'Raster' over de toekomst van het lezen Bolhoed van Magritte gaat onder de hamer FLORA MOLTON: GOSPELZANGERES MET HART EN ZIEL 'Shoah' eindelijk ook op Franse tv Onbekende Zwitser koper van Van Gogl WOENSDAG 1 JULI 1981 DE STEM GIDS 2 Een grauwe, sombere middag. Het regent aan een stuk door. We had den een ontmoeting af gesproken in haar ho tel, even buiten Essen in het Ruhrgebied. Jeugd Bedelen Eenzame Afgewezen 'Culturen' Gevoel Nederland NEDERLAND 2 DUITSLAND 1 DUITSLAND 2 122.40 Erfdeel Postema-reclamespot definitief verbodei )uske en Wiske: lambone DE STEM LONDEN (AP) - Een ge wone Engelse bolhoed kost in de winkel op het ogenblik ongeveer 70 pond, maar het exemplaar dat donderdag by Sotheby's onder de ha mer komt zal waarschijn lijk 1.500 pond of nog meer gaan opleveren. Het hoofddeksel was eigendom van de Belgische surrealist Rene Magritte en het speelde een vooraanstaande rol in een aantal van zijn bekendste schilderijen. Het bekendst daarvan is 'De Grote Oorlog', het schilderij van een man, met bolhoed en appel voor zijn hoofd. De bolhoed komt morgen on der de hamer met een verza meling andere bezittingen en kunstwerken die nog in het huis van Magritte lagen toen zijn weduwe Georgette in fe bruari vorig jaar overleed. Asya Chorley van Sotheby's zei dat Magritte zijn beroemde bolhoed vaak opzette wanneer hij voor fotografen poseerde, maar dat hij het hoofddeksel verder zelden of nooit droeg. „De man met de bolhoed ver scheen voor het eerst in zijn kunst in 1926 en deze hoed werd sinds 1950 geregeld gebruikt", zei zij. Volgens Suzi Gablik, een in Londen wonende Amerikaanse kunsthistorica die bevriend was met het echtpaar Magritte, schilderde Magritte in feite zelfportretten wanneer hij de T2 man met de bolhoed afbeeldde. Magritte was 68 toen hij op 15 augustus 1967 overleed. Zijn nalatenschap bestond uit een collectie indrukwekkende beel den van de 20ste eeuw. Hij speelde met de realiteit, met het perspectief en met gebro ken achtergronden. Bekend is ook zijn absurdistische pijp die bestaat uit de woorden: „Dit is geen pijp". 'Alles wat ik schrijf is echt' Door Mare Becher Uit de donkere gang van het hotel komt een kleine, nietige gestalte langzaam de hal ingeschuifeld. Flora Molton, een van de laatste authentieke gospelzange ressen uit het zuiden van de Verenigde Staten. Terwijl de meeste mensen van haar leeftijd genieten van een rustige oude dag, timmert Flora Molton nog altijd stevig aan de weg. Voor het eerst van haar leven in Europa. Hoe oud ze nu precies is wil ze niet zeggen. „Dat is een van mijn kleine geheimpjes. Ik ben nog geen tachtig." Een krasse oma, die met veel enthousiasme vertelt over haar leven en haar muziek. „Ik ben geboren in de staat Virginia. Ik had een fijne, onbezorgde jeugd. Met mijn moeder en mijn broer woonde ik op een boerderij. Mijn vader was predikant èn mijnwerker. Hij werkte door de week in de mijn en op zondag preekte hij in drie kerken. Ik ging gewoon naar school, maar had een beetje moeite met zien. Ik las niet veel. De lerares onder schatte mij misschien vanwege mijn ogen. Maar ik leerde veel door mijn geheugen. Ik kon veel onthouden." Flora Molton: 'Swing low, Sweet Chariot'. Zingen doet ze al vanaf haar prilste jeugd. Ze is er gewoon mee opgegroeid, zong op school, in de kerk en trad ook al op. Over haar jeugd vertelt ze: „In de zomer, op zaterdag