Oostduitse dames oppermachtig SPORT Mieke Hat Nederlandse atletes op laagste niveau WEEKEINDE ZONDER VERRASSINGEN OP WIMBLEDON Graf: geen naaktfoto's DRAAIJEI Ferdi van den Haute Belgisch kampioen Atleten houden C-status Damon Hi spoor van WIMBLEDON destem sport ■DE STEM SPORT 4 MAANDAG 29 JUN11987 LONDEN - Na een vrijdag vol vuurwerk en ver rassingen is de vrije zondag op Wimbledon inge luid met een zaterdag waarin bijna alles rustig zijn gangetje ging. Honkbalpet Psychiater Uitgebonkt Goede zaken UITSLAGEN Vehkonen consolideert voorsprong Vijfde plaats waterpolo-team GEULLE - De 25-jarigi zaterdag nog geen tien derlands kampioen op d streep gepasseerd of het Niet zeker T12 GOTHENBURG (ANP) - Voor het eerst in de strijd om de Europese beker voor landenteams zijn in Go thenburg de Nederlandse dames het afgelopen week einde afgezakt naar het laagste niveau, de C-groep. Die teruggang is vooral te wij ten aan het starre selectiebe leid van de technische mensen van de KNAU. Met Carla Beurskens en Elly van Hulst bleven in de Zweedse haven stad twee gekwalificeerden voor de wereldkampioenschap pen in Rome, gefrustreerd in Nederland achter. Beurskens bedankte voor de eer omdat zij in Gothenburg de 10.000 meter zou moeten lopen. De Limburgse had al maanden geleden haar zinnen gezet op een zeer sterk bezette tien kilo meter op 4 juli in Oslo en Van Hulst prefereerde in Gothen burg de 800 meter. De rekenmeesters van de KNAU kwamen in het week einde in de B-finale bedrogen uit. Hun sommetjes op de lan gere loopnummers klopten van geen kant en het resultaat was vier kansloze laatste plaatsen. Het gevolg was dat de dames, die tot overmaat van ramp ook nog werden gediskwalificeerd op de afsluitende 4 x 400 meter omdat startloopster Desiree de Leeuw haar baan had verlaten, als laatste eindigden met een schamele score van 50 punten op een totaal van zestien num mers. Tegenover de de twee overwinningen van Nelli Coo- man (100 m) en Marjan Olysla- ger (100 meter horden) stonden liefst vijf laatste en drie voor laatste plaatsen. Op het moment dat technisch directeur Arie Kauffman („Ik wil niet discussieren over de samenstelling van de ploeg") vast stelde dat de KNAU ken nelijk de atletes niet de facili teiten kan bieden om haar aan zich te binden, verkeerde hij nog in de mening dat Noorwe gen - zonder Grete Waitz en Ingrid Kristiansen - achter de Nederlandse dames was geble ven. Nelli Cooman en Marjan Olijslager, twee Rome-gangers zorgden voor de enige licht punten. Zaterdagmiddag won de wereldkampioene en re cordhoudster op de 60 meter in door met een tegenwind van 1,75 meter per seconde de 100 meter in 11,51 seconden voor haar voormalige ploeggenote Martha Derby, die sedert haar huwelijk voor Zwitserland start. De kleine Rotterdamse liep haar derde 100 meter van dit seizoen. Vorige week woensdag kwam zij in het Oos- tenrijkse Schwechat tot 11,45 en 11,43 seconden, waarmee zij twee maal de B-limiet liep, die haar afvaardiging naar Rome zeker stelde. Deze week komt Cooman twee keer uit in actie bij wedstrijden van het Scandi navische circuit. „Bij die wed strijden weet ik dat ik echte te genstand heb. Een tijd onder de 11,20 seconden moet dan moge lijk zijn". Marjan Olyslager was zon dagmiddag ook optimistisch. De Nederlandse recordhoud ster op de 100 meter horden is na blessures pas veertien da gen echt in training. Zij kwam in Gothenburg wat traag uit de startblokken, maar eenmaal op gang, klopte haar ritme rede lijk en ving zij in de slotfase de aanval van de Zwitserse Rita Heggli