch voor Jan Bouwmans gemakkelijker te bereiken dan Rome? RijsbergenA. Voermans Het is mij een behoefte mijn walging uit te spreken over het feit dat u toelaat dat de heer W. Koek steeds weer de lezers verveelt met zijn on nozele stukjes over het al even onnozele Britse ex Im perium. Ik ben er zeker van dat vele medelezers van uw, overigens zeer goede, dag blad er eveneens zo over denken. De Stem lees ik al vanaf de tijd dat het abon nement nog 0,25 per week kostte. Indien de heer Koek zo doorgaat, zal uw krant bin nenkort weer even goed koop moeten worden. Met hoogachting en respect voor de rest van uw redactie. Breda, J.J. van Seters De specialisten liggen in conflict met het kabinet en weigeren een contract te sluiten met de ziekenfond sen. Hun conflict over sala ris en onkostenvergoeding willen ze nu uitvechten over de ruggen van de zieken fondspatiënten. Dit betekent extra admi nistratiekosten voor zieken fondsen en rompslomp voor de patiënten. Niet schrikken van de rekening van de spe cialist, nog minder van het dreigement dat een incasso- buro ingeschakeld wordt. De rechter moet toch in laatste instantie beslissen of er betaald moet worden. Veel werknemers zijn in 't verleden door een kort-ge- dingrechter terugverwezen naar de onderhandelingsta fel. Hun bezetting of staking was maatschappelijk on aanvaardbaar of bracht te veel ongemak mee voor de burger. Waar blijft in dit conflict het kort geding en wat zal de uitspraak zijn. Komen de hardschreeuwers als het om gewone werknemers gaat nu ook in aktie. Waarom ook in dit conflict niet terug naar de onderhandelingsta fel. Dat dit conflict maat schappelijk onaanvaard baar is, zal niemand ont kennen. Het zou belangrijk zij om te weten wat een spe cialistenopleiding van begin tot eind kost. Ook die belas tingcenten worden mede opgebracht door hardwer kende ziekenfondsleden, waarvan er zeer velen het hun hele leven moeten doen met een schamel loon. Specialisten staan ook bij ziekenfondspatiënten in hoog aanzien om hun medi sche kennis en hun tech nisch kunnen. Maar om nu de ziekenfondspatiënten de dupe te laten zijn of af te schrikken in een conflict waar ze part noch deel aan hebben, komt bij alle zie kenfondsverzekerden onge loofwaardig over. P. v. Gurp Breda De tijd doet rare din gen. Injanauri 1981 verliet Jimmy Car ter, met het schaamrood op de kaken, het Witte Huis. Hij was een verslagen, mislukte man. Men noemde hem de slechtste president uit de Amerikaanse ge schiedenis. Nu - na zes jaar Ronald Rea gan - worden Carters boeken gelezen, wordt naar hem geluisterd en vindt men hem zo gek nog niet. Richard Nixon stapte in augustus 1974 op: de eerste Amerikaanse president die zijn ontslag moest nemen. Nu wordt hij door iedereen gezien als de 'elder statesman'. Zijn boeken worden eveneens gelezen en er wordt goed naar hem geluisterd. Zij rechterhand, Henry Kissin ger, wordt als een soort Ameri kaanse Metternich gezien. Toch is er een indrukwekkende reeks boeken geschreven om Kissinger zwart te maken, om hem af te schilderen als een doortrapte 'realpolitiker' die Cambodja en Laos liet bombarderen, Ailende liet vermoorden, de telefoon van zijn naaste medewerkers liet af tappen en aan de vooravond van Nixons ontslag op de knieën zeeg om - samen met de rade loze president - om redding te bidden. Al dat geschrijf heeft de positie en de autoriteit van Henri Kissinger tot dusver op merkelijk onaangetast gelaten. John Kennedy stierf als een held en hield zijn heldendom tot vijftien jaar na zijn dood over eind. Nu spreekt iedereen van de Kennedy-mythe die door de tijd zelf is doorgeprikt. De reto riek van Kennedy verschilt - bij nadere beschouwing - inderdaad niet veel van die van Reagan. En Kennedy had dan wel zijn Jac kie en zijn bloedjes van kinde ren, maar hij was evengoed een onbedaarlijk vrouwenjager. Bij hem vergeleken is Gary Hart slechts een kuise koorknaap. De tijd doet inderdaad rare dingen, zeker in Amerika. Er be staat