ieeuwse Bibliotheek vreest forse bezuinigingen i Nautisch onderwijs blijft Geen nieuwe CAO bij Zuid-Chemie Zeeuwse Dag van het Paard in Serooskerke [COMITÉ VAN ONRUST' OPGERICHT VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Fransen trekken hele dag op met Sassenaren Op dit ogenblik 250 aanmeldingen voor 'Zeeuwind' Stuurloze anker naar erneuzen ;esleept Sportduiker vindt mijn in Grevelingen Hotelbrand in Knokke AUTOGLASSERVICE DONDERDAG 25 JUNI 1987 T27 ERNEUZEN - Een 'Comité van Onrust', gefor- leerd uit de vier heemkundige kringen in eeuwsch-Vlaanderen, luidt de noodklok over de «stand waarin veel gemeente-archieven in miwsch-Vlaanderen verkeren. Lof Aandacht en geld Vlissinger bij explosie in woning zwaar gewond ZEELAND KRUGT EEN VAN DE NIEUWE OPLEIDINGEN ra EERSTE MOLEN DIT JAAR GEREED Denemarken TWEEDE RONDE IN SEPTEMBER Clubweekend in Nieuwvliet A5i /PAG-.HACHT.- /tl( WEEKEND- - t l/sERt'lCH Sptirvild 5 Bradi 076-225577 REEDS 10 JAAR Alia autoruiten Glas In rubber op maal Geleegd en gehard Perspex en lexen Auto-slerm Aluminium schuiframen J. Virwrli 198 RooUldlll 01650-68811 DE STEM VAN ZEELAND L onze verslaggever jjDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg [iet een bezuiniging van enkele tonnen als een donderwolk ,pzich af komen. [iade vorig jaar doorgevoerde reorganisatie is het volgens direc- ■jiur A. de Visser onmogelijk 'nog verdere doelmatigheid in het bi- lliotheekapparaat na te streven zonder daarbij de kwaliteit van Ie dienstverlening aan te tasten'. De Visser wacht niet tot Gedeputeerde Staten officiéél hun be- Wgingsplannen naar buiten brengen. De Zeeuwse Bieb gaat er lal vanuit dat de provincie volgend jaar enkele tonnen wil ha len bij het provinciale bibliotheekwerk, dat in de Middelburgse iistelling is geconcentreerd. De directeur bestrijdt met klem dat de bibliotheken in Zeeland al jaren de dans der bezuinigingen zijn ontsprongen. De provin ciale bijdrage verminderde weliswaar niet, maar het rijk kort sinds 1983 maar liefst twintig procent. De consequenties daarvan werken nu nog door. Het personeelsbestand van de bij de Zeeuwse Bieb aangesloten vestigingen liep terug van 123 in 1983 naar 107 nu. In dezelfde periode nam de hoeveelheid werk drastisch toe, on der meer door de totstandkoming van de Zeeuwse Bibliotheek. Een bredere dienstverlening, langere openingstijden en een sterke stijging van het gebruik waren het gevolg. Deze werkverzwaring, gevoegd bij de rijksbezuinigingen, leidde vorig jaar al tot een re organisatie. Een tweede kan de bieb nu niet meer hebben zonder de dienstverlening in gevaar te brengen. De staf heeft zich wel al over die mogelijkheid gebogen, maar kwam niet verder dan een besparing op de huisvestingskosten en een verhoging van inkomsten door bij het publiek meer kosten in rekening te brengen. De Visser weigert voorlopig om te bezuini gen op de aanschaf van boeken, want 'de collectievorming is de basis van de bibliotheekdienstverlening'. Het stemt hem zeer be zorgd dat 'in het uiterst doelmatige nieuwe bibliotheekgebouw straks slechts een zeer beperkte dienstverlening mogelijk zou zijn'. „De stimulerende werking van de Zeeuwse Bibliotheek voor tal van culturele en educatieve instellingen dreigt hiermee plaats te moeten maken voor een bekrompen soort bibliotheekwerk," aldus de reactie van directeur De Visser, die en passant ook bezorgdheid uitspreekt over de voorgenomen bezuinigingsoperatie voor de Technische Bibliotheek in Vlissingen. I Alarm voor de archieven innenkort neemt het comité contact op met de gemeen- ibesturen om hiervoor de aandacht te vragen. Mgens de heemkundigen zijn belabberde toestanden bij i aantal archieven ('er zijn gemeenten met voorbeel- e archieven') alleen op te anten, o qc n, 2 stuks J.Jj in deze advertentie Kunt u in kopen, behalve de artikelen irtjes bij staan. Die artikelen jpen m AH winkels waar één ip de deur staat Reclame- ran donderdag 25 t/m il a.s. 