39; Kans op dodelijk ongeval met lpg is 1 op 10 miljard 'Problemen voor grensarbeiders worden groter' W oonwagenschap wordt opgeheven TEPAS IKER (50%) JJFERS GUNSTIG; GEMEENTEN HOEVEN MINDER BU TE BETALEN Breepoel Hoek wint tweede ZNB-concours VanMierlo opent ouderenkermis ItGENDEN slist zelf t ontmoeten 5 St. Joseph tentrum Europa ERNEUZEN-Hetso- iaal werkvoorzie- lingsschap Dethon iraait goed. KAAD VAN STATE OVER TERNEUZEN: iestuursacademie samen met Brabant Verdachte verkrachting aangehouden Vroege meldingen DINSDAG 30 JUNI 1987 ROOIE VROUWEN ZEELAND: Emancipatiecommissie moet blijven bestaan FNY'ER OP BIJEENKOMST BENEGO: Wisselkoers Problemen Met gereedschap van Tepas levert U vakwerk beste gereedschappen en machinerieën t I hobbyist, vakman en Industrie. tin veld 31, Breda, 076-214944 DE STEM VAN ZEELAND T27 ïrsucker zonnejurkje et elastiek in de rug, 100% katoen, diverse kleuren, 38-46 Jy, uiros ad van Toezicht >pa brengt u met elkaar in kon- vilt. Bel maar met onze mede- ing (ook 's avonds/weekend), sprek en informatie over onze iOO partnerzoekers. roor u gereed. 076-211698 Daeter01640-57339 Polane01640-58685 01100-14123 04160-34503 an Toezicht van het Ministerie grootste relatiebemiddelings- ncta Maria te Zevenbergen, verzor- ishuis St. Martinus te Zevenbergse- sging en verzorging is per instelling hele organisatie. leren, ster. svooiwaarden volgens CAO-zieken- elijke sollicitaties kunnen tot 6 juli vier op B-niveau, tot maximaal 20 jaar. svoorwaarden volgens CAO-zieken- el. 01680-24050. 'aan 16,4761 BH Zevenbergen. Dethon draait uitstekend lm onze erslaggever De bezettingsgraden van je diverse afdelingen zijn gunstig, de omzetcijfers stijgen en ook het finan cieel resultaat is om over naar huis te schrijven. Dat goede draaien van Dethon betekent voor de Zeeuws- Vlaamse gemeenten, die samen met het Rijk voor het tekort van het schap moeten opdraai en, een 'opsteker'; immers, hun bijdragen kunnen omlaag. Voor 1988 is in totaal bijna 118.000 gulden minder als ge meentelijke bijdrage geraamd. „Wij zijn op de goede weg", al dus een verheugde directeur Braam tijdens de algemene be stuursvergadering gistermid dag. „Het werk is goed, de prij zen zijn goed en er is een goed sociaal klimaat." Een kleine rimpeling veroor zaakte dit jaar een stijgend percentage ziekteverzuim. Ja ren scoorde Dethon goed, maar in de eerste helft van 1987 steeg het ziektepercentage tot zestien procent, landelijk gezien voor WSW-personeel niet zo slecht, maar voor de Dethon-directie aanleiding hier eens goed in te duiken. In de periode 1982-1986 daalde het ziektepercentage jaarlijks met zo'n drie procent. Elk ziektegeval wordt nu ge analyseerd, er vinden diep gaande interviews plaats met genezen werknemers, waarbij tevens bekeken wordt of de be trokken arbeidsplaats voor juist die werknemer goed is. „Die aanpak werpt resultaten af", aldus Braam. „Het ziekte- percentage is weer dalende." Overigens wees voorzitter Ja cobs erop, dat een beschutte werkplaats niet vergeleken mag worden met het reguliere bedrijfsleven. „Eten aantal van onze mensen is kwetsbaarder voor ziektes", zei hij. Bij Dethon werken momen- Van onze Haagse redactie )EN HAAG - De kans op een ongeluk met dodelijke af- oop in de omgeving van de; lpg-installatie aan de Dow- reg in Terneuzen bedraagt 1 op de 10 miljard keer per aar. De kans dat een buitentank of een binnentank aan de instal- atie het begeeft is iets groter (1 ipde 7 miljard keer), maar nog leeds te verwaarlozen. Er is geen enkele reden van een gevaarlijke situatie in Ter- leuzen te spreken. Tot die slot- »m is, na zes jaar procederen, le Raad van State gekomen. De itichting Natuur en Milieu en Vereniging Milieuhygiëne Mand in Goes hebben van de