op. In tijd was er geen verschil. De 13,35 "van Olijsla ger betekende wel dat zij voor de eerste keer voldeed aan de B-limiet voor Rome. „Dit geeft weer vertrouwen, al zit ik na tuurlijk nog lang niet goed. Ik ga naar mijn idee nog wat te hoog over de horden, maar dat is in elk geval beter en zeker minder pijnlijk dan er tegen aan lopen. Half juli hoop ik op een paar goede wedstrijden. Dan ben ik tenminste met de training ook weer wat verder". Zonder Els Vader, die nog herstelt van een wat tegenval lende knie-operatie, leverde de 4x100 meter-ploeg met een derde plaats nog een redelijke prestatie al was de tijd van 45,03 ruim een seconde van de 44,00 seconden, die KNAU voor uitzending naar Rome vraagt. Verspringster Edine van Heezik hoopt ook op Rome. De Amsterdamse sprong dit sei zoen reeds 6,56 meter. In Go thenburg ging het helemaal mis. Zij maakte slechts één gel dige sprong van 6,30 meter, vijfde. Roemenië, dat met 106 pun ten zegevierde, promoveerde naar de A-groep. De Oosteuro- pesen wonnen tien nummers en eindigden alleen op de 4 x 100 meter en het speerwerpen laag. Doina Melinte liep een van de snelste 1500 meters van dit sei zoen (4.03,03), haar ploeggeno ten Gabriela Mihalcea (1,96 m hoog) en Valy Ionescu (6,92 m ver) zorgden ook voor interna tionaal aansprekende presta ties. De net 1,50 meter lange Maria Curatolo liep op de 10.000 meter, waarop de Nederlandse Joke Kleiweg bijna een kilo meter achterop raakte, de tweede seizoentij d. De kleine Italiaanse marathonloopster finishte in 32.22,33. Schapers naar derde ronde Michiel Schapers won aan Church Road de tweede partij in zijn carriere en zit nu in de derde ronde. Een Russische speler, Alexander Volkov, heeft via het kwalificatietoer nooi de vierde ronde van Wimbledon bereikt. Naast Brad Gilbert, die van Volkov verloor, sneuvelde wel iswaar nog een geplaatste spe ler in de persoon van Joakim Nystrom, maar dat mag eigen lijk nauwelijks een verrassing genoemd worden. De Zweed, gepokt en gemazeld op gravel, voelt zich op gras als een balle rina op kasseien. De eerste set op baan 13 wist hij nog te win nen met zijn vertrouwde base line spel, maar toen zijn tegen stander, de Zwitser Jakob Hla- sek, onvervaard de aanval zocht, was het gedaan met Nys trom: 5-7,6-3,6-0,7-6 (7-5). door Léon Krijnen Op het centre-court en baan I hadden Tim Mayotte en Ivan Lendl intussen de handen vol aan twee Amerikanen, respec tievelijk Tim Wilkison en Ri- chey Reneberg. De traditioneel met een honkbalpet uitgedoste Wilkison wist tegen 'Gentle man Tim' een vijfde set uit het vuur te slepen in een partij die gekenmerkt werd door te veel fouten aan beide zijden van het net: 6-3,4-6,6-7 (2-7), 6-2,6-4. Lendl heeft de vorm, waarin hij drie weken geleden het toernooi van Roland Garros op zijn naam bracht, nog niet ge vonden, maar die zal hij in Londen wel nooit vinden. Hij hoefde deze keer, zoals een dag eerder tegen de Italiaan Cane, niet tot de vijfde set te wach ten, voordat zijn tegenstander mentaal en fysiek gesloopt was. Lendl verloor de tweede set in de tie-break, maar toen de vierde set ook zo beslist moest worden, sloeg hij genadeloos toe en gunde hij de Texaan geen punt meer: 6-4, 6-7 (2-7), 6-3,7-6 (7-0). Lendl, in navolging van Na- vratilova, stak zijn mening over de Engelse media niet on der stoelen of banken. „Nee, ik denk niet dat het verlies van Boris iets te maken heeft met wat er allemaal over hem ge schreven is. Daar is hij te ver standig voor. Als je alles wat ze hier over je schrijven, serieus neemt, dan wordt het tijd