als de mannen klaar waren met hun werk, kwamen de mensen bij elkaar voor een zogenaamde House Hop. Men zat dan gezel lig l5ij elkaar met lekker eten en drinken en er werd gedanst. Ik was toen een jong meisje en danste ook. De mannen speel den mondharmonica. Wat ik heel mooi vond, was als de mannen gitaar speelden en dan hun mes als slide gebruikten." Een slide is een metalen of glazen huls, waarmee de speler over de hals van de gitaar van de ene toon naar de andere kan glijden. Flora wist het toen ze ker: „Dat ga ik ook doen. Leren spelen op een slide-guitar!" In 1937 verhuisde ze naar Washington. „Ik woonde toen bij mijn broer. Die was ook predikant. Hij werd naar Washington geroepen om zijn ambt te vervullen en ik ging met hem mee. Ik wilde muziek gaan maken, maar ik kende niemand. Dus begon ik op straat te spelen, want daar zijn de mensen. Mijn eerste gitaar kocht ik in het pandjeshuis voor één dollar! Ik wou dat ik die had gehouden, want dat was een hele goeie." Leven deed ze, 'net als ieder een', naar haar budget. „Soms gaat het goed, soms wat min der. Maar ik zal je vertellen hoe het was. Toen ik op straat be gon te spelen, hadden de men sen niet veel te missen. Jaren lang zat je eigenlijk min of meer te bedelen. Maar ik vroeg nooit iets aan de mensen, ter wijl ik het toch hard nodig had. Toen ik eenmaal wat bekender werd, veranderden de mensen en werden ze vrijgeviger. Te genwoordig is het veel beter in de stad". Ze oefende veel op haar gi taar, maar ze kon het spelen maar niet goed te pakken krij gen. „Toen ontmoette ik op straat een man, Ed Mars ge naamd. Hij leerde me in de juiste stijl te spelen en introdu ceerde mij in de clubs. Daar speelde ik met mensen als Mis sissippi John Hurt, Archie Avers, Skip James en Tom Hopkins." In 1983 leerde ze Eleonore El lis kennen en sindsdien treed ze met haar op in clubs, maar ook nog steeds op straat. Vooral in Washington voor een groot wa renhuis. „Er zijn veel mensen die naar mij uitkijken en zich nu wel zullen afvragen waar ik gebleven ben. Op straat heb ik mensen van over de hele we reld leren kennen. Het leek soms wel of ze zo uit de lucht kwamen vallen." Flora Molton zingt gospel songs, de religieuze vorm van de blues. Het echte, oude werk, recht uit het hart. Daarbij be geleidt ze zichzelf op haar slide-guitar. De gospelmuziek vertoont veel overeenkomsten met de 'wereldlijke' blues. „Het verschil", vertelt Flora Molton, „zit 'm vooral in waar je met je gedachten bent. Vroe ger zong ik de blues. Als ik de blues zong, dacht ik aan mijn vrienden, aan eenzaamheid en dat soort dingen. Of, zoals ik eens een meisje hoorde zeggen, 'de blues is niets anders dan een vrouw die haar man wil zien'. Maar de gospel, die gaat over de Heer. Ik zing geen blues meer, omdat ik alleen nog maar voor de Heer werk. Ik ge loof, dat het niet goed zou zijn, als ik nog steeds de blues zou zingen. Je kunt niet twee mees ters dienen". Ze schrijft haar muziek zelf. „Ja, ik schrijf veel van mijn songs zelf, maar ik zing ook wel songs van anderen. Ik ben geen goede schrijfster, maar wel een goede denker. Ik ga zitten en zet mijn gedachten eens goed op een rij Ij e. Daar voeg ik dan een eigen melodie aan toe en maak een opname op mijn tape-recorder." Ze schrijft over zichzelf, maar ook over de levens van andere mensen. „Als de mensen mijn songs horen, dan denken ze misschien