'Moeilijk om medische proeven stop te zetten' Reagan: 'Er kringelt geen rook op van een geweer' 'Terugtrekking ITT en Citibank niet genoeg' BASISVÊi even. UITBLAZEN Plastic 4lifestyle ROSCAM ABBING EN BORST-EILERS OVER GRENZEN GEZONDHEIDSZORG WERPEN POINDEXTER EN NORTH VOLGENDE WEEK NIEUW LICHT OP IRANGATE? de Stem cok Zuid-Korea Signaal WIM KOCK DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 20 JUN11987 DESTEM- pEN HAAG - CDA en P net nog vóór 1990 een ziektekosten voor iedert Dekker heeft voorgestek pe woordvoerders van bei< tijdens overleg in de Tweede pees (Volksgezondheid) de kabinet de basisverzekering besloot twee weken geleden verzekering op de lange baar Kabinet dreigt met intrekken nieuwe ABP-wet OVER plastic geld wordt vaak mees muilend geschreven, behalve natuurlijk in de glanzende magazines die de card-maatschappijen hun card-houders perio diek toesturen. Ik doe daar «iet aan mee. Ik vind credit-cards gewoon handig. Thuis als reservegeld, als bij de Chinees blijkt dat je niet ge noeg contanten bij je hebt, in tegenstelling tot wat je dacht toen je daarnet je laatste be taalcheque uitschreef bij de boekhandel. Op reis is de cre dit-card het handigst. Je betaalt er tickets, maaltijden, hotels en benzine mee en dat scheelt een heleboel geld dat je niet bij je hoeft te dragen en dat je dus ook niet kunt verliezen. Diners Card afficheert zich als de meest prestigieuze. In de kolommen van het Diners Club-blad Signature duikt om de haverklap het woord lifestyle op, een woord waarvan nie mand precies weet aan te dui den wat het betekent, maar dat te maken moet hebben met merknamen als Rolex, Lancó- me, Chivas Regal en Lancia Thema, vakanties op de Male diven en het nobele golfspel, vooropgesteld dat de dames geen broekrokken en de heren geen korte broeken dragen, met andere woorden: van de juiste outfit zijn voorzien door de huizen van McGregor, Burber ry, Kappa, LaCoste en de Ame rikaan Ralph Lauren. Welke card je ten slotte op zak krijgt hangt van het toeval af. Je hoort van vrienden en collega's hoe handig hij is. Je ontvangt mailings want Jan en Alleman schijnt tegenwoordig over je adres te kunnen be schikken. Je leest advertenties en folders. Je wordt er lang zaam rijp voor. Op een goede dag valt er weer eens een mai ling in de brievenbus die je be looft dat je nu gratis lid van de club kunt worden en je boven dien nog een premium in het vooruitzicht stelt. Toevallig was het de mailing van de Diners Club die op het juiste moment in de bus viel. De premium was een 'stijlvolle' riem die je als ex tra afsluiting om je koffer kon binden. Ik heb die Diners Card nu al jaren, maar met de bijbeho rende lifestyle wil het nog niet lukken, al heb ik - mét die kaart natuurlijk - op Schiphol wel eens een fles Chivas Regal gekocht en zo prestigieus is de Diners Cardhouder niet of een winkelbediende belt met een computer elders in het land om te controleren of de card-hou- der wel zoveel geld aan een cos- tuum mag besteden. „Nee", verzekert de card- maatschappij, „die autorisatie heeft niets te maken met twij fels aan uw kredietwaardigheid, maar dient slechts om de card houder, het aangesloten bedrijf en de card-maatschappij te be schermen tegen de gevolgen van misbruik na verlies of dief stal." Kan wel zijn, maar het blijft gênant, al doen ze het nog zo beleefd. Eurocard doet zich meer voor als een plastic geldver- strekker voor de gewone man, huiminimummmmmimmmmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuT al zien ze ook daar graag dat die dan wel minstens zestig mille per jaar bruto verdient. Wat minder mag ook, maar dan moeten ze wel precies we ten hoevéél minder. Eurocard heb