Hard rijden wijk Sas aan banden Zeeuws GS POSITIEF OVER MOGELIJKHEDEN ZELDENRUST TERNEUZEN 'Raak tegen Staak' klaar voor grote werk POLITIERAPPORT gedeputeei 'tevig proj Heemkundige fïetstocl naar Waterlandkerkjej Hulde voor Westdorpse kampioen Geen besmetting water in W est-Zeeuwsch-Vlaanderen PLAATSELIJK NIEUWS EXAMENS v DE STEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 20 JUN11987 GEBIED 'WITTE WIJK' ALS WOONERF AANGEWEZEN TERNEUZEN - De kans dat het Zeldenrustcol- lege in Terneuzen een volwaardige gymnasium opleiding in huis krijgt is groter geworden. Gewicht Geen hoera HUUR EEN BOBCAT jj ^bobcat (J Bouwbond FNV viert jubileum Marinierskapel: geduld overwint KRULBOLSPORT BLOEIT ENORM IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verwarming Hoogtepunt pgSTEM VANZEEI Sas van Gent Zaamslag Rookpluimen Zeehonden Arbeidsplaatsen S( K SenTrëURG Het 26 leden T16 Van onze verslaggever SAS VAN GENT - B en W van Sas van Gent willen de zogenaamde Witte Wijk in Sas van Gent tot woonerf bestempelen. Op die manier willen B en W het hard rij den in de wijk tegengaan. B en W hadden aanvankelijk gedacht dat de infrastructurele voorzieningen in dat gebied in principe al voldoende waren om de automobilist ervan te weerhouden snel te rijden, maar in de praktijk gebeurt dit niet. Door de aanduiding woonerf van de wijk, waaron der de Poeldijk, Mauriststraat, Marijkestraat, Julianastraat, Frisostraat, Alexanderstraat en Irenstraat vallen, wordt de autombilist nu gedwongen. Het karakter van een woon erf bepaalt namelijk dat voet gangers de wegen over de volle breedte mogen gebruiken, er mag ook gespeeld worden. Be stuurders in zo'n gebied mogen niet sneller rijden dan stap voets. Ze moeten rekening hou den met de aanwezigheid van voetgangers. De gemeenteraad kan de Witte Wijk zonder problemen als woonerf gebied aanwijzen, omdat het gebied voldoet aan alle voorwaarden die het mi nisterie van Verkeer en Water staat daar aan stelt. Een van die voorwaarden is dat het ver keer zijn bestemming of ver trekpunt moet hebben in het gebied. B en W„Het verkeer in de Witte Wijk is ontegenzegge lijk voor bijna honderd procent van de eigen bewoners". Het collegevoorstel komt donderdag 25 juni in de maan- delijke gemeenteraadsverga dering aan de orde. De raad, voor de eerste keer onder voor zitterschap van de nieuwe bur gemeester J. van Rest, be spreekt dan ook over een wijzi ging van het tarievenstelsel voor het gebruik van de sport hal. De gemeente hanteert mo menteel achttien verschillende tarieven. De hoogte ervan wordt bepaald door het karak ter van de verenigingen. On derscheid wordt gemaakt tus sen sportverenigingen die aan gesloten zijn bij landelijke or ganisaties, sportverenigingen die dat niet zijn, en vereni gingen uit andere gemeenten en particulieren. Verder kan er nog geheel of gedeeltelijk van de sporthal gebruik gemaakt worden en is er onderscheid tussen trainingen en wedstrij den. Omdat er heel weinig ge bruik van de hal gemaakt wordt door verenigingen van buitenaf en clubs die niet bij landelijke organisaties zijn aangesloten willen B en W het systeem sterk vereenvoudigen. Voor de exploitatie van de hal