r DE FiA^CE 'Geen gereken, maar knallen' 'Wij worden de vrijbuiters' 'Een nerveuze ronde zonder koers-chef D -I 'Geenwaanbeeldenmeer 1L i 'We vliegen er in Een ploeg als de onze moet winnen HERRERA GA A T WEER OP OUDE WIJZE KOERSEN ANDY HAMPSTEN WA CHT NIET TOT DE BERGEN PETER POST TIPT ANDERSON VOOR EINDZEGE TOUR DE FRANCE 11 11 11 11 11 1 ELLEVOETSLUIS DE STEM DINSDAG 30 JUNI 1987 (Ie fietsen jen licht! Op scherp Opgepoetst Rampjaar Drie man Tevens speciaalhuis voor FOUNDATIONS De baas Hoger niveau rel. 01140-12165 RIJKSSTRAATWEG 39A *U Mike Neel, ploegleider van de op Amerikaanse leest geschoeide 7-Ele- ven-ploeg, belooft het peloton in de Tour de France oorlog. Met Andy Hampsten (vorig jaar vierde in het eindklassement, maar toen nog in dienst van de formatie van Greg Le- Mond), de Noor Dag-Otto Lauritzen en de Mexicaan Raul Alcala gelooft Neel drie speerpunten te hebben, die voor de nodige strijd kunnen zorgen. „We gaan er vol tegen aan. Sinds de eindzege van Greg LeMond en ook sinds Alex Stieda vorig jaar het geel droeg, is er toch veel schroom weggevallen. En nu we Hampsten er bij hebben, beschikken we automatisch over een brok extra brutali teit. Die jongen gaat voor niemand opzij. Dat heb je in de Tour nodig. Hij heeft al respect afgedwongen en daar kan hij van profiteren", aldus Neel in het Zwitserse Biel, waar hij met zijn equipe neerstreek voor de Ronde van Zwitserland als aan loop naar de Tour de France. Andy Hampsten is het helemaal met zijn ploegleider eens. „Wij worden de vrijbuiters van deze Ronde van Frank rijk. We hebben niets te verliezen. Van daar dat we er vanaf het begin in zullen vliegen. Binnen is binnen. Ik kan bijvoor beeld wel op de Pyreneeën gaan wachten, maar dat risico vind ik te groot. Winnen moet je zodra zich een kans voordoet. En met Lauritzen zitten we toch ook goed. Hij heeft niet voor niks de Grote Prijs van Frankfurt gewonnen. Hij gaat bij ons de rol van bliksemafleider spelen. Op die manier kunnen Alcala en ik misschien wat ondernemen". De overstap van de 25-jarige Andy Hampsten van La Vie Claire (nu Toshiba) naar 7-Eleven werd in Europa als vreemd ervaren. Zeker omdat Greg LeMond niets dan lof had voor de winnaar van de Ronde van Zwitserland van vorig jaar. „Ik heb er lang over nagedacht, maar ik liet uiteindelijk mijn Amerikaanse hart spreken. In mijn huidige equipe voel ik me meer op mijn gemak. Zeg maar dat het een verschil is van bij iemand uit lo geren gaan of lekker thuis in je eigen bed slapen. Vooral een gevoelskwestie dus, want ik had het bij Köchli erg goed naar mijn zin. Al merkte ik wel dat de Franse renners in onze ploeg meer en meer naar elkaar toe trokken. Dat het pijn deed dat de successen van de buitenlanders, zoals LeMond en ik, kwamen. En in de strijd tussen Hinault en LeMond vorig jaar in de Tour hebben die Fransen geen eerlijk spel gespeeld. Daar heb ik me verschrik kelijk aan geërgerd. Voor mij is iedereen Andy Hampsten: „Koersen is voor mij nog steeds een hobby, waar ik een leuke cent aan verdien". - fotoanp gelijk. Die Fransen sloten een combine. Hinault heeft daar hard aan meegewerkt. Dat vond ik zeer min voor zo'n groot sportman". De kennismaking met Andrew Hampsten verloopt typisch Amerikaans. „Ik ben Andy. Wat is jouw naam? Okay, vraag maar. Niet te lang want ik ben al de hele dag met dat fietsen bezig". En dan als een machinegeweer, bijna zonder onderbre king: „Je zou me inderdaad kopman vari onze ploeg voor de Tour kunnen noemen. Daar heb ik geen enkele moeite mee. Die druk kan ik aan, omdat ik het wielrennen niet zaligmakend vind. Er is nog zo veel anders in het leven. Die Europese renners leven vaak als monniken voor hun sport. Daar zou ik gek van worden. Drie maan den per jaar serieus koersen dat is vol doende. 