ik er ooit bijgenomen om dat ik merkte dat je daarmee vooral in Frankrijk en elders ook bij benzinestations, vaker terechtkunt dan met de Diners Card. Hoewel ik geen directe plannen heb om naar de Ver enigde Staten te reizen, vind ik het een prettige gedachte dat ik daar elke winkel, motel en res taurant zonder schroom (ze hebben daar niet graag contant geld) kan binnenstappen omdat ik met de Eurocard tevens de Amerikaanse MasterCard op zak heb (en trouwens ook de Britse Access). Met zo'n kaart ben je eigenlijk een wandelende multi-national. Ik heb ooit een interview ge lezen met een Eurocard-top- man waarin deze zich afzette tegen de dure postwinkels die andere cardmaatschappijen erop nahouden, zoals Diners Club met zijn Dinshopping. Eurocard wilde het gewoon en dus niet te duur houden, zei hij. Intussen mag het glanzende blad van Eurocard, dat gewoon Eurocard Magazine heet er ook wezen. Van Eurocard hoeven we niet naar de Malediven; we kunnen gewoon naar de Chi nees, liefst naar een van de pas gevormde Fine Eastern-club. Is de kunstrubriek in Signature gewijd aan de musical Cats, in Eurocard Magazine gaat het tenminste nog over de opera, 'die tot veler verbazing op nieuw en vogue is.' Inmiddels echter heeft ook Eurocard Magazine zijn shop- ping-rubriek en daarin zal ook de man of vrouw van zestig mille bruto gauw uitgegras- duind zijn. 'Persoonlijke reisac- cessoires, van functioneel tot noodzakelijke luxe'. Daaronder valt volgens Eurocard bijvoor beeld de Les Must de Cartier- set, bestaande uit een zonnebril van 640 gulden, een toilettas vanaf 700 gulden (met inhoud, neem ik aan) en een horloge van 5400 gulden. Een normaal mens is van dat totaalbedrag, mét vrouw en kinderen, royaal voor drie weken uit en thuis. Ik heb wel oog voor mooie dingen en heel af en toe val ik er wel eens voor, als een kraai voor een blinkend stukje glas in het gras. Maar de 'lifestyle' die deze bladen suggereren, maakt me altijd een beetje misselijk. Poenig met hier en daar een vleugje goede smaak en schan dalig spilziek. Hoewel: in Sig nature staat behalve de adver tentie van Chivas Regal ook een fraai ontworpen aanbeve ling van de supermarkt-whisky William Lawson's. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14. 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heelt u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Hans Bos IS HET DE GEWOONSTE zaak van de wereld dat een vrouw een eileider als een soort 'opslagplaats' laat transplanteren naar haar arm om ook in de toekomst kinderen te kunnen krij gen? Is het aanvaardbaar dat met bevruchte eicellen, in feite het begin van men selijk leven, op grote schaal wordt geëxperi menteerd? Moet aan dat hooggekwalificeerde on derzoek wel zo ongelooflijk veel geld besteed worden terwijl op allerlei niveaus de bezuinigingen aan de orde van de dag zijn? Vra gen, vragen, vragen. Waarop gezondheidsju riste prof. mr. H. Roscam Abbing en mevr. dr. E. Borst-Eilers, vice-voorzit- ter van de Gezondheids raad, antwoord proberen te geven. „Het wordt tijd dat we ons eens af gaan vragen welke voorzieningen we wél en welke we niet willen. Ethisch gezien zijn de grenzen moei lijk te trekken. Volgens mij moeten we uitgaan van het rendement. Als slechts een gering aantal mensen kan of mag profiteren van een medi sche ingreep is het wellicht zinvoller die voorziening uit te sluiten en het geld te beste den aan een grotere groep chronische zieken. Als patiën ten dan toch een dergelijke exclusieve ingreep wensen, moeten ze die maar uit eigen zak betalen." Dat meent Henriëtte Ros cam Abbing, part time hoog leraar gezondheidsrecht aan de Rijksuniversiteit Limburg. In het kort komt