PUTES Weerman Willy ZEEUWS CONSULATIEBUREAU VOOR ALCOHOL EN DRUGS: rezondheidsdienst Ivoor heel Zeeland Geld provincie voor popmuziek Patiënten moeten eerst zelf specialist betalen Duur jacht gestolen uit Breskense haven ZMF: Koegorspolder straks opslagplaats voor chemisch afval INSE tPIJTEN 75.- 150.- 180.- 375.- 510.- 625.- 750.- 925.- Aanrijding IJzendijke eist dode yw partner in transport ZATERDAG 20 JUN11987 »LEIN BREDA MIDDELBURG - Proble men met alcohol- en drugs verslaving blijven in Zee land lang verborgen bin nen een klein circuit van familie, vrienden en buren. Terneuzen TOWNSENDI THORESEN ERVARINGEN MIDDELBURG GOED Magnolia ACTIVITEITEN IN HET NAJAAR Popoverleg Politie van Terneuzen vindt ondermaatse vis Precedent F ietsdr iedaagse DE STEM VAN ZEELAND T27 'Zeeuwen vragen geen hulp' het wolmerk. ad strekt. Is Van onze verslaggever Vooral oorspronkelijke Zeeu wen kloppen niet zo gauw aan bij hulpverleners van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD). „In Zeeuwsch-Vlaanderen bijvoor beeld zijn de meeste van onze 'klan ten' allochtonen, mensen van buiten de provincie. Autochtonen hebben veel meer structuren voor opvang in hun directe omgeving. De buren, de dominee, noem maar op. Maar als ze wel doorkomen, is het meestal ook hard nodig en zijn ze lang in behan deling. Jammer, want ais je eerder de verslaving kunt doorbreken, duurt het minder lang," aldus ZCAD-directeur drs. Broek. J. van den Het is volgens het Consultatiebu reau geen toeval dat de meeste klan ten op Walcheren zitten, dat de meest stedelijke samenleving van heel Zeeland kent. Dertig procent van de Zeeuwse bevolking woont op Walcheren, maar de 337 hulpvragen uit het gebied vormen 41,9 procent van het totaal (805) dat bij het ZCAD terecht kwam, zo blijkt uit het jaar verslag over 1986. „In stedelijke ge bieden doen mensen nu eenmaal sneller een beroep op hulpverle ners," weet Van den Broek. In Zeeuwsch-Vlaanderen wordt Terneuzen wel gezien als een pro bleemstad, maar het aantal drugge bruikers is er toch relatief klein. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen 'levert' 23,2 procent van de bevolking, maar het percentage ZCAD-klanten uit dat gewest is 'maar' 18,5. Van den Broek: „In Terneuzen heb je ook een andere groep. Er zijn minder jonge ren. Het gaat meer om een harde kern die al een tijd meegaat, inder daad, oudere jongeren." In West- Zeeuwsch-Vlaanderen zit zeven procent van de mensen die in 1986 een beroep deden op het ZCAD; dat is ongeveer gelijk aan het percen tage van de Zeeuwse bevolking dat er woont. Alcoholverslaving is in Zeeland overigens nog altijd een veel groter probleem dan de drugs. 68 Procent van de hulpaanvragen heeft daar mee te maken, terwijl dat percen tage landelijk meer dan tien procent lager ligt. „Maar die vertekening krijg je natuurlijk automatisch om dat er minder drugsverslaafden zijn," zegt Van den Broek, eraan toe voegend dat heel wat zware junks naar grote steden trekken, dus de provincie uit, als het hen in Zeeland boven het hoofd groeit. Voor hen heeft het ZCAD niettemin een spuit- inruil-systeem in voorbereiding, dit als onderdeel van de anti-aids cam pagne. Vooral Zeeuwsch-Vlaanderen staat te boek als een gewest van pro bleemdrinkers. „Dat heet daar Bourgondisch," aldus Van den Broek, een beetje schamper. Er zijn overigens veel meer mannen die bij het ZCAD aankloppen (76,6 procent) dan vrouwen (23,4). Onder de drug gebruikers is heroïne het grote pro bleem. Maar enkele procenten van de klanten heeft problemen met am fetamines, slaap- en andere midde len. Cocaïnegebruik was in 1986 voor maar een man reden om het ZCAD te benaderen. In een toelichting op het verslag toonden directeur Van den Broek en voorzitter mr. C. Brinkman zich re delijk tevreden over de aanpak van verslavingsproblemen door de lan delijke overheid. Het ZCAD is vol gens' hen in het voordeel omdat de regio