's Winters in de States zul je mij ook nooit op de fiets zien zitten. Ben je gek zeg. Dan leef ik zoals ik wil leven. Lekker stappen, een borreltje drinken en veel plezier maken. Daarom heb ik in het Europese wielerseizoen altijd veel mo raal. De Europeanen zijn twaalf maanden achtereen met hun sport bezig. Doe je dat dan kun je het geen sport meer noemen maar wordt het eenvoudig werken. Zodra ik op dat punt zou belanden, zou ik mijn fiets direct in een hoek gooien. Koersen is voor mij nog steeds een hobby, waar ik een leuke cent aan verdien". Plotseling heeft Andy Hampsten er ge noeg van. „Die verdomde regen in Zwit serland. Vorig jaar scheen de zon bijna altijd. Ik zie je wel in West-Berlijn". En weg is hij. Mike Neel: „Een prachtige sportman. Vo rig jaar heeft hij zich een beetje over z'n toeren laten jagen. Wilde te veel ineens Dit seizoen pakt hij het verstandiger aan Vandaar dat hij voor de Tour op ^scherp staat. Hij kan ver komen. Zeker nu ei geen echte, grote favoriet in Berlijn aar de start staat. Volgens mij wordt dezt Tour er een van de grote verrassingen. Er daar kan Hampsten een belangrijke rol ir spelen". Rafael Nino schiet spontaan in de lach. De ploegleider van Café de Co de equipe van Luis Herrera, vindt het maar vreemd dat het ont breken van Louis Herrera, Colom- biaas volksheld nummer een, zeker sinds zijn eindzege in de Ronde van Spanje van dit jaar, in de Ronde van Zwitserland als een zwaktebod wordt beschouwd. „Wat had Herrera daar te zoeken?", zo klinkt het vrij geïrriteerd. „In Zwitser land waren er maar twee etappes waar mijn jongens zich op hun gemak konden voelen. De andere ritten, die als berg etappes in het route-boek stonden, stel den toch niks voor. Als een Teun van Vliet op het buitenblad naar boven kan, zegt dat toch genoeg. En kijk maar naar de resultaten van mijn ploeg daar. Zwit serland heb ik alleen gedaan om een aan tal knapen weer aan het Europese sfeertje van wielrennen te laten wennen. Met Herrera in de Tour er weer bij zullen die Europeanen anders piepen. Ik heb hem zo lang mogelijk in Colombia gela ten, zodat hij in de beginfase van de Ronde van Frankrijk zo lang mogelijk kan profiteren van het voordeel van hoog naar laag reizen. Als je de laatste jaren nagaat dat Herrera in de Tour van start ging, dan moet je tot de conclusie komen dat hij de ronde altijd in de eerste week verloor. Dat willen we nu voorkomen". Rafael Nino vergeet te zeggen dat ook de Colombiaanse president Virgilio Barco een aardige duit in het wielerzakje deed. om Herrera na de Vuelta zo lang mogelijk in eigen land te houden. Een van de tal loze radio-reporters van het station RCN uit Bogota; „Barco heeft zijn eigen popu lariteit bij het volk sinds de Ronde van Spanje via Herrera aardig opgepoetst. Er kon de laatste weken geen officiële gele genheid zijn of Barco kwam met Herrera aan zijn zijde opdraven". Rafael Nino, zelf uit het wielerhout ge sneden: „Dat is even geweest, maar de laatste weken is Herrera weer serieus met zijn sport bezig. Ik heb dagelijks tele fonisch contact gehouden met de mensen van onze wielerbond en die hebben dat bevestigd. Zelfs hebben die er voor ge zorgd dat Herrera, die door Jan en alle man werd lastig gevallen, politie-be- scherming kreeg. Let op mijn woorden, in de Tour kennen jullie Westeuropeanen Herrera niet terug. Hij is als herboren". De 'kleine tuinman' zelf schreeuwt niet zo hoog van de daken dat hij als een van de favorieten voor de zege in de Tour moet worden beschouwd, maar geeft inder daad aan dat hij zich als 'nieuw' voelt. „Dat is de verdienste van Nino. Voorheen hebben Ocana en Geminiani ons te veel Europees laten koersen. Als een van ons in een bergrit tijdens de beklimming van de eerste col van die dag aanviel, kreeg die op z'n donder. Ook in de koers van Hi nault, die ons voor gek verklaarde. We raakten daar zo van onder de indruk