KABINET WIL BEZITTINGEN IN BESLAG NEMEN Veel doden bij bomaanslag in Barcelona hittchën BADHJwnDOEK in, Justitie vreest verdwijnen van fiscale opsporingsdienst Daling vacatures Zeeland slecht teken Weer tien illegale vissers op de bon Ministers geven miljarden teveel uit 150 Merijntje tloercoating egvullingen ekking voor particulieren vitrage zonwering lAAN 40 EUZEN D-12984 OOSTBURG MAKING OFFICIER EIST IN FRAUDEZAAK SLAVENBURGS BANK CEL VOOR TOPBANKIERS DEN HAAG - Minister Korthals Altes (Justitie) gaat het kabinet voorstellen de grote drugshan delaren aan te pakken. Wapengekletter Massa-ontslag bij Rijkswerf kies uit meer dan gebruikte bestel- en vrachtwagens Amnestie voor lasteraars van de Sovjet-Unie ZONNEHEMELS ZORG OM FAILLISSEMENTEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Over de kop Off-shore Uitstekend Voorjaarsdaling ZATERDAG 20 JUN11987 Schippers in een Duitse val Mr. Pieter contra 'de heilige koe' Morele Herbewapening Stabilisatie Weinig schot De goudmijn Boris Becker HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND Regenjas mee (Ö$5yDESTEM A57 TE lostburg maakt bekend uders voornemens zijn t bestemmingsplan vol- Dp de Ruimtelijke Orde- en garage op het per- rvliet, gemeente Oost hebben op het bouw- '2 juni 1987 gedurende de gemeentesecretarie g), Raadhuisplein 1 te inde deze termijn tegen lelling schriftelijk even- leester en Wethouders irgemeester voornoemd, lomaes akje benutten, ntie wordt in een et het belangrijkste 9- ummer in de smakkelijk en snel. JKANT HET BEDRAG Voor toezending van i 7 3,50 extra te kunt u een groene irokaart (dus géén Sturen, vangt u een u echter 7 4,— tg moeten brengen. Pagblad De Stem, of inleveren op onze Prijs incl. 6% BTW 7 5.88 7 7.84 7 9.80 711.77 713.73 715.69 ornrertioopt verloren Laat dat dan even weten via een ..Kleintje" in De Stem hebt dan een goede kans dat de eerlijk) vinder één van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze ..Kleintjes"- rubnek ..Gevonden-Verloren" nasDeurt. DE STEM 127ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers f 1.10 Van onze verslaggever ROTTERDAM - In justitiekrin gen is men bang dat door de voor genomen reorganisatie van de be lastingdienst de Fiscale Inlichtin gen en Opsporingsdienst FIOD gaat verwijnen. je Rotterdamse Officier van Justitie nr. H. de Doelder vreest dat de FIOD slraks zijn onafhankelijke positie ver liest. Dat maakte hij gisteren duidelijk aan het begin van zijn requisitoir in je fraudezaak tegen drie voormalige topfunctionarissen van Slavenburgs Bank. Volgens hem moeten inning van be lasting en opsporing van fraude strikt gescheiden blijven, wil de geloofwaar digheid van het fiscale strafrecht be houden blijven. Een zaak als het Slavenburg-proces zal in de toekomst bij een vergaande reorganisatie van de FIOD nooit meer van de grond kunnen komen, aldus de Officier. Onvoorwaardelijke gevangenis straffen van negen maanden elk eiste hij tegen drie voormalige leden van de hoofddirectie van Slavenburg's Bank. Hij achtte de drie Slavenburg-ban kiers stuk voor stuk schuldig aan het 'feitelijk leidinggeven aan valsheid in geschrifte, meermalen gepleegd'. Het gaat om misdrijven, zo hield hij rechtbank en verdachten voor: kre dietovereenkomsten en bankverkla ringen die niet deugden, valse namen, valse kasstortingsbewijzen, gegevens niet vermelden om derden (waaronder de belastingdienst) te misleiden. Valsheid in geschrifte, en dat jaren lang, misdrijven die bij de bank lang zamerhand routinezaken werden, die de top niet voorkwam en waar de he ren van de Raad van Bestuur ook geen eind aan maakten. Justitie heeft volgens hem zeer be wust de heren topbankiers zélf aange pakt en niet de bank. 