et nou W wordt: n nu «en!! W fESTDUTTSER OP JACHT NAAR ZIJN DERDE TITEL OP WIMBLEDON ■NCHAUFFEURS RDERS B.Vi NU EEN AAK nault-dealer vakantiett iNAULT' JDIJK-HULSl Vloerbedekking nodig?, MULTI TAPÜT ZATERDAG 20 JUN11987 TBEDRIJF ERS B.V. zijn wij op vakante Ion Tiriac Jünther Bosch Charisma Te duur Gravel en gras BREDA - Björn Borg, Boris Becker. De persona ls zijn veranderd, maar de initialen van de jrootste geldmachines in het proftennis zijn het- ïelfde gebleven. Nummeréén Het grote geld wees zijn opvolgers in za- lelijk opzicht de weg; sponsor contracten over de hele wereld leverden hem een veelvoud op de miljoenen dollars die hij aan prijzengeld bij elkaar ge- Tien jaar later laat de West- iuitse BB zien dat hij niet al- een goed gekeken heeft hoe lijn illustere voorganger in sportief opzicht presteerde. Bo- ris Becker is nog niet de num mer een van de wereld, maar iet hanteren van de vulpen bij iet ondertekenen van de con tracten gaat hem zo mogelijk beter af dan het zwaaien met het racket. Becker is meer de roodblonde teenager ;t sproeten die tweemaal ïimbledon gewonnen heeft en die vanaf maandag voor de keer een gooi gaat doen naar de meest aansprekende M Hij is ook de BV Boris taker, een van de bestverdie- geldmachines in de ge schiedenis van de sport. Weinig in welke sport dan ook, tonnen zich met Becker meten >ma. Zonder ervaring onnodig het gaat om het verzilveren cn uitmelken van de bekend- met curriculum vltaerlchM <Ue het gevolg is van de sportieve prestaties. ermijn BA Vogelwaarde let Westduitse blad Stern pro- leerde een paar weken geleden M een optelsommetje te ma ten van de verdiensten van B^jtecker over het boekjaar 1986. item kwam er niet helemaal it, maar berekende dat hij in 'minstens' tien miljoen ir verdiend moet hebben, bij de huidige, historisch age koers van de dollar, ruim itig miljoen gulden. let zakelijke succes van Bec- ter is niet alleen een recht sreeks gevolg van zijn popula- tteit. Het is ook te danken aan tet zakelijke instinct van zijn tanager Ion Tiriac. „Ik kan tet ook niet helpen, iedereen w een stukje van de taart van Jns", aldus de geslepen Roe teen, die soms hoog van de to en blaast over zijn kip met Men eieren. Om even later [andenwringend te verklaren tat hij het eigenlijk allemaal te druk heeft met het be zigen van Boris belangen. Met Boris Becker is alles heel ®e' gegaan. Hij vertoont nog Mi tekenen van uitputting, "aar hij moet in november riog Mtig jaar oud worden. Het is [auwelijks voor te stellen dat Becker vandaag twee ar geleden een anonieme pu- was met enkele onduide- tenniskwaliteiten. De grootse management-or- i Msaties, International Ma- Sfment Group (IMG) en Pro hadden hem wel gevolgd "het juniorencircuit, maar ze .01140-13524 idaalseweg 58 111UU1 Zib a r® Htet erg onder de indruk i Jt Becker's kwaliteiten en ijeu de kat nog even uit de m-scouts van IGM en huie ^'e twee jaar fMen aldus beslisten, zuilen middels van spijt wel grijze wen hebben. Als ze al niet de C.;, uitgeschopt zijn door McCormack en Donald tycoons aan wie zij Fantwoordelij kheid af moe- pn'eggen. fc* Bosch, de vroegere r van Becker zag wél wat voor vlees hij in de kuip had. Bosch, van oorsprong een Roe meen, die een bestaan in West- Duitsland had opgebouwd, haalde er een oude vriend uit zijn vaderland bijIon Tiriac. 'Count Dracula', zoals diens welluidende bijnaam luidt, is een oude rot in het coachen en managen van toptennissers. Jarenlang sleepte hij Guil- lermo Vilas van het ene finan ciële en sportieve succes naar het andere. In 1983 luidde het ABN-toernooi in Rotterdam het einde van de samenwer king in. McEnroe liet het bij de loting op vrijdagavond afwe ten, waarop Vilas in allerijl ge charterd werd door de heren Bonthuis en Buitendijk. Of toen inderdaad 30.000 dollar startgeld in de achterzak van Tiriac verdwenen is, werd nooit bewezen, maar Vilas werd een jaar lang geschorst en zou niet meer aan de top terug keren. Na Vilas werd de Frans man Henri Leconte het vol gende melkkoetje van Tiriac, maar toen de Roemeen in de gaten kreeg wat de mogelijk heden van de ruwe diamant Becker