Kampt REEKS UITSTEKENDE CONCERTEN IN UTRECHTS VOETBALSTADION R I EJE UI Schoon milieu kan per saldo ook geld opleveren NOORDOOi Het geloof der vaderen r DE STEM EXTRA MAANDAG 22 JUN11987 UTRECHT - Het met klinkende namen overla den popconcerten-programma kent dezer dagen zijn voorlopige hoogtepunt. Niet banaal Dubbel-lp PAPIER VOOR UW PEN Merijntje Koorddanser Taaibureaus CDA-politiek Geloof als discussiestuk Leopard TWEEDE GROTE MILIEU-TECHNOLOGISCH CONGRES IN AMSTERDAM Film Afval Dekens Onweer Aantrekkelijk T48 Prince laat zien wat soul is Door Wim van Leest De drie concerten die Prince het afgelopen weekeinde in stadion Galgenwaard in Utrecht gaf (vanavond volgt het laatste concert), blonken uit door vakmanschap, begees tering en muzikaliteit. Prince en begeleidingsband bo den de telkens aanwezige vijf tienduizend toeschouwers een spectaculaire show vol vaart en opzwepende momenten. Bijna twee uur lang volgde de ene verrassing na de andere. Prince is op het podium één brok dynamiek. Of hij nou a la Jimi Hendrix zijn gitaar han teert, of al dansend van de ene microfoon naar de andere zijn liedjes zingt, steeds gaat er veel van hem uit dat het publiek in lichtelaaie zet. Met zijn pakweg 1,60 meter hoge gestalte is Prince een magneet die alle aandacht naar zich toe trekt. Daarvoor in ruil geeft hij zo nu en dan pure ma gie terug. Prince belichaamt het begrip soul; hij laat zien wat het is om met hart en ziel muziek te maken. Hij weet die muziek zo te vertolken dat je als luisteraar voortdurend in zijn ban bent. Als zanger heeft Prince zijn emoties op het puntje van zijn tong, en zoals alle grote soul-zangers weet hij zijn gevoelens met lichte stem buigingen optimaal klank te geven. Prince heeft de naam een geil ventje te zijn. Op zijn pla ten wordt op onverbloemde wijze over seks en liefde gezon gen. De seksuele uitstraling op het podium is bij Prince onmis kenbaar. Zo voerde hij in Utrecht samen met zangeres/ danseres Cat van tijd tot tijd sensuele acts op, die weinig aan de verbeelding overlieten. Toch krijgt de aandacht voor de seks bij Prince nergens ba nale trekken. Seks maakt bij mensen nu eenmaal een wezenlijk onder deel van het bestaan uit, en Prince benut de seksuele ener gie bij het creëren van zijn mu ziek. Die muziek krijgt er gela denheid door. Voor een belang rijk deel is de muziek van Prince verklankte erotiek, maar de erotiek wordt nergens goedkoop gebruikt. De seksuele uitstraling geeft een concert wel een exstra dimensie, en het is juist die dimensie die het pu bliek bij tijd en wijle in vervoe ring brengt. Het Galgenwaard-stadion in Utrecht was herschapen in een gigantische discotheek, waarin de dansmuziek van Prince uit stekend tot zijn recht kwam. Zowel op het podium als in het publiek werd er volop ges wingd op muziek die je rustig buitengewoon kunt noemen. Prince verenigt het beste uit de zwarte muziek in zich. Of het nou gaat om keiharde soul en funk in de stijl van James Brown of ruige gitaarrock op de manier van Jimi Hendrix, Prince brengt het met het grootste gemak ten gehore. Bo vendien voegt hij er zijn eigen muzikale visie aan toe, en die visie getuigt van een zekere ge nialiteit. Er zijn weinig artiesten die tegelijkertijd baanbrekend zijn, en toch zo'n groot publiek aan zich weten te binden. Prince doet dat zonder zicht bare problemen. Dat is heel knap, zeker als je bedenkt dat hij als kleurling de exstra bar rière van vooroordelen in de Amerikaanse muziekindustrie heeft moeten overwinnen. In zijn leven als platenmakend Prince, een magneet op het toneel, die alle aandacht naar zich toetrekt. artiest kiest Prince vaak voor het kluizenaarsbestaan. Dik wijls zijn zijn LP's eenmans- producten. Prince neemt