om naar een psychiater te stappen. Je kunt twee dingen doen. Of je leest ze niet, en als je ze wel leest, dan moet je er hartelijk om lachen". De grootste wens van Ivan Lendl blijft het winnen van Wimbledon. „Het is fantastisch om nummer één te zijn, en ik wil het zo lang mogelijk blij ven, maar Wimbledon heb ik nog nooit gewonnen. Als ik dit toernooi kan winnen en de rest van het jaar alle wedstrijden verlies, dan teken ik daar nu voor". De uitschakeling van Becker werd zaterdag door de boule vard-bladen toegejuicht alsof Engeland het wereldkam pioenschap voetbal had gewon nen. 'Boris uitgebonkt', en 'We hebben hem gewaarschuwd' schreeuwden de pulp-bladen de lezers toe. Dat stupide gekwaak doet niet af aan het gegeven dat de manier waarop Boris op zijn uitschakeling gereageerd heeft, hem zo mogelijk nog populair der heeft gemaakt dan het bin nenhalen van zijn eerste twee titels. 'Een waardig afscheid van een groots kampioen', aldus de wat meer serieus te nemen kranten, nadat Becker vrijdag alle eer naar zijn tegenstander Doohan schoof en verder geen smoesjes verzon. Ongeacht wat de uitslag tegen zijn volgende tegenstander, Pat Cash, zal zijn, heeft Michiel Schapers de eerste week van Wimbledon goede zaken ge daan. De twee overwinningen op Javier Sanchez en op Larry Scott leveren hem al zoveel punten op dat hij eind volgende week, als de rekening van Wimbledon opgemaakt wordt, aansluiting bij de top-vijftig zal vinden. Tot vrijdag had Schapers nog nooit van Larry Scott ge hoord. Een bevriende Ameri kaan, met wie zowel Schapers als Scott wel eens traint, Scha pers wilde niet zeggen wie, had hem op de hoogte gebracht van de sterke en zwakke punten van Scott. „Hij kan niet volleyen", wist Schapers, „want hij neemt alle ballen achter hem. Verder wist ik dat ik afwisselend moest serveren op hem, omdat hij steeds op verschillende manie ren retourneert als je stereotiep serveert". Schapers had zijn huiswerk niet voor niets gedaan. Na wat verkenningswerk in de eerste set zette hij de wedstrijd geheel naar zijn hand (7-6 (7-3), 6-2, 6- 2), niet gehinderd door het feit dat hij zich aanmerkelijk tra ger over de baan bewoog dan een dag eerder tegen Sanchez. Van onze speciale verslaggever LONDEN - Steffi Graf heeft een aanbieding van Penthouse afgeslagen. Het 'mannenblad' heeft de 18- jarige Westduitse speelster een half miljoen marken geboden voor een serie naaktfoto's. Graf heeft het aanbod verontwaardigd van de hand ge daan. „Het is waar, ik heb een aanbieding", zei Graf op een ijlings ingelaste persconferentie. „Ik heb natuurlijk gewei gerd. Ik ben verbaasd dat iemand op het idee gekomen is mij te benaderen. Het is belachelijk en vreemd". Tim Wilkison werd zaterdag uit het toernooi geslagen door Tim Mayotte. De immer met een honkbalpet getooide Ame rikaan bezorgde het publiek evenwel topamusement. En niet alleen vanweg de prima tegenstand, zoals uit bijstaande fo to's blijkt. Wilkison kreeg het voor elkaar zijn pet vast aan het racket te krijgen, had problemen met zijn gulp (defecte ritssluiting), waar hij een hele acxt van maakte, en maakte ware kamikaze-duiken. - fotosap Schapers wist niet waar dat aan lag, maar tegen Cash, die te pas en te onpas als een du veltje uit een doosje bij het net opduikt, zal hij aanmerkelijk meer snelheid uit de kast moe ten halen om niet op dat punt verslagen te worden. Cash, die zijn makker Paul McNamee in drie sets versloeg (7-5, 6-4, 6-2), weet weliswaar niet hoe hij de naam Schapers uit moet spreken, maar hij wist zich nog drommels goed te