heeft dat volgens het college geen nadelige consequenties. De gemeenteraadsvergadering begint om 19.30 uur. Kans op gymnasium groter Van onze verslaggever Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een positief advies daarover van de Provinciale Onderwijsraad over genomen. Die opwaardering van het Zel- denrustcollege betekent vol gens rector S. van Asperen con creet dat de school het basis pakket mag uitbreiden met Grieks. De mogelijkheden op het Zeldenrustcollege zijn nu beperkt tot de opleidingen ma vo, havo en vwo. Overigens is er voor leerlingen van het Zeldenrustcollege wel een mogelijkheid om Grieks te volgen. Maar dat moet dan wel op vrijwillige basis gebeuren na schooltijd. Dat geldt ook voor de leraar die voor zijn diensten niet wordt betaald. „Dat betekent toch allemaal extra werk. Een diploma kan enkel via een staatsexamen worden behaald", aldus Van Asperen. Hij reageerde gisteren gema tigd enthousiast. „We proberen de gymnasiumopleiding al ja ren in huis te halen. Maar tot nu toe zonder succes. Het is echter voor de eerste keer dat GS daar zo duidelijk een uit spraak over heeft gedaan. Dat brengt natuurlijk toch wel wat gewicht in de schaal", aldus Van Asperen. De uitspraak van GS is voor Van onze correspondent WESTDORPE - Het Sasse bestuurscollege heeft de 14- jarige André Inghels uit Westdorpe voor het behalen van het Belgische kam pioenschap karabijnschie- ten gehuldigd. Voor deze prestatie bij de cate gorie tot en met zestien jaar kreeg André Inghels en fraai tinnen bord met daarin het ge meentewapen van Sas van Gent gegraveerd. Aan het kampioeschap, dat hij in het Belgische Ruislede behaalde, namen 105 schutters deel. André Inghels traint weke lijks bij zijn vereniging 't Oude Raedthuys op dinsdag, woens dag, vrijdag, zaterdag en zon dag. Hij was uitgenodigd voor het Belgische kampioenschap door het bestuur van de kara bijnclub Evergem, waarvan hij eveneens lid is. (ADVERTENTIE) ^tt»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»^ Smits b.v. 1 Breda 9 modellen 1 met hulpwerktuigen 1 - sloophamer - grondbakdlv. - vork greppel - palen-plantboor - puinriek I I - bezem I - palletvork etc. S MAAK VAN EEN MAN EEN TEAM' 11 VERKOOP 1 I 11 VERHUUR 1 1 LEASING II Rudonk 21, Breda ciflRK (076)418000 ri'Vt« Van Asperen echter geen reden om in een hoerastemming te geraken omdat het ministerie zich tot nu toe zeer aarzelend heeft opgesteld. „Daar wordt van het standpunt uitgegaan dat er in de omgeving vol doende mogelijkheden zijn om die opleiding te volgen. Dat kan op het Petrus Hondius, maar ook op het Jansenius in Hulst. Maar waarom zou dat ook niet bij ons kunnen. De leerlingen kunnen nu bij ons niet allies vinden wat ze zoeken". De mogelijkheid dat er bin nen enkele jaren een heel nieuwe onderwij sstijl wordt geïntroduceerd, speelt volgens Van Asperen ook een rol bij de afwachtende houding van het ministerie. Van onze verslaggever ROOSENDAAL - De Bouw- en Houtbond FNV viert vandaag, zaterdag, haar 70-jarig bestaan. Schouwburg De Kring in Roosendaal is de plaats waar de bond zo'n 550 leden verwacht. De bond heeft alle kaderleden uitgenodigd. Het werkgebied Roosendaal omvat bij de Hout en