waren, mocht ook Le conte het verder alleen uitzoe ken. De rest is geschiedenis waar bij zelfs Tiriac zich af en toe verbijsterd afgevraagd moet hebben wanneer er een einde aan de successtory zou komen. In West-Duitsland werd Bec ker binnen een jaar bekender en populairder dan welke poli ticus of sporter voor hem. Ook al kwam er onmiddelijk een te genreactie op gang in de vorm van een 'Anti Becker Club', op gericht door postbode Jürgen Pfaffe die de persoonsverheer lijking van Becker in het ver keerde keelgat was geschoten. Tiriac begreep onmiddelijk waar hij de eerste steen van zijn nieuwe financiële impe rium moest leggen: in West- Duitsland waar een giganti sche tennismarkt al jarenlang aan het wachten was op een eigen idool. Bovendien had het charisma van Becker ook modaal de wind mee. Björn Borg was van het toneel verdwenen, de ge nialiteit en de souplesse van John McEnroe begon al te slij ten en Jimmy Connors ver toonde ouderdomsverschijnse- len. Ivan Lendl liep en loopt nog wel rond, maar zolang hij niet leert lachen zal de Tsjech nergens populair worden. Al loop Lendl met krampachtige kaken de hele dag 'cheese' te brullen, buiten de baan zal hij het af moeten blijven leggen tegen de jongensachtige charme en de spontane humor van Becker. „Kom kom, jongens", zo sprak hij in december 1985 Melbourne breeduit lachend tot de teneergeslagen horde van .Westduitse journalisten, nadat hij in de eerste ronde van Mi- chiel Schapers had verloren; „er komen nog wel meer toer nooien. Ik zal heus nog wel eens vaker verliezen in de eerste ronde. Ook dat hoort erbij". Toen Stern onlangs be weerde dat Becker vorig jaar tien miljoen dollar verdiend zou hebben, wees Tiriac naar zijn voorhoofd. „Dat slaat hele maal nergens op", zo beweerde Kreten van vreugde als hij een belangrijk punt gescoord heeft hij twee weken geleden nog in Parijs, maar Tiriac zei er niet bij of de rekensom van Stern te hoog of te laag was. Het staat in ieder geval vast dat Becker in dat jaar bijna anderhalf mil joen dollar aan officieel Grand Prix prijzengeld bij elkaar timmerde, het staat ook vast dat prijzengeld voor toptennis sers een schijntje is vergeleken met wat de sponsors op willen hoesten. Om te beginnen komen de zakcentjes uit de opbrengsten van de zogenaamde 'exclusieve' columns die Becker en Tiriac tegen astronomische vergoe dingen voor sommige West duitse media verzorgen. Niet aUe Westduitse bedrijven lopen mee in de Becker-race. BASF bijvoorbeeld, dat Bec kers foto tot 1985 gebruikte om de verkoop van casettebande- jes te bevorderen, wenste het contract niet te vernieuwen toen het verlopen was. „Hij zou toch te duur geworden zijn", aldus Horst Doenicke van BASF. Net als Opel, dat even toenadering zocht tot Tiriac, maar toen die alleen maar be reid bleek om te praten als het om getallen van zeven vijfers ging, ging het automobielbe drijf met Steffi Graf in zee. BSF en Opel zijn uitzonde ringen. De bedrijven die Bec ker willen hebben lopen de stoep plat bij Tiriac, en worden vervolgens het vel over de neus gehaald. „Geen gezeur over clausules en bonussen en der gelijke", is het motto van de Roemeen, „als ze willen inves teren in de commercieel meest interessante speler ter wereld dan zullen ze ervoor moeten betalen. Dat is een vast bedrag en het is niet weinig. Ze hoeven niet, er zijn genoeg anderen die wel willen". Ondermeer Philips, Coca Cola en Deutsche Bank wilden en konden wel voldoen aan de eisen van Tiriac en sloten mil joenen-contracten met Becker. Tiriac gaat selectief te werk. Zo wees hij vorig jaar een aanbod van een Europese autofabri kant af omdat het merk hem niet beviel en zal hij ook nooit toestaan dat Boris reclame maakt voor beddengoed. „Het image van Boris moet aanslui ten bij het product. Ik zou me Een nog jonge en onbekende Boris Becker met zijn toen nog onafscheidelijke leren pet, Rotterdam voorjaar 1985. - foto de stem/ben steffen bijvoorbeeld wel voor kunnen stellen dat hij goede auto's of home-computers aanprijst". Zowel de ontwikkelingen van de zakenman Becker als die van de tennisser Becker drukken een onmiskenbaar