her inneren hoe de Rotterdammer anderhalf jaar geleden Boris Becker in Australië heeft ver slagen. Cash zal Schapers dus in ieder geval niet onderschat ten: „Ik weet dat hij een goede service heeft en als hij in Mel bourne van Boris gewonnen heeft, kan hij ook op gras uit de voeten". Cash weet dus wel wie Scha pers is, maar de horden gil lende kostschoolmeiden die, ge wapend met pocket-camera's, van de ene baan naar de andere hollen, nog niet. Toen Schapers buiten geinterviewd werd door het kleine Nederlandse conti- gent op Wimbledon was het ge geven dat hij 'een speler' was genoeg voor enkele van die ge rokte kabouters om zich met hem op een foto te laten ver eeuwigen. Waarna ze hem vroegen wie hij nou eigenlijk was. „Sjee- pers?, nooit van gehoord. Maar dat maakt niet uit. We staan met een speler op de foto". DAMESENKELSPEL Tweede ronde: Mary Joe Fernan dez (VSt) - Barbara Potter (VSt) 6- 0, 6-1; Beth Herr (VSt) - Anne White (VSt) 6-1, 6-4; Alycia Moul- ton (VSt) - Judith Wiesner (Oos) 6- 4,6-4; Belinda Cordwell (NZ1) - Ju lie Salmon (GBr) 7-6, 6-0; Claudia Kohde-Kilsch (WD1) - Louise Field (Aus) 7-6, 6-0; Gigi Fernandez (PRi) - Svetlana Parkhomenko (Sov) 6-2, 3-6, 6-4, Elizabeth Smylie (Aus) - Annabel Croft (GBr) 6-3,6- 1; derde ronde: Sylvia Hanika (WD1) - Iwona Kuczynska (Pol) 6- 3, 6-4; Gabriela Sabatini (Arg) - Isabelle Demongeot (Fra) 6-3, 6-4; Jana Novotna (Tsj) - Sharon Pete (VSt) 6-2, 4-6, 6-4; Steffi Graf (WD1) - Laura Gildemeister (Per) 6-2,6-1. Derde ronde: Natalja Zvereva (Sov) - Ann Henrickson (VSt) 6-3, 6-3; Raffaela Reggi (Ita) - Cathe rine Tanvier (Fra) 6-3, 6-4; Helena Sukova (Tsj) - Jo Durie (GBr) 6-1, 6-3. HERENENKELSPEL Tweede ronde: Michiel Schapers (Ned) - Larry Scott (VSt) 7-6, 6-3, 6-2; Christo van Rensburg (ZAf) - Christian Bergstrom (Zwe) 6-3,6-2, 6-2; Anders Jarryd (Zwe) - Derrick Rostagno (VSt) 6-0, 3-6, 6-3, 6-3, Pat Cash (Aus) - Paul McNamee (Aus) 7-5, 6-4, 6-2; Jonas Svensson (Zwe) - Eddie Edwards (ZAf) 4-6, 6-3,3-6,6-3,8-6; Tim Mayotte (VSt) - Tim Wilkison (VSt) 6-3, 4-6, 6-7, 6-2, 6-4; derde ronde: Stefan Ed- berg (Zwe) - Matt Anger (VSt) 7-6, 6-2,6-2; Aleksander Volkov (Sov) - Brad Gilbert (VSt) 7-6,0-6,6-3,6-4; Andres Gomez (Ecu) - Ken Flach (VSt) 6-4, 6-4, 3-6, 7-5; Ivan Lendl (Tsj) - Richey Reneberg (VSt) 6-4, 6-7,6-3,7-6. Derde ronde: Jakob Hlasek (Zwi) - Joakim Nystrom (Zwe) 5-7, 6-3, 6- 0, 7-6, Johan Kriek (VSt) - Scott Davis (VSt) 5-7,6-4,6-7,6-1,8-6. DAMESDUBBELSPEL Eerste ronde: Manon Bollegraf/ Maria Lindström (Ned/Zwe) - Meshki/Zvereva (Sov) 7-5,6-1, Iris Demongeot/Nicole Tauziat (Fra) - Nicole Jagerman/Marianne van de Torre (Ned) 6-3,6-4. HERENDUBBELSPEL Eerste ronde: Bourne/Kaplarda (VSt) - Schapers/Srejber (Ned/Tsj) 6-7,6-3,6-4. PRAAG (ANP/AFP/DPA/ SID/REUTER) - De strijd om de Europese atletiekbe- kers in Praag heeft niet ge resulteerd in de verwachte reeks van topprestaties. De ontmoeting tussen de acht sterkste dames- en herenploe- gen leverde in twee dagen slechts twee beste wereldsei- zoenprestaties op. Bij de dames won de Oostduitse Silke Gla- disch de 200 meter in 21,99 se conden. Zij bleef daarmee voor het eerst in haar loopbaan on der de 22 seconden. Bij de heren zegevierde de Italiaan Fran cesco Panetta op de 3000 meter hindernis in 8.13,47. De verwachte strijd bij de dames tussen titelverdediger Sovjet-Unie en Oost-Duitsland bleef zaterdag en zondag in Praag uit. De Oostduitse dames waren oppermachtig. Zij won nen elf van de zestien onderde len. Bij die reeks van overwin ningen was ook een aantal, dat niet