Veel vrouwen niet ingeschreven Wo Slechte start Zeeuws-Vlaamse campings ENQUÊTE ARBEIDSBUREAU ZEEUWSCH-VLAANDEREN: Tweede Kerkepad trekt achtduizend bezoekers Zuidzande eindelijk eigen voetbalveld Gestrande tanker snel weer vlot POLITIERAPPORT CAMPING Acties Woensdrecht gaan door Verkrachting op klaarlichte dag MAANDAG 29 JUNI 198? TERNEUZEN - Veel vrouwen die werk zoeken staan niet ingeschreven bij het arbeidsbureau. Full-time 85 Procent GROOT ENTHOUSIASME OVER DE STREEK Vakantie Enquête MILIEURAMP VOORKOMEN GROEDE - Camping Woordhoeve in Groede h zijn vergunning terug. Ei vorige week stond de g [iieente Oostburg toe dat camping weer open ging. (advertentie) 'SYMBOOL TEGEN TE VERFOEIEN MILITARISME' JANSEN b.v. Barhost-Polderman tandemkampioenen Alberti's winnen trofee scouting Toeristische routes in Aardenburg DE STEM pESTEM VAN ZEE INRUILAUTO'S 12 MAANDEN GARANTIE Verkoop, leasing, verhuur, service, onderhoud ELAND T15 Van onze verslaggever CADZAND-BAD HOEK - Het slechte weer van de af gelopen tijd zorgt er voor dat de Zeeuws-Vlaamse campinghouders een slecht voorseizoen hebben. Alleen de grotere campings die meerdere eigen attracties hebben, klagen nog niet. Volgens de regionaal voorzitter van de campinghouders, C. Bo- lijn-Hertzberger, is het voor seizoen zo goed als mislukt. „Met het gevolg dat het moei lijk zal worden om dit jaar geld bij elkaar te krijgen om straks te investeren in het bedrijf". De campinghouder heeft de in komsten uit het hoogseizoen nodig om de vaste lasten te be talen. De winst komt uit het voor- en naseizoen. „Alleen een erg goed naseizoen kan ons nog redden", laat de voorzitter we ten. Volgens haar heeft de be drijfstak in Zeeuwsch-Vlaan- deren al te maken gehad met annuleringen en zijn gasten eerder vertrokken dan gepland was. „Dat is ook niet onbegrij pelijk. Wat moet je een hele dag in een tentje of een cara van doen als het hele terrein nat is. Als je alleen maar langs het strand kan wandelen in een regenjas of voor de derde keer Sluis bezoeken", vertelt ze. Afgelopen weekeinde had ze slechts vijf families op haar terrein, camping Zonneweelde bij Nieuwvliet. „In deze tijd van het jaar horen het er nor maal toch minstens zo'n 25 te zijn", aldus Bolijn. Een gevolg hiervan is dat de earnings wei nig tot geen werk hebben voor de seizoenkrachten. J. van de Bosch van recrea tiepark De Braakman heeft nog geen klachten, afgezien dan dat hij hoopt dat het snel zonnig wordt. „Alleen twee an nuleringen in verband met een ziekte. Verder komen al onze campinggasten en niemand vertrekt eerder. Dat komt voornamelijk omdat wij veel extra voorzieningen hebben waar onze gasten terecht kun nen als het weer wat minder is". Ook camping De Vogel bij Hengstdijk, eveneens eigendom van de familie Van de Bosch, heeft nog geen gast eerder zien vertrekken. „De bedrijven in het binnenland zijn bij dit weer in het voordeel, ze hebben meer voorzieningen dan de campings langs de kust", aldus Van de Bosch. De Breskense campinghou der J. Boomert van de Napo leonhoeve laat weten dat hij nog steeds gelooft in een goed jaar. „Wij hebben al enkele toppers gehad met Hemel vaartsdag en Pinksteren. Toen zaten we zo goed als vol. Nu gaat het niet echt goed. We missen de trekkers, de gasten die onverwacht komen, maar van annuleringen is bij mij nog geen sprake", zegt hij. Hierdoor weten zowel werkgevers als de overheid vaak niet van hun bestaan af. Met het gevolg dat de cijfers af komstig van de arbeidsbureaus niet kloppen. Deze conclusie valt te trekken uit een enquête gehouden door het Gewestelijk Arbeidsbureau Zeeuwsch-Vlaanderen tijdens een onlangs gehouden beroe pen/scholingsmarkt voor vrou wen die opnieuw willen wer ken. De markt