'oorraad strekt r in winkels meteen ellng 'monze verslaggever ERNEUZEN - Twee sleep- oten van de firma Multra kip hebben gisteren de inker 'Sinjoor' uit Antwer- ;n naar het Noorddok in meuzen gebracht. Belgische tanker, 1171 ton it en geladen met gasolie, ig op de Westerschelde bo en Terneuzen te kampen met nachinepech. Op de 'Sinjoor' ierkte niets meer. De sleper Multratuc 4 was eerste ter plaatse en kreeg iter hulp van de Oregon. Zij eepten het stuurloze schip het Noorddok in Terneu- MIDDELBURG (ANP) - fen sportduiker heeft 'oensdagmiddag een mijn jevonden op de bodem van leGrevelingen. lij bracht direct Rijkswater- laat op de hoogte, die de Mijn- ïruimingsdienst inschakelde. ai mijn zal donderdag onscha- «ijk worden gemaakt. Volgens een woordvoerder ,an Rijkswaterstaat lag de "ijh bij de ontdekking op 3,5 «eter diepte in de buurt van de 'aven Den Osse, aan de noord- ant van Schouwen Duiveland. - mijnopruimingsdienst was '<*nsdag nog niet in staat de xplosiekracht van de mijn te «Palen. De mijn is waar- zinlijk in de Tweede We- oorlog gelegd, toen de Gre- el'hgen nog in open verbin- "ng met de zee stond. Donderdag wordt het zand ,®<j de mijn verder verwij fd en zal de bom voor nader Verzoek naar ondieper water «den gebracht. Indien de j'ln nog in goede staat is, zal "J op de wal worden gedemon- ®d- Is dat niet het geval, dan °fdt de mijn tot ontploffing «bracht in het midden van het Deer, Volgens de woordvoerder n Rijkswaterstaat is het voor ,w eerst dat een sportduiker in «uwse wateren een mijn ■nat. In de loop der jaren zijn regelmatig mijnen ontdekt Braaf- en baggerwerk voor Deltawerken, onlangs nog b de aanleg van spuika. dij Bath op Zuid-Beve- aldus de woordvoerder. - i ï5.at :SfiÉftf heffen wanneer zo snel moge lijk archivarissen worden aan gesteld. Hierbij denkt men aan een driedeling van Zeeuwsch- Vlaanderen: Oost, Midden en West, die ieder een eigen archi varis moeten hebben. „De meeste gemeente-ar chieven zijn er slecht aan toe. Ze zijn ongeordend, zelfs rom melig. Zo is het archief van Oostburg een Augiasstal, veel ligt er vochtig en vuil bij, kost bare stukken dreigen verloren te gaan. Het archief van Sluis ligt in een container, er zijn do zen met stukken kwijt. Het is een beschamende toestand", zo concludeerden de heemkundi gen tijdens een onlangs gehou den vergadering. Veel lof had men overigens voor de achieven van Hulst, Axel en Aardenburg. „Een ge brek aan tijd en belangstelling van de gemeentesecretarissen valt bijna overal op, maar ze zijn volgens de wet wel aan sprakelijk", zo werd gesteld. Het verdriet de heemkundi gen dat de archieven in het al gemeen zo ontoegankelijk zij a Stamboom-onderzoekers stui ten op 'gesloten deuren' en veel studenten vinden niet wat ze zoeken omdat Inventarissen ontbreken. Het comité zegt er verbaasd over te zijn dat verschillende colleges van B en W 'niets doen'. „Zouden de gemeentera den op de hoogte zijn van deze vaak trieste toestanden dan zouden ze zeker de onrust van het comité begrijpen". Veel Zeeuwsvlaams archief materiaal ligt momenteel in kluizen in Middelburg. „Met lede ogen zien wij dat daar naar toe verdwijnen, ander zijds moeten we er dankbaar voor zijn, want daar ligt het beter dan in onze vochtige kel ders, tochtige zolders of oude containers. Mocht het de ge meentebesturen ernst worden en wil men orde op zaken stel len door een stel enthousiaste archivarissen hier naar toe te halen dan zou niet alleen wat wij thans hebben gereed wor den en weer bruikbaar zijn voor iedereen, néén, we zouden een goede kans maken onze