in dit land een club van historici die op gezette tijden een soort presidentiële hit-pa rade in elkaar zet. Er wordt dan een kwalitatieve volgorde van alle presidenten bepaald. Wash ington, Jefferson en Roosevelt voeren die lijst aan. Om de ove rige 37 plaatsen wordt voortdu rend gevochten. Niet door de presidenten zelf natuurlijk, maar door hun geschiedenis, wat dat dan ook is. Toen Truman in 1972 op stapte haalde Amerika opge lucht adem. Het land was einde lijk van dat rare, verbeten man netje uit Missouri verlost. Maar Truman neemt nu een zeer hoge plaats op die historische rang lijst in. Eisenhower is ook een stuk naar voren gedrongen. De Amerikanen zijn al lang verge ten dat de man soms dagen ach ter elkaar golf speelde inplaats van Amerika en dus de wereld te besturen. Zijn toentertijd ver maarde en algemeen geachte mi nister van buitenlandse zaken John Foster-Dulles, wordt ni als een doorgeslagen communis tenhater en koude-oorlogshitse beschouwd. President Johnson blijft eei twijfelgeval. De een kent hen alle schuld voor Vietnam, de an der alle lof voor de burgerrech tenwetgeving toe. Door Jo Wijnen Ronald Reagan, die nog eei maand of achttien heeft te gaan is al volop doende met zijn plaats op de presidentiële rang lijst. Hij is eigenlijk de eersts president die zich daarover op voorhand druk maakt. Dat i natuurlijk bijzonder naïef, wan een mens kan de geschiedenis en zeker zijn eigen geschiedeni: - nu eenmaal niet naar zijn hand zetten. Reagan begrijpt niet dat onze kinderen en klein kinderen uitmaken of hij al das niet een goed president was Onze kleinkinderen kunnen d( verwarde tijd waarin wij nu le ven overzien en beoordelen. Zi maken dankbaar gebruik var. het permanente schiftingsproce: dat de geschiedenis in feite is En zij kennen straks de uit komst en de ontknoping van eer paar dingen die wij nu in gang hebben gezet. Ronald en Nanet Reagan maken zich druk ovet iets dat ze met de beste wil ter wereld (en de Reagans hebber natuurlijk de beste wil ter we reld) niet kunnen beïnvloeden. Geschiedenis is wat volgend generaties van ons denken. Ge schiedenis is ook wat wij van vo rige generaties denken. Dat e mensen zijn die Ronald Reagai nu een groot man staatsman er president vinden, is natuurlij! geen geschiedenis. Wat niet uit sluit dat volgende generatie diezelfde Reagan mogelijk al een groot staatsman en presi dent wensen te zien. Dat is het rare van de geschie denis: we maken onszelf eigen lijk niet echt mee. We komei pas tot leven als we dood zijn We kunnen het heden nagenoe alles wijsmaken. Maar de w kunnen de toekomst daarente gen geen oor aannaaien. De toekomst is onverbidde lijk. Maar goed dat we haar, ne zo min als het heden, niet ech meemaken. Er wordt weieens beweerd dat nachtvissen meer vis opbrengt dan vissen over dag. Van tijd tot tijd vangt men inderdaad prima in de nachtelijke uren. In de win ter voornamelijk kabel jauw (gul) en in de zomer paling en een enkele tong. Overdag vangt men trou wens net zoveel van deze vissoorten, met uitzonde ring van de tong. Als het licht is vangt men tussen door of voornamelijk, ook de andere vissen die in het duister weinig trek hebben. Daarbij zijn, wijting, ma kreel, zeebaars, schol, schar, geep enz. De nacht is bovendien lang niet op ieder uur even produktief De beste visperiode ligt trouwens duidelijk bewijs baar in de late avond en bij het eerste morgenlicht. Loopt de paling, dan loopt deze zowel overdag als 's nachts. Tijdens het inval len van het duister moet men ter plekke wezea Tij dens de eerste uren van de eb komen ze van de platen af. Eb is voor het vissen op paling subliem, vooral als men tegen het duister in een van de plaat afko mende geul vist. Voor het kantvissen geldt hetzelfde. Gek genoeg is het rond middernacht vaak gedaan met de palingvangst. Uit zondering daarop is het vis sen in een diepe geul. Daar verblijven de echte dik kerds en deze kan men wel blijven vangen in de eerste uren van de