van te voren vaststond. Zo werd met veel belangstelling uitgekeken naar het duel tus sen Marlies Göhr en Anelija Nuneva. De Bulgaarse had de laatste tijd aangetoond goed in vorm te zijn. Van de Oostduitse was dat niet helemaal zeker. In Praag bleek de vroegere we reldrecordhoudster echter wei nig van haar scherpte te heb ben verloren. Met 10,95 secon den bleef zij haar grootste Europese rivale ruim eentiende van een seconde voor. Tot de andere min of meer verras sende Oostduitse triomfen be hoorde die van Cornelia Osch- kenat op de 100 meter horden. Op dat onderdeel was er de laatste maanden maar één at lete, die van zich deed spreken: de Bulgaarse wereldrecord houdster Jordanka Donkova. Maar in het directe duel bleek de Oostduitse net iets sneller: 12,47-12,53. Heike Drechsler deed in Praag eigenlijk alleen maar wat er van haar werd verwacht. Het verspringen winnen met een afstand van 7,26 meter en deel uitmaken van de winnende 4x100 meter estafette. Toch leed zij in Praag ook een nederlaag. Bij de tweede estafette, 4x400 me ter, slaagde het Oostduitse kwartet er niet in de Russische ploeg te verslaan. Van de an dere zes landen die in de Tsje- choslowaakse hoofdstad mee deden, snoepten alleen Groot- Brittannië en Bulgarije een overwinning mee. Op de 1500 meter was de Britse Kristy Wade in de eindsprint haar Russische, Tatjana Samolenko, en Oostduitse, Andrea Lange, concurrentes te snel af. Dat bij het hoogspringen de winst naar Stefka Kostadinova ging, was geen surprise. De wereldre cordhoudster bleef haar voor gangster als beste hoogspring ster, de Russin Tamara Bikova, vier centimeter voor. Bij de heren was de over macht van de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland veel minder groot. De uiteindelijke winst van de Russische heren kwam geheel voor rekening van de technische nummers. Het hoogspringen (Paklin), het ver springen (Emmian), hinkstap- springen (Porzenko), polsstok- hoog (Jegorov), het discuswer pen (Kidikas), het speerwerpen (Jevsjoekov) en het kogelslin geren (Litvinov) vormden de basis voor de Russische eindze ge. Op de loopnummers heer sten de Britten en Spanjaar den. Op de 100 en 200 meter zorgde Europees kampioen Lindford Christie voor een dubbele triomf. Beide keren bleef hij de Oostduitser Bring- mann voor. Op de middenaf standen haalden de Britten 'slechts' één triomf. Thomas McKean bewees de grote sterkte van Groot-Brittannië op de 800 meter. Op de 1500 me ter voorkwam de Spanjaard José Luis Gonzalez een Britse zege. In de eindsprint bleef hij wereldkampioen Steve Cramm verrassend de baas. Ook op de vijf kilometer ging de winst naar een atleet van het Iberisch schiereiland. José Manuel Abascal bleef de Brit Jim Hut- chings twee seconden voor. De meest aansprekende prestatie bij de heren werd geleverd door de Italiaan Francesco Pa netta. Hij won de 3000 meter hindernis in 8 minuten en 13,47 seconden, een tijd die dit sei zoen nog door niemand was ge realiseerd. NIEUWSOVERZICHT SAN MARINO (Reuter) - Pekka Vehkonen heeft de leiding in de wereldtitelstrijd motocross 250 cc licht versterkt. De Fin verdiende in de Grote Prijs van San Marino vier punten meet dan zijn belager Erik Geboers uit België. Door die resultaten vergrootte Vehkonen zijn voorsprong tot zes punten. Leo Combee behaalde geen punten en bleef op uj staan, goed voor de vijfde plaats. Uitslagen: Eerste manche: 1. Vehkonen (Fin) Cagiva; 2. Nilsson (Zwe) Honda-j Fanton (Ita) Yamaha; 4. Geboers (Bel) Honda; 5. Rinaidi (Ita) Suzuki 6. Herring (GBr) Yamaha. Tweede manche: 