werd door zeer veel vrouwen met een goede vooropleiding bezocht. Het me rendeel zocht werk in de admi nistratieve of verzorgende sec tor. Slecht een enkeling wil een technisch beroep uitoefenen. Aangezien er in Zeeuwsch- Vlaanderen weinig vacatures zijn, heeft slechts een enkeling dankzij die markt een baan ge vonden. Van de 525 bezoekers vulden er 227 een enquête-formulier in. Daaruit blijkt dat een ad vertentie in een krant het meeste effect heeft wil een werkgever snei een werknemer hebben. Affiches en folders hebben bijna geen enkel effect. Zeer veel vrouwen zoeken een full-time baan. Mede omdat part-time banen bijna niet be schikbaar zijn. Vijftig procent van de vrouwen is bereid een bijkomende opleiding te volgen om daarna makkelijker werk te vinden. Aangezien veel vrouwen die de markt bezochten al wat ouder zijn en opgroeiende kin deren hebben, speelt kinderop vang bij het werk voor hen niet zo'n belangrijke rol. Velen hebben al werkerva ring maar zijn gestopt om voor de kinderen te zorgen. Nu die wat groter zijn, willen de vrou wen weer werken. Ze zoeken vooral een baan die ze in het verleden ook hadden. Ervaring met moderne technieken ont breekt vaak, maar via bijscho ling willen ze daar verandering in brengen. Als slotconclusie bij het onder zoek schrijft het arbeidsbureau dat officiële cijfers van het planbureau voorspellen dat in het jaar 2035 85 procent van de vrouwen zal moeten werken. „Willen we de plaatsen opvul len die er nu zijn. Met dit voor uitzicht is het goed te weten dat de interesse er is, wat toch de basis is om verder te werken naar een volledige integratie van vrouwen op de Zeeuws- Vlaamse arbeidsmarkt". Van onze correspondente HULST - De tweede editie van Kerkepad in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen is vlekkeloos verlopen. Er waren zelfs tweemaal zoveel belangstellenden dan de vorige keer. De organisatoren schatten dat er in Hulst tussen zeven- en achtduizend bezoekers waren geweest en in de andere dorpen ongeveer vijfduizend. Vanaf 9.00 uur was er zaterdag een constante stroom van men sen die de monumentale gebou wen, die in de route waren op genomen, bekeken. De EHBO- posten in de kleinere kernen konden geen bijzonderheden melden en de vertegenwoordi gers van de Rode Kruis Co lonne in Hulst moesten ook deze keer de materiaalwagen ongebruikt terugbrengen. Het museum kreeg 850 geïn teresseerden te verwerken en de mensen op het stadhuis had den nauwelijks tijd om een bo terhammetje te eten. Busladingen vol kwamen naar Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren. Vanuit Drachten, Water- ring, Brussel en Amsterdam. De meeste Kerkepadgangers waren enthousiast over de streek die voor hen een onbe kend deel van Nederland vormde. Heel wat deelnemers verklaar den dat ze het acht maal op Kerkepad gaan zagen als een vakantie. „Daar laten we Spanje voor zitten. Je vindt hier zoveel moois en we komen er gemakkelijk dus wat wil je nog meer". In het gastenboek stonden weer veel lovende woorden voor de organisatie. Dat het stadhuis van Hulst in de route was opgenomen vond men een goede vondst. „Het is een mo numentaal pand van architec tonisch belang en het is weer eens wat anders dan een kerk of kapel", merkte een inwoner van Laren op. Zij vond het stadhuis prachtig maar de to ren van de basiliek kreeg van haar het predikaat 'afschuwe lijk'. Martin Polspoel was een tevre den man. De overgebleven for-' muiieren met zijn enquête over de betonnen torenspits waren snel op en hij wacht nu de com puteranalyse af om te achter halen hoe men over zijn stel ling (de spits vormt een sym bool van tegenstelling ten op zichte van de kerk en de omge ving) denkt. Algemeen coördinator D. Hollaardt