ar chieven te verrijken en aan te vullen met wat nu in Middel burg ligt". De heemkundige kringen drin gen er bij de gemeentebesturen op aan aandacht en geld te be steden aan iets, waarop volgens hen de inwoners recht hebben: toegang tot goed geordende ar chieven, die een inventarislij t bezitten en bemand zijn met geschoold personeel. Als voor beeld wijzen zij naar Axel en Hulst, die al sinds jaren een ar chivaris in dienst hebben met het gevolg dat die archieven voorbeeldig zijn. Diezelfde ar chivaris houdt ook toezicht op kundige amateurs zoals in Sas van Gent, waar je volgens de heemkundigen het archief voor je ogen ziet verbeteren. En wat een enthousiaste gemeentese cretaris vermag is dagelijks te zien in Aardenburg. Drie streekarchivarissen zouden er ook voor kunnen zor gen dat thans in Middelburg rustende archieven van diverse Zeeuwsvlaamse polders weer terug naar eigen streek komen. Het internationale gezelschap in actie in De Vlaanderen - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze verslaggever SAS VAN GENT - Sas van Gent kreeg gisteren voor de zevende keer bezoek van een delegatie uit het Franse plaatsje Belle waarmee Sas sinds 1978 vriendschappelijke ban den onderhoudt. De Fransen trokken gisteren een hele dag met een groep kinderen van de Nijverheids school op. De uitwisseling kreeg een omcieel karakter op het moment dat burge meester J. van Rest de groep kinderen op het stadhuis ont ving. Ze noemde de uitwisse ling een fijne zaak. „Sas heeft sinds september 1978 een stedeband met Belle. Het is goed om van beide kanten over de grens te kij ken want de wereld is groter dan Sas en Belle", sprak me vrouw Van Rest haar gehoor in het Nederlands toe. Haar woorden werden door een le raar Nederlands aan Franse zijde vertaald. Zij zag in de uitwisseling een mogelijkheid om meer begrip en waardering voor eikaars levenstijl te kweken. „Dit soort ontmoetingen zul len leiden tot waardering over en weer en tot onder linge vriendschap", aldus me vrouw Van Rest. De kinderen hadden giste ren een druk programma af te werken. Na de ontvangst op het stadhuis werd op de Nijverheidsschool de lunch gebruikt. Daarna maakten beide partijen zich op voor een sportieve ontmoeting in De Vlaanderenhal. Na een korte wandeling door het stadsgedeelte, een drankje en een hapje, gingen de kinderen weer terug naar Frankrijk. Zaterdag is er op nieuw bezoek uit Belle. Een zestal kinderen die Neder lands op school volgen, wor den tijdelijk bij gastgezinnen ondergebracht om het ge leerde in de praktijk te bren gen. Van onze correspondent VLISSINGEN - Bij een ex plosie in zijn woning aan de Edisonstraat te Vlissingen is de 63-jarige A.S. zwaar gewond. Hij is per ambulance overge bracht naar het Dijkzigt zie kenhuis te Rotterdam. Door de luchtdruk werden vrijwel alle ramen en deuren van de wo ning vernield. De oorzaak van de explosie is niet bekend. De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) en de recherche stellen een onderzoek in. De explosie deed zich voor in een kamer waarin S. tal van antieke wapens en bijbeho rende munitie en patronen heeft. De man heeft daarvoor een vergunning en beschikt volgens de politie over de no dige kennis en ervaring met deze wapens. Wat er gisteren omstreeks 11 uur toch is misge gaan, blijft vooralsnog een raadsel. Van onze verslaggever KNOKKE (B) - Hotel La Réserve in Knokke is dins dagavond ernstig bescha digd door brand. Van de honderd gasten raakten er drie gewond, waaronder een Engelse vrouw ernstig. De schade wordt rond de één mil joen gulden geschat. De brand ontstond om streeks 18.00 uur in een kamer op de tweede verdieping. Toen de gasten te horen kregen dat ze zo snel mogelijk moesten vertrekken, brak paniek uit. Sommigen probeerden