overzichtelijk is en de lijnen er kort zijn. Hoewel de alcoholproble men er zeker even groot zijn als in de rest van het land vormen drugs een minder belangrijke factor. „Ver gelijk vierduizend druggebruikers in Rotterdam maar met de vijfhon derd die we er ongeveer in Zeeland hebben," zegt Van den Broek. Het resultaat is onder meer dat de hulpverlening in de provincie veel vriendelijker kan zijn. „Rond me- thadonverstrekking in grote steden ontstaat een complete scene, met alle agressie vandien. Ons project in Middelburg is veel kleiner en ook daarom veel vriendelijker. Er zijn nogal wat hulpverleners uit de randstad die om die reden bij ons willen komen werken." Waarmee hij het drugsprobleem niet wil bagatelliseren. „Het is er natuurlijk. Mensen merken het ook, bijvoorbeeld door inbraken en der gelijke. Het feit dat het in de Rand stad erger is, is natuurlijk geen re den om te zeggen: het valt in Zee land wel mee." Het ZCAD benadrukt in het jaar verslag overigens de noodzaak van verdergaande samenwerking met allerlei andere instellingen, die gro tendeels al op gang is gekomen. „Maar in de toekomst wordt dat nog belangrijker." JU GOEDS Het OBAS bed geeft de juistt, steun aan Ieder van beide partners; ijuc RaVt-or volledige ontspanning en QUS öaKKer- verlichting van pijn "v;- il weer goed kunnen slapen Ik meer weten over OBAS orthopedische |geen enkele verplichting aan. Postcode Woonplaats. lan OBAS, Antwoordnummer 2110, ■ostzegel is niet nodig to? Neem dan de makkelijk5 De voordelen? iefst 7 verschillende korte va: .jd naar uw vakantieplannen erry: Calais-Dover in zo'n vijf lurs en 5-dagen retourtarievf caravans en aanhangers op lelie verbinding per trein-boo ïitgebreide Townsend Thores )ordelige minitrips, tarieven of bank. U kunt ook bellen: eTownsend Thoresen brocW [Van onze verslaggever DDELBURG - Het algemeen bestuur van de Districts |Gezondheids Dienst (DGD) in Zeeland begint met het op- ietten van een bedrijfsgezondheidsdienst voor de hele pro- Ivincie. Dat besloot het bestuur gisteren tijdens een verga- (dering in het stadhuis van Middelburg. heidszorg in de gemeenten een arts aangenomen met ruim twintig jaar ervaring. Bakker verwacht dat alle Zeeuwse ge meenten over drie tot vijf jaar onder de hoede van de DGD vallen. Het algemeen bestuur be sloot gisteren tevens een cen trale vestiging onder te bren gen in het in aanbouw zijnde project Magnolia in Goes. Als alles goed gaat en de andere gezondheidsinstellingen die in dat project onderdak moeten vinden op tijd toestemming krijgen van het ministerie, kan de eerst paal volgens Bakker nog voor 1988 de grond in. De provincie steunt de samenwer king van verschillende gezond heidsinstanties op provinciaal niveau, vooral wat de geza menlijke voorlichting betreft. Op die manier kan veel dubbel werk worden voorkomen, vin den GS. In Magnolia komen in stanties als het Riagg, de kruis vereniging en de Stichting Re validatie te zitten. directeur R. Bakker de gemeenten om een professioneler begelei- ig op het gebied van de ge- mdheidszorg. De DGD gaat ui per gemeente een gezond- «idsdienst opzetten voor de ibtenaren van de gemeenten andere regionale overheids instellingen. Vorig jaar begon le DGD al met een gemeente lijke bedrijfsgezondheidsdienst in Middelburg. „Met alleen «ar positieve ervaringen", al- De gemeente Hulst gaat al op augustus met een dienst be ginnen. De andere Zeeuws- Vlaamse gemeenten hebben ook al interesse getoond, ver- t hij. Vroeger werkten de gemeenten met een gemeente arts. Maar de behoefte wordt Is groter om gezamenlijk een spreekuur te houden, on derzoeken te houden en aan doorlichting te doen. De DGD heeft voor de organi satie van de bedrijfsgezond- Emeritus pastoor C. van Aken heeft de onderscheiding opgespeld bij de heer Schoones, die daar duidelijk erg blij mee is Van onze verslaggever MIDDELBURG - De popmuziek in Zeeland krijgt een opkikkert]e