Bouwbond de districten Zeeland/Goeree Overflakkee en West-Brabant/Bommeler- waard. In dat werkebied heeft de bond 27.000 leden. De bond streefde ernaar in het jubileumjaar 1050 nieuwe leden onder de 26 jaar te wer ven. Op dit moment zijn er al 925 ingeschreven. De bond ver wacht het streefgetal dan ook voor 1 juli bereikt te hebben. De viering van het jubileum omvat een uitgebreid feestpro gramma. Ook biedt de bond ge schenken aan aan tal van lief dadige instellingen. De aanvang van de jubi leumviering is 12 uur. Van onze correspondent IJZENDIJKE - Geduld Overwint. Dat weten nu ook alle bezoekers, die gister avond een grandioos optre den meemaakten van de Marinierskapel in IJzen- dijke ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de muziekvereniging Geduld Overwint. De Marinierskapel kwam na melijk anderhalf uur te laat in IJzendijke aan. De belangstel ling was enorm; de kapel re vancheerde zich navenant. De Marinierskapel, onder leiding van majoor-directeur Gert Buitenhuis, was reeds twee jaar geleden uitgenodigd door de IJzendijkse muziek vereniging. Plotseling kwam daar echter een afscheid van de admiraal in Den Helder tussen, waardoor de mariniers giste ren pas in de namiddag de reis naar Zeeuwsch-Vlaanderen konden ondernemen. De mari niers kwamen daarnaast ook nog in een lange file terecht in Antwerpen. Presentator Pol van de Vij ver waardeerde het geduld van het publiek. De Marinierskapel zorgde tenslotte voor een gran dioos optreden, dat de bezoe kers voorlopig niet zullen ver geten. De mariniers zelf zullen echter hun lange reis voorlopig niet vereeten.J Bollen is buit uitstek ook een geschikte sport voor hen die niet meer zo vlot ter been zijn. Van onze correspondent OOSTBURG - De Oost- burgse krulbolclub 'Raak tegen Staak' bereidt zich voor op een aantal grote evenementen die de ko mende weken op het pro gramma staan. Op 11 juli heeft men het Ne derlandse kampioenschap voor clubs binnen de poorten en op 25 juli en 8 augustus de jaarlijkse toeristenbollingen. Als klap op de vuurpijl houdt men op 22 augustus de kei- zersbolling. „Het gaat goed met deze folk loristische sport," stelt Piet de Poorter secretaris van 'Raak tegen Staak', een vereniging die in 1970 het levenslicht zag. „Onze sport is al eeuwen oud. Zo rond 1920 waren er in Oostburg een twintigtal ba nen, terwijl Aardenburg er niet minder dan dertig telde. Vaak banen die bij één of an der café lagen waar men dan de vrije tijd doorbracht. Het leefpatroon veranderde. De mensen werden door de auto een stuk mobieler en dat had ook zijn invloed op de krul- bolsport. Nu liggen in Bres- kens, IJzendijke en Oostburg overdekte banen en leeft het weer. Alleen in de grens streek zie je nog café-banen," aldus De Poorter. Zijn club heeft één van die overdekte banen, waar zelfs verwarming, door de leden aangelegd, niet ontbreekt. Er is ook een tijd geweest dat met kaarslicht werd gebold aan de Quarles van Ufford- weg. Later kwam er een tent over de baan en sinds 1978 be schikt men over de huidige accommodatie. Toch heeft ook de Oost- burgse club problemen ge kend. In 1985, toen voorzitter Karei Hubregtse aftrad, kwam de club in de kortst mogelijke