Strijbos weer aan de leiding in WK SPORT DRAAIJER SPAART ZICH, LET OP EN WORDT KAMPIOEN n Haute ipioen Mieke Havik: titel een verlossing en C-status Damon Hill in het spoor van zijn vader DE STEM SPORT 5 MAANDAG 29 JUN11987 Geknepen Uitslag GEULLE - De 25-jarige Johannes Draaijer was zaterdag nog geen tien seconden als nieuwe Ne derlands kampioen op de weg bij de amateurs de streep gepasseerd of het gekrakeel barstte los. Niet zeker Draaijer nog niet zeker van deelname aan het WK WSO VERZICHT T2 oorsprong ehkonen heeft de leiding jn cc licht versterkt. De Pin n Marino vier punten meer elgië. hkonen zijn voorsprong tot geen punten en bleef op 117 iva; 2. Nilsson (Zwe) Honda- 3 Honda; 5. Rinaldi (Ita) Suzuki; en; 3. Rinaldi; 4. Andreani (Ita) on. n 224 punten; 2. Geboers 218- 3 ed) 117,6. Hansson 98. eam aterpoloploeg is op de vijfde dentoernooi in Sevilla. De e twee overwinningen, op r Joegoslavië, dat veruit de De Sovjet-Unie en Cuba tunie, Cuba 6-9; 4. Spanje 6-6; nland 6-1. UITSLAGEN lelgië (Sint Katelijne-Waver): 1. •'erdi van den Haute de 270,6 ki- ometer rond Sint Katelijne-Wa- er in 6 uur, 10 minuten en 12 se- onden, 2. Jean-Pierre Hynde- ickx op 45 seconden, 3. Herman Prison, 4. Ronny van Holen, 5. darc Sergeant, 6. Michel Ver- note zelfde tijd, 7. Jan Nevens 1 ninuut en 1 seconde, 8. Ludwig Vijnants 1.02, 9. Dirk de Mol 1.03, 0. Patrick Cockuyt 1.06,11. Ludo 'eeters 1.06. Frankrijk (Lugny): 1. Mare Ma- liot de 268 km in 6.42.28, 2. Luc ^eblanc op 0.06, 3. Martial 3ayant 0.34, 4. Bruno Wojtinek 1.41, 5. Francis Castaing, 6. Jean- iHaude Colotti, 7. Jacques De rion, 8. Francois Lemarchand, 9 ïYanck Pineau, 10. Bernard rhesnau allen in de zelfde tijd als Wojtinek. Italië (Ussone): 1. Bruno Lealide 174 km in 6.53.30, 2. Alberto Elli >p 1.21, 3. Emanuelle Bombini, 4. ^lfio Vandi, 5. Maurizio Vandel- 1, 6. Marcello Siboni, 7. Palmiro Vlasciarelli, 8. Marco Franceschi- d, 9. Massimo Ghirotto, 10. Fran- esco Moser zelfde tijd als Elli. ipanje (Vera de Bidasoa): 1, Juan Carlos Gonzalez Salvador e 234 km in 5.11.23, 2. Alfonso „utierrez, 3. Manuel Jorge Do- minguez, 4. Jesus Suarez Cueva, Antonio Esparza, 6. Juan Fer- andez, 7. Enrique Carrera, 8, Inaki Gaston, 9. Manuel Carrera, L0. Herminio Diaz Zabala zelfde tijd als Gonzalez Salvador. Drie-landenkampioenschap (Frankfort): 1. Jörg Müller (Zwitsers kampioen) de 204 km in 4.50.32, 2. Pascal Richard op 0.35, 3. Daniel Gisiger, 4. Thomas Wegmüller, 5. Mauro Gianetti zelfde tijd als Richard, 6. Alfrec Achermann op 1.40, 7. Serge De- miere, 8. Beat Breu zelfde tijd als Achermann, 9. Daniel Wyder (al len Zwi) op 3.02, 10. Peter Hilse (WD1, Westduits kampioen) op 5.21, 13. Sigmund Hermann (Lie) op 7.34, 16. en laatste Rolf Golz (WD1) op 9.08. Portugal (Loulé): 1. Seraf im Vieira de 200 km in 5.37.17,2. Car los Mata op 0.09, 3. Manuel Cun- ha, 4. Marco Chagas, 5. Paulo Du- que, 6. Carlos Nunes, 7. Amenco Silva zelfde tijd als Mata, 8. Jorge Evangelista 0.15,9. Jacintho Pau- linho, 10. Joaquim Gomes zewlfde tijd als Evangelista. S00 meter kan komen", zegt •nippers, die 'Oslo' als een raining ziet. Het programma an de wereldtitelstrijd in :ome biedt atleten de theoreti- ;he mogelijkheid zowel op ls de 1500 meter te starten. Kulker, ook deze week in candinavië, moest een grotere rachtsinspanning leveren dan ij van plan was. Terwijl Kui ers' voornaamste concurren- ;n in Praag hun race verboe- relden, weigerde de Turk Zelu )ztyrk zich bij een beslissing i de sprint neer te leggen- fulker werd gedwongen <je 'oortvarende Turk tot de orde ,e roepen en maakte