ruttcnen Weerman Willy ONTSNAPTE DE STEM a 'Neeltje Jans moet rijke natuur krijgen' ZEEUWSE STICHTING VINDT VERDERE UITBOUW MEER DAN NODIG 4 Brand hotel Knokke aangestoken Inbrekers horen 2,5 jaar gevangenis eisen middelburg - Het gaat met goed met de Koninkliike ere-penning voor Geduld Overwint RON JK 'K W'L 601 ABONNEM0,T0P 06 KHANT voofl M'N EIGEN STUK VAN NEDERLAND DUIi De eerste 2 weken ontvang ik de krant gratis Pas daarna betaal Ik Hond richt bloedbad aan Verdachte van moord blijft in voorarrest JE HAD'TKUNNEN LEZEN IN.. van der Veldt P n ■pn ster LPG-inbouw Ascona Autopa ZATERDAG 27 JUNI 1987 STICHTING HET ZEEUWS LANDSCHAP MAAKT INRICHTINGSPLAN GRD ies. BMW Mercedes Peugeot Terneuzen Hoog gewonde vrouw buiten levensgevaar dj Reliant Ria't0J 'Frank moet op Zeeuwse veren worden geaccepteerd' Jongelui richten voor 50 mille schade aan at it. meer per ongeluk it voldoende is af- mpje. nt u graag in zijn /pes Siemens for- l ook de mogelijk- tnovens onder uw n braden laat hij >ver, het verlenen ladwerkelijke ser- aren een persoon- t 2710 '8.000 km. 6/86 vr.pr 14.501 46 000 km. 11 /83 vr.pr. 9.500.- >K gek. bj.'79 vr.pr9.2S le '80 vr.pr. 1.950,- pr.n.o.l.k. i 39 Heerle, tel. 01658-2991 in na inemen. st voor in auto huren, iordelig ze auto 12 mnd in vast- Zeer talloze in types >95. er dag I. btw, en arleven. 95. kunt u ar ook ïn een iet. >95. J.M. van Dorst, Antwerp, straat 267, Putte, tel. 01645-2665 ot 01670-63840. LPG-installatie corep gemonteerd 1350i'uL Infra-rood afstelling. uitleenauto. Meest voo mende revisieverdaw en carburatorsW* voorradig. te koop wegens OlTlSN 4 breda personenwagens 076 - 653950 bedrijfswagens 076 - 877850 DE STEM VAN ZEELAND T27 Van onze verslaggever GOES - Als Neeltje Jans, voormalig werkeiland in de Oosterscheldemonding, een toeristische attractie wordt, is rap een inrich tingsplan nodig voor een bijbehorend natuurge bied. De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) mist zo'n plan in de aanbevelingen, die onder meer de projectgroep Neeltje Jans onlangs deed. In een brief aan GS van Zeeland attendeert de ZMF op twee instanties die gespe cialiseerd en graag bereid zijn om de natuur van Neeltje Jans te verrijken. Dat zijn de stichting Het Zeeuwse Landschap en de Vereniging tot Behoud van Natuurmo- mumenten. Zij broeden zelfs al op een leuk plannetje, dat ze binnenkort aan GS zullen aanbieden. Woordvoerder Ron Brou wer van Het Zeeuwse Land schap beaamt dat „We wil len zoveel mogelijk een na tuurlijke ontwikkeling van het gebied," zegt hij. De vor ming van inlagen, schor en duin is daar een onderdeel van. Het natuurgebied wordt volgens hem toegankelijk voor het publiek. Brouwer gelooft niet dat dat nadelig is voor de ont wikkeling van de natuur. „Er zit een drempel in, in de vorm van entreeheffing, en je kunt het publiek ook een beetje begeleiden, bijvoor beeld door routes uit te zet ten." In de brief aan GS is de Milieufederatie daar overi gens wat terughoudender over. Een wandel verbinding met de plaat Neeltje Jans zou er volgens de ZMF niet mo gen komen. Vogels en zee honden daar moeten met rust worden gelaten. Ook wijst de federatie, die in het algemeen het inrichtingsplan van Louis van Gasteren toe juicht, op het gevaar van toe nemend verkeer. De ZMF wijst uitbreiding van het be staande wegennet op Wal cheren en Schouwen-Duive- land van de hand, omdat die gebieden toch al overvol zit ten. Emancipatie op laag pitje' Van onze verslaggever Er is te veel werk voor te weinig beroepskrachten, de kinderopvang laat zeer te wensen over en de Zeeuwse gemeenten ontlopen hun verantwoordelijkheid, aldus de Stichting Vrouwenemancipatie Zeeland (SVEZ) in haar jaarverslag. De stichting zelf kampt bij voorbeeld met een nijpend te kort aan vrouwkracht. „De vraag naar informatie, onder steuning en ontwikkeling is veel groter dan het aanbod dat de SVEZ kan leveren," aldus het jaarverslag. Dat probleem doet zich te meer gelden omdat in Zeeland andere steunfunc ties op het gebied van vrou wenemancipatie niet voorhan den zijn. „Ook met de algemene voor waarden waaronder vrouwen emancipatie