We hebben een zomerse aanbieding in onze wijnen. WENSEN DE ARK EN STJANSTEEN NIET GEHONOREERD De Hof van Heden in Noorderdierenpark Emmen DE STEM Aardbeienkwekers in het Waasland vrezen grote strop U koopt er zes, u betaalt er maar vijf. 6.95 5.95 5.95 7.95 3.95 4.95 6.50 4.50 7.45 G. Snelders wint wedvlucht EXAMENS 3.75 5.65 DE STEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 1 JUL11987 HULST - De basisscholen De Ark in Hulst en Inghelo- senberghe te Sint-Jansteen komen wat burgemeester en wethouders van Hulst be treft voorlopig niet voor de gevraagde uitbreiding in aanmerking. Bestrijders Sawa's Tomatoffel Ooievaar Ziekenhuizen in Goes verhuizen Zeven poorten in Middelburg Ronde van Mieke Buys tijdens Molenstraatfeest PLAATSELIJK NIEUWS Axel Clinge Kloosterzande Doornik St.-Pieters wint kanopolotoernooi T22 Geen uitbreiding scholen Van onze verslaggever Dat blijkt uit het zogenaamde huisvestingsoverzicht tot en met 1991, dat de gemeenteraad bin nenkort moet vaststellen. De Ark meent op basis van een leer lingentelling half januari in aanmer- king te komen voor vier leerlingen- groepen. Er werden 78 kinderen ge teld en dat is net genoeg. B en W trek ken de juistheid van die vier groepen leerlingen echter in twijfel en vinden de gevraagde uitbreiding van de school dan ook niet noodzakelijk. Datzelfde geldt voor een elfde les lokaal bij de basisschool te Sint-Jan- steen. Omdat er maar tien leerlingen- groepen zijn is het rekensommetje snel gemaakt. Een elfde lokaal is, lou ter bouwkundig gezien, volgens de wet op het basisonderwijs niet nodig. Anders ligt het volgens B en W als de kwaliteitsbewaking van het on derwijs meegewogen zou worden. Dan zou er mogelijk een andere uit slag uit de bus komen, omdat de vorm van verschillende bestaande klaslo kalen minder geschikt is voor grotere groepen. B en W zeggen te willen on derzoeken of een elfde lokaal om on derwijskwaliteitsmotieven wellicht wel haalbaar is. Gezien het onderbrengen van de kleuters in de school kan het bijbou wen van een speellokaal volgens B en W wel als noodzakelijk worden ge zien. Dat geldt ook voor de aanpas sing van enkele bestaande lokalen, het aanbrengen van een zandbak op de speelplaats en aanpassing van de toiletgroep. Het schoolbestuur verzoekt verder om herstel van de constructiefout aan het platte dak van de basisschool. Volgens het bestuur is het herstel niet op derden verhaalbaar. B en W wij zen er echter op dat het dak pas in 1984 is hersteld met tien jaar garantie. Ze vinden dat het schoolbestuur de rekening maar moet presenteren aan de uitvoerder en de leverancier van de materialen. Uitbreiding van de openbare basis school De Reynaert in Hulst is vol gens B en W wel noodzakelijk. Die is ondergebracht in de twee permanente lokalen en twee noodlokalen van de voormalige kleuterschool Lente vreugd. Uit de prognoses blijkt dat de komende jaren minimaal op vier groepen leerlingen moet worden ge rekend. Daarom zit voor 1989 de bouw van twee permanente leslokalen bij de school in de pen. In het huisvestingsoverzicht wordt voor 1989 ook de inrichting van het nieuwe speellokaal in de St. Joseph basisschool te Graauw opgenomen. De vraag is of je nu uitge sproken in De Stem aan dacht moet vragen voor het Noorder dierenpark in Emmen. Geen Neder landse dierentuin immers ligt verder van