het werk «heerst in 3.38,91 af. De Bruin, die twee jaar gele ien met een sterk nationaal re- :ord kleur gaf aan de Cup- itrijd, had de aanwakkerende vind niet op zijn rechterarm- Jat verkortte de vlucht van de ichijf aanzienlijk. Bij twee po ;ingen werd de zestig meter- ^rens overschreden: be3 jrestatie 62,48. Ook Koeleman twam niet tot een verbetering ran zijn beste jaarprestatie, fe n de Verenigde Staten wo- ïende AAC'er is een ware so- ist. Zondag moest hij he iware steeplewerk wel allen ipknappen (8.35,28). In samen werking met Herman Hofstf dit jaar 8.36,98) zou tijdens a rationale titelstrijd de linm voor Rome (8.25) in zicht kum ren komen. Koeleman - wa<- van een limietenjacht - echter een dag later de voop keur aan een interna tion° veld in Nice. Naast de winnaars - de esta fetteploeg zegevierde ondan® een botsing van Allan E"3' worth met een Griekse loper - konden in de door afzegging, verzwakte Nederlandse pl06® de hordenlopers Marco Beu kenkamp en Ruud van Maun terugzien op tweede plaatsen t beste seizoentijden: 51,36 1 14,21. Ook de verrichting va hinkstapspringer Paul Luca* sen (15,73) was dit seizien n® niet door een Nederlander ver toond. Van onze sportredactie GEULLE - De aanval is de beste verdediging. Van die oude waarheid ging de 30- jarige Mieke Havik uit tij dens het nationale kam pioenschap op de weg in het Limburgse Geulle afgelo pen zaterdag. En met succes. Want na 76 kilo meter keiharde strijd werd Ha vik, die in 1984 de nationale sprinttitel op de baan in Nij megen veroverde, als opvolg ster van Heieen Hage als draagster van het rood-wit- blauwe tricot gehuldigd. De greep naar de macht binnen liet vaderlandse vrouwenpelo ton kwam voor Mieke Havik als een grote verlossing. Im mers, de renster uit Soest maakte na haar mislukte aan val op het werelduurrecord in Wenen een zwarte periode door. „Ik heb daar veel van ge leerd. Daarom zoek ik sinds kort ook mijn eigen weg. Ik heb mijn begeleidingsteam bedankt voor de bewezen diensten. Ik weet nu zo langzamerhand zelf wel wat goed en slecht voor me is". Havik, die vanaf het startschot zaterdagmorgen in de voorste linies streed, bereidde zich voor in de Luxemburgse heuvels. „Samen met mijn broer ben ik daar een week geweest. Ver van alle drukte. Voor Wenen was ik eigenlijk veel te fana tiek. Trainde tweemaal per dag een paar uur. Dat heb ik terug gedraaid naar een keer per dag. Ik had eerst zelfs het plan om met fietsen te stoppen. Ge lukkig heb ik dat niet gedaan". Mieke Havik paste een paar weken geleden haar fiets aan. „Ik heb een andere zit. Zeker tijdens de beklimmingen van de Slingerberg had ik daar voordeel van. Klimmen is toch al niet mijn sterkste punt, maar dit keer verloren Jolanda Cools en ik berg-op niet zo veel op de groep die achter ons zat te jagen. In de afdaling naar Geulle en op het vlakke liepen we steeds weer uit. Dus dat konden we mooi tegenover elk aar wegstrepen". Havik, die in 1984 en 1986 als tweede het Nederlands kam pioenschap beëindigde, dankte de goden op haar blote knieën dat het zaterdag niet regende. „Heel de week voor het NK had ik daar angst voor. Als de weg nat is, ben ik zo bang als een wezel op de fiets". Pas na de laatste beklimming van de Slingerberg op het rech te, vlakke stuk naar de streep geloofde Mieke Havik dat zij de titel zou kunnen veroveren. "Van die geestelijke inzinking na Wenen leerde ik dat je de huid niet mag verkopen voor dat de beer echt geschoten is. Zelfs toen ik al over de streep was, geloofde ik het nog niet helemaal. Ik kon me niet voor stellen dat ik eindelijk