haar visie erop neer dat we de collec tieve voorzieningen eens goed tegen het licht moeten hou den, omdat de kosten anders onbeheersbaar zijn. De gren zen van de gezondheidszorg komen in zicht, waarbij voor de zogenaamd luxe-verrich tingen steeds meer uit eigen zak zal moeten worden bijbe taald. Stelselmatig optredend probleem is dat van de 'health-shopping': mensen met geld zien altijd kans meer te krijgen dan anderen en zijn zelfs bereid om zich voor veel geld in het buitenland te laten behandelen. Internationale afspraken zijn in dat kader wellicht de enige oplossing, anders krijgen we Ameri kaanse toestanden waarbij veel geld wordt geboden voor een hogere plaats op de wachtlijst voor hart- of lever transplantaties, terwijl zelfs Prof. mr. H. Roscam Abbing: Artsen voelen het zelf niet in hun portemonnee. Dr. E. Borst-Eilers: Alles wat we kunnen, doen we ook. FOTO'S ARCHIEF DE STEM artsen worden omgekocht of advertenties geplaatst met aanbiedingen van donororga nen. Daarnaast moeten we goed in de gaten houden of wat we aan voorzieningen overhou den ethisch acceptabel is. Een goed voorbeeld is het trans planteren van organen van baby's die hersendood gebo ren worden. In de ogen van Roscam Abbing is dat onaan vaardbaar. Dit soort vragen moet vol gens de Maastrichtse hoogle raar in eerste instantie wor den beantwoord door regering en parlement. De medische wetenschap staat echter niet stil en het wordt steeds moei lijker tijdig ontwikkelingen te signaleren in het fundamen teel-wetenschappelijk onder zoek. Kijk naar de beruchte eerste harttransplantatie in het Rotterdamse Dijkzigtzie- kenhuis. Die vond plaats ter wijl de discussie erover nog lang niet was afgerond. In feite is dat ook gebeurd bij de reageerbuisbevruchting. Der gelijke akkefietjes hangen ons vaker boven het hoofd. Bij de reageerbuisbevruchting had eerst de discussie gevoerd moeten worden over de wen selijkheid. Mevrouw Borst-Eilers is vice-voorzitter van de Ge zondheidsraad. Deze voor aanstaande instelling advi seert de minister van Volks gezondheid. „Het is moeilijk een halt toe te roepen aan de medische experimenten. Alles wat we kunnen, doen we ook. Verontrusting is op zijn plaats, in financiële, maar ook in ethische zin. Probleem is alleen dat we niet precies we ten waar we de grens moeten trekken. De samenleving heeft geen meetlat. Bovendien schuiven de grenzen van het medisch kunnen steeds verder op." „Neem het terrein van de voortplanting. Daar worden steeds meer 'kunstjes' uitge haald. De bedoeling is vaak goed: kinderloze echtparen met moderne technieken aan nakomelingen helpen. Je kunt je afvragen of we ons niet neer moeten leggen bij be paalde kwalen of afwijkin gen. We accepteren geen ziek tes meer of dood, dat is in feite het probleem. Desnoods laten we een hele batterij appara ten aanrukken. Het is wezen lijk dat daar nu eindelijk eens openlijk over wordt gespro ken. Overigens gaat het ini tiatief tot behandeling ook vaak uit van de arts, die zich in feite niet bij zijn eigen machteloosheid neer kan leg gen. De patiënten stellen er vaak helemaal geen prijs meer op." „De vraag of een behande ling aanvaarbaar is, doet zich ook voor bij de experimenten met pre-embryo's. Bij de rea geerbuisbevruchting IVF blij ven doorgaans wat bevruchte eicellen over. Die kunnen in bepaalde gevallen voor erfe lijkheidsexperimenten wor den gebruikt. De volgende stap is het opzettelijk maken van deze pre-embryo's. Dan is de vraag of we menselijk le ven bewust moeten gebruiken voor proeven. Een dergelijke ontwikkeling wordt door de Gezondheidsraad pertinent afgewezen. Per keer worden experimenten van bij IVF overgebleven materiaal voor