'De mensen aan de top bepalen de atmosfeer binnen de bank', aldus mr. De Doelder. Hoe strafbaar de drie hoofdver dachten ook zijn, voor hem blijft de vorig jaar in het eerste proces vrijge sproken mr. Piet Slavenburg, voorma lig voorzitter van de Raad van Be stuur van Slavenburg, de hoofdver antwoordelijke. De drie anderen zijn Jacht op drugshandelaren Van onze verslaggever Hij wil meer wettelijke mogelijkheden om winsten en bezittingen, afkomstig van de internationale drugshan del, in beslag kunnen nemen. De bewindsman heeft gisteren in Wenen tijdens een interna tionale conferentie over drugs misbruik zijn licht opgestoken over de wetgeving in andere landen. Met name in de Ver enigde Staten, Groot-Brittan- nië en Italië hebben de autori teiten sinds kort de bevoegd heid harder tegen internatio nale drugshandelaren op te treden. Korthals Altes vindt het in be- slagnemen van grote hoeveel heden geld of goederen een be ter middel om internationale criminelen te treffen dan met het nodige 'wapengekletter' de kleintjes te vangen. De nieuwe wetten in de VS, Engeland en Italië geven de autoriteiten daar meer moge lijkheden om drugs winsten op te sporen, te 'bevriezen' of in beslag te nemen. Door crimina liteit verkregen bezittingen kunnen volgens de Neder landse wet op dit moment bij wijze van straf ook wel ver- Van onze Haagse redactie v' HAAG - Bij de Rijks werf in Den Helder zullen de komende vier jaar 800 tot 1-000banen verdwijnen. Voor de marinewerf is minder werk beschikbaar. Bovendien al de toenemende automatise- r®g van werkzaamheden mankracht overbodig maken. De inkrimping van het per soneel wordt voor de helft door natuurlijk verloop en ver voegde uittreding gereali seerd. Defensie zal in de andere gevallen passend werk aanbie- j® in de regio Den Helder. Ontslagen zijn echter niet te voorkomen. (ADVERTENTIE) bedrijfswagens 076 877850 wkstraat 1, breda Dat zal veel stuf doen opwaaien Bij een bomaanslag in een garage onder een super markt in het Spaanse Barce lona zijn minstens 15 men sen gedood. Tot nu toe zijn 35 mensen ernstig gewond naar een ziekenhuis gebracht. De politie vreest dat het doden tal nog kan oplopen. De aanslag is waarschijnlijk' het werk van de Baskische afscheidingsbeweging ETA en lijkt veel op de bomter- reur in Beiroet. Barcelona, dat in 1992 de Olympische Spelen organi seert, is dit jaar al diverse malen getroffen door bom aanslagen waarvoor ETA de verantwoordelijkheid heeft opgeëist. - fotoap MOSKOU (AFP) - De Sov jet-Unie heeft ter gelegen heid van de komende vie ring van de 70ste verjaar dag van de Oktoberrevolu tie een amnestie afgekon digd. De amnestie zou volgens bron nen in Moskou voor het eerst ook van toepassing zijn voor gedetineerden, die zijn veroor deeld wegens het 'lasteren' van de Sovjet-Unie. Andere politieke gevangenen maken geen kans op amnestie, melden dezelfde bronnen. De amnestie, die vrijdag in een decreet van het Opperste Sovjet is afgekondigd, treedt onmiddellijk in werking. (ADVERTENTIE) Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De rijksover heid zal dit jaar ruim drie miljard gulden meer uitge ven dan begroot was. Maar daar staat aan de inkom stenkant eveneens een forse overschrijding tegenover: Ru- ding vangt bijna 3,5 miljard gulden meer aan inkomsten dan hij verwacht had. Als gevolg daarvan komt het financieringstekort uit op 7,8 procent. Dat is een meeval lertje want het kabinet had ge rekend op 8 procent. De extra inkomsten worden vooral veroorzaakt door een hogere opbrengst van het aard gas en van de belastingen. Aan de uitgavenkant zit met name het ministerie van On derwijs en Wetenschappen fors in het rood. Aan salarissen is daar veel meer uitgegeven dan was begroot. Volgens premier Lubbers komt dat omdat er steeds min der leerlingen komen waardoor de salarissen relatief hoger uit vallen. In totaal betaalde de overheid vorig jaar 600 miljoen gulden meer aan haar mede werkers dan was geraamd. Minister Ruding heeft zijn collega's laten weten dat hij dit jaar geen extra bezuinigingen meer wil. Maar volgend jaar moeten de ministers die over de schreef gaan alsnog die extra uitgaven terugverdienen. Het gevecht over die miljoe nen zal komende maand wor den gevoerd bij de opstelling van de begroting. Een verontrustende ontwik keling is dat de collectieve las