Ion DORST i?srslaanl56a Crisisdienst moet snel van de grond CAMPAGNE ZEELAND LEVERDE TWEE GEGADIGDEN OP Uitbreiding haven Vlissingen-Oost kost 27,8 miljoen Omroep Zeeland wil gesprek met GS Rooie Vrouwen willen cursus zelfverdediging O V kan alleen maar oostelijk van Terneuzen Portier disco haalde uit: boete van 200 STOP BIJ ONZE SHOWROOM Onderzoek moord op prostituée muurvast Alle Toyota modellen in voorraad! GS: EERSTE OPVANG MENSEN IN NOOD BETER REGELEN MIDDELBURG/TERNEUZEN - Een intensieve wervingscampagne van de Rijkspolitie om men sen (vroeger politiepersoneel) te interesseren voor deeltijd-arbeid heeft voor Zeeland slechts twee gegadigden opgeleverd. Risico's Ontslagrecht INITIATIEFGROEP ACHT TIJD RIJP NU 'DEUR OP KIER STAAT' WOENSDAG 1 JULI 1987 Man bekent verkrachting Terneuzen Vooruit wil De Feijter overnemen Veerboot tijdelijk uit vaart NA VERKRACHTINGSZAAK: AANNEMERSCOMBINATIES: 600 miljoen Vuurwerk Steeds grote keus uit 100 „First Class" occasions BUI AyVflVkJ A Telefoon 076-712000 WIJ BIEDEN MEER KLASSE VOOR MINDER KOSTEN. DE STEM VAN ZEELAND T27 Van onze verslaggever MIDDELBURG - Er moet volgens GS in Zeeland zo snel mogelijk een crisis dienst komen waarop men sen in een crisis-situatie dag en nacht een beroep kunnen doen. Het is aan de provinciale raad voor de volksgezondheid om daar toe een plan te ontwikkelen. Het gaat om mensen die plotse ling ernstige geestelijke pro blemen hebben of om mensen met acute relatieproblemen (weggelopen jongeren of echte lieden). In veel gevallen is het dan de politie die te hulp geroe pen wordt maar die heeft noch de deskundigheid noch de gele genheid dit soort situaties op te lossen. Dikwijls zit de politie met mensen 'in de maag', die niet op een politiebureau thuishoren, maar die niet snel naar een adequaat onderkomen kunnen worden doorverwezen. „Het komt voor dat wij ons 's nachts over kinderen moeten ontfermen omdat de ouders spoorloos zijn. Die kinderen horen niet op een politiebureau thuis, daar moet behoorlijk on derdak en opvang voor gere geld zijn", aldus een woord voerster van de Rijkspolitie Zeeland. In de nota 'Wachtkamer functie' heeft de Rijkspolitie Zeeland deze problematiek aan de orde gesteld en GS van Zee land hebben nu de Raad Volks gezondheid opdracht gegeven een plan te maken voor de op vang van mensen in crisissi tuaties. De politie heeft de ervaring dat het vinden van deskundi gen 's nachts of in de weekein den zeer moeilijk is. Overigens is sinds het verschijnen van het rapport wel een 24-uurs be reikbaarheid bij maatschappe lijke dienstverlening gereali seerd. Dit in het kader vna het project 'Slachtofferhulp'. GS willen een organisatie vorm waarbij drie verschil lende regio's over een eigen cri sis-dienst -te bereiken onder één telefoonnummer-beschik ken. De regio's zijn: Walcheren, Bevelanden/Schouwen-Duive- land en Zeeuwsch-Vlaanderen. Bedoeling is dat deze crisis dienst naar de in nood verke rende mensen toegaat. In de visie van GS kan hier bij het algemeen maatschappe lijk werk een centrale rol spe len. Het provinciebestuur vindt dat de verschillende Zeeuwse instellingen moeten samen werken om tot een verbetering van de situatie te komen. Bij de samenstelling van het plan om crisis-diensten op te richten zijn ook de Zeeuwse Raad voor maatschappelijke dienstverlening en de Beraads- groep Jeugdulpverlening be trokken. GS willen haast ma ken met het plan, zodat het snel kan worden voorgelegd aan het Rijk. mo Werving zomeragenten flop „Een teleurstellend resultaat, zeker als je beseft dat de rijkspolitie in Zeeland plaats voor tien part-timers heeft", aldus een woordvoerder van het districtsbureau in Middelburg. Schouwen-Duiveland, Walche ren en Noord-Beveland en in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Vooral voor de laatste groep is