wel van 'hé, dat is mij ook overkomen'. Veel van mijn songs zijn in een droevige, eenzame stemming ontstaan. Ik zing ze zoals ik ze voel. Maar het gaat vooral om de woorden. Dat zijn gospelwoorden, woor den uit de bijbel. Mijn songs zijn gospels èn feiten. Alles wat ik schrijf is echt." Als voorbeeld geeft ze 'Rejected stone', 'Afgewezen steen'. „Dit - FOTOARCHIEF DE STEM verhaal komt uit de bijbel en is helemaal op mij van toepas sing. Toen ik deze song schreef, voelde ik mij net als de steen uit het verhaal: afgewezen. Een man had allerlei stenen gehakt om er een kerk mee te bouwen. En de mensen bouwden met de stenen. Eén steen liet men lig gen, want dat was een beetje een vreemde, eigenaardige steen. Toen moesten de mensen een hoeksteen hebben. En wat bleek? Geen enkele steen paste, behalve die ene eigenaardige steen, die er als het ware voor gemaakt was. Deze 'afgewezen' steen werd zo de belangrijkste steen van het gebouw." Flora Molton houdt van rei zen. „Je komt in allerlei plaat sen en ontmoet nieuwe mensen. Je speelt ook voor nieuwe men sen. Ik ben in New York ge weest en zelfs in Toronto in Ca nada." Ze is voor het eerst in Europa. Country Blues U.S.A. heet het gezelschap waarmee ze sinds 11 juni door Europa trekt. „We hebben sinds we hier zijn elke avond gespeeld en de mensen zijn heel erg en thousiast. We speelden gisteren in een club en daar ging het pu bliek zo te keer, we moesten ge woon terugkomen." Door Henk Egbers Het driemaandelijkse tijdschrift in boekvorm 'Raster' bestaat tien jaar en gaf een jubileum nummer uit met als titel 'De toekomst van het lezen'. Raster begon in 1976 als een eenmanstijd schrift van H.C. ten Berge. Met onderbrekingen en veranderingen in de redactie is nu nummer 40 eruit. Redactie: H. Bakx, J. Bernlef (verder me dewerker), C. Offermans, H. Tentije en J. Voge laar. De sombere visie van George Steiner over de toekomst van het lezen was aanleiding een aantal schrijver en critici in dit nummer daarover te laten speculeren. De redactie is verheugd over de vele tegenspraken en me ningsverschillen daarbij. Steiner: „De huidige over- produktie van met name fictie heeft een absurde en uiteindelijk zichzelf vernietigende beweging in gang gezet". Maarten van Buuren: „De mogelijke verdwij ning van het boek zal dus niet tot gevolg hebben dat onvervangbare cultuur verloren gaat, maar dat die integendeel beter toegankelijk wordt, of vervangen door cultuurgoederen die beter aansluiten bij de ver anderingen in samenleving en techniek", (uitg. De Be zige Bij, prijs 27,50). Er is een mooi nieuw tijdschrift verschenen met de naam 'Culturen'. Het is een uitgave van Openbaar Kunstbezit in samenwerking met de volkenkundige musea in Nederland. De publieke belangstelling voor niet-westerse kunst neemt toe. Het inzicht daarin re lativeert het westerse denken, denkt (hoopt) de redac tie. Wie Dokumenta Kassei bezoekt zal merken dat dit een vrome wens is. toch wil Culturen om de twee maand onderwerpen als architectuur, beeldende kunst, muziek, dans, literatuur en film belichten van- De mensen zijn hier volgens haar niet anders dan in de Sta tes. „Nee, mensen zijn mensen, zelfs als er zoveel verschillende talen worden gesproken." Blues -en ook gospel- is niet zomaar muziek. De teksten hebben vaak een sterke, lite raire kracht. Blues is heel di rect, spreekt onmiddellijk je gevoel