dankzij een financiële bijdrage van de provin cie. Met de 13.500 gulden die GS beschikbaar heb ben gesteld kan in het najaar een aantal activi teiten op touw worden gezet. Er komt een pop-cursus voor beginners, een werk weekend voor Zeeuwse bands en er staan twee Zeeland-toers' op het pro gramma. Dat houdt voor ^n groot aantal Zeeuwse popgroepen een kans in om op verschillende plaatsen in de provincie op te treden. Een samenwerkingsver band van de Zeeuwse Mu- riekschool, het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzin nige vorming, het Zeeuws Servicebureau voor Jeugd- Jongerenwerk en de Zeeuwse Culturele Raad tekent voor de uitvoering van de plannea Mogelijk worden deskundige gastdo centen ingeschakeld. Inmiddels is er, ter beharti ging van de popmuziek in Zeeland een overlegorgaan in het leven geroepen. Dit Zeeuws Popoverleg, waar van de Zeeuwse Culturele Raad het secretariaat voert, dient als platform om een provinciaal pop-beleid van de grond te krijgen. Allerlei betrokkenen, onder wie de muzikanten zelf, zijn erin vertegenwoordigd. Er wordt nu al gewerkt aan activiteiten voor volgend jaar. Het Popoverleg draagt ook een steentje bij aan de opzet van het tweede Pop- Info Boek, een uitgave die binnenkort verschint en waarin zo'n zestig Zeeuwse groepen te boek staan. On der verantwoordelijkheid van de Zeeuwse Culturele Raad komt er tenslotte bin nenkort een discussienota over de situatie van de pop muziek in Zeeland. De nota bevat beleidsaanbevelingen voor provincie en gemeen ten. Van onze verslaggever SAS VAN GENT - Na de onderscheiding die vorige week de heer P. Piscaer ten deel viel, is gisteravond opnieuw de 'Pro Ecclesia et Pontifice' uitgereikt aan een inwoner van Sas van Gent. Ditmaal vond de uitreiking plaats ten huize van de heer C. Schoones. Hij kreeg de onderscheiding vanwege zijn vele verdien sten voor de kerk. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Schoones was van 1955 tot 1979 lid van het kerkbestuur. In die periode werkte hij actief mee aan het gestalte geven aan het paro- chiebeleid. Vanuit zijn beroep -architect- heeft hij veel gratis werk verzet voor de parochie, ook privé. Behalve kerkmeester was Schoones (69) lange tijd lid van het rk schoolbestuur. Hij was één van de drijvende krachten achter de oprichting van de Radboutstichting, voor welke stichting hij me nige huis-aan-huis collecte hield. Ook was hij groot voorstander van de oprichting van de parochievergadering. Die kreeg in 1979 daadwerkelijk zijn beslag. Van onze correspondent OOSTBURG/TERNEU- ZEN/HULST - Met ingang van 1 juli zullen ook Zeeuws-Vlaamse zieken fondsverzekerden die ge bruikmaken van de dien sten van een medisch spe cialist, eerst zelf diens reke ning moeten betalen. Het door hen betaalde bedrag moeten ze daarna van hun zie kenfonds zien terug te krijgen. In de Zeeuws-Vlaamse zieken huizen worden patiënten mid dels posters en folders al op de straks ingaande nieuwe situa tie gewezen. Oorzaak van deze ook door de specialisten niet enthousiast genomen maatregel, is het feit dat na 1 juli geen contract zie kenfonds-specialist meer be staat. De specialisten weigeren mee te gaan met de zieken fondsen die afwillen van de contracteerplicht van in hun gebied gevestigde specialisten. Ook verzetten zij zich tegen plannen de medisch specialis ten onder te brengen in het zie kenhuisbudget. De medici vre zen dat op deze wijze hun posi tie wordt aangetast en zieken fonds c.q. ziekenhuisdirectie gaan uitmaken wat zij wel en niet mogen doen. De nieuwe betalingswijze zal -en dat is belangrijk voor een vakantiegebied als Zeeland- ook gelden voor de buitenlan ders die zich tijdens hun ver blijf voor behandeling aanbie den. Tot nu toe konden de bui tenlanders zich op vertoon van een zogenaamd E 111-formulier laten behandelen. De afreke ning verliep via de ziekenfond sen in Nederland en het buiten land. Omdat na 1 