tendruk in 1987 hoger zal uit komen dan in de Miljoenennota is geraamd. Hiermee zet de las tendrukstijging die zich in 1986 voordeed, ook in 1987 voort. Daardoor komt de beoogde sta bilisatie van de collectieve las tendruk in het gedrang. Bruincentrum Nederland Boschslraat 31, Breda, 076-149414 Van onze verslaggever MIDDELBURG - Een vermindering van het aantal vacatures is een slecht voorteken voor Zee land. Ondanks het feit dat de werkloosheid in deze provin cie voor het eerst sinds 1982 weer onder de 10.000 is ge daald, is er reden tot be zorgdheid over de verdere ontwikkelingen. Die kanttekening plaatst het directoraat-generaal voor de Arbeidsvoorziening in Zeeland bij de werkloos heidscijfers over mei. Men signaleert nog een an dere bedenkelijk feit: het aantal faillissementen in de provincie daalt niet meer. Vooral in Zeeuwsch- Vlaanderen gaan nogal wat kleinere bedrijven over de kop. 'En dat is heel jammer, gezien de toch al zo gevoelige arbeidsmarkt daar', aldus de waarnemend hoofdinspec teur-directeur J. Asselbergs. Belangrijke sectoren voor de werkgelegenheid in Zee land zijn de bouw en de me taal. De bouw is grotendeels uit het dal gekrabbeld, wat ook de verdere daling van het werkloosheidscijfer ver klaart. In die sector blijven er heel wat vacatures. Veel minder goed gaat het met de metaal, waarin vooral de klad kwam door het in storten van de off-shore in dustrie. Daar daalt het aantal vacatures dan ook ziender ogen. Het aflopen van de Ooster- scheldewerken heeft volgens Asselbergs geen grote gevol gen gehad. 'Het ging heel ge leidelijk, en er werkten veel mensen uit andere provin cies, zodat we het hier niet zo merkten'. Over het algemeen zijn de mensen die er werk ten trouwens zo vakbe kwaam dat het hen weinig moeite kost om weer aan de bak te komen. Volgens de Arbeidsvoorzie ning zou het niettemin uitste kend zijn voor de werkgele genheid in Zeeland als er een Westerschelde Oeververbin ding zou komen. 'Niet alleen vanwege het tijdelijke werk, maar ook structureel zou het project de Zeeuwse economie zeer ten goede komen', valt Assel bergs gedeputeerde R. Barbé bij. Deze voortrekker van de WOV-plannen heeft van het begin af aan gewezen op het belang van de verbinding voor de werkgelegenheid in de provincie. Op het ogenblik zijn nog 9.733 Zeeuwen werkloos. Dat is 9 procent van de beroeps bevolking (landelijk 13,5 pro cent). In de eerste vijf maanden van dit jaar is de werkloosheid teruggelopen met 936 mannen en 318 vrouwen. Zoals altijd is deze 'voorjaarsdaling' deels het gevolg van seizoeninvloe den. Maar er is ook 'nog steeds sprake van een voort gaande trendmatige daling'. Vrijwel alle gebieden in Zeeland profiteerden mee van de daling. In Zeeuwsch- Vlaanderen zakte het aantal werklozen van 9,4 naar 9 pro cent (2982 mannen en vrou wen). De vrouwen komen er ook nu weer bekaaid af met een Zeeuws percentage van 13,3. In Zeeuwsch-Vlaanderen is dat 14 procent. 'minder strafwaardig dan hun voor zitter', aldus de Officier. Tegen de vrijspraak van 'mr.P.' na een eis van een jaar is het Openbaar Ministerie overigens in hoger beroep gegaan. 'Een niet alledaags proces', zo beti telde de openbaar aanklager de zaak- Slavenburg. Voor het eerst in ons land staat de volledige top van een grote bankinstelling voor de rechter op ver denking van valsheid ingeschrifte. Volgende week gaat het proces ver der met de eerste dag van de pleidooi- Een gecompliceerde aanvaring op de Rijn heeft een com plete blokkade van die belangrijke waterweg tot gevolg ge had. Achter die blokkade liggen Nederlandse schippers werkeloos te wachten. Verdiensten zijn er niet, maar de kosten gaan door. Mr. Pieter van Vollenhoven is voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid. In die hoedanigheid kijkt hij kritisch naar ons weggedrag. Hij zet vraagtekens bij de 'heiligheid' van auto en rijbewijs. Morele Herbewapening lijkt een begrip uit lang vervlogen dagen toen er nog vuisten gemaakt moesten worden tegen dreigend communisme en verwildering