stempel op de gang van zaken in het proftennis. Er zijn steeds meer jonge tennissers die met een explosieve, puur aanval lende stijl van spelen de span ning in een wedstrijd op probe ren te voeren. Zoals er ook steeds meer topspelers zijn die nauwelijks nog tijd hebben om te trainen, maar die tussen de sponsorverplichtingen van het ene Grand Prix-toernooi naar de andere exhibitie jagen en jakkeren. Op jacht naar het geld, in de wetenschap dat het weer snel afgelopen kan zijn. Tiriac weet drommels goed waar hij over praat als hij zegt dat hij Becker niet over de kop zal jagen. Daarom laat hij hem niet meer dan acht exhibities per jaar spelen, in het besef dat zijn pupil daar toch veel meer maar ook van woede als hij een punt kwijtraakt. geen haast om een vervanger te vinden, hetgeen wellicht ook niet nodig is. Op de baan vind hij zijn eigen weg wel. „Het zal ook niet meevallen om een coach te vinden die bij hem past", aldus Tiriac, „hij heeft een nogal eh... sterk karak ter". Nadat Bosch verdwenen was verloor Becker op een kritiek moment in de Davis Cup tegen Spanje, ging hij in de eerste ronde in zijn woonplaats Monte Carlo en werd hij op Roland Garros in de halve finales door Wilander in zijn hemd gezet. 'Wat is er aan de hand met Bo ris?', schreeuwden de West- uitde kranten en tijdschriften in rampenkoppen over de voor pagina's. Een beetje overdre ven, want het waren aUemaal graveltoernooien, dus er hoeft niet al te veel waarde aan die uitslagen gehecht worden. Als Boris gras ruikt is hij niet meer te houden, kijk maar naar de staat van dienst die hij op Queens en Wimbledon opge bouwd heeft. Met de gezondheid van de 'Wunderkid' ging het dit voor jaar ook iets minder, een voed selvergiftiging bezorgde hem een paar vervelende weken, maar verder is er nog geen en kel gegeven dat erop wijst dat Becker binnen enkele jaren mentaal en fysiek ten onder zal gaan aan de druk die constant op zijn brede schouders rust. Tiriac hoopt uiteraard dat Bec ker het nog een jaar of tien uit zal houden. Dat was vroeger niet veel, maar tegenwoordig worden spelers die voor hun twintigste levensjaar in de top tien terecht komen, zonder uit zondering vroeg of laat met een ernstige terugval geconfron teerd. Kijk maar naar Jimmy Arias, die op zijn 22 e al een ve teraan is. In Monte Carlo ver sloeg hij Becker in de eerste ronde, maar die kreeg op Ro land Garros in de vierde ronde al snel zijn revanche. Arias, als teenager enkele jaren in de top-tien bivakkerend, is nu nummer 18 van de wereld en bezig aan een langzame come back na een jaar waarin de in spiratie volledig zoek was. „Boris moet ook uitkijken dat hij niet te snel opbrandt", mee verdient dan een andere top-tien speler met twintig ex hibities. Becker is niet alleen om belastingtechnische rede nen naar het Monaco verkast. In het prinsdom aan de Middel landse Zee wordt hij met rust gelaten, zowel door de fans als door het Westduitse leger. Ook al verklaarde hij onlangs in een vaderlandslievende bui het niet uitgesloten te zullen ach ten om ooit nog eens de wapen rok te zullen dragen. Men moet niet vreemd opkijken als Tiriac in dat geval een rekening van een miljoentje of twintig naar de Westduitse bondskanselier stuurt. De verhuizing naar Monte Carlo schoot vele Duitsers in het verkeerde keelgat, de scheiding met zijn coach Gün- ther Bosch leverde ook de no dige negatieve publiciteit op. Bosch vond dat hij niet genoeg toegewijd was aan de edele tennisport en dat hij te veel tijd aan zijn vriendin Benedictine Courtain besteedde. Becker antwoordde dat hij zich daar niet mee moest bemoeien, waarop Bosch gepikeerd op stapte. Becker heeft abolsuut De goudmijn Boris Becker toor Leon Krijnen 2 Een decennium geleden werd de Zweedse BB de eerste f trendsetter van de grootverdieners in tennisland. Door Wimbledon vijf maal te winnen, door Roland Garros zes maal te winnen, naast overwinningen in tientallen an- - dere Grand Prix toernooien over de hele wereld. Boris Becker: „Om me te bewijzen, zal ik minstens drie jaar nummer één moeten zijn". fotoap kauzm uit walzo'n 2QO rollan RUUD MICHELS