juli geen con tract specialist-ziekenfonds meer bestaat moet ook de bui tenlander zijn behandeling contant afrekenen. „Het is geen conflict over het inkomen van de specialist", zo werd gisteren in Zeeuwsch- Vlaanderen benadrukt. „Het is een conflict over de vraag wie bepaalt of een patiënt nog be handeld zal worden en hoe: de specialist of het ziekenfonds". De opmerking dat de specialis ten op deze manier 'over de rug van patiënten' een conflict uit vechten wordt bestreden. „Wij springen juist in de bres voor die patiënt", werd opgemerkt. „Bovendien kunnen de mensen nu zelf zien hoe laag de vergoe dingen eigenlijk wel zijn.". De actie wordt door 87 procent van alle Zeeuwse specialisten ge steund. Van onze correspondent BRESKENS - Uit de haven van Breskens is donderdag nacht een motorjacht gestolen ter waarde van een half miljoen gulden. Het jacht 'Fona' van het type Nautor heeft twee masten, is 13 me ter lang en 4,20 meter breed. Eigenaar is de Belg L. van der H. uit Temse. Het heeft als thuishaven Breskens. Drie jaar geleden werd de Fona ook al eens gestolen uit de Bres kense haven, doch later bij toeval ontdekt in de wateren rond Terschelling. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie heeft gistermorgen met een vliegtuig enige uren de kust afgespeurd naar het vermiste vaartuig. Wegens het slechter wordende weer moest deze operatie worden gestaakt. Ook de kustwacht deed naspeuringen, doch zon der resultaat. Gistermiddag koos een door de verzekeringsmaat schappij gecharterd vliegtuig het luchtruim op zoek naar de 'Fo na'. H w y» HET OPTIMISME dat ik vorige week toonde werd door een plotselinge uitbreidende storing boven Noordwêst-Frank- rijk snel de bodem ingeslagen. Langdurige regenval bij een milde temperatuur en nagenoeg windstil weer was ons deel. Zondag bracht eindelijk het weer dat voor zaterdag besteld was. De vooruitzichten voor dit weekeinde zijn in ieder geval net zo goed, echter met dat verschil dat de zekerheid groter is. Voor vandaag en morgen zonnig weer, vrijwel geen neer slag, de wind blijft westelijk en het wordt zeker warmer met temperaturen van tegen de 20 graden. Maar maandag en de andere dagen blijft het nu 18 graden. De vragen naar het waarom van dit toch opmerkelijk slechte weer in juni stapelen zich op. Er is slechts één ver klaring voor: het zeewater is te koud. Normaal is op de eer ste dag van de zomer het Noordzeewater 17 graden. Momen teel worden waarden gemeten van 10 a 11 graden. De lucht die vooral nu over de zee wordt aangevoerd blijft koud en de kans op buienvorming is daarom aan de orde van de dag. Normaal is de Oostzee zo'n 15 tot 16 graden. In deze tijd van het jaar is het water bij Stockholm 16 graden. Gisteren was dat nog maar 7,5 graden. Op 15 mei meldde de Zweedse havenstad Lulea 70 cm aangevroren drijfijs. Deze ontwikkelingen zijn funest voor het weer. Alleen bij een strakke oost- of zuid-oostelijke wind krijgen we lucht over land aangevoerd en die is ver warmd. Maar we zijn voor vijftig procent omsloten door water en dat werkt negatief. U mag niet vergeten dat het op 5000 meter hoogte nog steeds 25 graden vriest. Deze koude lucht aangevoerd over koud zeewater biedt weinig kansen op verbetering. U mag overigens niet helemaal de moed verliezen, want we kunnen snel beter weer krijgen. Als een continentaal hogedrukgebied een depressie boven onze stre ken ontmoet, hebben we sneller een hittegolf dan we den ken, dat is als eerder gebeurd. Voor vandaag en morgen zijn we echter al blij, aan het begin van de zomer, met droog, zonnig en redelijk warm weer. Nu maar hopen dat de hondsdagen, die heersen van 18 juli tot en met 18 augustus, wat milder uitvallen, anders komt er geen einde aan alle el lende. De weerspreuken: 'Al dondert het nog zo kloek, het brengt de wind in de goede hoek.' 