dan nagenoeg alle instrumentale en zangpartijen voor zijn reke ning. Op het podium kan hij niet buiten zijn begeleidingsgroep. Die muzikanten zijn in Prince's geval geen begeleiders die af gezien van hun instrumentale inbreng een figurantenrol ver vullen, nee, het zijn vrienden die samen met Prince de mu ziek gestalte geven. Prince en band zijn op het podium een goed geoliede machine, waarin iedereen iedereen perfect aan voelt en opstuwt naar grote hoogten. Opvallendste begeleider in Utrecht was Sheila E. Sheila had plaats genomen achter het drumstel, en kweet zich op ma gistrale wijze van haar taak. Zij heeft op eigen houtje in middels de nodige platensuc- cessen achter de rug, maar ze heeft er kennelijk geen proble men mee om bij Prince een 'on- FOTO ANP dergeschikte' rol te spelen. Het moet voor een muzikant zalig zijn om in een dergelijke en tourage te kunnen spelen, an ders valt de tomeloze inzet van de begeleiders van Prince niet te verklaren. De concerten in Utrecht ston den in het teken van de eerder dit jaar verschenen dubbel-lp 'Sign „o" the times'. Dat album werd bijna integraal gespeeld. Daarnaast werden de hits 'Little red corvette', 'Girls and boys', 'Let's go crazi', 'When do ves cry', 'Purple rain', '1999' en 'Kiss' ten gehore gebracht. De geluidskwaliteit van de concerten in het Utrechtse Gal genwaard-stadion was vaak verrassend goed. Alleen wan neer Prince zelf de gitaar ter hand nam, werd de zang zo nu en dan onverstaanbaar. Be zwaarlijk was dat eigenlijk niet, want het publiek zong so wieso bijna elk nummer luid keels mee. Het in Utrecht aanwezige publiek gedroeg zich voorbeel dig. Vrijdagavond bijvoorbeeld werd de lange pauze tussen het voorprogramma Madhouse en het eigenlijke Prince-concert gevuld met de van het wereld kampioenschap voetbal be kende 'Waves'; een golf effect op de tribunes dat ontstaat door het beurtelings opstaan en weer gaan zitten van de diverse rijen toeschouwers. Later op de avond, tijdens de toegiften, werd dat wave-effect herhaald, maar dit keer met aan- en uitgaande aanstekers. Prince was zichtbaar ontdaan door een dergelijke overrompe lende bijval, en toonde zich dankbaar met nog eens een toegift. De lokatie voor de vier Prin- ce-concerten was een prima keuze. Het Galgenwaard sta tion in Utrecht heeft voor con certen een behoorlijke capaci teit. Als voor een inrichting als die bij Prince wordt gekozen 'uitsluitend zitplaatsen', dan levert Galgenwaard bovendien een intimiteit op die je in een stadion als 'De Kuip' in Rotter dam nooit kunt bereiken. Het onderlinge contact tussen het publiek was in Utrecht goed, en dat werkte alleen maar sfeer- verhogend. Mochten er zich dus in het vervolg in de zomer maanden concerten van enig belang aandienen, dan is er nu een uitstekend alternatief, waar voorheen de keuze was: Sportpaleis Ahoy of het Feij- enoord stadion. pK STEM 70s<*f'o0®< Merijntje, ik lees altijd ge lijk je hoekje in de krant, maar vorige week, met je grap over het voor vrouwen onveilige Tilburg (Tiltburg was de woordspeling) viel je me toch erg tegen. Ik vind dat je over derge lijke zaken geen grappen kunt en mag maken, het is al erg genoeg dat je als vrouw niet eens veilig over straat kunt lopen. Hopelijk hou je voortaan rekening met onze gevoe lens. Zundert, Bea Vriends-Staaltjens Het artikel 'Strafpleiter 'n koorddanser' in De Stem van 4 juni dwingt tot een in gezonden brief. Dit onder meer omdat een Ooster- houtse collega, confrère zal bedoeld zijn, anoniem wordt geciteerd. Gelet op het woordgebruik en voorts vanwege het standpunt, is het aan ingewijden vol strekt duidelij k wie die con frère is. Nu echter niet iedereen ingewijd is, wil ik mij hierbij volledig van het