ons ver spreidingsgebied dan juist die. Langs de andere kant is het Noorderdierenpark waarschijnlijk de meest creatieve dierentuin van ons land. Dan weer openen ze een vlindertuin, een mierenstad (ook daaraan besteedden we aandacht in het verleden) en nu weer komen ze met de Hof van Heden. Omdat de vakantie voor de deur staat en omdat Emmen nou ook weer niet aan de an dere kant van de wereld ligt, opnieuw wat aandacht voor het Noorderdierenpark. In de vlinderkassen namelijk, waar u als ware het de tropische vrije natuur temidden van exotische vlinders kunt wan delen, heeft men de kleinste vogels ter wereld uitgezet: kolibries. Een vogelfamilie met zo'n 320 verschillende soorten in Zuid-, Midden- en Noord-Amerika. Daarbuiten niet. Zoals gezeged: de kleinst bestaande vogels behoren er toe. Veel soorten hebben een schitterend iriserend (met op blinkende kleuren dus) ve renkleed. Ze leven van insec ten en nectar, de 'honing' in de bloemen. Veelal verzame len ze hun voedsel vliegend; ze hangen doodstil voor een bloem, daarbij de vleugels zo snel bewegend dat wij ze niet meer kunnen zien. Even later schieten ze dan pijlsnel naar een andere bloem. Aan het verenkleed nemen ze onge wild stuifmeelkorrels mee en en passant (in de passant) be stuiven ze andere bloemen. In de Oude Wereld kennen we dat verschijnsel niet; bij ons doen alleen insecten als bijen, hommels, vlinders en zwee- fliegen dat kunstje. De kolibries zijn losgelaten als biologische bestrijders van ongewenste gasten in de kassen, onder andere spinnen. Men hoopt dat ze de vlinders met rust laten, anders zal de liefde gauw over zijn natuur lijk. Naast tropische vlinder- kassen overweegt men ook kassen met inlandse vlinders te gaan inrichten. We kunnen dan daar gaan zien wat er bij ons van huis uit hoort rond te vliegen aan konings- en ko- ninginnepages, aan rouw mantels en grote vossen. Diepdroevig en in feite gods- geklaagd natuurlijk dat we onze eigen inheemse fauna alleen nog maar kunnen zien in kassen of dierentuinen, maar vooralsnog is het helaas niet anders. Toch is het voorgaande Het nijlveulentje Rika met moeder Laura. eigenlijk maar een inleiding op al wat het Noorderdieren park de bezoeker te bieden heeft. De nieuwste aanwinst is namelijk de al genoemde Hof van Heden. Die expositie lijkt ons uitgesproken voor onze lezers de moeite van een dagexcaursie waard. We cite ren uit het persbulletin: OP 25 juni is en uniek project voor het publiek opengesteld. In dit ongeveer twee hectare grote bied staat nu eens niet de fauna, maar de flora cen traal (de plantenwereld dus). Het omvat een anatal buiten tuinen en een groot kassen complex. Dat complex bestaat uit twee delen: een inleidende expositie en een grote roman tisch aangelegde trorische kas, waar te zien is welke planten in de tropen ver bouwd worden en hoe. Er zijn koffieplanten, suiker riet, thee- en tabaksplanten, citroenen, mango-, pinda- en katoenplanten te vinden en zovoort, te veel om op te noe men. Totaal meer dan hon derd verschilende tropische gewassen. Op sawa's is te zien hoe de natte rijstteelt wordt bedreven en over pergola's slingeren zich talloze soorten kalebassen en pompoenen. Opmerking onzerzijds: u zult daar zien dat pinda's niet uit de bomen komen vallen zoals een biermerk ons in de STER-reclame wil laten gelo ven. Waarom denkt u