tijd in benarde fi nanciële problemen. „Er werd teveel geld aan onnodige din gen uitgegeven, terwijl er te weinig controle op die uitga ven was," weet De Poorter te melden. „Er werd een motie van wantrouwen ingediend tegen het op dat moment re gerende bewind en dat kon vertrekken." Van alles werd er georganiseerd. Verloting, kaartingen, bingo's enzo voort, om financieel weer wat meer ruimte te krijgen. „Daar zijn we aardig in ge slaagd en nu zijn we weer kerngezond," gaat De Poorter verder, die samen met voor zitter Piet Ghijs en penning meester Karei Hubregtse het dagelijks bestuur vormt. Hoogtepunt afgelopen jaar was ongetwijfeld het optre den in NCRV's 'Wie kent Ne- derland-kwis'. Toen ze wer den opgebeld om hun sport aan het kijkerspubliek te to nen, dacht men aan een grap. De Pooter: „Opnameleider Theo Smit belde ons of er in teresse bestond voor een TV- opname. Er werd al met een scheef oog naar bepaalde Oostburgers gekeken, maar achteraf bleek het op waar heid te berusten. Ik denk dat Soms beslissen millimeters over winst of verlies. - FOTO'S DE STEM/CORJ.DE BOER het een uitstekende promotie geweest is voor onze sport." Het tweede hoogtepunt moet de keizersbolling vormen: „Een collega-club uit Oost burg had ook graag dit eve nement binnengehaald, maar toen hun verzoek bj de VW -waarmee steeds wordt sa mengewerkt - werd inge diend, stond het al vast dat wij die felbegeerde bolling zouden krijgen. Ondanks dat bleef men toch berichten ver spreiden dat zij die keizers bolling kregen en dat vonden wij jammer." Vorig jaar ging de keizers titel naar Andy de Schipper van het IJzendijkse Molen- zicht, zodat IJzendijke nu met twee man vertegenwoordigd is. Iedere club mag immers alleen zijn koning afvaardi gen. Naast de regerende kei zer De Schipper komt nu ook Theo Vermeulen, de nieuwe koining van Molenzicht, naar de Quarles van Ufford-weg. 'Raak tegen Staak' wordt vertegenwoordigd door Jan Beerends en Els de Poorter, die zich als enige in de streek koningin mag noemen. Naast deze uitschieters heeft men de clubwedstrij den, de maandelijkse ontmoe tingen met de 'Grensbollers' uit Eede en onlangs is men een verbroedering aangegaan met een club uit Gent. In april waren de Belgen te gast in Oostburg en in mei werd een tegenbezoek gebracht. Voorop staat de gezellig heid. „Wij zijn één grote vriendenclub. Iedereen is be reid om naast de sport ook nog op een ander terrein iets voor de vereniging te doen. Een Julieii van Steenberghe bijvoorbeeld, zorgt met oud papier voor een onmisbare bron van inkomsten. We zijn één grote familie, die goed voorbereid is op het komende werk," aldus de 40-jarige De Poorter. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het drink water in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, globaal ge sproken het gebied ten wes ten van het Philippineka- naal en Braakmankreek, is niet langer besmet met de aeromonas-bacterie. Ook in de bebouwde kom van Philippine kan het water weer ongekookt worden geconsu meerd. WASTER UIT POMPSTATION BRAAKMAN Dure auto gestolen GOES - In de nacht van don derdag op vrijdag is van een terrein van een garagebedrijf in Goes een Ford Sierra, type 