dat we naar Hinault, Ocana en Geminiani luisterden. Nino heeft die waanbeelden uit ons hoofd gepraat. Mijn overwinning in de Ronde van Spanje is daar het eerste resultaat van. Natuurlijk had ik geluk dat Kelly uitviel, maar aan de andere kant weet ik zeker dat ik het hem nog verschrikkelijk moeilijk had gemaakt. Daarom vind ik die zege niet gedeva lueerd". Volgens Herrera had Colombia die triomf in de Vuelta hard nodig. „Na ons ramp jaar van 1986 hadden wij als wielrenners weinig krediet meer bij de supporters in Colombia. Er kwam meer en meer kritiek dat onze ploeg met 23 coureurs en 17 bege leiders veel en veel te duur was, gezien de mindere prestaties. Daarom was mijn winst in de Vuelta een geschenk uit de hemel. Ik heb een ronde gewonnen die ook door Merckx en Hinault in hun tijd werd gewonnen. En dat heeft veel indruk gemaakt". De nieuwe wieleraanpak (Herrera: „Zeg maar oude, want sinds we niet meer Europees rijden, zijn we teruggevallen op wat we vroeger deden".) van de Colom- bianen zal volgens Herrera ook in deze Ronde van Frankrijk te bewonderen zijn. „We vliegen er tijdens de berg-etappes in als we er zin in hebben. Dus niks geen ge reken, maar knallen. Ik beweer niet dat Ramirez, Parra of ik de ronde gaan win nen. Daar is de tegenstand te groot voor. Fignon, Roche, Millar, daar zullen we re kening mee moeten houden. Bovendien komen de Pyreneeën pas na ongeveer twaalf dagen. In die periode zit een ploe gentijdrit en een individuele tijdrit over tachtig kilometer. Daarom vrees ik dat we zodra we de Pyreneeën bereiken, alle maal vijf tot tien minuten aan onze broek hebben hangen. En dat scheelt toch een stuk voor het moreel. En daar heb je ook mee te maken". Peter Post: „Ik ben de baas en daar heeft een ieder in de ploeg zich bij aan te passen. Het belang van de firma staat voorop. Die lijn moet ik bewaken. - fotoap de andere kant betekent dat ook dat hij Zwitserse profs in dienst zal moeten ne men. Het contract van Urs Freuler is al rond, terwijl Rominger, Joho, Winter berg en Machler hoog op het hitparade van Post staan. En dat terwijl hij enkele jaren terug met Breu en Mutter zijn hoofd stootte. Post: „De wielersport in Zwitserland is de laatste tijd op een ho ger niveau gekomen. Vroeger werd iedereen in een nationale ploeg geduwd. Nu zwermen de betere Zwitserse profs over Europa uit. Dat betekent dat ze het vak beter onder de knie krijgen. Van daar dat ik het risico weer aandurf". Wat de komende Ronde van Frank rijk betreft, verwacht Post een spekta kel van jewelste. „Het zal een heel ner veuze ronde worden. Het wordt een open Tour, waarin menig volger op een bepaald moment tot de conclusie zal ko men dat Bernard Hinault jammer ge noeg afwezig is. Hij was de chef in het peloton. En als hij zelf niet kon winnen, bepaalde hij wie dat wel deed. Kijk maar naar LeMond afgelopen jaar. On danks alles heeft de Amerikaan zijn triomf te danken aan Hinault. Dat weet Lemond zelf ook donders goed". Voor de 74ste Ronde van Frankrijk zet Peter Post zijn kaarten op drie man: Phil Anderson plus Eric Breukink voor het klassement en Eric Vanderaerden voor de dagsuccessen en de groene trui. „Anderson is een knokker, die boven zich zelf kan uitstijgen. Ik zie in hem zelfs een kandidaat voor de eindzege. Met Breukink heb ik als de nood even tueel aan de man komt een alternatief achter de hand. Al zal ik het hem niet kwalijk nemen als het mis zou gaan. De Tour is heel wat anders dan de Ronde van Italië". Luis Herrera: „Mijn winst in de Vuelta was een geschenk uit de hemel, want na ons rampjaar van 1986 hadden wij weinig krediet meer bij de supporters". - fotoanp Twee meningen over Peter Post, de zo succesvolle, maar soms ook om streden ploegleider van Panasonic. Eerst die van Teun van Vliet, gezien zijn resultaten tot nu toe Nederlands num mer één