desbetreffende commentaar distantiëren. De juist geciteerde ge dragsregel 1 houdt in ieder geval in dat een advocaat, zijnde niet de advocaat of raadsman optredend in de desbetreffende zaak, zich onthoudt van commentaar op zaken die onder de rech ter zijn of komen. Dit voor komt dat men niet gehin derd door enige (feitelijke) kennis een standpunt ver tolkt. De toevoeging 'Oos- terhouts' aan de geciteerde bron was voor het artikel daarenboven overbodig en dus misplaatst. In dit geval dient men dan ook aan 'Oos- terhouts' voorbij te gaan. Oosterhout, H. Swagemakers Zonder de heer Hendrickx te verdenken van onzorg vuldig denken wil ik toch reageren op zijn ingezonden brief van 9 juni 1987. In het Nederlands onderscheiden we het betrekkelijk voor naamwoord naar geslacht en getal, wat (hetgeen) sum mier tot de volgende inde ling leidt: mannelijk, vrou welijk en meervoud - die, onzijdig - dat. De tweede en de derde naamval laat ik buiten beschouwing. In toenemende mate ver vangt men in alle media, ze ker in het gesproken woord, het onzijdige dat door wat, hetgeen (wat) niet correct is. Het betrekkelijk voornaam woord wat heeft als antece dent o.a. een gehele vooraf gaande zin. Wat bedoelt u nu, meneer Hendrickx, met het volgende: „De columnist J.L. Heldring wijdt regel matig zijn column in het NRC-Handelsblad aan on zuiver taalgebruik, wat zijns inziens het gevaar in zich draagt van onzorgvul dig denken Toch niet dat de heer Heldring zelf meent, dat hij beter kan ophouden met zijn instructieve co lumns Breda, G. van der Linden Hé jongens wéér een stukje karwei afmaken. Zo dacht het Centraal Doorgedachte Afbraak kabinet. Tandarts hulp uit de ziekenfonds, ƒ25,- voor bezoek aan de specialist enz. En dat laten we werkgevers en werkne mers ook nog ieder 0,45% meer premie betalen ofwel ca. 0,89 minder peer week in loonzakje. En de werknemers moe ten dat wel slikken, want ze hebben mij de gelegenheid gegeven, om mijn karwei af te maken, punt uitZo moet Ruud Lubbers gedacht hebben bij deze voorstellen. En de tweede kamerleden hebben als bijbel het re geerakkoord. Roosendaal, G. Knappens IN West-Duitsland recent en in Polen is Paus Johan- nes-Paulus II een waardige, warme ontvangst bereid. Het pausbezoek in 1985 hier te lande daarentegen kon en mocht géén succes worden. Want stel je voor dat men terug zou moeten komen op de gedane schreden! Er wordt ons door de me dia héél wat voorgeschoteld en wijs gemaakt dat onder hand theologie sociologie geworden is met alle gevol gen vandien. De makkelijk liggende marxistische denkschema's, die met zwart-wit, polarisering, machtsdenken en structu ren werken, worden door sociologen wetend of onwe tend gepropageerd en in ieder geval door op vernieu wing beluste theologen ijve rig overgenomen!!! Vele gemanipuleerde ge lovigen begrijpen (nog) niet dat theologie sociologie ge worden is. De kerk wordt als maatschappelijk ver schijnsel geanalyseerd en daarmee in haar mysterie uitgeput. Het geloof wordt discussiestuk voor brede la gen van de ontwikkelde be volking, die niet alleen mee willen praten, maar ook meebeslissen: men weet en kan toch minstens evenveel als die gezagsdragers? Maar daarmee verdwijnt de Geest der Waarheid makkelijk als (mede) doorslaggevend ele ment in kerkelijk beleid. De discussie gaat nu over wat ik waar vind, wat ik denk dat moet gebeuren in een kerk, waarvan ik het doel ga vaststellen. Het ge loof raakt zodoende duchtig geseculariseerd in de ver keerde zin van 't woord: het wordt behandeld alsof het zou beantwoorden aan onze leken-ideeën. Kerkelijke discipline wordt gelijk ge schakeld aan maatschappe lijk gedrag en de normen daarbij aangepast. Maar voor zulke vaak verande rende opvattingen ga