aan. Het is een sfeer, een stemming. Blues gaat niet al leen over het leven, blues is het leven. Over deze muziek kun je eigenlijk helemaal niet praten, je moet er gewoon naar luiste ren en het op je in laten wer ken. Op verzoek wil Flora Molton wel een song voor ons zingen, samen met haar begeleidster Eleonor Ellis. De gitaren wor den uitgepakt. Flora rommelt in haar ouderwets-grote 'oma'- handtas. „Wat zullen we zin gen?", vraagt ze. En nog voor we kunnen antwoorden besluit ze zelf 'Swing low, Sweet Cha riot'. Ze vertelt een verhaaltje over deze spiritual en begint dan te zingen. Een prachtige oude stem met een zwaar gol vend, zuidelijk accent, waar een leven vol ervaringen in doorklinkt. Heel breekbaar en tegelijk gloedvol als een flink aangewakkerd vuur. Ze zingt met een intensie, die je doet vergeten dat je in een koude, ongezellige hotelkamer zit. Country-blues zanger Archie Edwards zit een kamer verder op. Hij heeft Flora horen zin gen en komt ook eens kijken. Als hij hoort, dat we uit Neder land komen, begint hij heel en thousiast te vertellen over NOS-correspondent Haye Tho mas, die vaak naar hem is ko men luisteren. Haye had tegen Archie gezegd, dat hij maar eens naar Nederland moest ko men omdat de mensen daar wel van goede, echte blues houden. Ook hij voldoet graag aan ons verzoek om iets te spelen. Bijna verlegen zet hij een on vervalste country-blues in. Zijn muziek is echt ouderwets, de jaren hebben er geen vat op gehad. De stemming komt er goed in op die manier. We pra ten over allerlei grootheden in de bluesscene, alsof het familie van ons is. Zo heeft ook Archie gespeeld met Mississippi John Hurt en was hij jarenlang de vaste begeleider van Blind Boy Fuller. Ik vraag aan Flora Molton wat haar toekomstplannen zijn. Ze schatert van het la chen. „Wel, ik heb net een plaat gemaakt die binnenkort uit komt. Thuis speel ik nog steeds gewoon op straat. En ik hoop te kunen spelen tot de laatste dag van mijn leven. Mijn muziek is mijn leven. Oh, yeah, praise the Lord!" Miami Vice' gaat enkele naanden de kast in om plaats te maken voor 'The Vlaster'. John Peter McAllis- r, een ex-luchtmachtkolo- nel uit Amerika, is in Japan ,1 dertig jaar lid van de ille gale moordenaarsbeweging °Ninja'. Als McAllister het tot ieester-Ninja heeft ge jacht, besluit hij uit de :kte te treden. De 'meester' :eert terug naar Amerika, •aar hij zijn dochter wil op- iporen. 22.02 Great American traffic jam Claude Lanzmann, de maker van 'Shoah'. - FOTO ARCHIEF PE STEM Bob van Huët PARIJS - Het eerste Franse televisienet TF 1 heeft maandag het eerste deel uitgezon den van 'Shoah', de monumentale film van de Franse schrij ver/cineast Claude Lanzmann. De 9% uur durende do cumentaire over de sys tematische vernietiging van joden door de nazi's wordt deze week in vier delen op de buis ge bracht. Dat gebeurt uit gerekend aan de voor avond van het vonnis in het proees-Barbie. „De film heeft niets met het proces te maken", reageerde Claude Lanz mann gisteren. „Elf jaar geleden ben ik met de opnames begonnen. In 1984 kwam de film uit Toen was er nog geen sprake van een proces- Barbie. Ik denk dat de directie van TF 1 meent dat Shoah juist nu hoge kijkcijfers zal halen en daarom tot programme ring heeft besloten. Maar met dergelijke overwe gingen heb ik niets te maken. Ik vind de film belangrijker dan het proces". Hoewel