2000 r.s Cosworth gestolen. De personenauto, met een ver koopwaarde van 75.000 gul den, stond volledig afgesloten. De politie trof geen spoor van enige vernieling aan, zodat ze denkt met professionele da ders van doen te hebben. Bromfietser raakt gewond HOEK - De 16-jarige brom fietser W. B. uit Hoek is gis termorgen bij een verkeers ongeval in zijn woonplaats gewond en per ambulance overgebracht naar het Elisa beth ziekenhuis te Sluiskil. De jongeman verleende op de kruising Hoekse weg-Molen- dijk geen voorrang aan personenauto. Beide voertu gen werden bij de aanrijg zwaar beschadigd. Herenfiets gestolen OOSTBURG - In de Tor», weidelaan is de herenfiets!! stolen van J.M.T. uit burg. De fiets stond o..„ sloten voor de woning van? Botsing met drie auto's GROEDE - Nabij de Knj dijk zijn drie auto's met el aar in botsing gekomen, t gebeurde toen een auto, t* stuurd door D.A.V. uit h Belgische Lokeren, achten een stilstaande auto S.E.W.W. uit Clinge r« Deze auto reed vervol| weer op de auto van M.S. B. uit Hoek. VAKANTIEGANGERS, welkt schuiven wel een beetje op. Of in September. Per slot van rek net zo goed of beter. En anders een van onze elk weer-voorzie wens hoe mooi ons achterland Zo luiden de nieuwe leuzen va industrie. Wie had dat gedacht land ijverig bordjes timmerde woordje kon: 'vol'. Een gesprek met Jaap Ventevc teerde als 'reisleider' in een pr< wel vaart bij meer vakantiega LOTERIJ - Zwem- en polo club De Bruinvis houdt van maandag 22 tot en met vrij dag 26 juni een enveloppenlo- terij in Groot Sas. Bruinvisle den komen op die dagen tus sen 18.00 en 20.00 uur aan de deur met het verzoek loten te kopen. Woensdag vindt de ac tie plaats tussen 13.00 en 16.00 uur. HENGELWEDSTRIJD - j hengelaarsvereniging Spl en Ontspanning (HVSOisJ voor de eerste keer een jet», wedstrijd op de leiding waren 37 deelnemers, t 1. Rody de Ruijter, 2. Jerj in den Bosch, 3. Andu Scheele, 4. Leander link, 5. Wim Slabbekoorn 1 UTRECHT- Slagersvakschool, vakdiploma slager: Harry van Putte, Clinge. GOES - Hogeschool Zeeland, HBO: B. Boone en M. Vereecken, Hulst; G. Haers, Terhole; C. Lau- wers, Kuitaart, P. Minnaard, 's- Heerenhoek; C. Vermeule, Clinge; I. Zwier, Retranchement. TERNEUZEN - De Vaart, scho- lengemeenschapo voor beroeps onderwijs. Brood/banket: A. Bertram, Koewacht; M. Boot, D. Pauwels, M. Pijpelink, R. Ver burg, R Vink, Terneuzen; J. Brand, E. Lauret, Kloosterzande; R. Claerhoudt, Hulst; C. Kesbeke, J. Risseeuw, Axel; H. de Meyer, Hoek; W. Goethals, Sas van Gent; M. van Hulle, Heikant; D. Martens, G. Willaert St.-Jan- steen. Bouwtechniek: J. van Eijk, W. Horst, E. Kasteleijn, H. van Keulen, R. Lindner, C. van Za delhof, Terneuzen; R. van de Berg, Hulst; R. van Dijk, Sas van Gent; R. Scherbeijn, Hoofdplaat; C. van Vooren, Philippine. Schil deren: M. Bertram, Sas van Gent; B. de Reu, Breskens; J. Verhage, Hoek. Metselen: H. de Haan, P. van de Voorde, P. de Wolf, A. Zegers, Terneuzen; R. van Linden, S. de Visser. Sluiskil; J. de Ritter, Hoek. Timmeren: J. de Groote, Biervliet; J. Focke, Sluiskil; M. Oudeman, E. de Put ter, Terneuzen; E. van Steenber- ge, Philippine. Koken/serveren: D. Andriessen, P. Navarro, A. van