vindt Kerkepad als geheel geslaagd. „Het was een geweldige publiciteit voor Hulst. Ik heb het idee dat er in deze zomer veel mensen terug komen. De streek is nu meer bekend dan vroeger en er zijn er heel wat die nog meer willen zien". Wethouder Hannes de Vries schiet een nog niet uitgepakte bal in het doel FOTO'S DE STEM COR DE BOER Van onze correspondent ZUIDZANDE - Oostburgs sportwethouder Hannes de Vries mocht zaterdag van Johan van de Velde, voorzitter van de Zuid- zandse sportvereniging, zelf kiezen met welke voet hij het sportveld aan de Loodijk openknalde. De Vries bleef zijn politieke richting trouw en knalde met een gerichte 'linker' het doel open. Daarmee kreeg Zuidzande na lang wachten eindelijk zijn accommodatie die de naam 'Zevendraaiersveld' mee kreeg. Een opening, die ge paard ging met regen, maar de feestelijkheden waren er niet minder om. Het plaatse lijke muziekgezelschap Vero nica, vergezeld van de jeugd in clubtenue, marcheerde vanaf het marktplein naar de afgesproken plaats waar de Oostburgse sportwethouder de officiële opening verzorg de. Vervolgens was er een wedstrijd tussen oud-Zuid- zande en de leden van het muziekgezelschap Veronica, waarbij oud-Zuidzande het met 4-3 haalde. Piet Goede- De eerste wedstrijd op het nieuwe veld wordt verkleed gespeeld gebuur kwam als eerste tot scoren op dit veld met een uitstekend geplaatste penal ty. Vervolgens trad een for matie van de gemeente Oost burg aan tegen Zuidzande en ook hier won de thuisploeg met 2-0. Eerder al had de Zuid- zandse jeugd ter gelegenheid van de opening ballonnen in het luchtruim gestuurd. Dit alles onder toeziend oog van een honderdtal Zuidzandena- ren, die zich de champagne goed lieten smaken. Voor deze gelegenheid waren er bij binnenkomst van de kern borden geplaatst met 'wel kom in Zuidzande met sport veld'. Dit nadat een aantal ja ren het plakkaat 'welkom in Zuidzande zonder sportveld' de toeristen had opgeschrikt. Van onze correspondent TERNEUZEN - Dank zij het snelle ingrijpen van sleepboten van Willem Muller en Mul traship uit Terneuzen kon gisterochtend een dreigende milieuramp worden voorkomen. De Duitse binnenvaart- tanker Arminia, geladen met 1.078 ton benzine, die was vastgelopen nabij ton 13 in de Everingen, zou, indien de operatie van de slepers niet was geslaagd, een grote kans hebben gehad te breken. De Arminia zat met de voorsteven op de zand bank terwijl het achter schip zich in diep water bevond. Dat betekende volgens E. Lanting van rederij Willem Muller uit Terneuzen, gezien het tijdstip van de stranding (een uur na hoog water) dat het water nog driee- neenhalve meter zou zak- ken. De Arminia met zijn lading benzine was op weg van de Sloehaven te Vlissingen naar Duis burg. Omstreeks half vijf liep het vaartuig bij slecht zicht vast op de zandbank. De schipper probeerde nog wel om op eigen kracht vlot te ko men. Toen dit niet lukte, riep hij de hulp in van sleepboten. De Waasland van Willem Muller en Multrtug 4 van Multrship uit Terneuzen maakten vast aan het achterschip en slaagden erin de ge strande binnenvaarttan- ker naar dieper water te slepen. Na een inspectie door de Verkeersdienst Wes- terschelde kreeg de Ar minia, die geen schade had opgelopen, toestem ming zijn reis voort te zetten. Van onze verslaggever Het bedrijf raakte eind vor jaar de vergunning kwijt omd er regelmatig teveel eenheden BRESKENS - Op de kruising Langeweg-Bankertlaan A.J. uit Groede met zijn auto achteruit gereden de Banker! laan uit. Hierbij verleende hij geen voorrang aan W.Hui Breskens, die over de Langeweg reed. IJZENDIJKE - Nabij de Komsestraat is J.V. uit IJzendijk toen hij de weg kwam opgereden en de weg niet vrijliet,mi een andere personenautobestuurd door A.H. uit IJzendijh in aanraking gekomen. Er was materiële schade. IJZENDIJKE-Op het erf van T.D. te IJzendijke is eengri- naat aangetroffen. De mijnopruimingsdienst is van des zilveren waarderingsteken van vondst in kennis gesteld. IJZENDIJKE - Op de kruising Tivoli te IJzendijke reedP.