TF 1 al in 1979 de rechten van Shoah kocht, heeft het lang ge duurd voordat uiteinde lijk tot uitzending werd besloten. Aanvankelijk had het eerste net de film voor augustus vorig jaar geprogrammeerd. Lanz mann verzette zich tegen die datum omdat 'ieder een dan met vakantie is en dus niemand kijkt'. Sindsdien klopte hij ver schillende malen tever geefs voor een nieuwe uitzenddatum. Shoah was inmiddels wel uitge bracht in een aantal Franse bioscopen en op de tv vertoond onder meer in Nederland, Bel gië, Duitsland, Polen, Is raël en Amerika. De nieuwe directie van TF 1 - inmiddels een commerciële zender - toonden zich slagvaardi ger dan de vorige en heeft Shoah nu zelfs met een grote advertentie campagne aangeprezen als 'een der grootste filmgebeurgenissen aller tijden'. De cineast heeft het Franse onderwijs aange boden fragmenten te ge bruiken ter illustratie van geschiedenisles op school. Hierop werd ech ter niet gereageerd. Claude Lanzmann: „Toen de film in Neder land werd uitgezonden heeft dat bijzonder veel reacties opgeleverd. De Nederlandse minister van Onderwijs heeft mij persoonlijk opgebeld om te vragen of hij bepaalde scènes mocht gebruiken. Met enkele van zijn me dewerkers heb ik die toen geselecteerd. Derge lijke reacties kwamen ook uit Israël en Duits land. In Frankrijk liggen de zaken blijkbaar an ders". [et begint allemaal op een loodgewone door-de-weekse Net als iedere ochtend tappen mensen in hun auto's if op hun motoren om naar ichool of werk te rijden, aar plotseling gaat er van dies mis. Door een samen- oop van absurde gebeurte- lissen beleeft Los Angeles de grootste verkeersopstopping iller tijden. Regisseur James Frawley maakte er een ko- nische chaos van in The great American traffic jam'. 20.20 Nina Wiener and Dancers te Amerikaanse Nina Wie- er wordt als een van de be- angrijkste vernieuwers van Ie moderne dans gezien. Na angdurige scholing onder inderen bij Martha Graham George Balanchine, ichtte zij in 1976 een eigen roep op. De NOS zendt van- ivond drie van haar ballet- en uit: 'Wind Devil', 'Kemo labe' en Transatlantic ,ight'. Het laatste was een vereldpremière en geba- eerd op het gelijknamige oek van de in Amerika woonachtige kunstschilder Villem de Kooning. 120.15] Abwarts tenée Soutendijk speelt in de isychologische thriller 4bwarts', die in de serie irimi-Sommertheater wordt litgezonden. De film schetst en klassieke nachtmerrie, fier mensen zijn in een lift ilijven steken. Niemand rea- [eert op hun roepen en klop ten. Het is buiten werktijd n het gebouw schijnt uitge- torven. Uiteindelijk komt iet tot een harde confronta- ie tussen de vier mensen, die ïder slechts hun eigen be ing voor ogen hebben. Die Messe ist aus fa tien jaar op een eilandje leleefd te hebben, keert de onge priester Don Giulio aar zijn geboortestad Rome LONDEN (DPA/ANP) - Een anonieme kunstverzamelai ïru?" Hij is pastoor gewor- v 0n in M>n monnra novnohia van het Europese continent met een 'sterk Duits/Zwitsei 1 accent' heeft maandagavond het tweede duurste schilder lt ter wereld, Vincent van Goghs 'de brug van TrinquetaiHf^r"VGwaarlöosd"en*v*e'rlatê"n gekocht. Het veilinghuis Christie's in Londen deelde gisteren verder slechts mee dat de koper per te lefoon meebood. De onbekende -volgens waar nemers zou het gaan om de Westduitse staalmagnaat Ba ron Heinrich Thyssen-Borne- misza- betaalde 