Stevendaal, M. Verberk- moes, Axel; M. Baart, G. de Maat, M. Vermeide, Kloosterzande; P. Bertram, J. Vermeiden, Koe wacht; C. de Blok, W. de Koster, Biervliet; M. Bogers, F. Buijze, M. Dooms, D. de Graaf, T. Jan sen, K. de Jongen J. Otterloo, E. Pieters, S. van Rietschote, M. Eij- sackers, I. van der Mooren, E. Vrolijk, M. den Dekker, P. Haije- ma, P. Pijpelink, Terneuzen; O. Cornelis, M. Blomme, Philippine; M. Fleur, R. van Delden, B. de Zeeuw, Sas van Gent; M. Franc- ke, Assenede; A. van Gimst, Oostburg; E, Lindhout, B. Tang- he, Hoek; I. Remorie, Vogelwaar de; S. Verdonck, IJzendijke; J. van Grol, Graauw; N. van Hof, Schoondijke; D. Roels, Rentran- chement; J. Grandsaerd, Hulst. Elektrotechniek: S. van den Ameele, R van Bochove, J. van de Broeke, A. Coban, R Gee- rinckx, J. Huisman, A. de Klerk, J. de Meester, I. van Noorden, P. Pieters, R. Poortvliet, H. Rouw, R. Stokkerman, M. Teunissen, R. de Vos, W. Zegers, K. van Kas teel, M. de Lijzer, P. Oppeneer, T. van Os, I. Sever, J. Vermeersch, Terneuzen; A. Berkhout, D. Jan sen, M. Maes, Sas van Gent; K. Guequierre, S. Maas, M. Meer- tens, Hoek; P. van Hanegem, IJ zendijke; F. Rammeloo, A. Sah- bas, F. van der Veen, Sluiskil; P. Spuesens, Philippine; P. van de Vijver, Zuiddorpe; P. Hoorman, Axel; H. Plak, Hoofdplaat. Agra rische techniek: C. van Damme, T. Kooijman, Terneuzen; P. van Hove, Overslag; F. Dieleman, C. Murre, Hoek; B. van Hecke, Wal soorden; G. Hermanns, Sas van Gent; J. Temmerman, Hoofd plaat. Procestechniek: M. van Beek, R. van Santé, E. de Vos, R. Babijn, A. van Geenen, F. Lau rens, M. Markusse, P. van Meijle, M. Schot, E. Zegers, Terneuzen; D. Boomsluiter, B. Jansen, Hoek; M. de Clippelaar, F. Goossens, A. Visser, Philippine; P. de Graeve, J. Vinke, R Compiet, Sas van Gent; M. Kuijl, G. de Smit, IJzen dijke; J. van den Bos, R. van Veldhoven Axel; M. Fieret, Bier vliet. Installatietechniek: J. de Bruijne, J. Harms, M. Miri, A. Reden hiervoor is het feit, dat dit gebied inmiddels van water wordt voorzien door het nieuwe pompstation in De Braakman, dat oppervlakte water voor consumptie ge schikt maakt. De waarschuwing van de WMZ, vooral gericht aan ver pleeg- en ziekenhuizen, om wa ter eerst te koken blijft wel gel den voor Walcheren en De Be- velanden. Deze gebieden krij gen water vanuit het pompsta tion in Schijf. Onderzoek van de WMZ heeft aangetoond, dat in het water dat afkomstig is uit West-Brabant de bacterie nog steeds in te grote hoeveelheden voorkomt: 300 stuks per 100 milli-liter water. Volgens de richtlijn mogen er dat slechts 50 per 100 milli-liter water zijn. Van onze correspondente KNOKKE - De Knokse heemkundige kring Cnoc il houdt zondag een heemkundige fietstocht, die vï Knokke langs de Brugse Vaart naar Waterland] leidt. De tocht meet heen en terug 65 kilometer. Gestart wordt om 10.30 uur bij de hoeve De Grote Stelle t Hazegras (te bereiken vanaf het Oosthoekplein richting 1 land) bij Gerard Adriaanssens, bestuurslid van Cnoc is ier. I punt Goedleven steekt men de grens over en rijdt naar land-Oudeman. Vervolgens wordt een rust- en picknickpa^ gelast te St.-Jan in Eremo. Men doorkruist Waterlandkerkje en komt terug doo/1 prachtige krekengebied van St.