je niet in de kerk zitten of je leven in geloften opofferen. Daarom geloven wij, Rooms-kahtolieKen, nog steeds in een Apostolische kerk, al valt de wereld over ons heen! Oosterhout, H. Hoegen Gaarne wil ik reageren op het artikel over de Leopard- tank, verschenen op 3 juni jl. in uw blad onder de cate gorie Binnenland. De bij dit artikel geplaatste foto toont geen tank van het type Leo pard, waaraan ik nog moet toevoegen dat er in Neder land drie uitvoeringen van de Leopard in gebruik zijn, te weten: de Leopard 1, de Leopard 1 V (een verbeterde versie van de Leopard 1 met extra bepantsering en extra elektronica ten behoeve van het richten) en tenslotte de Leopard 2. Ik moet zeggen dat uw artikel nogal vaag is, daar hierin niet vermeld is om welk type Leopard-tank het gaat. De door u geplaatste foto toont een M.l Abrams van de klasse 'Zware tank'. Deze heeft een kaliber dat iden tiek is aan dat van de Leo pard 1, nl. 105 mm en een identieke effectieve dracht van 2000 m. Daarnaast be staat ook nog een tweede uitvoering van de Abrams, nl. de M.l E.l Abrams die een kaliber heeft gelijk waardig aan de Leopard 2, nl. 120 mm en een identieke Van onze verslaggever AMSTERDAM - Het nemen van milieubeschermende maatregels en het bouwen van bijvoorbeeld zuive ringsinstallaties kost niet alleen handenvol geld. Het levert ook heel wat baten op door het uitblijven van schadeclaims bij bo dem- of watervervuiling, het verdwij nen van milieu-heffingen en de voor keur van het publiek voor milieuvrien delijk geproduceerde artikelen. En uit eindelijk zal per saldo zelfs de financiële balans in het voordeel van een schoner milieu doorslaan. Dat is een belangrijk idee, dat deze week aan de orde zal komen tijdens het tweede, grote milieutechnologisch con gres van de jaren tachtig in het Amster damse RAI-complex. Het congres begint vandaag en duurt tot en met vrijdag. Op uitnodiging van TNO, het Neder landse bedrijfsleven en de ministeries van Economische zaken en VROM, zul len meer dan 200 internationale milieu deskundigen, voornamelijk uit de schei kundige hoek, vier dagen lang met le zingen, presentaties en excursies zich gaan buigen over technische oplossin gen voor het probleem van deze tijd: hoe produceer ik in de breedste zin van het woord zonder tegelijkertijd de leefom geving voor mens, dier en plant te ver pesten. Het congres begint met een speciaal vervaardigde film, getiteld Environ mental Technology in the Netherlands, waarin de Nederlandse inspanningen op milieugebied als voorbeeld gesteld wor den. In die film, die iedere deelnemer op video mee naar huis krijgt, wordt ook benadrukt, dat het milieu een probleem voor fabrikant en consumerende burger is. Maar het congres met als vertaald jnotto 'Technologische oplossingen voor een beter leef milieu' (Environmental Technologie) richt zich in de eerste plaats op producenten, onderzoekers en controlerende overheden. De onderwerpen die aan de orde ko men zijn verdeeld in acht categorieën. Enkele daarvan kunnen omschreven worden met vragen als: hoe kan afval het beste opnieuw gebruikt worden? Hoe kunnen producten zo ontworpen worden, datwanneer ze uiteindelijk op de afvalhoop terecht gekomen zijn, ze de minste hinder veroorzaken? Hoe kan de inmiddels toch gedumpte troep zo goed mogelijk worden opgeruimd en op welke manier kunnen producenten en publiek zo milieubewust mogelijk ge maakt worden met premies, belasting faciliteiten en andere lokkers. Een ander onderwerp is het voorkomen van het ontstaan van gevaarlijk afval tijdens het productie-proces door uitge kiende technieken. De bedoeling van de Nederlandse organisatoren is om na het eerste congres, dat in 1980 gehouden werd, nu een groot aantal zeer