ook weer eens geluk had. Mijn echtgenoot heeft me hard in mijn wang geknepen. Toen pas wist ik zeker dat ik voor het eerst het kampioenschap op de weg had veroverd". De strijd van de dames tij dens het NK was een boeiende. Nadat in de eerste vier ronden van elk 7100 meter twee schif tingen waren doorgevoerd, zette Mieke Havik de boel echt op stelten. Samen met Rita Timpers ging zij op avontuur. Het gevolg was een kopgroep van 21 vrouwen, waarin het geen moment rustig werd. De marrage op demarrage. De tweede aanval van Havik was gelijk de beslissende. Sa men met Jolanda Cools ver overde zij 55 seconden voor sprong, hetgeen een onover brugbare kloof voor de concur rentie bleek. In de laatste be klimming reed Havik van Mieke Havik gaat ruim voor Jolanda Cools (geheel links nog net zichtbaar) door de finish. - FOTO ANP Cools weg. „Het zekere voor het onzekere. Al duurde het lang voordat ik dus besefte dat ik inderdaad kampioene ben". Dames: 1. Mieke Havik (Soest) 76 km in 2 uur 6 minuten en 39 secon den, 2. Jolanda Cools (Sommels- dijk) op 3 seconden, 3. Karin Schui- tema (Wildervank) op 0.35,4. Moni que de Bruin (Hoogland), 5. Connie Meijer (Vlaardingen), 6. Petra de Bruin (Nieuwkoop), 7. Heieen Hage (Arnhem), 8. Rita Timpers (Alme lo), 9. Chrisna Janssen (Tegelen), 10. Gonnie van Koert (Nieuwkoop), 11. Agnes Loohuis-Dam veld (Haaksbergen) zelfde tijd als Mo nique de Bruin, 12. Manon de Rooij (Amsterdam) op 0.42, 13, Elske van der Meer (Jubbega) op 0.52, 14. Mo nique Knol (Soest) op 1.04, 15. Cyn thia Lutke-Schipholt (Den Haag) op 1.06, 16. Sandy Lutke-Schipholt (Den Plaag) zelfde tijd, 17 Carolien de Laat (Schijndel) op 1.12,18. Thea van Rijnsoever (Breukelen) op 1.13, 19. Tilly Minnee (Amsterdam) op 1.55, 20. Petra van Tilburg (Halste ren) op 7.16, 24. Cora Beks (Wouw) op 7.22, 31 Marion Wagemakers (Oostkapelle) op 7.42, 37. op 8.06 Elly Melissen (Bergen op Zoom) op 8.06. Coaches vechten om eer' Door Rob van Deursen Zelf beschuldigde de Fries, die binnenkort in het West brabantse Hoeven gaat wonen, zijn medevluchters Arjan Jagt en Tom Cordes van een tegen hem gerichte combine, dat terwijl het drietal deel had gehouden. Toen hij mij dat uitmaakt van de A-selectie van KNWU-coach Boskamp. Op vallender nog was echter dat zowel Boskamp als Draaijers ploegleider Frits Schür om het hardst de eer opeiste van het succes van 'hun' pupil. Bos kamp: „Hij heeft mijn pro gramma afgewerkt". Schür, die toch al geen makkelijke mid dag had, omdat de door hem uit de Van Aarle-ploeg gesmeten Frank Kersten hem tijdens de titelstrijd constant tartte met vele aanvallen: „Wat een onzin. Draaijer is weliswaar met Bos kamp naar de Ronde van Joe goslavië gegaan, maar daar heeft hij het op mijn advies rustig aan gedaan. Die Bos kamp denkt geloof ik dat hij met machines werkt. Hij maakt die knapen stuk voor stuk kapot. Draaijer gaat nu zo snel mogelijk bij hem weg. Ik zal proberen hem onder te brengen bij een prof ploeg. Mijn voorkeur gaat uit naar PDM. Daar kan hij zo'n beetje zijn eigen weg zoeken in het metier. Als hij naar Post zou gaan, loopt hij het risico alleen voor de grote jongens te moeten knechten. Daar acht ik hem net iets te goed voor". Fnts Schür was echter zater dagmorgen nog niet zeker van zijn zaak. „Ik heb Draaijer bij EmotieS me geroepen en hem op de man af gevraagd of hij zich in Joe goslavië aan mijn opdrachten bevestigde, heb ik hem samen met Van Loenhout, Van Adri- chem en Jos Bol tot be schermde renner gebombar deerd. Gelukkig heeft hij dat waar kunnen maken". Volgens Johannes Draaijer was het echter