gelegd aan een landelijke ethische commissie. Ook door Maastricht is toestemming gevraagd; de aanvraag is af gewezen. Alleen...hoe lang hou je het tegen?" Tegen de al eerder ge noemde transplantatie van de eileider naar de arm van een vrouw heeft mevrouw Borst niet zo veel bezwaar. De vrouw in kwestie zou door be straling onvruchtbaar wor den. „De transplantatie acht ik een slim gevonden medisch foefje. Hoe vaak zal dit voor komen?", zo stelt de vice- voorzitter van de Gezond heidsraad. Roscam Abbing: „Het stokt aan twee kanten. Het medi sche veld legt zichzelf geen beperkingen op, terwijl de re gering veel te laat is met de besluitvorming. Het proces dient juridisch beter te wor den gestuurd. Wellicht wordt het eens tijd hardop te roepen dat we bepaalde medische voorzieningen in ons land he lemaal niet willen. Dat ex treme operaties en behande lingen uitgesloten worden. Neem de in vitro fertilisatie (reageerbuisbevruchting). Het is een ingenieuze operatie die geweldig veel kost en slechts een gering rendement heeft. Adoptie is in veel gevallen een beter alternatief." Uiteindelijk komen we in alle gevallen uit op het selec- tievraagstuk. De geldbuidel voor de gezondheidszorg be vat een eindig bedrag. Overi gens wordt slechts vijf pro cent daarvan gefinancierd door de rijksoverheid. Zeven tig procent is afkomstig van de ziekenfondspremies en de AWBZ, terwijl de rest afkom stig is van de particuliere ziektekostenverzekeringen. Je kunt je afvragen of de beta lers niet meer betrokken moe ten worden bij de keuze van voorzieningen. Maar goed, in totaal gaat het om een miljard of veertig. Willen we daar al les voor blijven doen wat nu gebeurt en liefst nog een beetje meer, dan moeten we flink wat extra op tafel leg gen. Alternatief is dat we zui nig doen met geld en voorzie ningen, maar dat stelt ons voor het probleem dat we in veel gevallen meer vragers hebben dan mogelijkheden. In het hele land wachten meer patiënten op een nieuwe lever of een nieuw hart dan er ope raties worden uitgevoerd. In het rapport 'Wie volgt' van de Gezondheidsraad wordt uit gebreid ingegaan op de gevol gen van de 'rantsoenering'. Geformaliseerde selectie is onontkoombaar, maar dan wél met openbare, controleer bare criteria omdat we anders het risico lopen af te glijden naar corruptie en vriendjes politiek. De Gezondheidsraad is van mening dat bij selectie aller eerst medische maatstaven dienen te worden aangelegd. Wie is er het ernstigst aan toe? Ras, geslacht, seksuele geaardheid, leeftijd of beteke nis van de patiënt voor de sa menleving zijn niet aan vaardbaar. Bij het ontstaan van een wachtlijst moet het lot of de chronologische volg orde de doorslag geven. Tot elke prijs moeten lekencom- missies worden voorkomen die in het begin van de jaren zestig in Amerika de volgorde bepaalden voor de nierdialy se. De Gezondheidsraad signa leert de nodige ingebouwde conflicten en heeft liever dat bepaalde medische verrich tingen helemaal niet worden verricht. Iedereen die er voor in aanmerking komt een nieuw hart, nieuwe nieren o! een nieuwe lever óf niemand „Als de budgettaire proble men nog groter worden, zul- len de wijsheid van de artsen het geduld van de patiënt wellicht boven krachten wor. den beproefd..Het zal onge twijfeld op een gegeven mo- ment tot een uitbarsting Ito- men. De arts zal dan aan di kaak worden gesteld als eer scherprechter, een functie dij hij zich te gemakkelijk enter, onrechte heeft laten opdrin. gen", zo staat in de nota. Prof. Roscam Abbing houdt haar hart vast. „Er ontstaan situaties waarbij de regering voor het blok wordt gezet Wat bij voorbeeld te denken van de praktijk in Groot- Brittannië dat