laad van State ongelijk gekre- ;en. Beide organisaties hadden nkele jaren geleden beroep iangetekend tegen de goedkeu- ing die Dow Chemical in Ter- leuzen kreeg voor een aanleg- ilaats voor lpg. Die zaak deed GOES - Het algemeen be stuur van de Bestuursaca- demie Zeeland heeft beslo ten tot een samenwerkings verband met de Brabantse academie. Dat is gedaan om deze oplei- iing voor Zeeland te behouden; Soes houdt als dependance [naast Tilburg) een grote mate van zelfstandigheid. De Zeeuwse gemeenten en de provincie blijven voorlopig be stuurlijk verantwoordelijk voor de opleiding in Goes, mid- een gemeenschappelijke regeling. De bijdragen per in woner van de gemeenten zullen inde toekomst lager worden. In Soes worden opleidingen, bij- herscholingsactiviteiten rangeboden aan provincie, ge meenten en waterschappen in Zeeland. indertijd nogal wat stof op waaien. De installatie opereert intus sen al enige tijd en nu kwam ook de Raad van State toe aan een eindoordeel. De raad ba seert zich op een risicostudie van de firma Batelle e.v. uit Frankfurt, die deskundig is in dit soort onderwerpen. De raad oordeelde naast de geringe risi co's aan op- en overslag van de lpg ook de afstand tot de dichtstbij gelegen woningen niet te klein. TERNEUZEN - De politie van Terneuzen heeft giste ren de 20-jarige M. H. uit die plaats aangehouden en ingesloten op verdenking van verkrachting van een 18-jarig meisje. Dat gebeurde in het Zuider- sportparkt in Terneuzen. De jongeman blijft echter ontken nen, aldus de politie. Niettemin zijn er sterke aan wijzingen dat hij de dader wel is. Welke die zijn wilde de re cherche gisteravond, in ver band het onderzoek, niet zeg gen. De jongeman zal worden voorgeleid aan de officier van justitie te Middelburg. De politie blijft erg zwijg zaam omtrent het wapen, een dolkmes, waarmee het slacht offer van de verkrachting zou zijn bedreigd. Hetzelfde geldt voor de kleding van het meisje, die door de dader zou zijn mee genomen. L. Breepoel met de -winnende doffer - foto de stem cor j. de boer Van onze verslaggever HOEK - Zondag was het een grote dag voor de Hoekse duivenliefhebber L. Breepoel. Zijn vierja rige doffer meldde zich om 17.32 uur op de klep en werd daarmee de eerste duif van het ZNB-con cours op La Souteraine, een vlucht waarvoor een kleine tienduizend duiven waren ingekorfd. Zondag waren er van de 2.400 in Zeeland ingekorfde dui ven slechts vijftig thuis. De weersomstandigheden waren maandag wat beter, voor de middag waren alle prijzen al gewonnen. Het konvooi was zondagmorgen om 09.00 uur gelost. „Hiervan kun je alleen maar dromen", zei een dolge lukkige Breepoel gisteren. Het was precies tien jaar na dat hij zijn eerste ZNB-con cours had gewonnen. In 1977 namelijk won een duivin van hem de vlucht uit Parkesto- ne. „De doffer die nu heeft gewonnen is daar een 'klein zoon' van. Het zit dus een beetje in de familie", aldus Breepoel, die al sinds 1983 in de top van de Zeeuwse fond- wedvluchten meedraait Zoals gebruikelijk poelde Breepoel nagenoeg niet op zijn duiven. De winnende doffer brengt in ieder geval de Heeft wie Heeft binnen en is ook nog voorzien van een gouden ZNB-ring, die recht geeft op een prijs. De win nende doffer zat overigens wel goed los. Drieënvijftig minuten voor de tweede. Breepoel houdt duiven sinds 1970, toen hij het hok van zijn overleden vader overnam. „Daarvoor was mijn grootvader ook al dui venmelker, het zit dus in de familie", zegt Breepoel. Sinds 1970 heeft de Hoekse liefheb ber al meer bewezen over een uitstekende stam duiven te beschikken. Zo is hij al eens generaal kampioen van de Kring Midden-Zeeuwsch- Vlaanderen geweest en wist hij voorts nog eens derde ge- neraal-kampioen van Zee land te worden. De vroegste meldingen kwa men van: E. en L. Breepoel, 17.32 uur, al- stand 588 kilometer, snelheid 1150 meter per minuut; M. van Iwaarden, Kruiningen, 18.26 uur, 1075 mpm; A. Arens, Spul, 18.25 uur, 1044 mpm; gebroeders De Backer, Graauw, 18.33 uur, 1044 mpm; G. Begijn. Sas van Gent, 18.19 uur, 1039 mpm; G. (Stal) Dusarduljn, Groede, 18.36 uur, 1027 mpm; Jac. Elegeert, Koe wacht, 18.36 uur, 1021 mpm; Ed van Goethem, St.