dat die dingen ook aardnoten heten? De inleidende expositie toont de evolutie van de tuin bouw. Daar wordt de nadruk gelegd op de nieuwste ont wikkelingen op het gebied van plantenveredeling en vermeerdering en teeltwij zen. Van weefselkweek, het kweken van plantjes in rea geerbuizen, tot het telen zon der aarde. Alles wordt er geïllustreerd met een grote verscheidenheid aan bloeiende en vruchtdragende planten. Nergens anders kan het publiek kennismaken met deze nieuwe ontwikkelingen en daarom is er enthousiast medewerking verleend door universiteiten en proefsta tions. En wie, vraagt het persbulle tin, is nu niet nieuwsgierig naar een tomatoffel, een plant waar zowel aardappels als to maten aan groeien, naar een exotisch bonsaibos, naar hoog in de lucht hangende aard beien en naar peervormoge gele tomaten. De buitentui nen vormen het niet-tropi- sche vervolg op de kas. Hier is van alles te vinden: groente tuintjes en rosaria, een gras sen- en schaduwtuin, een blauwe, witte en een gele tuin, een primulavallei met meer dan honderd primula rassen. Het inheemse vlinder paviljoen komt ook in dit complex. Geen tuin- en plan tenliefhebber in Nederland mag dit missen. Mocht u in Emmen terecht komen: loop ook even aan bij Rieks of Rika, het daar op 18 juni geboren nijlveulentje van maar zestig pond, dat u ook op de tv heeft kunnen zien. De geboorte in een dierenpark is op zich niet bijzonder, wel dat de moe der het jong voedt en ver zorgt. Duidelijk is (of vanaf nu misschien was) dat nijlpaarden zich in ge vangenschap niet volko men normaal gedragen en zodra het op verzorgen van de jongen aankomt op tilt slaan en een afwijkend ge drag gaan vertonen. Bij apemoeders kennen we dat ook. Ze sleuren dan met hun baby als een kind met een pop, bijvoorbeeld aan het beentje of ze gooien er mee. Het is duidelijk dat zo'n jong daar niet van op knapt. Even duidelijk is het natuurlijk dat dit soort afwijkende gedragspatro nen ook bij mensen voor komt: niets dierlijks im mers is ons (gelukkig) vreemd. Nog even een waarneming: de heer S. Hasselman meldde ons een ooievaar tussen Zaamslagveer en Zaamslag, vliegend richting Reuzen- hoek. Dat was vorige week dinsdag, de drieëntintigste derhalve. We willen ook nog even terugkomen op onze bij drage van vorige week. De vleermuis die in Hulst als nieuwe soort voor Zeeuwsch- Vlaanderen gevonden werd, was niet de rose, maar de ros se, hetgeen net iets anders is. Tot slot een uitspraak die we opvingen te Pauluspolder en die eertijds gebruikt werd door wijlen P. Mannaert: Als de Gjêst in de baoren saot krijgt de koekoek een baor in zijn keel. Met andere woor den: in die periode roept de koekoek niet meer. Let eens op of het klopt. Het is geen kwestie van wegwezen, hij is er nog wel degelijk, maar laat hij zich nog horen? Zo nee, waarom niet meer en: wie roept er: het manetje, het vrouwtje of beide? DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: 8.30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Joep Trommelen, Emile Calon, Romain van Damme, Ton Koomen (sport), Cor J.de Boer (foto). Hulst: Frank Deij, Eugène Verstraeten. Middelburg: Jan Jansen. Advertentie-exploitatie Inspecteur Zeeland: C. Menu, privé tel. 01150- 95839. 