Didi Thurau zoekt zichzelf Rüttimann in onzekerheid 'Ervaring is belangrijk in deze Tour de France' ronika ierk latex en verf TY f Met bosj es wachten zef NIEUWE START WESTDUITSER ALS WEGRENNER ZWITSER VREEST GEVOLGEN VAN VIRUS INFECTIE SEAN KELLY UITBLINKER OP BIJNA ALLE DISCIPLINES w UT. MAVIC PESTEM DINSDAG 30 JUNI 1987 Slagen Glorieus fEL.01140-12491 Virus-infectie Geforceerd Dilemma Tractor 'rrw'NiA/pc Cntcd'A'/Jir JS MAVSC Hooggebergte Vooruit Knokken A52 J De versterker levert een muziekvermogen van 2x20 watt en heelt een 3-bands equalizer. De stereo tuner ontvangt FM-stereo, middengolf en langegolf. Met het dubbel cassettedeck kunt u dupliceren en de semi-automatische platenspeler wordt met element geleverd. De 2-weg luidsprekers leveren een krachtig geluid. De set wordt geheel gemonteerd afgeleverd. EV-A 200 video 8 huisrecorder: iet 30 voorkeuzestations en 3 uur op 1 cassette. Perfecte ammeerbaar voor 6 week. Slechts 355 mm weergeven van videofilms ndycam. Compleet met iiening. SL-F90EC Super Betamax videorecorder: r met superieure teuzestations. Timer te programma's binnen 1 nsysteem perfect stilstaand ompleet met draadloze camcorder: order, waarmee u niet alleen lirect op iedere televisie kunt :tief, Auto Focus en automati ze beelden in de juiste kleur, ook ter plekke de opnamen m uw opnamen nog leuker te er, videocassette en verbin- voor iedereen, zelfs tot aan 3 125 Het incident na de eerste etappe van de Ronde van Zwitserland in finish- plaats Ruggell was kenmerkend. Een paar honderd meter achter de streep meldde zich een niet onaantrekkelijke dame bij Panasonic-verzorger Ruud Bakker met de vraag: „Komt Didi Thu rau ook naar deze plek?" Bakker haalde zijn schouders op en deed in eerste in stantie net of hij het school-Engels van de vrouw niet verstond. Terwijl de regen met bakken tegelijk uit de hemel viel, stelde de bewonderaarster van Thurau zich verdekt op in de buurt van Bakker. Het enige wat zij bereikte, was dat ze waarschijnlijk tot op de draad van haar kleren - op regen was zij bepaald niet ge kleed - kledder nat werd. Op het moment namelijk dat een verkleumde Thurau een beker met warm drinken van Bakker aannam en de vrouwelijke fan ontdekte, spoedde de Westduitser zich naar elders. De vraag: „Waar gaat hij nu naar toe?", deed Bakker af met: „Dat weet ik niet. Hij is op de fiets waarschijnlijk naar het hotel. Hij moet bij trainen voor de Tour de France". Didi Thurau, ondanks alles op voor sprong Westduitslands meest populaire profcoureur, moet grinniken als hij ge confronteerd wordt met de situatie. „Zo gaat het nu altijd. Ze staan met bosjes te gelijk te wachten. Vaak om een eenvou dige handtekening. Nog niet zo lang gele den vond ik dat leuk. Ging ik soms met zo'n vrouw wel eens een borreltje drin ken, maar dat is afgelopen. Ik wil nog een keer bewijzen dat ik als wielrenner kan slagen. Op de weg dan. In de zesdaagsen, en zeker in mijn eigen land, ben ik altijd een topper gebleven. Toch is dat niet alles. Er wordt over mij gesproken dat ik mijn geld op een te gemakkelijke wijze ver dien. Daarom wil ik in deze Tour de France laten zien dat Thurau ook nog iets anders kan. En daarom ook keer ik vol gend seizoen bij Peter Post terug. Als sportman was ik op dit ogenblik veel ver der geweest als ik in 1977 Post niet verla ten had. De spijt komt laat, maar jullie zeggen toch beter laat dan nooit". De olijke krullebol uit Frankfurt bedoelt het kennelijk serieus. Op de leeftijd van 33 jaar wil Jhurau de eindsprint glorieus inzetten. In 1977 droeg hij veertien dagen lang de gele trui in de Grande Bouclé, Didi Thurau: „Reken er op dat ik van de Tour wat wil maken - foto anp hetgeen een ware hysterie in West-Duits- land veroorzaakte. Plots was Thurau een vedette zoals Boris Becker zou worden na zijn eerste zege op Wimbledon. Blinde adorering werd zijn deel. Thurau kon de weelde niet zo goed dragen met als gevolg dat allerlei affaires zich rond zijn persoon afspeelden. En niet alleen dat. Met stimu lerende middelen kwam hij eveneens in opspraak. Thurau