-Jansteen, 18.39 uur, 1018 mpm; combinatie Bie- zen-De Ruijter, Sluiskil, 18.56 uur, 984 mpm; Biemans en doch ter, Souburg 19.25 uur, 964 mpm; R. van der Pijl, Goes, 19.35 uur, 963 mpm; Joh. van Spaandonck, St.-Jansteen, 19.14 uur, 961 mpm; P. Pieters, Boschkapelle, 19.19 uur, 960 mpm; B. Westdorp, Zie- rikzee, 19.54 uur, 960 mpm; C. Stroosnijder, Kruiningen, 19.40 uur, 952 mpm; J. Verhaagen, Goes, 19.44 uur, 949 mpm; en 19.52 uur, 937 mpm; M. van Iwaarden, Kruiningen, 19.56 uur, 928 mpm; Ed van Goethem, St.-Jansteen, 19.36 uur, 927 mpm; S. Dinge- manse, Biervliet, 19.36 uur, 925 mpm; P. de Smet, Terneuzen, 19.47 uur, 922 mpm; Ed Wlllaert, Hulst, 19.48 uur, 914 mpm; A. Zweedijk, Kapelle, 20.09 uur, 914 mpm; G. Tas, Waterlandkerkje, 19.50 uur, 899 mpm; Jac. Elegeert, Koewacht, 19.54 uur, 893 mpm; G. Begijn, Sas van Gent, 19.50 uur, 893 mpm; Ed Vermast, Yerseke, 20.30 uur, 890 mpm; A. Kunst en zoon, Middelburg, 20.20 uur, 889 mpm. Van onze verslaggever SLUIS - Het is traditie dat bekende Nederlander de 'Sluisse kermis voor ouderen' opent. Telkens weer slaagt Henk Masclee, directeur van het verzor gingshuis 'Rozenoord', erin die traditie in stand te hou den Voor de officiële opening van zevende kermis strikte Mas- c|ee Hans van Mierlo, het ge acht van D66. Ria Lubbers, de vrouw van de minister-presi dent en mevrouw Boertien, om maar een paar prominente fi guren te noemen, gingen hem vooraf. 'n het kielzog van stadsom- °eper Cees Blaeke stapte Hans 'en Mierlo in de broeierige varmte die ballons spontaan leed springen, omstreeks 13.00 'ur het terrein op. Aangeko men bij de microfoon liet de ractievoorzitter van D66 in de j^eede Kamer weer eens zien ®Jnij een voortreffelijk spre- Hij was het trouwens bijna ergeten, de opening van de 'Sluisse kermis voor ouderen'. „Aan mijn secretaresse vraag ik altijd hoe het programma voor de komende week er uit ziet. Voor maandag stond er, kermis in Sluis. Toen moest ik even denken. En ja, ik herin nerde me dat op een studiedag over het ouderenprobleem Henk Masclee mij eens aange schoten had. De Sluisse kermis openen zou zeker wat voor mij zijn. Vandaar dat ik nu hier sta". Voor zijn vertrek naar het verre Sluis, Van Mierlo woont in Amsterdam, had hij zijn partijgenoot Engwirda probie ren wijs te maken op pad te gaan voor het ouderenpro bleem. „Engwirda vertelde mij dat hij zich ging verdiepen in de voorjaarsnota, een dikke pil. Toen hij vroeg wat mij te doen stond, durfde ik eerst niet te zeggen, ach ik ga eens naar de kermis in Sluis. Later heb ik het toch verteld". Voor de puffende toeschou wers dook Hans Van Mierlo vervolgens de geschiedenis in. „Het is een historische dag", wist hij zijn gehoor te vertel len. „Precies 400 jaar geleden werd Sluis belegerd door her tog van Farnese. Sluis dreigdé uitgehongerd te worden. Toen schreef de graaf Dudley van Leicester een brief. Ik kom er aan. En hij kwam, maar in de buurt van Sluis kwam hij te genover zoveel militair vertoon te staan dat hij omkeerde. Dat was 29 juni 1587". Hans van Mierlo loste na zijn toespraak uit de losse pols een aantal duiven. Daarmee de ze vende Sluisse kermis officieel openend. De 'Sluisse kermis voor ouderen' is een uniek eve nement dat niet alleen bedoeld is voor ouderen uit Sluis en omgeving. Integendeel. „Ze ko men met