1. Geboers; 2. Vehkonen; 3. Rinaidi; 4. Andreani (Ita; Yamaha; 5. Hansson (Ita) KTM; 6. Nilsson. Stand WK na zeven races: 1. Vehkonen 224 punten; 2. Geboers 218 a Nilsson 178; 4. Rinaidi 132; 5. Combee (Ned) 117,6. Hansson 98. SEVILLA (ANP) - De nationale waterpoloploeg is op de vijfde plaats geëindigd in het zevenlandentoernooi in Sevilla, De sterk verjongde selectie behaalde twee overwinningen, Griekenland en Canada. Het toernooi werd gewonnen door Joegoslavië, dat veruit de sterkste was en ongeslagen bleef. De Sovjet-Unie en Cuba deelden de tweede plaats. Eindstand: 1. Joegoslavië 6-12; 2. Sovjetunie, Cuba 6-9; 4. Spanje 6-1 Nederland 6-4; 6. Canada 6-2; 7. Griekenland 6-1. DEN HAAG (ANP/DPA/ AFP) - De nationale kam pioenschappen voor wie- Ierprofs hebben in het bui tenland over het algemeen gelouterde renners, die niet tot de favorieten be hoorden, als winnaars ge kregen. Dat gold voor Bel gië (Van den Haute), Frankrijk (Mare Madiot), Italië (Leali) en Zwitser- land/West-Duitsland (Müller). In Spanje won een nieuweling: Gonzalez Salvador. België kreeg een veteraan als kampioen. Drie dagen na zijn 35ste verjaardag verraste Ferdi van den Haute het pelo ton door zijn tweede zege van het seizoen te boeken. Voor de dure Belgische ploeg van de Spanjaard Ocana was het de eerste aansprekende winst in het wielerjaar, dat zo ambi tieus was ingegaan. Van den Haute, vorige week winnaar van het criterium te Oosten de, behoorde tot de 23 renners, die na 220 kilometer ontsnap ten en een maximale voor sprong van anderhalve mi nuut namen. Op de 245ste ki lometer sprongen vijf cou reurs weg: Van den Haute, Vermote, Van Holen, Frison en Hynderickx. Mare Ser geant zocht als enige de te genaanval. Hij ging tot het uiterste voor de verdediging van zijn titel en wist nog vijfde te worden. Van den Haute, die dit seizoen feitelijk afscheid had willen nemen van de profwielersport, ver sloeg Hynderickx en Frison in de spurt en werd voor het eerst kampioen bij de be roepsrenners. UITSLAGEN België (Sint Katelijne-Waver); Ferdi van den Haute de 270,6 ki- lometer rond Sint Katelijne-Wa ver in 6 uur, 10 minuten en 12 se conden, 2. Jean-Pierre Hynde rickx op 45 seconden, 3. Herman Frison, 4. Honny van Holen, 5, Mare Sergeant, 6. Michel Ver mote zelfde tijd, 7. Jan Nevens, minuut en 1 seconde, 8. Ludwig Wijnants 1.02, 9. Dirk de Mol 103, 10. Patrick Cockuyt 1.06,11. Ludo Peeters 1.06. Frankrijk (Lugny): 1. Mare Ma diot de 268 km in 6.42.28, 2. Luc Leblanc op 0.06, 3. Martial Gayant 0.34, 4. Bruno Wojtinek 0.41, 5. Francis Castaing, 6. Jean- Claude Colotti, 7. Jacques De- crion, 8. Francois Lemarchand S, Franck Pineau, 10. Bernard Chesnau allen in de zelfde tijd als Wojtinek. Italië (Lissone): 1. Bruno Leali de 274 km in 6.53.30, 2. Alberto" op 1.21, 3. Emanuelle BombinU Alfio Vandi, 5. Maurizio Vandel- 11, 6. Marcello Siboni, 7. Palmiro Masciarelli, 8. Marco Franceschi- ni, 9. Massimo Ghirotto, 10. Fran cesco Moser zelfde tijd als Elli, Spanje (Vera de Bidasoa); Juan Carlos Gonzalez Salvador de 234 km in 5.11.23, 2. Alfonso Gutierrez, 3. Manuel Jorge Do- minguez, 4. Jesus Suarez Cueva 5. Antonio Esparza, 6. Juan Fer nandez, 7. Enrique Carrera, Inaki Gaston, 9. Manuel Carrera 10. Herminio Diaz Zabala zelfdi tijd als Gonzalez Salvador. Drie-landenkampioenschap (Frankfort): 1. Jörg Miillei (Zwitsers kampioen) de 204 km 4.50.32, 2. Pascal Richard op 0,3S 3. Daniel Gisiger, 4. Thomai Wegmüller, 5. Mauro Gianett zelfde tijd als Richard, 6, Alfre Achermann op 1.40, 7. Serge De- miere, 8. Beat Breu zelfde