-Margriete. Aankomst i uur. G. Adriaanssens, ook bekend als stichter van de bevrijdingsmars van Biervliet naar Knokke, geeft tijdens M tekst en uitlag. 1 Pardon, R. Trippert, Terneua E. van Hoorn, Hoek. Mechat techniek: R. Dankaart, Hen dijk; E. Dees, W. Dielemarl van der Gouwe, M. Oppeneer! Reminsen, H. Koetsveld, I Stockman, O. Verhage, M J Bok, J. Jansen, Hoek; G. i Doeselaar, R. van de Logt, SI kil; M. van Druenen, W. defl ter, J. Oele, E. Pijpelink, Ml se, T. van Steenhuyse, M, vanl Velde, E. Winters, C. Zweedijk,| in den Bosch, P. Dieleman, B der Eijk, D. Hangoor, A. Kon^ T. Krols, R. Mahoney, A. i neer, M. Ottjes, E. van der Pi E. Rouw, P. Verstraaten.C.Vi ke, J. van de Wege, M. sters, A. van Delft, M. vanEs! Goos, F. Kastelein, C. Sever Vink, J. Zwaans, TerneuzerJ Lauret, Kloosterzande; J Moor, M. Buijck, J. van DiejerJ Elisabeth, J. de Block, W. def M. de Meijer, Sas van Gent;Ei Smet, Philippine; E. Kayiscil gelwaarde; P. Hamelink, II Pan, Zaamslag; H. de Vos,H' G. Lemaire, Overslag; W.I Spui; E. de Munck, Zuiddoi Motorvoertuigentechniek: Bakker, R. de Putter, Zaam M. Bondewel, E. Corlemeijer| Klaassen, A. de Maat, R. defti ter, R. Swartele, D. Buijze, R Doelder, R. Fassaert, E. W. Helmendach, J. Landmar! van Meerveld, Terneuzen; K| Feijter, E. Moorthamer, C ft se, R. van de Wege, W. de" Axel; W. Groosman, W. I R. Mobach, Sluiskil; E. de M. van Dorsselaer, St-Jai A. Mol, Sas van Gent; G. T F. de Zwart, Hulst; M. SeL Hoefeijzers, S. de Mul, P. P meiers, Philippine; D. Verwi;| ren, Hengstdijk; A. Zwart,Hl R. Jonkheijm, KloosterzandtJ Samijn, Zuiddorpe; J. Verc Eede. TERNEUZEN - Stichting j neuzense muziekschool, eerste graad: Marion Tollei Ingeborg van de Hiele, Tjaij Deursen, Suzanne Roose, 1' lein Bosscher, Ilse Voc Neil Scully, Anne Brouwerj line Kramer, Maaike de B" Mariken Dorsemagen, van Haelst, Marjonne Made, Anne-Marie Tang Karin Basting, laatste drie! laude. Tweede graad: m Hollebek, Petra van DrielJ Wisse, Natasja Smet, Juffermans, Evelien van beek. Klarinet eerste grmi neke Galama, Silvie Defól trick Hamelink, Niels vanjl Tweede graad: Patrick B! Petra Doppegieter, René»! Viool eerste graad: An^J Duivendijk. Tweede Wouter-Jan van de Berge graad: Jan-Ar ie Platteeuv'j laude). Hobo tweede graa l han de Vos. Derde graad: J! Poppe. Trompet tweede v Willem-Jan van LangJ (cum laude). Akkordeon fl graad: Dirk van de VeldeJ] fluit eerste graad: J'j Fraanje, Sonja Hamelink 1 monium eerste graad: Jacq'Jl de Jonge, Anne Bakker (cujl de). Tweede graad: JudikJ kerse, W. van Limmen. if eerste graad: Esther de l Vera van de Windt, M/l Snoeijers, Leslie Lipjes, JJj Anne Lippens. Tweede fl Stella Boschitsch, Miekej Haelst, Petra Griens, Kaan, Karin Dieleman (cujj de). Eufonium derde graa^f Krijn van Arenthals (cunjj2! Trombone derde Kiela (cum laude). Door Jan Jansen „Klopt, Zeeland zit ook vol. Er kan maar een paar procent meer bij. Maar dan hebben we het alleen over het hoogseizoen," zegt gedeputeerde Jaap Vente- vogel. Kwaliteitsverbete ring en seizoenverlenging zijn de sleutelwoorden die hij nu al vijf jaar op de portefeuille toerisme pro beert te plakken. Ventevogel, toch ook beheer