aanvulling dringend gewenst, omdat onlangs twee agentes van de groep bij een ernstig on geval waren betrokken en lan gere tijd voor de dienst onge schikt zijn. „In onze (landelijke) campagne is vooral gemikt op mensen die vroeger bij de politie in dienst zijn geweest. Te denken valt aan vrouwen die wegens hu welijk de dienst verlieten, in middels wat grotere kinderen hebben en een deeltijd-baan misschien best zien zitten. Ge zien de binnengekomen reac ties is Zeeland wat dat betreft echter minder bedeeld dan de rest van het land", aldus de woordvoerder. Bij het Bureau Personeels voorziening Rijkspolitie in Utrecht wordt nu gestudeerd op de mogelijkheid oud-politie personeel direct te benaderen middels een gerichte folder. „Dus kijken wie er in de loop der jaren is weggegaan en ho pen dat er kandidaten bij zit ten. Eerlijk gezegd zijn wij in Zeeland dan snel klaar, zoveel personeel is hier niet vertrok ken", zo werd gisteren gezegd. Vorig jaar werd nog gesproken van de zomer-wachtmeester, een begrip dat men dit jaar heeft losgelaten omdat er in 1986 heel weinig reacties kwa men op deze vacature. Zeeland had er zegge en schrijve één, en die is inmiddels full-timer ge worden. De part-timers komen voor vijftig procent in dienst, waar bij de nadruk vooral op de zo mer komt te liggen om zo doende wat soelaas te kunnen bieden in de vakantieperiode. Dan is de druk op de politie groot, enerzijds door agenten die met vakantie willen, ander zijds door de toestroom van de toeristen. In de wat rustiger periodes van het jaar kan de part-timer dan wat 'terugtre den' om zodoende op jaarbasis toch aan zijn vijftig procent te komen. De twee huidige Zeeuwse gega digden doorlopen momenteel de aanstellingsprocedure en gehoopt wordt dat ze per 1 augustus kunnen aantreden. Onbekend is waar de part-ti mers worden geplaatst. In principe zijn ze bedoeld voor de zogenaamde 'recreatie groepen', de rijkspolitie op MIDDELBURG (ANP) - De raad van bestuur van het ha venschap Vlissingen heeft gisteren toestemming gegeven voor de uitbreiding van de Bijleveld-haven in Vlissingen- Oost. De haven wordt met 600 meter kade verlengd. Dat betekent een verdubbeling van de huidige capaciteit. Met deze uitbreiding is een be drag gemoeid van 27,8 miljoen gulden. Aanvankelijk zou de haven 300 meter breed worden. Om de kosten te drukken is nu besloten de breedte tot 225 me ter terug te brengen, waardoor een besparing van 1,7 miljoen gulden wordt bereikt en er bo vendien zes hectare meer be drijfsterrein beschikbaar komt. Het havenschap rekent erop dat diverse ministeries het plan zullen subsidiëren met in totaal twaalf miljoen gulden. Het provinciaal bestuur van Zee land draagt vijf miljoen gulden bij aan dit project. Een bedrag van 7,8 miljoen komt ten laste van het grondbedrijf. De rest moet opgebracht worden door het havenschap Vlissingen zelf. Tijdens de vergadering van de raad van bestuur van het ha venschap Vlissingen in het provinciehuis in Middelburg toonden de aanwezige verte genwoordigers van het minis terie van economische zaken en financiën zich voorstander van de uitbreidingsplannen, ook al kleven er volgens hen toch be paalde risico's aan. Volgens de voorzitter van het havenschap, gedeputeerde R. Barbé, blijkt er van de zijde van het bedrijfsleven grote be langstelling te bestaan voor deze uitbreiding. Aan de Bijle veld-haven zijn al diverse be drijven gevestigd die gespecia liseerd zijn in de op- en over slag van koel- en vriesproduk- ten. Bovendien is volgens Bar bé de havenontwikkeling in Vlissingen en Terneuzen de af gelopen jaren achtergebleven bij die van andere Westeuro- pese havens. Daarom is deze uitbreiding nu volledig-.verant- woord, aldus Barbé. Velen bezochten de receptie van de scheidende directeur Uilenbroek - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Van