ontpopte zich als een enfant terrible, met de nadruk op ver schrikkelijk. m Dat image wil hij nu kwijt. „Iedereen heeft recht op een nieuwe start", zegt hij met nadruk. In Zwitserland verkreeg hij al onderdak in de ploeg van Panasonic. „Swerts, mijn ploegleider van Roland, zag de Tour de Suisse als voorbereiding op de Ronde van Frankrijk niet zitten. Te zwaar voor de meesten van onze ploeg, oordeelde hij. Maar ik heb dat juist nodig. Als ik na de Giro thuis had moeten blij ven, zou ik niet goed aan de Tour kunnen beginnen. En reken er op dat ik er wat van wil maken. Vooral omdat we starten in West-Berlijn. Ik wil mijn eigen gren zen opnieuw leren kennen. En daar kan ik me veel voor ontzeggen". 's Avonds tegen negenen in het Liech tensteinse Ruggell. Eenzaam loopt een mevrouw te plukken aan haar natte kle ren door de straten. Dietrich Thurau is inderdaad veranderd. De Zwitser Niki Rüttimann neemt lang de tijd om het antwoord te for muleren op de vraag wat hij denkt van zijn kansen in deze Ronde van Frankrijk. Vorig jaar eindigde hij als zevende in het eindklassement op 30 minuten en 52 se conden van winnaar Greg Lemond. Een prestatie die in Zwitserland een beetje in het niet viel bij die van zijn landgenoot Urs Zimmermann, die als derde, achter Lemond en Hinault, het erepodium op de Champs Elysées in Parijs mocht beklim men. Toch geniet Rüttimann meer popu lariteit dan Zimmermann in het Zwitser se. Rüttimann tempert de verwachtingen zo veel mogelijk. „Ik weet echt niet waar ik op dit moment sta. Misschien moet ik al blij zijn als ik het tempo van het peloton in de Tour kan volgen en meer niet", zegt de Zwitser bescheiden. Als reden geeft hij een virus-infectie op. Pas enkele dagen voor de Ronde van Zwitserland kon hij de training hervatten, nadat hij enige tijd aan het bed gekluisterd was. En toch liet hij eerder in de Dauphiné Libéré zien dat hij tot het winnaarstype behoort. Een rit- zege en een tweede plek plaatsten hem daar weer even in de schijnwerpers. Rüttimann spreekt uit ervaring als hij zegt: „Zo'n virusziekte kan dieper in je li chaam kruipen dan je zelf weet. In de Tour van afgelopen jaar had ik er de laat ste vier dagen last van. Om mijn plaats bij de top tien te handhaven, heb ik me toen geforceerd, maar het heeft na de Tour zeker een maand geduurd, voor ik me weer helemaal honderd procent fit voelde. Vandaar dat ik nu voorzichtig ben. Ik weet niet wat ik heb moeten beta len. De Ronde van Zwitserland was leuk, maar de Tour is de Tour. De zwaarste koers van de wereld. En als er ook maar een greintje ontbreekt, kom je jezelf te gen. Dat hoeft niet in het begin te zijn, maar inleveren zul je. Dat weet ik zeker". Nu Greg Lemond niet meedoet, staat de ploeg van Toshiba (vorig seizoen nog La Vie Claire) voor een dilemma. Rüttimann, die een jaar geleden in de tweestrijd Le- mond-Hinault binnen zijn equipe partij koos voor de Amerikaan: „Ja, het wordt moeilijk. Tot nu toe hadden we automa tisch een kopman. Hinault of Lemond, een van de twee stond er altijd. Ik ga er voor deze Tour vanuit dat onze ploeglei der Köchli kiest voor een tussenoplossing. Dat hij Jean-Claude Leclercq, de Cana dees Steve Bauer en Jean-Frangois Ber nard als beschermde renners aanwijst. En na een week of iets langer zal dan wel blijken welke kaart echt gespeeld zal moeten worden". De agrariër uit het Oostzwitserse Unte- reggen, waar hij, als hij de kans krijgt nog wel eens zelf op de tractor kruipt, be deelt zich zelf de rol van underdog. „Zo dra ik voel dat het echt goed met me gaat, zal ik me bij Köchli melden. En als dan binnen onze ploeg eventueel nog niet dui delijk is wie de hoofdrol zal gaan vervul len, ben ik op dat moment niet bang om mijn vinger op te steken. Al blijft het een risico. Zo'n virus werkt een maand door. Ik zou het mezelf niet vergeven als ik in elkaar zou klappen, terwijl de ploeg voor mij koerste. Een grotere afgang kan ik me niet voorstellen". Bij het bekijken van de ere-lijst van Sean Kelly dringt de vraag zich op wat de 30-jarige Ier nu eigenlijk niet kan. Wat hij