prak- tiscjhe en uitgewerkte oplossingen voor milieu-vraagstukken in de openbaar heid te brengen. En dat alles in de hoop, dat de passende schoen - lees oplossing - ook door de vervuiler wordt aangetrok ken. effectieve dracht van 2500 m. De Abrams is te herken nen aan de vorm van de ge schutskoepel met als bijzon der kenmerk het (met de Leopard 1, Leo 1 V en Leo 2 vergeleken) relatief kleine 'tussengebouwde' kanon- schild met de karakteris tieke knik. Een tweede ken merk is het ontbreken van een (voor NAVO-tanks ka rakteristiek) 'doosvormig' zoeklicht. De Abrams heeft namelijk de beschikking over infra-roodkijkers. Eerlijk gezegd zal het een leek niet opvallen, temeer daar het een nogal kleine foto is en de Abrams alleen in het gebruik is bij de Amerikaanse strijdkrach ten. En ten tweede omdat niet iedereen lessen 'mate- rieel-herkenning' heeft ge had. Breda, GJ>. Harmeling In de hiërarchieke opbouw van de R.K Kerk hebben de dekens geen enkele bestuur lijke bevoegdheid en, afge zien van delegaties voor be paalde yerrichtingen door de bisschop te verlenen, is hun taak in het betreffende dekenaat beperkt tot het houden van toezicht, coördi neren en het geven van raad. De uitspraak van mgr. J. ter Schure dat de priester, waartoe dus ook de deken behoort, dient te zijn oog en oor, mond en hand van de bisschop is daarom ook zeer juist en op haar plaats. Zolang echter de dekens van het Bossche bisdom blijven volharden in hun re calcitrante, afkeurings- waardige opstelling ten op zichte van hun bisschop, kunnen zij niet meer gere kend worden te behoren tot de Rooms Katholieke Kerk, terwijl zij op grond hiervan bovendien grotelijks af breuk doen aan de eenheid en universaliteit van deze kerk. Wellicht bestaat er voor hen een Nederlandse Katholieke Kerk? Het wordt hoog tijd, dat er duidelijkheid komt. Er is reeds zoveel verloren. Tot het wezen van elke gods dienst behoren gezag en ge hoorzaamheid en zodra zij in het gedrang kom, worden de Goddelijke Geboden niet meer zo nauw genomen en staat de weg open voor anarchie, willekeur en dic tatuur van de jungle. Geef oog en oor maar de kost en constateer en ervaar wat er gaande is! Leende, F. C.M. Vogels Amerika is het land van donder en blik sem. Het kan hier vaak en bijzonder hevig on weren. Het zijn louter weerkundige om standigheden die al die onweren ver oorzaken. De zwoele, vochtige warmte die uit de Golf van Mexico aanvloeit, komt ergens in het midden van het land in botsing met koelere lucht uit Canada. Het is een ge compliceerd proces dat met veel ongemak gepaard gaat en dat zich in de zomermaanden vrij wel dagelijks herhaalt. Onweer fascineert mij, waar schijnlijk omdat ik er bang voor ben. Bij het minste nachtelijk gerommel word ik meteen wak ker. En zodra het eerste vage weerlicht zichtbaar is, begin ik stekkers en antennes uit te trek ken. De Amerikaanse onweren lig gen als het ware op de grond, ze naderen in tijgersluipgang, hun met regen en hagel gevulde bui ken voortslepend over het land. Het kan je als automobilist ge beuren dat je van het ene mo ment op het andere een onweer binnenrijdt. Voor je het weet ben je omgeven door een diepe duisternis, die overigens aan houdend wordt verlicht door de bliksem en die gevuld is met het oorverdovende lawaai van de donderslagen. Je weet dan dat overal het licht uitvalt, dat de straten blank komen te staan en dat de samenleving vrijwel tot stilstand komt. Je hoort het voortdurend geloei van brand weersirenes, ambulances en po litieauto's op weg naar kleinere en grote rampen, blikseminsla gen, verkeersongelukken en om gewaaide bomen. Een onweer heeft natuurlijk twee kanten: een bovenkant en een onderkant. Dezer dagen heb ik het wat twijfelachtige