een dubbeltje op z'n kant. Zeker omdat hij in de eindsprint de sneller geachte Arjan Jagt als opponent tegen kwam. Terwjl zijn in Breda werkende, Amerikaanse ver loofde Anna-Lisa Schmad (ontmoet tijdens de Olympische Zomerspelen van Los Angeles, waar zij deel uitmaakte van de Amerikaanse wielerploeg) hem vertroetelde, verzuchtte Draaijer, winnaar van twee etappes in de Vredeskoers dit seizoen: „Op m'n tandvlees heb ik hem geklopt. In de laatste ronden zag ik Jagt steeds naar zijn ene been grijpen. Ik be greep daaruit dat hij kramp had. Ik heb hem toen nog een paar keer flink pijn gedaan. Hij en Cordes lieten mij steeds achter Frank Kersten aanrij den. Ze wilden mij duidelijk flikken, maar het is verkeerd voor de heren uitgepakt. Zij behoren tot het kamp van de Boskamp-vriendjes. Daarom vind ik het zo fijn dat ik heb toegeslagen. Die Boskamp weet echt niet waar hij mee bezig is". Johannes Draaijer, de nieuwe Nederlandse amateurkampioen tijdens de huldiging. nieuwe, Nederlandse kampioen zich zo duidelijk van hem af wendde. „Ach, dat zal wel door de emoties komen", zo maakte de coach zich ervan af. hem na de Slingerberg verras sen met een vroege aanval. Dat had ik natuurlijk nooit mogen doen in de wetenschap dat mijn benen niet goed waren". Boskamp deed net of zijn neus bloedde, toen hij vernam dat de „Draaijer heeft vooral profijt gehad van het rijden van de Zuinig Giro delle Regioni in Italië dit seizoen. Toen heeft hij ontdekt dat hij aardig heuvel-op kan fietsen". Een opmerking, die als een vergissing van Boskamp moet worden beschouwd, want Draaijer deed de 'Regioni' in de trui van zijn gastrennersvere- niging en niet met de Neder landse selectie. ZANDVOORT (ANP) - In '962 won Graham Hill zijn eerste Grand Prix-race op het circuit van Zandvoort. Daarna volgden nog dertien Grote Prijzen en twee we reldtitels in de formule 1, "oor Hill in 1975 door een vliegtuigongeluk om het le ven kwam. Zijn zoon Damon Hill wil een zelfde sportloopbaan als zijn overleden vader, wiens be roemde helmkleuren, witte s'repen op een zwart veld, hij ook tot zijn eigen handelsmerk heeft gemaakt. De Britse coureur boekte zondag op hetzelfde terrein, het autocircuit in de Kennemer ouinen, de eerste overwinning hit zijn carrière in de formule »- Voor de dertigduizend kij- kers bij het gratis racefestival Won Hill de race uit de Britse titelstrijd. Hij liet de trainings- sueiste, de Noordier Martin Donnelly, van start tot finish haar zijn achtervleugel kijken. De enige Nederlander in de ra- oo. Peter Kox uit Eindhoven, moest zijn wagen in de vijfde fonde aan de kant parkeren met mechanische problemen. Bij het succesvolle racefesti val om de Trophy of the Dunes sloegen twee nationale cou reurs succesvol toe in de strijd om de Nederlandse kampioen schappen. Charles Zwolsman werd kampioen in de Sports 2000-categorie. Arie Ruiten beek uit 's Graveland eigende zich de titel toe in de dit seizoen nieuw ingevoerde klasse Groep N. UITSLAGEN Supertoerwagens, groep A: 1. Je roen Hin (Commodore); 2. Michael Bleekemolen (Renault); 3. Evert Bolderhey (Ford). Klasse tot 2560 cc: 1. Arthur van Dedem (BMW)2. Chris Bouwman (VW)3. Jan van de Hoeven (Ford). Klasse tot 1600 cc: 1. Mike van de Raadt (Toyota); 2. Antonio de Abreu (Alfa); 3. Paul Welther (Peugeot). Klasse tot 1300 cc: 1. Fred de Jong (Talbot); 2. Rob Nobels (Toyota); 3. Jan Wakker (Talbot). Formule Ford 2000: 1. Peter Claas- sen; 2. Nico Versteegh; 3. Jaap Ab- bema. Sports 2000: 1. Charles Zwolsman; 2. Hans Ernst; 3. Mathew van Dies- sen. Formule 3: 1. Damon Hill (GBr) Ralt; 