wel in zijn wielermars heeft, wordt namelijk snel duidelijk. Bijna al les, zo niet echt alles. Etappe-koersen vormen geen probleem voor hem. Zes keer Parijs-Nice winnen betekent toch wat. De Ronde van Zwitserland staat eveneens op zijn erelijst plus die van het Baskenland. En laat niemand vergeten dat hij nog niet zo lang geleden op het punt stond de eindzege in de Ronde van Spanje voor zich op te eisen. Een steen puist op z'n bil noopte hem evenwel in de amarillo-leiderstrui de Vuelta vroeg tijdig te verlaten. Meerdaagsen kan Kelly dus aan. Ook in lange tijdritten staat hij echter zijn mannetje. De Grand Prix des Nations werd bijvoorbeeld eens zijn prooi. Mas sa-sprints vormen eveneens geen obsta kel in zijn grenzeloze drift naar eerste plaatsen. Tien jaar lang ai beheerst hij dat specalisme als geen ander. h, -*st oW Sean Kelly: „Iedereen zal keihard voor een succesje moeten knokken". - fotoanp Kortom Sean Kelly is all-round. En juist alleskunners (zie Greg LeMond) zijn bij uitstek geschikt om een Ronde van Frankrijk te winnen. De voorspellers willen voor de in België wonende Ier echter geen absolute favorietenrol aan geven. Een plaats bij de eerste vijf, dat risico nemen zij. In het echte hoogge bergte, die slopende, lange beklimmin gen, die zo vaak het gezicht van de Grande Bouclé bepalen, zou Kelly net dat ietsie pietsie te kort schieten om van hem een winnaar te maken. Kelly, die vorig jaar door een val in de laatste etappe van de Ronde van Zwitserland op het appèl van de Tour ontbrak, haalde in 1985 zijn beste resultaat tot nu toe in de Tour: vierde in het eindklasse ment. In datzelfde jaar en in 1983 nam hij ook nog eens de groene trui van het puntenklassement mee naar huis. Kelly zelf juicht het toe dat hij niet zo nadrukkelijk op het eerste plan wordt geschoven als het gaat om dè favoriet voor de eindoverwinning in deze 74ste Ronde van Frankrijk. „Ook omdat ik, nadat ik moest uitvallen in Spanje, eigenlijk te lang naar mijn zin heb stil gelegen. Ik dacht dat ik er met een week rust van af zou zijn, maar het werden meer dan veertien dagen. En dat terwijl ik in de Vuelta juist op weg was om in topvorm te komen. Een echt goede voor bereiding heb ik niet gehad". Voor zich zelf heeft Sean Kelly uitge maakt dat hij klaar is voor een triomf in de Ronde van Frankrijk. „Roche kan het, maar ik ook. Ik vind het zo vreemd dat iedereen altijd maar hamert op mijn eventuele tekortschieten in het hoogge bergte. Vooral omdat ik de laatste jaren aantoonde juist op dat gebied nog steeds vooruit te gaan. En die progressie zet zich nog steeds voort. Ik moet zeggen dat ik in Spanje grote bewondering heb gekregen voor de Colombiaan Luis Her- rera. Dat ventje is op vele terreinen van onze sport sterk vooruit gegaan, maar ik acht mezelf toch als wielerprof comple ter. Wat Herrera in de bergen wint, moet hij op andere dagen dubbel en dwars weer inleveren", aldus Kelly. Sean Kelly rekent vooral op de steun van de Portugees Acacio da Silva, die in de Ronde van Zwitserland liet zien in grote vorm te steken. En verder weet de Ier dat hij het vooral zelf zal moeten doen. Peter Post noemt Kelly altijd de ideale prof. „Kelly kan met een kabou ter achter het stuur van de ploegleiders wagen nog een koers winnen. Die vent ziet en hoort alles. En reageert bijna al tijd op het juiste ogenblik", zo oordeelde de Amstelvener over een van de belang rijkste tegenstanders van zijn equipe. „Ervaring, dat zal belangrijk worden in deze Tour de France", aldus Kelly. „Door het grote aantal deelnemers zal geen enkele ploeg zijn stempel op de koers kunnen drukken. Iedereen zal keihard voor een succesje moeten knok ken. Dat bleek vorig jaar al. Vaak heb ik met het zweet in mijn handen naar de tv zitten kijken. Soms zag ik op het scherm mogelijkheden die op zulke momenten helemaal niet benut werden. Dat zal, zo verwacht ik, dit keer weer gebeuren. Iedereen is nerveus, iedereen kijkt naar elkaar. Als je dan een goede dag hebt, moet je kunnen profiteren. En daar gok ik dan maar op".

de Stem | 1987 | | pagina 27