onze verslaggever TERNEUZEN - In een stampvolle hal van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Terneuzen nam directeur L. Uilenbroek gisteren afscheid. Met ingang van van daag maakt hij gebruik van de vut-rege- ling. Daarmee verdwijnt Uilenbroek in wat R. Ruules van de Kring van werkgevers de 'grijze economie' noemde: de wereld van men sen die altijd actief zullen blijven. Ook burgemeester C. Ockeloen van Terneu zen karakteriseerde de scheidende directeur als een 'doener'. Hij roemde hem echter ook om een aantal andere kwaliteiten. De neer gang van de economie en de daaraan gepaarde gevoelens van machteloosheid memorerend, zei hij: „In al die tijd bent u uzelf gebleven, rustig, een geboren bemiddelaar". De wijze waarop hij in dit wisselend econo misch klimaat bleef functioneren ten behoeve van de maatschappij noemde hij 'een sterke prestatie'. Hij bedankte hem daarvoor en bood namens Terneuzen een tinnen bord met het wapen van die gemeente aan. Ruules, die gedurende vijftien jaar samen met Uilenbroek in het bestuur van de Terneu- zense mts zat, bracht in herinnering dat het op aangeven van Uilenbroek was dat Dow Che mical destijds één miljoen gulden investeerde in het scheppen van banen voor vrouwen. „Hij heeft er voor gezorgd dat nu vrouwen als ope rator in volcontinu dienst zijn", aldus Ruules. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om een pleidooi te houden voor enkele zaken die hem als werkgever na aan het hart liggen. Zo pleitte hij voor een soepeler ontslagrecht -voor beide kanten - omdat het huidige sys teem beperkend zou zijn voor het creëren van werkgelegenheid. Ook vond hij dat er meer scholingsfaciliteiten voor werkzoekenden moeten komen. Daarmee zat hij meteen op wat Uilenbroek zelf zijn 'stokpaardje' noemde: scholing. „Die heeft voordeel voor de werknemers, want die krijgen een groter gevoel van eigenwaarde. De werkgevers krijgen meer kwaliteit en ook de belastingdienst heeft er profijt van", aldus Uilenbroek. Tenslotte zei dat het in Zeeuwsch- Vlaanderen prettig werken was: „Het is een kleinschalig gebied met een goed onderne mersklimaat en een vakbeweging die ook mee wil werken". MIDDELBURG - Er moet snel een gesprek komen tussen Ge deputeerde Staten en de Initia tiefgroep Omroep Zeeland. De initiatiefgroep acht de tijd daarvoor weer rijp, nu politiek Zeeland in het beleidspro gramma voor de komende ja ren de deur minstens op een kier heeft gezet voor een pro vinciale omroep. „We moeten die voorzet oppak ken en nu eerst maar eens van GS horen hoe we die zinsnede uit het beleidsprogramma moeten interpreteren," vindt een van de gangmakers, direc teur H. Koch van de Zeeuwse Culturele Raad, waaruit de Initiatiefgroep ontstond. De groep leidde een sluime rend bestaan sinds provinciale staten in 1985 het plan voor een Omroep Zeeland torpedeerden. De staten vonden de opcenten (een tientje per Zeeuw), nodig om de omroep financieel van de grond te krijgen, te veel ge vraagd. Ook nu staat trouwens in het beleidsprogramma dat de omroep er alleen kan komen als 'overeenstemming wordt bereikt over de financiering'. Volgens Koch heeft de Me diawet op dat punt duidelijk heid geschapen. Het staat nu vast dat reclame ter financie ring niet kan en de opcenten mogen maximaal een tientje bedragen; het Rijk past de rest bij. Voor Zeeland alle reden om te profiteren, vindt Koch. De Omroep zal jaarlijks 3,5 mil joen gulden gaan kosten en met het tientje brengt Zeeland zelf maar 1,2 miljoen op, zodat het Rijk 2,3 miljoen zou moeten bijdragen. Dit jaar komt in Goes een nieuwe FM-zender klaar. Als Zeeland snel een afgerond plan indient en de politiek wordt het eens over het tientje, dan staat volgens Koch niets de Omroep Zeeland meer in de weg. „In 1985 was er ook al een toezeg ging