2. Martin Donnelly (GBr) Ralt; 3. Thomas Danielson (Zwe) Reynard. .Formule Ford 1600: 1. Patrick De- Wulf (Bel); 2. Stephan Cohen (Bel); 3. Karl Frahm (Bel). Terwijl Draaijer feest vier de, treurde Arjan Jagt. De cou reur uit Woubrugge begreep niet hoe hij in de laatste meters naar zijn zeggen zo'n stomme fout had kunnen maken. „Ik ben de sprint veel te vroeg aan gegaan. Ik had inderdaad in de laatste ronden last van kramp. Dat had die Draaijer goed ge zien. Daardoor werd ik ner veus. In de Ronde van Joego slavië had ik ook nog een griepje opgelopen. Vooraf was ik ook heel onzeker. Dat alles heeft meegespeeld. Ik wilde Jagt, die na de Zomerspelen van Seoel prof wordt in de plohg van Jan Raas, kon zich wel voor z'n kop slaan dat hij in Joegoslavië voluit had gere den. „Zelfs heb ik nog een etappe gewonnen. Ik wist niets van die afspraak tussen Draaijer en Schür om het daar rustig aan te doen. Achteraf zeg ik: ja, hij heeft daar zuinig gekoerst. Als ik er eerder ach ter was gekomen, had ik dat ook gedaan", aldus de coureur uit Woubrugge, die vorig sei zoen als derde in het WK ein digde. Jagt vond het overigens on zin om te spreken van een com bine van hem en Cordes tegen Draaijer. „Niets van waar. Ik reed gewoon niet goed. Daarom heb ik me een beetje schuil ge houden". En Tom Cordes, derde in de uitslag: „Als we hem had den willen flikken, waren er wel andere manieren geweest. Ik zat niet fris meer, omdat ik eerst vanuit de achterhoede naar de eerste groep had moe ten harken. Daarna was het beste er eigenlijk bij mij af". Het kampioenschap van de amateurs bleek zaterdag een van de betere van de laatste ja ren. Er werd constant op het scherpst van de snede gestre den. Uiteindelijk bleven er van de meer dan 130 gestarte cou reurs vier kanshebbers op de titel over. Dat waren Frank Kersten, de paria voor de Van Aarle's, Johannes Draaijer, Ar jan Jagt en Tom Cordes. Ker sten, vorig jaar achter John Talen de schlemiel van Geulle, die op revanche uit was. Maar de amateur uit Geldrop kreeg geen centimeter ruimte. Frits Schür, vanaf het moment dat Kersten zich vooraan meldde nerveuzer en nerveuzer: „Ik heb mijn jongens geen op dracht gegeven om op het wiel van Kersten te rijden, maar ik moet toegeven dat het er vaak op leek...". Uitslag Amateurs: 1 Johannes Draaijer (Sondel) 203,8 km in 5 uur 19 minu ten en 39 seconden, 2. Arjan Jagt (Woubrugge) zelfde tijd. 3 Tom Cordes (Wilnis) op 9 seconden. 4. Patrick Bol (Hoeven) op 2 minuten en 26 seconden, 5. Willem-Jan van Loenhout (Nieuw-Vossemeer), 6. Frank Kersten (Geldrop) zeifde tijd als Bol, 7. Eddy Schurer (Bak- keveen) op 3.14, 8. John van den Akker (Veldhoven), 9. Arthur van Dongen (Dongen), 10, Daan Luijkx (St.-Willebrord), 11. Jos van Aert (Rijsbergen) zelfde tijd als Schu rer, 12, John-Pierre Dieteren (Ro- them) op 3.17, 13. Rudi Nagengast (Hoogeveen) op 3.20, 14. Joost van Adrichem (Kwintsheul) op 5.09, 15. Herbert Dijkstra (Pesse) op 5.22,16. Harry Rozendal (Voorst) op 5.24,17. Wtebren Veenstra (Harkema) op 6.09, 18. Michel Legrand (Huizen), 19. André van Reek (Lisse) zelfde tijd als Veenstra, 20. Corné van Rijen (Hoeven) op 6,10,21. Gerrit de Vries (Oldeberkoop) op 6.12, 22. Nico van de Klundèrt (Hoogerhei- de) op 6.13, 23. Stephan Rakers (Rijen) op 6.46, 24. Dick Dekker (Hoogeveen), 25. Tiny Borgers (Eindhoven), 26. Louis de Koning (Heenvliet), 27. Jos Verbeek (De Lier) zelfde tijd als Rakers, 28. Pa trick Coone (Eindhoven) op 6,50, 29 Rob Harmeling (Nijverdal), 30, Raymond Meys (Valkenburg) zelfde tijd als Coone. Van onze sportredactie GEULLE - Wielercoach André Boskamp heeft na het wegkampioenschap nog een tiental kandidaten over voor de Nederlandse verte genwoordiging bij de we reldkampioenschappen in Villach (Oostenrijk). Bij die groep is, uiteraard, ook titelhouder Johannes Draaijer. „Maar", stelde Boskamp, „nie mand is zeker van zijn plaats, ook de nationale kampioen niet". Terug in de groep van Bos kamp is Frank Kersten, die aanvankelijk zelf bedankte, maar op zijn stap terugkwam, nadat hij bij zijn sponsorploeg buiten boord was gezet. Voor Eddy Schurer, sterk zowel in Olympia's Ronde als in het kampioenschap, staat de deur weer open. „Ik wil nog eens met hem praten", vertelde Bos kamp. „Hij is welkom in prin cipe". ARBIS (ANP) - Dave Strij bos heeft het Brabants on deronsje om de wereldtitel in de motocross 125 cc voor lopig naar zijn hand gezet. De wereldkampioen reed zijn stadgenoot en rivaal John van den Berk in het Franse Arbis volledig uit de wielen. In twee manches boog hij zijn achter stand van zes punten in het klassement om in een voor sprong van zeven punten na zes races. Op het technisch moeilijke circuit van Arbis, bij Bor deaux, nam Strijbos onder de brandende zon voor 15.000 toe schouwers in de eerste manche na een excellente start de lei ding. De Amerikaan Bob Moore, met de Fransman Bayle in het achterwiel, verdrong de Ossenaar in de eerste ronde van de kop. Enkele ronden la ter schoof Strijbos onderuit. Juist achter Van den Berk kon hij de race hervatten. Het duel tussen beide titelpretendenten duurde minder dan een ronde. Toen ging Strijbos zijn concur rent voorbij en op jacht naar de koplopers. Hij kwam tot het achterwiel van Moore, die ach ter Bayle tweede lag, maar passeren bleek een te zware opgave. Uiterst gebelgd fi nishte Van den Berk als vijfde, twee plaatsen achter Strijbos. In de tweede manche stoof Strijbos wederom als eerste weg. Van den Berk kwam ten val, maar had het voordeel dat de jury een valse start had ge constateerd. Bij de herstart gunde Strijbos zijn belagers geen herkansing, trok in een agressief tempo weg en won onbedreigd. Moore had de tweede plaats ferm in handen, maar viel door een haperende motor ver terug. Daarvan pro fiteerde Van den Berk, die veel problemen met zijn Yamaha kende. Hij schoof op naar de vijfde plaats. Pedro Tragter, het jonge talent, werd in beide reeksen respectievelijk achtste en zevende. UITSLAGEN Eerste manche: 1. Jean Michel Bayle (Fra) Honda; 2. Moore (VSt) Honda; 3. Strijbos (Ned) Cagiva; 4. Haeley (VSt) Cagiva; 5. Van den Berk (Ned) Yamaha; 6. Maddii (Ita) Honda; 7. Godfroy (Bel) Kawasaki; 8. Tragter (Ned) Honda; 9. Perrier (Fra) Honda; 10. Kovar (Tsj) Ka wasaki. Tweede manche: 1. Strijbos; 2. Maddii; 3. Jean Michel Bayle; 4. Lacher (WD1) Honda; 5. Van den Berk; 6. Contini (Ita) Cagiva; 7. Tragter, 8. Robert (Fra) Kawasaki; 9. Christian Bayle (Fra) Honda; 10. Jasinski (WD1) Suzuki; 14. Pruim- boom (Ned) Kawasaki. Stand WK na zes races: 1. Strijbos 179 punten; 2. Van den Berk 172; 3. Maddii 140; 4. Bayle 134; 5. Tragter 101; 6. Contini 100; 7. Lacher 90; 8. Moore 85; 9. Kovar 74; 10. Dirkx (Bel) 59. Overwinning Gerard Nijboer DEN HAAG (ANP) - Gerard Nijboer heeft zaterdag in Soest een 20 kilometer-loop gewonnen. Hij bleef René Stam twee mi nuten voor; 1.01.03 tegen 1.03.02. China heerst in softbalweek HAARLEM (ANP) - In Haarlem heeft China dit weekeinde de softbalweek geopend met vier overwinningen. De Chinese speelsters waren voor alle tegenstanders, op Italië na dat maandag pas arriveert, een maatje te groot. De Nederlandse seniorenploeg verraste