tot bloei kan ko men, is het in Zeeland droevig gesteld," schrijft de stichting roest ed. Tel. digheden, Opel Ascon S automaat, 5 drs. uil»-" aug. 1985, slechts u, km., i.st.v.nw. J 1U'-1 beneden nw.prijs- 01100-14909 na 18W; Te koop gebruikte delen van alle type" Garagebedrijf C. Sct1! wen, TeteringseaijK Breda, tel. 076-21491» Van onze verslaggever KNOKKE (B) - Het parket van Brugge vermoedt zeer sterk dat de brand in het hotel 'La Réserve' in Knokke is aangestoken. Een deskundige stelde gisteren vast dat het vuur niet, zoals aanvankelijk werd gedacht, ontstond in een open houten kast maar in een gesloten bagageruimte. brand ontstond dinsdag middag en veroorzaakte zeer grote schade. Al de honderd gasten moesten ergens anders worden ondergebracht. Drie gasten liepen verwondingen op. De bagageruimte bevindt pch op de eerste verdieping en fat om kledij en bagage van hotelgasten te bewaren als ze enkele dagen weg zijn. De rijkswacht is intussen bezig met een uitgebreid verhoor van het personeel van het hotel. verder. De wankele positie van kinderopvangvoorzieningen en het twijfelachtige beleid van gemeenten dienen als voor beeld. De stichting vindt wel dat zij erin geslaagd is om nieuwe ini tiatieven tot ontwikkeling te brengen en ook zo haar be staansrecht heeft bewezen. Er blijkt uit haar bezigheden ech ter ook, aldus het jaarverslag 'dat de wens van een verdere uitbouw van emancipatievoor zieningen zeer terecht is'. De stichting is overigens zeer pessimistisch over de emanci patorische activiteiten in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Er is daar eerder sprake van een pas op de plaats of zelfs een lichte achteruitgang, dan dat er vor deringen worden geboekt. De gemeenten voeren er geen emancipatiebeleid en erkennen de fundamentele achterstand van vrouwen niet. Vooral het emancipatiebeleid van de gemeente Terneuzen - 'of juist het ontbreken daar van'- bezorgt de stiching han denvol werk. Het bijna stelsel matig afwijzen van subsidie verzoeken zit de vrouwen zeer hoog. Aan de staatssecretaris is dan ook gevraagd te onder zoeken hoe de onwerkbare si tuatie voor vrouwen(groepen) in Terneuzen ongedaan kan worden gemaakt. Men wijst er ook op dat de emancipatiecommissie in Ter neuzen de laatste jaren op een laag pitje staat en dat vele ad viezen door het gemeentebe stuur naast zich neergelegd zijn. Het resultaat is een drei gende opheffing, waarop door de vrouwen inmiddels tegenac tie is ondernomen. Vreugde om de koninklijke erepenning. Rechts loco-burgemeester Thomaes met Corijn van de 150-jarige muziekvereni ging Geduld Overwint - foto de stem cor j de boer Ofld Van onze verslaggever TERHOLE - Een mevrouw uit Terhole is door haar hond aangevallen en zwaar toegetakeld naar het ziekenhuis in Terneuzen gebracht. De vrouw verkeert nu buiten levensgevaar. De hond, een kruising assen een Groenendaler en een ander soort grote hond, is door de merenarts afgemaakt. Het bloedbad, zoals de politie het noemde, werd vorige zaterdag j! aangericht, maar werd gisteren pas bekend. Het gebeurde toen mevrouw S. haar twee vechtende honden uit elkaar wilde halen. e grootste hond richtte zijn agressie daarop op zijn bazin en ging aar te lijf. Het dolgeworden dier sleurde mevrouw S. uit de wo- ng naar buiten. Gelukkig was daar buurman P. de K. snel ter aatse. Die mepte met gevaar voor eigen leven de hond met een Wren staaf op een afstandje, waardoor het slachtoffer ontzet *on worden. rri<'t K^eWOnde mevrouw, die heel wat bloed had verloren, werd t bijtwonden over haar hele lichaam naar de intensive care-af- v lng ln Het ziekenhuis te Terneuzen gebracht. Ze is nu buiten le- Verwacht wordt dat het nog geruime tijd zal duren Van onze correspondent IJZENDIJKE - Voorzitter Hans Co rijn van de muziekvereniging Geduld Overwint, kreeg gisteravond in een bomvolle hal van de familie Ver- straeten uit handen van loco-burge meester J. Thomaes een koninklijke ere-penning uitgereikt in verband met het 150-jarig jubileum. Hieraan voorafgaand had het artillerie trompetterkorps een imponerend optre den verzorgd, hetgeen door de vele hon