van minister Brinkman. Nu ligt het bovendien wettelijk vast," zegt hij. Van onze correspondent TERNEUZEN - De maan dagmiddag door de politie aangehouden 20-jarige M. H. uit Terneuzen heeft gis teravond bekend een acht tienjarig meisje uit zijn woonplaats te hebben ver kracht. Hij zal een dezer dagen worden voorgeleid voor de officier van justitie te Middelburg. Zoals gemeld vergreep hij zich zater dagmiddag aan het meisje. Hij bedreigde haar eerst met een dolkmes en kleedde haar uit. Van onze verslaggever BRESKENS - Het trans portbedrijf Vooruit BV uit Breskens wil de failliete Breskense aardappelhandel De Feijter overnemen. Het bedrijf heeft zowel belang stelling voor de gebouwen als voor de machines, zo liet gisteren curator mr. H. den Hollander weten. De onderhandelingen zijn vol gens hem nog niet afgerond. Het bedrijf wil de aardappel- handel overnemen om het ver volgens te verhuren aan een aardappelhandelaar die de taak van De Feijter wil overne men. De directie van Vooruit wilde gisteren geen commen taar geven. Eind mei werd De Feijter failliet verklaard. Destijds liet Den Hollander weten dat een ondernemer die de aardappel- handel wilde overnemen onge veer vijf miljoen gulden op ta fel zou moeten leggen om eige naar te worden van alle bezit tingen. Van onze verslaggever BRESKENS - Wegens een lek kage aan de voorschroefas wordt de veerboot Prinses Bea trix enkele dagen uit de vaart genomen. Naar verwachting komt het schip het aanstaande weekeinde weer gereed. De re paratie gebeurt op de werf Scheldepoort in Vlissingen- oost. De dienstregeling op de veer- verbindig Vlissingen-Breskens ondergaat geen veranderingen, doordat voor de duur van de reparatie het motorschip Prin ses Irene wordt ingezet. De derde enkeldeksveertboot van de Provinciale Stoombootdien sten, Prinses Margriet, is mo menteel uit de vaart wegens groot onderhoud. Alle motoren zijn uit het schip gehaald. Gebleken is dat de ankerassen van alle genera toren en een schroefmotoras haarscheuren vertonen. Hier door kan het schip niet in augustus gaan varen zoals ge pland was. Dit wordt nu eind sepembter. Dit uitstel heeft overigens geen gevolgen voor de dienstregeling. TERNEUZEN - De Rooie Vrouwen in de PvdA-afdeling Ter neuzen dringen er bij het college van B en W op aan zo snel moge lijk voor meisjes in het voortgezet onderwijs cursussen zelfverdedi ging te organiseren. Tevens wordt gevraagd te onderzoeken of de ge meente in het kader van subsidiegelden ten be hoeve van emancipatie activiteiten zelfverdedi gingscursussen voor vrouwen kan ondersteu nen. Aanleiding voor de gisteren aan het gemeen tebestuur uitgegane op roep is het geval van verkrachting, dat afgelo pen zaterdag op klaar lichte dag in de Schelde- stad plaatsvond. „Hoewel we er ons van bewust zijn dat met een cursus zelfverdediging niet altijd een dergelijke afschuwelijke situatie is te voorkomen, is het wel zo dat vrouwen zich weerbaarder kunnen op stellen en leren zich niet louter door angst te laten leiden. Het volgen van een dergelijke cursus zal inhouden dat vrouwen zich minder angstig voe len om zich alleen op straat te begeven", schrijven de Rooie Vrou wen. Dat veel vrouwen zich 's avonds niet alleen op straat durven begeven is volgens de briefschrijf sters alom bekend. Door deze zaak echter wordt ook duidelijk dat vrou wen zich altijd in een on veilige en kwetsbare po sitie bevinden. „Hoewel deze zaak wellicht als een incident beschouwd wordt, heeft het voor betrokkene zeer ingrijpende gevolgen in haar leven. Bijna dage lijks kan men in de krant lezen over aanranding en/of verkrachting. Ter neuzen wordt zo af en toe ook opgeschrikt door ge melde aanrandingen en verkrachtingen. Alleen de angst al dat het je overal en op ieder tijd stip kan overkomen, be perkt vrouwen in het zich vrijelijk