87-2 Van onze verslaggever GOES - De patiënten van de ziekenhuizen Bergzicht en St- Joanna in Goes verhuizen op woensdag 8 juli naar het fraaie nieuwe complex aan de 's Gra- venpolderseweg, het Ooster- scheldeziekenhuis. Er zijn speciaal ontworpen ver huiswagens gecharterd voor deze bijzondere operatie. Pa tiënten en verhuizers moeten er vroeg voor uit de veren. Om dat er politiebegeleiding aan te pas komt en sommige wegen worden afgezet, vindt de ver huizing plaats tussen 5 en 8 uur. Zowel bij het vervoer als in de drie ziekenhuizen staan artsen-teams klaar voor op vang en begeleiding. De duur van de rit varieert van vijf tot 25 minuten. Van onze verslaggever BEVEREN - De aardbeienkwekers in het Waasland vrezen voor een grote strop. Door het slechte weer tijd zijn de zomer koninkjes slecht gegroeid. Bovendien kampen de vruchten met rottingsverschijnselen, wor den ze bedreigd door schimmels en zijn ze niet stevig genoeg. De Oost-Vlaamse grensstreek staat bekend om zijn overvloe dige aarbeienoogst, maar de kwekers vrezen een rampjaar. Nu de vruchten plotseling zijn geconfronteerd met enkele dagen met zeer hoge temperaturen is het drama compleet. Door de te hoge vochtigheid van de grond, aldus voorzitter Van Moere van het Be drijfsgilde van Groente en Aarbeientelers van het Waasland, kunnen de aarbeien die plotse temperatuurstijging niet verwer ken. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Van 1 tot en met 7 juli zullen zeven poorten het beeld bepalen van Middelburg's belang rijkste winkelstraat, de Lange Delft. Het gaat om een initiatief van de kring Zeeland van de Bond van Nederlandse Architekten (BNA), die de poorten opzet in het kader van de internationale dag van de architectuur. De poorten meten maximaal vijf bij vijf meter. Freek de Jonge verricht vandaag (woensdag) om 10.00 uur de officiële ope ning. De manifestatie is moge lijk gemaakt door bijdragen van de provincie, de gemeente Middelburg, het Anjerfonds en de BNA Nederland. Ook een groot aantal Zeeuwse aanne mers en de architecten zelf droegen hun steentje bij Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De tra ditionele Ronde van Mieke Buys is dit jaar gekoppeld aan de Molenstraatfeesten in Kloosterzande. Het is alweer de zevende editie van deze volkskoers, die ooit begon als eerbetoon aan de toenmalige café-uitbaatster van Kruisdorp. Aan de wedstrijd mogen renners meedoen die in de ge meente Hontenisse wonen of gewoond hebben. Ook inwo ners van Graauw mogen aan de starstreep verschijnen. Bur gemeester A. Kessen schiet za terdag om 15.30 uur het peloton weg voor een wedstrijd over veertig kilometer. HENGELEN - Leden van de hengelsportvereniging Ge duld Overwint Alles (GOA) visten de tweede wedstrijd in dit seizoen, meetellend voor het clubkamioenschap zoet watervissen. De vangsten waren uitstekend. Gevist werd op de kleine kreek. Uit slag: 1. F. Lippens, Axel 3660 gram; 2. W. van Bambost, Waehtebeke 2240; 3. E. de Man, Gent 2010; 4. G. Peel- man, Hamme 1400; 5. H. de Clerck, Hamme 1280 gram. JOKEREN - De Katholieke Bond voor Ouderen houdt vrijdag in gemeenschapshuis Malpertuus een prijskaarting in jokeren voor ouderen bo ven de vijftig jaar, en voor gehandicapten. UITVAART - Gistermorgen heeft onder grote belangstel ling de uitvaart plaatsgevon den van Frans Taalman. On der de aanwezigen bevond zich onder anderen een dele gatie van de katholieke bond van ouderen, waarvan Taal man voorzitter