van de zeden. Toch bestaat de beweging Morele Herbewapening nog steeds. Vandaag wordt het 50-jarig bestaan gevierd. ZIE DE STEM WEEKEND beurd worden verklaard, maar dat werkt niet erg effectief. Met name op het punt van de bewijslast denkt Korthals Al tes van genoemde landen iets te kunnen opsteken. Hij heeft in Wenen nog eens het Nederlandse beleid ten aanzien van drugsverslaafden uiteen gezet. Dit beleid werkt goed, zo blijkt volgens hem uit de cijfers. Slechts 2,5 procent van de Nederlandse jongeren tot 19 jaar heeft ooit eens hasj of marihuana (cannabis) ge bruikt. Een op de duizend Ne derlandse jongeren gebruikt dagelijks cannabis. Korthals Altes schat het aantal heroïne-verslaafden in ons land op 15.000 tot 20.000. Er is sprake van stabilisatie, mis schien zelfs van een daling van het aantal heroïne-verslaaf den. Het gebruik van cocaïne stijgt, maar tot nu toe 'niet dra matisch', aldus Korthals Altes. Het gebruik van 'crack' (in de VS populair) komt in Neder land nog maar zelden voor. Het gebruik van amfetaminen en LSD is vrijwel tot nul gedaald, aldus de minister. De conferentie in Wenen heeft tot nu toe overigens nog niet veel opgeleverd. Er zit weinig schot in het formuleren van voorstellen om de internatio nale handel in verdovende middelen harder aan te pak ken. Over één zaak zijn alle deel nemers het eens: de dreiging, die uitgaat van de handel in en het gebruik van verdovende middelen wordt steeds groter. Een lid van de EG-commissie sprak in dat verband van een 'zwarte hand', die zich steeds verder over Europa uitstrekt. Boris Becker, die de ko mende twee weken een gooi doet naar zijn derde Wimbledon-titel op rij, en diens sluwe manager Ion Tiriac slaan forse munt uit de tenniskwaliteiten van de Westduitser. Zij slepen mil joenencontracten in de wacht, die steeds hoger worden. ZIE SPORT 1 Er viel gisteren langdurig regen en het was met amper 15 graden zeer koud. In het weekend afnemende buiigheid en iets hogere temperaturen. Op beide dagen een wisselende bewolking en af en toe een bui. Matige wind uit westelijke richtingen. Maxima rond 18 graden, minima 8-10 graden. Het blijft wisselvallig. VLISSINGEN - De Algemene Inspectiedienst van het de partment van Visserij heeft vrijdag zeker tien vissers die illegaal gevangen kabeljauw aan de wal wilden brengen op de bon geslingerd. Na overleg met Justitie is ook beslag gelegd op de opbrengst van de vangsten. In totaal is 30.500 kilo kabeljauw aange voerd. Ruim de helft is in be slag genomen. De acties vonden plaats in de havens van Vlissingen, IJmui- den, Den Helder, Scheveningen en Eemshaven. De AID heeft bovendien twee vissers een bon gegeven omdat hun vangstop gave niet j uist was. Het Openbaar Ministerie in Middelburg heeft gisteren, te gen de verwachting in, nog niet besloten of verder wordt opge treden tegen de zes vissers die donderdag in Vlissingen ille gaal gevangen kabeljauw aan land brachten. De mogelijkheid staat nog open dat Justitie beslist dat de schepen van de vissers aan de ketting worden gelegd. De zes vissers brachten donderdag ge zamenlijk 5.211 kilo kabeljauw aan land. De opbrengst van die vangsten is in beslag genomen. Het Visserijschap gaat vol gende week met minister Braks praten over een tussen tijdse verhoging van het Ne derlandse quotum voor kabel jauw. Tevens wordt bekeken over er met West-Duitsland kan worden geruild. (ADVERTENTIE) Met deze bon kunt u eeffuêuwé^abonnee^ en de badhanddoek zal u worden toegestuurd DE NIEUWE ABONNEE HEET: Naam Adres Postc.Plaats: Telefoon Bank of gironummer Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving ad. kwartaal acceptgirokaart ad kwartaal per autom. afschrijving ad 23,20 ƒ69.75 67,95 Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld beeft voldaan, ontvang ik uw BADHANDDOEK of PARKER-JOTTER Mijn naam: Adres. handtekening Stuur deze bon in een envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem. Antwoordnr. 112.4800 VB Breda je had7 kunnen lezen in

de Stem | 1987 | | pagina 1