L dsand Natuurgebied wordt bedreigd TEPAS Man aangehouden verdacht van Tong en scholvissers moeten vangsten middelen HOENEN Reddingsactie voor speelgoedmuseum in Sint Jansteen moord in Terneuzen 1 BESPARING VAN 15.000 GULDEN OP PROVINCIEBEGROTING VOOR 1988 bij bent! NKLEDING 'KERHEID jacht }vdA: geen gemeentegeld ^or uitbreiding jachthaven Astburg - Bestuur en fractie van de PvdA-Oostburg inden dat de gemeente geen geld beschikbaar mag stel- ten behoeve van de uitbreiding van de Breskense Overleg stelt plan voor K rainme r- V olkerak vast }olitie kan gestolen niet vinden Terneuzen wil havenschap laten betalen voor diensten brandweer DINSDAG 23 JUNI 1987 t27 VEEL GERUCHTEN IN DE BUURT breskens/vlissingen I MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur I haalt een streep door de provinciale emancipatie commissie. Dat levert op de begroting voor 1988 een besparing op van 15.000 gulden. I GS vinden dat de commissie na een nuttige aanlooppe- I node nu best kan worden gemist. ÏERHEID GARANTIE ïzoekkosten paratiekosten, nderdelen 1erneuzen - De Rijkspo- fitie te Water is op zoek Mar getuigen die informa- fe kunnen geven over het forige week in Breskens ge- 'tolen jacht 'Fona'. Subsidies Nota DE ZOMER VAN DE ZWINSTREEK Nestelen Golfterrein Fietstocht Excursie Met gereedschap van Tepas levert U vakwerk foe beste gereedschappen en machinerieën va I hobbyist, vakman en industrie. f Spinveld 31, Breda, 076-214944 DE STEM VAN ZEELAND I van onze verslaggever -Eind deze week, begin vol gende week, verzendt het Ministerie van Landbouw en Visserij brieven naar tong- en scholvissers - die vorig jaar hun individuele vangsthoeveelheden hebben overschreden - om hen er aan te herinneren dat die te veel gevangen hoeveelhe den op hun quotum van 1987 in mindering moeten wor den gebracht. „Er moet als het ware gemid deld worden", aldus een woordvoerder van het ministe rie, die verder zei dat het niet om zulke grote hoeveelheden gaat „Het nationale quotum schol was vorig jaar pas op 19 de cember opgevist en volgens onze gegevens is het quotum tong vorig jaar zelfs niet ge haald. Niettemin zijn er indivi duele vissers die hun hoeveel heden hebben overschreden en die dit dan dit jaar moeten 'in halen'. Die vissers worden daar nu nog eens op geattendeerd", zo werd gisteren in Den Haag gezegd. De brieven van het ministe rie komen volgens de woord voerder niet uit de lucht vallen. „Met het visserijbedrijfsleven is eind vorig jaar hierover al overleg gevoerd. Elke visser weet hoeveel hij vorig jaar ge vangen heeft en of zijn per soonlijk quotum is overschre den. Dat moet dan ingepast worden in zijn visplan voor 1987. Daarop gaan wij de vis sers nog eens attenderen." Berichten dat het ministerie tong- en scholvissers aan de ketting gaat leggen, worden in Den Haag als fabels terzijde geschoven. „Aan de ketting leggen, gebeurt alleen wanneer er overtredingen zijn gecon- staeerd. Dat kunnen wij hier niet zomaar een. twee, drie be palen", aldus de woordvoerder. Hij wist niet te vertellen om hoeveel tong- en scholvissers het precies gaat. 7 ju jEmancipatiecommissie weg ro I van onze verslaggever I De opheffing van de emancipa- I Kommissie is een van de be- I minigingsmaatregelen waar- over Gedeputeerde Staten het ge week tijdens een twee ds conclaaf in Schudde- liKurs eens werden. Net als I Verkeer en Waterstaat - maar ■cat gaat geruislozer - moet de Itiele welzijnssector, zoals be- Itend, volgend jaar 750.000 gul pen inleveren. Het ziet er naar uit dat in- ■stanties als de stichting Zee- lland (die allerlei adviesorganen cultureel en maatschappe lijk terrein overkoepelt), het IZeeuws steunpunt voor kunst- lannige vorming en volwasse neneducatie, en de provinciale Van onze verslaggever - speurtocht naar de daders eeft tot nu toe nog niets opge- Beverd. De 'Fona', een jacht van fe' type 'Nautor', werd gesto- in de nacht van donderdag [;P vrij dag. De 'Fona' is eigen- om van een Belg en heeft een narde van een half miljoen. Stationsstraat 7 A*d d van maandag t m zatcdaj 'je jaar geleden werd het ook al gestolen. Eventuele getuigen kunnen ich in verbinding stellen met leRijkspolitie te Water in Ter- in. Telefoon: 01150-13017. onderwijsraad het meest moe ten bloeden. De verantwoorde lijke gedupteerde E. Maris- Koster kon gisteren de exacte bedragen niet noemen maar zei wel dat ze samen enkele tonnen moeten bezuinigen. Hoe ze dat doen, mogen ze zelf uitmaken. Het provinciebestuur gaat er van uit dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Dat is ook afgesproken met betrek king tot de reorganisatie van het provincieapparaat. „En het is logisch om die lijn door te trekken", aldus mevrouw Ma- ris. Zij betreurt het dat de bezui nigingen niet kunnen wachten tot het aangekondigde doelma tigheidsonderzoek in de wel zijnssector is afgerond. „Je zit zo met een doorkruising, maar ja, die bedragen moeten er vol gend jaar nu eenmaal uitko men". Over het opheffen van de emancipatiecommissie zei ze dat 'we moeten oppassen geen dubbel werk te zitten doen'. De commissie in zijn huidige vorm bestaat sinds 1982 en bestaat uit vrouwen die destijds kon den solliciteren om lid te wor den. Zij dienen GS van advies over emancipatiebeleid. „Ik kan niet zeggen dat die club niet goed werkt, maar het leeu wendeel van het werk bestaat uit het adviseren over subsi dies. En dat wordt op den duur routine, daar kun je zo'n com missie niet voor in stand hou den", aldus de gedeputeerde. Zij wijst er op dat vrouwen nu nog wel degelijk een Zeeuws platform hebben. De Zeeuwse Vrouwenraad biedt de meer traditionele organisaties on derdak, en er is de Stichting Vrouwenemancipatie Zeeland. Bovendien maakt de provincie eindelijk vorderingen met een emancipatienota. Axel oenen 0/0 an onze verslaggever ichthaven. e' mag de gemeente planolo ge medewerking geven. rTe Partij vindt het ook niet dat de gemeente deel i!u?emen aan de Breskense I "'haven Ontwikkelings '«tschappij (BJOM). Het col- «s wil geld steken in deze _«schappij die een haal- Wheidsonderzoek moet uit- Jf naar de kans van slagen de uitbreiding van de ha- itot v*s'e van de PvdA 1 de uitbreiding geheel Particulieren worden ^Pereid en uitgevoerd. Prtelinë n de partij be- donderdag 25 juni het e r,PUnt van bestuur en frac- ais ^n,moeten de leden even- land horen of ze het «d-FUrt vdelen dat bij Cad- »va„ j hoogbouw komt. De p de partij vindt dat tus sen het Strandhotel en het ha ventje gevarieerde hoogbouw mag komen van minimaal 4 en maximaal 8 bouwlagen (25 me ter boven NAP). De afdeling vergadert in café Chez René, aanvang 20.00 uur. Het Zwin, puur natuur. Nog wel - FOTO ARCHIEF DE STEM SLUIS - De Zwinstreek, een na tuurgebied op de grens van Neder land en België, is beroemd om het rijke vogelleven en de paarse bloe menpracht van de lamsoor. Het ge bied kent vele kreken en lage wie- landen, boordevol rietvogels en ganzen, als erfenis van het ingepol derde schor. Het gebied wordt ech ter bedreigd. Aan Nederlandse kant door de opkomst van allerlei recreatieprojecten. Aan de Belgische kant door de plannen om een Zwinbosjes haven en een golfterrein vlak tegen het natuurgebied aan te leggen. Verder worden kleine inbreuken op het milieu gepleegd het afgraven van stukjes dijk en het dempen van kreken. Ook de ruil verkaveling vormt een bedreiging. tie, maar ook naar die van de natuurbe scherming en de landbouw. 