was. Taalman werd in Graauw geboren en kwam als douanebeambte i»i Clinge terecht. Verscheidene jaren is hij lid geweest van het kerkbestuur en secretaris van de fanfare Weldoen door Vermaak. Een tijdlang ook zwaaide hij de voorzittersha mer van de carnavalsvereni ging De Kriekeputters, De laatste tien jaar was hij voor zitter van de ouderenbond. Na de uitvaartdienst werd zijn lichaam overgebracht naar het crematorium te Ant werpen. MUSICAL - Vandaag, woensdag, treden de leerlin gen van groep acht van basis school 'Ter Duinen' op in huize St. Antonius in Groe nendijk. het betreft de gene rale repetitie van de musical 'Adieu Paris'. Donderdag 2 juli vindt de officiële voorstelling plaats in Zaal van Leuven. Die begint om 19.30 uur. Het is voor het eerst dat kinderen uit Kloosterzande een musical op de planken brengen. In totaal werken er zo'n dertig mensen aan mee. TERNEUZEN - G. Snelders uit Sas van Gent is winnaar gewor den van het provinciaal concours in de overnachtfondviucht van uit Sint-Vincent. Aan het co- nours werd door 1319 oude dui ven deelgenomen. De lossing werd twee dagen uitgesteld van wege de slechtse weersomstan digheden, maar verliep vlot. Met zijn drie jaar oude vogel won Snelders ook de hoofprijs. 1. G. Snelders, Sas van Gent, snelheid 1089,32 meter per mi nuut: 2. C. Aerts, Kruiningen; 3. Ed de Cock, Hulst; 4. B. West dorp, Zierikzee; 5. H. Paauwe, Yerseke; 6. combinatie Arens, Spui; 7. G. Begijn, Sas van Gent; 8. F. Glerum, Kruiningen; 9. J. van Hoeve, Groede; 10. J. Poel man, 's-Heer Arendskerke; 11 en 15. D. van Bommel en zoon, Krui ningen, winnaars van de eerste serie onaangeduid; 12. Ed Ver mast, Yerseke, winnaar van de eerste serie aangeduid; 13. H. Vermeulen, Schore; 14. Jos Ele- geert, Koewacht. Kring West-Zeeuwsch-Vlaande- ren/Walcheren, 401 oude duiven, 1049,07 mpm: 1. J. van Hoeve, Groede; 2. J. Boerman, Water landkerkje; 3. R. Jansen, Water landkerkje; 4. W. Daansen, Bres- kens; 5. J. Reynhoudt, Middel burg; 6. G. de Wever, Schoondij- ke; 7. J. van Weijnsbergen, Schoondijke; 8. M. de Lijser, Cad- zand; 9. P. Borremans, Souburg; 10. J. du Puy, Biervliet. VZV Hoofdplaat, 492 jonge duiven, 1285,15 mpm: 1. C. Croc- ké, 2. Joh. Martens, 3. J. van de Ameele, 4. R. Pielaet, 5. W. Mast, 6. J. Cornelis, 7. W. van Grol, 8. A. de Poorter en zoon, 9. Th. de Ruijsscher, 10. combinatie Den Hamer. Met 148 oude duiven, 1331,68 mpm: 1. combinatie Den Hamer, 2. Poorter-Pijcke, 3. H. Riemens, 4. A. de Poorter en zoon, 5 en 8. P. de Poorter, 6. W. van Grol, 7. R. Pielaet, 9. Waebeke- Lucieer, 10. Th. van de Velde. De Bonte Duif Aardenburg in sa menspel met De Grensvliegers Eede, 227 jonge duiven, 1242,7 mpm; 1 en 4. L. de Clerck-De Cock, 2 en 6. A. Baerdemaker, 3. J. de Mey en zoon, 5. Ph. Ramme- laere, 7. M. de Smet, 8. J. de Vree- ze, 9 en 10.0, van Quekelberghe. Verwachting Axel, 398 jonge dui ven, 1320,6 mpm: 1. J. Giele, 2 en 7. P. de Bakker, 3. D. Dieleman, 4. J. Verschuren, 5. Visser-Lensen, 6 en 8. combinatie Sol-Van Ta- tenhove, 9. J. van Bellen, 10. A. Verschuren. De Vrede Sas van Gent, 202 jonge duiven, 1282,11 mpm: 1 en 2. P. Goossen, 3. P. Freijser, 4. B. van de Berghe, 5. combinatie Ele- geert, 6,7 en 10. H. Koers, 8. M. van Dam, 9. R. de Grof. Met 49 oude duiven, 1384,11 mpm: 1. Th. van Zeele, 2 en 4. G. Dellaert, 3. M. van Dam, 5. P. Freijser. Kring Midden-Zeeuwsch-Vlaan deren, vanauit La Souteraine, 433 oude duiven, 1149,83 mpm: 1. E.