kunnen be wegen op straat", zo on derstreept men de nood zaak van een cursus zelf verdediging. MIDDELBURG - Een Westerschelde Oever Verbinding (WOV) kan alleen oostelijk van Terneuzen worden aange legd. Een westelijk tracé is financieel-technisch niet haal baar, en daarom voorlopig geschrapt. Dat geldt ook voor een tussen Terneuzen en Dow Chemical geplande verbinding. De aannemingscombinaties EW en TBM, die de WOV- plannen voorbereiden, hebben dat laten weten aan de stuur groep WOV, die op haar beurt minister Smit-Kroes inlichtte. Het probleem bij een verbin ding ten westen van Terneuzen is dat Rijkswaterstaat als ri vierbeheerder te scherpe voor waarden stelt. De eisen jagen de kosten zo op, dat het project te duur wordt. Het oostelijk tracé geeft rivier technisch veel minder proble men. Het ziet er naar uit dat de brugtunnel daar voor rond de 600 miljoen gulden kan worden aangelegd. Inmiddels heeft de Zeeuwse politiek aanwijzingen dat de WOV onderwerp van beraad is binnen de ministerraad. Minis ter Smit-Kroes moet daarin proberen haar collega Ruding van financiën te porren voor het project. De aanvankelijke hoop dat in juni een besluit zou vallen is verloren. Het wordt wel september, luidt nu de ver wachting. Van onze correspondente MIDDELBURG - De portier van een discotheek in Domburg was (in de nacht van 23 op 24 augustus) het gejen van een groepje buitenlandse toeristen 'spuugzat'. Herhaalde malen had hij de jongelui gemaand zich 'normaal' te gedragen en vooral de doorgang voor an dere bezoekers vrij te houden. Ook had de man (de 29-jarige Middelburger J. S.) gewaar schuwd de politie te bellen als het getreiter niet ophield. „Maar niets hielp en tenslotte gaf ik een van de treiteraars een dreun", aldus S., die zich voor dit feit dinsdag voor de politierechter in Middelburg moest verantwoorden. De Mid delburger had de zaak kunnen 'schikken' voor een bedrag van 200 gulden, maar, zo betoogde S., „ik wilde mijn verhaal ook wel eens kwijt en dat is de enige reden waarom ik hier nu sta". De Middelburger verzette zich dan ook niet tegen de boete van 200 gulden, die hem door politierechter mr. Nomes als nog werd opgelegd. Omdat het voor de 20-jarige Middelburger C. W. bepaald niet de eerste keer was dat zijn handen wat los hadden geze ten, was hem geen transactie aangeboden. Het gebeurde op 29 december toen wandelaars op de Lange Delft in de Zeeuwse hoofdstad 's middags herhaaldelijk werden opge schrikt door voortijdig afgesto ken vuurwerk. W. werd hierover aange sproken door een 52-jarige man en zijn echtgenote, „maar ik had helemaal geen rotjes afge stoken", aldus W. Omdat hij zich door een en ander 'zo ver schrikkelijk opgefokt' had ge voeld, had W. uitgehaald en de man een stomp op het gezicht gegeven. Met kneuzingen aan het oog moest de wandelaar zich vervolgens in het zieken huis laten behandelen. „Ik kon ook niet aan die kerel zien dat- ie al 52 was", zo mopperde W., nadat politierechter mr. Nomes hem veroordeeld had tot een boete van 400 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Van onze correspondent TERNEUZEN - Het onder zoek naar de moord op de 24-jarige prostituée Helena Merdonco, vermoedelijk ge pleegd in de nacht van vrij dag op zaterdag 20 juni in een woning aan de Dijk- straat, zit muurvast. De hoofdverdachte, de 24-ja- rige Marokkaan A. A., die vo rige week vrijdag werd voor geleid voor de rechter commis saris in Middelburg, staat nu volgens de politie niet langer meer onder verdenking hier van. Wel blijft de man nog in hechtenis, mede omdat hij zich illegaal in de Scheldestad op hield. Dat houdt tevens in dat de politie er nog altijd rekening mee houdt dat de man meer van het misdrijf afweet. Hij mag dan ook Terneuzen niet verlaten zonder toestemming van de justitie.

de Stem | 1987 | | pagina 13