( uit IJzendijke met zijn auto vanuit de bebouwde kom de kruising op, waarbij hij geen voorrang verleende aan vanuit de richting Biervliet komende personenauto te stuurd door L.V. uit Zwijndrecht. Zware materiële schadi was het gevolg. De voertuigen moesten worden weg sleent. SLUIS - Op het parkeerterrein aan de Pasdam reed auto bestuurd door C.R. uit Antwerpen tegen een boom a een muur. Dit gebeurde doordat R. een verkeerd pedaal ii trapte. SLUIS - Op de kruising Nieuwstraat-Rijksweg ontsta een kop-staart-botsing waarbij drie auto's betrokken m ren. Een auto, komend vanuit de richting Draaibrug, I* stuurd door P. van W. uit Hoek reed achter op de in del staande A.C.R. uit Groede, die vervolgens door de botsingo de voor haar stilstaande auto van J. de J. uit Terneuza reed. Alle drie de voertuigen werden beschadigd. TERNEUZEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag vernielingen aangebracht aan zeven geparkeerd staand personenauto's. In totaal werden negen banden kapot gesto ken. Bij vijf voertuigen werd flinke schade toegebracht ai het lakwerk. De auto's stonden geparkeerd op de Marl Blokken, Rembrandtlaan, Jeroen Boschsstraat en Fahren heitlaan. Op deze door de dader(s) gevolgde route moest)'; een aantal bloemperken in tuintjes het ontgelden. TERNEUZEN - De 22-jarige fietser R. M. uit Terneu» werd zaterdagmiddag op het rijwielpad langs de Guidoft zellestraat aangereden door een bromfiets bestuurd doorï A. uit Lokeren (B), die in verboden richting reed. M. liep bi de botsing een handbreuk op terwijl zijn voertuig werd vernield. TERNEUZEN - Zaterdagmiddag sloeg de vlam in depanii de keuken bij de familie W. aan de Irenestraat te Temen zen. Het fornuis en de afzuigkap gingen in vlammen op. ft brandweer van Terneuzen was het vuur spoedig mee# doch de schade was aanzienlijk. TERNEUZEN - Vrijdagavond werd tijdens afwezigtei van de bewoners ingebroken in de woning bij de familieft E. aan de Hogendijk te Terneuzen. Het hele huis werdovif hoop gehaald maar volgens de politie wordt niets vermist TERNEUZEN - De bromfietser C. J. uit Biervliet liep zatcr dagmiddag bij een verkeersongeval op het fietspad gelege langs de provinciale weg Hoek-Terhole een gekneusde kei op. De jongeman reed in de richting Terneuzen toen werd aangereden door de automobilist C. A. uit Hulst iii van het parkeerterrein van restaurant De Kraag kwam. VLISSINGEN - De gemeentepolitie in Vlissingen heeft i 21-jarige N. IJ. uit die plaats gearresteerd die niet was te ruggekeerd na een weekendverlof uit de jeugdgevangeniss Zutphen. Hij is inmiddels opnieuw ingesloten. De aanhol ding gebeurde na een verkeerscontrole. De auto waarin o Vlissinger zat en die werd bestuurd door de 27-jarige M. V. uit Sint Niklaas werd aangehouden, doch toen de de bestuurder wilde aanspreken, gaf deze vol gas. Na «j door de politie ingezette achtervolging lukte het deze a auto tot stoppen te dwingen. In het voertuig lagen een vental nieuw autoradio's en cassettebandjes van diefstal al' komstig. gedipl. orthopedisch schoentechnicus GESPECIALISEERD IN Iedere donderdag orthop SPREEKUUR schoenen. Volgens afspraak semor orthop. tel. 076-148168 schoenen steunzolen en inlays voor alle sport- en trimschoenen. Teteringsedijk 60, Breda Grote Zwanenstraat 21, Hulst (Z.VI.)J Vervolg van pagina 1 Van onze sportmedewerker BERGEN OP ZOOM - Het Zeeuwsvlaamse tandemkoppel Guus Barhorst en Arnold Polderman