derden aanwezigen zeer werd gewaar deerd. Jeugdlid Martijn de Wilde had bloemen voor kapelmeester Hendriks. „Aan deze viering zijn vele jubilea voor afgegaan", aldus loco-burgemeester Tho maes. „Er is er echter geen een op deze wijze gevierd. Twee jaar geleden kwa men jullie met ambitieuze plannen, waarvan wij dachten dat krijgen ze nooit voor elkaar. Tot ieders verbazing hebben jullie het toch maar gemaakt. De leef baarheid van het dorp is daarmee ge diend". Na de uitreiking verzorgden muziek vereniging Geduld Overwint, samen met het trompetterkorps, een gezamenlijk op treden onder leiding van George Clauws, dirigent van de jubilerende vereniging. Na de pauze vertrokken de toeschou wers en het trompetterkorps richting Marktplein, waar dan nog een show-op treden, ontworpen door wachtmeester De Winter, werd verzorgd. Aansluitend was er dan nog een taptoe, die traditiegetrouw besloten werd met het Wilhelmus. De presentatie van deze geslaagde avond was in handen van Max Hendrikse. - foto de stem /corj. 0e boer ze van haar verwondingen is hersteld. (ADVERTENTIE) voor motorrijl>e,j 12.000 km gerede"' nieuwste model, voering. Inl. 08385-2'" Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel 04257-9264 of 9364 Van onze correspondente MIDDELBURG - Tegen twee leden van een bende die eind vorig jaar en begin dit jaar in Zeeuwsch- Vlaanderen voor tiendui zenden guldens (geld, goe deren en geldwaardige pa pieren) buit maakten, is vrijdag voor de rechtbank in Middelburg een gevange nisstraf geëist van 2% jaar. De bende, die in wisselende combinatie opereerde, had het vooral gemunt op grotere be drijven en instellingen, waar bij de 32-jarige P. van V. uit Sas van Gent meestal optrad als 'brandkastenspecialist', daarbij ter zijde gestaan door I zijn maat P.P. (25) uit Oost burg. Vier feiten uit de lange lijst van delicten waren het tweetal ten laste gelegd. Zo werd in de nacht van 1 op 2 december in Aardenburg een bedrijfspand aan de Vlasschaard bezocht, waar de buit ondermeer een grote hoeveelheid bedrijfskle ding (bestemd voor de PTT) omvatte. In dezelfde plaats werd op 4 december uit een be drijf aan de Peurssenstraat een partij drank en sigaretten ge stolen met een totale waarde van 15.247. De veronderstelling van de inbrekers dat de bezoekers aan het recreatiepark Schoneveld in Oostburg rond Kerstmis waarschijnlijk wel veel geld achter gelaten zouden hebben, bleek juist: in de nacht van 28 op 29 december werd de kluis in het bedrijfsgebouw van het park opengebroken waarna de bende er met de inhoud 50.000) vandoor ging. Dezelfde veronderstelling leidde in de nacht van 11 op 12 januari tot een bezoek aan de Vlaanderenhal in Sas van Gent, waar André Hazes even- tevoren de kluis had 'volgezon- gen'. Met deze brandkast had 'specialist' Van V. overigens meer overigens meer moeite: de kast was met geen mogelijk heid open te krijgen en ten slotte werd het gevaarte op een koffiekarretje gezet en naar de buiten wachtende auto gezeuld. Via twee bankjes uit de kan tine die als 'glijbaan' moesten dienen, kregen de krakers het ding tenslotte in de achterbak van de auto, die daarbij zwaar door de assen zakte. Verbaasde vroege buspassagiers zagen vervolgens hoe de auto bon kend over de keien voorbij reed. Later lukte het de man nen toch de kluis open te bre ken, waarna die van de inhoud 31.000 aan geld en geldwaar dige papieren) werd ontdaan en tenslotte in het kanaal ge dumpt. Beide verdachten bekenden hun aandeel in de zaken, ter wijl P (die eerder nauwelijks problemen met justitie had ge had) tegenover de politie had toegegeven in de periode maart '86 tot maart '87 in totaal bij zo'n twintig strafbare feiten betrokken te zijn geweest. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. vrouwenemancipatie in Zeeland. J r Eindelijk! De meest koude en natte junimaand sinds 1927 neemt toch afscheid van ons met droog, warm en vooral zon nig weer. Het leek er gisteravond nog niet op, maar lang zaam bereikt ons een hogedrukgebied via Frankrijk, dat de bevrijding gaat brengen. Vandaag al meer zon dan de afge lopen 26 junidagen, nu kan een bui ons misschien nog herin neren aan de voorbije periode, maar die kans is toch klein. Vandaag redelijk zonnig, wind uit zuidelijke richtingen, waarbij de thermometers de 20 graden-grens bereiken. Op sommige plaatsen wordt die grens zelfs gepasseerd. Morgen breekt de zomer volledig door. Volop zon, weinig wind en we koesteren ons dan in een temperatuur van 23 tot 26 graden. Het hogedrukgebied blijft nog even bij ons. Zeker tot woens dag, dan kan een onweersbui het weergenot even vergallen, maar het blijft ook de rest van de week goed. Hoewel de temperatuur- en neerslagcijfers voor juni nog niet compleet zijn, kunnen we u nu al vertellen dat op som mige plaatsen 130 tot 140 mm regen is gevallen. Toch minder dan in 1927 toen gemiddeld in Zeeland 135 mm werd afge tapt. Dit is de negende natte en koude junimaand sinds de eeuwwisseling. Overigens is er nog een opmerkelijk feit te melden. Tussen de laatste winterse dag in maart en de eerste zomerse dag in april lagen precies 52 dagen. Tussen de eerste zomerse dag en vandaag op het moment dat het weer een stuk gaat ver beteren, liggen eveneens 52 dagen. Zou dat toeval zijn? Opmerkelijk bij de huidige ontwikkeling is de versnelde op warming van de hogere luchtlagen, donderdag lag het vries punt nog op ruim 5000 meter, maar die grens verschuift langzaam naar grotere hoogten. Omerkelijk is wel dat Rea ding bij Londen iets voorzichtiger is met de verwachtingen. Het Duitse Offenbach is, wat onze streken betreft, veel opti mistischer. Zo is de onweersverwachting na woensdag ook van Reading afkomstig. Op 14 juni, de zondag dat het bij ons ook redelijk was met 18 graden, meldde Tripolis 47 graden. Tijd voor de spreuken, via de volksweerkunde: Is juni koud en nat, de boer zijn por temonnee is plat. Of: Was Sint-Petrus (29 juni) een visser, Sint-Medarus (8 juni) een grote pisser. Van onze correspondent TERNEUZEN - De gisteren voor de rechter commissaris in Middelburg van moord op Helena Merdonca verdachte 24- jarige Marokaan A. B. blijft in voorarrest. Dit is voor een periode van zes dagen. Daarna zal opnieuw wor den beslist over zijn lot. Het onderzoek door de politie leverde ver der ook gisteren geen nadere aanknopingspunten op. De ver moorde vrouw werd gistermorgen in Terneuzen begraven. DEN HAAG (ANP) - CDA- kamerlid Hennekam heeft er bij de staatssecretaris van economische zaken, Evenhuis, voor gepleit dat de Zeeuwse pontveren de Belgische frank als betaal middel accepteren. In schriftelijke vragen aan Evenhuis herinnert het kamer lid eraan dat hij deze kwestie al eerder aan de orde heeft ge steld. Toen is toegezegd dat overleg zou plaatsvinden met het pro vinciaal bestuur van Zeeland, aldus Hennekam. Hij wil weten of dat overleg inderdaad heeft plaats gehad en wat het heeft opgeleverd. Als er geen rege ling kan worden getroffen komt de door de Nederlandse regering hoog in het vaandel geschreven promotie van de Benelux-gedachte volgens de CDA'er in een vreemd daglicht te staan. Van onze correspondent GOES - Drie jongens van twaalf jaar hebben donder dag aan enkele nieuwbouw woningen in de Goese pol der een schade veroorzaakt van ongeveer 50.000 gulden. Volgens de politie leek het er wel op dat in een der woningen een tornado was geweest. Met gebruikmaking van een bijl was heel wat sanitair vernield. In een woning was zelfs een ge heel keukenblok vernield. Als motief van hun daad konden de knapen slechts zeggen dat het bouwterrein vroeger een speel weide was geweest, die nu voor hen niet meer als zodanig bruikbaar was. Door de aange richte vernielingen komt het opleveringstermijn van de wo ningen -over veertien dagen zouden ze klaar zijn- danig in gevaar, aldus de politie. (ADVERTENTIE) LEEUW GEZOCHT? DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND Maand per automatische afschrijving a d 23.20 Kwartaal per acceptgirokaart ad (69.75 Kwartaal per automatische afschrijving ad f 67.95 (Voorkeur aankruisen) Naam i Adres Postcode Tel Bank- of gironummer Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem Antwoorder 112, 4800 VB Breda J f f

de Stem | 1987 | | pagina 17