tijdal Achermann, 9. Daniel Wyder (al ien Zwi) op 3.02, 10. Peter Hilse (WD1, Westduits kampioen) 5.21, 13. Sigmund Hermann (lie op 7.34, 16. en laatste Rolf Golz (WD1) op 9.08. Portugal (Loulé): 1. Serafim Vieira de 200 km in 5.37.17,2. Car los Mata op 0.09, 3. Manuel Cun* ha, 4. Marco Chagas, 5. Paulo Du- que, 6. Carlos Nunes, 7. Americo Silva zelfde tijd als Mata, 8. Jorge Evangelista 0.15,9. JacinthoPau* linho, 10. Joaquim Gomes zewlfde tijd als Evangelista. ATHENE (ANP) - De Euro pacup is de donkere hoek van de goed florerende atle- tiekzaak. Door de komst van het lucra tieve Grand Prix-circuit en de met prestige omgeven wereld kampioenschappen heeft de belangstelling voor het in 1963 geïntroduceerde Europese be kertoernooi voor landenteams vrijwel het nulpunt bereikt. Zeker in landen, die tot het in ternationale B- en C-niveau behoren. Ruimschoots afgetroefd door Griekenland (83 tegen 72 pun ten) slaagden de Nederlandse heren er in Athene niet in de C- status van zich af te schudden. Voortzetting van de bekerreeks lijkt alleen interessant voor nationale subtoppers, die geen andere gelegenheid krijgen eens over de grens te kijken. Dit weinig aansprekende at letische samenzijn werd niette min door Rob Druppers aange grepen om zijn nieuwe trai- ningsaanpak te testen. Drup pers tekende op de 800 meter voor één van de vijf Neder landse zeges. De overige kwa men op naam van Han Kulker (1500 meter), Hans Koeleman (3000 meter steeple), Erik de Bruin (discuswerpen) en de es tafetteploeg 4 x 400 meter. Druppers, die verse impul sen verwacht van zijn nieuwe trainer Henk Kraayenhof, ont moette te weinig tegenstand om zijn versnelling daadwer kelijk te controleren. De Utrechter had verwacht zon dag al het profijt van de in Rot terdam opgedane looplessen te tonen. Al 150 meter voor de streep kon Druppers het zich permitteren om te kijken naar de achtervolgers, van wie geen gevaar te duchten viel (1.48,31). Meer oppositie treft de 25-ja- rige Druppers donderdag in Helsinki, waar hij vier jaar ge leden als 's werelds tweede werd gehuldigd, en zaterdag in Oslo, waar hij het op de 1500 meter probeert. „Ik wil zien hoe ver ik met mijn op snelheid ge baseerde trainingswijze op de 1500 meter kan komen", Druppers, die 'Oslo' als training ziet. Het program® van de wereldtitelstrijd in Rome biedt atleten de theoreti sche mogelijkheid zowel op als de 1500 meter te starten. Kulker, ook deze week ii Scandinavië, moest een grote» krachtsinspanning leverend» hij van plan was. Terwijl Rui kers' voornaamste concurren ten in Praag hun race verboe melden, weigerde de Turk Zeb Oztyrk zich bij een b in de sprint neer te Kulker werd gedwongen voortvarende Turk tot de c te roepen en maakte het we» beheerst in 3.38,91 af. De Bruin, die twee jaar gek den met een sterk nationaal» cord kleur gaf aan de W strijd, had de aanwakkeren! wind niet op zijn rechterarm Dat verkortte de vlucht van® schijf aanzienlijk. Bij twee F gingen werd de zestig mete» grens overschreden: b®1 prestatie 62,48. Ook Koelen»1 kwam niet tot een verbetert! van zijn beste jaarprestatie, in de Verenigde Staten nende AAC'er is een ware list. Zondag moest hij zware steeplewerk wel a opknappen (8.35,28). In san»» werking met Herman Hofs» (dit jaar 8.36,98) zou tijdens» nationale titelstrijd de li®- voor Rome (8.25) in zicht k* nen komen. Koeleman - van een limietenjacht - echter een dag later de vet keur aan een internatte»»® veld in Nice. Naast de winnaars fetteploeg zegevierde onda# een botsing van Allan 1® worth met een Griekse loper