genoe gen gesmaakt het onweer van de bovenkant waar te nemen of - beter gezegd - te ervaren. Ik zat in een vliegtuig. Het was een rimpelloze vlucht geweest die captain Cook niet voor proble men had geplaatst. Maar toen we Washington naderden, ver anderde dat allemaal. We moes ten onze riemen vastmaken en ik zag dat de witte wolkenlaag die ver onder ons lag, opeens veranderde in een woest berg landschap dat schitterde in de door niets gehinderde zon. Enorme massa's wolken lagen hoog opgetast in de lucht. Op zeker ogenblik vloog captain Cook die wolkenmassa's binnen. Het toestel maakte heftige be wegingen, danste log op de warme lucht die naar grote hoogte opsteeg. Onder zulke omstandigheden behoort een mens bang te zijn. Maar om de een of andere reden hield het gebeuren mijn angst op afstand. Het wolkenland schap was zo fascinerend, dat zelfs de knagende onrust die zo veel luchtreizigers vrijwel voort durend voelen, gewoon ver dween. Zo nu en dan was het bijna volslagen donker rond het vliegtuig. Dan weer vlogen U de kloven en valleien die ziet! het wolkendek hadden gevo en waarin de zon voor de bizarre effecten zorgde. Er schenen zelfs zeer kortde regenbogen tussen de wolken1 De zonderlinge schoon van deze woestenij, die gee ven- en geen onderkant had, toonde me landschap wolkenformaties, diepten, ten en lichteffecten die ik, nooit eerder had gezien, duurde meer dan een half r tijdens welk wij dankzij dt .j ligheidsriemen in onze werden gehouden. We zo lang en zo hevig dat ik opj ker ogenblik dacht dat we i bodemloze ruimte waren nengevlogen waarin we doemd waren als een soort 1 gende Hollanders tot het der tijden rond te zwalken. Door Jo Wijnen Vlak voor de landing waslj plotseling voorbij. We vin een met gele, vlammende m gevulde rust binnen. Even la zag ik bossen tussen de l toppen waarvan zich witte J velproppen bevonden. In J verte waren de zeer vage o ren van heuvels te zien. glom van de regen. Cook zette zijn Jumbo bleemloos op de drijfnatte^ dingsbaan. Aan de onderkant van heil weer waren de gebuikelijk n gen gebeurd. Bomen waren sT worteld. Hele stadsdelen z zonder stroom. Een wat was door de bliksem getto® Op het vliegveld bevonden al duizenden reizigers die vet ging hadden opgelopen. het Amerikaanse luchtverkte| het voortdurende slachtol van de grilligheden van het ij maat. Ik zag captain Cook aangedaan langs de snellen, gevolgd door eeh schj stewardessen. Het bliksemde nog toen i naar huis reden en ik voelde f eens weer de gewone, trouwde onrust die er i" als het gaat onweren. Oil went nooit, zelfs niet in hem' van donder en bliksem, lil vervolg zal ik, bij ieder onl aan de bovenkant van dail beuren proberen te denketl weet ik nu al dat dat geenti die tegen de angst is. Toen zestien januari van dit jaar de presentatrice van het TV programma 'Jeugdjour naal' de kleine Achmed vroeg of hij het fijn vond dat hij nu zijn godsdienstles op school kreeg zei het kind: Ja, zoals kinderen altijd kort en bon dig antwoord geven op de vragen van TV mensen zon der te proberen indruk te maken op de milioen onzicht bare kijkers die hen beluiste ren. Er ontspon zich het volgende gesprek: Had je al eerder les in de Islam? Ja. Van wie kreeg je die les? 