patiënten bo ven een bepaalde leeftijd niet meer gedialiseerd worden! Moeten we die richting op! We moeten met zijn allen uit- maken wat we waar voor over hebben", zo stelt zij. Mogelij kheden om te bezui nigen zijn er in haar ogen wel degelijk. Roscam Abbing noemt het taxivervoer, auto matisch verrichte diagnos tiek, dure en overbodige ge neesmiddelen en te geavan ceerde apparatuur. Maar wat te doen met de mo derne patiënt die bij zijn huis arts of specialist komt met een 'boodschappenlijstje' en niet eerder tevreden is voor dat hij 'gescanned' is door 'computertomograaf'? Roscam Abbing: „Als een patiënt iets wil dat de medi cus overbodig acht, moet hij het uit eigen zak betalen. Een arts die toegeeft, overschrijdt zijn professionele standaard Hij is verantwoordelijk te genover de patiënt, maar ook tegenover de samenleving. Artsen moeten zich niet onder druk laten zetten door niet gerechtvaardigde eisen. Pro bleem is dat ze niet altijd heb ben geleerd dat aan een tiënt uit te leggen. Bovendien voelen ze het zelf niet in hun portemonnee." Mevrouw Borst-Eilers sig naleert de problemen meer aan de kant van de patiënt Hem of haar moeten beper kingen worden opgelegd. Wil men meer dan de basisvoor ziening mogelijk maakt, dan dient dat uit eigen zak te wor den betaald. We zullen echter altijd zien dat rijkeren opeen luxere manier gebruik maken van de gezondheidszorg dan minder gefortuneerden. Dat is in de ogen van de Gezond heidsraad niet erg, mits es sentiële voorzieningen maar voor iedereen bereikbaar blij- Door Jo Wijnen VOLGENDE WEEK zetten de twee speciale commissies van het Amerikaanse Congres die de Iran-Contra-af- faire onderzoeken, zich aan de tweede en laatste ronde van hun verhoren die zich overigens nog tot de eerste week van augustus zullen voortslepen. Vooral de getui genissen van de twee hoofdrolspelers in de affaire, Rea- gans voormalige adviseur voor nationale veiligheid ad miraal Poindexter en diens assistent luitenant-kolonel Oliver North, worden in de Amerikaanse hoofdstad met grote spanning tegemoet gezien. Het staat nog niet pre cies vast wanneer het tweetal voor de commissies zal verschijnen. Oliver North gooide deze week al het nodige roet in het eten. Hij weigerde een ver hoor achter gesloten deuren door de juristen van de twee commissies. Die verhoren moesten vooraf gaan aan de openbare, door de Ameri- kaane televisie uitgezonden hoorzittingen van de commis sies. Over de diepere reden van deze weigering wordt in Washington druk gespecu leerd. Misschien heeft North ver wacht dat de congrescommis sies hem zouden dwingen achter gesloten deuren te ge tuigen. Daarvoor hadden de commissies dan naar de rech ter moeten stappen. North had dan veel tijd -misschien wel enkele maanden- gewon nen. Als dat de bedoeling is geweest van de kolonel, dan heeft hij in ieder geval buiten de waard gerekend. De zeer geïrriteerde voorzitters van de beide commissies lieten prompt weten met een open bare getuigenis van North te willen volstaan. Daarmee lo pen ze wel het risico dat er bij het stellen, maar ook bij het beantwoorden van de vragen fouten worden gemaakt of be paalde aspecten worden ver onachtzaamd. ...John Poindexter... fotoap ...OliverNorth... - fotoap Men verwacht nu dat het verhoor van North, dat wel licht niet eerder dan in juli plaatsvindt, een week of nog meer in beslag zal gaan ne men. Bovendien wordt er re kening mee gehouden dat de advocaten van North opnieuw wegen vinden om aan de ver horen te ontsnappen. Het was overigens North zelf die in de cember van het vorig jaar be weerde dat 'er geen man in dit land is die liever de gehele waarheid op tafel legt dan ik'. De achterliggende