ochtend. Wat men wel kan vangen als de paling niet loopt? Tong bij voorbeeld. Deze kan men vooral vinden op plaatsen waar het modderig is. Maar dan wel met een diepe geul in de buurt! Erg leuk kan het gaan als men in de nachtelijke uren op het strand gaat staan. Liefst in de buurt van een paalhoofd, een strekdam enz. De laatste uren van de eb en het hele opkomende getij kan worden benut. Maar elk paalhoofd heeft zijn eigenaardigheden. Dat varieert van een grote hoe veelheid krabben (vis dan met zachte krab) tot een moeilijk te bevissen stek vanwege de stenen. Ver hoeft men dan niet te wer pen. Links en rechts van het paalhoofd bevinden zich slijtgaten, soms slechts enkele meters van het paal hoofd. Vist men daarin dan treft men daar heel vaak de vis aan. Op volle zee gaat een en an der weer anders. Daar heersen andere wetten. Im mers, op grote diepte is het verschil tussen dag en nacht niet zo heel groot. Vissoorten als paling, bot en tong gaan dan als het ware tewerk op de tast. In de buurt van wrakken en op tal van andere gunstige plaatsen bevinden zich bo vendien grondhaaitjes. Het blijkt dan dat ook het vis sen op zee tijdens de nacht erg lucratief kan zijn. Hengelclubs kunnen vaak na afspraak met een schipper tot een goede nachtvisserij komen. Het heeft vaak geen enkele zin de gehele nacht door te ha len. Het is veel beter vanaf de middag tot de midder nachtelijke uren te vissen. Bovendien is nachtvissen een kwestie van volhouden. De commissie nam een wetsontwerp vj gan tegenover lede zijn voornemen te z De commissie vindt, stelling tot de regering de zogenoemde War Act in dit geval van tc moet zijn. Deze wet, aangenomen na de c Vietnam, beperkt de heden van de presiden flictsituaties. Indien ei rikaanse regering besl pen te sturen naar een gebied, dan mogen zij deze wet daar maxima gen blijven zonder dat gres zijn toestemming geven. President Reagan tige gisteren zijn be, Koeweitse olietankers Golfgebied te beschei worden voorbereidin troffen om elf Koewe kers onder Amerikaan en dus ook Amerika scherming - te laten deelde het Witte Huis mee. Over twee weker zover zijn. Bovendier MOSKOU (DP AFP) - De Opperste het parlement van jet-Unie - heeft gisti wet aanvaard voor l medezeggenschap bevolking bij 'bel: staatsaangelegenhei Daarnaast is door 1 jet-parlement de wi gemaakt voor on concurrentie tuss staatsonderneminge opruimen van niet bele bedrijven. Tijdens een rede verkl Sovjet-president, And myko, dat de Russiscl king bij belangrijk meer zeggenschap m gen. De wet is de eerst reeks wetsontwerpen stalte moet geven aar partijleider Michail G< voorgestane openheic nost'). De wet voorziet in i lijkheid 'brede opent cussies' over bepaalde werpen te organiserei manier krijgt de bev< gelegenheid met aam BEURSOVERZICHT AMSTERDAM (ANP) - Olie was dinsdag weer de lie de beurs. Het OPEC-akkooi steeds vraag uit en het pu weer grif 4 meer voor de len op tafel op 273,80. De ternationals deden het veel en hier was in de middagu van enige aarzeling. De indr dat institutionele beleggers over*het eerste halfjaar afsl er daarom nogal enig kwam. Toch vertaalde dit verliezen van betekenis. Ir meen bleef het rustig. De omzetten lagen wat 1; de afgelopen dagen, al wer toch nog voor bijna 1,3 m handeld Aandelen name 840 miljoen voor hun rek ninkiijke Olie met ƒ268 top. Elsevier schaarde ziel van fondsen met hoge werd met bijna 27 miljoen De koers van Elsevier 1 de hele dag in de buurt van daarmee twee kwartjes maandag. Wolters Sams eerst nogal behoorlijk terug maar beperkte de schade tot twee kwartjes op 131,5 scharrelde iets onder 400 n Op de lokale markt, wai zomersfeer heerste, was d« opnieuw op Bredero gerich EMZESiMï 7 Va 8 h antonius 7 h antonius 5'4 congr.o.l.v. 8 Va gasthuis 8Vj gasthuis 4 Va gasthuis 4 Va gasthuis 7*4 hooghuys 4 7 Va 8 Va protz.hs 8prot.z.hs 7*4 prot.z hs aene (oosl (oost lourt (tilb (tilb (tilb (tilb (het) klok lidui ('s-h ('s-h ('s-h' VK 95,80

de Stem | 1987 | | pagina 4