'Famme Aupa', zei de kleine Turk in het nederlands van zijn klas genootjes. Nu krijg je het op school, vind je dat leuker? Ja. Waarom vind je dat leuker? Hoef ik nie naar me aupa! Het deed me denken aan een andere opa: Sir Matthew Barrie, de schrijver van Pe ter Pan. Die nam zijn klein zoon mee naar de schouw burg toen Peter Pan daar werd opgevoerd. Ze zaten frontbalcon opdat het kind niets zou ontgaan. „Wat heb je het leukst gevonden van de hele voorstelling? vroeg Sir Matthew na afloop". „Het programma zei het kind, ik heb het in kleine stukjes ge scheurd en laten vallen op de kale koppen in de zaal". De schrijver was verrukt over het antwoord en tekende het op in zijn dagboek als 'gewel dig van waarheid'. Als de verslaggeefster van het Jeugdjournaal de kleine Achmed nog één vraag meer gesteld had: Waarom vind je dit leuker dan bij opa? maak ik me sterk dat ze ook zo'n antwoord geweldig van waarheid gekregen zou heb ben. (opa verstond waar schijnlijk geen Nederlands). De heer R. K. Kaalhaas Katfangersdreef Kamperoord Geachte heer Kaalhaas, De ham met worst ramp (üt'| zag aangekondigd in krantekop van The Obseml tijdens uw vakantie in fifj land was van partikulifj aard en bepaald geen wi'-j naai onheil. Ik geef grif dat een krantekop als: W met worst catastrophe inB- l land' verontrustend aaivm voor nederlanders op «tojl tie in Groot Brittanniè H« artikel in The Observer (/Ml echter over ene Joshua Blvv een derderangs akteur j ham) die van het toneel i weggefloten bij zijn eF optreden in de Amsterdam Schouwburg. „He met Waterloo in Amsterdam zegt The Observer zwak pip maar wel verhek' 'Ham met worst catastn in Holland' wil dus zei dat de ergste ramp onze hua overkwam in NederM Voor de mensen van de ®)j Gezondheidsdienst een i dagje. P.S. Ik heb geen betere kijki woorden dan u. Ik las lijk Bin Gospel For Mw terwijl het slechts een f" dige spelling betrof van woord: Bingospelfof les.... Met vriendelijke groef fM# O' poor Ton Koomen TERNEUZEN - Er valt in polen nog heel wat te ont dekken. Zeker als men van een 'niet-alledaagse' vakan te houdt. Natuurlijk zal men meer toeristen tegen komen in Warschau, Gdansk en Kraków dan aan |de uitgestrekte Mazurische meren. Polen is trots op zijn I prachtige steden, waar men dagenlang kan ronddwalen I om te genieten van een oude I en rijke cultuur. Maar de echte kampeervakan- tie beleeft men toch in de grootse natuur die Polen rijk is. Waar op rustige plekken goede campings zijn ingericht, voor iedereen die zijn vakantie een beetje anders wil beleven. Op z0'n 850 kilometer van huis vindt men de Baltische kust met zijn stille stranden, iets verder is het naar de Poolse meren of in de andere richting naar de bergen. Polen heeft een uitgebreid rif» Panorama van Kraków op de Wawel-heuvel - een zuiden van Polen en beslist dagen waard voor bijvoor weg naar Zakopane in het "i POLEN ALS vakantielar toeristen nog een onbekei mer, want het Oostblokla rol Wojtyla, beter bekend lus II, heeft de westerse ti bieden. Zowel voor de ine als voor hen die in groeps len uiterst aantrekkelijk reau van Polen, 'Orbis' m ervaring op het gebied va toeristen beschikt op de a in Polen over alle mogelij Orbis beschikt over 180 k veertien in het buitenlanc sterdam aan de Leidsestr voor toeristen uit het buil ven en speciale verblijvei de meest attractieve strel seerd toerisme (jacht, her tersport, skilopen); indivi van het type 'Fly en Driv< Voor rooms-katholieke pi excursies gecombineerd r ters: het Paulijnenkloostc centrum van de Mariacul ven in het algemeen in Pc nenklooster in Niepokala nenklooster in Czerwinsk nenklooster in Kalwaria slotte een bezoek aan Wa< van paus Johannes Pauli bezoek aan zijn geboortel Voor zowel de individuele gangers in groepsverbanc aan Polen echter wel dat maken waarheen men wi land, dat vorig j aar door i noten werd bezocht - „We weg na de akelige perikel in het Russische Tsjernob veel toeristen gekost. Nu j naar nieuwe records," ste Rudzki in zijn kantoor aa sterdam - is te groot om ii deze pagina gaan we in o{ trekkelijke gebieden voor lp8'" Het schitterende paleis W dentie van koning Jan II museum en tevens verblijf buitenlandse gasten die Wie

de Stem | 1987 | | pagina 4