zelfs door de ramen te springen. Het gelukte de brandweer en het personeel echter om iedereen snel uit het hotel te halen. De brandweer had in korte tijd de brand onder controle, 's Avonds werd echter weer alarm gegeven. Er was op nieuw een brandhaard ontdekt. Hoe de brand onstond, is nog steeds onbekend. Van onze verslaggever VLISSINGEN - Zeeland krijgt een van de vier nieuwe scholen die opleiden tot Middelbaar Maritiem Officier. Bezitters van het diploma van deze nieuwe driejarige oplei ding kunnen onder meer als gezagvoerder bij de Kleine Handelsvaart (KHV) met sche pen tot 6.000 ton aan de slag, of als derde stuurman bij de Grote Handelsvaart. Daar naast biedt het diploma een doorstroom-mogelijkheid naar het hoger beroepsonderwijs. Dat Zeeland - naast Delfzijl, Rotterdam en IJmuiden - deze nieuwe opleiding krijgt is te danken aan een fusie van de besturen van het middelbaar onderwijs aan het Maritiem Instituut en de School voor Scheepswerktuigkundigen De Wellinge in Middelburg. Per 1 januari 1990 zullen vervolgens de scholen zelf fuseren met als vestigingsplaats Vlissingen. Tot nu toe hielden in Neder land 16 scholen zich bezig met een middelbare nautische op leiding. Gedwongen door de bezuinigingen is al geruime tijd overlegd in de Algemene Besturenbond over een nieuw spreidingsplan nautisch onder wijs, dat de goedkeuring van het ministerie kon verkrijgen. Invoering van dit spreidings plan betekende een fusie en (soms) opheffing van bestaande scholen. Een Middelbaar Maritiem Officier is stuurman en werk tuigkundige tegelijk. Om tot de school te worden toegelaten moet men een mavo-diploma met wis- en natuurkunde op D-niveau kunnen overleggen. Het nieuwe project in Zeeland is van beperkte omvang, er mo gen gedurende drie jaar niet meer dan dertig eerstejaars worden toegelaten en die zijn voor het nieuwe studiejaar al ingeschreven. Wel is er, zo werd gisteren meegedeeld, nog een aantal plaatsen beschik baar voor de opleiding Scheepswerktuigkundige A en Algemeen Operationeel Tech nicus. Het ministerie heeft voor de nieuwe opleidingen twee mil joen gulden beschikbaar ge steld voor de aanschaf van nieuwe technologieën. Zo krijgt men in Vlissingen straks de be schikking over onder meer een video-plotter en een dieselmo tor-simulator. Van onze verslaggever GOES - Zo'n 250 Zeeuwen hebben tot nu toe belangstelling getoond voor de begin dit jaar opgerichte vereniging Zeeuwind, die in de provincie windmolens van de grond wil krijgen. Een kleine honderd mensen gaf zich daad werkelijk op als lid. Toch denkt de vereni ging nog dit jaar vijf honderd tot duizend le den te kunnen inschrij ven. Ook gaat Zeeuwind er nog steeds vanuit dit jaar de eerste molen te kunnen plaatsen. Bath op Zuid-Beveland is de eerstaangewezen plaats. De leden konden gis teren een en ander ver nemen op een vergade ring in de Prins van Oranje in Goes, waar onder meer de begroting voor 1987 aan de orde kwam. De vereniging, die daartoe samenwerkt met de PZEM, wil in Zeeland een aantal klei nere molens gaan ex ploiteren. Voorlopig gaat men uit van molens met een vermogen van 75 kilowatt, genoeg om 150 leden van stroom te voorzien. De leden betalen een tientje contributie. Als er genoeg aanmeldingen komen, is volgens Zeeu wind een rendabele ex ploitatie van windmo lens haalbaar. De aan loopkosten en de kosten van de ledenwerving zorgen er dit jaar voor dat een tekort van 7200 gulden ontstaat op de begroting, bij een leden tal van vijfhonderd. De molenopbrengst moet dat in volgende jaren goedmaken. Eén windmolen van 75 kilowatt van Neder landse makelij vergt een investering van 170.000 gulden. Na aftrek van premies blijft echter maar 73.000 gulden over. De exploitatie kost jaar lijks vijftien mille en