't Duumpje verzette zich twee jaar geleden tegen de aanleg van het vakan tiedorp, het Zwindorp, bij Retranche- ment. Volgens oud-voorzitter T. Kramer heeft de komst van dat dorp zeker ge volgen voor het natuurgebied. Het wordt drukker betreden en het is onrus tiger geworden voor de vogels. „Vroeger nesteldenze tot vlak bij de zeedijk. Dat is nu voorbij. Nu gaan ze verder het ge bied in om hun eieren te leggen". De natuurbeschermings-organisaties uit West- en Zeeuwsch-Vlaanderen gaan deze zomer massaal aandacht schenken aan het Zwin. In het Europees jaar van het leefmilieu willen ze aanto nen dat het gebied tussen Knokke, Brugge, Aardenburg en Groede één ont staansgeschiedenis kent en als zodanig als een landschappelijke eenheid be schouwd moet worden. De organisaties, 't Duumpje, de Damse Uilenspiegelvereniging, de Bond Natuurstudie Knokke en de Werkgroep Natuurgidsen Brugge houden gezamen lijke activiteiten, zoals natuurwande lingen, lezingen en een studiedag. Dit alles onder het motto 'Zomer in de Zw instreek'. Het uiteindelijke doel van de vereniging is de bestuurders uit Neder land en België zover te krijgen dat de Zwinstreek beschermd wordt volgens een Benelux-overeenkomst. De organisaties vinden dat er een be heersstructuur moet komen voor het ge bied. De bestuurders moetn niet alleen kijken naar de belangen van de recrea- Vlak naast het natuurgebied, tussen de Zwinvlakte en Knokke, wil de beheers- maatschappij van het gebied een haven aanleggen en tevens zo'n 600 apparte menten bouwen. Die plannen zijn nog niet ver gevorderd maar de natuurbe schermers vinden het een veeg teken dat de plannen er zijn. Onderzoek toont namelijk aan dat ook de randgebieden, rondom de Zwin vlakte, van groot belang zijn voor de na tuur. De maatschappij trok dat lang in twijfel, maar de onderzoeken tonen aan dat de randgebieden, met name de Zwinbosjes, zeer belangrijk zijn. De randgebieden vormen tesamen met de zwinvlakte een onafscheidelijk geheel. Verstoren van het ene gebied heeft di rect gevolgen voor het andere. In de randgebieden komen zeer zeldzame planten voor en ook is het belangrijk ge bied voor vogels en insecten. Ook de plannen om een golfterrein bij het Zwin aan te leggen, zijn in strijd met de belangen van de natuur. De natuur beschermers wijzen er op dat zowel de jachthaven als het golfterrein gepland is in een beschermd gebied. Ze vrezen echter dat de overheid niet zo gevoelig is voor die status en dat ze eventueel toch toestemming geven om een of beide pro- j ecten doorgang te verlenen. Hoogbouw in Cadzand-Bad is even min in het belang van het Zwin. Zulke gebouwen verstoren het landelijke beeld van de streek en kunnen gevolgen hebben voor de vogelstand. De eerste activiteit in het kader van de 'Zomer van de Zwinstreek' vindt aan staande zondag, 21 juni, plaats. Dan is er een fietstocht door de Zwinstreek onder leiding van G. Adriaenssens. Tijdens de tocht staat de historie centraal. Vertrek om 11.00 uur in de Schouwburgstraat in Oostburg. de tocht duurt zo'n uur of vijf. Zondag 5 juli is er een wandeling door de Hazegraspolder, het gebied in de di- rekte omgeving van de oude Zwingeul. Vertrek om 14.30 uur vanaf Hoeve De Stelle in Knokke. Voor vrijdag 24 juli staat er een wandeling rondom het kas teel van Rijkevelde op het programma. Vertrek om 21.00 uur bij het kasteel in Sijsele. Een excursie door het Nederlandse deel van het Zwin staat voor zaterdag 8 augusutus op het programma. Vertrek om 14.00 uur vanaf camping De Zwin hoeve. Vrijdag 4 september wordt in ge meenschapscentrum 't Zoute Veslje in Sluis de Belgische Zwinstreek getoond. Zowel de negatieve aspecten als de posi tieve ontwikkelingen ronde het Belgi sche gedeelte koemn dan aan de orde. Aanvang 20.00 uur. De problemen en po sitieve punten van het Nederlandse deel worden vrijdag 11 september besproken in