41,6 miljoen gulden voor het in 1888 geschil derde gezicht op de brug over de Rhone bij het Zuidfranse Aries. In de geschiedenis heeft alleen Van Goghs schilderij 'Zonnebloemen' meer opge bracht. Het werd op 30 maart voor rond 83 miljoen gulden ge kocht door een Japans verzeke ringsconcern. Baron Thyssen heeft in zijn eigen museum 'Villa Favorita' in Lugano een verzameling hangen van ongeveer 1.600 werken. In Zwitserland is een heftige polemiek ontstaan over het plan van de baron om het uit de context van een niet-westerse wereld. In dit eerste nummer komen onder meer aan de orde: de volkenkundige musea, de Nigeriaanse kunstenaar Twins Seven-Severn, Indiaanse schilderkunst, de functie der westerse musea ten aanzien van deze kunst, opinie, tentoonstelling, vraag en aanbod-ru brieken. Goed. (Los ƒ12,-; abonnement ƒ65,-, Open baar Kunstbezit, Antwoordnummer 17072, 1000 SL Amsterdam). Sinds enkele jaren publiceert de Vlaams-Nederlandse Stichting Ons Erfdeel brochures over de Nederlandse taal. De reeks bestaat uit zes boekjes in het Neder lands, Frans, Engels, Duits, Spaans en Italiaans. De opzet van de brochures is informatie over onze taal, het Nederlands, te verbeteren. Thans verscheen een nieuwe editie van de Spaanse versie van El Neerlan- des, la lengua de veinte millones de Neerlandeses y Flamencos, (uitg. Ons Erfdeel, prijs 18,-) Koos Postema. FOTO NOS DEN HAAG (ANP) - Staatsraad W.G. van der Does van Raad van State in Den Haag heeft gisteren het verzoek v: de Postbank het besluit van de Reclameraad over de 'Po tema-reclamespot' te schorsen, afgewezen. De reclameraad besloot 17 juni dat dit spotje, waarin televisiepi sentator Koos Postema de diensten van de Postbank aanbevee niet meer mag worden uitgezonden. Volgens Van der Does zijn in de reclamespot elementen van tualiteitenprogramma's aan te wijzen, bij voorbeeld de jingle, twee lege stoelen naast Postema en de twee microfoons en de 1 raf water op de tafel van de presentator. Bovendien is van e vertrouwenwekkende televisiepersoonlijkheid gebruik gemaa die békend is van programma's met een voorlichtend karakter. Hierdoor kan volgens het staatsraad en de Reclameraad ve warring bij het publiek ontstaan. Het is niet duidelijk dat het reclame gaat. Dit is in strijd met artikel 6 van de Voorschrift voor de Nederlandse Etherreclame, waarin staat dat reclame di delijk gescheiden moet zijn van televisieprogramma's. Sihiet jy met tweeloop m, rut an. Ook het weerzien met Jimilie en vrienden wordt grootste deel van zijn verzam !n grote teleurstelling, ling onder te brengen in M drid. De veiling van maanda avond, waar ook andere pressionisten werden aangeb den, leverde in totaal een i cord-opbrengst van rond miljoen pond, ruim 100 mïïioëHeu Ir zal een rups gulden op. Nu de Japanners lussen de champignons. duidelijk in de markt zijn vo sK~i impressionistische werki VÏG wekte het geen verbazing d een belangrijk werk van e< -j- van de vooraanstaandste panse exponenten van genre een record-prijs rond zes miljoen opbracl Seiki Kuroda's 'Onder de men' keert terug naar een pri collectie in Tokio. Het do gold het grootste deel van de jaar sinds het werd geschilde als 'vermist', maar dook rece telijk op in Europa. Jli had me alvast op een andere plaats verstopt Je bef ml loth ""'ten 'hé weer met te hnallen HPubeN ëe LANGZ/- - J A 0P.

de Stem | 1987 | | pagina 18