zondag door Japan met 1-0 te verslaan. Jong Oranje kwam niet echt aan de bak. De ploeg werd door de opponenten gebruikt om de slaggemiddel den wat op te vijzelen. De nationale ploeg behaalde het beste resultaat tegen Japan. In de eerste inning kwam Annemiek van Kappel door een honkslag op de eerste kussen. Door een prachtige hit van Willy Rietman van Terrasvogels, die twee uit drie sloeg, kwam de speelster van HCAW over de thuisplaat. Het punt bleek win nend te zijn, omdat werpster Karin Brookhuis de defensie ze ven innings uitstekend controleerde en het veld geen fouten maakte. Uitslagen: JONG ORANJE - CHINA 0-6. Jong Oranje: 0-0-0-0-0-0-0, China: 0-0- 4-0-0-2-0. Werpcijfers: Jong Oranje: Annette van Opzeeland (7 inn): 5-0-8-0, China: Ho Bo (7 inn)5-1-5-0. Stand: 1. China 4-8; 2. Taipeh 3-4; 3. Japan 3-2; 4. Nederland 3-2; 5. Ita lië 0-0,6. Jong Oranje 3-0. NEDERLAND - JAPAN 1-0. Inningscijfers: Japan: 0-0-0-0-0-0-0. Ne derland: 1-0-0-0-0-0-x. Werpcijfers: Nederland: Karin Brookhuis (7 inn): 3-3-2-0. Japan: Kazumi Fujii (2 2/3 inn): 1-0-5-0, Makiko Konishi (3 1/3 inn): 0-1-1-0. CHINA - TAIPEH 1-0. Inningscijfers: Taipei: 0-0-0-0-0-0-0, China: 0- 0-0-0-1-0-X. Werpcijfers: Taipei: Yeh Show-Ing (6 inn): 0-0-4-2 China: Xie Ying Mei (7 inn): 1-2-1-0. NEDERLAND - CHINA 0-4. Inningcijfers: Nederland: 0-0-0-0-0-0- 0=0. China: 0-1-0-2-0-1-0=4. Werpcijfers: China: Xu Jie (7 inn): 3-0-2- 0. Nederland: Jacqueline van de Vlugt (4 inn 2 speelsters): 3-1-4-1 Carolien Fris: 3-0-3-0 JONG ORANJE - TAIPEH 0-2. Inningscijfers: Nederland: 0-0-0-0-0- 0-0=0. Taipeh: 0-0-0-1-1-0-0=2. Werpcijfers: Mireille Hammink 1-2-5- 2, Liao Mei Ying 4-0-4-0. JONG ORANJE - JAPAN 0-1. Inningcijfers: Jong Oranje: 0-0-0-0-0- 0-0-0. Japan: 0-0-0-0-0-0-0-1 Werpcijfers: Jong Oranje: Danielle Oene (7 inn 2 speelsters): 2-1-5-1 en Mireille Hammink (1/3 inn 2 speelsters) 0-1-1-0. Japan: Kazuyo Ishikawa (8 inn): 1-0-1-3. Damesvolleybalteam ongeslagen Van onze sportredactie RIJEN - Het Nederlandse damesvolleybalteam heeft zondag ook de vijfde wedstrijd in de oefenserie tegen het Franse natio nale team gewonnen. In Rijen versloeg Oranje de Francaises met 3-1 (14-16,18-16,15-2,16-14). In de voorbereiding op de strijd om het Europees kampioen schap in Belgie, was de reeks oefenduels tegen de Franse da mes een leuke graadmeter voor de Chinese bondscoach Pang. Frankrijk behoort tot de Europese middenmoot en is daarom in deze fase van de voorbereiding een juiste tegenstander. In de reeks leverde Nederland zaterdag in Montfoort zijn beste pres tatie: 3-0. In Rijen verliep het vooral in de aanvang een stuk moeilij ker. Dat kwam mede doordat Pang startte met Vera Koenen als spelverdeelster. Zij nam de taak over van Martje de Vries. De aanpassing aan de nieuwe spelverdeelster leverde behoor lijke problemen voor het Nederlandse team op. De eerste reeks werd met 14-16 verloren, de tweede met grote moeite, 18-16, ge wonnen. Voor Pang was de gang van zaken aanleiding De Vries weer in het veld te brengen. Het liep direct een stuk beter aan Nederlandse kant. Met 15-2 en 16-14 bleef Oranje in de oefenserie ongeslagen. De basis in Rijen bestond uit Koenen, Ingrid Piersma, Hen- riëtte Weersing, Marjolein de Jong, Helena van Eykeren en Agnes Brunninkhuis. Willem Jansen heeft per 1 juli ontslag genomen als tweede trainer van het Nederlands damesteam. De oud-oefenmeester van Brevok zegt de functie niet meer te kunnen combineren met zijn beroep. Spanning in INK zijspancross DEN DUNGEN (ANP) - De beslissing in de motorstrijd om het Nederlands kampioenschap zijspancross