der van de provinciekas, ver dubbelde de bijdrage aan de provinciale VVV van vier naar acht ton en was kwistig met extraatjes voor Zeeland promotie. Want, zegt de man die Neeltje Jans zo graag om armt, er kan meer bij, als we het maar spreiden. Het gebeurt in één provincie: waar rook- en stoompluimen van fabrieken en kerncentra les de horizon vervuilen, ver dringen vakantiegangers zich rond het water. Misschien niet zo'n gewaagde veronder stelling dat Ventevogel, die de mensen een onbezorgde zo mer in Zeeland toewenst, wel eens in aanvaring komt met zijn collega Barbé, tuk op in dustriële bedrijvigheid. De gedeputeerde voor toe risme hoopt dat er koffie komt, poetst de brilleglazen en ziet het helder voor zich, al zegt-ie het omzichtig: „Ach, in het imago van toeristisch en rustiek Zeeland spelen die dingen een rol. Er is inder daad enige horizonvervuiling, door de kabels van de PZEM, de rookpluimen. Maar dat is allemaal op zo'n afstand dat, waar men op grote schaal re- creëert, die factor bijna niet aanwezig is. In de kustgebie den, daar moet je je best doen om er iets van te zien." Als toerist in eigen provincie vindt-ie de vuile Wester- schelde 'echt bedreigend'. „Dat gaat me als Zeeuw aan het hart, dat je daar geen zee honden meer ziet op de pla ten, maar ik denk en hoop dat het ergste achter de rug is, dat het wel terugkomt. Dat Brussel nu ongezuiverd op de Schelde loost, dat hou je toch niet voor mogelijk. Ik doe normaal niet mee aan het schimpen op de Belgen. In dit geval zeg ik: ze zullen toch wel eens hun verstand krij gen." En verder valt het met de botsing tussen de twee be langrijkste trekpaarden van de Zeeuwse economie wel mee. In heel West-Europa is vol gens Ventevogel de basisin dustrie trouwens over het hoogtepunt heen. Groei en verfijning van de technologie dienen ter compensatie, maar of Zeeland daar wat van mee- Plukt..? „Een minpuntje is dat de kennis over het algemeen aanwezig is in de moederlan den van al die bedrijven. En waar men er al van kan mee profiteren moet tenminste voldoende onderwijs zijn. Dat ja er niet in Zeeland. Daarom uenk ik dat we in die sector met veel groei mogen ver wachten, maar de haven- en transito-functie blijft na tuurlijk heel belangrijk. De havenschappen Terneuzen en vtissingen leveren zo'n 25.000 arbeidsplaatsen op, het toe risme 10.000. Dat zijn functies waar Zeeland op moet mik- on: distributie en toerisme," w Ventevogel al een basis °or een provinciaal ontwik kelingsplan. werkgelegenheid. Daarmee )a jo d< di se zi, Ei de »i la lu ei te G vc V€ -1 ni V de di vi sti de ri: di ee va ke is ui „r no ori ni in lij be be rit he bu ve Er we gei me jui me va he pr; En wi wc pr< gee we me hoj ma wa Zee AL de vee ten len He in ger gre eer gel noc een Wa Goi nas var het stri wa opt dra ten die voo is mil Ne« me< risr lerr zat. Er: jes toei exc ben tevi ond West-Zeeuws- vordTft ^reë°riaans koor 'oor hft66 meer gevraagd telikpi7Verzorgen van ker- tijke vieringen. |oorevo(C!rhaCtiViteiteri van 011 Nio Wesf? beperkt tot de eren sin^o ^eUWS ok v\.hnt!mgeiiid worden ingen in de rest van Zeei luist Zos' ne, ager van de steec wore gen mis. Zo

de Stem | 1987 | | pagina 22