verhoren van de commissies, die ruim zes weken in beslag namen, hebben de positie van presi dent Reagan er bepaald niet gemakkelijker op gemaakt. Gaande die verhoren moest Reagan terugkomen van zijn eerdere beweringen dat hij niets wist van de hulp die vanuit het Witte Huis aan de Nicaraguaanse rebellen -de Contra's- werd gegeven. Reagan moest zelfs toegeven dat hij zijn naaste medewer kers had aangemoedigd de re bellen financieel op de been te houden gedurende de periode dat het Amerikaanse Congres alle hulp aan de Contra's ver bood. De president zei te vin den dat het verbod van het Congres niet op hem en op de medewerkers van de in het Witte Huis zetelende Natio nale Veiligheidsraad van toe passing was. Het bewijs dat Reagan op de hoogte was van het feit dat met de Iraanse wapenlever anties gemaakte winsten werden doorgesluisd naar de Contra's, is overigens nog niet geleverd. Er heeft in ieder ge val een document bestaan dat als 'smoking gun' zou kunnen dienen in de affaire. Dat is een memo die North in april 1986 naar Poindexter schreef en waarin precies werd aan gegeven hoe het doorsluizen van geld naar de Contra's in zijn werk ging. Maar het is niet bekend of dat document ooit naar de president is ge stuurd. Bovendien is de memo verdwenen: waarschijnlijk is hij in de papiervernietings- machine van North's secreta resse Fawn Hall terechtgeko men of, onder haar kleren, het Witte Huis uit gesmokkeld. President Reagan heeft deze week in ieder geval ont kend dat er een 'smoking gun' bestaat. En in een poging de aandacht van de affaire af te leiden heeft de president ver klaard dat, volgens hem, de belangstelling van het Ameri kaanse publiek voor Irangate volledig is verslapt. De presi dent voegde daaraan dat hij nog nooit in zijn leven zoveel 'verhalen uit de tweede hand had gehoord. Intussen heeft de voorzitter van de Iran-commissie van het Huis van Afgevaardigden, Lee Hamilton, het woord 'im peachment' al laten vallen Dat betekent dat Hamilton niet uitsluit dat er -op een la ter tijdstip- vanuit het Huis beschuldigingen tegen de pre sident of andere hoge rege ringsfunctionarissen zullen worden ingebracht die ver volgens door de Senaat zullen worden onderzocht. Tijdens de verhoren achter gesloten deuren van admiraal Poindexter is overigens niets aan het licht gekomen dal uiterst alarmerend voor pre sident Reagan is. DIPLOMATEN uit de Derde Wereld heb ben de terugtrekking van de Ameri kaanse bedrijven ITT en Citibank uit Zuid-Afrika verwelkomd, maar waar schuwen tevens voor al te groot optimis me. „Terugtrekking van bedrijven is in het algemeen positief, maar nog niet ge noeg", zei de VN-ambassadeur voor Con go, Martin Adouki. A<jouki, tevens woordvoerder van de Organi satie van Afrikaanse Eenheid bij de Verenigde Naties, merkte op dat „bedrijven soms hun li centies aan andere bedrijven blijken te verko pen, zodat ze hun belangen in het land behou den". De VN-ambassadeur voor Nepal, Jai Pratap Rama, reageerde voorzichtig enthousiast. „Het is zeker bemoedigend dat bedrijven de verwer pelijkheid van het apartheidsbewind erken nen." Rama, tevens waarnemend voorzitter van het VN-centrum tegen apartheid, sprak van een 'sneeuwbaleffect'. Citicorp, de grootste bankgroep ter wereld, kondigde dinsdag aan dat zijn Zuidafrikaanse vestiging verkocht wordt aan een plaatselijke bank voor 64,5 miljoen dollar. Financieel des kundigen geloven dat andere grote bedrijven het voorbeeld van Citicorp zullen volgen. Het ITT-consortium deelde mee dat het de belangrijkste vestiging in Zuid-Afrika ver koopt, evenals de minderheidsbelangen in en kele communicatiebedrijven in het land. ITT- president Rand Araskog