'Als het regent met Sint- Jan (24 juni), regent het veertien dagen lang.' (ADVERTENTIE) Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364 DEKBED ,40,200 cm Jij., MIDDELBURG - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) vreest dat het afvaldepot in de Koegorspolder bij Sluiskil een depot wordt voor chemisch afval uit de gehele regio. J. de Vries (ZMF) sprak giste ren die vrees uit tijdens de ver gadering van de Provinciale Raad voor het Milieu in Mid delburg. Gedeputeerde G. de Vries-Hommes (PvdA) liet hem echter weten dat voorhands die vrees beslist ongegrond is. Het voormalige stortterrein van de NSM, aangekocht door de gemeente Terneuzen, is nu bij het afvaldepot in de Koe gorspolder getrokken. De ver ontreinigde grond, in het verle- Van onze correspondent TERNEUZEN - De ge meente politie van Terneu zen heeft donderdagnacht 1200 kilogram ondermaatse vis in beslag genomen. De 26 kisten tong en een kist kabeljauw waren aangevoerd door het vissersvaartuig 'Arne- muiden 46' en werden geladen in een op de kade van de voor malige veerhaven in Terneu zen gereedstaande vrachtauto van G. F. uit Oostburg. Kort nadat de vis in de auto was geladen en wegreed, greep de politie in. De ondermaatse vis is gistermorgen naar Bor- sele vervoerd en zal daar ver werkt worden tot veevoeder. Tegen F. en de kapitein van de 'Arnemuiden 46' is proces ver baal opgemaakt. Van onze correspondent IJZENDIJKE - De 66-jarige mevrouw Vermeersch- Meirresonne uit het Belgi sche Konkke-Heist is gis termorgen vroeg aan de ge volgen van een ongeval overleden. De vrouw kreeg op de kruising nabij Tivoli te IJzendijke don derdagmiddag omstreeks 15. uur geen voorrang van een personenauto bestuurd door O. D. uit IJzendijke. Bij de botsing werd haar voertuig geheel ver nield. Zwaar gewond werd de vrouw overgebracht naar het ziekenhuis te Oostburg. Omdat haar toestand nog verslech terde werd zij ijlings vervoerd naar het Sint. Jans hospitaal te Brugge. den gestort door de NSM, wordt van het ene gedeelte van de polder verplaatst naar het an dere gedeelte. Onder de nieuwe lokatie komt een beschermlaag van plastic zodat de bodem niet opnieuw verontreinigd wordt. De Vries vreest door de opslag van de verontreinigde grond aldaar een precedentwerking. „Straks willen ook andere be drijven hun verontreinigde grond in de Koegorspolder kwijt", zei hij. De gedeputeerde wees hem er echter op dat in zo'n geval er een nieuwe ver gunning verleend moet worden en dat dan zowel de gemeente als de provincie akkoord moe ten gaan. „Het is beslist niet de bedoeling dat andere bedrijven aldaar hun verontreinigd afval storten", zei ze. G. Beijen (inspectie van de volksgezondheid) prees de ma nier waarop de vervuiling van het voormalige NSM-terrein wordt aangepakt. „Dit is echt een practische oplossing. Het is een efficiënte manier van sane ren", zei hij. Een ambtenaar voegde daar aan toe dat door middel van deze oplossing voorkomen wordt dat het afval naar België gaat. Later tijdens de vergadering liet de gedeputeerde weten het jammer te vinden dat niet alle gemeenten zorgdragen voor het ophalen van het klein-che- misch afval. „Het enige wat wij kunnen doen is een bijdrage verstrekken. De rest moeten de gemeenten doen", zie ze. Vol gens har is het voor de provin cie onmogelijk om die bijdrage te verhogen. „We moeten he laas bezuinigen", aldus de ge deputeerde. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Dinsdag 23 tot en met donderdag 25 juni houdt de toerclub Sas de jaarlijks avond-fiets driedaagse. Dit sportieve gebeuren is be doeld voor jong en oud en start iedere avond om 18.30 uur vanaf café Schippershuis aan de Westkade. Deelnemers aan deze fiets driedaagse kunnen daar steeds vanaf 18.00 uur inschrijven. Het is de bedoeling om in groepsverband te fietsen. Iedere avond fietsen de deelne mers gemiddeld 25 kilometer en de tocht voert via de omlig gende polders van Sas van Gent richting Philippine en Westdorpe.

de Stem | 1987 | | pagina 19