bussen uit Hulst en Terneuzen", vertelde Henk Masclee, „het is echt uniek. Het is een dag waar de ouderen naar uitkijken. Het is echt een dag voor hen. 21e zien elkaar weer eens, ze kunnen bijpraten en ze hebben in de avonduren een bal met specifieke dansmu ziek voor hen". „In heel Zeeuwsch-Vlaande ren worden veel feesten gehou den. De Meerminnefeesten, de Baudeloofeesten en ga zo maar door. Voor de ouderen is er weinig te doen op die feesten. Hier staan ze centraal". Om de organisatie rond te Uit de losse pols lost Van Mierlo de kermisduiven krijgen kan Henk Masclee een beroep doen op 75 vrijwilligers. Zij zijn zo enthousiast, dat er zelfs vakantiedagen opgeno men worden om alles tot in de puntjes te verzorgen. Daar naast staan er nog eens 25 per soneelsleden van Rozenoord gereed om de helpende hand toe te steken. „Het is de voor naams tereden dat we zonder subsidie draaieWV zegt Henk Masclee nog. „Iedereen doet het bijzonder graag". Na de officiële opening kon den de ouderen zich> vol over gave storten op 21 verschil lende spelletjes. Veelal oude Vlaamse spelen die vroeger in de cafés* gespeeld werden, 's teel 535 mensen in WSW-ver- band. Dat mogen er 538 zijn, zo dat drie vacatures kunnen worden opgevuld. Dat zal geen problemen geven, daar Dethon een wachtlijst kent van ruim vijftig gegadigden voör een ar beidsplaats. Daarbij wordt enerzijds'gekeken naar mensen die sociaal gezien het werk hard nodig hebben en ander zijds naar mensen die Dethon nu nèt nodig heeft, zo werd verduidelijkt. Van onze verslaggever AXEL - De Rooie Vrouwen in de Partij van de Arbeid Zeeland vinden dat de provinciale eman cipatiecommissie moet blijven bestaan. Ze schrijven dat in een protestbrief aan Gedepu teerde Staten. Volgens de Rooie Vrouwen zijn de argumenten die ge deputeerde mevrouw E. Maris-Koster aanvoerde om de commissie op te doeken, uit de lucht gegrepen. De interne advisering ten behoeve van alle emanci patieterreinen binnen de provincie, zo menen de Rooie Vrouwen, is van groot belang. „De sturende taak die de provinciale emancipatiecommissie daarbij kan ver vullen is onontbeerlijk voor het opzetten van een to taal emancipatiebeleid". Dit gezegd hebbende, spreken de Rooie Vrouwen de hoop uit dat Gedeputeerde Sta ten snel van gedachten veranderen. Van onze verslaggever PUTTE - „Gezien de ont wikkelingen in de laatste jaren ben ik erg pessimis tisch. Het is nog steeds geen groep die erg aanspreek baar is. De problematiek krijgt nog steeds te weinig aandacht". Dat stelde gisteren districtsbe stuurder H. Lenting van de Hout- en Bouwbond FNV tij dens een voorlichtingsbijeen komst in Putte van het Bel gisch-Nederlands Grensover- Ieg Benego. Benego heeft zich opgewor pen om op te komen voor de be langen van de grensarbeiders: mensen die over de grens hun brood verdienen. En volgens Lenting moet er in Nederland en België nog heel wat gebeu ren om de grootste problemen voor die doelgroep weg te ne- In Putte werd duidelijk dat er ten aanzien van de sociale wetgeving en het verzekerings- gebied nog veel haken en ogen zitten. „Ik krijg de indruk dat de problemen alleen maar gro ter worden", liet Lenting zich ontvallen. Hij pleitte er dan ook voor om, ter voorkoming van meer problemen, een blauwdruk samen te stellen, waarin toetsingscriteria zijn opgenomen welke-bindend zijn voor de betrokken landen. „Dan kan per land de eventueel noodzakelijk geachte wijziging vooraf getoetst worden. Verder uit elkaar groeien kan dan voorkomen worden". In een onlangs verschenen no titie van de FNV over deze ma terie, werd zelfs de vraag ge steld of het wel zin heeft om op deze wijze verder te gaan met de aanpak van de problema tiek. Volgens Lentink zal afge stapt moeten worden van wat hij 