konden in de door afzeggW® verzwakte Nederlandse p'® de hordenlopers Marco Baf kenkamp en Ruud van Ma® terugzien op tweede plaatsen- beste seizoen tij den: 51,3d 14,21. Ook de verrichting hinkstapspringer Paul Lucas sen (15,73) was dit seizien i® niet door een Nederlander va' toond. Van onze sportredactie GEULLE - De aanval is de beste verdediging. Van die oude waarheid ging de 30- jarige Mieke Havik uit tij dens het nationale kam pioenschap op de weg in hel Limburgse Geulle afgelo pen zaterdag. En met succes. Want na 76 kilo meter keiharde strijd werd Ha vik, die in 1984 de nationale sprinttitel op de baan in Nij megen veroverde, als opvolg ster van Heieen Hage als draagster van het rood-wit- blauwe tricot gehuldigd. De greep naar de macht binnen het vaderlandse vrouwenpelo ton kwam voor Mieke Havik als een grote verlossing. Im mers, de renster uit Soest maakte na haar mislukte aan val op het werelduurrecord in Wenen een zwarte periode door. „Ik heb daar veel van ge leerd. Daarom zoek ik sinds kort ook mijn eigen weg. Ik heb mijn begeleidingsteam bedankt voor de bewezen diensten. Ik weet nu zo langzamerhand zelf wel wat goed en slecht voor me is". Havik, die vanaf het startschot zaterdagmorgen in de voorste linies streed, bereidde zich voor Coa< Door Rob van Deursen Zelf beschuldigde de Fries, brabantse Hoeven gaat won Jagt en Tom Cordes van een En dat terwijl het drietal deel uitmaakt van de A-selectie van KNWU-coach Boskamp. Op vallender nog was echter dat zowel Boskamp als Draaijers ploegleider Frits Schür om het hardst de eer opeiste van het succes van 'hun' pupil. Bos kamp: „Hij heeft mijn pro gramma afgewerkt". Schür, die toch al geen makkelijke mid dag had, omdat de door hem uit de Van Aarle-ploeg gesmeten Frank Kersten hem tijdens de titelstrijd constant tartte met vele aanvallen: „Wat een onzin. Draaijer is weliswaar met Bos kamp naar de Ronde van Joe goslavië gegaan, maar daar heeft hij het op mijn advies rustig aan gedaan. Die Bos kamp denkt geloof ik dat hij met machines werkt. Hij maakt die knapen stuk voor stuk kapot. Draaijer gaat nu zo snel mogelijk bij hem weg. Ik zal proberen hem onder te brengen bij een profploeg. Mijn voorkeur gaat uit naar PDM. Daar kan hij zo'n beetje zijn eigen weg zoeken in het metier. Als hij naar Post zou gaan, loopt hij het risico alleen voor de grote jongens te moeten knechten. Daar acht ik hem net iets te goed voor". Frits Schür was echter zater dagmorgen nog niet zeker van zijn zaak. „Ik heb Draaijer bij me geroepen en hem op de man af gevraagd of hij zich in Joe goslavië aan mijn opdrachten ZANDVOORT (ANP) - In 1962 won Graham Hill zijn eerste Grand Prix-race op het circuit van Zandvoort. Daarna volgden nog dertien Grote Prijzen en twee we reldtitels in de formule 1, voor Hill in 1975 door een vliegtuigongeluk om het le ven kwam. Zijn zoon Damon Hill wil een zelfde sportloopbaan als zijn overleden vader, wiens be roemde helmkleuren, witte strepen op een zwart veld, hij ook tot zijn eigen handelsmerk heeft gemaakt. De Britse coureur boekte zondag op hetzelfde terrein, het autocircuit in de Kennemer duinen, de eerste overwinning V't zijn carrière in de formule j>- Voor de dertigduizend kij kers bij het gratis racefestival JVon Hill de race uit de Britse titelstrijd. Hij liet de trainings- snelste, de Noordier Martin Donnelly, van start tot finish Raar zijn achtervleugel kijken. Ue enige Nederlander in de ra- oe. Peter Kox uit Eindhoven, Rioest zijn wagen in de vijfde °nde aan de kant parkeren

de Stem | 1987 | | pagina 12