is kampioen van Ne derland geworden met de tandem. Pech kon dit duo in Bergen op Zoom niet van de titel afhouden, want halfkoers, toen ze met een trio in de frontlijn reden, begaf hun achterpion het. Met een ander wiel werd in een mum van tijd opnieuw naar de spits van de wedstrijd gereden. Met twee koppels ging het de finale in. Barhorst en Polderman kwamen als eersten de laatste rechte lijn van ongeveer 150 meter opgedraaid met Mulder/Maas op een paar lengten. Verder dan het achterwiel kwam het duo Mulder/Maas niet meer. WOENSDRECHT - Vredes activisten hebben vier da gen actie gevoerd rond de vliegbasis Woensdrecht. Doel van hen was duidelijk te laten merken dat met het even tueel niet komen van de kruis raketten hun wensen nog lang niet zijn ingewilligd. De vlieg basis Woensdrecht wordt daar bij beschouwd als 'symbool van het te verfoeien militarisme'. Aan de acties hebben naar schatting een kleine honderd vredesactivisten meegedaan. Overigens lopen de ramingen van de aantallen sterk uiteen. Volgens de rijkspolitie en de marechaussee waren het er niet meer dan veertig of vijftig. Heel wat vredesactivisten zou den meer dan één keer zijn aangehouden. Bij Atoomvrij- staat, waar de vredesactivisten zich meldden alvorens op pad te gaan, werd gesproken over een aantal van tweehonderd. Bij Atoomvrij staat werden de deelnemers aan de actie goed geïnformeerd over de om geving van de vliegbasis en de houding van politie, mare chaussee en vliegveldbewakers tegenover vredesactivisten. Vandaar dat bij blokkades van wegen en poorten van de vlieg basis de vredesactivisten, die op de grond gingen zitten, wachtten tot er driemaal was gesommeerd om de weg vrij te maken. Na de derde sommatie gingen ze steeds aan de kant. De politie had geen zin het spelletje mee te spelen en ging daarna zonder sommeren tot aanhouding over. „Anders zou het spel de hele dag gaan duren en daar hebben we geen zin in. Blokkeren van de weg is een overtreding en daarvoor kun nen we ze ook zonder somme ren aanhouden," merkte adju dant W. de Letter van de rijks politie op. Naast het aanpakken van de blokkades en het geknip in het hekwerk was de politie ook druk in de weer om de ver schillende kampjes van de vre desactivisten te ontruimen. Zo wel rijkspolitie, marechaussee als bewakingsdienst van de luchtmacht hadden aardig wat extra mensen ingezet. De rijks politie had een peloton ME'ers ter beschikking. Ondanks het feit dat de vre desactivisten vier dagen druk aan het knippen in het hek werk zijn geweest, is volgens een woordvoerder van de luchtmacht de schade gering. Doordat intensief werd gepa trouilleerd, werden de knippers over het algemeen snel opge merkt. „Er zijn weken bij waarin meer schade aan het hek ontstaat dan nu het geval is geweest," aldus de woord voerder van de vliegbasis. Overigens krijgen de bewa kers van de luchtmacht het de komende weken drukker dan in de afgelopen maanden. In de vakantieperiode verwacht Atoomvrijstaat in Woens drecht nogal wat aanloop van vredesactivisten. „En ongetwij feld komen er dan meer acties," zo werd van die kant gisteren meegedeeld. Van onze correspondent TERNEUZEN - In de bosjes van het Zuidersportpark Terneuzen is zaterdagmiddag kort na het middaguur 18-jarig meisje uit de Scheldestad op brutale wijze kracht. De man hield het fietsende meisje staande tussen de Her man Heijerstraat en de Guido Gezellestraat. Daar dwong hij haar mee te gaan onder bedrei ging met een dolkmes. Hij zelf stapte achterop de fiets op. Het meisje moest naar het sport complex rijden. Daar ontdeed de man haar van al haar kleren en verkrachtte haar. Na het voltooien van zijn daad nam hij de kleding van het slachtoffer en haar fiets mee en reed