de Vierschaar van het stadhuis van Damme, aanvang 20.00 uur. Tot slot is er zaterdag 26 september een studiedag over het Zwin in het Van Eeghenhuis in Aardenburg. Alle proble men komen dan aan de orde en de na tuurbeschermers hopen dat allerlei be stuurders naar die dag komen, 's Mid dags is er een busrit door het gebied. De studiedag begint om 9.00 uur. Van onze verslaggever TERNEUZEN/SINT JAN STEEN - De ouderraad van basisschool De Meerpaal in Terneuzen wil met hulp van alle Zeeuwsch-Vlaamse ba sisscholen het speelgoedmu seum 'De Kindertijd' in Sint Jansteen van sluiting red den. Vandaag krijgen alle scholen een oproep in de bus om 75 gul den per school te storten op een speciale rekening. Het red dingsplan geldt voorlopig voor een periode van drie jaar. Samen moeten de scholen op jaarbasis 4000 gulden opbren gen. Dat is het tekort waarmee De Kindertijd kampt. Het speelgoedmuseum is in moeilijkheden gekomen omdat het beherende echtpaar Vlottes de kosten van verzekering en verwarming niet langer voor eigen rekening kan nemen. Bo vendien heeft de gemeente Hulst een verzoek om subsidie afgewezen. De ouderraad Van de Meer paal heeft zich het lot van het museum aangetrokken na een bezoeken van de school aan De Kindertijd. „De kinderen en begeleiders waren zo onder de indruk van het gebodene dat wij u een bezoek warm aanbe velen". Als contactpersoon van de ouderraad treedt op mevrouw G. Marcussen. Zij wil nog voor de schpolvakanties beginnen inzicht hebben of het reddings plan kans van slagen heeft. Gisterenavond kreeg het echtpaar Vlottes uit handen van de werkgroep Kleding- en speelgoedbeurs Hulst een be drag van 300 gulden. De leden van de werkgroep hadden hun kinderen meegenomen om eens een kijkje te nemen in het mu seum. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De gemeentepolitie van Terneuzen en het Regionaal Bijstandsteam Zuid-West tasten niet langer helemaal in het duister in de zaak van de dit weekeinde in de Dijkstraat vermoord aange troffen prostituee Helena Merdonca. Aangehouden is de 24-jarige E.B. uit Marokko. Er zijn aanwijzingen dat hij iets met de moord te maken heb ben. Een buurtonderzoek heeft uitgewezen, dat de man met het vermoorde meisje is gezien. De politie heeft aanvankelijk ten stel ligste ontkend, dat de ille gaal in Nederland verblij vende Marokkaan iets met de zaak te maken had. Hij was aangehouden tijdens een routine onderzoek. Ver dere gegevens ontbraken gisteravond laat nog. De familie van het slacht offer heeft het meisje in middels geïdentificeerd, zo dat over de identiteit geen enkele twijfel meer bestaat. Het buurtonderzoek gaat nog steeds door. De politie wilde gisteren nog niets zeg gen over de manier waarop het meisje is omgebracht. Het eventuele moordwapen is nog niet gevonden. Het moordwapen zou een hamer zijn, maar de politie ontkent dat er al een wapen is gevonden. Ook gaan er verhalen over een tweede aanhouding, die ook door de politie worden ontkend. Verschillende inwoners van de binnenstad verwachten aanvankelijk dat het poli- tie-onderzoek in de buurt weinig zou opleveren. Het wantrouwen tegenover de politie zou zeker onder de drugsgebruikers en -hande laars erg groot zijn. „Als ze hier in de buurt met dertig man gaan rondlopen, klapt iedereen onmiddellijk dicht", zei een van de buurt bewoners. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen en het haven schap zijn met elkaar in conflict geraakt over de vraag wie de kosten moet dragen van de brandbestrijding in het havengebied. Het havenschap vindt de brandbestrijding primair een taak voor de gemeente en wil er in principe geen cent aan meebetalen. De gemeente Ter neuzen daarentegen vindt dat het havenschap best 'iets' mag bijdragen in de kosten. Het 'conflict] e' werd gisteren voor het eerst in de openbaar heid gebracht tijdens een ver gadering van de Raad van Be stuur van het havenschap Ter neuzen. Achtergrond van de twee spalt vormt de opvatting van Rijkswaterstaat dat de brand bestrijding te water niet tot haar taak behoort. Als gevolg daarvan is, na overleg met alle betrokkenen, besloten de jaar lijkse bijdrage van 17.000 gul den aan de gemeente Terneu zen voor het stand-by houden van sleepboten met brandblus- installaties in te trekken. Burgemeester C. Ockeloen van de gemeente Terneuzen acht een kleine compensatie wel op zijn plaats omdat zijn gemeente door de omvang van het havenschapgebied wel erg slecht bedeeld is. Hij vond het ook niet zo vreemd omdat er havens in Nederland zijn, („grotere dan de onze"), die een brandweerbelasting kennen of invoeren. „Maar dat is veel in gewikkelder". Ockeloen wees bovendien op het ontbreken van een eigen bedrijfsbrandweer bij het ha venschap wat risico-en kosten verhogend werkt. „Veel grote industriën en instellingen heb ben een eigen bedrijfsbrand weer. Het zou voor de gemeente anders volstrekt onmogelijk zijn om de veiligheid te garan deren. Ik vind het reeël dat het havenschap iets bijdraagt in de kosten van Terneuzen als al ternatief voor het oprichten van een eigen bedrijfsbrand weer". De Terneuzense burgervader stelde voor de kwestie in het dagelijks bestuur opnieuw aan de orde te stellen. Alhoewel voorzitter R. Barbé en haven schapsdirecteur G. van Hou- weninge daar op zich niets te gen hadden voelden beiden er weinig voor het formele stand punt te verlaten. Barbé zei dat anders ook de vraag om politie- hulp te betalen ter discussie kon worden gesteld. „Dat is van hetzelfde niveau. Dan is het hek helemaal van de dam". Maar een gesprek kan Ocke loen krijgen. Van onze verslaggever WILLEMSTAD - Het Bestuurlijk Overleg Krammer- Volkerak heeft gisteren in het Mauritshuis in Willem stad het concept-beleidsplan voor de toekomstige inrich ting en het beheer van het gebied Krammer-Volkerak vastgesteld. Het aantal ligplaatsen voor pleziervaartuigen in De Heen en Benedensas vormde nog aanleiding tot discussie. In het Bestuurlijk Overleg hebben vertegenwoordigers zitting van de betrokken pro vincies en gemeenten, de mi nisteries van Landbouw en Visserij, Verkeer en Water staat en Financiën en van de betrokken Hoogheemraad- en Waterschappen. Het gebied Krammer-Volkerak wordt be grensd door de Grevelingen- dam, de Philipsdam, de Kram mersluizen en het Hellegats plein. Gedeputeerde A. Brugman van de provincie Noord-Bra bant had enkele bezwaren te gen het beleidsplan. „Het plan gaat uit van 150 ligplaatsen voor boten in Benedensas en De Heen. De provincie kan er geen genoegen mee nemen om nu al het aantal vast te leggen. We wilen afwachten wat er uit een nadere studie komt voor het uitwerkingsplan dat vooraf gaat aan het streekplan. Aan de hand van de uitkomsten van het'onderzoek kan het aantal ligplaatsen worden vastge steld", aldus de gedeputeerde. Brugman benadrukte dat de provincie niet bij voorbaat uit is op het opschroeven van het aantal ligplaatsen. De ge meente Steenbergen wilde wél sowieso meer ligplaatsen. Vol gens de vertegenwoordiger van de gemeente zouden die nodig zijn als het Vaarrouteplan wordt uitgevoerd. Het Bestuurlijk Overleg be sloot uiteindelijk een voetnoot op te nemen in het beleidsplan waarin gesteld wordt dat de huidige situatie wordt gehand haafd en dat de uitkomst van het uitwerkingsplan nog eens besproken wordt in een vol gende bijeenkomst. Het is de bedoeling dat de uiteindelijke ondertekening van het con cept-Beleidsplan gepaard gaat met feestelijkheden. Die zou den eind september moeten plaatsvinden.

de Stem | 1987 | | pagina 11