omdat het goedkoper kan Breda-Belcrumweg 32-076-711134 Dongen-St. Josephstraat 92-01623-21241 - foto's ap aldus Arias, „hoewel ik me eigenlijk niet voor kan stellen dat hem hetzelfde overkomt als mij. Zijn karakter is heel an ders. Hij heeft maar één wens, en dat is nummer één van de wereld worden. Gelukkig heb ik dat nooit gewild". Becker zelf twijfelt er geen mo ment aan dat hij zijn doel zal bereiken. Daar houdt het niet mee op, want de eerste plaats is niet genoeg; „om mezelf te be wijzen zal ik minstens drie jaar nummer een moeten blijven. Ik heb nergens problemen meer mee, alleen op gravel moet ik nog het een en ander leren. Door mijn lichaamsbouw en mijn spel kom ik beter tot mijn recht op snelle banen, maar ik wil ook op gravel toernooien winnen. Ik speel niet voor het geld. Ik ben nu nummer twee van de wereld, er blijft dus slechts een ding over; nummer een worden en blijven. Anders zit ik de rest van mijn leven met het gevoel dat ik de kans gehad heb maar dat ik niet ge noeg gegeven heb". Becker maakt zich tenslotte helemaal geen zorgen over de lagere populariteitscijfers in zijn vaderland. „Dat maakt me niets uit. Het begon al toen ik verklaarde de beste te willen worden. Sommige mensen kunnen dat niet hebben. Als mensen me aardig vinden, is dat best, maar dat is echt niet waar ik het allemaal voor doe. Ze vinden in Duitsland dat ik te groot geworden ben. Dat is allemaal niet normaal. Ze vin den me óf een held en een won derkind, óf een soort duivel. Als je eenmaal zo bekend bent als ik, is er blijkbaar geen mid denweg meer. De rijkdom wordt me aangerekend, maar ook dat is betrekkelijk, voor sommige mensen ben ik schat rijk, voor anderen ben ik maar een beetje rijk". Het grote geld komt voorname- lijk van de fabrikanten van de spullen waarin Becker gekleed gaat of waar hij de ballen meer probeert te raken. Toen Tiriac in 1984 Becker contracteerde ving hij nul op request toen hij bij Adidas aanklopte en met een uitgestreken gezicht om een kledingcontract van 100.000 dollar vroeg. Daarop stapte Ti riac naar Puma waar men de gok wel waagde. De concurrent heeft er geen moment spijt van gehad. In het pro-Becker tijd perk verkocht Puma 15.000 rac kets per jaar, in 1985, na Bec kers eerste Wimbledon werden dat er 70.000, in 1986 300.000. Volgens voorzichtige schattin gen heeft het contract met Bec ker de fabrikant van zijn rac kets ongeveer 50 miljoen dollar omzet per jaar opgeleverd. Hetzelfde succesverhaal gaat op voor de Italiaanse kleding fabrikant Ellesse die Tiriac drie jaar geleden zijn zin en 20.000 dollar gaf. Na 1985 steeg de omzet van Ellesse alleen al in West Duitsland met 20%. „Het is absoluut onmogelijk om het effect dat Becker heeft, op een andere manier te berei ken", zegt Gabriele Brustenghi, de perschef van Ellesse, „We hebben ongeveer 100 omslagen van tijdschriften waar hij op afggebeeld was, ieder week was hij een paar uur op televi sie. Zo'n publiciteit kun je on mogelijk op een andere kopen, dat zou nooit te betalen zijn". Misschien heeft Tiriac wel gelijk als hij durft te beweren dat Becker meer op de televisie te zien is „dan ieder ander le vend wezen". Met zulke tevre den klanten is het natuurlijk onvermijdelijk dat de prijzen van het fenomeen aangepast worden. Elesse werd er de dupe van. Toen vorig jaar het con tract van de Italianen verliep, stond ook Adidas voor de deur van Tiriac, terwijl Armin Dassier van Puma wilde dat Boris niet alleen met zijn rac kets speelde, maar ook in zijn kleding. Er ontstond een kleurrijk spel van vraag en aanbod, waarbij Tiriac alleen hoefde toe te kijken hoe de een de an der uit de markt prees. Ellesse haakte af na een laatste bod van 40 miljoen gulden voor zes jaar, Puma kreeg het contract, wilde niet zeggen voor hoeveel, maar Brustengi schatte het op 55 miljoen gulden. De omzet van Puma schoot omhoog, die van Elesse kelderde weer 20 Boris Becker op zijn best: opgeven komt niet in zijn woordenboek voor, geen bal is onmogelijk te halen. De zakenman Becker (rechts) met zijn steun en toeverlaat, Ion Tiriac (links). - fotoap

de Stem | 1987 | | pagina 9