brengt er bijna negen tien op. Zeeuwind gaat daarbij uit van de hui dige elektriciteitsprijs. Voorbeeld voor de Zeeuwse vereniging is Denemarken, waar windenergie al op grote schaal wordt toegepast. Over een vergelijking van het windmolenge- bruik in Nederland en Denemarken kregen de leden gisteren dan ook een diapresentatie te zien. Van onze verslaggever SAS VAN GENT - Leden van de Industriebond FNV, werkzaam bij Zuid-Chemie, gaan niet akkoord met het eindbod van de directie met betrekking tot een nieuwe CAO. Tijdens twee bijeenkomsten dinsdagavond, waarvoor de be langstelling 'matig' was, kreeg districtsbestuurder Hans Veg- ting opdracht in september een tweede onderhandelingsronde over een nieuw contract aan te gaan. „De mensen zijn teneergesla- gen dat de directie niet verder blijkt te willen. Men is vooral teleurgesteld dat er geen ver dere invulling is gegegeven aan arbeidsduurverkorting". De FNV-leden zijn bereid in september een CAO voor lan gere duur aan de orde te stel len. „Arbeidsduurverkorting, waarvoor twee jaar geleden de intentie werd uitgesproken, zal hierbij wel een belangrijk on derdeel zijn", aldus Vegting. Gesproken moet ook worden over de zogenaamde flexibele arbeidstijd. Sinds enige tijd be ginnen bepaalde mensen bij het bedrijf vroeger omdat dit de produktie ten goede zou komen. De FNV-leden betwijfelen dit en denken dat de directie hier bij eigenlijk een stokpaardje berijdt. „Er zijn andere metho den te bedenken", aldus Veg ting. „De mensen zijn bereid desnoods roosters van negen uur te draaien. De directie moet in september maar eens aantonen dat de voorgestane flexibiliteit zijn vruchten echt afwerpt. Onze leden betwijfe len dat". Van onze verslaggever Van onze medewerker SEROOSKERKE - Op de terreinen van manege De Een dracht aan de Rijkebuurtweg in Serooskerke op Walche ren wordt zaterdag 27 juni voor de achttiende keer in succesie de Zeeuwse Dag van het Paard gehouden. Alle samenwerkende stamboe- ken houden 's morgens hun keuringen aan de hand (exte rieure keuringen) vanaf negen uur. De verschillende rassen zijn Shetlandpony's, Fjorden- paarden, trekparden, New Fo rest Pony's, Welshpony's, Ap- paloosapaarden, Haflinger- paarden, Friese paarden en NRPS (Nederlands Rijpaarden en Pony Stamboek). De stamboeken nemen in het middagprogramma deel aan de demonstraties. De Zeeuwse Dag van het Paard is jaarlijks goed voor zo'n 6.00 tot 7.000 paarden- en ponyliefhebbers. Het programma ziet er als volgt uit: Vanaf 09.0 uur keu ringen aan de hand, dressuur- wedstrijden van enige stam boeken en start springwed- strijden en menwedstrijden. Vanaf 13.00 uur achtereenvol gens springwedstrijden voor pony's en paarden M- en Z- klas, shownummers, trekpaar denconcours aangespannen rij den, caroussel, Fjorden aange spannen rijden, shownummers, voldigenummers gehandicapte en valide kinderen, wagenshow door De Zeeuwse Inspan, défi lé, Haflingers-concours aange spannen rijden, vierspannen- show met aanspaninningen, Forden-stoelendans, trek paarden en vier-, zes-, twaalf- en zestienspan. NIEUWVLIET - Het Kin derclubwerk Nieuwvliet houdt vrijdag 26 en zater dag 27 juni weer het tradi tionele clubweekend. Vrijdagmiddag om 15.30 uur vertrekken zo'n 45 kinderen tussen de drie en vijftien jaar in een lawaaioptocht vanaf het schoolplein naar de boerderij van B. de Hullu. Daarna is er een barbecue en om 19.00 uur verzorgt Piet Brakman een kindershow. Een uur later moeten de kleuters naar huis en de oudere kinde ren kunnen dan deelnemen aan een quiz. De volgende dag gaat de jeugd om 7.30 uur dauwtrappen op het strand. Verdere pro grammapunten zijn een thea tershow, verrassingsspel en vi deofilms. Het slot van het club weekend is om 20.30 uur.

de Stem | 1987 | | pagina 19