valt 16 augustus te Anloo in de zevende en laatste wedstrijd. De kanshebbers zijn Van Gogh, met bakkenist Hurkmans, en Muller met Van Heek. Van Gogh eindigde zondag te Den Dun- gen na de drie manches uit de zesde wedstrijd op de tweede plaats achter het duo Janssen/Geurts Van Kessel. UITSLAGEN: Eerste manche: 1. Van Gogh/Sies Hurkmans (Schijn del) EML-Jumbo, 2. Janssen/Geurts Van Kessel (Schaik) EML-Jum- bo, 3. Smit/Van Deutekom (Markelo) VMC-Honda, 4. Schrijver/Van der Venne (Bergharen) EML-KTM, 5. Dirk Jan Muller/Scheperman (Holten) VMC-Honda, 6. Hermsen/Bens (Zetten) EML-Maico. Tweede manche: 1. Janssen, 2. August Muller/Van Heek (Holten) VMC-Honda, 3. Van Gastel/Eric Hurkmans (Eindhoven) EML-KTM, 4. Smit, 5. Van Gogh, 6. De Vries/Kiggen (Roelofarendsveen) VMC- Maico. Derde manche: 1. Muller-Van Heek, 2. Janssen, 3. Timmermans/Ver hagen (Schijndel) EML-Kawasaki, 4. Smit, 5. Van Gogh, 6. Dick van Heugten/Smink (Amersfoort) EML-KTM. Eindstand: 1. Janssen 84 punten, 2. Van Gogh 72,3. Smit 71. Stand NK: 1. Van Gogh 437, 2. Muller/Van Heek 427, 3. Janssen 387, 4. Timmermans 339, 5. Bakens/Michielsen (Someren) EML-Folan, 6 Bens/Bijvelds (Reek) EML-Maico 286. Jessica Harmsen houdt leiding ARNHEM (ANP) - Jessica Harmsen heeft de koppositie in de schaakstrijd om het Nederlands kampioenschap voor dames te Arnhem verdedigd na een partij met een spannend eindspel. In de vijfde ronde, waarmee de eerste helft van het toernooi werd afgesloten, won zij zaterdag met wit van Carla Bruinen berg. Uitslagen vijfde ronde: Jessica Harmsen - Carla Bruinenberg 1-0, Come Vreeken - Erika Belle 0,5 - 0,5, Hanneke van Parreren- Ma- riette Drewes 1-0. Stand: 1 Harmsen 4,5 punten, 2. Belle en Van Parreren 3 (uit 4), 4. Dre wes 2, 5. Bruinenberg 1,6. Vreeken 0,5. Loting EK-kwalificaties basketbalteams BOEDAPEST (ANP) - Het Nederlands herenbasketbalteam moet zich voor de eindronde van de Europese titelstrijd kwali ficeren ten koste van België, Oostenrijk, Hongarije en Wales. Het plaatsingstoernooi wordt van 8 tot 12 september in Charle roi (Bel) gehouden. In Boedapest werd ook geloot voor de kwa lificaties van de damesploegen. Nederland treft in Ierland, van 1 tot 5 september, het thuisland, Engeland en Denemarken. Groningen kreeg bij stemming het toernooi van 1990 om de Europese titel voor jongens junioren toegewezen. Hongarije schoof de andere kandidaat-stad naar voren, maar verloor in de stemming met 13-18. Hilton IBF-kampioen MONTREAL (RTR) - De 21-jarige Canadees Matthew Hilton heeft zaterdagavond in Montreal de Amerikaan Buster Dray ton, die twaalf jaar ouder is, onttroond als wereldkampioen zwaarweltergwwicht (IBF-versie). Hilton won op punten. Directeur weg bij roeibond AMSTERDAM (ANP) - Eric van der Sande Lacoste is met on middellijke ingang vertrokken als directeur van de Konink lijke Nederlandse Roeibond. De 62-jarige bondsdirecteur was vijf jaar in functie. Hem is met ingang van 31 augustus ontslag aangezegd. De heer Van der Sande Lacoste is in afwachting van zijn vertrek met verlof gegaan. „Sedert vorig jaar waren wij niet meer tevreden over het functioneren van de directeur", aldus voorzitter mr. Arie Lan- daal van de KNRB, „dat gold zowel voor zijn interne als zijn externe optreden". Het conflict tussen de bondsdirecteur en de leiding van de roeibond werd voorgelegd aan de kantonrechter. Die conclu deerde dat de heer Van der Sande Lacoste niets kon worden verweten. Overleg tussen de bond en de hoogste functionaris van de KNRB leidde tot overeenstemming over diens vertrek.

de Stem | 1987 | | pagina 13