( en L. Breepoel, 2. A. Arens, Spui, 3,6 en 8. G. Begijn, Sas van Gent;. 4. Biezen-De Ruijter, Sluiskil; 5. D. de Smet, Terneuzen; 7. J. Da ne, Sluiskil; 7. T. de Bruijn en zoon, Philippine; 10. en 15. J. No- let, Axel; 11. F. Roegiest, Philip pine; 12. R. de Caluweé, Sas van Gent; 13. P. Baecke, Westdorpe; 14. Koch-Riemehs, Terneuzen. WAGENINGEN - Akademie Diedendoort, T.H.W. diploma management/ groothuishouding Alex de Kind, Sint-Jansteen. HULST - Jansenius: Havo: An- gelique de Bakker, Claudia Maenhout en Jacquelien Verdur- men, Kloosterzande; Ronny van Deursen en Danny van Gasse, St.-Jansteen; Jolanda van Goe- them, Barend Pelgrim en Nicole van de Walle, Hulst; Carolien Hogerheide, Koewacht; Irene Nelissen, Axel; Geraldine Taal man, Zuiddorpe. VWO: Hugo Smid. GOES - Zeeuwse Bestuursacade- mie: BA-basisopleiding: C. van Deursen, Aardenburg; P. Ploeg- aert, Schoondijke; H. Saffrie, Oostburg. Bevolkingsboekhou ding, burgerlijke stand en natio- naliteitsrecht: H. van den Broeck, Hulst. Financieel be stuursambtenaar: E. de Bakker, Hontenisse. Hoger financieel be stuursambtenaar: P. van Strien, Kwadendamme. Hoger bestuurs ambtenaar: R. de Baar, Ovezan- de; R. Groothaert, Terneuzen; B. Lauret, Vogelwaarde; G. Maas, Terneuzen; M. Pijpelink, Hoek; L. Vermeij, Oostburg. SLUIS - Het team van St.-Pie ters uit Brugge en niet de ge doodverfde favoriet BTR Brugge, is winnaar geworden van het kanopolotoernooi in Sluis. Dit onder grote publieke belangstelling in het kanaal Sluis-Brugge, waaraan vijf teams deelnamen. De kanoclub Zeeland was ab sent wegens het feit dat het in actie kwam tijdens de Veerse Meer-feesten. Naast het polo stonden er ook kanotouwtrek- wedstrijden voor duo's op het programma. Bij de dames ze gevierden Katrien Cattoor uit Brugge en Leonie van Lare uit Sluis. Dirk Snauwaert en Oli vier Lankriet, beiden uit Brug ge, haalden het bij de heren. Deze week vieren we de zomer met een bijzondere aanbieding uit onze wijnafde ling. Koopt u van deze zomer- wijnen zes flessen van dezelfde soort, dan betaalt u er maar vijf. Eén fles is dus gratis. Op uw gezondheid! MANOIR BLANC DE BLANCS Franse frisse land wijn* 700 ml MUSCADET SÈVRE MAINE '85 mild droge Loire wijn, 700 ml SAUMUR BLANC droge witte wijn uit het Anjou gebied, a qp 700 ml CORBIÈRES BLANC DE BLANCS gulle wijn met een volle smaak en een lekkere geur, 1000 ml COTEAUX D'AIX EN PROVENCE ROSÉ strak droge rosé uit de Provence, rr Qr 750 miDJyD SANGRIA Spaanse vruchtenwijn, te gebruiken als bowl, 1500 ml HERXHEIMER HERRLICH KABINETT licht zoet smakende wijn met een geur van bloemen, 700 ml. FRASCATI COTO D'ORO typisch Romeinse wijn, bleek geel met veel smaak,- 750 ml LAMBRUSCO DEL PRESIDENTE sprankelende Italiaanse robijn rode wijn, 700 ml RETSINA BLANC Griekse wijn met een bijzon dere harssmaak, 700 ml,-550- PATRAS volle Griekse wijn met een aan genaam droge smaak^ 750 ml.4*95- SOAVE FALCONI Italiaanse wijn, als aperitief of bij visgerechten, 700 ml MATÉUS ROSÉ de bekende frisse rosé uit Portugal, 700 ml Prijswijzigingen t g v overheidsmaatrege len en/of fabrikantenzijde voorbehouden Prijzen geldig t/m zaterdag 4 juli 1987 LEKKER WINKELEN VOOR MINDER GELD ZOETEVAART 8 HULST c

de Stem | 1987 | | pagina 15