verklaarde dat de be slissing direct te maken heeft met de sociale omstandigheden in Zuid-Afrika. Zijn collega van Citicorp, John Reed, onderstreepte echter dat zijn bedrijf alleen uit financiële motieven handelt. De afgelopen twee jaar hebben meer dun honderd Amerikaanse bedrijven zich uit Zuid- Afrika teruggetrokken. Citibank is altijd een van de grootste aanhangers geweest van het standpunt van de regering-Reagan. Washing ton wil de bedrijven in Zuid-Afrika houden met het argument dat dan van binnenuit ver anderingen kunnen worden doorgevoerd, in het land staan nog vestigingen van zo'n 2Ui Amerikaanse bedrijven. D& rtTÜilVl DlIMIMblM J^ze verslaggever éijMEGEN - De laatste hen jaar is in ons land het aantal aangezichtsfractu- Ln als gevolg van een ge weldsdelict meer dan ver dubbeld: van 8 naar 19 pro- Lit Dergelijke breuken door een sportongeval zijn L toegenomen. Aange- ïchtsfracturen als gevolg "n een verkeersongeval J gedaald. Deze cijfers maakte de kaak- Tjrurg prof. drs. C.A. Merkx jjisteren bekend bij zijn af- Poli Van onze Ha Van onze Haagse redactie )EN HAAG - Als de itveede Kamer vasthoudt aan haar plannen om de zeggenschap van het minis terie van Financiën over het (BP te verminderen, zal iet kabinet de nieuwe wet geving over het ABP weer jitrekken. Dan blijft alles ewoon bij het oude. iet kabinet heeft dat gisteren iesloten. Een Kamermeerderheid van VdA en WD wil de politieke emoeienis met de manier li/aarop het ABP de pensioen- jelden belegt, verkleinen. Maar "uding (Financiën) en Van lijk (Binnenlandse Zaken) oeien daar niets voor. Die ouden liever een vinger in de ap omdat ze vrezen dat de (BP-top niet bestand zal zijn tegen te grote druk van buiten- Het geschil is deze week in de Kamer zo hoog opgelopen dat Ruding extra tijd voor be raad heeft gevraagd. Dat heeft nu toe geleid dat het kabinet Ireigt de nieuwe wetgeving in Ie trekken. 3e Zuidkoreaanse hoofdstad Se iieuws te branden. Al dagenlai felle gevechten tussen met de c lers en de oproerpolitie. Wat vo Wijze waarmee de betrokkenen e Zoals eerder in de historie van iet verzet tegen de dictatuur vai 3°nnen bij studenten. Zij eisen v< nacht gekomen Chun vrije verki Wijheid. Aanvankelijk bleef het t itraties die door Chun voortdi daar inmiddels valt niet te ontkt lentenverzet op vruchtbare boi lebben steun gekregen van een bevolking. Hun politieke visie ligt vijderd van die van Chun. Ook zi hie van Zuid-Korea uitgaat van 'ysteem waarmee door voormali antastische economische result, l'oot deel van het Zuidkoreaans nan die geen oppositie toestaat at geen enkel gevoel te hebben aan door zijn opvolger eigenhanc Zoals het zo vaak gaat, hebber |k een afwachtende houding in 'ictator, maar wel een die zijn vri werika niet onder stoelen of b '^Korea eerder regel dan ui Reagan zich zorgen te make renigde Staten strategisch belc GECONSTATEERD KAN OOK V aai een groot sportevenement i baalde politieke ideeën kracht or echt dat het regime van wwh t1e' Üjdens de Olympisct raen gehouden, tot een chaos ooruitzicht moet Chun - zo oorc ssies dwingen. Chun van zijn k ,.7^ van te overtuigen dat de hand is. Hij tracht met ijzei JGe bestuurders van het Inte w steken zoals te doen get lit J er Samaranch toonde ziel '6 gaan dat de Spelen in Seoel W' zullen dat op zijn minst r''doett geen waarzegger te 'anden brandhaard Seoel land getuigen als het IOC in len ^Pische steden ook de p iin sport en politiek onlos ton' h ln brede kring doorgedror y torende doof en ziende blind r0?|® genlieden achter de Olyrr li-®n de ernst van de situatie bf it,°m de Spelen van Seoel o >en 'f dat in Seoel niet toestaa 'eken aan de wand moeten zi

de Stem | 1987 | | pagina 2