bij de wielerprofs. „Post is als baas een klasbak. Je merkt aan alles dat hij zelf op zeer hoog niveau heeft ge koerst. Post inspireert je tot dingen die je van jezelf niet voor mogelijk had ge houden. Kijk maar op de eerste dag van zijn komst in de Ronde van Zwitserland. Op die zaterdag wint eerst Thurau de tijdrit en ik later de etappe. Hij heeft grote invloed. Wat mij betreft zeer posi tief". Ten tweede die van Johan van de Velde. Zes jaar in dienst van Post. Daarna twee jaar Italië en voor een sei zoen terug bij de Amstelvener. Dit wie- lerjaar echter weer in Italiaanse dienst. „Voorop gesteld dat ik Post tot mijn vrienden reken, zeg ik toch dat hij zijn renners te veel als kleine kinderen be handelt. Als hij een coureur als John Talen precies zegt wat hij wel en niet moet doen, kan ik dat begrijpen. Die jongen staat helemaal aan het begin. Maar toen het vorig jaar in de ploeg niet goed liep, begon hij veel te veel te mau wen. En hij kan zo sarcastisch zijn als het niet naar wens gaat. Ik heb wel eens gelezen dat Rinus Israël dat als trainer van Feyenoord ook doet. En kijk eens wat er op die manier van een talent als Mario Been overblijft. Ik ben wegge gaan, omdat ik die bemoeizucht niet meer kon verdragen. Na tien jaar prof zijn weet ik zelf precies wat ik niet en wel kan doen". Meningen dus die ver uit elkaar liggen. Peter Post zelf ligt er niet wakker van. „Ik ben de baas en daar heeft een ieder in de ploeg zich bij aan te passen. Het belang van de firma staat voorop. Die lijn moet ik bewaken. De renners ver dienen een zeer goede boterham dank zij die firma. En daarom zullen ze zich aan de regels moeten houden. Een equipe als de onze, die per jaar miljoe nen kost, moet winnen. Dringt dat besef niet door bij de coureurs, dan kunnen ze verdwijnen". Het klinkt streng daar in het hotel in het Zwitserse bergdorpje Tasch vlak bij Zermatt, waar de karavaan van de Ronde van Zwitserland zijn tenten voor een nacht heeft opgeslagen. „De prof- wielersport is hard. Als je ook maar even een zwakke plek vertoont, word je met huid en haar opgegeten", zo ver klaart Peter Post zijn instelling zodra hij zich omringd weet door het circus van het metier, dat hij al zo lang dient. Toch voelt Peter Post dat zijn houding meer en meer weerstanden oproept. De mentaliteit van de huidige jonge wiel renner is nu eenmaal anders dan die in zijn tijd. Vandaar misschien dat hij vol gend seizoen afstand wil inbouwen tus sen hem en het veldwerk. Post lijkt ge voelig voor de wens van Henk Lubber- ding om plaats te nemen achter het stuur van ploegleiderswagen 2 van de Panasonics. Daardoor zou Walter Planckaert opschuiven naar auto 1 en zou Post zelf de functie van manager vervullen. De Amstelvener, dik in de vijftig al weer, wenst die verandering niet te bevestigen. „Dat komt na het sei zoen wel", zo houdt hij de boot af. Maar later: „Ja, ik heb wel eens moeite met de instelling van de jonge coureurs van vandaag de dag. Het zal wel een teken van de tijd zijn, maar ik erger me soms. Ze willen eerst groot geld verdienen, al vorens ze maar iets gepresteerd hebben. En met vakantie gedurende het wegsei- zoen. Er zijn natuurlijk uitzonderingen. Zie Erik Breukink en John Talen. Die Talen daar heb ik uren mee moeten pra ten, alvorens ik er hem van kon overtui gen dat deze Tour de France na de Giro en Zwitserland te veel voor hem zou zijn. Die jongen wil alleen maar koer sen. Die moet je afremmen. Idem dito Breukink. Ik sta soms versteld wat een amateur, die een paar leuke uitslagen heeft neergezet, durft te eisen. Vandaar misschien dat het inderdaad tijd wordt dat ik iets meer afstand ga nemen". Met het binnenhalen van het Zwitserse Isostar als co-sponsor verruimde 'de lange uit Amstelveen' zijn budget voor de komende drie jaar aanzienlijk. Aan

de Stem | 1987 | | pagina 21