daarmee weg. La ter werd de fiets door de politie gevonden bij de Axelse dam. Het meisje reed op een zwarte zogenaamde opoe-fiets en had een witte tas Dij met het opschrift Trend-W' per in wit-rode letters. De dader is volgens de p®jj een man van 25 a 30 jaar. heeft een lengte van circa 1.75 meter, blond rossig zorgd half lang haar, gezet tuur en hij droeg een spijl broek en een donker jack. De man moet zich zater® middag omstreeks 13.00 hebben bevonden op de 11 van zijn slachtoffer op tussen het Zuidersportpar' de Axelsedam. De gemeenK litie van Terneuzen ver®* eventuele getuigen zich 5 haar in verbinding te stel tel. 01150-94151. Van onze correspondent TERNEUZEN - Als slot van de festiviteiten in het kader van het 50-jarig bestaan van scoutinggroep St. Hu- bertus uit Terneuzen stond afgelopen zaterdag en zon dag een familieweekend op het programma. De leden en familieleden konden met het hele gezin deelnemen aan diverse scoutingactivi- teiten en een zwem-in. Zaterdag werden de 150 deel nemers ontvangen op het weitje aan het Zuidersport park. Allereerst moesten de vijftien tenten voor de over nachting opgezet worden. Groepsvoorzitter Edy Engels, onlangs onderscheiden met het Scouting Nederland, heette de aanwezigen welkom met de slogan 'Vijftig jaar St. Huber- tus, scouting goed jeugdwerk'. Hierna volgde een ganzen bordspel met veertig opdrach ten. Het spel voerde de deelne mers onder meer door de bin nenstad van Terneuzen en via de Zeedijk. Alle opdrachten hadden betrekking op de vijf tigjarige historie van de groep. Overigens was de tocht zo'n vijf kilometer langer dan voor zien, hetgeen menigeen ver moeide voeten opleverde. Bij terugkomst kon men uitblazen bij de ingerichte expositie. Fo to's, oude logboeken en films uit de oude doos moesten de historie van de scoutinggroep laten herleven. Tevens kregen de aanwezigen de primeur te zien van de film 'Vrijdag ge haktdag', een horrorfilm ge maakt door de rowangroep. Na de gezamenlijke barbe cue werd met de hele club een afvalrace gespeeld. Mevrouw Van der Heijden bleek in deze knock-out-show over de meeste praktische kennis te be schikken. De leiding besloot de eerste dag met een TV-presen- tatie op een scherm van tien bij vijf meter bij een knapperend kampvuur. Zondag werd de dag begon nen met een aandachtsdienst door aalmoezenier J. Mikkers. Het familieweekend werd be sloten met een zwem-in, waar recreatief gezwommen kon worden. Tevens waren er aller lei spelletjes. Na afloop bleek de familie Alberti over de beste scouting- mentaliteit te beschikken. Zij mochten de familietrofee in ontvangst nemen. Van onze verslaggever AARDENBURG - Hoogst waarschijnlijk kunnen de toeristen die deze zomer Aardenburg aandoen ge bruik maken van drie ver schillende drie routes, de Schans- Wallen en Momu- Uentenroute. Het college van B en W wil zo snel mogelijk die routes uitge- ven, zo laat het de museum- oommissie weten. Wethouder A Keijmel-Cambier hoopt dat •te zaak binnen een maand fond is. B en W hopen ook op korte termijn een andere belofte in te Willen. Eind vorig jaar liet het college de gemeenteraad reeds *e^n dat Aardenburg ann- ekkelijker gemaakt moet worden voor de toeristen. On- oer meer door het aanbrengen an bordjes op de vele monu- ll men ten die de gemeente rijk is. "P die bordjes komt te staan 06 oud het bewuste monu- is en wat de functie is en as. Ook komen er borden aarop de historische platte- sronden zijn te zien. ue lil college wil verder alle de r,;:J gumenten in kaart brengen, :k ,n Panden die gebouwd "intussen 1850 en 1940. u e museumcommissie komt J^-wsdag 1 juli bijeen in het meentehuis. De vergadering gint om 19.30 uur. IV» nd hl jlii ment i

de Stem | 1987 | | pagina 6