'de nationalistische aanpak' noemde. „De grenzen van de sociale zekerheid moeten veel groter worden", zei hij. „Het gaat vaak om problemen die heel simpel opgelost kunnen worden". Behalve een betere en spoepeler sociale wetgeving voor de grensarbeiders, ging de FNV'er ook in op andere pro blemen waarmee deze catego rie werknemers zoal te maken heeft. Daarbij haalde hij onder meer de wisselkoersproblema- tiek aan. „De afgelopen jaren is er een waardeverschil van 20 tot 25 procent tussen de Belgische frank en de Nederlandse gul den geweest. Dat heeft veel consequenties voor de grensar beider. Maar er is geen regeling om dat op te lossen. Bovendien loopt het hele betalingsverkeer in België ver achter bij het Ne derlandse". Ook van Belgische zijde werd bij monde van de secretaris van het Algemeen Christelijk Vakverbond, L. van Steenber gen, gepleit voor concrete aan pak van de grensarbeiderspro blemen. Hij kwam met het voorbeeld van de pensioenre gelingen, die werknemers aan beide kanten van de grens soms voor enorme (financiële) pro blemen stellen. Ook aan de rechten ten aanzien van de kinderbijslag schort volgens hem nog het een en ander. „Er zijn zo'n;vier- a vijfhonderd gevallen bekend van mensen van wie opeens geld terugge vorderd werd, omdat ze ach teraf geen aanspraak konden maken op het geld. Zoiets kan en mag niet voorkomen". Zowel Van Steenbergen als Lentink verklaarde gisteren dan ook dat er meer bij de be treffende ministeries in Neder land en België aan de bel ge trokken moet worden om de problemen van de grensarbei ders uit de wereld te helpen. Benego werd in 1985 nieuw leven ingeblazen. Het aantal gemeenten dat bij het samen werkingsverband is aangeslo ten bedraagt thans dertig. HULST - Het dagelijks bestuur van het Woonwagen schap Zeeuwsch-Vlaanderen heeft gisteren voor de tweede keer dit jaar besloten het schap per 1 januari vol gend jaar op te heffen. foto peter n1colai Avonds was er dan het oude- renbal met medewerking van tal van Zeeuws-Vlaamse ar tiesten. Dat alles onder de stra len van een warme zon. „Dat geeft nog eens aan dat de Sluisse kermis iets aparts is", vertelde een bejaarde, „zes, ze ven weken heeft het geregend. En nu is het schitterend weer". Eerder dacht het bestuur dat alles in kannen en kruiken was, totdat bleek dat een over gangswet bepaalt dat het an ders moest. Het bestuur had verzuimd de verschillende gemeenteraden te horen en een personeelsplan op te stellen. Juist over dat per soneelsplan bleek gisteren one nigheid. Met name over het lot dat de secretaris-coördinator beschoren is. Die kan voorlopig niet aan een andere baan worden gehol pen. Het dagelijks bestuur stelde voor de wachtgelduitke ring na een jaar aan te vullen tot tachtig procent van het loon. Tevoren hadden de verte genwoordigers van Terneuzen en Oostburg al laten weten daarmee niet akkoord te gaan. Niet om persoonlijke redenen, maar wel omdat beide gemeen ten een beleid voeren om men sen die ontslagen worden geen extra faciliteiten te geven. Dus ook niet het personeel van een gemeenschappelijke regeling. Dat de beide gemeenten gis teren het 'tegen' lieten klinken was dus geen verrassing. Wel de tegenstem van wethouder P. Mangnus van Hontenisse. Im mers, die gemeente had eerder laten weten wel akkoord te gaan. Het maakte in feite alle maal niets uit, want de meer derheid van het algemeen be stuur aanvaardde het gepre senteerde afvloeiingsplan. Unaniem verklaarden alle vertegenwoordigers voor het zo lang mogelijk instandhouden van de stichting Woonwagen- werk. Wethouder W. Gosselaer van Terneuzen wenste nog eens extra te benadrukken dat ook zijn gemeente, in tegenstelling tot eerdere geruchten, wel de gelijk vóór was.

de Stem | 1987 | | pagina 9